Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω και εγώ εναλλακτική για το Fire. Μια από τις χρήσεις θα είναι testing για app development, οπότε με ενδιαφέρει να είναι φορτωμένο με hardware (π.χ. μπορώ να αποδεχθώ την έλλειψη GPS για τάμπλετ στα 130 ευρώ, αλλά μια έλλειψη bluetooth ή κάμερας - κατά προτίμηση dual - θα μου κακοφανεί), πράγμα στο οποίο το Fire ήταν ικανοποιητικότατο, ενώ μια από τις δευτερεύουσες χρήσεις θα είναι το διάβασμα ebooks και περιοδικών. Ποιο θα μου προτείνατε, στα ιδια λεφτά με το Fire και έχοντας υπόψη τα παραπάνω, ως το next best choice?

 

Περί 7'' vs 10'': Ο κύριος λόγος που προτιμώ 7'' είναι η ανησυχία μου για το βάρος (και την κούραση που θα προκαλεί στο χέρι) κατά το διάβασμα βιβλιών. Βλέπω ότι τα 7-αρια παίζουν γύρω στα 350γρ, ενώ τα 10-αρια στην καλύτερη γύρω στα 650-700γρ (διπλάσιο βάρος). Έχετε κάποιο σχόλιο επ' αυτού? Π.χ. κάποιος φίλος που να έχει σημαντική εμπειρία από διάβασμα βιβλίων και στα δύο μεγέθη, θεωρεί ότι η διαφορά βάρους είναι όντως τόσο μεγάλη? Ή μήπως θα έπρεπε να ανοίξω τις επιλογές μου (για εναλλακτικό του Fire) και στα 10-αρια τάμπλετς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψάχνω και εγώ εναλλακτική για το Fire. Μια από τις χρήσεις θα είναι testing για app development, οπότε με ενδιαφέρει να είναι φορτωμένο με hardware (π.χ. μπορώ να αποδεχθώ την έλλειψη GPS για τάμπλετ στα 130 ευρώ, αλλά μια έλλειψη bluetooth ή κάμερας - κατά προτίμηση dual - θα μου κακοφανεί), πράγμα στο οποίο το Fire ήταν ικανοποιητικότατο, ενώ μια από τις δευτερεύουσες χρήσεις θα είναι το διάβασμα ebooks και περιοδικών. Ποιο θα μου προτείνατε, στα ιδια λεφτά με το Fire και έχοντας υπόψη τα παραπάνω, ως το next best choice?

 

Περί 7'' vs 10'': Ο κύριος λόγος που προτιμώ 7'' είναι η ανησυχία μου για το βάρος (και την κούραση που θα προκαλεί στο χέρι) κατά το διάβασμα βιβλιών. Βλέπω ότι τα 7-αρια παίζουν γύρω στα 350γρ, ενώ τα 10-αρια στην καλύτερη γύρω στα 650-700γρ (διπλάσιο βάρος). Έχετε κάποιο σχόλιο επ' αυτού? Π.χ. κάποιος φίλος που να έχει σημαντική εμπειρία από διάβασμα βιβλίων και στα δύο μεγέθη, θεωρεί ότι η διαφορά βάρους είναι όντως τόσο μεγάλη? Ή μήπως θα έπρεπε να ανοίξω τις επιλογές μου (για εναλλακτικό του Fire) και στα 10-αρια τάμπλετς?

 

Κοίτα, όλα τα υπόλοιπα εκτός του βάρους είναι καλύτερα στις 10 ίντσες, από τις 7.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλα τα υπόλοιπα εκτός του βάρους είναι καλύτερα στις 10 ίντσες, από τις 7.

 

Δεν με βοηθάς όμως...

Edited by Mercyful_Fate
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για 7'αρι εμένα μόνο το Pipo U1 λέει...

με τα μειωνεκτήματα ότι δεν έχει πίσω camera

η μπαταρία ειναι μικρή (σχετικά) και δεν έχε θύρα

για σύνδεση με τηλεόραση (Πραγμα το οποίο δε με ενδιαφέρει προσωπικά)

 

όλα τα άλλα είναι θησαυρός για τα λεφτά του.. 4.1. φοράει...

εχει full google play store.. παίζει και τις πιο ζόρικες εφαρμογές..

και η οθόνη του για ταινίες , e-books κλπ είναι αρκετά καλη!

 

Το πήρα εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.. ήθελα ένα tablet με 150 euro

και με κάλυψε αυτό με τα 120 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

 

όλα τα άλλα είναι θησαυρός για τα λεφτά του.. 4.1. φοράει...

εχει full google play store.. παίζει και τις πιο ζόρικες εφαρμογές..

και η οθόνη του για ταινίες , e-books κλπ είναι αρκετά καλη!

.

 

Αυτά πάνω κάτω, είτε με stock είτε με customized rom, παίζουν σε όλα τα ταμπλετάκια, οπότε δεν αποτελούν στοιχείο διαφοροποίησης. Η έλλειψη hardware όμως, όπως π.χ. η πίσω κάμερα, είναι σοβαρός λόγος για εμένα που γράφω εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ναί σίγουρα... , εγώ το θέλω για προσωπική χρήση.. έχω camera στο

κινητό.. έχω ψηφιακή οπότε μικρή η ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθάς όμως...

 

Γιατί δε σε βοηθάω φίλε;

Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

Αν θες να ρωτήσεις για και πολύ συγκεκριμένο, εδώ είμαστε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

[...] Ποιο θα μου προτείνατε, στα ιδια λεφτά με το Fire και έχοντας υπόψη τα παραπάνω, ως το next best choice?

 

 

[..]

Βλέπω ότι τα 7-αρια παίζουν γύρω στα 350γρ, ενώ τα 10-αρια στην καλύτερη γύρω στα 650-700γρ (διπλάσιο βάρος). Έχετε κάποιο σχόλιο επ' αυτού? Π.χ. κάποιος φίλος που να έχει σημαντική εμπειρία από διάβασμα βιβλίων και στα δύο μεγέθη, θεωρεί ότι η διαφορά βάρους είναι όντως τόσο μεγάλη? [...]

 

Γιατί δε σε βοηθάω φίλε;

Είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

Αν θες να ρωτήσεις για και πολύ συγκεκριμένο, εδώ είμαστε.

 

Νομίζω είναι αρκετά ξεκάθαρες οι ερωτήσεις μου. :)

Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα την γνώμη όσων έχουν προσωπική εμπειρία και στα δύο μεγέθη συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία. Μιλώντας με το ipadalternative για ένα προβληματάκι που προέκυψε με την παραγγελία μου, μου είπαν ότι το Aurora2 βγήκε από την παραγωγή (!?) και πλέον υπάρχουν τα νέα μοντέλα Legend και Hero. BTW, βλέπω διαθεσιμότητα πλέον για το Ainol 10 Hero, το πρώτο 10ιντσο της εταιρίας. Όμως στα στοιχεία για τη μνήμη των συσκευών αναγράφεται η DDR + μια ROM... Πχ για το Legend, λέει στα specifications: 512MB DDR3 RAM + 1GB ROM (extremely fast processing speed)

Κάτι αντίστοιχο λέει και για το Hero. Τι ακριβώς εννοεί τόσο ram + τόσο rom; Παίρνει κομμάτι της μνήμης αποθήκευσης και το διαχειρίζεται ως ram; Και αν είναι όντως έτσι γιατί λέει ότι αυτό είναι γρήγορο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια οντας χρηστης apple ηθελα κατι πολυ φθηνο σε κινητο η tablet ,τελικα πηρα το omega ot107 κ πραγματικα για τα 97 ευρω που πληρωσα ειναι σουπερ...
Link to comment
Share on other sites

εγώ αγόρασα το igoo D50 lite πολύ καλό για τα λεφτά του ωραία οθόνη σε λειτουργία και κανένα κώλυμα από το μηχάνημα και αρκετά γρηγορότερο από το ramos w16 που έχω και παρά πολύ δυνατό wifi σε σήμα. έμεινα ευχαριστημένος το αγόρασα από εδώ http://www.pandawill.com/icoo-d50-lite-a13-version-android-40-tablet-pc-7-inch-4gb-camera-black-p65655.html ένα μήνα έκανε και δεν πέρασε τελωνείο
:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχει πάρει κανένας αυτό το tablet. Είναι αξιόπιστο; Ξέρεται πιο κινέζικο brand είναι;

Τα χαρακτηριστικά πάντως στο site πιστεύω ότι είναι λάθος. Αναφέρει ανάλυση οθόνης και διαστάσεις ταμπλετ του 9.7”.

 

http://www.vivacoltd.com/index.asp?action=show&cid=1&id=175&mid=1&kw=VIVACO%20V-TAB%20101%20D/C%20%2010.1%22%20ANDROID%204.1.1%20JELLY%20BEAN+%20CPU%20DUAL%20CORE%20+%20%201GB%20DDR3%20+%2016GB%20HDD%20+SCREEN%20IPS%20LED%20+%20SKYPE%20VIDEO%20CALL+%202%20CAMERAS%20+%20%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%97%CE%9D.%20%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9F

 

Ενδιαφέρομαι να το πάρω από Ελλάδα, μιας και από ότι διαβάζω και εδώ και σε άλλα forum, τα πιο δημοφιλή είναι τα cube u30gt και το window n101 αλλά έχουν διάφορα προβλήματα, και δεν θέλω μπω στη χρονοβόρο διαδικασία να το στείλω πίσω και να περιμένω να το αντικαταστήσουν σε περίπτωση προβλήματος. Τουλάχιστον από Ελλάδα πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά αν σου βγάλει πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες θα στο αντικαταστήσουν. Και αν είναι να βγάλει πρόβλημα θα το βγάλει τον πρώτο καιρό.

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχει πάρει κανένας αυτό το tablet. Είναι αξιόπιστο; Ξέρεται πιο κινέζικο brand είναι;

Τα χαρακτηριστικά πάντως στο site πιστεύω ότι είναι λάθος. Αναφέρει ανάλυση οθόνης και διαστάσεις ταμπλετ του 9.7”.

 

Ενδιαφέρομαι να το πάρω από Ελλάδα, μιας και από ότι διαβάζω και εδώ και σε άλλα forum, τα πιο δημοφιλή είναι τα cube u30gt και το window n101 αλλά έχουν διάφορα προβλήματα, και δεν θέλω μπω στη χρονοβόρο διαδικασία να το στείλω πίσω και να περιμένω να το αντικαταστήσουν σε περίπτωση προβλήματος. Τουλάχιστον από Ελλάδα πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά αν σου βγάλει πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες θα στο αντικαταστήσουν. Και αν είναι να βγάλει πρόβλημα θα το βγάλει τον πρώτο καιρό.

 

Κοιτάζοντας λίγο τα κινητά που έχει στην αντίστοιχη κατηγορία βλέπω πως είναι όλα κλώνοι αντίστοιχων κινέζικων κλώνων των μεγάλων brands. Ο κλώνος του κλώνου ώ κλώνε δλδ. Για το tablet που αναφέρεις δεν μπορώ να διακρίνω πολλά πολλά, αλλά σε hardware έχει ακριβώς ό,τι και τα περισσότερα διάσημα κινέζικα που αναφέρονται στην παρούσα ενότητα. Το γιατί έχει 100 ευρώ παραπάνω όμως δεν το καταννοώ. Όσο για την υποστήριξη μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά. Το ότι το παίρνεις από ελληνικό κατάστημα δε λέει κάτι. Καταρχήν, το απλούστερο σενάριο... μπορεί ο έμπορος να κάνει dropshipping και να μην ασχολείται καθόλου με υποστήριξη. Άντε περίμενε να το στείλει πίσω και να του στείλει ο κινέζος ξανά ένα καινούριο... 2 μήνες υπόθεση. Έπειτα ακόμα και μεγάλα ελληνικά καταστήματα που πωλούν προϊόντα με το δικό τους brand πολύ συχνά αποτυγχάνουν παταγωδώς να τα υποστηρίξουν. Με τι καρδιά να εμπιστευτείς ένα άγνωστο ελληνικό brand; Γνώμη μου είναι ότι το ρίσκο αγοράς ενός επώνυμου φτηνού από Κίνα είναι πολύ μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχει επιστρεψει κανεις ελλατωματικη ταμπλετα στο merimobiles που να ειναι εντος εγγυησης. Εχω αγορασει την δικια μου πριν 7 μηνες. Ποια η διαδικασια γνωριζει κανεις να μου πει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινετε μου καποιο αξιοπιστο tablet/reader στα 200 ευρω περιπου, αγορα ομως απο Ελλαδα η απο σαιτς που στελνουν εδω ,οχι ebay etc

θελω να ειναι επεκτασιμο στην χωριτικοτητα ,usb & hdmi if possible

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχει επιστρεψει κανεις ελλατωματικη ταμπλετα στο merimobiles που να ειναι εντος εγγυησης. Εχω αγορασει την δικια μου πριν 7 μηνες. Ποια η διαδικασια γνωριζει κανεις να μου πει?

Ευχαριστω

 

Εγώ έχω επιστρέψει ταμπλέτα που έσπασα με δική μου υπαιτιότητα και τους είχα ενημερώσει ότι θα πληρώσω το κόστος επιδιόρθωσης. Μετά από 7 εβδομάδες και αφού δεν με ενημέρωναν, παρά μόνο ότι θα μου την στείλουν, αγρίεψα στα email και τελικά μετά από 1 εβδομάδα μου στείλανε καινούργια ταμπλέτα!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Βέβαια ήμουν πάντα ευγενικός και έχω πάρει και άλλα αντικείμενα από το μαγαζί. Απλά θέλει πολύ μα πολύ υπομονή......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Τους εχω ηδη στειλει 2 email και δεν εχουν απαντησει. Πριν το στειλω θελω να ξερω οτι θα το περιμενει καποιος διαφορετικα θα γυρισει παλι πισω σε μενα. Τι ηθελα και εμπλεξα με δαυτους....!
Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω να καταλήγω στο Pipo max m1 απο το ebellking.com θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς γνώμη για το intenso 8" tab 804 το οποίο το βρίσκω από Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω να καταλήγω στο Pipo max m1 απο το ebellking.com ...

Σχετικά με το ebellking διάβασε εδώ τις διαμαρτυρίες του δημιουργού της ΤΝΤ rom.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Ευχαριστώ για το link αρχικά.. Πάντως με αυτά που διαβάζω γενικά στο φόρουμ ότι τελευταίο διάστημα για συγκεκριμένα tablets και site αρχίζω να απομακρύνομαι από την επιλογή της αγοράς μέσω Ίντερνετ. Δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του fire και θα ηθελα να παρω κατι αναλογο με το fire σαν δωρο .Τι προτεινεται απο ipadalternative αφου aurora ,onda κλπ εχουν τελειωσει ???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!!

 

Εχω μπει σε ερευνα αγορας κινεζικου tablet απο εξωτερικο εδω και λιγο καιρο... Εχω καταληξει οτι θελω να ειναι 9.7" ή 10.1".

 

Εχω καταληξει σε αυτο το μοντελο: Freelander PD80 Vogue με κριτήρια οπως φανταζεστε και εσεις τα χαρακτηριστηκα του(Samsung QuadCore, 2 GB Ram) αλλα και γιατι, φαινεται τουλαχιστον, αρκετα συμμαζεμένο σε μεγεθος για την καθημερινη χρηση που το θελω.

 

Αν εχει καποιος καποια γνωμη οσο αφορα το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα ακομα και να μου προτεινει σε αυτα τα χρηματα καποιο αντιστοιχο θα χαρω πολυ!! Ευχαριστω προκαταβολικα!! :):)

 

Εδω ειναι και ενα μικρο Review που βρηκα στο νετ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...