Jump to content

Android - Εφαρμογές: Launchers


vagelisda
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.626 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
      247
    • GO Launcher (& EX)
      603
    • LauncherPro (& Plus)
      304
    • Launcher 7
      30
    • SPB Mobile Shell
      144
    • Zeam Launcher
      57
    • Άλλος (ποιός);
      241


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε τι ακριβώς χρησιμεύουν οι launchers και σύμφωνα με ποιά χαρακτηριστικά είναι "καλοί" ή "κακοί";

Έχω διαβάσει τι είναι στην ορολογία του android αλλά αυτά που ρωτάω δε τα'χω καταλάβει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλη ερωτηση και μαλιστα σκεφτομουν προσφατα πως μπορει κανεις να περιγραψει τι ειναι launcher.

 

Λοιπον. Το android ειναι το λειτουργικο οκ?

Ο launcher ειναι ενα "κελυφος" που "ντυνει" το λειτουργικο για να το κανει πιο ομορφο και πιο ευχρηστο στον χρηστη.

Πχ εσυ εχεις το Cookie (αν ισχυει το αβαταρ σου). Εχει τα κουμπακια που πατας για να ανοιξουν οι εφαρμογες, τα widgets (ρολογια, κλπ) που μπορεις να βαλεις στην οθονη σου κλπ. Ολο αυτο λοιπον ειναι μερος ενος launcher.

Μονο που στο android αν δεν σου αρεσει αυτος που εχει η συσκευη σου (οπτικα πχ), απλως βρισκεις εναν αλλον που να σου αρεσει καλυτερα.

Καλος ειναι ενας launcher που δεν κρασαρει, εχει πολλες επιλογες για να παραμετροποιηθει στα γουστα του καθε χρηστη, δεν καταναλωνει πολλη μπαταρια, ειναι ομορφος αισθητικα (οκ υποκειμενικο) και φυσικα δεν κανει την συσκευη σου να σερνεται μετα.

 

Ελπιζω να βοηθησα, ισως καποιος αλλος να μπορει να στο εξηγησει καλυτερα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Kαλη ερωτηση και μαλιστα σκεφτομουν προσφατα πως μπορει κανεις να περιγραψει τι ειναι launcher.

 

Λοιπον. Το android ειναι το λειτουργικο οκ?

Ο launcher ειναι ενα "κελυφος" που "ντυνει" το λειτουργικο για να το κανει πιο ομορφο και πιο ευχρηστο στον χρηστη.

Πχ εσυ εχεις το Cookie (αν ισχυει το αβαταρ σου). Εχει τα κουμπακια που πατας για να ανοιξουν οι εφαρμογες, τα widgets (ρολογια, κλπ) που μπορεις να βαλεις στην οθονη σου κλπ. Ολο αυτο λοιπον ειναι μερος ενος launcher.

Μονο που στο android αν δεν σου αρεσει αυτος που εχει η συσκευη σου (οπτικα πχ), απλως βρισκεις εναν αλλον που να σου αρεσει καλυτερα.

Καλος ειναι ενας launcher που δεν κρασαρει, εχει πολλες επιλογες για να παραμετροποιηθει στα γουστα του καθε χρηστη, δεν καταναλωνει πολλη μπαταρια, ειναι ομορφος αισθητικα (οκ υποκειμενικο) και φυσικα δεν κανει την συσκευη σου να σερνεται μετα.

 

Ελπιζω να βοηθησα, ισως καποιος αλλος να μπορει να στο εξηγησει καλυτερα :)

 

Ok, έτσι όπως μου το πες το κατάλαβα.Δηλαδή δε παίρνει να είναι lite, πρακτικός και όμορφος.

Και κάτι αλλο.Τα live wallpapers καταναλώνουν αρκετή μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Ok, έτσι όπως μου το πες το κατάλαβα.Δηλαδή δε παίρνει να είναι lite, πρακτικός και όμορφος.

Και κάτι αλλο.Τα live wallpapers καταναλώνουν αρκετή μπαταρία;

 

Ναι. Συνηθως ρουφανε την μπαταρια. Κατα την γνωμη μου ειναι καλα μονο για περιπτωσεις που θελουμε να κανουμε show off (και συνηθως πετυχαινει) :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα υποστηρίζει ο LauncherPro plus themes , skins , and icons και αν ναι απο που;

Στο market δεν μου βγαζει τιποτα .

 

Ναι,υποστηρίζει από το market μπορείς να τα κατεβάζεις.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το LG Optimus 2X...Υπάρχει καλύτερος δωρεάν Launcher απο τον αρχικό?

 

Launcher pro,go launcher,adw launcher κατά την γνώμη μου οι τρεις καλύτεροι δωρεάν launcher.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Launcher pro,go launcher,adw launcher κατά την γνώμη μου οι τρεις καλύτεροι δωρεάν launcher.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Ο Launcher Pro σε σχέση με τον μητρικό είναι καλύτερος?Δεν κολλάει?Και απο μπαταρία πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Ο Launcher Pro σε σχέση με τον μητρικό είναι καλύτερος?Δεν κολλάει?Και απο μπαταρία πως πάει?

δεν εχω βρει launcher απο τους προαναφερθεντες που να καιει μπαταρια.

 

βρε συ τοσες ωρες, θα ειχες δοκιμασει ολους τους launchers και θα ειχες καταληξει σε καποιον, δωρεαν στο μαρκετ ειναι οι περισσοτεροι, δε χανεις κατι να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μπαταρία και μνήμη ο πρωταθλητής είναι ο Zeam launcher. Από εκεί και πέρα σε μπαταρία πάντα, πολύ καλός είναι ο Launcher Pro και λίγο χειρότεροι οι Go/ADW!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο Launcher Pro σε σχέση με τον μητρικό είναι καλύτερος?Δεν κολλάει?Και απο μπαταρία πως πάει?

 

Ούτως ή άλλως... σχεδόν όλοι οι launcher είναι καλύτεροι από αυτόν της LG (και όχι μόνο).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε μπαταρία και μνήμη ο πρωταθλητής είναι ο Zeam launcher. Από εκεί και πέρα σε μπαταρία πάντα, πολύ καλός είναι ο Launcher Pro και λίγο χειρότεροι οι Go/ADW!

 

Πρωταθλητής εννοείς καίει λιγο?

Link to comment
Share on other sites

ο καλύτερος κατ' εμέ και με διαφορά σε όλα, τουλάχιστον για το Lg optimus black, είναι ο Go Launcher.

 

Και μένα αυτός μου άρεσε πιο πολύ αλλα τον έβγαλα και επέστρεψα στον αρχικό της LG...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! να ρωτήσω 2 πράγματα γιατί είμαι λίγο άσχετος σε μερικά θέματα με το αντικείμενο...

καταρχάς να ρωτήσω τι είναι ο launcher??

 

στο μάρκετ υπάρχουν πολλές free εφαρμογές? θέλω να αγοράσω το htc sensation και από ότι μαθαίνω δεν έχει εξυπηρετικό ημερολόγιο, δεν έχει σημειώσεις...2 πράγματα που μου είναι άκρως απαραίτητα. θα βρώ αντίστοιχες εφαρμογές ?

και πόσες είναι free?

Link to comment
Share on other sites

Ορολογία Android

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android

 

Ότι ρωτάς είναι απαντημένο εκεί. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! να ρωτήσω 2 πράγματα γιατί είμαι λίγο άσχετος σε μερικά θέματα με το αντικείμενο...

καταρχάς να ρωτήσω τι είναι ο launcher??

 

στο μάρκετ υπάρχουν πολλές free εφαρμογές? θέλω να αγοράσω το htc sensation και από ότι μαθαίνω δεν έχει εξυπηρετικό ημερολόγιο, δεν έχει σημειώσεις...2 πράγματα που μου είναι άκρως απαραίτητα. θα βρώ αντίστοιχες εφαρμογές ?

και πόσες είναι free?

 

μια χαρα ημερολογιο εχει και εχει και σημειωσεις τις οποιες τις κατεβαζεις απο την htc

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ημερολογιο εχει και εχει και σημειωσεις τις οποιες τις κατεβαζεις απο την htc

 

τώρα έχω το htc diamond 2 δε ξέρω αν το γνωρίζει ή αν είχες άλλο τηλέφωνο της htc, είναι κάτι αντίστοιχο με τα προηγούμενα τηλέφωνά της?? και τις σημειώσεις μου δίνεις το link από όπου θα τις κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Μετα σχεδον μια βδομαδα που έπαιξα με τους δυο πιο δημοφιλής launcher ( launcher pro plus και Go Launcher) κατέληξα στο δευτερο αν και ειχα καποιες αμφιβολίες στην αρχη.

Καταρχήν σε θεμα ταχύτητας δεν ειδα καμια διαφορα και δεν κατάλαβα σε κανενα απο τα δυο να μου βαραίνει περισσοτερο το htc hd2 .

Ο λογος που με εκανε να καταλήξω στον Go Launcher ειναι οι περισσότερες επιλογες στην διακόσμηση των μενου και μαλιστα free ενα αντιθετως με τον launcher pro plus που και πιο λιγες ειναι ,αλλα και καποιες καλες που εχει εισαι αναγκασμένος να αγοράσεις.

Βεβαια ετσι και αλλιως ο launcher pro plus δε ειναι free αλλα το κοστος του ειναι μικρο.Το σπαστικο ειναι πως οι λιγες καλες επιλογές που εχει στην αλαλαγή του Interface του ,ειναι και αυτες με αντιτιμο ενω και η διαχείριση των μενου του δεν μου αρεσε οσο του Go Launcher.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τώρα έχω το htc diamond 2 δε ξέρω αν το γνωρίζει ή αν είχες άλλο τηλέφωνο της htc, είναι κάτι αντίστοιχο με τα προηγούμενα τηλέφωνά της??

 

Για ποιο πράγμα μιλάς; Προφανώς δεν διάβασες την παραπάνω ερώτηση για να έχεις τέτοια απορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα τον ADW Launcher γιατι ειναι default στη cyanogenmod και ειναι μια χαρα παραμετροποιησιμος και σφαιρατος.

 

Δυσκολεύτικα στην απεγκατάστασή του αλλα τελικά τα κατάφερα...Δέν μου άρεσε και τόσο...Σε LG O2X ψηφίζω αν όχι τον μητρικό GO Launcher!Δέν μου αρέσει που δέν έχει το τσάφ-τσάφ του διπύρινου οταν πατάς για τις εφαρμογές και κάνει σαν το ace του αδελφού μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δέν μου αρέσει που δέν έχει το τσάφ-τσάφ του διπύρινου οταν πατάς για τις εφαρμογές και κάνει σαν το ace του αδελφού μου...

 

Τι δεν έχει; Τι εννοείς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...