Jump to content

Flash Disks ή Εξωτερικοι σκληροι δισκοι?


hunk
 Κοινοποίηση

Flash Disks ή Εξωτερικοι σκληροι δισκοι?  

9 members have voted

  1. 1. Flash Disks ή Εξωτερικοι σκληροι δισκοι?

    • Flash Disks
      6
    • Εξωτερικοι σκληροι δισκοι
      3
    • Τιποτα απο τα δυο.Δεν θα κατεβαζα τιποτα απο την σχολη μου.
      0


Recommended Posts

loipon to erwthma einai to ekshs...

an eisastan se mia sxolh pou eixe 15 ypologistes syndedemenous se ena topiko diktyo kai moirazontan mia adsl kai thelate na katebasete videakia kai tragoudia ti tha protimousate na xrhsimopoihsete?

mia flash disk h ena ekswteriko sklhro disko?na pw oti kanenas ypologisths den exei cd-r..

 

epeidh merikoi tha poun flash disk giati einai pio fthnh na pw to ekshs...h flash disk 128mb sto germano exei kapou sta 90 euro enw enas 20gb ekswterikos sklhros exei 180 euro...

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια δημοσκόπηση όσν αφορά το ΜΡ3 όμως έγινε και εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14974&perpage=20&pagenumber=1

 

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, ξαναψηφίζω φλασ μνήμες για πολλούς λόγους: Φορητότητα, πολλαπλές χρήσεις, αξιοπιστία, μικρότερο κόστος.

 

Έχω κατεβάσει αρκετά πράγματα από την σχολή με αυτόν τον τρόπο... :D :cool:

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ (προφανώς) να κατεβάσω τεράστια αρχεία άνω των 128, πρόβλημα το οποίο θα λυθεί σύντομα... :whistle:

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι μνήμη είδες στον γερμανό φίλε Θοδωρή, ο Γερμανός όμως δεν είναι ούτε η αρχή ούτε το τέλος του κόσμου! :whistle: Εγώ πήρα μια Compact Flash Sandisk με πέντε χρόνάκια εγγύηση προς... 32 ευρά από την Ομόνοια...

Link to comment
Share on other sites

Flash Disk για τους λόγους που είπε και ο φιλτατος Trobocop®....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Trobocop®

Μια παρόμοια δημοσκόπηση όσν αφορά το ΜΡ3 όμως έγινε και εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14974&perpage=20&pagenumber=1

 

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς, ξαναψηφίζω φλασ μνήμες για πολλούς λόγους: Φορητότητα, πολλαπλές χρήσεις, αξιοπιστία, μικρότερο κόστος.

 

Έχω κατεβάσει αρκετά πράγματα από την σχολή με αυτόν τον τρόπο... :D :cool:

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ (προφανώς) να κατεβάσω τεράστια αρχεία άνω των 128, πρόβλημα το οποίο θα λυθεί σύντομα... :whistle:

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω τι μνήμη είδες στον γερμανό φίλε Θοδωρή, ο Γερμανός όμως δεν είναι ούτε η αρχή ούτε το τέλος του κόσμου! :whistle: Εγώ πήρα μια Compact Flash Sandisk με πέντε χρόνάκια εγγύηση προς... 32 ευρά από την Ομόνοια...

 

flashdisk sony htane..kai bebaia den yparxei mono o germanos..apla mono ekei exw rwthsei mexri stigmhs..

 

a kai kati allo..kapou eixa dei flash disk me mp3 player alla den thymamai pou..kserei kaneis pou mporw na brw?

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαισιο έχει της Transcend και ειναι με 5χρόνια εγγύηση

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hunk (10 Μάρ. 2004 , 14:48)

 

flashdisk sony htane..kai bebaia den yparxei mono o germanos..apla mono ekei exw rwthsei mexri stigmhs..

 

a kai kati allo..kapou eixa dei flash disk me mp3 player alla den thymamai pou..kserei kaneis pou mporw na brw?

 

 

Sony? Kalo! To allo me ton Toto to xereis? H sony exei tis akrivoteres kartes mnhmhs kai allazei kai forma ka8e examhno! MAkria apo emas dhladh!

 

Gia thn douleia pou aneferes, metafora arxeiwn apo thn sxolh dhladh, oi idanikes (sxesh timhs/MB) einai me diafora oi Compact Flash...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/20 UP.Browser/6.1.0.5.c.6 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από OverClocker

Το Πλαισιο έχει της Transcend και ειναι με 5χρόνια εγγύηση

 

mhpws ksereis poio einai to site tou gia na brw pou einai to kontinotero mou katasthma?

Link to comment
Share on other sites

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρεις μια εξωτερική θήκη για σκληρό με 40 ευρόπουλα και να πηγαίνεις τον σκληρό σου όποτε θες. Εγώ έχω στη σχολή γύρω στα 4GB και θα πάω με ενα φορητό σκληρό να τα περάσω γιατί αν περίμενα να το κάνω με flash sticks θα ήθελα καμια βδομαδα να πηγαινοέρχομαι στη σχολή και να κάνω split όλα τα αρχεία. :)

Πάντως χαίρεται η ψυχή σου να κατεβάζεις 500MB σε 20-25 λεπτά.

Συνήθως κατεβάζω με 350 ΚΒ/sec αλλά έφτασα και το 1 ΜΒ/sec :blink: :wacko: . Τρέλα σας λέω! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Flyboy (10 Μάρ. 2004 , 16:36)

 

Εγώ λέω να πάρεις μια εξωτερική θήκη για σκληρό με 40 ευρόπουλα και να πηγαίνεις τον σκληρό σου όποτε θες. Εγώ έχω στη σχολή γύρω στα 4GB και θα πάω με ενα φορητό σκληρό να τα περάσω γιατί αν περίμενα να το κάνω με flash sticks θα ήθελα καμια βδομαδα να πηγαινοέρχομαι στη σχολή και να κάνω split όλα τα αρχεία. :)

 

 

Πολύ καλή και αυτή η λύση :eek: αλλά ( :p ) χωρίς να θέλω να γίνω σπαστικός και ωχαδερφιστής προϋποθέτει να είσαι με το κατσαβίδι στο χέρι... :p

 

Επίσης δεν βολεύει για μεταφορά μικρών αρχείων... :rolleyes:

 

Αφού μεταφέρεις πολυ πράμα, ναι, είναι ότι πρέπει για σένα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κατσαβίδι; Μια θήκη με usb2 και firewire είναι πολύ καλή και φτηνή λύση. Βάζεις μέσα και έναν δίσκο και είσαι έτοιμος.

 

Αν και το έχω ξαναγράψει, στο topic με τα mp3 players, νομίζω ότι οι χωρητικότητες που έχουν τα flash disks είναι υπερβολικά μικρές... Είναι βολικά μεν, λόγω μεγέθους, αλλά είναι υπερβολικά ακριβά για την χωρητικότητα που έχουν. Βολεύουν μόνο στην περίπτωση που θέλεις να πηγαινοφέρνεις κάποια έγγραφα. Σε κάθε άλλη περίπτωση... να λείπει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (10 Μάρ. 2004 , 17:05)

 

Γιατί κατσαβίδι; Μια θήκη με usb2 και firewire είναι πολύ καλή και φτηνή λύση. Βάζεις μέσα και έναν δίσκο και είσαι έτοιμος.

 

 

Αυτό εννοώ... Δεν πρέπει να ξηλώνεις κάθε φορά από το εσωτερικό του υπολογιστή τον σκληρό για να τον βάλεις στην θήκη; Ε, δεν είναι ότι καλύτερο, ούτε ό, τι πιο βολικό, και ενδείκνυται μόνο αν θες να μεταφέρεις πολύ πράμα... :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (10 Μάρ. 2004 , 17:05)

 

Αν και το έχω ξαναγράψει, στο topic με τα mp3 players, νομίζω ότι οι χωρητικότητες που έχουν τα flash disks είναι υπερβολικά μικρές... Είναι βολικά μεν, λόγω μεγέθους, αλλά είναι υπερβολικά ακριβά για την χωρητικότητα που έχουν. Βολεύουν μόνο στην περίπτωση που θέλεις να πηγαινοφέρνεις κάποια έγγραφα. Σε κάθε άλλη περίπτωση... να λείπει καλύτερα.

 

 

Αυτό δεν το πρόσεξα :p

 

Όπως είπα και εγώ στο άλλο θέμα για το ΜΡ3, :p καλός χρυσός και άγιος ο σκληρός δίσκος, αλλά δεν μπορώ να τον βάλω ούτε στην ψηφιακή μου, ούτε στο PDA μου... :worry: Εκεί είναι που βγάζουν τα επιπλέον λεφτά που (αναλογικά) κοστίζουνοι μνήμες φλας... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα flash disk 64 MB (λίγο μικρό) εδώ και δύο χρόνια και κατεβάζω μια χαρά από τη σχολή μου...

 

Πιο μικρό, αξιόπιστο κτλ. από σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ψηφιζω flash disk!

Εχω ενα που ειναι και mp3 player στα 128ΜΒ αγορασμενο απο το ebay και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος :lol:

Για μεγαλυτερα αρχεια χρησιμοποιω ενα επανεγγραψιμο cd.

 

@hunk: κοιτα εδω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (10 Μάρ. 2004 , 17:10)

Αυτό εννοώ... Δεν πρέπει να ξηλώνεις κάθε φορά από το εσωτερικό του υπολογιστή τον σκληρό για να τον βάλεις στην θήκη;

Γιατί να το κάνεις αυτό; Ας πούμε ότι αγοράζεις ένα καινούργιο δίσκο και αντικαθιστάς έναν παλιό που έχεις μέσα στο μηχάνημα σου ή το ανάποδο. Σιγά μην κάθεσαι να βγάζεις τον δίσκο από τη θήκη για να τον βάλεις στον υπολογιστή... Οι δίσκοι είναι πολύ φτηνοί πλέον, ακόμα κι έτσι σου έρχεται πιο φτηνά από flash disk και έχεις μια χωρητικότητα της προκοπής.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (10 Μάρ. 2004 , 17:23)

Όπως είπα και εγώ στο άλλο θέμα για το ΜΡ3, :p καλός χρυσός και άγιος ο σκληρός δίσκος, αλλά δεν μπορώ να τον βάλω ούτε στην ψηφιακή μου, ούτε στο PDA μου... :worry: Εκεί είναι που βγάζουν τα επιπλέον λεφτά που (αναλογικά) κοστίζουνοι μνήμες φλας... :)

Πάντα υπάρχουν λύσεις, αρκεί να ψάξεις. Για παράδειγμα όταν πήρα το ipod είδα ότι υπάρχει μία πολύ μικρή συσκευή που επιτρέπει να το χρησιμοποιήσεις ώστε να αποθηκεύσεις σ'αυτό τα δεδομένα που έχεις σε μια κάρτα μνήμης. Δεν ξέρω αν θα το αγοράσω γιατί σπανίως χρειάζομαι περισσότερα από 256+128ΜΒ που έχω σε CF για την ψηφιακή μου, αλλά είναι μια λύση. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν διάφορα accessories που ίσως να δίνουν λύση και σε τέτοια προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kakofonixx (10 Μάρ. 2004 , 17:52)

 

@hunk: κοιτα εδω

 

 

Της εκδιδόμενης επι χρήμασι γυναικός το σιδηρούν κιγκλήδωμα γίνεται!!! :eek: :eek: :eek: :p

 

mcde όντως από αντάπτορες της πουτ@ν@ς το κάγκελο γίνεται... :D

 

Έχω δει ό, τι μπορείς να φανταστείς... Compact flash to other formats (6 in 1), PCMCIA to Compact flash, o, τι τραβάει η ψυχή σου κυριολεκτικά (αλλά όχι και η τσέπη σου :p )! Το θέμα είναι είναι να εξυπηρετούμαστε εμείς και να γίνεται η ζωή μας πιο απλή! Προσωπικά με ένα σκληρό δεν εξυπηρετούμαι...

 

Δυστυχώς αυτό που είπα πιο πριν εξακολουθεί να ισχύει... Πριν ένα χρόνο έδωσα 32 ευρώ και πήρα 128 ΜΒ κάρτα μνήμης για την ψηφιακή μου τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και για το PDA μου...

 

Με έναν σκληρό δίσκο δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό... :(

 

Τελικά μάλλον πρόκειται για διαφορετικά πράγματα για διαφορετικές δουλειές με τις καρτες μνήμης να υπερισχύουν κατά κράτος στην πρακτικότητα και τους σκληρούς δίσκους επίσης κατά κράτος στην χωρητικότητα... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

:(

 

εγώ όταν ήμουν στη σχολή κατέβαζα πιό άργα απο ότι κατεβάζω με pstn τώρα....

και όχι πολύ παλιά...

 

τέλος πάντων...

ψηφίζω flash disk αλλά με κάπως μεγαλύτερο μέγεθος (512μβ ίσως...)

ακριβότερο ... αλλά πρακτικότερο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...