Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

...ειναι οτι δεν το χαρακτηριζεις multimedia device γιατι πολυ απλα οτι εχει να κανει με multimedia ειναι ή κλειδομενο ή δεν υποστηριζεται...

 

το jailbreak ειναι αλλο θεμα... σε οποιοδηποτε κινητο αν αρχιζεις να βαζεις προγραμματα θα κανει παπαδες... λογικο ειναι αυτο.

 

ακομα και με jailbreak ομως παλυ αποτυγχανει να κανει πολλα..

εγω ακομα δεν εχω καταφερει πχ να δεχτω αρχειο απο iphone μεσω bluetooth παρολο που ηταν jailbroken...

ασε που χρηστες iphone εχουν γραψει εδω στο φορουμ οτι ακομα και οταν καταφερνουν να κανουν μεταφορες με bluetooth, αυτες πολλες φορες αποτυγχανουν η καθυστερουν πολυ κλπ...

 

flash player πως μια χαρα? μην μου πεις frash please...

 

και εκτος απο αυτα συνεχιζουν να υπαρχουν ελειψεις οπως πομπος fm, usb on the go, micro usb, dolby surround και διαφορα αλλα.

 

οποτε παλι καταλειγουμε στο οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλη multimedia συσκευη...

 

Ρε φίλε - αναφέρομαι σε πρώτο πρόσωπο με κάποια οικειότητα γιατί τα έχουμε πει και στο Skype - δεν γίνεται να υποστηρίζεις πως δεν είναι καλη multimedia συσκευή. Ίσως να μην καλύπτει τις απαιτήσεις σου, αλλά κάποια πράγματα που λες δεν στέκουν καθόλου.

 

Μπορεί να μπορείς να κάνεις JB και το 4 και το 3G - αλλά δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Δεν στέκει πως μια σπασμένη συσκευή θα πρέπει να κάνει παπάδες, γιατί υπάρχουν πολλοί περιορισμοί για παράδειγμα στο H/W.

 

To οτι εχει να κανει με multimedia ειναι ή κλειδομενο ή δεν υποστηριζεται... είναι επίσης προσωπική σου άποψη και στην πράξη δεν στέκει. Εγώ απολαμβάνω το YouTube περισσότερο στο iPhone ή στο iPad - λόγω ευκολίας για παράδειγμα - από ότι στον προσωπικό μου Η/Υ.

 

Υπάρχουν ελλείψεις οπως πομπος fm, usb on the go, micro usb, dolby surround αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η έλλειψη π.χ. του dolby surround καθιστά την οποιαδήποτε συσκευή μέτρια στις multimedia ικανότητές της.

 

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, αλλά αν κάποιος διαβάσει το post σου θα πάρει εσφαλμένες πληροφορίες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ, ειδικά με την τελευταία σου πρόταση. Αλλά μην ξεχνάς πως δεν ξέρουν όλοι να κάνουν JB;) Η στο κάτω κάτω γιατί να κάνουν;

 

Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο σε μια ιστοσελίδα πηγενεις και τέλος.Κανένας επιπλέον κόπος.Εγώ θα σου πώ το πιο ωραίο όλες αυτές τις εφαρμογές εντελώς δωρεάν Προσωπικά το μόνο που χρειάζομαι είναι το Bluetooth και οι δωρεάν εφαρμογές τίποτε άλλο.Δεν ξέρω για εσάς άλλο το iTunes το λατρεύω.Έχω mac εδώ και ένα χρόνια και τα έχω βολέψει όλα τέλεια .Όλα οργανόνονται απο μόνα τουςΜε το που συνδέω το iPhone οι φωτογραφίες μου μπενουνε στο iPhoto η μουσική μου συγχρωνίζετε με το iTunes με και τα βίντεο μου πάλι με το iTunes.Με λίγα λόγια με μια διαδικασία ενός λεπτού τα έχω βολέψει όλα ότι είχα μέσα στον υπολογιστή έχω και μέσα στο κινητό μου και το αντίστριφο .Και ακόμα ότι προσθέσω στον υπολογιστή μου ας πούμε κατεβαζω ένα τραγούδι απο το limewire μπένει εντελώς αυτόματα στη βιβλιοθήκη μου.Αυτό είναι το iTunes και έχει βολέψει εκατομμύρια ανθρώπους και έγινε γνωστό απο τα iPod Τώρα εσείς γιατί το βλέπετε ως αρνητικό ??Γιατί δεν μπορείτε να βάλετε τραγούδια όπου και να ειστε??Κάντε ένα Jailbreak

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα που θέλουν να πάρουν Iphone και δεν ξέρουν να γράφουν ούτε γραπτό sms...Θα το πάρουν όμως γιατί είναι Apple κ γιατί το πήρε ο κολλητός του κ γιατί είναι μούρη.

 

Ο Ελληνας είναι τόσο χαζός (αναφέρομαι κ σε έμενα) που θα δώσει ένα ολόκληρο μισθό για ένα κινητό που στην ουσία το 90% των χρηστών για Ελλάδα αναφέρομαι δεν θα ξέρει τις δυνατότητές του.

 

Ο Job καλά κάνει κ τα αρπάζει χαζοί υπάρχουν πολλοί....

 

Ποιος ο λόγος να πάω να πάρω Iphone όταν στην αγορά υπάρχουν παρα πολλές αξιόλογες συσκευές με τις ίδιες δυνατότητες κ ακόμα καλύτερες??

 

Τι παραπάνω θα με προσφέρει το Iphone??? Μήπως με κάνει συντροφιά το βράδυ που θα κοιμάμαι??(Πολλά αμερικανάκια το έχουν κ γκόμενα)

 

Έλεος ρε παιδιά με αυτό το marketing κ το iphone καταντάει αηδία πραγματικά...

 

Αρπαχτή Job καλά κάνεις κ εγώ μαζί σου:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οπα λιγακι....γιατι εχουμε παρει λαθος πορεια..

 

εγω και το iphone αυτο και με τα προηγουμενα δεν εφτασα ποτε σε σημειο να νιωθω οτι μου λειπει κατι...ποτε δεν ειπα...αχ ρε **** το να ειχε και αυτο.

 

παλαιοτερα ομως σαν κατοχος htc, sony erickson,nokia παντα σκεφτομουν...πως θα ειναι μετα απο μερικα χρονια...ελεγα ε ενταξει...τηλεφωνα ειναι.

 

ισα ισα που καθημερινος ασχολουμε με το cydia του, εκπλησομαι για το τι κανουν οι εφαρμογες που βγαινουν καθημερινα! συνηθως με αφηνουν αναυδο! πχ air mouse, iblacklist κτλ κτλ (παρεπιπτοντος αν δεν βγει κατι στο android αξιολογο στυλ iblacklist που ποτε να μην κρασαρει συγνωμη αλλα δε θα το παρουν πολοι...χαχαχα..να κανουμε κ λιγο χουμορ):p

 

αρα μην τα ισοπεδονουμε! σε τι θα σου χρησιμεψει το 5.1 πχ? αν ειναι δυνατον....

εγω σκεφτομαι το audio που το συνδεω στον ενισχυτη και ακουω το κρυσταλο ηχο που βγαζει και γουσταρω..

τι παραπανω? το συνδεω στον ενισχυτη του αυοκινητου μου και πλοηγουμε η ακουω μουσικη η κλιπακια κτλ...τι αλλο???

 

δηλαδη η απολυτη multimedia συσκευη πρεπει να υποστηριζει 1080p hdmi εξοδο , 7,1 ηχο και να χωραει μεσα blue ray για να το συνδεω στην οθονη μου και τον ενισχυτη μου και να βλεπω σε 100fps στην led τηλεορασακλα μου???

ηρεμηστε ρε παιδια...

 

 

τελος ας μην ακουω για το jailbreak σχολια...ειναι η απλουστερη διαδικασια..!!!! πρψτειμω jailbreak και καθαρισα παρα να κατεβαζω 300 εφαρμογες απο αγνωστους dev μισοτελειωμενες οι οποιες κρασαρουν την συσκευη (μπορει) και να ψαχνω με τον explorer να την ξηλωσω απο μεσα γιατι το uninstall δεν δουλεψε σωστα!

 

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Edited by nick_p
Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και μιλας σε πρωτο προσωπο, δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης συζητηση κανουμε :)

αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι οταν μιλαμε για multimedia συσκευη οτι παραπανω εχει σε hardware (τυπου hdmi-dolby) και σε υποστηριξη αρχειων η συνδεσιμοτητα ειναι καλυτερο.

 

εσυ δηλαδη δεν θα προτιμουσες ενα iphone που εκτος απο ολα αυτα που κανει θα μπορουσε να παιζει και .mkv files αλλα και να εχει και hdmi?

Link to comment
Share on other sites

οχι για να δειτε τι τραβαγε ο ο μπιλ ο γκατες που μας φορτωνε εναν εξπλορερ παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο σε μια ιστοσελίδα πηγενεις και τέλος.Κανένας επιπλέον κόπος.Εγώ θα σου πώ το πιο ωραίο όλες αυτές τις εφαρμογές εντελώς δωρεάν Προσωπικά το μόνο που χρειάζομαι είναι το Bluetooth και οι δωρεάν εφαρμογές τίποτε άλλο.Δεν ξέρω για εσάς άλλο το iTunes το λατρεύω.Έχω mac εδώ και ένα χρόνια και τα έχω βολέψει όλα τέλεια .Όλα οργανόνονται απο μόνα τουςΜε το που συνδέω το iPhone οι φωτογραφίες μου μπενουνε στο iPhoto η μουσική μου συγχρωνίζετε με το iTunes με και τα βίντεο μου πάλι με το iTunes.Με λίγα λόγια με μια διαδικασία ενός λεπτού τα έχω βολέψει όλα ότι είχα μέσα στον υπολογιστή έχω και μέσα στο κινητό μου και το αντίστριφο .Και ακόμα ότι προσθέσω στον υπολογιστή μου ας πούμε κατεβαζω ένα τραγούδι απο το limewire μπένει εντελώς αυτόματα στη βιβλιοθήκη μου.Αυτό είναι το iTunes και έχει βολέψει εκατομμύρια ανθρώπους και έγινε γνωστό απο τα iPod Τώρα εσείς γιατί το βλέπετε ως αρνητικό ??Γιατί δεν μπορείτε να βάλετε τραγούδια όπου και να ειστε??Κάντε ένα Jailbreak

 

πες τα χρυσοστομε να αγιασει το στοματακι σου, ή μαλλον το χερακι σου γιατι για να πω την αμαρτια μου εγω βαριομουν να γραφω κι αλλο.

ακου καρκινος !!!!:X:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ συμφωνοι αλλα δεν θα το χρησιμοποιουσα κιολασ!

 

εχω θα παντρεψω την γνωμη σου αυτη με κατι ακομα!

 

ειναι πολυ μεγαλοι @#$%#@# που ενω εχουν μια συσκευη με harware με πολλες δυνατοτητες! (τηνει προς την δυναμη του playstation ) το εχουν περιορισει υπερβολικα!!!! μα υπερβολικα ομως!!! θα μπορουσε ανετα να κανει και καποια χαρακτηριστικα ακομα! οπως τα .mkv.

 

αν και νομιζω φιλτατε οτι υπαρχουν αξιολογοι Players και για αυτα στο jailbreak iphone :)

Link to comment
Share on other sites

προσεξα οτι ειστε πολλοι αυτοι που μου λετε διαφορα του τυπου :

και τι με νοιαζει το 5,1

εδω υπαρχουν αλλα σοβαρα θεματα εσυ με το hdmi ασχολεισε

κλπ κλπ

 

συμφωνω μαζι σας, κιεγω οταν εμαθα για το hdmi και ειδικα για τον 5,1 ηχο σκεφτομουν οτι ειναι αχρηστο στην ουσια και τι να το κανεις.

 

αυτα τα 2 οπως και καποια αλλα δεν τα εγραψα σαν κριτηρια επιλογης συσκευης!

σε καμια περιπτωση!

 

τα εγραψα γιατι ειναι 2 χαρακτηριστηκα που ολοκληρονουν μια multimedia συσκευη..

και οπως διαβασατε στο ποστ μου, απαντουσα καθαρα και μονο για το multimedia μερος της συσκευης.

 

multimedia συσκευες αυτοκινητων εχετε δει? εχουν χαρακτηριστηκα του τυπου 4 video outs 3 video in, camera in κλπ...

αυτα απο μονα τους ειναι σημαντικα? ο καθενας μπορει να λεει τι να τα κανω τα 4 out τι να το κανω το camera in?

ναι ομως ειναι multimedia car device! αυτα πρεπει να εχει! αλλιως θα ηταν ραδιο cd

ετσι παει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

εγω να την παω καπου αλλου την κουβεντα???

 

τι σκ@τ@ θελουν και βαζουν σε μερικες συσκευες τοσα μα τοσα επιπλεον αχρηστα πραγματα? (μαζι και το iphone..τι να το κανω να το συνδεσω με την οθοναρα πχ)

 

νομιζω οτι εχουν χασει λιγο την μπαλα....αφηστε ρε παιδια και καμια εταιρεια να πουλησει κανα καλο Mp3 player, καμια multimedia device...ουτε λογος για τα ARCHOS.

αυτοι δηλαδη δεν εχουν στοματα να θρεψουν?χαχαχα

 

 

anyway...

 

ας πω και ενα τραγικο - του Iphone....που πας ρε καραμητρο με ενα ηχειο???? με το Ν97 καποτε ελγεγα!!! πφφφφ στερεοφωνικος ηχος....απλα τα σπαει...

βεβαια οταν οδηγησεις τον ηχο του iphone και γενικα των apple devices καπου αλλου απλα δεν υπαρχει..

αλλωστε ειναι πασυγνωστο οτι η apple ασχολειτε παρα παρα πολυ με τον τομεα επεξεργασια ηχου, δημιουργια κτλ.. υπαρχουν πανακριβα εππαγγελματικα μηχανηματα και υπολογιστες apple σε παρα πολλα studio!

Edited by nick_p
Link to comment
Share on other sites

κιεγω το ελεγα αυτο καποτε για το n95.

αυτο που καταλαβα ειναι οτι η διαφορα στον ηχο δεν οφειλοταν τοσο στο οτι ηταν στερεοφωνικος οσο στο οτι αριστερο με δεξι ηχειο ειχε μια μικρη καθυστερηση ηχου αν εχω καταλαβει καλα και αυτο εκανε ενα περιεργο εφε...

 

δεν θα το εκρινα σαν ελειψη στις μερες μας την ελειψη στερεωφονικου ηχου

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και μιλας σε πρωτο προσωπο, δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης συζητηση κανουμε :)

αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι οταν μιλαμε για multimedia συσκευη οτι παραπανω εχει σε hardware (τυπου hdmi-dolby) και σε υποστηριξη αρχειων η συνδεσιμοτητα ειναι καλυτερο.

 

εσυ δηλαδη δεν θα προτιμουσες ενα iphone που εκτος απο ολα αυτα που κανει θα μπορουσε να παιζει και .mkv files αλλα και να εχει και hdmi?

Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές και επιλέγει το κινητό του με βάση τις ανάγκες τους.Εγώ προσωπικά δεν εχω την ανάγκη υποστήριξης .mkv αρχείων για να σου πώ την αλήθεια έχω να δω τέτοιο αρχείο μπροστά μου εδώ και 4 χρόνια και ειλικρινα δεν θα μου καιγόταν καρφάκι αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα.Για να σου πώ την αλήθεια ούτε που ήξερα λεπτομερός τι αρχεία υποστήριζε καθώς τα μόνο που χρησιμοποιώ και τα πιο κοινά παντού sites,piratebay,limewire,frostwire είναι mp3.Όσο για το hdmi ουτε με χαλάει αλλά ούτε και με ενδιαφέρει πολύ.Τι να το κάνεις το hdmi??Να το συνδέσω με την τηλεόραση για να ακούω μουσική και να βλέπω βιντεο μέσα απο το κινητό.Έχω ωραιότατη τηλεορασούλα με ps3 και blueray player + ότι όταν βγάλει η apple to itv σε τόσο προσιτή τιμή που λένε θα μπορώ να έχω ότι έχω στον υπολογιστή μου και στο κινητό μου αλλά και στην τηλεορασή μου με επιπλέον δυνατότηα για ενοικίαση ταινειών.Με λίγα λόγια είναι κάποια πράγματα που για μερικούς που είναι περιτά για μερικούς και για άλλους μπορεί να είναι απαραίτητα.Αν είχε το iPhone 4 hdmi ειλικρινα θα το δοκίμαζα μόνο και μόνο για να δώ πως είναι αντε και καμία φορά για φιακα να λέω πως το κινητό μου υποστηρίζει hdmi.Αυτό το 35% που αγόρασε η θα αγοράσει το iPhone σίγουρα θα τα έχει σκεφτεί αυτό.Όσο που λές πως θέλεις να τονίσεις την multimedia μεριά να σου πώ πως πολλοί δεν τα χρησιμοποιούνε όλα αυτά τα πράγματα.Καταντάει λίγο ανούσιο όλα αυτό το θέμα.Σε λίγο το κινητό θα μας δείχνει και full hd 1080p ταινείες.Τι να το κάνεις όμως αν δεν έχει τουλάχιστον μια οθόνη 10" πρέπει να βγάλεις τα ματάκια σου??Στα λέω όλα αυτά γιατί το multimedia κομμάτι θα προχορήσει πολύ σε σημεία που θα είναι υπερβολικά υπερβολικό που σε σχέση με σήμερα είναι υπερβολικό.Αυτό που πρέπει να κοιτάξουν όλες οι εταιρείες είναι να αλλάζουν το λειτουργικό τους να το κάνουν πιο εύκολο στη χρήση και πιο βολικό για κάθε χρήστη.Να φταξουν προγράμματα που να τα συγχρωνίζουν μόνο τους τα κινητά αυτόματα όπως το iTunes και το iPhoto.Εκέι θα πεχτεί το μέλλον εδώ πέζει και σήμερα.Οι χρήστε λάτρεψαν το iPhone ουτε για το σεδιασμό του όυτε για την φωτογραφική του αλλά ούτε και για την συνδεσημότητά του.Το λάτρεψαν για το λειτουργικό του κάτι που κάνει την apple να ξεχωρίζει σε όλα τα προιόντα της είτε για υπολογιστές είτε για φορητές συσκευές.Όλα αυτά στα λέω φιλικά και θα σε συμβούλεβα αν μπορείς έχεις τη θέλεση την αγάπη για την τεχνολογία αλλα και την οικονομική δυνατότητα βεβαιώς να αγοράσεις μια συσκευή apple ωστε να καταλάβεις αυτά που σου λέω.Κάτι πολύ ωραίο είχε γράψει εδω ένα μέλος ο panos1995 που εξηγεί αυτό που λατρεύουν οι χρηστες της apple.Κάτι που ειναι μέσα σε κάθε προιόν αυτή της εταιρείας.Διαβασε το σε μια παράθεση που είχα κάνει εγώ εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=281698&page=5

Όλα αυτά τα λέω φιλικά,και με τίποτα δεν θέλω να με παραξηγήσει κανένας για φανατικό καθώς το μόνο πραγμα που απεχθάνομε πολύ είναι ο φανατισμος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, αν και εχουν γραφτει πολλες σελιδες απο το μεσημερι, θα απαντησω σε καποιους και θα γραψω για ποιον λογο πιστευω (με επιχειρηματα) οτι το iphone δεν ειναι σε καμια περιπτωση η καλυτερη multimedia συσκευη οπως αναφερθηκε.

 

η απαντηση μου αναφέρεται στα παρακατω posts.

 

 

 

 

 

λοιπον εχουμε και λεμε...

οταν μιλαμε για μια multimedia συσκευη, ποσο μαλλον για την καλυτερη multimedia συσκευη της αγορας, θα πρεπει να πληρουνται καποιες προυποθεσεις.

 

Θα πρεπει λοιπον το κινητο αυτο να

  • εχει αψογη αποδοση σε αναπαραγωγη βιντεο καθε τυπου (οσο περισσοτεροι τυποι τοσο το καλυτερο ως ποιο ολοκληρομενη λυση)
  • αψογη ληψη φωτογραφιας
  • αψογη ληψη βιντεο
  • αψογη αναπαραγωγη μουσικης (οσο περισσοτεροι τυποι τοσο το καλυτερο ως ποιο ολοκληρομενη λυση)
  • αψογη οθονη
  • υποστηριξη επεκτασιμου αποθηκευτικου χωρου (micro sd καρτες κλπ)
  • αψογη περιηγηση στον ιστο
  • οπωσδηποτε δυνατοτητα προβολης δυναμικων σελιδων με υποστηριξη flash.
  • λειτουργια βιντεο κλησης
  • αψογη συνδεσιμοτητα
  • να υποστηριζει διασυνδεση με εξωτερικη οθονη
  • να ειναι οσο ποιο αυτονομο γινεται (δεν μιλαω για μπαταρια), οσα περισσοτερα μπορει να κανει μονο του χωρις βοηθεια υπολογιστων τοσο το καλυτερο για την συσκευη (πχ διαχειρηση αρχειων,downloading, sharing)
  • να εχει οσο το δυνατον καλυτερα παιχνιδια μιας και υπαρχουν πολοι που τα θελουν

 

ολα αυτα ολοκληρωνουν την multimedia εμπειρια σε ενα κινητο τηλεφωνο.

 

γιατι ομως το iphone δεν ειναι καθολου καλο multimedia τηλεφωνο?

 

αναγκαστικα θα σας κανω μια συγκριση με ενα αληθινο (κατα την γνωμη μου multimedia κινητο) παρακαλω μην εστιασετε τοσο στην συγκριση μεταξυ τους, δεν θελω να κανω vs το ποστ και μην απαντησετε συνεχιζοντας την συγκριση των 2 αυτων τηλεφωνων, δεν ειναι αυτο το θεμα μας, απλα θελω να σας δειξω γιατι το ενα αποτυγχανει στον τομεα του multimedia και τι θα επρεπε να ειχε για να ηταν το top multimedia device.

 

 

ας δουμε πρωτα τι video formats υποστηριζει για αναπαραγωγη το iphone (αντιγραφη απο το site της apple)

 

  1. H.264
  2. MPEG-4
  3. M-JPEG

 

για να δουμε τωρα λοιπον τι formats υποστηριζει το κατα την γνωμη μου top multimedia τηλεφωνο (nokia n8)

  1. H.264
  2. MPEG-4
  3. VC-1
  4. H.263
  5. Real Video 10
  6. ON2 VP6
  7. Flash video

Μπορει ακομα και να παιζει .mkv files !!! τι αλλο να πω? πανω στο θεμα αναπαραγωγης βιντεο?

 

ωραια, ας παμε παρακατω, το iphone εχει μια αρκετα καλη καμερα που βγαζει ικανοποιητικες φωτογραφιες σε αναλυση 5mp χωρις να φοραει πανω του καποιον επωνυμο φακο και διαθετει led flash, πραγμα που δεν ταιριαζει σε ενα φωτογραφικο κινητο μιας και εχει ενσωματωθει πλεον το xenon flash στα κινητα τηλεφωνα.

 

απο την αλλη το αλλο κινητο διαθετει μια καμερα που τραβαει φωτογραφιες στα 12mp, υπαρχει εγκατεστημενο xenon flash, φοραει ευρυγωνιο φακο φτιαγμενο απο την πασιγνωστη carl zeiss και χρησιμοποιει τον μεγαλυτερο sensora που εχει μπει ποτε σε κινητο. Η νοκια συγκεκριμενα υποστηριζει οτι ο συγκεκριμενος σενσορας χρησιμοποιειται σε διαφορες ψηφιακες μηχανες κοστους 100-150 ευρω.

 

οσο για την ληψη βιντεο, και τα δυο γραφουν 720p high definition video,

το iphone στα 30fps ενω το nokia στα 25fps.

το ποιο τελικα γραφει καλυτερο βιντεο θα το δουμε σε λιγο καιρο, το iphone υπερεχει στο θεμα των fps (ομως ακομα και οι κινηματογραφηκες ταινιες γραφονται σε 24fps οποτε μην τρελαθειτε με τα λιγοτερα fps του n8)

και το n8 υπερεχει στον καλυτερο φακο που φοραει η καμερα του.

τα αποτελεσματα θα τα δουμε μολις κυκλοφορησει το nokia.

 

στο θεμα αναπαραγωγης μουσικης, το iphone υποστηριζει τους παρακατω τυπους

  1. AAC (16 to 320 Kbps)
  2. AIFF
  3. AAC Protected (MP4 from iTunes Store)
  4. MP3 (16 to 320 Kbps)
  5. MP3 VBR
  6. Audible (formats 2-4)
  7. Apple Lossless
  8. WAV

 

το νοκια

  1. MP3,
  2. WMA
  3. WAV
  4. AAC
  5. eAAC
  6. eAAC+
  7. AMR-NB
  8. AMR-WB
  9. E-AC-3
  10. AC-3

# Bit rate up tp 320 kbps

# DRM support WM DRM, OMA DRM 2.0

 

σχετικα με την ποιοτητα του mp3 δεν γνωριζω αν ειναι καλυτερη απο την ποιοτητα του n8 ομως για να πουμε την στραβη αληθεια για να καταλαβεις την απολυτη ποιοτητα θα πρεπει να φορας ακουστηκα μεγαλα σαν αυτα των dj.

δεν νομιζω λοιπον να γυρνας στον δρομο με τετοια ακουστικα για να απολαμβανεις την μουσικη σου πρωτον

και δευτερον δεν νομιζω να συνδεσεις το iphone στο super duper ηχοσυστημα σου στο σπιτι για να ακουσεις μουσικη απο το iphone σε crystal clear sound.

οποτε καλοδεχουμενη φυσικα η ποιοτητα ομως θα προτιμησω την ευχρηστια και κατ'επεκταση την δυνατοτητα προσθηκης μουσικης στο κινητο με ενα απλο copy paste η με ληψη απο bluetooth παρα τον μοναδικο τροπο προσθηκης μουσικης στο iphone μεσω itunes.

 

το iphone πρως το παρον υπερεχει στα παιχνιδια μιας και εχουνε βγει πολλα παιχνιδια για το κινητο αυτο με πολυ καλα γραφικα.

 

οσο για τις οθονες τωρα, και οι δυο συσκευες εχουν capacitive τεχνολογια αφης,

το iphone χρησιμοποιει retina display που εχει το πλεονεκτημα της αναλυσης και δουλευει σε 960*640 ομως με μονο 262,000 χρωματα????? :blink:

ενω το nokia χρησιμοποιει amoled οθονη με 640*360 αναλυση και 16,7 εκατομμυρια χρωματα.

το ποιο κινητο εχει καλυτερη ευαισθησια στην αφη και ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα θα το μαθουμε μολις κυκλοφορησει το νοκια.

 

το iphone δεν υποστηριζει επεκταση μνημης, βγαινει σε 2 εκδοσεις των 16 και 32 gb

ενω το n8 εχει 16gb εσωτερικη μνημη και δεχεται καρτουλα micro sd μεχρι και 32 gb (συνολο 48gb max)

 

σε οτι αναφορα το browsing το iphone παντα υπερηχε σε σχεση με τα υπολοιπα τηλεφωνα, παρολα αυτα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να παραβλεψουμε την απουσια του flash support που κανει τις σελιδες που εχουν βιντεο, κινουμενα γραφικα η flash μενου να μην ειναι λειτουργικες και να μην εμφανιζεται το περιεχομενο.

Το νοκια εχει σιγουρα βελτιομενο browser σε σχεση με τον παλιο, παρεχει υποστηριξη σε flash αφου διαθετει το flashlite 4.0 και δεν χρειαζεται εφαρμογες για youtube κλπ ομως μενει να δουμε αν η πλοηγηση θα πλησιαζει αυτην του iphone.

 

λειτουργια βιντεο κλησης δεν υπαρχει στο iphone οποτε αποτυγχανει ενα multimedia κινητο να στειλει "εικονα" σε ενα αλλο.

το μονο που υποστηριζεται ειναι αποστολη"εικονας" μεσω wifi μονο (δηλαδη αδυνατο αν εισαι στον δρομο) και παλι μονο σε iphone πρως το παρον...

το πρωτοκολλο λενε οτι ειναι ανοιχτο ομως κανεις δεν ξερει αν θα το χρησιμοποιhσει ποτε καμια αλλη εταιρια περα απο την apple.

 

δεν εχει ραδιοφωνικο δεκτη την στιγμη που το νοκια οχι απλα εχει δεκτη, οχι απλα υποστηριζει rds αλλα εχει και ραδιοφωνικο πομπο Fm!

πραγμα το οποιο κανει την αναπαραγωγη των mp3 σας στο στερεοφωνικο του αυτοκινητου σας αστεια υποθεση εαν δεν εχετε στερεοφωνικο που υποστηριζει usb.

και ειναι ενα εξερετικο προσον για μια multimedia συσκευη καθως διευρυνει την συνδεσημοτητα της συσκευης

 

για το θεμα της συνδεσιμοτητας τωρα τι να πω?

πληρης αποτυχια απο την μερια του iphone. δεν ειναι καθολου αυτονομο. εξαρταται μονο απο το itunes

Πως μπορεις να αποκαλεις ενα τηλεφωνο multimedia την στιγμη που αποτυγχανει να μοιρασει τα αρχεια του και να δεχτει νεα...?

 

φανταστειτε ενα multimedia και καλα τηλεφωνο, το οποιο

  • δεν μπορει να παρει/στειλει φωτογραφιες με bluetooth
  • δεν μπορει να παρει/στειλει βιντεο με bluetooth
  • δεν μπορει να παρει/στειλει mp3 με bluetooth
  • δεν μπορει να δεχτει αρχεια mp3 για αναπαραγωγη εαν δεν τα βαλεις μεσω του itunes (αυτο σημαινει πως αν εισαι στον δρομο σε καποιο μαγαζι, σε καποιον φιλο σου, σε εναν ξενο υπολογιστη, δεν θα καταφερεις να ανανεωσεις την λιστα του mp3 σου γιατι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα υπαρχει στον υπολογιστη το itunes)
  • δεν υπαρχει υποστηριξη για καλωδιο micro usb οποτε και σε ιντερνετ καφε ακομα να πας θα πρεπει να κουβαλας το καλωδιο της apple μαζι σου, και αυτο αν υπαρχει το itunes στο μαγαζι
  • δεν υποστηριζει καρτα μνημης ετσι ωστε οποτε θες να περασεις κατι στο κινητο να βαζεις την καρτα μνημης στον υπολογιστη και να μεταφερεις οτι θελεις, (πολυ χρησιμο αν δεν βρισκεις καλωδια)

και διαφορα αλλα

 

την στιγμη που το nokia

  • μπορει να σηκωσει οτι αρχειο θες στο ιντερνετ ποιο γρηγορα απο το iphone λογω των
    GPRS/EDGE class B, multislot class 33
    HSDPA Cat9, maximum speed up to 10.2 Mbps
  • εχει την καινουρια εκδοση bluetooth v3.0 που υποστηριζει μεταφορες αρχειων σε ταχυτητες μεχρι 24 Mbit/s την ωρα που το iphone εχει bluetooth 2.1 ρυθμους μεταφορας 3 Mbit/s
  • μπορει να στειλει και να παρει οτι αρχειο θελεις με οσα κινητα και υπολογηστες εχουν bluetooth
  • για οσα δεν εχουν bluetooth μπορει να δημιουργησει ασυρματο δικτυο wifi με υποστηριξη 802.11 b/g/ ακομα και n ! (ναι n καλα διαβασες) και να κανει share τα αρχεια του μεσα στο δικτυο.
  • για οσους υπολογιστες δεν εχουν ουτε bluetooth μπορει να συνδεθει με ενα καλωδιο micro usb η να βαλεις την καρτα μνημης στον υπολογιστη και να περασεις οτι αρχεια-τραγουδια θες χωρις να χρειαζεσε καποιο προγραμμα νταβατζη για να στα βαλει σε playlist και να μπορεις να τα αναπαραγεις.
    δεν εχεις ουτε καλωδιο micro usb?
  • δεν αγχωνεσε, συνδεεις οποιο κινητο θελεις η οποιο stickακι-σκληρο δισκο θελεις απευθειας πανω στο κινητο, το κινητο το αναγνωριζει σαν εξωτερικο δισκο και κανεις απο το κινητο οτι μεταφορα αρχειων θελεις...
     

Αυτο θα πει συνδεσιμοτητα και αυτονομια. τελος. :D

 

μεσα σε ολα αυτα για να καταλαβεις τι παει να πει top multimedia τηλεφωνο προσθεσε και το εξης σκηνικο:

 

χαλασε ο υπολογιστης σου? δεν θες να τον ανοιξεις για καποιον λογο? προτιμας να την πεσεις στο σαλονι?

  • συνδεεις το κινητο με την hdmi θυρα του στην τηλεοραση-οθονη και αμεσως μπορεις να δεις high definition ταινια 720p με ηχο dolby sorround !!!

δεν θες να δεις ταινια?

no problem

  • συνδεεις ταυτοχρονα στο κινητο σου μεσω bluetooth ενα πληκτρολογιο και ενα mouse και αμεσως αμεσως εχεις εναν υπολογιστη για το σαλονι σου, ετοιμο να σερφαρει, να παιξει μουσικη, να προβαλει ταινιες αλλα και φωτογραφιες, επισης μπορεις να παιξεις και παιχνιδια.

ετοιμο το mediacenter σου θα ελεγα εγω.

 

αυτην την συσκευη την αποκαλω multimedia device.

το iphone δεν ειναι

 

 

 

Κατ αρχάς συγχαρητήρια για την απάντηση σου, ήταν ολοκληρωμένη, τεκμηριωμένη πάνω απ' όλα και μπράβο στο κουράγιο σου για όλο αυτό !!!!

 

Όσον αφορά την συνέχεια και αυτά που λένε ότι υπερβάλλεις και ότι αυτά είναι ανούσια, υπάρχει μία πολύ φυσιολογική εξήγηση : είναι πεπεισμένοι πλέον πως η κορυφή είναι το iPhone και πως μετά από αυτό όλα είναι υπερβολές ....

 

Διάβασε όλες τις απαντήσεις και δες μισαλλοδοξία ... Δεν μπορούν απλά να πουν στους εαυτούς τους "Ρε φίλε, μιλάμε για την απόλυτη multimedia συσκευή !!!!! Είναι λογικό να έχει μέσα την τελευταία τεχνολογία ακόμα και με 1920x1080 & FullHD !!!!!"

 

Ήμαρτον ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

@Νικος

Βασικά είναι το τι βολεύει και τον καθένα..εγώ ας πούμε έχω κατεβάσει μια ταινία κ θέλω να την δω στην tv...την περνάω στο wave που έχω και μέσο του allshare βλέπω την ταινία από το κινητό στην τβ ασύρματα χωρίς να χρειάζομαι απαραίτητα hdmi (βέβαια πρέπει κ η tv να έχει wifi για να λειτουργεί αυτό το σύστημα...)

Το hdmi δεν νομίζω να με βόλευε τόσο πολύ,έτσι κ αλλιώς αφού μπορώ να δω τα βιντεος ασύρματα γιατί να το συνδέσω με καλώδιο το κινητό;

Ps3 δεν έχω αλλά έχει το λάπτοπ μου bluray...Αλλά και πάλι δεν λέει να κατεβάζω το λάπτοπ στο σαλόνι εκτός κ αν έχω κατεβάσει/νοικιάσει καμιά ταινία σε bluray...

Αλλιώς μεχρι και 720p βίντεο τα παίζει μια χαρά το κινητό αρκετά smoothly και χωρίς χαμένα καρέ...

Αλλά όπως το είπες είναι το τι βολεύει τον καθένα

Edited by Gdrdasky

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι μετρήσεις, μόνο που οι συγκεκριμένες που παραθέτεις δεν αφορούν smartphones αλλά γενικά κινητών τηλεφώνων που δεν είναι το συζητούμενο και το ζητούμενο.

 

To Symbian μπαινει σε smartphones, οχι γενικα σε κινητα τηλεφωνα.

Ο δεθτερος πινακας που δειχνει την πιτα των λειτουργικων ειναι μια χαρα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές και επιλέγει το κινητό του με βάση τις ανάγκες τους.Εγώ προσωπικά δεν εχω την ανάγκη υποστήριξης .mkv αρχείων για να σου πώ την αλήθεια έχω να δω τέτοιο αρχείο μπροστά μου εδώ και 4 χρόνια και ειλικρινα δεν θα μου καιγόταν καρφάκι αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα.Για να σου πώ την αλήθεια ούτε που ήξερα λεπτομερός τι αρχεία υποστήριζε καθώς τα μόνο που χρησιμοποιώ και τα πιο κοινά παντού sites,piratebay,limewire,frostwire είναι mp3.Όσο για το hdmi ουτε με χαλάει αλλά ούτε και με ενδιαφέρει πολύ.Τι να το κάνεις το hdmi??Να το συνδέσω με την τηλεόραση για να ακούω μουσική και να βλέπω βιντεο μέσα απο το κινητό.Έχω ωραιότατη τηλεορασούλα με ps3 και blueray player + ότι όταν βγάλει η apple to itv σε τόσο προσιτή τιμή που λένε θα μπορώ να έχω ότι έχω στον υπολογιστή μου και στο κινητό μου αλλά και στην τηλεορασή μου με επιπλέον δυνατότηα για ενοικίαση ταινειών.Με λίγα λόγια είναι κάποια πράγματα που για μερικούς που είναι περιτά για μερικούς και για άλλους μπορεί να είναι απαραίτητα.Αν είχε το iPhone 4 hdmi ειλικρινα θα το δοκίμαζα μόνο και μόνο για να δώ πως είναι αντε και καμία φορά για φιακα να λέω πως το κινητό μου υποστηρίζει hdmi.Αυτό το 35% που αγόρασε η θα αγοράσει το iPhone σίγουρα θα τα έχει σκεφτεί αυτό.Όσο που λές πως θέλεις να τονίσεις την multimedia μεριά να σου πώ πως πολλοί δεν τα χρησιμοποιούνε όλα αυτά τα πράγματα.Καταντάει λίγο ανούσιο όλα αυτό το θέμα.Σε λίγο το κινητό θα μας δείχνει και full hd 1080p ταινείες.Τι να το κάνεις όμως αν δεν έχει τουλάχιστον μια οθόνη 10" πρέπει να βγάλεις τα ματάκια σου??Στα λέω όλα αυτά γιατί το multimedia κομμάτι θα προχορήσει πολύ σε σημεία που θα είναι υπερβολικά υπερβολικό που σε σχέση με σήμερα είναι υπερβολικό.Αυτό που πρέπει να κοιτάξουν όλες οι εταιρείες είναι να αλλάζουν το λειτουργικό τους να το κάνουν πιο εύκολο στη χρήση και πιο βολικό για κάθε χρήστη.Να φταξουν προγράμματα που να τα συγχρωνίζουν μόνο τους τα κινητά αυτόματα όπως το iTunes και το iPhoto.Εκέι θα πεχτεί το μέλλον εδώ πέζει και σήμερα.Οι χρήστε λάτρεψαν το iPhone ουτε για το σεδιασμό του όυτε για την φωτογραφική του αλλά ούτε και για την συνδεσημότητά του.Το λάτρεψαν για το λειτουργικό του κάτι που κάνει την apple να ξεχωρίζει σε όλα τα προιόντα της είτε για υπολογιστές είτε για φορητές συσκευές.Όλα αυτά στα λέω φιλικά και θα σε συμβούλεβα αν μπορείς έχεις τη θέλεση την αγάπη για την τεχνολογία αλλα και την οικονομική δυνατότητα βεβαιώς να αγοράσεις μια συσκευή apple ωστε να καταλάβεις αυτά που σου λέω.Κάτι πολύ ωραίο είχε γράψει εδω ένα μέλος ο panos1995 που εξηγεί αυτό που λατρεύουν οι χρηστες της apple.Κάτι που ειναι μέσα σε κάθε προιόν αυτή της εταιρείας.Διαβασε το σε μια παράθεση που είχα κάνει εγώ εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=281698&page=5

Όλα αυτά τα λέω φιλικά,και με τίποτα δεν θέλω να με παραξηγήσει κανένας για φανατικό καθώς το μόνο πραγμα που απεχθάνομε πολύ είναι ο φανατισμος

 

γενικα δεν ξερω απο που να αρχησω και που να τελειωσω...

εχω χαθει μεσα στο ποστ σου.

 

τα .mkv αρχεια αποκλειεται να εχεις να τα δεις τουλαχιστον 4 χρονια, τοτε μπορει να μην υπηρχαν καν!

αυτη ειναι η μορφη αρχειου που εχουν οι high definition ταινιες οποτε ειναι κατι παραπανω απο σημαντικο και ποθητο το να μπορει μια συσκευη να παιξει αυτα τα αρχεια.

 

λες για τα hdmi και τα σχετικα οτι δεν εχεις τι να τα κανεις...

αν και δεν τα θεωρω απο μονα τους κριτηριο αγορας μιας συσκευης, γενικα πολλα μπορεις να κανεις αν βαλεις την φαντασια σου να δουλεψει...

 

πχ οταν πας στο χωριο σου, που εκει δεν εχεις υπολογιστη, θα μπορεις να συνδεσεις το κινητο σου με hdmi στην τηλεοραση και με την βοηθεια ενος bluetooth πληκτρολογιου και λαπτοπ να εχεις εναν λειτουργικοτατο υπολογιστη....

 

η οταν θα πας στρατο και θα βαριεσαι την ζωη σου πανω σε κανα φυλακιο θα μπορεις να βαλεις το κινητο στην τηλεοραση να βλεπεις ταινια σαν ανθρωπος (μην μου πεις σιγα μην εχει hdmi η τηλεοραση του στρατου, υπαρχουν ανταπτορες και κανεις οτι θες :p )

 

επισης εαν μαζευτεις καμια μερα σπιτι με τα φιλαρακια σου και θελετε να δειτε τιποτα φωτο/βιντεο που βγαλατε σε καμια εκδρομη ξερεις τι ωραια που βολευει η τηλεοραση στο σαλονι για να απολαυσετε τις φωτο και τα βιντεο σας?

 

full hd σε 10αρα οθονη που λες ειναι αδυνατο ομως full hd στην hdmi θα ηταν ακρως ελκυστικο, και η συσκευη που θα το υποστηριζε θα ηταν ενα τερας στην κυριολεξια...

εδω οι υπολογιστες ζοριζονται με τις hd ταινιες.

 

το ξερω οτι ολοι το λατρεψαν για το λειτουργικο απλα δυστηχως εγω θελω και το connectivity..

εσυ οπως ειπες ουτε ηξερες τι αρχεια επαιζε το κινητο σου και ουτε σε νοιαζει γιατι χρησιμοποιεις mp3.

οποτε θες να εχεις απλα ενα καλο, σταθερο και γρηγορο λειτουργικο συστημα.

 

εγω ομως κανω συνεχεια μεταφορες αρχειων με το κινητο, πολλες φορες χρειαζομαι να ανοιγω διαφορους περιεργους τυπους αρχειων στο κινητο, δυστηχως εγω προσωπικα στο χωριο μου δεν εχω ουτε υπολογιστη ουτε dvd οποτε θα ηθελα και την hdmi για καμια ταινια και γενικα συνδεω το κινητο στην τηλεοραση αρκετες φορες για να δουμε φωτος κλπ με παρεα.

 

οποτε εμενα δυστηχως δεν μου κανει μονο ενα σταθερο και γρηγορο λειτουργικο.

θελω και το κατι παραπανω...

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

τσαμπα καθομαστε και τα λεμε. αφου ο,τι και να αναφερεις ο αλλος θα στο βγαλει ασημαντο (ισως και αχρηστο).

Μεχρι περισυ ο μεσος κατοχος iphone δεν την ηθελε την καλη καμερα. Ηταν κατι ασημαντο και στο φιναλε αν ηθελε καμερα ειχε την ψηφιακη του. Φετος βεβαια η καμερα αναφερεται απο ολους ως μια σημαντικη προσθηκη στο νεο iphone (και ας πααμενει μια μετρια mobile καμερα).

 

Οι βιντεοκλησεις φετος εχουν την τιμητικη τους επισης. Ασχετο αν μεχρι περισυ /προπερσυ ηταν κατι "ασημαντο".... (αν και παλι η λυση στο iphone 4 ειναι μεσοβεζικη). Μεσοβεζικη οπως και στο:

 

Μultitaking. Το multitaking? Mια απο τα ιδια. Φετος ομως αξιζει αφου μπηκε στο iphone4.

 

Toυ χρονου ισως θα ειναι μεγαλη βελτιωση το Bluetooth trasfering, ασχετα αν μεχρι προτεινως ειναι "για τα παιδακια που ανταλλαζουν αρχεια σις καφετεριες"

Τα ιδια θα ακουσουμε στομελλον και για το ραδιοφωνο και για το TV-OUT, και για αρκετα αλλα ακομη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

υγ2: Mεχρι περισυ η καμερα ηταν "ενα ασημαντο feature"... Φετος τι εγινε...?

αχ αχ αχ αχ!!! Με λενε Ρίζο κι οπως θελω τα γυριζω...

 

τσαμπα καθομαστε και τα λεμε. αφου ο,τι και να αναφερεις ο αλλος θα στο βγαλει ασημαντο (ισως και αχρηστο).

Μεχρι περισυ ο μεσος κατοχος iphone δεν την ηθελε την καλη καμερα. Ηταν κατι ασημαντο και στο φιναλε αν ηθελε καμερα ειχε την ψηφιακη του. Φετος βεβαια η καμερα αναφερεται απο ολους ως μια σημαντικη προσθηκη στο νεο iphone (και ας πααμενει μια μετρια mobile καμερα).

 

Οι βιντεοκλησεις φετος εχουν την τιμητικη τους επισης. Ασχετο αν μεχρι περισυ /προπερσυ ηταν κατι "ασημαντο".... (αν και παλι η λυση στο iphone 4 ειναι μεσοβεζικη). Μεσοβεζικη οπως και στο:

 

Μultitaking. Το multitaking? Mια απο τα ιδια. Φετος ομως αξιζει αφου μπηκε στο iphone4.

 

Toυ χρονου ισως θα ειναι μεγαλη βελτιωση το Bluetooth trasfering, ασχετα αν μεχρι προτεινως ειναι "για τα παιδακια που ανταλλαζουν αρχεια σις καφετεριες"

Τα ιδια θα ακουσουμε στομελλον και για το ραδιοφωνο και για το TV-OUT, και για αρκετα αλλα ακομη.

 

H συζήτηση κάνει κύκλους ή είναι ιδέα μου; :wacko:

 

(Όχι οτί έχετε άδικο βέβαια ;) )

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

H συζήτηση κάνει κύκλους ή είναι ιδέα μου; :wacko:

 

(Όχι οτί έχετε άδικο βέβαια ;) )

 

Exεις δικιο κανει κυκλους.

Τα ιδια και τα ιδια λεμε.:lol:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Exεις δικιο κανει κυκλους.

Τα ιδια και τα ιδια λεμε.:lol:

 

Έτσι ακριβώς, τα ίδια λέτε.

Κάθε μα κάθε φορά τα ίδια. Να δω πότε θα βαρεθείτε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H συζήτηση κάνει κύκλους ή είναι ιδέα μου; :wacko:

 

(Όχι οτί έχετε άδικο βέβαια ;) )

 

η συζητηση κανει κυκλους και θα συνεχισει να κανει ολο και μεγαλυτερους για τον απλουστατο λογο οτι ο μεσος apple hater οπως φαινεται στο φορουμ ειναι ταυτοχρονα και apple irrelevant (κοινως ασχετος με την apple). Και οταν λεω ασχετος δεν το εννοω υποτιμητικα ως γενικη ελλειψη γνωσης, εννοω κυριολεκτικα μη-σχετικος με την εταιρεία, τα προιοντα και τη φιλοσοφία της. Αδυνατεί ή δε θελει να αντιληφθει οτι προκειται για μια ιδιαίτερη περιπτωση με ξεχωριστη φιλοσοφία. Η apple δεν ειναι Νοκια και Se να βγαζει κινητα με τον τόνο για ολα τα βαλαντια, ουτε samsung να πειραματιζεται με ολα τα λειτουργικα στην προσπαθεια της να κερδισει και να διατηρησει μεγαλυτερο μερος της πιτας στις πωλησεις, ουτε lg να προσφερει χειροτερα προιοντα απο τη samsung σε χαμηλοτερη τιμη για παρομοιους λογους, κ.ο.κ

Βγαζει ΕΝΑ κινητο, για υψηλα βαλαντια, hi end και hi tech, αισθητικα απαραμμιλο , με αριστη ποιοτητα κατασκευης και το εξοπλιζει με οτι εκεινη αποφασιζει ως σκοπιμο και χρησιμο ΟΤΑΝ εκεινη το αποφασισει οχι οταν ο ανταγωνισμος το επιβαλλει καλα και ντε. Για παραδειγμα, θα ηταν πανευκολο να ενσωματωσει ραδιοφωνο στη συσκευη αλλα κρινει οτι δεν ειναι απαραιτητο και το κανει εν γνωση της οτι ο υποψηφιος αγοραστης δεν θα το επιλεξει αν το χρειαζεται. Κατ κανονα ομως Οσοι το επιλεγουν το κανουν συνειδητοποιημενα και οχι ανεγκεφαλα οπως διατεινονται καποιοι ακριτοι , γνωριζοντας τις ελλειψεις (οσοι δεν το γνωριζουν και το παιρνουν παρολα αυτα δε φταιει η apple που δεν ανοιγουν τα ματια τους ) ακριβως επειδη δεν τους νοιαζει ναχουν τα εξτρα χαρακτηριστικα που λειπουν. Αφηστε που αν τα ειχαν, με την υψηλη ποιοτητα που η εταιρεία φροντιζει να διακρινει καθε χαρακτηριστικο η τιμη θα εκτοξευοταν στο χιλιαρικο. Σε αλλες περιπτωσεις, τα αιτια κρυβονται αλλου πχ στο multitasking που ειναι γενικα χρησιμο ο λογος που δεν ειχε υιοθετηθει είναι οτι καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια και επισης οτιμπορει να μειωσει την αποδοση της συσκευης (με τις πολλες ανοιχτες εφαρμογες κλπ).

Ειναι, αν κατεχεις απο ρολογια, σαν να παιρνεις ενα ΙWC big pilot και να σου λεει ο καθε ασχετος, ρε μεγαλε εδωσες τοσα λεφτα και δεν εχει υψομετρο οπως το casio μου? Αν ανεβεις στον Ολυμπο πως θα ξερεις που βρισκεσαι? Αρα σε κοροιδεψαν. Κι εσυ κουνας το κεφαλι σου με συγκαταβαση..

Edited by ghostdoc

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου το iphone ειναι απλα για να λες δες εχω iphone και εχω και 5mpixel καμερα :p .. και οθοναρα .... εεε ??? γαματο δεν ειναιι ?? εεε ??? :p

 

οπως το i phone αν ηταν νοκια το ιδιο κινητο και το ιδιο κινητο ηταν και iphone παλι τα ατομα που το ειχαν θα ελεγαν οτι ειναι το καλυτερο ..

και αν ρωτουσες γτ θα σου ελεγαν : γτ????

γτ ειναι iphone !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, τα ίδια λέτε.

Κάθε μα κάθε φορά τα ίδια. Να δω πότε θα βαρεθείτε... :rolleyes:

 

Tις εξυπναδες και τα bold αστα για αλλους.

Δεν μονολογουμε νομιζω... γραφετε απανταμε. Γραφουμε απαντατε..Ειναι αμφιδρομο φιλε μου, οπως καθε ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου το iphone ειναι απλα για να λες δες εχω iphone και εχω και 5mpixel καμερα :p .. και οθοναρα .... εεε ??? γαματο δεν ειναιι ?? εεε ??? :p

 

οπως το i phone αν ηταν νοκια το ιδιο κινητο και το ιδιο κινητο ηταν και iphone παλι τα ατομα που το ειχαν θα ελεγαν οτι ειναι το καλυτερο ..

και αν ρωτουσες γτ θα σου ελεγαν : γτ????

γτ ειναι iphone !

 

δεν θα μπορουσες να εισαι πιο μακρια απο την αληθεια.. ακριβως μα ακριβως το αντιθετο συμβαινει. Στο παραδειγμα σου τα 5 μπηκαν μολις φετος, ενω στον ανταγωνισμο εχουν μπει ηδη και 12 αν δεν κανω λαθος. Απλα δεν ειναι εκει η ουσια. Για την οθοναρα, ναι, συμφωνουμε;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...