Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

Ας δουλέψετε κάποιοι το iPhone 4 και μετα πείτε τη γνώμη σας για κλειστό λειτουργικό και τα λοιπά..Σε επίπεδο software είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί θεωρω..

 

 

Δεν αντιλέγει κανείς για το αν είναι κλειστό λειτουργικό ...

 

Και άσχετα με το πόσο καλό είναι το iOS, δεν σημαίνει ότι κάθε κλειστό λειτουργικό είναι καλό και κάθε ανοιχτό λειτουργικό είναι κακό ή το αντίστροφο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνω τι εννοείς,εν μέρει έχεις δίκιο αλλά οι κορυφαίες εφαρμογές που συναντώ και χρειάζομαι είναι επι πληρωμής. π.χ.

Αναγκάστηκα να το κάνω jailbreak?

Όσο για την ποιότητα κατασκευής,ήδη στην πίσω πλευρά το μαύρο γίνεται γκρι....(έτυχε σε μένα?).

 

Ναι, αν θες να κάνεις το κινητό ότι θέλεις, θα το κάνεις jailbreak. Όπως και το Galaxy που έχεις θέλει και root και lagfix για να γίνει κινητό της προκοπής. Και αν θες να δουλεύει αξιοπρεπεπώς, πρέπει να ενεργοποιήσεις 3buttons και μετά να βάλεις clockworkmod και αφού φτιάξεις μια καλή ρομ στην κουζίνα να το φλασάρεις και να σκοτώνει.

 

Οπως βλέπεις φίλε μου, όλα τα κινητά θελουν πολλά. Ας ξεκολήσουμε πλέον από το iphone, το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα...

 

 

Όσο για το γκρι, έτυχε σε σένα. Εγώ δεν το έχω δει πουθενά μέσα σε τόσα 4άρια.

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανουμε jailbreak οταν η τελευταια εκδοση λειτουργικου καθυστερρει να σπασει χαρακτηριστικα..για αυτο εγω εμεινα μακρια και βρηκα την υγεια μου με το android:)
Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανουμε jailbreak οταν η τελευταια εκδοση λειτουργικου καθυστερρει να σπασει χαρακτηριστικα..για αυτο εγω εμεινα μακρια και βρηκα την υγεια μου με το android:)

 

Έχει σπάσει η τελευταία έκδοσή και όσοι ήταν έξυπνοι δεν είχαν αναβαθμίσει σε εκείνη και έμειναν σπασμένοι στην προηγούμενη 4.1..Άλλωστε δεν προσέφερε τίποτα ουσίας η 4.2.1...

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Και δεν άργησε να σπάσει, ήταν tethered, αυτό ήταν το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Και δεν άργησε να σπάσει, ήταν tethered, αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Και εδώ που τα λέμε συνονόματε ε δεν είναι δα και τόσο τρομερό πρόβλημα το tethered jailbreak...Απλά θέλει στην αρχή που περνάς απο cydia κάποιες βασικές εφαρμογές συνεχείς επανεκκινήσεις και ξανά jailbreak εκ νέου,αλλά μόλις το φορμάρεις μετά δεν ξανακάνεις reboot μόνο respring..Εκτός αν σου μείνει από μπαταρία,αλλά και πάλι σπίτι θα πας να το φορτίσεις:rolleyes:

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ούτε για μένα ήταν θέμα. Άλλωστε τις περισσότερες ώρες της ημέρας έχω υπολογιστή δίπλα μου, άρα ότι και να στράβωνε, δεν έμενα χωρίς τηλέφωνο (που δε στράβωσε τελικά).
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ούτε για μένα ήταν θέμα. Άλλωστε τις περισσότερες ώρες της ημέρας έχω υπολογιστή δίπλα μου, άρα ότι και να στράβωνε, δεν έμενα χωρίς τηλέφωνο (που δε στράβωσε τελικά).

 

Αρά ερχόμαστε στο δια ταύτα,πολλά θεματάκια που κατά τα λεγόμενα κάποιων αντιμετωπίζει το iphone,στην ουσία είναι θέμα αναγκών και χρήσης-διαχείρισης...

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να γίνει Ότι έγινε με τους υπολογιστές δήλαδη η Microsoft Έχει το μεγαλύτερο ποσοστό σε πωλήσεις και η apple το μικρο. Οπως δειχνει και στα κινητά η google Έχει της περισοτερες πωλήσεις και η apple Πάλι Ένα μικρο ποσοστό.

 

 

Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να γίνει Ότι έγινε με τους υπολογιστές δήλαδη η Microsoft Έχει το μεγαλύτερο ποσοστό σε πωλήσεις και η apple το μικρο. Οπως δειχνει και στα κινητά η google Έχει της περισοτερες πωλήσεις και η apple Πάλι Ένα μικρο ποσοστό.

 

 

Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

 

H apple κινείται στην αγορά με ένα μόνο κινητό κάθε χρόνο και σε υψηλή τιμή..Επομένως δε θεωρώ ότι στοχεύει στο να έχει το πρώτο μερίδιο στην αγορά,βγάζοντας πολλά μοντέλα συνεχώς..Το κοινό τους είναι σταθερό και ολοένα αυξανόμενο(άσχετα αν δε φαίνεται στις πωλήσεις της παγκοσμίως τόσο πολύ..) και είναι μια πρόταση κινητού που είτε σε καλύπτει απολύτως και δεν ξαναπάς αλλού είτε δεν αρέσει και δεν ξαναγοράζεις iphone..Αυτό πιστεύω ότι ισχύει για τον μέσο όρο αγοραστικής δύναμης,αναφορικά με την apple..(Πάντα υπάρχουν και αυτοί που του δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία:) )

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
καλησπερα.σημερα πηγα μια βολτα σε 2-3 μαγαζια να δω κανα κινητο,εχω ενα HTC HD2 απο το οποιο δεν εχω κανενα προβλημα.απλα η αποψη μου ειναι οτι το iphone απο ποιοτητα κατασκευης καθως και οθονης ειναι πολυ ανωτερο απο οποιοδηποτε αλλο ειδα,htc sensation,samsung galaxsy 2,nokia n8,sony err.xperia,βασικα ηθελα να δω απο κοντα το galaxsy 2 γιατι με ενδιαφερε,αλλα μολις το επιασα στα χερια μου και το συγκρινα με το iphone 4 ξενερωσα απιστευτα.απλα καμια σχεση...το samsung μπροστα στο iphone4 εμοιαζε για παιχνιδι που πουλανε στα περιπτερα για παιδιακια....οσο αφορα το λειτουργικο δεν γνωριζω καθολου της apple,σχετικα καλα android και παρα πολυ καλα windows.αυτο που μου εκανε εντυπωση παντος ειναι οτι οταν επιασα το iphone 4 και επαιξα λιγο με το μενου του πραγματικα κολησα.ποιοτικα ειναι μια κατηγορια πανω για μενα παντα απο οποιοδηποτε αλλο επιασα στα χερια μου,ανοιγεις το ημερολογιο η τις σημειωσης και κολας!!!ενω στις αλλες συσκευες απλα τα προσπερνας και πας παρακατω.τωρα επειδη διαβασα εδω καποιες αποψεις σχετικα με το τηλ.εχω να πω οτι ολα ειναι υποκειμενικα...αλλος δινει βαση σε εμφανιση,αλλος σε δυνατοτητες,αλλος σε αξια.ομως οχι μονο σε ενα απο τα 3 αλλα λαμβανοντας υποψιν του και τα αλλα 2.ο καθενας μας βαζει τα 3 παραπανω ιεραρχικα και παιζει με τους συνδιασμους.το οτι ενας θα βαλει πρωτα απο ολα τις δυνατοτητες εναντι της εμφανισης και καποιος αλλος το αντιθετο,δεν σημαινει οτι καποιος ειναι λαθος και καποιος σωστος,η ανοητος η εξυπνος.προσωπικα αν ειχα χρηματα παντος θα το επαιρνα!!!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μοναδικό συγκριτικό πλεονέκτημα του μήλου είναι το λειτουργικό του , που δεν δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή από τον ανταγωνισμό,οπότε δεν προτίθεμαι να το αποκτεισω.
Philips Savvy -> Ericsson A2618 -> S.E. T630 -> Nokia 3510 -> S.E. K700 -> S.E. K800 -> S.E. XPERIA X1 -> S.E. C510 -> S.E. XPERIA X8->Samsung Galaxy S
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μοναδικό συγκριτικό πλεονέκτημα του μήλου είναι το λειτουργικό του , που δεν δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή από τον ανταγωνισμό,οπότε δεν προτίθεμαι να το αποκτεισω.

 

Ακριβώς αυτο ειναι το πλεονέκτημα και δικαιολογεί την όποια διαφορά τιμής. Το λειτουργικό αλλάζει όλο το κινητο.

 

Χώρια που δεν ειναι τόσο ακριβό όσο θα μπορούσε, γνώμη μου πάντα.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το iphone θα το αγόραζα, άν..

 

Δεν είχε περιορισμούς στους Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms

Eπαιζε αρχεία flash

Aν μπορούσα να ανταλλάσσω αρχεία μέσο BT

Av είχε ραδιόφωνο fm

Δυνατό ηχείο

Δεχόταν κάρτα SD

Κανονική sim

Aν το έβλεπε ο κάθε υπολογιστής, χωρίς να χρειαζόταν το καταραμένο itune

Aν είχε έξοδο HDMI ή έστω απλή ΤV

Είχε υποδοχή micro usb

Aν υπήρχε η δυνατότητα να συνδέω πάνω του usb stick

Αν δεν έχανε το σήμα του ανεξάρτητα με πιο χέρι το κρατάω

Αν έκανε βίντεο κλήση

Αν έκανε βίντεο κλήση μεταξύ κινητών διαφορετικής μάρκας..

Αν ήταν 150€ φθηνότερο...

 

Δεν θα αγορασω το Νοκια Ν8

 

Αν δεν μου δώσουν θήκη δώρο ..

 

Ρε παιδιά αν δεν κάνει όλα αυτά που τα περισσότερα είναι βασικές καθημερινές λειτουργίες ποιος ο λόγος να πετάξω ΤΟΣΑ λεφτά;Μπα δεν θα το προτιμήσω...Το Νοκια Ε52 που χειρίζομαι εδώ και 2 χρόνια μου προσφέρει περισσότερα σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες πάντα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν δεν κάνει όλα αυτά που τα περισσότερα είναι βασικές καθημερινές λειτουργίες ποιος ο λόγος να πετάξω ΤΟΣΑ λεφτά;Μπα δεν θα το προτιμήσω...Το Νοκια Ε52 που χειρίζομαι εδώ και 2 χρόνια μου προσφέρει περισσότερα σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες πάντα.

 

Ο καθένας με τις ανάγκες του.

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ εντατικότατα και χωρίς jailbreak και σε προσωπικό και σε επαγγελματικό επίπεδο, από απλό emailing & surfing μέχρι docx/xlsx edit/read, pdf annotation, photo editing και άλλα πολλά. Ποτέ δεν μου έχει λείψει κάτι.

 

Όλες οι παραπάνω λειτουργίες που αναφέρθηκαν ως απαραίτητες δεν τις έχω χρειαστεί ποτέ μου (έλεος, HDMI out στο κινητό μου;).

 

Για μένα, το ασύγκριτο πλεονέκτημα του iPhone είναι το λειτουργικό του, που είναι αμέτρητες γενεές μπροστά από οτιδήποτε άλλο έχω δουλέψει. Γι αυτό τον λόγο η επιλογή iPhone είναι ουσιαστικά μονόδρομος.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας με τις ανάγκες του.

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ εντατικότατα και χωρίς jailbreak και σε προσωπικό και σε επαγγελματικό επίπεδο, από απλό emailing & surfing μέχρι docx/xlsx edit/read, pdf annotation, photo editing και άλλα πολλά. Ποτέ δεν μου έχει λείψει κάτι.

 

Όλες οι παραπάνω λειτουργίες που αναφέρθηκαν ως απαραίτητες δεν τις έχω χρειαστεί ποτέ μου (έλεος, HDMI out στο κινητό μου;).

 

Για μένα, το ασύγκριτο πλεονέκτημα του iPhone είναι το λειτουργικό του, που είναι αμέτρητες γενεές μπροστά από οτιδήποτε άλλο έχω δουλέψει. Γι αυτό τον λόγο η επιλογή iPhone είναι ουσιαστικά μονόδρομος.

 

Δεν είναι λίγο τραγικό να μην έχει ραδιόφωνο, να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluetooth με άλλες συσκευές,να μην μπορείς να περάσεις τραγούδια στο κινητό και να μην παίρνει κάρτα μνήμης ξεχωριστή;Όταν δίνω τόσα λεφτά έχω την απάιτηση αυτές τις βασικές λειτουργίες να τις έχει.Δεν μιλάω για το HDMI που θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι λειτουργίες που χρησιμοποιούν το 90% αυτών που έχουν κινητό.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο τραγικό να μην έχει ραδιόφωνο, να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το bluetooth με άλλες συσκευές,να μην μπορείς να περάσεις τραγούδια στο κινητό και να μην παίρνει κάρτα μνήμης ξεχωριστή;Όταν δίνω τόσα λεφτά έχω την απάιτηση αυτές τις βασικές λειτουργίες να τις έχει.Δεν μιλάω για το HDMI που θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι λειτουργίες που χρησιμοποιούν το 90% αυτών που έχουν κινητό.

 

Καθόλου τραγικό δεν το βρίσκω. Επίσης δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό αυτών των δυνατοτήτων ως βασικές. Ραδιόφωνο δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο να έχει το κινητο μου, τα αρχεία που ανταλασσω πάντα τα στέλνω ή με email ή με dropbox ή iDisk. Στέλνω οτι θέλω και μάλιστα με το iDisk θα στείλω μόνο ένα hyperlink ανεξαρτήτως μεγέθους αρχείου. Μη μου πεις τώρα οτι χρεωνομαι γιατί οι 99% αυτών που έχουν iPhone έχουν και data plan.

 

Τέλος η τιμή της συσκευής δεν θα έπρεπε να έχει κάποια σχέση με τον αριθμό των τεχνικών χαρακτηριστικων. Η BMW 320 μπορει να έχει λιγότερα άλογα απο το Opel ASTRA OPC αυτο δεν σημαίνει όμως οτι πρέπει να ειναι και φθηνότερη.

 

Η τιμή καθορίζεται και απο αλλα μεγέθη όπως το R&D πίσω απο την κάθε συσκευή. Απο αυτη την άποψη το iPhone έπρεπε να κοστίζει τα ... διπλάσια.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο καθενας κανει τις επιλογες του για αυτο και υπαρχουν πολλες συσκευες στην αγορα για ολα τα γουστα και βαλαντια. Εγω πχ χωρις μουσικη(ραδιο, mp3) ΔΕ ζω(ακουγεται τραγικο, το ξερω : p) δε θα επαιρνα το iphone.

Οταν με το καλο βαλουν ραδιο(στο ipod touch θα μ αρεζε περισσοτερο) θα το σκεφτω για την αγορα του(iphone-αν πεσει και η τιμη βεβαια, αλλιως touch)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο καθενας κανει τις επιλογες του για αυτο και υπαρχουν πολλες συσκευες στην αγορα για ολα τα γουστα και βαλαντια. Εγω πχ χωρις μουσικη(ραδιο, mp3) ΔΕ ζω(ακουγεται τραγικο, το ξερω : p) δε θα επαιρνα το iphone.

Οταν με το καλο βαλουν ραδιο(στο ipod touch θα μ αρεζε περισσοτερο) θα το σκεφτω για την αγορα του(iphone-αν πεσει και η τιμη βεβαια, αλλιως touch)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

Εγω επικεντρωνομαι στο αν η απουσία ραδιοφώνου ειναι "τραγικη έλλειψη". Η απάντηση ειναι όχι. Είμαι σημαντική ίσως για κάποιους, ανάλογα με τις ανάγκες τους.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Ξέρετε πώς μπορώ να περάσω φωτογραφίες ή εικόνες από το i-phne στον υπολογιστή; Και πώς μπορώ να βάλω ringtone ένα τραγούδι από τη βιβλιοθήκη μου;
Link to comment
Share on other sites

28 Ιανουαρίου 2012 και απαντάμε ακόμη στο θέμα "iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός". Ασχέτως να μου αρέσει ή όχι, το αυτό σημαίνει κάτι. Έστω και αν η συσκευή έχει γίνει μαϊντανός...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...