Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το smart keyboard pro έχει τη δυνατότητα να βγάλει ένα πλήκτρο για τον τόνο στα ελληνικά; Εννοώ όπως στο greek ime. Ελληνικό dictionary υπάρχει;
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας και χρονια πολλα! μολις σημερα απεκτησα κι εγω το tab μεσω της vodafone και ακομα ειμαι τελειως στα χαμενα! να ρωτησω καποια πολυ βασικα για μενα πραγματα τα οποια μ εμποδιζουν να μπω στη λογικη της συσκευης!

 

1) εκανα root μεσω ενος οδηγου για noobs απο το xda! στο pc διαβασα το μηνυμα οτι εγινε rooted! πανω στο tab πως μπορω να διαπιστωσω αν οντως το εκανα σωστα?

 

2) δεν μπορω με τιποτα να καλεσω απο αυτο ουτε να με καλεσουν ενω μηνυματα λαμβανω κανονικα και στελνω... τι κανω λαθος?

 

3) το tapatalk που μπορω να το προμηθευτω?

 

4) λογω συνηθειας απο wm ενας καλος task killer?

 

συγνωμη αν εχουν ηδη αναφερθει αλλα μπαινω μεσω mobile internet και δυσκολευομαι λιγο να ψαξω ολοκληρο το thread

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

 

1) Πρέπει να κάνεις κάποιο action που να απαιτεί root access. Πολύ απλό είναι το να κατεβασεις τον Root Explorer από το Market και να τον τρέξεις

 

2) το 122 μπορείς να το καλέσεις με τη SIM αυτή; Μήπως έχεις φραγή κλήσεων active;

 

3) Tapatalk και Tapatalk Pro, από το Market

 

4) αν είσαι με 2.2 version δεν χρειάζεσαι task killer

 

 

1) εκανα root μεσω ενος οδηγου για noobs απο το xda! στο pc διαβασα το μηνυμα οτι εγινε rooted! πανω στο tab πως μπορω να διαπιστωσω αν οντως το εκανα σωστα?

 

2) δεν μπορω με τιποτα να καλεσω απο αυτο ουτε να με καλεσουν ενω μηνυματα λαμβανω κανονικα και στελνω... τι κανω λαθος?

 

3) το tapatalk που μπορω να το προμηθευτω?

 

4) λογω συνηθειας απο wm ενας καλος task killer?

 

συγνωμη αν εχουν ηδη αναφερθει αλλα μπαινω μεσω mobile internet και δυσκολευομαι λιγο να ψαξω ολοκληρο το thread

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά!

 

1) Πρέπει να κάνεις κάποιο action που να απαιτεί root access. Πολύ απλό είναι το να κατεβασεις τον Root Explorer από το Market και να τον τρέξεις

 

2) το 122 μπορείς να το καλέσεις με τη SIM αυτή; Μήπως έχεις φραγή κλήσεων active;

 

3) Tapatalk και Tapatalk Pro, από το Market

 

4) αν είσαι με 2.2 version δεν χρειάζεσαι task killer

 

εν προκειμενω τωρα... οχι δεν μπορω να καλεσω το 122 και δεν εκανα φραγη κλησεων! πηγα στις κλησεις και σε καποιο υπομενου μου εβγαλε "σφαλμα σιμ η δικτυου"... τωρα αλλο "κουλο" μεσα απο το market κι ενω πλήκτρολογω tapatalk και root explorer δεν μου βγαζει αποτελεσματα.. μου λεει να βεβαιωθω για την ορθογραφια, να δωσω περισσοτερες λεξεις κλειδια... τι γινεται?:wacko:

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

εν προκειμενω τωρα... οχι δεν μπορω να καλεσω το 122 και δεν εκανα φραγη κλησεων! πηγα στις κλησεις και σε καποιο υπομενου μου εβγαλε "σφαλμα σιμ η δικτυου"... τωρα αλλο "κουλο" μεσα απο το market κι ενω πλήκτρολογω tapatalk και root explorer δεν μου βγαζει αποτελεσματα.. μου λεει να βεβαιωθω για την ορθογραφια, να δωσω περισσοτερες λεξεις κλειδια... τι γινεται?:wacko:

 

Αν στα προγραμματα βρεις το superuser τοτε εισαι ρουτ. Τωρα το tapatalk και το root explorer δεν τα βλεπεις γιατι ειναι paid εφαρμογες.

Για να τις δεις πρεπει να εισαι ρουτ και να εγκαταστησεις το marketacces ή το market enable

 

Αν βαλεις την καρτα σιμ σε αλλο τηλεφωνο κανεις κλησεις κανονικα;

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

εν προκειμενω τωρα... οχι δεν μπορω να καλεσω το 122 και δεν εκανα φραγη κλησεων! πηγα στις κλησεις και σε καποιο υπομενου μου εβγαλε "σφαλμα σιμ η δικτυου"... τωρα αλλο "κουλο" μεσα απο το market κι ενω πλήκτρολογω tapatalk και root explorer δεν μου βγαζει αποτελεσματα.. μου λεει να βεβαιωθω για την ορθογραφια, να δωσω περισσοτερες λεξεις κλειδια... τι γινεται?:wacko:

 

Όντως ξέχασα πως είναι paid, sorry....

 

Βάλε στο Google "market access apk" και πήγαινε στο πρώτο URL και κατέβασε το APK και κάνε το install. Μετά διαλέγεις τον πρώτο provider, κάνεις και apply to boot και έτοιμα όλα για να δεις και τα paid.

 

Για να κατεβάσεις paid πρέπει να βάλεις payment method στο Google account σου (login to Google->account->Checkout etc)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

eirhnh_k σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου δόσεις το link για τον οδηγό για noobs από xda .http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=812367 μήπως είναι αυτός; Edited by ebola75
Link to comment
Share on other sites

eirhnh_k σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου δόσεις το link για τον οδηγό για noobs από xda .http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=812367 μήπως είναι αυτός;

 

ναι αυτός είναι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και χρονια πολλα! μολις σημερα απεκτησα κι εγω το tab μεσω της vodafone και ακομα ειμαι τελειως στα χαμενα! να ρωτησω καποια πολυ βασικα για μενα πραγματα τα οποια μ εμποδιζουν να μπω στη λογικη της συσκευης!

 

1) εκανα root μεσω ενος οδηγου για noobs απο το xda! στο pc διαβασα το μηνυμα οτι εγινε rooted! πανω στο tab πως μπορω να διαπιστωσω αν οντως το εκανα σωστα?

 

2) δεν μπορω με τιποτα να καλεσω απο αυτο ουτε να με καλεσουν ενω μηνυματα λαμβανω κανονικα και στελνω... τι κανω λαθος?

 

3) το tapatalk που μπορω να το προμηθευτω?

 

4) λογω συνηθειας απο wm ενας καλος task killer?

 

συγνωμη αν εχουν ηδη αναφερθει αλλα μπαινω μεσω mobile internet και δυσκολευομαι λιγο να ψαξω ολοκληρο το thread

 

Καλημέρα:)

 

Λοιπόν, αν είσαι πράγματι rooted , μέσα στη λίστα των προγραμμάτων , θα βρείς και το πρόγραμμα superuser. Αν ναι , τότε έχεις πρόσβαση root.

 

Το tapatalk τον τελευταίο καιρό δεν είναι στο μάρκετ, από ότι διαβάζω. Δεν ξερώ γιατί και μέχρι πότε. Ο root explorer δεν ήταν ποτέ στο μάρκετ.Θα τον βρείς στα γνωστά μαγαζάκια, όπου έβρισκες και εφαρμογές για το hd2.

 

Task manager δεν χρειάζεσαι, δεν υπάρχει κανέναν λόγος να χρησιμοποιήσεις. Κάνει περισσότερο κακό, παρά καλό στο σύστημα. Ειδικά με το μισό giga ραμ που διαθέτουμε, δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.

 

Τέλος, αν μέσα στο μηχάνημα έχεις βάλει την κάρτα sim της βόνταφον που σου έδωσαν με τη σύνδεση για 10 gb/μήνα , είναι λογικό να μην μπορείς να κάνεις κλήσεις.

Είναι σύνδεση broadband , δεν υποστηρίζονται κλήσεις φωνής.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Ναι αυτος ειναι ο οδηγος και ειναι πανευκολος. Δε θα προβληματιστεις

eirhnh_k σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου δόσεις το link για τον οδηγό για noobs από xda .http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=812367 μήπως είναι αυτός;

 

ευχαριστω φιλε μου ησουν κατατοπιστικοτατος! Τελικα οντως ετσι ισχυει με τη vodafone καθοτι μου το επιβεβαιωσαν το πρωι! Εβαλα αλλη σιμ μεσα και καλει κανονικα! Τελικα ναι ειμαι root και ειδα και το tapatalk στο market! Εαν δεν χρειαζομαι task killer τοτε εφαρμογες που ανοιγω και μενουν ως εικονιδιακια πανω αριστερα, αυτα πως τα διωχνω απο εκει? Φευγουν αμα κλεισει η εφαρμογη απ.οσο προσεξα

Καλημέρα:)

 

Λοιπόν, αν είσαι πράγματι rooted , μέσα στη λίστα των προγραμμάτων , θα βρείς και το πρόγραμμα superuser. Αν ναι , τότε έχεις πρόσβαση root.

 

Το tapatalk τον τελευταίο καιρό δεν είναι στο μάρκετ, από ότι διαβάζω. Δεν ξερώ γιατί και μέχρι πότε. Ο root explorer δεν ήταν ποτέ στο μάρκετ.Θα τον βρείς στα γνωστά μαγαζάκια, όπου έβρισκες και εφαρμογές για το hd2.

 

Task manager δεν χρειάζεσαι, δεν υπάρχει κανέναν λόγος να χρησιμοποιήσεις. Κάνει περισσότερο κακό, παρά καλό στο σύστημα. Ειδικά με το μισό giga ραμ που διαθέτουμε, δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.

 

Τέλος, αν μέσα στο μηχάνημα έχεις βάλει την κάρτα sim της βόνταφον που σου έδωσαν με τη σύνδεση για 10 gb/μήνα , είναι λογικό να μην μπορείς να κάνεις κλήσεις.

Είναι σύνδεση broadband , δεν υποστηρίζονται κλήσεις φωνής.:)

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

.......Ο root explorer δεν ήταν ποτέ στο μάρκετ........

 

Καλημέρα Γιάννη. Ο root explorer ήταν και είναι ακόμα και σήμερα στο market.

 

Κατέβασε αν σε ενδιαφέρει το sgs tools κάνε fix market και μετά clear cache πάλι το Market.

Λογικά μετά από λίγο θα βρεις τις εφαρμογές που δεν έβλεπες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη. Ο root explorer ήταν και είναι ακόμα και σήμερα στο market.

 

Κατέβασε αν σε ενδιαφέρει το sgs tools κάνε fix market και μετά clear cache πάλι το Market.

Λογικά μετά από λίγο θα βρεις τις εφαρμογές που δεν έβλεπες

 

Μα ούτε με το Milestone τον βλέπω στο μάρκετ.:confused::confused:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

.....Εαν δεν χρειαζομαι task killer τοτε εφαρμογες που ανοιγω και μενουν ως εικονιδιακια πανω αριστερα, αυτα πως τα διωχνω απο εκει? Φευγουν αμα κλεισει η εφαρμογη απ.οσο προσεξα

 

Πες παραδείγματα εφαρμογών να καταλάβουμε.

 

Αν είσαι νέα στο Android, γενικά αυτό που ισχύει είναι πως με Home key κάνεις task switching και με το Back key κάνεις Exit application.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Πες παραδείγματα εφαρμογών να καταλάβουμε.

 

Αν είσαι νέα στο Android, γενικά αυτό που ισχύει είναι πως με Home key κάνεις task switching και με το Back key κάνεις Exit application.

 

παραδειγμα, κατεβασα 1 εκδοση msn που βρηκα στο market γιατι γενικως το χρησιμοποιω. Δεν βρισκω πως κλεινει. Το ελαχιστοποιει μαλλον και μου το βαζει πανω αριστερα! Ναι καινουρια ειμαι αν και ειχα βαλει πιο παλια froyo στο hd2. Για κατι τετοια νομιζα οτι χρειαζομουν τον task killer :O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα, κατεβασα 1 εκδοση msn που βρηκα στο market γιατι γενικως το χρησιμοποιω. Δεν βρισκω πως κλεινει. Το ελαχιστοποιει μαλλον και μου το βαζει πανω αριστερα! Ναι καινουρια ειμαι αν και ειχα βαλει πιο παλια froyo στο hd2. Για κατι τετοια νομιζα οτι χρειαζομουν τον task killer :O

Ναι, κατάλαβα. Το ίδιο γίνεται και με το skype.

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις του χρειάζεται ο task killer.

Αλλά σε καμία περίπτωση μην βάλεις να κλείνουν οι εφαρμογές ανα X χρονικό διάστημα αυτόματα.

Κλείνε μόνο τέτοιες εφαρμογές που αφήνουν ενοχλητικά εικονίδια πάνω αριστερά.

Βασικά, στο android οι εφαρμογές κλείνουν από το σύστημα, όχι από τον χρήστη. Αυτή είναι η λογική. Όσο περισσότερα προγράμματα τρέχουν στο παρασκήνιο, τόσο πιο γρήγορη πρόσβαση έχεις σε αυτά. (αφού είναι ήδη ανοιχτά;) )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το skype βρε παιδιά κλείνει από την εφαρμογή

 

Βασικά, είμαστε εκτός θέματος, αλλά δεν έχει exit, έχει sign out που φυσικά δεν κλείνει την εφαρμογή. Exit δεν έχω βρεί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα. Το ίδιο γίνεται και με το skype.

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις του χρειάζεται ο task killer.

Αλλά σε καμία περίπτωση μην βάλεις να κλείνουν οι εφαρμογές ανα X χρονικό διάστημα αυτόματα.

Κλείνε μόνο τέτοιες εφαρμογές που αφήνουν ενοχλητικά εικονίδια πάνω αριστερά.

Βασικά, στο android οι εφαρμογές κλείνουν από το σύστημα, όχι από τον χρήστη. Αυτή είναι η λογική. Όσο περισσότερα προγράμματα τρέχουν στο παρασκήνιο, τόσο πιο γρήγορη πρόσβαση έχεις σε αυτά. (αφού είναι ήδη ανοιχτά;) )

 

τελεια! Αρχιζω και κατατοπιζομαι! Θα μου προτεινες καποιον καλο task killer? Γιατι το market εχει τοσα πραγματα μεσα, που χανω λιγο τη μπαλα! Και κατι ακομα! Οταν στελνω mail γραφει κατω "εσταλει απο samsung tab". Μπορω να το αλλαξω να γραφει κατι αλλο? Καπου το ειδα οταν το σεταρα πρωτη φορα αλλα δε θυμαμαι που!

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

τελεια! Αρχιζω και κατατοπιζομαι! Θα μου προτεινες καποιον καλο task killer? Γιατι το market εχει τοσα πραγματα μεσα, που χανω λιγο τη μπαλα! Και κατι ακομα! Οταν στελνω mail γραφει κατω "εσταλει απο samsung tab". Μπορω να το αλλαξω να γραφει κατι αλλο? Καπου το ειδα οταν το σεταρα πρωτη φορα αλλα δε θυμαμαι που!

 

Κατεβασε τον advance task killer. Εχει να βαλεις και widget στην αρχικη οθονη. Πατωντας το κλεινουν οι εφαρμογες. Βεβαια, θα παρατηρησεις οτι αμεσως μετα το συστημα ξανανοιγει τις εφαρμογες που θελει. Αυτο ειναι το android και ετσι δουλευει.

 

Για τα μειλ, ανοιξε το gmail, πηγαινε ρυθμισεις, περισσοτερα , υπογραφη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μην βάζεις ότι βρίσκεις στο Market, να βλέπεις τα reviews και κανένα forum πρώτα :p

 

Και οταν "ξεψαρώσεις" να βάλεις και το JME rom που είναι αρκετά καλύτερο από το Voda ROM :)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, είμαστε εκτός θέματος, αλλά δεν έχει exit, έχει sign out που φυσικά δεν κλείνει την εφαρμογή. Exit δεν έχω βρεί.

 

και στο skype και στο msn κάνεις sighout και αφού σε πετάξει πίσω στην οθόνη που βάζεις username πατάς back και κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μειλ, ανοιξε το gmail, πηγαινε ρυθμισεις, περισσοτερα , υπογραφη.

 

μα δε χρησιμοποιω gmail.. με hotmail δουλευω! δεν εχει σχεση; επισης στο hotmail βλεπω μονο inbox.. τροπος να δω sent, spam κλπ υπαρχει; και τροπος να χτυπαει ηχητικα μολις ερθει mail υπαρχει; ενα βουνο αποριες εχω:wacko:

 

EDIT: τα βρηκα ολα τα παραπανω! Χεχε... Ευχαριστω!

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

και στο skype και στο msn κάνεις sighout και αφού σε πετάξει πίσω στην οθόνη που βάζεις username πατάς back και κλείνουν.

Α, οκ δεν ειχα φτασει μεχρι αυτο το σημειο.

Ομως δεν ειναι βολικο να κανω συνεχεια sign out.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

το μηχάνημα έγινε root πριν από λίγα λεπτά ,ευχάριστο όλους για την βοήθεια.

H επομενη κίνηση η αντικατάσταση της vod rom από JME rom

Link to comment
Share on other sites

το μηχάνημα έγινε root πριν από λίγα λεπτά ,ευχάριστο όλους για την βοήθεια.

H επομενη κίνηση η αντικατάσταση της vod rom από JME rom

 

εισαι σιγουρος για το πως θα το κανεις αυτο? Θα μπορουσες να μου στειλεις πμ καποιον εξαιρετικα αναλυτικο οδηγο να προσπαθησω κι εγω? Τη μονη ρομ που εχω αλλαξει ειναι στο hd2 και δε νομιζω να ναι ιδια η διαδικασια...:O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...