Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μηχάνημα έγινε root πριν από λίγα λεπτά ,ευχάριστο όλους για την βοήθεια.

H επομενη κίνηση η αντικατάσταση της vod rom από JME rom

 

εισαι σιγουρος για το πως θα το κανεις αυτο? Θα μπορουσες να μου στειλεις πμ καποιον εξαιρετικα αναλυτικο οδηγο να προσπαθησω κι εγω? Τη μονη ρομ που εχω αλλαξει ειναι στο hd2 και δε νομιζω να ναι ιδια η διαδικασια...:O

 

Πιο αναλυτικος απο αυτον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=895827 δεν νομιζω να υπαρχει παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό που έκανα ήταν να ακολούθησα τον οδηγό για noobs από το xda αυτό που έκανες και εσύ ,δεν έχω πειράξει την rom ακόμα διότι δε είμαι έτοιμος . ζητω συγγνώμη αν προκάλεσα μπέρδεμα με το παραπάνω post
Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικος απο αυτον http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=895827 δεν νομιζω να υπαρχει παιδια

 

ωραια! Λεω να το προσπαθησω κι ο,τι βγει! Ευχαριστω φιλε μου

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

ωραια! Λεω να το προσπαθησω κι ο,τι βγει! Ευχαριστω φιλε μου

 

Θα βγει μη φοβασαι.

Θα σου ελεγα να κατεβασεις πρωτα το KIES, να συνδεσεις τη συσκευη σου για να κανει εγκατασταση τους drivers και μετα τα επιχειρησεις το φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

μόλις φλασαρα τη rom με τον οδηγό από το xda,και μου άνοιξε ένα καινούριο tab lol,το κακό είναι ότι πάνε όλες οι εφαρμογές που είχα και τα παιχνίδια .τα ελληνικά πως τα περνάμε;
Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μη φοβασαι.

Θα σου ελεγα να κατεβασεις πρωτα το KIES, να συνδεσεις τη συσκευη σου για να κανει εγκατασταση τους drivers και μετα τα επιχειρησεις το φλασαρισμα

 

το εχω ηδη κατεβασει το kies απο χτες που ηθελα να το κανω root! Ωραια θα ξεκινησω οπως μου προτεινεις φιλε μου και μαλλον συντομα θα ξαναεμφανιστω να ρωτησω ο,τι προκυψει!

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τον οδηγό από το xda δεν θα σε δυσκολέψει, για να καταλάβεις είμαι αρχάριος σε ότι έχει να κάνει με τα κινητά και αγγλικά που γνωρίζω είναι εμπειρικά σε κάποια σημεία του οδηγού χρησιμοποίησα λεξικό όμως σε λιγότερο από μιση ώρα η η εγκατάσταση είχε τελείωση, το μονο αρνητικό κατά την δικοί μου γνώμη είναι ότι έχασα όλα τα αρχεία και της εφαρμογές.

Μετά το φλασαρισμα η πρώτη εντύπωση είναι ότι μηχάνημα δουλεύει πολύ καλύτερα, δεν λάγγαρη με δυο-τρις εφαρμογές ανοικτές.

Link to comment
Share on other sites

μόλις φλασαρα τη rom με τον οδηγό από το xda,και μου άνοιξε ένα καινούριο tab lol,το κακό είναι ότι πάνε όλες οι εφαρμογές που είχα και τα παιχνίδια .τα ελληνικά πως τα περνάμε;

 

Για το ελληnικό swype οδηγίες θα βρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3393762#post3393762

και για το ελληνικό samsung keyb εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3393762#post3393762

 

Για να κάνεις backup τις εφαρμογές σου, τις κλήσες, τα sms, τα bookmarks του browser, τα ημερολόγια, τις σημεώσεις σου, την αρχική οθόνη κλπ κλπ θα κατεβάσεις το titanium backup pro και το mybackup pro και έτσι θα είσαι πάντα καλυμένος...

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 backup προγράμματα που συστήνετε το ένα(titanium) θέλει root και το άλλο είναι paid. Κάποιο άλλο δεν κάνει? Βρήκα από το market το backup everything και μου έκανε backup. Το έχει χρησιμοποιησει κανείς άλλος? Θα μπορέσω να επαναφέρω το σύστημα μετά από αλλαγή Rom?

Επίσης με την ίδια λογική που γίνεται update σε 221 στο galaxy s μέσω kies patcher δεν θα μπορούσε να γίνει και στο tab? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Αν ναι τι κωδικό έβαλε και ποια Rom κατέβασε?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 backup προγράμματα που συστήνετε το ένα(titanium) θέλει root και το άλλο είναι paid. Κάποιο άλλο δεν κάνει? Βρήκα από το market το backup everything και μου έκανε backup. Το έχει χρησιμοποιησει κανείς άλλος? Θα μπορέσω να επαναφέρω το σύστημα μετά από αλλαγή Rom?

Επίσης με την ίδια λογική που γίνεται update σε 221 στο galaxy s μέσω kies patcher δεν θα μπορούσε να γίνει και στο tab? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Αν ναι τι κωδικό έβαλε και ποια Rom κατέβασε?

 

Και για τα δύο πρέπει να είσαι ρουτ για να κάνεις σωστή δουλειά, αλλά και τα δύο είναι paid. Αν δεν ξέρεις που θα τα βρεις ΡΜ:)

Το Kies patcher το δοκίμασα από την πρώτη στιγμή που βγήκε αλλά δεν παίζει στο Tab

Link to comment
Share on other sites

επειδη παιδια ειμαι αρχαριος στο android και ευτυχης κατοχος του tab εδω και μια βδομαδα θελω να ρωτησω αν το κανω root θα εμφανιζονται οι paid εφαρμογες στο μαρκετ?

HTC Desire s

Sonyericsson Neo V

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δεν εχω διευκρινισει στο μυαλο μου? Το δικο μου tab εχει rom της voda αλλα οταν το συνδεσα στο kies μου ειπε οτι "φοραω" το πιο καινουριο λογισμικο.. Αυτο σημαινει οτι εαν βγει update θα μπορεσω να το περασω στην υπαρχουσα rom? Γιατι καποια παιδια νομιζω εδω εγραφαν οτι οταν συνδεονται στο kies τους "απαγορευει" εντελως την οποια αναβαθμιση η rom της voda που ειχαν..

 

Sent from my Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

επειδη παιδια ειμαι αρχαριος στο android και ευτυχης κατοχος του tab εδω και μια βδομαδα θελω να ρωτησω αν το κανω root θα εμφανιζονται οι paid εφαρμογες στο μαρκετ?

 

Ναι, δες το παρακάτω ποστ

 

Βάλε στο Google "market access apk" και πήγαινε στο πρώτο URL και κατέβασε το APK και κάνε το install. Μετά διαλέγεις τον πρώτο provider, κάνεις και apply to boot και έτοιμα όλα για να δεις και τα paid.

 

Για να κατεβάσεις paid πρέπει να βάλεις payment method στο Google account σου (login to Google->account->Checkout etc)

 

 

 

Να ρωτησω κατι που δεν εχω διευκρινισει στο μυαλο μου? Το δικο μου tab εχει rom της voda αλλα οταν το συνδεσα στο kies μου ειπε οτι "φοραω" το πιο καινουριο λογισμικο.. Αυτο σημαινει οτι εαν βγει update θα μπορεσω να το περασω στην υπαρχουσα rom? Γιατι καποια παιδια νομιζω εδω εγραφαν οτι οταν συνδεονται στο kies τους "απαγορευει" εντελως την οποια αναβαθμιση η rom της voda που ειχαν..

 

Sent from my Galaxy tab using Tapatalk

 

Αν σου βγάζει αυτό το μήνυμα, ναι θα μπορείς να κάνεις update.

Φαίνεται ότι το έφτιαξαν γιατί στην αρχική δική μου ρομ άλλα έλεγε ότι δεν μπορεί να αναβαθμιστεί

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει αυτό το μήνυμα, ναι θα μπορείς να κάνεις update.

Φαίνεται ότι το έφτιαξαν γιατί στην αρχική δική μου ρομ άλλα έλεγε ότι δεν μπορεί να αναβαθμιστεί

 

Και σε εμένα τα ίδια έβγαλε ενώ είχα διαβάσει ότι μου έβγαζε μήνυμα περί αδυναμίας update αρα μπορούμε να ελπίζουμε!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που δεν εχω διευκρινισει στο μυαλο μου? Το δικο μου tab εχει rom της voda αλλα οταν το συνδεσα στο kies μου ειπε οτι "φοραω" το πιο καινουριο λογισμικο.. Αυτο σημαινει οτι εαν βγει update θα μπορεσω να το περασω στην υπαρχουσα rom? Γιατι καποια παιδια νομιζω εδω εγραφαν οτι οταν συνδεονται στο kies τους "απαγορευει" εντελως την οποια αναβαθμιση η rom της voda που ειχαν..

 

Sent from my Galaxy tab using Tapatalk

 

Ποια version φοράει το Tab σου;

 

 

 

Και σε εμένα τα ίδια έβγαλε ενώ είχα διαβάσει ότι μου έβγαζε μήνυμα περί αδυναμίας update αρα μπορούμε να ελπίζουμε!

 

Νομίζω πως χάνεις αρκετά με τις Samsung versions. Όλη η ουσία είναι στις custom όπου σύντομα προβλέπεται να γίνει χαμός και στο Tab.

 

Ο ψηλός που τα λέγαμε χθες στο Γαλάτσι ψωνίζοντας τις Case-Mate μας :)

Edited by skritikos
Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Ποια version φοράει το Tab σου;

εκδοση βασικου φασματος: Ρ1000BUJI3

εκδοση Kernel: 2.6.32.9

φανταζομαι καποια απο αυτες τις εκδοσεις ειναι αυτη που ζητας, αλλιως πες μου που να ψαξω να σου απαντησω! :)

 

 

 

Sent from my Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

εκδοση βασικου φασματος: Ρ1000BUJI3

εκδοση Kernel: 2.6.32.9

φανταζομαι καποια απο αυτες τις εκδοσεις ειναι αυτη που ζητας, αλλιως πες μου που να ψαξω να σου απαντησω! :)

 

Το πρώτο έψαχνα, φορούσε και το δικό μου ακριβώς την ίδια και το KIES έλεγε πως είναι αδύνατη η αναβάθμιση!

 

Άβυσσος η ψυχή της Samsung :lol::lol:

 

Ότι και αν κάνεις με τα versions, βάλε τον Dolphin HD internet browser....... πολύ καλός και γρήγορος!

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο έψαχνα, φορούσε και το δικό μου ακριβώς την ίδια και το KIES έλεγε πως είναι αδύνατη η αναβάθμιση!

 

Άβυσσος η ψυχή της Samsung :lol::lol:

 

Ότι και αν κάνεις με τα versions, βάλε τον Dolphin HD internet browser....... πολύ καλός και γρήγορος!

 

Για κοιταξτε και το csc μηπως εκει παιζει κατι, κατα πασα πιθανοτητα πρεπει να ειναι διαφορετικο, εκτος κιαν αλλαζει κατι με τη νεα εκδοση του KIES

Link to comment
Share on other sites

Ότι και αν κάνεις με τα versions, βάλε τον Dolphin HD internet browser....... πολύ καλός και γρήγορος!

αν δεν κανω λαθος, σε δικο σου ποστ ειδα να τον προτεινεις και εσπευσα να τον κατεβασω. Ο official ειναι αθλιος κατ εμενα (κραταω μια επιφυλαξη μηπως φταιει η rom μου), αλλα ο dolphin ειναι τελειος και εξαιρετικα γρηγορος.. Ακομα δεν ξερω τις must have εφαρμογες ψαχνοντας παω.. Οποτε ο,τι προτεινετε εδω, ευπροσδεκτο! :)

 

 

 

Sent from my Galaxy tab using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα χθες για το Tab μου την πανάλαφρη και λεπτή Case-Mate Barely There http://www.clove.co.uk/case-mate-galaxy-tab-barely-there-case-black

 

την Samsung d30 slip case http://www.clove.co.uk/samsung-galaxy-tab-soft-leather-slip-case-with-d3o-technology-black

 

και ένα σετ Samsung Tab Screen Protectors http://www.clove.co.uk/samsung-galaxy-tab-screen-protectors-2pcs

 

Η Barely There είναι απλά απίστευτη για χρήση μέσα στο σπίτι. Μεγάλο πλεονέκτημα πως το ελάχιστο πάχος της επιτρέπει στο Tab να μπει μέσα στο slip case της Samsung.

Αυτά σε συνδιασμό με το screen protector δίνουν κάλυψη, ασφάλεια, ελάχιστο επιπρόσθετο βάρος και φυσικά ελάχιστο extra όγκο στο πολύ μαζεμένο Tab μας ;)

 

Αναλυτικότερα reviews θα ακολουθήσουν μετά από ένα λογικό διάστημα χρήσης :)

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ,honeycomb θα παρει το εργαλειο μας? γιατι καποιοι ελεγαν οτι θελει dual-core για υποστιριξη ,βγηκε στελεχος της android team και ειπε οτι δεν υπαρχουν minimum requirements για το honeycomb ,τελικα ξερει κανενας τι ισχυει?

για gingerbread ποτε θα αναβαθμισουμε?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, το Honeycomb είναι ακόμη σε testing φάση με τις συνεργαζόμενες εταιρίες. Όπως φαίνεται δεν θα φανεί κάτι σωστό στην αγορά πριν τα μέσα/τέλος του Q2 2011.

 

Προβλέπω πως τα custom ROM για το Tab θα πάρουν φωτιά σύντομα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως είναι πολύ καινούργιο και με πολύ πιο εξειδικευμένο προορισμό χρήσης σε σχέση με το Galaxy S. Οι devs τώρα αρχίζουν δειλά να μπαίνουν στο Tab.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ,honeycomb θα παρει το εργαλειο μας? γιατι καποιοι ελεγαν οτι θελει dual-core για υποστιριξη ,βγηκε στελεχος της android team και ειπε οτι δεν υπαρχουν minimum requirements για το honeycomb ,τελικα ξερει κανενας τι ισχυει?

για gingerbread ποτε θα αναβαθμισουμε?

 

Σιγά μη θέλει dual core, εγώ δεν είδα τίποτα τρελό στα βίντεο που να θέλει τόση ισχύ. Ό,τι 3d game έχει βγει ως τώρα πετάει στο Tab ( Nova, Asphalt hd κλπ ). Άρα αμφιβάλλω ότι θα χει μεγάλες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη δεν ανοίγω ποτέ το phone παρά μόνο όταν θέλω να μπω στο μαρκετ και να αγοράσω ή να κάνω update κάποια εφαρμογή...

 

παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά

πως ΜΠΟΡΟΥΜΕ να απενεργοποιήσουμε μόνο το τηλέφωνο;

http://www.faretra.gr

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...