Jump to content

[Flying Discs] Τίμιο κόστος για παιχνίδι ?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρεται αγαπητοί φίλοι,

 

με την ομάδα μου, σχεδιάσαμε ένα arcade παιχνίδι, του οποίου την διάθεση αναμένουμε από μέρα σε μέρα.

Αυτό που μας προβλημάτισε πολύ είναι το κόστος του.

Θα επιθυμούσα λοιπόν να έχω ένα feedback από όποιον έχει την διάθεση να το κάνει με ειλικρίνεια.

 

Έχουμε καταλήξει στο €1.59 σε προσφορά για ένα διάστημα και μετά να πάει στο €2.39

 

Ποιοί από εσάς θα πλήρωναν €1.59 για ένα παιχνίδι σαν αυτό ?

Έχουμε δουλέψει περίπου 7 μήνες για να το πραγματοποιήσουμε και έχουμε φτιάξει κάτι μοναδικό όχι μόνο για τα ελληνικά δεδομένα αλλά και για το appStore. Δεν υπάρχει τέτοιο gameplay.

Η ιδέα είναι πρωτότυπη, ο χειρισμός απλούστατος και το παιχνίδι θα πάρει πολλές ώρες ακόμα και για τους πιο έμπειρους παίκτες να το τελειώσουν.

Στο hard mode δε, ο πρώτος που θα το τελειώσει παίρνει στο χέρι $300 ! http://www.flyingdiscsgame.com/money_contest_gr.html

 

Για να είμαι πιο σαφής και να πάρετε μια μικρή γεύση:

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/icon_final.jpg

 

Το FLYING DISCS θα σε παρασύρει σε ένα νέο κόσμο διασκέδασης από τον οποίο δεν θα θες να επιστρέψεις. Το γρήγορο gameplay του, βασίζεται στην ταχύτητα λήψης αποφάσεων, την συγκέντρωση και στην ανάπτυξη τεχνικής. Μόλις το δοκιμάσεις μερικές φορές και αρχίσεις να το μαθαίνεις, όλα τα άλλα casual παιχνίδια θα σου φαίνονται πλέον αργά.

Ενώσου κι εσύ με τους δίσκους αδρεναλίνης που σχεδιάσαμε και ανακάλυψε αν μπορείς να κερδίσεις ένα από τα ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ* που δίνουμε στους καλύτερους. {*Η Apple δεν σπονσοράρει ούτε είναι υπεύθυνη για την διεξαγωγή αυτής της προωθητικής ενέργειας}.

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/screenshots_01.jpg

 

Σφίγγεις την iΣυσκευή σου στο ένα χέρι έτοιμος για δράση. Οι αισθήσεις σου είναι σε εγρήγορση καθώς προετοιμάζεσαι πνευματικά για μια πρωτόγνωρη εμπειρία παιχνιδιού. Τα καλοσχεδιασμένα στοιχεία του παιχνιδιού, προσθέτουν ένταση στην αποστολή σου. Μονολογώντας πως πρέπει πάσει θυσία να αποφύγεις τον εχθρικό κίτρινο δίσκο καθώς θα συλλέγεις τους καλούς αγγίζοντας με ταχύτητα και στρατηγική την οθόνη, παίρνεις μια βαθιά ανάσα, επιλέγεις τον βαθμό δυσκολίας που σου ταιριάζει και βουτάς.

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/screenshots_02.jpg

 

Το Flying Discs δεν έχει να κάνει μόνο με την συλλογή των συμπαθητικών δίσκων, που κινούνται στην οθόνη ή τα combos και bonuses που θα σε ιντριγγάρουν να τα παίξεις όλα για όλα. Καθώς τα αντανακλαστικά σου ακονίζονται, το μυαλό σου γυμνάζεται ενώ προσαρμόζεται στις ταχύτητες που απαιτεί το παιχνίδι, μια εξάσκηση την οποία ονομάζουμε Brain Update (Αναβάθμιση Μυαλού). Θα φτάσεις να παίζεις με τέτοια άνεση που οι φίλοι που θα σε βλέπουν δεν θα πιστεύουν πως είναι δυνατό να ανταποκρίνεσαι σε αυτές τις ταχύτητες με τέτοια ακρίβεια.

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/screenshots_03.jpg

 

Όπως είπαμε η πνευματική εξάσκηση που δέχεσαι παίζoντας το FLYING DISCS δίνει την αίσθηση πως αναβάθμισες το μυαλό σου (όπως όταν βάζεις νέο επεξεργαστή στον υπολογιστή σου !). Στο παιχνίδι θα πρέπει να καταφέρεις combos (συνδυασμούς) που θα σε ανταμείψουν με δώρα και πόντους, θα πρέπει να συλλέξεις bonuses (δωράκια) που θα σου προσφέρουν ζωές ή ξέφρενες καταστάσεις όπως τέρματα για να βάλεις γκολ, μπιλιάρδο, πυραύλους κλπ., θα πρέπει να επιβιώσεις σε ειδικές πίστες / προκλήσεις που θα σου κάνουν τη ζωή δύσκολη και θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και αρκετά εξασκημένος γιατί όλα αυτά γίνονται μπροστά σου με ξέφρενους ρυθμούς. Μετά το FLYING DISCS όλα τα άλλα παιχνίδια θα σε ξενερώνουν γιατί θα σου φαίνονται πολύ αργά και βαρετά.

Αυτό το παιχνίδι είναι πραγματικά ένα και μοναδικό.

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/screenshots_04.jpg

 

Οι πίστες πρόκλησης απαιτούν (εκτός από ταχύτητα και αντίληψη) στρατηγική σκέψη για να ολοκληρωθούν χωρίς ιδιαίτερες απώλειες. Θα έχεις να αντιμετωπίσεις δίσκους ninja, φαντασματάκια που θα σε μπερδεύουν, τοίχους που θα κλείνουν και θα σου περιορίζουν το πεδίο δράσης και άλλα πολλά. Ετοιμάσου για αδρεναλίνη" στα κόκκινα".

 

http://www.flyingdiscsgame.com/images/screenshots_05.jpg

 

Αν καταφέρεις να αφήσεις το παιχνίδι για λίγο από τα χέρια σου, ίσως επιτρέψεις και σε κανένα πιτσιρίκο (όπως το παιδί σου, ή το ανιψάκι σου, ή το βαφτιστήρι σου) να παίξει την προσχολική έκδοση που σχεδιάσαμε ειδικά για παιδάκια εώς 6 ετών. Περιέχεται στην εφαρμογή χωρίς έξτρα χρέωση και τα παιδιά λατρεύουν τα πολύχρωμα ευχάριστα γραφικά με ζωάκια και τον εύκολο τρόπο παιχνιδιού που αναπτύξαμε εδώ.

Οι μικροί μας φίλοι μπορούν κι αυτοί να ακονίσουν τις αισθήσεις τους και να αναβαθμίσουν το μυαλό τους. Ακόμα και κάποιοι ενήλικες θα το απολαύσουν αφού εδώ τα scοres απογειώνονται !

 

Περιγραφικό video που δημιουργήθηκε κατά την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στην τελική έκδοση έχουν γίνει ζωτικές βελτιώσεις σε επίπεδο gameplay & bonuses, προσθήκες επιπέδων και προκλήσεων, αλλά και User Interface:

 

Φιλικά

Σταμάτης - Legal Radiation team

Link to comment
Share on other sites

@legalradiation

 

Καλημέρα Σταμάτη και μπράβο για την προσπάθεια σας να βγάλετε μια καινοτόμα εφαρμογή.

 

Θα σας πρότεινα όμως ως καλύτερη στρατηγική εισόδου στην αγορά να το δώσετε δωρεάν για ένα σύντομο χρονικό διάστημα και στη συνέχεια να το χρεώσετε. Αυτό θα σας επιτρέψει να δημιουργηθεί μια βάση χρηστών που θα έχει βιώσει το παιχνίδι γιατί για να είμαστε ειλικρινείς μια λογοτεχνικη περιγραφή δεν επιτρέπει σε κάποιον να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσες. Επειδή λοιπόν στον κόσμο που ζούμε το δωρεάν είναι το μονο ισχυρό κίνητρο για να πάρει κανείς κάτι και να το δοκιμάσει, προτείνω να το τολμησετε κανοντας σαφές ότι σύντομα θα αρχίσει να κοστίζει το ποσό που ανέφερες ώστε όταν το χρεώσετε να μην θεωρηθεί αιφνιδιασμος. Αν το παιχνίδι είναι πραγματικά καλό θα δημιουργηθει μια βάση ενθουσιωδων παικτων που θα το διαφημίσει και στους υπολοιπους μέσα από τις κριτικές και το στομα-με-στόμα.

 

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξετε.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεκάρα τσακιστή δεν θα δινα (και δεν έχω δώσει) για παιχνίδι.

Και έτσι όπως το βλέπω ούτε από το apptrackr δεν θα το κατεβάσω.

Δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

@legalradiation

 

Καλημέρα Σταμάτη και μπράβο για την προσπάθεια σας να βγάλετε μια καινοτόμα εφαρμογή.

 

Θα σας πρότεινα όμως ως καλύτερη στρατηγική εισόδου στην αγορά να το δώσετε δωρεάν για ένα σύντομο χρονικό διάστημα και στη συνέχεια να το χρεώσετε. Αυτό θα σας επιτρέψει να δημιουργηθεί μια βάση χρηστών που θα έχει βιώσει το παιχνίδι γιατί για να είμαστε ειλικρινείς μια λογοτεχνικη περιγραφή δεν επιτρέπει σε κάποιον να απαντήσει στο ερώτημα που έθεσες. Επειδή λοιπόν στον κόσμο που ζούμε το δωρεάν είναι το μονο ισχυρό κίνητρο για να πάρει κανείς κάτι και να το δοκιμάσει, προτείνω να το τολμησετε κανοντας σαφές ότι σύντομα θα αρχίσει να κοστίζει το ποσό που ανέφερες ώστε όταν το χρεώσετε να μην θεωρηθεί αιφνιδιασμος. Αν το παιχνίδι είναι πραγματικά καλό θα δημιουργηθει μια βάση ενθουσιωδων παικτων που θα το διαφημίσει και στους υπολοιπους μέσα από τις κριτικές και το στομα-με-στόμα.

 

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξετε.

 

Σε ευχαριστούμε θερμά.

 

Ο τρόπος σκέψης σου είναι πολύ αναλυτικός, βάσιμος και χρήσιμος.

Το appStore όμως είναι χάος και ποτέ δεν ξέρεις τελικά (και ούτε θα μάθεις ποτέ) ποια θα ήταν η καλύτερη στρατηγική.

 

Αυτό που λες ήταν μια από τις σκέψεις μας.

Το "λίγες μέρες free" πιθανότατα θα λειτουργήσει αρνητικά σε αυτόν που δεν θα προλάβει να το αποκτήσει δωρεάν και δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ακόμα και σε ένα καλό application. Το έχω δει να συμβαίνει και έχω τις αμφιβολίες μου...

 

Τίποτα δεν αποκλείεται παρόλα αυτά.

 

Φιλικά

Σταμάτης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεκάρα τσακιστή δεν θα δινα (και δεν έχω δώσει) για παιχνίδι.

Και έτσι όπως το βλέπω ούτε από το apptrackr δεν θα το κατεβάσω.

Δεν μου αρέσει.

 

Αγαπητέ φίλε,

από αυτά που λες φαίνεται είτε πως είσαι πολύ μικρός οπότε δικαιολογείσαι είτε πως πρέπει να έχεις μια (συνειδητή ή όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία) εμπάθεια προς τους δημιουργούς εφαρμογών (και μουσικής φαντάζομαι αλλά και ό,τι άλλο μας "παίρνει" να το αποκτήσουμε τσάμπα ενώ άλλοι το πληρώνουν για να το συντηρήσουν).

 

Ίσως πρέπει κάποια στιγμή να αναρωτηθείς:

- Μου αρέσει να παίζω παιχνίδια ?

- Πως φτιάχνονται τα παιχνίδια ?

- Αν αυτοί που τα φτιάχνουν δεν μπορούν να ζήσουν από την δουλειά τους, δεν θα σταματήσουν να φτιάχνουν παιχνίδια ?

- Και μετά πως θα παίζω παιχνίδια ?

 

Κάποτε η πειρατεία ήταν μυστική και οι πειρατές έκαναν τα "νταλαβέρια" τους σαν έμποροι όπλων με τρομερή μυστικοπάθεια.

Για να έρθει κανείς σε άμεση επαφή έπρεπε να είναι φίλος φίλου κλπ.

Τώρα βγαίνεις και λες φόρα παρτίδα πώς δεν έχεις αγοράσει ποτέ παιχνίδι αλλά δίνεις και την εφαρμογή μέσω της οποίας τα κλέβεις στεγνά.

Και αυτό μέσα από επίσημο forum.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!

Αυτό κάποια μέρα θα μπορούσε να σε βάλει σε μπελάδες...

 

Προφανώς το post που κάναμε δεν αναφερόταν σε εσένα, προφανώς δεν χρειαζόταν να απαντήσεις και προφανώς δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη σου στο συγκεκριμμένο θέμα.

 

Είμαι σίγουρος όμως πως θα μπορούσες να προσφέρεις θετικά σε πολλά πράγματα όπως beta testing αν είσαι έμπειρος gamer, information και προώθηση αν είσαι ψαγμένος online κλπ. και να βγάλεις κάποια χρήματα από την βιομηχανία την οποία δείχνεις να χλευάζεις.

 

Φιλικά

Σταμάτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω iPhone, αλλά για κάποιο καλό και ενδιαφέρον παιχνίδι στο Android (που διαθέτω) θα έδινα τα 1.6 ευρώ που ζητάτε. Την θεωρώ μία πολύ καλή τιμή.
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

3 παιχνίδια έχω στο iphone 4 μου και δεν μπορώ να πώ πως παίζω τακτικά.

Δεν ειμαι και πολυ των παιχνιδιών αλλα το παιχνίδι που κάνετε μου άρεσε και τα 1,59ευρώ μου ακούγονται μια νορμάλ τιμή. Ούτε φθηνή αλλά ούτε και ακριβή.

Σαν καταναλωτής φυσικά όσο πιο φθηνά τόσο πιο καλά :-)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε ρεαλιστές, τα 1.6€ είναι πολύ καλό ποσό και μηδαμινό για το 99.99% από εμάς!!

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι το "βλέπετε" σωστά το promoting της εφαρμογής σας και σας εύχομαι να κάνετε πολλές πωλήσεις!

 

Και δυστυχώς ο φίλος μας ο Bayern7 μόνο μικρός δεν είναι αλλά έχει αυτό το κατιτίς του.. :P

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω iPhone, αλλά για κάποιο καλό και ενδιαφέρον παιχνίδι στο Android (που διαθέτω) θα έδινα τα 1.6 ευρώ που ζητάτε. Την θεωρώ μία πολύ καλή τιμή.

 

Δεν έχεις iPhone ???

Αίσχος

LOL

 

Το android είναι στα άμεσα σχέδιά μας αν πάμε λίγο καλά και μπορούμε να υποστηρίζουμε οικονομικά αυτά που φτιάχνουμε.

 

Σε ευχαριστούμε.

 

Φιλικά

Σταμάτης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να λάβετε υπόψη οτι από τη στιγμή που επιλέγετε τη χρέωση εξ αρχής, ερχεστε "αντιμέτωποι" με μεγάλο σε πλήθος ανταγωνισμό που έχει ισορροπησει κοντά στα 0,79 ευρω, τιμή στην οποία συμπεριλαμβάνονται εξαιρετικά παιχνίδια ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να λάβετε υπόψη οτι από τη στιγμή που επιλέγετε τη χρέωση εξ αρχής, ερχεστε "αντιμέτωποι" με μεγάλο σε πλήθος ανταγωνισμό που έχει ισορροπησει κοντά στα 0,79 ευρω, τιμή στην οποία συμπεριλαμβάνονται εξαιρετικά παιχνίδια ...

 

Αυτό είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές.

Όμως δεν θέλουμε να το υποβαθμίσουμε τύπου "παρακαλούμε αγοράστε το, είναι όσο φθηνότερο γίνεται" γιατί είναι καλό το παιχνίδι και πρωτότυπο.

Όπως υπάρχουν εξίσου καλά - και σε πολλές περιπτώσεις πολύ πιο ακριβά σε παραγωγή - σε αυτό το κόστος.

 

Παίζονται άλλα "παιχνίδια" που ο αγοραστής δεν γνωρίζει (ίσως να μην τον ενδιαφέρει κιόλας) που για να το πω απλά "ωθούν" τους indie developers να περιορίζουν το κόστος στα $0.99 ή free.

Δεν μπορώ να το αναλύσω αυτό ενδελεχώς. Ούτε τώρα και ούτε εδώ.

Πάντως στο appStore το γνωστό μονοπώλειο έχει περιοριστεί κατά κάποιον τρόπο και αυτό είναι κάπως ενθαρρυντικό.

 

Ευχαριστούμε για το feedback όλους :)

Μας βοήθησε πραγματικά.

Θα ενημερώσουμε μόλις ξεκινήσει να διατίθεται.

 

Φιλικά

Σταμάτης - Legal Radiation team

Link to comment
Share on other sites

Το κυκλοφορήσαμε τελικά στα 0.79 ύστερα από πολύ σκέψη:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=281370

 

Σας ευχαριστούμε όλους

Φιλικά

Σταμάτης - Legal Radiation team

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή επιτυχία Σταματη γιατι φαίνεται καλό παιχνίδι που έχει μπει σκέψη, δουλειά και πολύ μεράκι!

 

Κώστας

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το παρών θέμα μεταφέρεται στο τμήμα με τις εφαρμογές iPhone Apps.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...