Jump to content

Κλοπή και απώλεια κινητών


TN97
 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;  

823 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλέψει ή έχετε χάσει ποτέ το κινητό σας;

    • Μου το έχουν κλέψει
      174
    • Το έχω χάσει
      96
    • Και μου το έχουν κλέψει και το έχω χάσει
      40
    • Ούτε μου το έχουν κλέψει, ούτε το έχω χάσει
      513


Recommended Posts

Μόνο για android υπάρχει προστασία;

Αν επισκεφθείς το Samsungdive σου αναφέρει κάπου τις συσκευές που υποστηρίζονται.

Λογικά όλα τα τηλέφωνα της εταιρείας με πρόσβαση ίντερνετ ανεξερτήτως λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν επισκεφθείς το Samsungdive σου αναφέρει κάπου τις συσκευές που υποστηρίζονται.

Λογικά όλα τα τηλέφωνα της εταιρείας με πρόσβαση ίντερνετ ανεξερτήτως λειτουργικού.

 

Ναι αλλά εγώ δεν εχω Samsung! Nokia με Symbian Belle εχω εγώ για παράδειγμα, ποια εφαρμογή προστασίας είναι διαθέσιμη γι αυτό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ δεν εχω Samsung! Nokia με Symbian Belle εχω εγώ για παράδειγμα, ποια εφαρμογή προστασίας είναι διαθέσιμη γι αυτό;

Απ'ότι διάβαζα, το ITAgents Theft Aware και το F-Secure και απ'ότι θυμάμαι είναι καί τα 2 δωρεάν.

Πήρα όμως Android και ησύχασα. Nokia τέλος, αγόραζα τα κινητά τους από το 1998, αρκετά μου "φάγανε".

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαντάζομαι, ο άγνωστος αριθμός που ήρθε αν είναι αριθμός κλήσης κινητού τότε είναι μάλλον

ο κλέφτης ή ο κλεπταποδόχος το κινητού της κοπέλας σου (τα κινητά Samsung διαθέτουν σύστημα ενημέρωσης

για την αλλαγή της κάρτας SIM για την πρόληψη κλοπής, αλλά απ'όσο ήξερα πριν 2-3 χρόνια δεν λειτουργούσε στη

χώρα μας. Ίσως όταν το αγόρασες η εταιρεία που το αγόρασες να τα είχε προ-καταχωρημένα τα κινητά της στο Samsungdive.

Για περισσότερα κοίτα στο http://www.samsungdive.com , είναι η σελίδα που μπορείς να κάνεις εντοπισμό

και γενικα να δώσεις εντολές στη συσκευή που είναι καταχωρημένη. Έχω το Galaxy S GT-i9000 και μου λέει ότι δεν παρέχει

υπηρεσίες στη χώρα μου αλλά μάλλον δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο τηλέφωνο, γι'αυτό έλεγξε το).

Ψάξε να βρείς στο http://www.11888.gr σε ποιόν ανήκει ο αριθμός του κινητού και αν το έχει απόρρητο απευθύνσου στην

εισαγγελία της πόλης σου ώστε να κάνεις καταγγελία (δεν είναι και φθηνό το S2).

Αυτονόητο είναι ότι πρέπει να έχεις το γνήσιο κουτί της συσκευής που σου κλέψανε μαζί με καμιά απόδειξη ώστε να αποδείξεις ότι

είσαι ο νόμιμος κάτοχος.

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως φιλε μου ειναι οτι οταν αλλαξα και εγω καρτα εκεινη την μερα τησ πηγε μνμ το ιδιο απο το τηλ μου στο δικο της ακριβος το ιδιο με του αγνωστου...Εννοειται πως δεν ειναι φθηνο και εννοειται πως εχουμαι και το κουτι του.Στο samsungdive τι θα μπω να κανω,δεν ξερω!!!Πηγαμε και στην αστυνομια πηρα και στο 11880.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως φιλε μου ειναι οτι οταν αλλαξα και εγω καρτα εκεινη την μερα τησ πηγε μνμ το ιδιο απο το τηλ μου στο δικο της ακριβος το ιδιο με του αγνωστου...Εννοειται πως δεν ειναι φθηνο και εννοειται πως εχουμαι και το κουτι του.Στο samsungdive τι θα μπω να κανω,δεν ξερω!!!Πηγαμε και στην αστυνομια πηρα και στο 11880.

Μπορείς να απευθυνθείς στο κατάστημα που το αγόρασες για να σου εξηγήσουν πως ακριβώς λειτουργεί το σύστημα μηνυμάτων

με τις αλλαγές καρτών ή στο στο επίσημο σέρβις της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εγώ δεν εχω Samsung! Nokia με Symbian Belle εχω εγώ για παράδειγμα, ποια εφαρμογή προστασίας είναι διαθέσιμη γι αυτό;

Στο Ν8 υπάρχει προεγκατεστημένη εφαρμογή. Θα την βρείς στις ρυθμίσεις ασφαλείας.

Επίσης η Νοκια στο Ν9 είχε αυτό :https://www.trackandprotect.com/

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εγω εστειλα με γνωστη εταιρεια κουριερ ενα κινητο μου πατρα και εκει αντικατεστησαν το κουτι με το κινητο με ενα αλλο κουτι κινητου με σκουριασμενες βιδες και μου το εστειλαν πισω...δε δεχοταν να μου δωσουν αποζημιωση και με τα πολλα κατι εκανα αλλα εμαθα απο την ολη ερευνα μου οτι ειναι πολυ συχνο φαινομενο στη συγκεκριμενη κουριερ να τσιμπανε κινητα...αναρωτιεμαι ειχε κανεις εδω στο φορουμ παρομοια εμπειρια...;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να ακουστεί ´κουλό´ ή άκυρο.

Έστω ότι αγοράζω ένα μεταχειρισμένο κινητό ιδιώτη με όλα τα παρελκόμενα του.

Αν του συγκεκριμένου κυρίου/ας του τη βαρέσει και πάει και δηλώσει κλοπή του κινητού καλύπτομαι εγω νομικά.

Μήπως θα ήτανε σωστό να γινότανε μία απλή υπεύθηνη δήλωση υπόθεσης 1 λεπτού σε οποιοδήποτε Κ.Ε.Π για να είμαι καλλυμένος εγώ και ο οπιοσδήποτε?(κυρίως σε αγορά ακριβού κινητου).

Συγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να ακουστεί ´κουλό´ ή άκυρο.

Έστω ότι αγοράζω ένα μεταχειρισμένο κινητό ιδιώτη με όλα τα παρελκόμενα του.

Αν του συγκεκριμένου κυρίου/ας του τη βαρέσει και πάει και δηλώσει κλοπή του κινητού καλύπτομαι εγω νομικά.

Μήπως θα ήτανε σωστό να γινότανε μία απλή υπεύθηνη δήλωση υπόθεσης 1 λεπτού σε οποιοδήποτε Κ.Ε.Π για να είμαι καλλυμένος εγώ και ο οπιοσδήποτε?(κυρίως σε αγορά ακριβού κινητου).

Συγνώμη για το off topic

 

Υποτίθεται ότι θα σου δώσει και την απόδειξη. Έχεις δει κανέναν να κλέβει και την απόδειξη? Σε κάθε περίπτωση όποιος το κάνει αυτό είναι για κλωτσιές.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη...λίγα έχουν δει τα μάτια σου/μας...?

Και δικό του να είναι το κινητό και η απόδειξη στο όνομα του να είναι που ξέρω εγώ τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας?

Εγώ μπορεί να δώσω και 600€ για ένα τέτοιο κινητό?

Νομικά είμαι κατοχυρωμένος 100%?

Link to comment
Share on other sites

Αν του συγκεκριμένου κυρίου/ας του τη βαρέσει και πάει και δηλώσει κλοπή του κινητού καλύπτομαι εγω νομικά.

 

Δεν χρειάζεται τπτ. Την ώρα που του δίνεις τα λεφτά του ζητάς να σου δώσει μια απόδειξη χειρόγραφη με τα ονόματά σας και το αντικείμενο της συναλλαγής. Και είσαι καλυμμένος νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το προσέχω αρκετά το εκάστοτε κινητό, όχι ότι έχω και από τα πιο ακριβά κινητά, απλά φροντίζω να είμαι προσεκτικός.

 

Παιδιά, επειδή γράψατε παραπάνω για την περιπτωση αγοράς μεταχειρισμένου κινητού από ιδιώτη, πάντα σε κάθε αγοραπωλησία να υπάρχει έστω και πρόχειρη χειρόγραφη απόδειξη, θα σας σώσει από πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Κλεψαν της γυναικας μου NOTE 2 αλλα δεν ειχαμε ενεργοποιησει τιποτα για προστασια...κατοπιν εορτης βαλαμε μια εφαρμογη στο νεο της κινητο note 3 και ενεργοποιησαμε και το account της ....και περιμενουμε και καλα ο κλεφτης να μπει στο ιντερνετ...ζησε Μαη μου...παει το κινητο.. :)

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χαιρετώ μου κλέψαν ελληνικό νούμερο, κινητό που είχα αφήσει στο μπουφάν μου ενώ βρίσκομαι κα ιδιαμένω στο εξωτερικό , τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

το κινητό είναι ενα παλαιό σαμσουνγκ το οποίο το χρησιμοποιούσα στον στρατό αλλα το έχω συνδεδεμένο με τράπεζα και δεν μπορώ να μεταφέρω λεφτά πλέον, τι μπορώ να κάνω? Έχω στείλει ήδη mail στην wind

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ μου κλέψαν ελληνικό νούμερο, κινητό που είχα αφήσει στο μπουφάν μου ενώ βρίσκομαι κα ιδιαμένω στο εξωτερικό , τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

το κινητό είναι ενα παλαιό σαμσουνγκ το οποίο το χρησιμοποιούσα στον στρατό αλλα το έχω συνδεδεμένο με τράπεζα και δεν μπορώ να μεταφέρω λεφτά πλέον, τι μπορώ να κάνω? Έχω στείλει ήδη mail στην wind

 

Mail; Παρε τους τηλεφωνο να βαλεις φραγη στο νουμερο.

 

 

+306935601260 από σταθερό & εξωτερικό με χρέωση

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσφατα εζησα δια ζωσης την εξης ιστορια:

 

2 κινεζοι τουριστες στο μοναστηρακι καθοντουσαν κατω αραχτοι να ξεκουραστουν. Τυχαια μιλαγα στο τηλεφωνο. Ο ενας ειχε το κινητο του πανω στο γονατο του. Ξαφνικα ηρθε ενας αλλοδαπος με ενα χαρτι στο χερι. Σχεδον γονατισε πανω απο το γονατο του, και με ανοιχτο το χαρτι κατεβασε το χερι του να του δειξει τι λεει το χαρτι. Παραλληλα ομως, με απαλες κινησες σηκωσε το χαρτι και μαζι το κινητο του αλλου. Βλεποντας το δε γινοταν να μην αντιδρασω. Ο κινεζος δεν πηρε και πολυ ειδηση τι εγινε. Αμεσως του εβαλα τις φωνες και φωναζα την αστυνομια. Κατεβασε ξανα το χαρτι μαζι με το κινητο, το αφησε εκει που ηταν και εφυγε τρεχοντας.

 

Μεγαλη προσοχη οταν καθομαστε σε καφε κλπ, και ερχονται κοντα ακομα και να μας πουλησουν. Να κραταμε τα πραγματα μας γιατι μπορει να ακουμπησουν κατι επανω και παραλληλα να παρουν και τα πραγματα μας.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εζησα δια ζωσης την εξης ιστορια:

 

2 κινεζοι τουριστες στο μοναστηρακι καθοντουσαν κατω αραχτοι να ξεκουραστουν. Τυχαια μιλαγα στο τηλεφωνο. Ο ενας ειχε το κινητο του πανω στο γονατο του. Ξαφνικα ηρθε ενας αλλοδαπος με ενα χαρτι στο χερι. Σχεδον γονατισε πανω απο το γονατο του, και με ανοιχτο το χαρτι κατεβασε το χερι του να του δειξει τι λεει το χαρτι. Παραλληλα ομως, με απαλες κινησες σηκωσε το χαρτι και μαζι το κινητο του αλλου. Βλεποντας το δε γινοταν να μην αντιδρασω. Ο κινεζος δεν πηρε και πολυ ειδηση τι εγινε. Αμεσως του εβαλα τις φωνες και φωναζα την αστυνομια. Κατεβασε ξανα το χαρτι μαζι με το κινητο, το αφησε εκει που ηταν και εφυγε τρεχοντας.

 

Μεγαλη προσοχη οταν καθομαστε σε καφε κλπ, και ερχονται κοντα ακομα και να μας πουλησουν. Να κραταμε τα πραγματα μας γιατι μπορει να ακουμπησουν κατι επανω και παραλληλα να παρουν και τα πραγματα μας.

Από τα πιο παλιά κόλπα.. Έτσι έκλεψαν κινητό από ξαδέλφη μου το 2001! Πάνε ή με χάρτη (citymap) τον ακουμπάνε στο τραπέζι και ζητάνε και καλά να τους δείξεις κάτι μια οδηγία ή κάτι αντίστοιχο. Στην ξαδέλφη μου ακούμπησε μια "καρτέλα" (χαρτόνι) με γυαλιά ηλιού και με το άλλο χέρι από κάτω πήρε το κινητό. Οι κοπέλες ασχολιόντουσαν να τον διώξουν τάχα δεν θελαν γυαλιά και αυτό βασικά τις έκλεβε.

 

Μπράβο για την στάση σου.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μπήκα και εγώ στο γκρουπ αυτών που τους έχουν κλέψει χθες το βράδυ

Είπα λοιπόν μετά από καιρό να πάρω την οικογένεια να πάμε να φάμε έξω

Εκεί λοιπόν που καθόμασταν χαλαρά ο γιος μου είχε βγάλει το μπουφάν του και το είχε κρεμάσει στην πλάτη της καρέκλας του και είχε το κινητό του μέσα στην τσέπη του μπουφάν.

Όταν λοιπόν μετά από κάποια ώρα αποφασίσαμε να φύγουμε διαπίστωσε ότι το κινητό είχε κάνει φτερά.Σίγουρα κάποιος τον είχε δει όταν μίλησε ότι το έβαλε στη τσέπη του μπουφάν και μας το πήρε μπροστά στα μάτια μας

Ευτυχώς όχι κάποιο ακριβό αλλά ένα κινέζικο Cubot s308 του οποίου όμως είχα κρατήσει το IMEI και αύριο πρωί θα πάω να το μπλοκάρω τουλάχιστον να μην το ευχαριστηθεί αυτός που το πήρε

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις. Σε όλες τις συσκευές μου πλέον έχω βάλει το androidlost κι ησύχασα..

 

Μπήκα και εγώ στο γκρουπ αυτών που τους έχουν κλέψει χθες το βράδυ

Είπα λοιπόν μετά από καιρό να πάρω την οικογένεια να πάμε να φάμε έξω

Εκεί λοιπόν που καθόμασταν χαλαρά ο γιος μου είχε βγάλει το μπουφάν του και το είχε κρεμάσει στην πλάτη της καρέκλας του και είχε το κινητό του μέσα στην τσέπη του μπουφάν.

Όταν λοιπόν μετά από κάποια ώρα αποφασίσαμε να φύγουμε διαπίστωσε ότι το κινητό είχε κάνει φτερά.Σίγουρα κάποιος τον είχε δει όταν μίλησε ότι το έβαλε στη τσέπη του μπουφάν και μας το πήρε μπροστά στα μάτια μας

Ευτυχώς όχι κάποιο ακριβό αλλά ένα κινέζικο Cubot s308 του οποίου όμως είχα κρατήσει το IMEI και αύριο πρωί θα πάω να το μπλοκάρω τουλάχιστον να μην το ευχαριστηθεί αυτός που το πήρε

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγώ στο γκρουπ αυτών που τους έχουν κλέψει χθες το βράδυ

Είπα λοιπόν μετά από καιρό να πάρω την οικογένεια να πάμε να φάμε έξω

Εκεί λοιπόν που καθόμασταν χαλαρά ο γιος μου είχε βγάλει το μπουφάν του και το είχε κρεμάσει στην πλάτη της καρέκλας του και είχε το κινητό του μέσα στην τσέπη του μπουφάν.

Όταν λοιπόν μετά από κάποια ώρα αποφασίσαμε να φύγουμε διαπίστωσε ότι το κινητό είχε κάνει φτερά.Σίγουρα κάποιος τον είχε δει όταν μίλησε ότι το έβαλε στη τσέπη του μπουφάν και μας το πήρε μπροστά στα μάτια μας

Ευτυχώς όχι κάποιο ακριβό αλλά ένα κινέζικο Cubot s308 του οποίου όμως είχα κρατήσει το IMEI και αύριο πρωί θα πάω να το μπλοκάρω τουλάχιστον να μην το ευχαριστηθεί αυτός που το πήρε

 

Στην Κρήτη έγινε;

Link to comment
Share on other sites

ναι σε εστιατόριο στο Ηράκλειο

 

Ok, ευχαριστώ. Σε ρώτησα για να ξέρω, αλλά ούτως ή άλλως δεν μένω Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να μένει κάποιος, υπάρχουν μακρυχέρηδες, είτε κατ'επάγγελμα, είτε κατά συνήθεια.

Πάντα υπήρχαν, από μικρός θυμάμαι, αλλά τώρα με την κρίση, βρίσκουν και δικαιολογία..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...