Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο επαναληψη επικοινωνιας με το 13830 εξυπ.πελατων και πολυ μπλα μπλα μου ειπαν πως επισημη (το τονιζαν συνεχεια) θεση της εταιριας ειναι πως τα IPHONE προγραμματα συνεργαζονται μονο με IPHONE και πως αμα εχω ακουσει καποιους αλλους να εχουν καταφερει να χρησιμοποιησουν τα προγραμματα με πχ ΟΜΝΙΑ να το δοκιμασω με ευθυνη δικια μου αλλα δεν ειναι σιγουρο πως τα δωρεαν ΜΒ θα αφερεθουν απο τα πχ 250ΜΒ ή αν αφαιρουνται καποια στιγμη το δικτυο μπορει αυτοματα να ξεκινησει να χρεωνει κανονικα τον ογκο δεδομενων αναγνωριζοντας (μεσω ΙΜΕΙ) πως δεν γινεται η κινηση απο IPHONE αλλα απο αλλο κινητο....

 

Λετε να γινει κανα τετοιο σκηνικο και να τρεχουμε???

 

Πρώτη φορά ακούω να παίζει ρόλο το ΙΜΕΙ. Από την άλλη, φαίνεται βαριά δήλωση, δύσκολα να είναι φούμαρα.

 

Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον να δοκίμαζες για ένα μήνα να δούμε.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο η συσκευή, μόνο η SIM και οι ρυθμίσεις.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω να παίζει ρόλο το ΙΜΕΙ. Από την άλλη, φαίνεται βαριά δήλωση, δύσκολα να είναι φούμαρα.

 

Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον να δοκίμαζες για ένα μήνα να δούμε.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο η συσκευή, μόνο η SIM και οι ρυθμίσεις.

 

Ναι, ηταν βαρια δηλωση. Τα περι ΙΜΕΙ και δικτυου μου τα ανεφερε οπως τα εγραψα παραπανω. Ειπε πως μπορει να αφαιρουνται τα ΜΒ απ το πακετο κανονικα για λιγο καιρο και ξαφνικα το δικτυο να αναγνωρισει πως η χρηση δεν γινεται απο IPHONE μεσω ΙΜΕΙ και να αρχισει να τα χρεωνει κανονικα,ολα αυτα αυτοματα. Τρεχα γυρευε

 

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να το εχει κανει??? Αν ειναι να μας πει (εφοσον του ηρθε ο λογαριασμος....) αν αφαιρεθηκε η χρηση κανονικα απ το προγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο η συσκευή, μόνο η SIM και οι ρυθμίσεις.

 

Και εγω ιδια γνωμη εχω!!!!!!!

 

Και να σου πω πως παρολες τις βλακειες (?) που ακουσα στην εξυπηρετ.πελατων(με 3 διαφορετικα ατομα μιλησα) και στα καταστηματα (2 διαφορετικα, καλα αυτοι και αν δεν ξερουν τι τους γινεται!!!) εγω θα τ αλλαζα το προγραμμα. Η τελευταια στην τηλ.εξυπ.πελ. με σταματησε με τα περι ΙΜΕΙ.....

Δεν ειμαστε για δοκιμες με πιθανους λογαριασμους εκατονταδων-χιλιαδων ευρω Τουλαχιστον εγω....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ιδια γνωμη εχω!!!!!!!

 

Και να σου πω πως παρολες τις βλακειες (?) που ακουσα στην εξυπηρετ.πελατων(με 3 διαφορετικα ατομα μιλησα) και στα καταστηματα (2 διαφορετικα, καλα αυτοι και αν δεν ξερουν τι τους γινεται!!!) εγω θα τ αλλαζα το προγραμμα. Η τελευταια στην τηλ.εξυπ.πελ. με σταματησε με τα περι ΙΜΕΙ.....

Δεν ειμαστε για δοκιμες με πιθανους λογαριασμους εκατονταδων-χιλιαδων ευρω

 

Μην τρελλαίνσαι :lol:

 

Καταρχήν, αν δεν ισχύσει ο δωρεάν όγκος δεν έγινε και τίποτα. 0.1€/ΜΒ και 100ΜΒ να καταναλώσεις, θα πληρώσεις 10€ δεν έγινε και τίποτα...

 

Εγώ έχω το webonly.vodafone.gr με iPhone, αλλά πουθενά στο δίκτυο δεν έχει δηλωθεί ότι έχω iPhone (το έχω πάρει σε άσχετη στιγμή, τσάμπα), και σερφάρω μια χαρά.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ηταν βαρια δηλωση. Τα περι ΙΜΕΙ και δικτυου μου τα ανεφερε οπως τα εγραψα παραπανω.

 

Η δική μου γνώμη: Το ΙΜΕΙ είναι τελείως άσχετο με το πρόγραμμα, και τα δωρεάν ΜΒ θα ισχύσουν σε όλα τα κινητά - με τις σωστές ρυθμίσεις. Ο λόγος που σου το είπαν ίσως να είναι ότι θέλουν να ενθαρρύνουν να χρησιμοποιήσεις iPhone για να καταναλώνεις περισσότερα ΜΒ.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλαίνσαι :lol:

 

Καταρχήν, αν δεν ισχύσει ο δωρεάν όγκος δεν έγινε και τίποτα. 0.1€/ΜΒ και 100ΜΒ να καταναλώσεις, θα πληρώσεις 10€ δεν έγινε και τίποτα...

 

Εγώ έχω το webonly.vodafone.gr με iPhone, αλλά πουθενά στο δίκτυο δεν έχει δηλωθεί ότι έχω iPhone (το έχω πάρει σε άσχετη στιγμή, τσάμπα), και σερφάρω μια χαρά.

 

Αν ειναι να χρεωθω 10 ευρω για 100ΜΒ θα την κανω την δοκιμη (και για 20ευρω δοκιμαζω αλλα οχι και 500..)

 

ΟΚ. τους παιρνω τηλ και αλλαζω προγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Ακουω βλακιες! (απο εξυπηρετηση και καταστηματα).

 

Δεν παιζει ρολο ουτε το iphone με το imei ουτε καν το APN!

Link to comment
Share on other sites

Απλα για να σας ενημερωσω. Μολις τηλεφωνισα για αλλαγη του προγραμματος. Το δεχτηκαν με ρωτησαν ποια συσκευη εχω (i900 Omnia) και μου λενε!!!!!! πως ειναι συμβατη με τα εν λογω προγραμματα και να συνεχισουμε στην αλλαγη!!!! Ποιος δουλευει ποιον. Ή τα αυτια μου εχουν προβλημα ή δεν ξερω ελληνικα ή αυτοι εχουν ''ΦΟΒΕΡΗ'' εκπαιδευση!!!!

 

Επανερχομαι μολις λαβω τον 1ο λογαριασμο μου

Link to comment
Share on other sites

οσο εισαι στα δωρεαν mb οτι apn και να βαλεις δεν θα χρεωθεις.αν τα ξεπερασεις

δεν ξερω αν χρησιμοποιεις αλλο apn απο το webonly.vodafone.gr,πχ το internet.vodafone.gr η το wap.vodafone.gr ποσο θα σε χρεωνει 0,10Ε η 0.92Ε το mb.Αυτο να ρωτησεις το 13830!

Link to comment
Share on other sites

οσο εισαι στα δωρεαν mb οτι apn και να βαλεις δεν θα χρεωθεις.αν τα ξεπερασεις

δεν ξερω αν χρησιμοποιεις αλλο apn απο το webonly.vodafone.gr,πχ το internet.vodafone.gr η το wap.vodafone.gr ποσο θα σε χρεωνει 0,10Ε η 0.92Ε το mb.Αυτο να ρωτησεις το 13830!

 

0,10 σε ολα τα apns.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επαναληψη επικοινωνιας με το 13830 εξυπ.πελατων και πολυ μπλα μπλα μου ειπαν πως επισημη (το τονιζαν συνεχεια) θεση της εταιριας ειναι πως τα IPHONE προγραμματα συνεργαζονται μονο με IPHONE και πως αμα εχω ακουσει καποιους αλλους να εχουν καταφερει να χρησιμοποιησουν τα προγραμματα με πχ ΟΜΝΙΑ να το δοκιμασω με ευθυνη δικια μου αλλα δεν ειναι σιγουρο πως τα δωρεαν ΜΒ θα αφερεθουν απο τα πχ 250ΜΒ ή αν αφαιρουνται καποια στιγμη το δικτυο μπορει αυτοματα να ξεκινησει να χρεωνει κανονικα τον ογκο δεδομενων αναγνωριζοντας (μεσω ΙΜΕΙ) πως δεν γινεται η κινηση απο IPHONE αλλα απο αλλο κινητο....

 

Λετε να γινει κανα τετοιο σκηνικο και να τρεχουμε???

 

Τα προγράμματα iPhone δεν ειναι τίποτα άλλο παρα ένας συνδυασμός προγράμματος φωνής, πακέτου sms και ενός πακέτου surf&email με έκπτωση. Θα το δεις και στο λογαριασμό σου πως το πρόγραμμα χρήσης δεν αναφέρεται ως "iPhone XXX lite" ή "iPhone XXX plus" αλλά ως "Vodafone XXX, SMS ΧΧΧ" και ξεχωριστά το πακέτο surf&email 250 ή 500. Σύμφωνα με το site της Vodafone (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661) τα πακέτα surf&email 250 ή 500 λειτουργούν με διάφορες συσκευές mobile internet, με οποιοδήποτε APN, συνδυάζονται με οποιοδήποτε πρόγραμμα χρήσης και έχουν προσφορά διπλασιασμού για ένα χρόνο.

 

Τώρα στη Vodafone λένε ότι και καλά λειτουργούν μόνο με iPhone ακριβώς γιατι σχεδιάστηκαν για αυτό, ώστε να προωθήσουν τη συσκευή. Γενικά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, και ακόμα κι εσυ αν το έχεις δοκιμάσει με το χ,ψ Ομνιά κινητό σου οτι παίζει κανονικά, σαν εκπρόσωπος της εταιρείας πρέπει να αναφερεις τη θέση της και μονο.

Οτι και καλά παίζει μόνο με iphone και αν χρεωθείς ειναι δική σου ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκα στο Surf & Email 30MB 11 Νοεμβρίου. Ο πρώτος λογαριασμός εκδίδεται 16 Νοεμβρίου. Η πλοήγησή μου από 11 έως 16 Νοεμβρίου ορθώς δεν χρεώνεται.

 

Στις 16 Δεκεμβρίου εκδίδεται ο επόμενος λογαριασμός. Παρατηρώ εκεί ότι, χωρίς να έχω υπερβεί τα 30 ΜΒ, από ένα σημείο και μετά η Vodafone μου έχει χρεώσει όσες φορές έκανα πλοήγηση σαν να μην είχα το Surf & EMail 30. Στις 11 Δεκεμβρίου εμφανίζεται στον λογαριασμό η χρέωση της ανανέωσης του Surf & Email 30 και καπάκι η επόμενη φορά που υπάρχει πλοήγηση χρεώνεται κανονικά. Σύνολο χρέωσης: 60 ευρώ

 

Αυτό το αντιλαμβάνομαι στις 29 Δεκεμβρίου, οπότε και σταματώ να χρησιμοποιώ την υπηρεσία, προτού χρεωθώ κι άλλο και μέχρι να βρεθεί λύση. Καταθέτω αμφισβήτητη χρέωσης, μου λένε σε πέντε εργάσιμες θα έχετε απάντηση. Εκτοτε ούτε φωνή ούτε ακρόαση, παρά τα αλλεπάλληλα τηλεφωνήματά μου.

 

Στις 16 Ιανουαρίου μου έρχεται νέος λογαριασμός. Σύνολο χρέωσης: 120 ευρώ, για όσα MΒ είχα καταναλώσει από τις 17 Δεκεμβρίου έως τις 29 Δεκεμβρίου, οπότε και διέκοψα μόνος τη χρήση.

 

Ξαναπαίρνω σήμερα τηλέφωνο τη vodafone, μου λένε "έχει καθυστερήσει το αίτημά σας, δεν ξέρουμε γιατί, θα σας απαντήσουμε σίγουρα εντός της ημέρας". Δεν απάντησαν βεβαίως. Παίρνω ξανά εγώ, και η απάντηση είναι : "θα σας ενημερώσουμε εντός των επόμενων ημερών". Ούτε με το "αρμόδιο τεχνικό τμήμα" ήθελαν να με συνδέσουν, ούτε με κάποιον άλλο υπεύθυνο

 

Έχω την αμυδρά υποψία ότι δεν θα μου απαντήσουν ποτέ. Θα στείλω και επιστολή, βεβαίως, αλλά δεν βλέπω να ιδρώνει το αυτί τους. Καμιά ιδέα για το πώς να κινηθώ στη συνέχεια; Βεβαίως αλλάζω εταιρεία μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου απαντήσουν. Θα τα πιστωθείς όλα αυτά, απλώς θα περιμένεις. Όταν παίρνεις στην εξυπηρέτηση πάντως δεν μπορείς να μιλήσεις με τεχνικό, οπότε δεν είναι οτι δε θέλουν να σε συνδέσουν--πολύ απλά δε γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

οσο εισαι στα δωρεαν mb οτι apn και να βαλεις δεν θα χρεωθεις.αν τα ξεπερασεις

δεν ξερω αν χρησιμοποιεις αλλο apn απο το webonly.vodafone.gr,πχ το internet.vodafone.gr η το wap.vodafone.gr ποσο θα σε χρεωνει 0,10Ε η 0.92Ε το mb.Αυτο να ρωτησεις το 13830!

 

Σιγουρο αυτο???

 

-Τελικα να βαλω apn webonly ή internet.vodafone.gr???? (εχω το omnia)

Ή δεν εχω προβλημα οποιο και να βαλω???

 

Πληροφοριακα γραφτηκα στο Vodafone Iphone 250 lite (με 250ΜΒ δωρεαν)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρο αυτο???

 

-Τελικα να βαλω apn webonly ή internet.vodafone.gr???? (εχω το omnia)

Ή δεν εχω προβλημα οποιο και να βαλω???

 

Πληροφοριακα γραφτηκα στο Vodafone Iphone 250 lite (με 250ΜΒ δωρεαν)

 

Όποιο θέλεις.:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μόλις αντιλήφθηκα ότι η Vodafone ξεκίνησε να προσφέρει νέα πακέτα Surf & Email!

 

Πιο συγκεκριμένα, τώρα εκτός τα "φτωχά" Surf & Email 30 και 150 πρόσθεσαν και τα Surf & Email 250 και 500! με €13 και €17.5 μηνιαία χρέωση αντίστοιχα!! Επιτέλους η Vodafone ΞΥΠΝΗΣΕ!! Ειδικά το 500αρι θα με καλύψει πλήρως προς το παρών! Ελπίζω μόνο να έχει ανοιχτά όλα τα ports και να μην περιορίζεται μόνο σε web και email.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

 

Αυτή η κίνηση πραγματικά αλλάζει τα δεδομένα του Mobile Internet στην χώρα μας. Το μόνο σίγουρο είναι πως το φτηνό unlimited mobile internet δεν είναι και τόσο μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μόλις αντιλήφθηκα ότι η Vodafone ξεκίνησε να προσφέρει νέα πακέτα Surf & Email!

 

Πιο συγκεκριμένα, τώρα εκτός τα "φτωχά" Surf & Email 30 και 150 πρόσθεσαν και τα Surf & Email 250 και 500! με €13 και €17.5 μηνιαία χρέωση αντίστοιχα!! Επιτέλους η Vodafone ΞΥΠΝΗΣΕ!! Ειδικά το 500αρι θα με καλύψει πλήρως προς το παρών! Ελπίζω μόνο να έχει ανοιχτά όλα τα ports και να μην περιορίζεται μόνο σε web και email.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

 

Αυτή η κίνηση πραγματικά αλλάζει τα δεδομένα του Mobile Internet στην χώρα μας. Το μόνο σίγουρο είναι πως το φτηνό unlimited mobile internet δεν είναι και τόσο μακριά.

 

Και ισχυει ο διπλασιασμος των mb.

Αλλα δεν ειναι νεο. Απλα ενημερωθηκε το site.

Ουσιαστικα τα πακετα iphone ειναι, για επιπλεον κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Και ισχυει ο διπλασιασμος των mb.

Αλλα δεν ειναι νεο. Απλα ενημερωθηκε το site.

Ουσιαστικα τα πακετα iphone ειναι, για επιπλεον κινητα.

Από πότε ισχύουν αυτά; Ήμουνα εκτός Ελλάδος για μερικές βδομάδες και τώρα τα αντιλήφθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε ισχύουν αυτά; Ήμουνα εκτός Ελλάδος για μερικές βδομάδες και τώρα τα αντιλήφθηκα.

 

Από 22 Αυγούστου που κυκλοφορεί το iPhone. Επειδή αφενός τα προγράμματα iPhone δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένας "έτοιμος συνδυασμός" προγράμματος ομιλίας, προγράμματος sms και πακέτου surf & email με έκπτωση (έτσι εμφανίζονται σε συμβόλαια και λογαριασμούς, άρα έπρεπε να βγουν surf & email μεγαλύτερου όγκου) που παρουσιάζεται ως ανεξάρτητο πρόγραμμα χρήσης, και αφετέρου επειδή έπρεπε με κάποιο τρόπο να δίνεται mobile internet ίδιου όγκου ως επιπρόσθετο πακέτο και στους χρήστες iPhone που ήθελαν ένα άλλο πρόγραμμα (π.χ ευέλικτο). Απλώς αποφάσισαν να τα δώσουν για όλες τις συσκευές (κάτι που γινόταν από παλια αλλά πιο "ανεπίσημα") και γι'αυτό εμφανίστηκαν τώρα στο site.;)

 

H μόνη διαφορά είναι ότι στα προγράμματα iPhone τα πακέτα αυτά ενσωματώνονται με έκπτωση (και έτσι βγαίνει ένα έτοιμο συνδυαστικό πρόγραμμα που συμφέρει πολύ) ενώ αν έχεις άλλη συσκευή και τα βάλεις σε άλλο πρόγραμμα δίνονται στη στάνταρ τιμή που λέει στο site.

Link to comment
Share on other sites

Από 22 Αυγούστου που κυκλοφορεί το iPhone. Επειδή αφενός τα προγράμματα iPhone δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένας "έτοιμος συνδυασμός" προγράμματος ομιλίας, προγράμματος sms και πακέτου surf & email με έκπτωση (έτσι εμφανίζονται σε συμβόλαια και λογαριασμούς, άρα έπρεπε να βγουν surf & email μεγαλύτερου όγκου) που παρουσιάζεται ως ανεξάρτητο πρόγραμμα χρήσης, και αφετέρου επειδή έπρεπε με κάποιο τρόπο να δίνεται mobile internet ίδιου όγκου ως επιπρόσθετο πακέτο και στους χρήστες iPhone που ήθελαν ένα άλλο πρόγραμμα (π.χ ευέλικτο). Απλώς αποφάσισαν να τα δώσουν για όλες τις συσκευές (κάτι που γινόταν από παλια αλλά πιο "ανεπίσημα") και γι'αυτό εμφανίστηκαν τώρα στο site.;)

 

H μόνη διαφορά είναι ότι στα προγράμματα iPhone τα πακέτα αυτά ενσωματώνονται με έκπτωση (και έτσι βγαίνει ένα έτοιμο συνδυαστικό πρόγραμμα που συμφέρει πολύ) ενώ αν έχεις άλλη συσκευή και τα βάλεις σε άλλο πρόγραμμα δίνονται στη στάνταρ τιμή που λέει στο site.

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαντάτε η ερώτηση μου.

Τα προγράμματα του iPhone όντος είναι γνωστά από τον Αύγουστο και ναι τα καινούργια πακέτα Surf & Email μοιάζουν να είναι παρόμοια με αυτά του iPhone άλλα μέχρι και πριν από μερικές εβδομάδες οι μόνες οι επιλογές για τους συνδρομητές συμβολαίου ήτανε τα Surf & Web 30 και 150. Πότε προστέθηκαν τα 250 και 500;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαντάτε η ερώτηση μου.

Τα προγράμματα του iPhone όντος είναι γνωστά από τον Αύγουστο και ναι τα καινούργια πακέτα Surf & Email μοιάζουν να είναι παρόμοια με αυτά του iPhone άλλα μέχρι και πριν από μερικές εβδομάδες οι μόνες οι επιλογές για τους συνδρομητές συμβολαίου ήτανε τα Surf & Web 30 και 150. Πότε προστέθηκαν τα 250 και 500;

 

Epanalamvanw. Yparxoun apo 22 augoustou gia na koubonoun panw sta iPhone plans me ekptosh kai borouses "anepishma" na ta zhthseis sth kanonikh tous timh se opoio allo programma kai suskevh htheles. Twra ginetai kai epishma me thn prosthiki tous sto site...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση ..

Έχω Vodafone Cu και συσκευή το iPhone 3G.

Tώρα με τη προσφορά του Cu δίνει 30ΜΒ internet το μήνα, τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο iPhone μου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση ..

Έχω Vodafone Cu και συσκευή το iPhone 3G.

Tώρα με τη προσφορά του Cu δίνει 30ΜΒ internet το μήνα, τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο iPhone μου?

 

Ως APN θα βάλεις webkarta.vodafone.gr

Ως username θα βάλεις user και ως password θα βάλεις pass (ή άφησε τα κενά, μπορεί να λειτουργεί και έτσι).

 

Αν δεν δουλέψει πάρε στο 13830 και πες τους το (χωρίς να πεις ότι έχεις iPhone) για να το ενεργοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...