Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μίλησα σήμερα με εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα να ξεκλειδώσουν της υπηρεσίες voip σε ένα CU

Στην αρχή αρνήθηκαν και μετά μου είπαν ότι έκαναν λάθος και τελικά έχουν ανοίξει για όλους

Επειδή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα να ξεκλειδώσουν της υπηρεσίες voip σε ένα CU

Στην αρχή αρνήθηκαν και μετά μου είπαν ότι έκαναν λάθος και τελικά έχουν ανοίξει για όλους

Επειδή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ισχύει?

 

καλημέρa ισχύει κανονικa το εχω δοκιμάσει και εγώ.Απο οτι μου είπανε ειναι ενεργοποιημένο σε ολους τουσ συνδρομητές!!!.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα να ξεκλειδώσουν της υπηρεσίες voip σε ένα CU

Στην αρχή αρνήθηκαν και μετά μου είπαν ότι έκαναν λάθος και τελικά έχουν ανοίξει για όλους

Επειδή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω ισχύει?

 

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι εδω και ενα τριμηνο το voip ειναι ανοιχτο!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ full time εφαρμογές skype και MobileVoip KAI NAI είναι ξεκλείδωτο απ' ότι φαίνεται γιατί λειτουργεί καλά. Είδα μάλιστα μέσα στο administration του 3g mifi router ότι έχουν προσθέσει κάτι udp / tcp ports για το skype!!!!!

 

Ευτυχώς είναι ξεκλείδωτο. Πρέπει να χάνουν τρελά λεφτά από τη χρήση voip υπηρεσιών πάνω από το δίκτυό τους. Εγώ προσωπικά έχω γλιτώσει 10'αδες ευρώ.

 

Ελπίζω μόνο να μην το κόψουν. Δεν ξέρω αν θα πρέπει και να τα γράφω όλα σε τέτοιες εποχές που ζούμε και πονηρεύω κάποιους. Εγώ προσωπικά πάντως τους "στερώ" πολλά λεφτά χάρη στο voip.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ full time εφαρμογές skype και MobileVoip KAI NAI είναι ξεκλείδωτο απ' ότι φαίνεται γιατί λειτουργεί καλά. Είδα μάλιστα μέσα στο administration του 3g mifi router ότι έχουν προσθέσει κάτι udp / tcp ports για το skype!!!!!

 

Ευτυχώς είναι ξεκλείδωτο. Πρέπει να χάνουν τρελά λεφτά από τη χρήση voip υπηρεσιών πάνω από το δίκτυό τους. Εγώ προσωπικά έχω γλιτώσει 10'αδες ευρώ.

 

Ελπίζω μόνο να μην το κόψουν. Δεν ξέρω αν θα πρέπει και να τα γράφω όλα σε τέτοιες εποχές που ζούμε και πονηρεύω κάποιους. Εγώ προσωπικά πάντως τους "στερώ" πολλά λεφτά χάρη στο voip.

το internet δεν στο δίνουν τσάμπα βέβαια. Ότι χάνουν απ' την μείωση κίνησης σε μηνύματα και κλήσεις, πλέον θα τα βγάζουν απ' το internet.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ full time εφαρμογές skype και MobileVoip KAI NAI είναι ξεκλείδωτο απ' ότι φαίνεται γιατί λειτουργεί καλά. Είδα μάλιστα μέσα στο administration του 3g mifi router ότι έχουν προσθέσει κάτι udp / tcp ports για το skype!!!!!

 

Ευτυχώς είναι ξεκλείδωτο. Πρέπει να χάνουν τρελά λεφτά από τη χρήση voip υπηρεσιών πάνω από το δίκτυό τους. Εγώ προσωπικά έχω γλιτώσει 10'αδες ευρώ.

 

Ελπίζω μόνο να μην το κόψουν. Δεν ξέρω αν θα πρέπει και να τα γράφω όλα σε τέτοιες εποχές που ζούμε και πονηρεύω κάποιους. Εγώ προσωπικά πάντως τους "στερώ" πολλά λεφτά χάρη στο voip.

 

οκ αν ολες οι εταιριες δεν αφηνανε ελευθερο το voip πραγματικα θα ρημαζανε την εννοια smartphone και mobile internet.δηλαδη μονο για social networking πουλας ενα smartphone η ολοι οι χρηστες γιαυτο αγοραζουν smartphones.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Vodafone άχτι το έχει το Voip αμάν πια, τηλέφωνα παρατηλέφωνα και δουλειά μηδέν, βάζω το F2G όλα ρολόι, δοκιμάζω το Cu και πρέπει να τσακώνομαι 10 λεπτά στην εξυπηρέτηση για το αν και ίσως, έλεος
ck
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιήσω μια κάρτα CU με ένα 3G dongle στο ταμπλετ μου.

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με κλείδωμα από την Vodafone που να αποτρέπει την χρήση δεδομένων εκτός κινητού;

 

το ακριβώς αντίθετο γίνεται? δηλαδή να χρησιμοποιήσω την sim του φοιτητικού πακέτο μου στην συσκευή του τηλεφώνου xperia arc?

επισεις υπάρχει τρόπος να δει το tablet μου την μοντουλα της huawei k3608? Το πρόβλημα είναι ότι το αναγνωρίζει σαν cad reader και δεν προχωράει διαδικασία για ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Vodafone άχτι το έχει το Voip αμάν πια, τηλέφωνα παρατηλέφωνα και δουλειά μηδέν, βάζω το F2G όλα ρολόι, δοκιμάζω το Cu και πρέπει να τσακώνομαι 10 λεπτά στην εξυπηρέτηση για το αν και ίσως, έλεος

 

εγώ με την vodafone μια χαρά εξυπηρετούμε με το voip.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα ipad mini 16gb wi-fi και έχω και mobile internet από τη vodafone χρησιμοποιώντας το στικάκι που μου έχουν δώσει στο νέτμπουκ. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα mi-fi για να βάλω μέσα την κάρτα της vodafone και να συνδέομαι στο ίντερνετ και από το ipad, όπου και να είμαι, χωρίς να χρειάζεται να κάνω tethering από το πρόγραμμα του κινητού μου και να τελειώνει η μπαταρία πολύ σύντομα.

Είδα τα mi-fi που προσφέρει η vodafone αλλά οι τιμές είναι από άλλον πλανήτη.Είδα ένα της κοσμοτέ (στα 71.60 ευρώ) http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20265986&s=0

Ξέρει κανείς αν είναι κλειδωμένες οι συσκευές ή αν θα λειτουργήσει κανονικά η κάρτα της vodafone? επίσης, γνωρίζετε για άλλες λύσεις; Ίσως κάτι από τη wind? ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα ipad mini 16gb wi-fi και έχω και mobile internet από τη vodafone χρησιμοποιώντας το στικάκι που μου έχουν δώσει στο νέτμπουκ. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα mi-fi για να βάλω μέσα την κάρτα της vodafone και να συνδέομαι στο ίντερνετ και από το ipad, όπου και να είμαι, χωρίς να χρειάζεται να κάνω tethering από το πρόγραμμα του κινητού μου και να τελειώνει η μπαταρία πολύ σύντομα.

Είδα τα mi-fi που προσφέρει η vodafone αλλά οι τιμές είναι από άλλον πλανήτη.Είδα ένα της κοσμοτέ (στα 71.60 ευρώ) http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HDV&sku=20265986&s=0

Ξέρει κανείς αν είναι κλειδωμένες οι συσκευές ή αν θα λειτουργήσει κανονικά η κάρτα της vodafone? επίσης, γνωρίζετε για άλλες λύσεις; Ίσως κάτι από τη wind? ευχαριστώ πολύ

Δες κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό.

 

φαινεται ωραίο (και η τιμή του ακόμα πιο ωραια) αλλά με χάλασε το παρακάτω:

 

Το μικρό του μέγεθος το καθιστά κατάλληλο για εύκολη μεταφορά όταν ταξιδεύετε ή βρίσκεστε εν κινήσει ενώ η μέγιστη Wi-Fi ταχύτητά του φθάνει τα 150Mbps. Η τροφοδοσία του γίνεται είτε μέσω θύρας USB laptop είτε από τον δικό του αυτόνομο μετασχηματιστή.

αν δεν έχει μπαταρία δε βολεύει, καθώς δε θα μπορώ να του δώσω ρεύμα από κάπου αν βρίσκομαι εκτός

Link to comment
Share on other sites

Για το λευκό 3g mifi router της vodafone να ξέρετε ότι μπορείς να αγοράσεις extended μπαταρία (θα χοντρύνει η συσκευή, αλλά σιγά το πρόβλημα) και θα έχετε 10 ώρες αυτονομία για να σερφάρετε παντού και πάντα. Ψάξτε στο ebay..
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Τι μας λεει δλδ η vodafone? μας κοβει το tethering 1 μηνα πριν το καλοκαιρι? Μπορει να επαληθευσει καποιος αν ισχυει ή αν εχει αλλαξει κατι στο tethering?

 

Τι απαραδεκτες πολιτικες ειναι αυτες? Δλδ δεν μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο μου σαν modem και πρεπει να πληρωνω κερατιατικα στην

vodafone για να καταναλωσω τα MB ΜΟΥ οπως θελω?

 

Ξερει καποιος τι ισχυει στην wind? To σκεφτομαι εδω και καιρο να παω και ληγει το συμβολαιο μεσα στο Μαιο

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λεει δλδ η vodafone? μας κοβει το tethering 1 μηνα πριν το καλοκαιρι? Μπορει να επαληθευσει καποιος αν ισχυει ή αν εχει αλλαξει κατι στο tethering?

 

Τι απαραδεκτες πολιτικες ειναι αυτες? Δλδ δεν μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο μου σαν modem και πρεπει να πληρωνω κερατιατικα στην

vodafone για να καταναλωσω τα MB ΜΟΥ οπως θελω?

 

Ξερει καποιος τι ισχυει στην wind? To σκεφτομαι εδω και καιρο να παω και ληγει το συμβολαιο μεσα στο Μαιο

 

Στην Wind δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λεει δλδ η vodafone? μας κοβει το tethering 1 μηνα πριν το καλοκαιρι? Μπορει να επαληθευσει καποιος αν ισχυει ή αν εχει αλλαξει κατι στο tethering?

 

Τι απαραδεκτες πολιτικες ειναι αυτες? Δλδ δεν μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο μου σαν modem και πρεπει να πληρωνω κερατιατικα στην

vodafone για να καταναλωσω τα MB ΜΟΥ οπως θελω?

 

Ξερει καποιος τι ισχυει στην wind? To σκεφτομαι εδω και καιρο να παω και ληγει το συμβολαιο μεσα στο Μαιο

 

Καμια σχεση

 

Απλα μπορεις να μοιραζεσαι τα MB του κινητου σου και με 4 άλλες data cards.

Η να βαλεις επιπλεον MB στο πακετο σου...

 

Πραγμα που η Wind δεν εχει (απαντηση στον φιλο παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια εχω το συγκεκριμενο mifi 2352 και θελω να βαλω καρτα cu για να εχω το internet που δινει τωρα το πασχα μηπως ξερει καποιος τη ρυθνισεις πρεπει να κανω για να λειτουργησει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το συγκεκριμενο mifi 2352 και θελω να βαλω καρτα cu για να εχω το internet που δινει τωρα το πασχα μηπως ξερει καποιος τη ρυθνισεις πρεπει να κανω για να λειτουργησει?

 

APN: internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εχω vodafone cu στο κινητο και προσφατα αλλαξα απο whats up , δοκιμασα μεχω του κινητου αλλα και μεσω του τηλεφωνου που εχει η vodafone για να κατεβασω τις ρυθμισεις του ιντερνετ αλλα και στις 2 περιπτωσεις δεν γινεται τπτ...τις ρυθμισα χειροκινητα αλλα ενω πιανω σημα ποτε δεν εχω 3g εδω και αρκετο καιρο που τις χρησιμοποιω ενω πχ στο ιδιο σημειο φιλος μου με vodafone πιανει...ξερει κανεις τι μπορει να φταει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά και χρόνια πολλά! :)

 

Θα ήθελα κάποιος αν μπορεί, να μου εξηγήσει ένα πρόβλημα που είχα με τη σύνδεσή μου στο διαδίκτυο κατά την περίοδο των εορτών και συγκεκριμένα την περιόδο της Μεγάλης Βδομάδας με το δωρεάν ίντερνετ της Vodafone στο Cu: Επειδή για κάποιο λόγο με το usb stick που έχω το φοιτητικό πρόγραμμα ίντερνετ δε μπορούσα να συνδεθώ με όλες τα διαθέσιμα APN, έβαλα την κάρτα SIM σ'ένα κινητό SE, το συνέδεσα με τον υπολογιστή και επέλεξα όποτε το συνδέω, να δίνει στον υπολογιστή ίντερνετ μέσω του δικτύου. Όλα λειτουργούσανε κανονικά μόνο όμως όταν είχα κάλυψη δικτύου 2ης γενιάς (Gprs/Edge). Όποτε το κινητό έβρισκε 3G σήμα ή όποτε εγώ επέλεγα να βρίσκει μόνο 3G, παρ'όλο που η κάλυψη ήταν 2/5 γραμμές, δεν συνδεόταν στο ίντερνετ και τα Windows μου εμφάνιζαν ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο.

Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει μόνο με το καρτοκινητό, καθώς τώρα έχω συνδέσει το στικάκι από το φοιτητικό και με μία γραμμή 3G, φορτώνει κανονικά έως γρήγορα τις σελίδες ("κατέβασμα" με 150kb/sec από τη Microsoft).

 

Υ.Γ: Όταν το κινητό έβρισκε 3G σήμα, δε μπορούσε ούτε το ίδιο να συνδεθεί στο ίντερνετ με κάποιο φυλλομετρητή (προεγκατεστημένο, opera mini).

Καμμία ιδέα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθείς με το APN του CU ( internet.vodafone.gr) Κάνεις απλά ένα νέο λογαριαμό στο στικάκι και του λες ότι έχεις συμβόλαιο ,

Γιατί στο προπληρωμένο δεν δέχετε Άλλο APN

Η διαδρομή είναι Επιλογές - Τύπος λογαριασμού - Συμβόλαιο

Επόμενη ρύθμιση: Προτεραιότητες - προσθήκη ρυθμίσεων - κινητή - Δίκτυο , Και αλλάζεις το APN

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω μετάβαση από cosmote που είμαι τώρα σε voda ή wind. Το mobile internet είναι σημαντικό για μένα. Γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση κάλυψης σε Ιωάννινα και Πιερία (Πλάκα-Λιτόχωρο-Κατερίνη); Ευχαριστώ.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κάνω μετάβαση από cosmote που είμαι τώρα σε voda ή wind. Το mobile internet είναι σημαντικό για μένα. Γνωρίζει κανείς πως είναι η κατάσταση κάλυψης σε Ιωάννινα και Πιερία (Πλάκα-Λιτόχωρο-Κατερίνη); Ευχαριστώ.

εφόσον μένεις εκεί, απλά βάλε το κινητό σου σε 3G μόνο και κάνε αναζήτηση δικτύων να δεις τι πιάνει. Επίσης μπορεις να πάρεις κ τσάμπα καμιά σιμ να δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...