Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς επαναλαμβάνομαι, αλλά με αυτό το 3G το οποίο είναι ανύπαρκτο καθώς απομακρύνεσαι λίγα οικοδομικά τετράγωνα από τη Μεσογείων στην ευρύτερη περιοχή Παπάγου-Χολαργού-Αγ.Παρασκευής, θα κάνει κάτι η Vodafone;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε παίδες, έψαχνα για κάτι άλλο στο play store και βρήκα αυτό το app

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.msensis&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tc2Vuc2lzIl0.

 

που λέει για Vodafone Free 3G Hotspot. Δηλαδη αν είμαι σε περιοχή που ισχύει αυτό μπαίνω με 3G και δεν χρεώνομαι, ε; Στην πράξη έχει αυτό αξία; Δηλαδή υπάρχουν όντως τέτοια hotspots εδώ Θεσσαλονίκη; Υπάρχει πουθενά κανένας χάρτης ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε παίδες, έψαχνα για κάτι άλλο στο play store και βρήκα αυτό το app

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.msensis&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tc2Vuc2lzIl0.

 

που λέει για Vodafone Free 3G Hotspot. Δηλαδη αν είμαι σε περιοχή που ισχύει αυτό μπαίνω με 3G και δεν χρεώνομαι, ε; Στην πράξη έχει αυτό αξία; Δηλαδή υπάρχουν όντως τέτοια hotspots εδώ Θεσσαλονίκη; Υπάρχει πουθενά κανένας χάρτης ή κάτι τέτοιο;

Από όσο ξέρω προς το παρόν στα ΕΒΕΡΕΣΤ λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Goodies και flocafe επισης!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

APN : internet.vodafone.gr

 

δουλεύει επίσης και το webkarta.vodafone.gr

Username και Password άφησε τα κενά.

Μόλις πήρα το στικάκι, έβαλα την κάρτα και το σέταρα ως μόντεμ μέσω Hyper terminal σύμφωνα με αυτό.

Σύνδεσα το στικάκι στο τάμπλετ και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Ούτε εικονίδιο έβγαλε νέο, παρόλο που άρχισε να αναβοσβήνει αργά ένα μπλε λαμπάκι.

Έφτιαξα το APN της vodafone, αλλά πήγαίνοντας στο Network operators δεν κάνει τίποτα.

Καμιά ιδεά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το στικάκι, έβαλα την κάρτα και το σέταρα ως μόντεμ μέσω Hyper terminal σύμφωνα με αυτό.

Σύνδεσα το στικάκι στο τάμπλετ και δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Ούτε εικονίδιο έβγαλε νέο, παρόλο που άρχισε να αναβοσβήνει αργά ένα μπλε λαμπάκι.

Έφτιαξα το APN της vodafone, αλλά πήγαίνοντας στο Network operators δεν κάνει τίποτα.

Καμιά ιδεά;

 

Αυτό το ΑΡΝ το έδωσα για CU

αν έχεις καρτοinternet βάλε web.session

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΑΡΝ το έδωσα για CU

αν έχεις καρτοinternet βάλε web.session

 

Μια απλή CU έχω. Δεν θα έπρεπε να βρίσκει το δίκτυο έστω στην αναζήτηση;

Το Ε173 αναβοσβήνει μόνο ένα αργό μπλε φωτάκι, που δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί πάντως, αλλά δεν τα καταφέρνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια γτ οταν παω να δω αγωνα απο mobile nova μ βγαζει ''το url δεν ειναι εγκυρο'' ενω ειναι απο το sms π μου εχουν στειλει

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS. Αναφέρεται ρητά στους κανονισμούς τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Μια απλή CU έχω. Δεν θα έπρεπε να βρίσκει το δίκτυο έστω στην αναζήτηση;

Το Ε173 αναβοσβήνει μόνο ένα αργό μπλε φωτάκι, που δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί πάντως, αλλά δεν τα καταφέρνει.

 

Οκ, νομίζω το έφτιαξα.

Υπάρχει τρόπος να παρακολουθώ το υπόλοιπο των διαθέσιμων mb στην ταμπλέτα με καμιά εφαρμογή της Vodafone?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ, νομίζω το έφτιαξα.

Υπάρχει τρόπος να παρακολουθώ το υπόλοιπο των διαθέσιμων mb στην ταμπλέτα με καμιά εφαρμογή της Vodafone?

 

Ναι με την εφαρμογη my vodafone ... αρκει να εχεις λογαριασμο my account... σου τα δειχνει σε real time

Link to comment
Share on other sites

Έσπαγα το κεφάλι και ρώταγα και ξαναρώταγα σε καταστήματα Voda και το μόνο που κατάφερνα είναι να έχω καμια 30αρια mB

Δεν έβαζα μια F2g μέσα με 5ε 1γιγα + 5ε το roaming

http://www.wind.com.gr/gr/wind/upostirixi/periagogi/hreoseis-periagogis/prosfores/data-roamer-nea-upiresia-kinisis-dedomenon-gia-periagogi-stis-hores-tis-ee/

 

:offtopic:(Τελικά η επικοινωνία μου ήρθε ακόμα φτηνότερα ...

προώθησα δωρεάν όλες της κλήσεις σε ένα νούμερο voda και από εκεί με 0.02/m στο κινητό της χώρας που ήμουν με ήχο καμπάνα!

Είχα και το voda νούμερο μου εκεί για να δέχομαι Sms)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:(Τελικά η επικοινωνία μου ήρθε ακόμα φτηνότερα ...

προώθησα δωρεάν όλες της κλήσεις σε ένα νούμερο voda και από εκεί με 0.02/m στο κινητό της χώρας που ήμουν με ήχο καμπάνα!

Είχα και το voda νούμερο μου εκεί για να δέχομαι Sms)

 

Δεν το κατάλαβα φίλε αυτό το setup που έκανες. Αν θες εξήγησέ το μας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Έσπαγα το κεφάλι και ρώταγα και ξαναρώταγα σε καταστήματα Voda και το μόνο που κατάφερνα είναι να έχω καμια 30αρια mB

Δεν έβαζα μια F2g μέσα με 5ε 1γιγα + 5ε το roaming

http://www.wind.com.gr/gr/wind/upostirixi/periagogi/hreoseis-periagogis/prosfores/data-roamer-nea-upiresia-kinisis-dedomenon-gia-periagogi-stis-hores-tis-ee/

 

:offtopic:(Τελικά η επικοινωνία μου ήρθε ακόμα φτηνότερα ...

προώθησα δωρεάν όλες της κλήσεις σε ένα νούμερο voda και από εκεί με 0.02/m στο κινητό της χώρας που ήμουν με ήχο καμπάνα!

Είχα και το voda νούμερο μου εκεί για να δέχομαι Sms)

 

Δεν το κατάλαβα φίλε αυτό το setup που έκανες. Αν θες εξήγησέ το μας. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

Μετάφραση

Η χώρα που πήγε ήταν είτε η Ινδία είτε η Κίνα

Για αυτές τις δύο χώρες στο Vodafone International αγοράζεις πακέτο 200 λεπτά με 4 ευρώ.

Προωθείς το νούμερο σου στο Vodafone International καταναλώνοντας τον δωρεάν χρόνο του πακέτου σου

Στην συνέχεια προωθείς το Vodafone International στο κινέζικο ή Ινδικό νούμερο σου .

Με ελάχιστο κόστος 0,02 λαμβάνεις τις κλήσεις σου στην ..... Κίνα !!!

έξυπνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την εφαρμογη my vodafone ... αρκει να εχεις λογαριασμο my account... σου τα δειχνει σε real time

 

Κάτσε να καταλάβω.

Αυτή η εφαρμογή δεν θέλει να έχεις κινητό με την κάρτα της Vodafone μέσα; Δουλεύει και σε tablets μέσω 3g? Και πού βρίσκει τα στοιχεία; Απλά μέσω ίντερνετ;

Επίσης, μπορεί να μου στείλει κάποιος το apk , γιατί δεν με αφήνει από το store να την περάσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να καταλάβω.

Αυτή η εφαρμογή δεν θέλει να έχεις κινητό με την κάρτα της Vodafone μέσα; Δουλεύει και σε tablets μέσω 3g? Και πού βρίσκει τα στοιχεία; Απλά μέσω ίντερνετ;

Επίσης, μπορεί να μου στείλει κάποιος το apk , γιατί δεν με αφήνει από το store να την περάσω.

 

απο οτι καταλαβα απλη πρωθηση κλησεων εκανε .. δηλαδη τον αριθμο του τον προωθησε στο vodafone international και το vodafone international στο τηλεφωνο της χωρας του εξωτερικου και αφαιροντουσαν τα λεπτα απο το πακετο .. αλλα αυτο που δεν καταλαβα η χρεωση 0,02 ευρω αφορα την προωθηση ( κληση ) του κινητου της ελλαδας στο vodafone international ;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

τίποτα από όλα αυτά

προώθησα το voda σε ένα άλλο voda (δωρεάν)

Αυτό ήταν επάνω σε ένα FCT καρφωμένο στην pstn ενός 3102 που προωθούσε την κλήση στο κινητό της χώρας που βρισκόμουν μεσώ voipdiscount με 0.02c/m

(ανάλογα την χώρα διαλέγεις και την φτηνότερη εταιρία)

Ο ήχος ήταν απίστευτος! και η κλήση χτύπαγε σε εμένα στο δεύτερο "μπιπ του άλλου

ο άλλος δεν καταλάβαινε τίποτα γιατί το 3102 συνέδεε και άνοιγε την γραμμή αφού το σήκωνα εγώ.

Η καθυστέρηση ήταν περίπου "ενός τηλεφωνικού κέντρου" δηλαδή τέλεια!

Για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα οτι θα παίξει τόσο καμπάνα.

Πάντως μου άρεσε γιατί αμέσως βρήκατε άλλη εναλλακτική με το Voda international !!;)

Πιστεύω ότι είναι η τελευταία άντε προτελευταία χρονιά που θα μας χρειάζονται τέτοιου είδους μοντες

Ειδικά με το Wind data roamer και ένα voip νούμερο με 0,5 το μήνα τελείωσες όπου και να είσαι.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

τίποτα από όλα αυτά

προώθησα το voda σε ένα άλλο voda (δωρεάν)

Αυτό ήταν επάνω σε ένα FCT καρφωμένο στην pstn ενός 3102 που προωθούσε την κλήση στο κινητό της χώρας που βρισκόμουν μεσώ voipdiscount με 0.02c/m

(ανάλογα την χώρα διαλέγεις και την φτηνότερη εταιρία)

Ο ήχος ήταν απίστευτος! και η κλήση χτύπαγε σε εμένα στο δεύτερο "μπιπ του άλλου

ο άλλος δεν καταλάβαινε τίποτα γιατί το 3102 συνέδεε και άνοιγε την γραμμή αφού το σήκωνα εγώ.

Η καθυστέρηση ήταν περίπου "ενός τηλεφωνικού κέντρου" δηλαδή τέλεια!

Για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα οτι θα παίξει τόσο καμπάνα.

Πάντως μου άρεσε γιατί αμέσως βρήκατε άλλη εναλλακτική με το Voda international !!;)

Πιστεύω ότι είναι η τελευταία άντε προτελευταία χρονιά που θα μας χρειάζονται τέτοιου είδους μοντες

Ειδικά με το Wind data roamer και ένα voip νούμερο με 0,5 το μήνα τελείωσες όπου και να είσαι.

 

Τώρα που το είπες αυτό εδώ μέσα δημόσια, μη σου κάνει εντύπωση αν αύριο μεθαύριο δεν έχεις τηλέφωνο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα τα 500mb αλλά δεν βλέπω να ενημερώνεται το υπόλοιπο ούτε στην εφαρμογή ούτε στην σελίδα.

Κάθε πότε γίνεται το update?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα τα 500mb αλλά δεν βλέπω να ενημερώνεται το υπόλοιπο ούτε στην εφαρμογή ούτε στην σελίδα.

Κάθε πότε γίνεται το update?

 

Αμέσως ενημερώνεται

Στείλε κενό μήνυμα στο 1286 μήπως έχεις την προσφορά για 2 μήνες δωρεάν .

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως ενημερώνεται

Στείλε κενό μήνυμα στο 1286 μήπως έχεις την προσφορά για 2 μήνες δωρεάν .

 

θα την λαβουνε ολοι την προσφορα για τους 2 μηνες;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοκινητό vodafone και ήθελα να δοκιμάσω την απόδοση του hspa στο 808 μου. Ποιο πακέτο προτείνετε να πάρω (αλλά να κρατήσω ως καρτοκινητό) για καμιά 500-700mb/ μήνα? (για ένα μήνα). Στο site της vodafone λέει "Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν έχουν δυνατότητα ενεργοποίησης Mobile Internet προγραμμάτων". Μπορείτε να προτείνετε καμιά φθηνή λύση? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως ενημερώνεται

Στείλε κενό μήνυμα στο 1286 μήπως έχεις την προσφορά για 2 μήνες δωρεάν .

 

Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα από το ταμπλετ.

Αφού η κάρτα είναι μέσα στο 3g stick.

Ακόμα τα 500 δείχνει η εφαρμογή...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω καρτοκινητό vodafone και ήθελα να δοκιμάσω την απόδοση του hspa στο 808 μου. Ποιο πακέτο προτείνετε να πάρω (αλλά να κρατήσω ως καρτοκινητό) για καμιά 500-700mb/ μήνα? (για ένα μήνα). Στο site της vodafone λέει "Οι συνδρομητές καρτοκινητής δεν έχουν δυνατότητα ενεργοποίησης Mobile Internet προγραμμάτων". Μπορείτε να προτείνετε καμιά φθηνή λύση? Ευχαριστώ.

 

αγόρασε τa 500mb internet με 5ευρώ μέσω τού 1286. Και άμα θέλεις και αλλα μπορείς να το αγοράσεις όσες φορέσ θέλεις. Επίσης εαν δεν έχεις ενεργοποιήσει την αυτόματη ενεργόποίηση τού πακέτου καμία φορά μπορείς να την ενεργοποιήσεις δωρεαν αλλα θυμήσου να την απενεργοποιήσεις ! Για να μην ανανεωθεί τον επόμενο μηνα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα από το ταμπλετ.

Αφού η κάρτα είναι μέσα στο 3g stick.

Ακόμα τα 500 δείχνει η εφαρμογή...

Άρα σου έδωσε το δώρο

Έχεις απεριόριστο Internet μέχρι 23/3/2012 . Όσα ΜΒ και αν κατεβάσεις !!!!

 

Μπορείς πάντως να την βγάλεις από το tablet και να την βάλεις σε μία άλλη συσκευή και να στείλεις το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...