Jump to content

Xperia X10i : Διαδικασία root για 1.6 με flashing


freco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ τους Jerpelea, biktor_gj Bin4ry! για την διαδικασία και τον "δικό μας" SniFiSniF για τις πολύ καλές εικόνες.

Είναι μια διαδικασία σε 2 βήματα (ευχαριστούμε τον Jerpelea γι αυτό)

 

Προετοιμασία:

Σιγουρευτείτε ότι έχετε εγκαταστήσει το πρόγραμμα Sony Ericsson Update Service (SEUS) και τρέχοντας το τουλάχιστον μια φορά έχει αναγνωρίσει το κινητό σας.

Είναι σημαντικό γιατί με αυτό τον τρόπο εγκαθιστά τους απαραίτητους drivers και γράφει στη registry το DeviceID που μας χρειάζεται. Επίσης εγκαθιστά και την Java που χρειάζεται.

 

FULL UPDATE FROM ANY ROM ANY VERSION - ROOTED R2BA026

 

Download-> http://hotfile.com/dl/59478017/8dad80d/ROOT_F3v3.rar.html

 

Για 64-Bit συστήματα κατεβάστε κι αυτό:

http://rapidshare.com/files/409246120/DevID_64bit.rar

Για Itanium64 συστήματα:

http://rapidshare.com/files/409246161/DevID_IA64.rar

 

Αρχικά

Αποσυμπιέστε το αρχείο που κατεβάζετε από το πρώτο link σε κάποιο φάκελο της αρεσκείας σας.

Προσέξτε η διαδρομή του φακέλου να μην έχει κενά (spaces).

Για παράδειγμα:

C:\Documents and Settings\USERNAME\Rooting δεν είναι σωστό.

Καλύτερα κάπως έτσι:

C:\Rooting\

 

Εάν χρησιμοποιείτε 64-Bit σύστημα κατεβάστε και το δεύτερο αρχείο (DevID_64bit.rar). Αντίστοιχα για itanium συστήματα το τρίτο αρχείο (DevID_IA64.rar). Στη συνέχεια πρέπει να βρείτε το DeviceID της συσκευής σας τρέχοντας το πρόγραμμα που κατεβάσατε.

 

Στα 32 bit συστήματα θα γίνει αυτόματα με τη όλη διαδικασία. Αν στο ξεκίνημα της διαδικασίας σας βγάλει το παρακάτω λάθος τότε έχετε λάθος DeviceID.

 

INFO: start

java.io.IOException: Unable to open channel, GetLastError=0

at com.sonyericsson.cs.usbflashnative.impl.USBFlashNa tiveImpl.openChannel(Native Method)

 

Πιθανόν να υπάρχει και δεύτερο ή και τρίτο DeviceID. Ανάλογα με το που έχετε συνδέσει την συσκευή σας στο PC/Laptop, για κάθε θύρα USB φτιάχνει καινούριο DeviceID στη registry. Οπότε αν δείτε το παραπάνω μήνυμα δοκιμάστε με άλλο DeviceID.

 

Βήμα 1

Τώρα ξεκινήστε τη διαδικασία. Τρέξτε το αρχείο: "1_downgrade_flash.cmd".

Εμφανίζεται η παρακάτω οθόνη,

 

http://img638.imageshack.us/img638/6506/63795425.jpg

 

Όταν δείτε ότι σας ζητάει να συνδέσετε τη συσκευή σε FlashMode κάνετε τα εξής:

 

Απενεργοποιήστε το τηλέφωνο.

Συνδέστε το USB καλώδιο στο κινητό (κλειστό).

Κρατήστε πατημένο το κουμπί Back (το τρίτο δεξιά κάτω από την οθόνη) και συνδέστε το καλώδιο στο PC/Laptop μέχρι το led να γίνει πράσινο.

Τώρα γρήγορα πατήστε Enter. Έχετε 5 δευτερόλεπτα για να το κάνετε. Μετά ανοίγει η συσκευή και φεύγει από το FlashMode.

Αν έχουν γίνει όλα σωστά πρέπει να βλέπετε την παρακάτω οθόνη.

 

http://img826.imageshack.us/img826/4630/96719548.jpg

 

Περιμένετε μερικά λεπτά μέχρι να δείτε στην οθόνη το παρακάτω μήνυμα:

 

http://img339.imageshack.us/img339/7394/80147353.jpg

 

Τελειώσατε το πρώτο βήμα. Αποσυνδέστε το κινητό από το PC/Laptop και βγάλτε την μπαταρία για 5 δευτερόλεπτα.

 

Bήμα 2

 

Εκκινήστε το κινητό και ενεργοποιήστε τον «Εντοπισμό Σφαλμάτων».

Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη -> Εντοπισμός Σφαλμάτων!

 

Στην οθόνη εμφανίζεται κάπως έτσι:

 

http://img217.imageshack.us/img217/2251/43347691.jpg

 

Τώρα τρέξτε το: "2_root_system.cmd" !

Θα εμφανιστεί στην οθόνη το παρακάτω:

 

http://img826.imageshack.us/img826/7945/14487255.jpg

 

Εάν σας βγάλει μήνυμα λάθους τότε δεν λειτουργεί σωστά ο Εντοπισμός Σφαλμάτων. Δοκιμάστε να (ξανα) εγκαταστήσετε το PC Companion της Sony Ericsson.

 

Εάν όλα πάνε καλά σε μερικά δευτερόλεπτα θα εμφανιστεί η παρακάτω οθόνη:

 

http://img339.imageshack.us/img339/1414/33609306.jpg

 

Επιλέξτε την έκτη επιλογή "update from sdcard" Περιμένετε με υπομονή και μην ξαναπατήσετε το κουμπί. Θα χρειαστούν μερικά δευτερόλεπτα.

 

Μετά από λίγο θα εμφανιστεί η παρακάτω οθόνη:

 

http://img826.imageshack.us/img826/9281/19584440.jpg

 

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία. Η συσκευή θα επανεκκινήσει 4-5 φορές. Στο τέλος θα ξεκινήσει κανονικά.

Τότε ελέγξτε ότι ο Εντοπισμός Σφαλμάτων είναι ακόμα ενεργός (Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη -> Εντοπισμός Σφαλμάτων τσεκαρισμένο).

Αν είναι, τότε επιστρέψτε στην οθόνη του DOS και πατήστε κάποιο πλήκτρο στο PC/Laptop. Θα ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης κάποιων χρήσιμων προγραμμάτων καθώς και των su and superuser.apk που σας επιτρέπουν root πρόσβαση.

Θα δείτε την παρακάτω οθόνη:

 

http://img826.imageshack.us/img826/5274/53346150.jpg

 

Συγχαρητήρια! Τελειώσατε.

 

Καλά φλασαρίσματα.

 

ΥΓ. Γιώργο (SniFiSniF) σε ευχαριστώ πολύ για τις φωτό και την άμεση ανταπόκριση.

Edited by Superuser
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Θεός!!!

 

Ήταν που δεν είχες και πολύ χρόνο και ήσουν πιεσμένος από την δουλειά!!! :lol:

 

Θα σε βοηθήσω περαιτέρω , μιας και δεν έχω κάνει ακόμα την αναβάθμιση (γιατί περίμενα κάτι πιο stable από jerpelea) με το να βγάλω screenshots & photos κατά την διάρκεια της αναβάθμισης μου! Θα είναι και στα ελληνικά και άρα θα βοηθήσουν στην κατανόηση!!! Ανέμενε...! :)

 

Πολύ καλός οδηγός! :respect:

 

Edit: Γρήγορες ερωτήσεις!

1) Αυτή η μέθοδος που πόσταρες και σε αναβαθμίζει σε R2BA026 , είναι με τα καινούρια system files? (Αν είδες το feedback των xda κάτι έλεγε ο MerrylandCookie αλλά δεν το έπιασα 100%)

2) Επίσης μετά την αναβάθμιση θα γράφει 026 εν τέλη ή 024?

3) Με την προϋπόθεση ότι έχω 32-bit Windows XP χρειάζεται να κατεβάσω κάτι άλλο εκτός από το αρχείο που δίνεις στο 1ο link? Κάτι διάβασα για ένα fix.

4) Τι είναι αυτό το fix και σε τι χρησιμεύει?

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

...Ήταν που δεν είχες και πολύ χρόνο και ήσουν πιεσμένος από την δουλειά!!! :lol:

 

Αν το 8ωρο ραντεβού σου τελικά γίνεται 2ωρο βρίσκεις λίγο χρόνο :lol:

 

Θα σε βοηθήσω περαιτέρω , μιας και δεν έχω κάνει ακόμα την αναβάθμιση (γιατί περίμενα κάτι πιο stable από jerpelea) με το να βγάλω screenshots & photos κατά την διάρκεια της αναβάθμισης μου! Θα είναι και στα ελληνικά και άρα θα βοηθήσουν στην κατανόηση!!! Ανέμενε...! :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Edit: Γρήγορες ερωτήσεις!

1) Αυτή η μέθοδος που πόσταρες και σε αναβαθμίζει σε R2BA026 , είναι με τα καινούρια system files? (Αν είδες το feedback των xda κάτι έλεγε ο MerrylandCookie αλλά δεν το έπιασα 100%)

 

Ναι είναι πλήρης που έβγαλε ο "Μπισκοτάκης από το Merryland" (:lol:) από την official 26 και την μαγείρεψε ο Jerpelea.

Η προηγούμενη είχε baseband και τα σχετικά. Αυτή λένε πως είναι πλήρης.

 

2) Επίσης μετά την αναβάθμιση θα γράφει 026 εν τέλη ή 024?

 

Έχω την παλιά 26 και γράφει 26. Για ποιο λόγο να γράφει 24???

 

3) Με την προϋπόθεση ότι έχω 32-bit Windows XP χρειάζεται να κατεβάσω κάτι άλλο εκτός από το αρχείο που δίνεις στο 1ο link? Κάτι διάβασα για ένα fix.

4) Τι είναι αυτό το fix και σε τι χρησιμεύει?

 

Το fix ήταν στο αρχείο build.prop που απλά το αντικαθιστούσες με το σωστό. Δεν γράφει ότι χρειάζεται στην καινούργια 26. Πρέπει να έχει το σωστό εξαρχής.

Σε τι χρησιμεύει θα σε γελάσω. Έχει να κάνει με την διαμόρφωση του κινητού ανά πάροχο νομίζω, γιατί κάποιοι με Χ10a σε δίκτυο Rogers που έχουν πρόβλημα τους το ζήτησε ο Jerpelea για να διορθώσει το update.

 

ΥΓ. Επειδή μετέφρασα τον οδηγό δεν σημαίνει ότι είμαι και ειδήμων, έτσι? Συγχωρήστε μου τυχόν λάθη και βοηθήστε να τα διορθώσουμε. Νέοπας είμαι κι εγώ στο Android. :cool:

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον χρόνο που διέθεσες και ασςχολήθηκες να φέρεις αυτόν τον οδηγό στα Ελληνικά.

Ομως για να είμαστε ορθολογικά σωστοί, δεν έκανες όδηγό αλλά μετέφρασες τον ήδη υπάρχοντα στο XDA.

Και αυτό βέβαια δεν μειώνει την αξία της προσπάθειας και την πρόθεση σου να βοηθήσεις! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο στα παιδια που ασχοληθηκανε με τη δημιουργια και τον εξελληνισμο του οδηγου κι απο μενα!

 

Και μια ψιλοdumb ερωτηση: Το περιεχομενο της καρτας μνημης κατα τη διαρκεια του rooting παραμενει ανεπαφo, σωστα??:confused:

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο στα παιδια που ασχοληθηκανε με τη δημιουργια και τον εξελληνισμο του οδηγου κι απο μενα!

 

Και μια ψιλοdumb ερωτηση: Το περιεχομενο της καρτας μνημης κατα τη διαρκεια του rooting παραμενει ανεπαφo, σωστα??:confused:

 

Ανέπαφα ναι , αν και παιδιά εγώ που προσπάθησα να αναβαθμιστώ με αυτό τον τρόπο χθες βράδυ αντιμετώπισα πολλά και διάφορα ... και ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει.

Περιμένετε λίγο καιρό πριν το εφαρμόσετε μπορεί να υπάρξει κάποιο διορθωτικό feedback από τους xda.

Εναλλακτικά αν βιάζεστε δοκιμάστε τον οδηγό της Lillifee που είναι wrong-proof και πιο εύκολος καθώς δε περιλαμβάνει flash-αρίσματα.

 

ΟΔΗΓΟΣ Lillifee

 

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω τι είναι η διαδικασία που αναφέρετε και που χρησιμεύει?

 

Χμ , λοιπόν η διαδικασία αυτή είναι αναβάθμιση της συσκευής στην τελευταία και πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού και την απόκτηση περαιτέρω δικαιωμάτων πάνω στην συσκευή (τα υπογραμμισμένα μέρη συνοπτικά με δύο λέξεις updating & rooting - επεξηγώ παρακάτω).

 

Updating:Το updating σου προσφέρει την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού , η οποία πιο πρόσφατη έκδοση , συνήθως είναι πιο γρήγορη (όσον αφορά την απόκριση της οθόνης , την ταχύτητα εκτέλεσης των εφαρμογών και των διεργασιών) , "οικονομική" αφού βελτιώνονται και θέματα όπως η αυτονομία της μπαταρίας και συνήθως βελτιώνει και κάποια λάθη (δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα - ακόμα το περιμένουμε) όπως η ένταση του ηχείου/ακουστικού κλπ. Τα περισσότερα XPERIA x10i ξεκινάν είτε με την R1FA014 είτε με την R1FA016 έκδοση όταν πρώτο-αγοράζονται. Μεταγενέστερες εκδόσεις είναι οι: R2BA020 , R2BA023 , R2BA024 και η πιο πρόσφατη R2BA026.

 

Rooting: Έχεις ακούσει φίλους σου (με iPhone) συνήθως να λένε "το έσπασα" ή "το έκανα jailbreak" ? Ε , περίπου αντίστοιχη διαδικασία για το XPERIA είναι το rooting. Σου δίνει υπεραυξημένα δικαιώματα χρήσης αρχείων της συσκευής στα οποία κανονικά δεν έχεις πρόσβαση. Αυτό σου επιτρέπει την εγκατάσταση εξελιγμένων εφαρμογών οι οποίες απαιτούν πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία και κάνουν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα , όπως για να φέρω ένα παράδειγμα η εφαρμογή setCPU η οποία σου επιτρέπει να αυξήσεις ή να μειώσεις την ταχύτητα του επεξεργαστή του κινητού σου με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό (την αυξάνεις κάνεις το κινητό σου πιο γρήγορο/αποτελεσματικό , την μειώνεις εξοικονομείς μπαταρία και άρα ώρες αναμονής) και άλλου τέτοιου είδους πράγματα τα οποία τα ανακαλύπτεις "παίζοντας".

 

Τώρα το Updating γίνεται συνήθως μέσω του προγράμματος που συνοδεύει την συσκευή. Το θέμα είναι ότι κάθε συσκευή αναλόγως την χώρα προέλευσής της (την οποία μπορείς να δεις από ένα κρυφό μενού το οποίο δε θυμάμαι πως εμφανίζεται) παίρνει σε διαφορετικές στιγμές την κάθε αναβάθμιση από κάποια άλλη! Δηλαδή τα XPERIA που κατασκευάζονται π.χ. Γαλλία παίρνουν νωρίτερα από της Γερμανίας κλπ. Φυσικά επειδή εμείς είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά και μας έχουν όλες οι πολυεθνικές γραμμένους :lol: (Ψωροκώσταινα) τα παίρνουμε τελευταίοι απ' όλους! Οπότε αυτή η μέθοδος είναι για να βάλεις μια αναβάθμιση με "παράνομο" τρόπο πριν να "έχει έρθει η ώρα σου" , ας το θέσω έτσι! :)

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και γιναμε κι επισημως rooted γνωριζει κανεις αν υπαρχει εφαρμογη που να οριζεις ποια προγραμματα να ξεκινανε στο start up?
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και γιναμε κι επισημως rooted γνωριζει κανεις αν υπαρχει εφαρμογη που να οριζεις ποια προγραμματα να ξεκινανε στο start up?

 

Startup Manager ;)

Και επειδή είμαστε rooted, ελέγχουμε πραγματικά ποια προγράμματα θα τρέξουν με την εκκίνηση, δηλαδή όχι να τρέχουν και να τα "σκοτώνει" η όποια ανάλογη εφαρμογή έπειτα! :D

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ακολουθησα βημα βημα τον οδηγο σ κ το εγκατεστησε σωστα..τωρα ομως παω να ανοιξω καποιες εφαρμογες οπως πχ το market ή mediascape και μ λεει "Λυπουμαστε

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης...Προσπαθηστε ξανα..." Τι γινεται τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα βημα βημα τον οδηγο σ κ το εγκατεστησε σωστα..τωρα ομως παω να ανοιξω καποιες εφαρμογες οπως πχ το market ή mediascape και μ λεει "Λυπουμαστε

Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης...Προσπαθηστε ξανα..." Τι γινεται τωρα?

 

Είναι γνωστό το αποτέλεσμα αυτό σε ορισμένες συσκευές. Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις (μου το έκανε και μένα). Απλά δοκίμασε με τον οδηγό της Lillifee που είναι 100% σίγουρος και δε χρειάζεται να τυραννάς το κινητό σου με flash-αρίσματα. Ο οδηγός είναι στην υπογραφή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό το αποτέλεσμα αυτό σε ορισμένες συσκευές. Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις (μου το έκανε και μένα). Απλά δοκίμασε με τον οδηγό της Lillifee που είναι 100% σίγουρος και δε χρειάζεται να τυραννάς το κινητό σου με flash-αρίσματα. Ο οδηγός είναι στην υπογραφή μου. :)

και ομως το βρηκα παιδια...η λυση ειναι το Market-Fix_R2BA026_X10i..ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό το αποτέλεσμα αυτό σε ορισμένες συσκευές. Δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις (μου το έκανε και μένα). Απλά δοκίμασε με τον οδηγό της Lillifee που είναι 100% σίγουρος και δε χρειάζεται να τυραννάς το κινητό σου με flash-αρίσματα. Ο οδηγός είναι στην υπογραφή μου. :)

 

και ομως το βρηκα παιδια...η λυση ειναι το Market-Fix_R2BA026_X10i..ολα οκ

 

 

Κι όμως δεν το βρήκες ... το είχα βρει κι εγώ το market fix αλλά κάποιες εφαρμογές (όπως το Titanium Backup) εξακολουθούσαν να μην λειτουργούν σωστά (αν και το Timescape διορθώθηκε).

Μακάρι σε σένα να είναι όλα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν το βρήκες ... το είχα βρει κι εγώ το market fix αλλά κάποιες εφαρμογές (όπως το Titanium Backup) εξακολουθούσαν να μην λειτουργούν σωστά (αν και το Timescape διορθώθηκε).

Μακάρι σε σένα να είναι όλα καλά. :)

τοτε πως γινεται να το <<ξεφλασαρεις>> ωστε να το κανεις με τον αλλο τροπο?

σε μενα παιζουν ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

τοτε πως γινεται να το <<ξεφλασαρεις>> ωστε να το κανεις με τον αλλο τροπο?

σε μενα παιζουν ολα οκ

 

Όσο παίζουν όλα OK δεν έχεις να ανησυχείς , αν παρουσιάσει πρόβλημα τότε το λύνουμε! Συγχαρητήρια κιόλας παρεπιπτόντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι σχέση έχει αυτό που ρωτάς με το rooting το οποίο διαπραγματεύεται αυτό το topic? :confused:

 

Αυτό που θες να κάνεις γίνεται απλά συνδέοντας το κινητό σου με το SEUS και ξαναπερνόντας το λογισμικό εξ αρχής. Φυσικά μιλάμε για το γνήσιο λογισμικό χωρίς root access.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

 

Ρυθμίσεις -> Κάρτα SD & αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου -> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων -> Επαναφορά τηλεφώνου.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...