Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και ποια είναι αυτη η ROM, οι οδιγίες που μου έδωσες την προηγούμενη φορά ισχύουν για όλες τις ROM?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους τρεις,mimo , athanaso 77,dimgeo,θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω αν εχω καποιο προβλημα.

 

 

ολα καλα με την εγκατασταση,αλλα ακομα δεν καταφερα να περασω τις επαφες.Με ποιο τροπο συνχρονιζω με το pc?:thanks:

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα με την εγκατασταση,αλλα ακομα δεν καταφερα να περασω τις επαφες.Με ποιο τροπο συνχρονιζω με το pc?:thanks:

 

αν τις εχεις στο outlook λιγα ποστ ποιο πανω δινω την λύση..

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

αν τις εχεις στο outlook λιγα ποστ ποιο πανω δινω την λύση..

 

 

Πραγματι ετσι ηταν ευκολα,σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

τα windows phone 7 είναι έτοιμα για εγκατάσταση στο μηχανάκι μας απ ότι μας λέει ο φίλος μας ο cotulla..

αυτός ο NAND μας έχει βγάλει την παναγία τόσο καιρό...:(

My Phone: HTC HD2,HTC Desire,HTC Desire HD

My Rom...: X

My Radio.: 2.15.50.14

Android...: Mdjs CyanogenMod 7 2.4 Nand On Magldr 1.12 Or Windows phone 7

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλά setup και βάλε , ξαναβάλε , κατέβασε κτλ. (έλεγα πάει το HD2 μου!!) επιτέλους βρήκα μια ROM που κράτησε επιτέλους! Το μόνο πρόβλημα όμως που υπάρχει παιδιά σε όλο το θέμα είναι οτι η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα (ίσως φταίει και το συγκεκριμένο Radio 2.12.50.02_2) και επίσης αν είσαι έξω και σου σβήσει μετά ξανά windows-haret... etc. Το τραγικό είναι οτι άμα γίνει αυτό 3 με 4 φορές μετα δεν μπουτάρει με τίποτα. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται. Ξέρει λοιπόν κανείς αν επιτέλους βγήκε τρόπος να φύγουν τελείως τα windows απο πάνω του(δύσκολα!) αλλά λέω μπάς και μήπως. Αν κάποιος γνωρίζει ας ποστάρει τίποτα. :)
Link to comment
Share on other sites

στο παραπάνω μήνυμά μου σου δίνω μερικές απαντήσεις νομίζω...

τσέκαρε και αυτό:

http://htc-linux.org/wiki/index.php?title=Leo/Magldr

με μια καλή αναζήτηση και όρεξη μαθαίνονται όλα..:)

My Phone: HTC HD2,HTC Desire,HTC Desire HD

My Rom...: X

My Radio.: 2.15.50.14

Android...: Mdjs CyanogenMod 7 2.4 Nand On Magldr 1.12 Or Windows phone 7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρει λοιπόν κανείς αν επιτέλους βγήκε τρόπος να φύγουν τελείως τα windows απο πάνω του(δύσκολα!) αλλά λέω μπάς και μήπως.

 

Ακόμα τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ερώτηξη...

έβαλα τον φάκελο Android χύμα μέσα στη κάρτα μνήμης αλλά κατα την διάρκεια της εγκατάστασης, ή ότι άλλο έκανε τέλως πάντων, μου έκανε και άλλου φακέλους χύμα στη storage card. Ξέρουμε ποιοι φάκελοι είναι αυτοί? Ρωτάω γιατί ήταν λίγο χύμα μέσα όλα και δε μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Θέλω να τους σβήσω και να περάσω καινούργια ROM. Μπορώ μήπως να τους πάρω με αποκοπή και όταν θέλω να τους ξαναπεράσω στην κάρτα και να έχω την ROM που είχα χωρίς αλλάγες ή θέλει ξανά από την αρχή η διαδικασία?

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ένας από τους σημαντικότερους περιορισμούς που δημιουργεί το boot του Android από την κάρτα μνήμης είναι και ότι κάνει πραγματικά την κάρτα άνω-κάτω. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Αν αλλάξεις android build και κάποια στιγμή θελήσεις να το επαναφέρεις, αρκεί να επαναφέρεις και το data.img αρχείο για να είναι η συσκευή σου όπως πριν. Δεν χρειάζεσαι τους υπόλοιπους φακέλους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δλδ να κάνω αλλαγή μόνο τον φάκελο Android? και τα αφήσω τα υπόλοιπα όπως έχουν?

 

Επειδή θέλω να συμμαζέψω την κάρτα μου, δλδ στο root να έχει μόνο τα περι Android ξέρουμε τους φακέλους? Ή να ξεκινήσω να σβήσω τα πάντα και με την καινούργια ROM να δω τι θα μου δημιουργήσει?

Link to comment
Share on other sites

F

δλδ να κάνω αλλαγή μόνο τον φάκελο Android? και τα αφήσω τα υπόλοιπα όπως έχουν?

 

Επειδή θέλω να συμμαζέψω την κάρτα μου, δλδ στο root να έχει μόνο τα περι Android ξέρουμε τους φακέλους? Ή να ξεκινήσω να σβήσω τα πάντα και με την καινούργια ROM να δω τι θα μου δημιουργήσει?

 

μην το σκέφτεσαι λέμε , μάθε να ζεις με μια ακατάστατη κάρτα , πάρε ένα backup ολόκληρης και βαζε-βγάζε φακέλους android ....

Εγώ συμαζεύω σπίτι-εργασία- οικογένεια η κάρτα είναι μπάχαλο...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δλδ να κάνω αλλαγή μόνο τον φάκελο Android? και τα αφήσω τα υπόλοιπα όπως έχουν?

 

Επειδή θέλω να συμμαζέψω την κάρτα μου, δλδ στο root να έχει μόνο τα περι Android ξέρουμε τους φακέλους? Ή να ξεκινήσω να σβήσω τα πάντα και με την καινούργια ROM να δω τι θα μου δημιουργήσει?

 

Εν ολίγοις... και να την συμμαζέψεις την κάρτα, πάλι έτσι θα γίνει (και χειρότερα) με το που θα δουλέψεις πάλι Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον συμμάζεψα ότι μπορώ, οι περισσότεροι φάκελοι αγνοώ τι κάνουν :D αντε μεγιές μου και η καινουργια ROM!!!!

 

Δλδ ρε παιδιά το Desire HD που έχει εγκατεστημένο το Android στη συσκευή από την μάνα του και είναι σχετικά καλύτερό από το HD2 πως πηγαίνει?!?!?! γ****************ντας?!?! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πηγαίνει σίγουρα καλύτερα αλλά μη φανταστείς τρελές διαφορές. Προσωπικά δύο πράγματα με χαλάνε στο Android από την κάρτα. Το μπάχαλο που δημιουργεί στην κάρτα μνήμης και το restart που θα χρειαστεί να φτιάξεις καφέ για να περάσει η ώρα και να μη βαρεθείς περιμένοντας να φορτώσει.

 

Προσωπικά ούτως ή άλλως εξακολουθώ να προτιμώ τα windows mobile 6.5.x μιας και είναι το τελευταίο λειτουργικό που χρησιμοποιεί την λογική των windows στα pc. Για κάποιους αυτό είναι μειονέκτημα, για εμένα το αντίθετο. Όλα τα νέα λειτουργικά (και τα WP7) έχουν μοδάτο interface με multimedia και social network εντυπωσιασμούς. Εγώ προτιμώ να πειράζω τη registry και να ξέρω ακριβώς τι γίνεται στη συσκευή μου. Προσωπική άποψη βέβαια εκφράζω και sorry για το off-topic.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι η Registry κάνει όλη την ζημιά και στο HTC αλλά και στα PC. Να σου πω εγώ έκανα το μεγάλο βήμα.. το μετέωρο βήμα του κηπουρου :D (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!) και σπιτι πλέον έχω MAC. Έτσι και στο κινητό δε θέλω ξανά Windows, δε θέλω να ξερω ότι υπάρχουν.. :)

 

Γι αυτό ήμουν σε ενδιασμό να αφήσω την HTC μετά από χρόνια και να πάω σε iPhone, καθαρά για θέμα Windows και όχι για την συσκευή. Android δεν είχα δουλέψει και χαίρομαι πολύ που μου το προτίνατε από εδώ μέσα!!! Δε θα μπορούσα να πέσω στις 3,5 ίντσες του iPhone, ευτυχώς όμως η HTC παρέμεινε στις 4,3 στα καινούργια της μοντέλα (HD7 και Desire HD τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν).. αν και θα μπορούσε να ανεβεβεί λίγο περισσότερο.. πχ 4,5.. ή 4,8 :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι γεγονός πως οι περισσότεροι δυσκολευόμαστε να αφήσουμε τις 4,3" για κάτι μικρότερο.

Προσωπικά αν έβγαζε η HTC μοντέλο στις 4, ίσως και να το σκεφτόμουν αλλά για τις 3,8 δύσκολα.

athanaso77 έχεις απόλυτο δίκιο για τα wm 6.5.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα wm αλλά δυστυχώς με εξαίρεση τις gps εφαρμογές,πάσχουν σημαντικά στις εφαρμογές.Μπορεί ίσως να έχουν κάποιες πιο επαγγελματικές εφαρμογές π.χ. καλύτερο office αλλά σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είναι πίσω και κυρίως ότι έχει σχέση με internet

Χρησιμοποιώντας dolphin browser hd,o opera είναι απλά παιδικός.Και όχι μόνο αυτό αλλά ο opera 10 για wm δεν έχει multitouch,τη στιγμή που ο αντίστοιχος 10 για το android έχει και δουλεύει και ο skyfire στην Eλλάδα τον οποίο έχουν βελτιώσει σημαντικά από εκείνη την έκδοση για wm που κάποτε δούλευε και στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον συμμάζεψα ότι μπορώ, οι περισσότεροι φάκελοι αγνοώ τι κάνουν :D αντε μεγιές μου και η καινουργια ROM!!!!

 

Δλδ ρε παιδιά το Desire HD που έχει εγκατεστημένο το Android στη συσκευή από την μάνα του και είναι σχετικά καλύτερό από το HD2 πως πηγαίνει?!?!?! γ****************ντας?!?! :)

 

 

Το έχω ,το DHD, 2 μέρες και πηγαίνει σφαίρα,όλα γίνονται πιο γρήγορα σε σχέση με το HD2 που είχα και με την ίδια Rom.

Ενα μόνο θα αναφέρω ,οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων από το market γίνονται σε δευτερόλεπτα!!:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη απόλυτα,

το καλο ειναι οτι με την συσκευη μας εχουμε και τα 2 λειτουργικά

και από μέρα σε μέρα και τα 2 βελτιώνονται και δουλεύουν όλα και καλύτερα.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

από Ιανουάριο και εγώ θα το έχω το Desire.. δε μπορώ άλλο.. έχω πάθει με το Android.. δεν είναι ότι το γουστάρω τόσο σαν λειτουργικό αλλά το ότι κάνει την συσκευή μου αυτό που πραγματικά έπρεπε να ήταν!

 

εν τω μεταξύ πέρασα αυτή την ROM

Ναι το ίδιο ισχύει για όλες τις ρομ

hd sense roms

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=795914

και περιμένω να ανοίξει.. οι οδηγίες λένε 10 με 15 λεπτά.. έχουν περάσε και περισσότερα αλλά ακόμη περιμένω με την άσπρη οθόνη του HTC.. :/ είναι λογικό? Μήπως κάτι παίζει με τους φάκελους που άφησα στη κάρτα?

 

επίσης λέει

What's Not Working:

Camera

 

??? δε πιστεύω να εννοεί ότι δε λειτουργεί η κάμερα της συσκευής?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη που συνεχίζω το offtopic αλλά πως βελτιώνονται τα wm;

Με το να βγαίνουν συνεχώς νέα builds που κολλάνε λιγότερο;

Eτσι και αλλιώς στο leo εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν είχα τα σοβαρά κολλήματα που είχα με παλιότερες wm συσκευές

To θέμα είναι ότι οι εταιρίες λογισμικού και οι ανεξάρτητοι developers,βγάζουν συνεχώς νέα προγράμματα για iphone και android και σύντομα θα βγάζουν και για wp7 και ξεχνούν ότι υπάρχουν και τα windows mobile

@karhariasgr

Ακριβώς αυτό εννοεί.Δε δουλεύει η κάμερα.Ειναι γενικά ένα θέμα με την κάμερα αυτό στα desire hd builds.Από όσο γνωρίζω ούτε και στο απλό desire δεν έχουν καταφέρει ακόμη να δουλέψει η κάμερα σε desire hd rom

Με τα αρχεία στην κάρτα,μην ασχολείσαι.Τα μόνο αρχεία που μπορείς να σβήσεις και πιάνουν τσάμπα χώρο είναι κάποια fsck.rec που δημιουργούνται μετά από αποτυχημένη προσπάθεια εκκίνησης του android.Εφόσον στην κάρτα σου έχεις χώρο,μπορείς να βάλεις περισσότερες από μια ρομ.Βάλε στα wm τον exceller android loader και μετά φτιάξε τους φακέλους και τα startup.txt ανάλογα

Εγώ αυτή την στιγμή εχω την revolution 1.7 σε φάκελο Android και την phireMOD_Ace_v1.0 σε φάκελο Android1 και από τα wm με τον loader που σου είπα ξεκινώ όποια θέλω

Στην πρώτη περίπτωση στο startup.txt έχω

set cmdline "rel_path=Android" και στην δεύτερη set cmdline "rel_path=Android1"

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι η Registry κάνει όλη την ζημιά και στο HTC αλλά και στα PC. Να σου πω εγώ έκανα το μεγάλο βήμα.. το μετέωρο βήμα του κηπουρου :D (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!) και σπιτι πλέον έχω MAC. Έτσι και στο κινητό δε θέλω ξανά Windows, δε θέλω να ξερω ότι υπάρχουν.. :)

 

Γι αυτό ήμουν σε ενδιασμό να αφήσω την HTC μετά από χρόνια και να πάω σε iPhone, καθαρά για θέμα Windows και όχι για την συσκευή. Android δεν είχα δουλέψει και χαίρομαι πολύ που μου το προτίνατε από εδώ μέσα!!! Δε θα μπορούσα να πέσω στις 3,5 ίντσες του iPhone, ευτυχώς όμως η HTC παρέμεινε στις 4,3 στα καινούργια της μοντέλα (HD7 και Desire HD τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν).. αν και θα μπορούσε να ανεβεβεί λίγο περισσότερο.. πχ 4,5.. ή 4,8 :D

Φίλε επειδή έχω διαβάσει αρκετά από τα τελευταία σου post, έχω καταλάβει ότι θέλεις να φύγεις από τα windows mobile και να πας σε κάτι διαφορετικό.

Εγώ σαν κάτοχος windows mobile και μόνο htc συσκευών τα τελευταία 10 χρόνια, πήρα την μεγάλη απόφαση και πήγα στο android παίρνοντας το galaxy s.

Σου προτείνω να πας κι' εσύ σε κάποια από τις δυνατές συσκευές (galaxy s, desire hd) και θα βρεις την ηρεμία σου.

Σου προτείνω το android γιατί από θέμα ευχρηστίας για μένα είναι κορυφή, και επίσης αν ψάχνεσαι για πειράγματα και διάφορες ρόμ, έχεις την δυνατότητα να τα κάνεις και αυτά.

Εγώ που έκανα πολύ χρήση στα windows mobile, με χρήση και καθημερινή αλλά και επαγγελματική, τώρα που είμαι στο android κάνω πάλι ότι θέλω αλλά η εντύπωση που έχω μέχρι τώρα είναι ότι στο android όλα γίνονται πιο απλά, πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

Εγώ δεν θα πήγαινα σε iphone με τίποτα. Ειδικά μετά το hd2 !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...