Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις τελευταίες cm nightlies στις ρυθμίσεις--->ασύρματα--->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας βάλανε και επιπλέον ρύθμιση για να επιλέγουμε 2g/3g auto/3g only/2g only κτλ όπως στις sense roms :D

 

Από ποια έκδοση και μετά;

Η τελευταίες nightlies έχουν την εκδοσή cyanogen 7.1;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι την 7.1+ έχουν.Η 7.1 είναι κάτι σαν stable version.Και οι υπόλοιπες από εκεί και πέρα,ξαναλέγονται nightly.Εγώ το είδα για πρώτη φορά σήμερα στην nightly 31-10.Στην 25-10 που είχα πριν,δεν υπήρχε
Link to comment
Share on other sites

Ναι την 7.1+ έχουν.Η 7.1 είναι κάτι σαν stable version.Και οι υπόλοιπες από εκεί και πέρα,ξαναλέγονται nightly.Εγώ το είδα για πρώτη φορά σήμερα στην nightly 31-10.Στην 25-10 που είχα πριν,δεν υπήρχε

 

Έχω λίγο χρόνο για παιχνίδι με την τελευταία nightly ;-)

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ενοχλεί σε τίποτε να είναι η cache στα 32mb παρά μόνο 25mb λιγότερα για εφαρμογές χρήστη που στην τελική με το ext partition δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα,εκτός και αν έχεις πάνω από 300 εφαρμογές..

 

Αν κατάλαβα καλά, από την 18-10 με 32 mb cache που είμαι τώρα, φλασαρω την 31-10 σύμφωνα με αυτό το post

 

 

1.nandroid backup της 20-10-2011

2.wipe all userdata

3.εγκατάσταση της νέας ρομ με όλα τα "παρελκόμενα"

4.reboot και εγκατάσταση από την sd του προγράμματος a2sd gui.Επιλογή για μεταφορά της dalvik cache στο partition και αλλαγή των ρυθμίσεων του swap μιας και έχω και swap partition στην sd

5.Reboot και επαναφορά από το advanced restore του clockwork το /data και το /sd-ext

Εκανε γύρω στο πεντάλεπτο να ξεκινήσει την πρώτη φορά.Eφαρμογές,widgets κτλ,επανήλθαν όλα κανονικα

 

παραμένοντας στα 32 mb και δουλεύουν όλα σωστά, έτσι?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, από την 18-10 με 32 mb cache που είμαι τώρα, φλασαρω την 31-10 σύμφωνα με αυτό το post

 

 

1.nandroid backup της 20-10-2011

2.wipe all userdata

3.εγκατάσταση της νέας ρομ με όλα τα "παρελκόμενα"

4.reboot και εγκατάσταση από την sd του προγράμματος a2sd gui.Επιλογή για μεταφορά της dalvik cache στο partition και αλλαγή των ρυθμίσεων του swap μιας και έχω και swap partition στην sd

5.Reboot και επαναφορά από το advanced restore του clockwork το /data και το /sd-ext

Εκανε γύρω στο πεντάλεπτο να ξεκινήσει την πρώτη φορά.Eφαρμογές,widgets κτλ,επανήλθαν όλα κανονικα

 

παραμένοντας στα 32 mb και δουλεύουν όλα σωστά, έτσι?

 

Sent from my htc HD2

 

Ακριβώς, μονό που εγώ (μόλις πέρασα την 31-10-2011) δεν έκανα το βήμα με την εγκατάσταση του a2sdgui από την κάρτα.

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ν αφησεις τον apn ιδιο κι ολες τις ρυθμισεις απειραχτες, κι απλα να βαλεις ενα toggle για ανοιξε κλεισε των data.

 

Μου κανει εντυπωση, γιατι οκ εχει ενα θεματακι η cyanogen με τη συνδεσιμοτητα, αλλα οχι σε τετοιο τραγικο βαθμο οπως περιγραφεις.

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

 

έχεις κάποιο toggle στο μυαλό ?

angeldust
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάποιο toggle στο μυαλό ?

 

Για να μαι ειλικρινης, χρησιμοποιουσα της rom :O, αλλα υπαρχουν toggles στο market! O Χρηστος bbbb θα ξερει σιγουρα! Guru του android στο Leo... ;)

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το widget "έλεγχος ισχύος" της ρομ κάνει τέλεια την δουλειά του.Και μπορείς από τις ρυθμίσεις--->cyanogenmod settings--->διεπαφή--->power widget ειδοποιήσεων να το βάλεις και στην notification bar

Επίσης για τα mms παλιότερα που είχα δοκιμάσει με wind καρτοκινητό να στείλω-λάβω 2-3 για δοκιμή,έστελνε και λάμβανε κανονικά.Ρυθμίσεις για data internet ή mms,δεν έβαλα ποτέ χειροκίνητα.Τις παίρνει αυτόματα κατά την εκκίνηση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το widget "έλεγχος ισχύος" της ρομ κάνει τέλεια την δουλειά του.Και μπορείς από τις ρυθμίσεις--->cyanogenmod settings--->διεπαφή--->power widget ειδοποιήσεων να το βάλεις και στην notification bar

Επίσης για τα mms παλιότερα που είχα δοκιμάσει με wind καρτοκινητό να στείλω-λάβω 2-3 για δοκιμή,έστελνε και λάμβανε κανονικά.Ρυθμίσεις για data internet ή mms,δεν έβαλα ποτέ χειροκίνητα.Τις παίρνει αυτόματα κατά την εκκίνηση

 

και αυτόματα και με το χέρι τις έχω βάλει. συνεχίζει όμως να μην ανταποκρίνεται..θέλει περίπου στις 30 προσπάθειες και αν γινει η δουλειά.

angeldust
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μονό που εγώ (μόλις πέρασα την 31-10-2011) δεν έκανα το βήμα με την εγκατάσταση του a2sdgui από την κάρτα.

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Την έβαλα και εγώ και πήγαν όλα καλά.

Το μόνο που δεν επανήλθε ήταν το ποσοστό της μπαταρίας, έβγαλε το κλασικό εικονίδιο. Μικρό το κακό αλλά γιατί άραγε?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω πως η cosmote παρουσιαζει θεμα ενιοτε για την αυτοματη εγκατασταση των ρυθμισεων! Εντελως πληροφοριακα αυτο...

 

Επιβεβαιωνω πως με vodafone λειτουργουσαν στην πλειοψηφια τους καλα τα mms, αλλα ενιοτε χρειαζοταν μια δευτερη προσπαθεια οπως και για το bt (κολαζα το iphone μου ολο νευρα ενα ολοκληρο απογευμα, οτι μετα απο τοσο moding και παλι δε στελνει με bt, και τελικα, εφταιγε η cm κι οχι το moding στο i4. Εκει το διαπιστωσα πρωτη φορα οτι το bt δε δουλευει αυτονοητα απροβληματιστα.)

 

 

written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα αυτην την εκδοση http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1013852 android αλλα μετα απο την εγκατασταση που εκανα restart μενει η συσκευη στο Htc Hd2 με το ρομποτακι του android και μενει εκει. Τη μπορει να εκανα λαθος? Συμφωνα με τις οδηγιες τα εκανα ολα. Κανεις καμια βοηθεια? Edited by Edwin
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ και πήγαν όλα καλά.

Το μόνο που δεν επανήλθε ήταν το ποσοστό της μπαταρίας, έβγαλε το κλασικό εικονίδιο. Μικρό το κακό αλλά γιατί άραγε?

 

Sent from my htc HD2

Ισως γιατί στις τελευταίες εκδόσεις πέρασαν μια ακόμη επιλογή που εξαφανίζει τελείως το εικονίδιο της μπαταρίας από την μπάρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

αντιμετωπίζω μερικά προβληματάκια, ίσως και ιό, και λέω να κάνω επανεγκατάσταση του android στη συσκευή μου. Υπάρχει τρόπος να γίνει κατευθείαν η επανεγκατάσταση ή πρέπει να γίνει όλη η διαδικασία από την αρχή? Εννοώ κάποια επιλογή που να λέει format (ή κάτι τέτοιο) και να το κάνει μόνο του ή θέλει πάλι να κατεβάσω αρχείο rom κτλ?

 

Αν είναι η δεύτερη περίπτωση μια που θα κατεβάσω κάτι καλό θα ήταν να βάλω κάτι ποιο ενημερωμένο. Αυτή την στιγμή φοράω CyanogenMod 7, TyphooN v3.3.5 και Android 2.3.4 . Έχει βγει κάτι καινούργιο ή καλύτερα να παραμείνω εδώ, αν δεν αξίζει δλδ η αναβάθμιση.

 

Ερώτηση: χτες κοιτούσα screens από το Android Ice Cream Sandwitch 4.0 . Υπάρχει περίπτωση να βγει αυτή η έκδοση και για την δική μας συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Για φορμάτ στην έκδοση που είσαι τώρα,μπαίνεις στο clockwork και πατάς wipe all userdata.

Οι τελευταίες εκδόσεις της typhoon και όχι μόνο,βασίζονται στο android 2.3.7.Η oμάδα της cyanogenmod έχει προσθέσει στις τελευταίες εκδόσεις,κάποιες επιπλέον λειτουργίες όπως π.χ. στις ρυθμίσεις--->ασύρματα--->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας βάλανε και επιπλέον ρύθμιση για να επιλέγουμε 2g/3g auto/3g only/2g only κτλ όπως στις sense roms.Αυτό δεν υπάρχει στην τελευταία typhoon που κυκλοφορεί προς το παρόν.Και δυνατότητα να μην έχεις καθόλου εικονίδιο μπαταρίας στην επάνω μπάρα,ένα νέο είδος κλειδώματος με "δαχτυλίδι" με δυνατότητα να έχεις άμεση πρόσβαση από την οθόνη κλειδώματος σε 4 εφαρμογές,καθώς και να βλέπεις στην οθόνη κλειδώματος συμβάντα του ημερολογίου σου,κάτι που δε κατάφερα ακόμη να το κάνω να δουλέψει σωστά.

Προσωπικά πλέον δεν χρησιμοποιώ typhoon αλλά τις nightlies cm rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1076586 στις οποίες αντί για τον default kernel "charan",χρησιμοποιώ τον r12.4 v3 του tytung http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18126488&postcount=5

Σε ότι αφορά στο icecream,καταρχήν δεν έχει δώσει ακόμη η google τον κώδικα ελεύθερα,για να μπορέσουν να ασχοληθούν οι chef με το μαγείρεμα ρομ.Παρόλα έχουν δώσει το sdk και αυτό έχουν καταφέρει να το κάνουν να μπουτάρει στο hd2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315481 αλλά δεν είναι για καθημερινή χρήση μιας και δε λειτουργούν βασικά πράγματα όπως ο ήχος ή το wifi

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πέδες εγώ έχω την rom typhoon και είμαι πολυ ευχαριστημένος το μόνο πρόβλημα που εχω ειναι οτι χρησιμοποιώ το πρόγραμμα go contact που έχει και dialer και με βολεύει αλλά όταν εχω μια αναπάντητη κα πατάω για να την δω αυτήν δεν εξαφανίζεται από το widget δηλαδή την πάνω μπάρα, αλλά και με άλλους dialer που δοκίμασα από το market πάλι τα ίδια τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ τον default dialer.Στην μπάρα δίπλα στην κλήση,δεν έχει κουμπί "εκκαθάριση";
Link to comment
Share on other sites

χμ.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις. λέω να μη μπω στη διαδικασία να φορτώσω άλλη rom, θα παραμείνω σε αυτή που είμαι, απλά θα κάνω ένα formatάκι για να ανανεωθεί λίγο :)

 

θα περιμένω να δω αν θα έχουμε νεότερα για το ICS αν και γλυκοκοιτάω λίγο το HTC Sensation XE... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει και κανω εκκαθαριση αλλα με τον default dialer φευγη οταν πατας για να δεις την κληση ενω με τον go dialer πρεπει να παταω εκκαθαριση!
Link to comment
Share on other sites

χμ.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις. λέω να μη μπω στη διαδικασία να φορτώσω άλλη rom, θα παραμείνω σε αυτή που είμαι, απλά θα κάνω ένα formatάκι για να ανανεωθεί λίγο :)

 

θα περιμένω να δω αν θα έχουμε νεότερα για το ICS αν και γλυκοκοιτάω λίγο το HTC Sensation XE... :rolleyes:

Πιστεύω ότι μέχρι τα χριστούγεννα θα ξέρουμε τι θα γίνει.Εγώ πάντως σκέφτομαι για galaxy note

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bbb σκεπτομαι να περασω και εγω την nightlies. τωρα που ειμαι με την typhoon κανω απλος wipe all userdata και μετα εγκατασταση την νεα rom η' πρεπει να κανω και κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει ext partition στην sd για επιπλέον χώρο για εφαρμογές χρήστη; Αν ναι τότε για να μπορείς να χρησιμοποιείς το ext partition της sd,πρέπει να φλασάρεις το dtapps2sd-2.7.5.3-beta04-signed.zip από http://cyanogenmod.arif-ali.co.uk/misc/ και για να μπορείς να κατεβάζεις-ενημερώνεις εφαρμογές από το market με μέγεθος 5mb και άνω,πρέπει πρώτα να ξαναφλασάρεις το clockwork partition με cache 32mb.Αν όχι ,τότε όπως είσαι κάνεις wipe all userdata,φλασάρεις την νέα ρομ,,τα google apps http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18126488&postcount=5 μετά αν θες τον κέρνελ tytung r12.4 v3 και είσαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να βγω off topic αλλά θα το κάνω.. respect για τις 5.3 ίντσες του Galaxy Note.. μου έχει πάρει τον ύπνο εδώ και μέρες. αλλά δε μπορώ να ξεκολλήσω από την HTC.. δε ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχει offtopic :p offtopic είναι καταρχήν και το hd2 που τρέχει άλλα λειτουργικά καλύτερα από το εργοστασιακό :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...