Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27th July JellyBean Alpha 4 for HD2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1773115

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Jelly bean aokp,jelly bean paranoid,κτλ.γενικά συνεχίζουν να βγαίνουν νέες ρομ πιο γρήγορα απο οτι προβαίνουμε να δοκιμάσουμε
Link to comment
Share on other sites

"'αρχοντες" τελικα μετα από τοσες πολλες ρομ, σε ποιες εχετε καταληξει? Τελικα ποια ειναι η καλυτερη?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την τελευταια dorimax και δεν μου βαζει εφορμαγες απο το μαρκετ, γιατι το κανει αυτο?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

"'αρχοντες" τελικα μετα από τοσες πολλες ρομ, σε ποιες εχετε καταληξει? Τελικα ποια ειναι η καλυτερη?
περί ορέξεως κολοκυθοπιτα.δεν υπάρχει ρομ πού θα πεις ότι είναι η καλύτερη, η κάθε μια έχει τα καλά τις και τα κακά τις.

εγώ ειμα εθισμένος στο φλασαρισμα και δεν έχω κρατήσει ρομ πάνω από δύο μέρες,έχει τύχη σε μια μέρα να βάλω και πέντε ή έξι ρομ ,βέβαια και σε αυτό βοηθάει και η πληθώρα από ρομ.

Εγώ παίζω από την energy και TBD (είμαι λάτρεις τον sense 3.5 ) και μόλις βαρεθω βάζω ics.

αυτά από την Χαλκιδική και καλές διακοπές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1773115

Not Working: Wifi Teathering

 

Όλα τα υπόλοιπα τα έφτιαξε;:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι.αυτα ειναι που δε λειτουργούν.πρακτικά ομως υπάρχουν και άλλα πράγματα που υπολειτουργούν,όπως το full hwa
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αλλαξω rom και συνανταω το εξης προβλημα.

δοκιμαζω με το rom manager να μπω στο recovery,και με βγαζει παλι στο κανονικο android περιβαλλον της ρομ που εχω τωρα στο κινητο.

κανω εγκατασταση recovery μεσω rom manager,το κατεβαζει,το εγκαθιστα,και μετα παταω παλι να με βγαλει στο recovery,και παλι τα ιδια με βγαζει στο κανονικο περιβαλλον.

πως θα λυθει αυτο το προβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω από την energy και TBD (είμαι λάτρεις τον sense 3.5 ) και μόλις βαρεθω βάζω ics.

αυτά από την Χαλκιδική και καλές διακοπές σε όλους.

 

Του nrg που την πέρασα σ'ένα HD2 φίλου μου έχει πρόβλημα η camera στο βίντεο, κάνει σπασίματα. Αυτό ισχύει σε όλες τις android rom ή μόνο στη συγκεκριμένη sense?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά για τα γενέθλια σου.Η κάμερα στο android δεν είναι ότι καλύτερο

προσπαθω να αλλαξω rom και συνανταω το εξης προβλημα.

δοκιμαζω με το rom manager να μπω στο recovery,και με βγαζει παλι στο κανονικο android περιβαλλον της ρομ που εχω τωρα στο κινητο.

κανω εγκατασταση recovery μεσω rom manager,το κατεβαζει,το εγκαθιστα,και μετα παταω παλι να με βγαλει στο recovery,και παλι τα ιδια με βγαζει στο κανονικο περιβαλλον.

πως θα λυθει αυτο το προβλημα?

Για να σε πάει απευθείας στο recovery,πρέπει να έχεις clk bootloader.Εσύ προφανώς έχεις magldr.Oπότε κατά την εκκίνηση που θα σου κάνει το rom manager,κρατάς πατημένο το power και μετά επιλέγεις ad recovery.Τα υπόλοιπα θα γίνουν μόνα τους.Αν πατώντας το ad recovery σου βγάλει μήνυμα no boot sources,σημαίνει ότι το recovery που σου πέρασε το rom manager,δεν ειναι συμβατό με magldr και πρέπει να το βάλεις χειροκίνητα

 

Εγώ μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της aokp jelly bean.Ειναι αρκετά καλή για alpha αλλά η έλλειψη του full hwa ειναι εμφανής

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά για τα γενέθλια σου.Η κάμερα στο android δεν είναι ότι καλύτερο

 

Για να σε πάει απευθείας στο recovery,πρέπει να έχεις clk bootloader.Εσύ προφανώς έχεις magldr.Oπότε κατά την εκκίνηση που θα σου κάνει το rom manager,κρατάς πατημένο το power και μετά επιλέγεις ad recovery.Τα υπόλοιπα θα γίνουν μόνα τους.Αν πατώντας το ad recovery σου βγάλει μήνυμα no boot sources,σημαίνει ότι το recovery που σου πέρασε το rom manager,δεν ειναι συμβατό με magldr και πρέπει να το βάλεις χειροκίνητα

 

Εγώ μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της aokp jelly bean.Ειναι αρκετά καλή για alpha αλλά η έλλειψη του full hwa ειναι εμφανής

μου βγαζει μηνυμα load done.123456.go go go!

πρεπει να κανω και κατι αλλο?η δεν εχει το σωστο recovery?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και κολλάει εκεί και δεν μπαίνει στο recovery; Tότε μάλλον έχεις σβήσει το recovery.Για να το περάσεις δες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11983779&postcount=1 θα χρησιμοποιήσεις την εντολή flash_image

αν δε μπορέσεις να το περάσεις έτσι,δοκίμασε να βάλεις προσωρινά το recovery απο την κάρτα με τις οδηγίες που γράφει στο For MAGLDR up to 1.13, booting from SDCard (SD-files version): και μετά μέσω αυτού είτε δοκίμασε να φλασάρεις το recovery_5.0.2.6_leo_CWR.zip,ειτε πάρε ένα backup της ρομ γιατί ο επόμενος τρόπος για να περαστεί ειναι να ξανατρέξεις τον dft installer απο magldr--->usb flasher που σημαίνει ότι θα σβηστεί η ρομ που έχεις τώρα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα ...καλό....

αν δεν έχεις τρομερές απαιτήσεις και θέλεις όλα να δουλεύουν στην εντέλεια βάλε την τελευταία dorimanx.

ο τύπος σταμάτησε να την εξελίσσει, αλλά φρόντισε να τη φτάσει στο τέλειο.

http://www.dorimanx.com/rom/Dorimanx-Rom-3.1.9-Nightly-277-All-in-One.zip

και το recovery

http://www.dorimanx.com/rom/Recovery_5.0.2.7_B6-TOUCH_CWR-FIXED.zip

διόρθωση: ξεκίνα από τη σελίδα 537 καλύτερα...

 

χμμμ έβαλα τελικά την Energy :D

έχω σε πολλή εκτίμηση των NRG από την εποχή που μαγείρευε για το Htc Pro, και με αρέσει και το sense, γιατί να το κρύψουμε άλλωστε? :p

Αρκετά καλή και κομψή θα έλεγα, μέχρι στιγμής σταθερή αλλά η μπαταρία πέφτει κάπως γρήγορα νομίζω, αλλά όπως διάβασα πρέπει να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης για να έχω πλήρη εικόνα.

Άμα θελήσω να περάσω update, κάνω copy όλη τη rom στην sd, πάω στο ClockworkMod Recovery και διαλέγω την επιλογή για update. Κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

απλα μ φαινεται δυσκολο το να περασω Nand Rom

 

επειδή και εγώ πέρασα πρόσφατα για πρώτη φορά, δεν είναι δύσκολο, αλλά κολλούσε γιατί δεν είχα κάνει Task29 στην αρχή, αφού το έκανα όλα πήγαν τέλεια, έχει πολύ κατατοπιστικούς οδηγούς.

καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Πέδες δεν ξέρω τι γίνεται αλλά ενώ στο δικό μου hd2 με typhoon rom δεν έχω κανένα πρόβλημα και όπως επίσης και με πολλές άλλες rom που έχω δοκιμάσει. Σε έναν φίλο μου όποια rom και να του έχω βάλει δεν κάθετε καθόλου καλά! τώρα του έχω βάλει στο κινητό την typhoon και τρώει μου λέει τρελά κολλήματα και μου φαίνεται πολύ περίεργο! τι προτείνεται;
Link to comment
Share on other sites

Πέδες δεν ξέρω τι γίνεται αλλά ενώ στο δικό μου hd2 με typhoon rom δεν έχω κανένα πρόβλημα και όπως επίσης και με πολλές άλλες rom που έχω δοκιμάσει. Σε έναν φίλο μου όποια rom και να του έχω βάλει δεν κάθετε καθόλου καλά! τώρα του έχω βάλει στο κινητό την typhoon και τρώει μου λέει τρελά κολλήματα και μου φαίνεται πολύ περίεργο! τι προτείνεται;
όλα τα HD2 σίγουρα δεν είναι ίδια.το δικό μού ας πούμε ,ο επεξεργαστής δουλεύει άνετα σε overclocking καταστάσεις ,ενώ αλλονον παιδιών παγωνε το τηλέφωνο .
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση και δες και την κάρτα μνήμης.Μήπως έχει class4; Στο δικό μου τουλάχιστον hd2,όποια sd class4 έχω δοκιμάσει κάτι δεν πήγαινε καλά.Με class2 ή 6 όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Και κολλάει εκεί και δεν μπαίνει στο recovery; Tότε μάλλον έχεις σβήσει το recovery.Για να το περάσεις δες http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11983779&postcount=1 θα χρησιμοποιήσεις την εντολή flash_image

αν δε μπορέσεις να το περάσεις έτσι,δοκίμασε να βάλεις προσωρινά το recovery απο την κάρτα με τις οδηγίες που γράφει στο For MAGLDR up to 1.13, booting from SDCard (SD-files version): και μετά μέσω αυτού είτε δοκίμασε να φλασάρεις το recovery_5.0.2.6_leo_CWR.zip,ειτε πάρε ένα backup της ρομ γιατί ο επόμενος τρόπος για να περαστεί ειναι να ξανατρέξεις τον dft installer απο magldr--->usb flasher που σημαίνει ότι θα σβηστεί η ρομ που έχεις τώρα

δοκιμασα τις δυο περιπτωσεις που ειπες ,αλλα δυδτυχως δεν εγινε τιποτα...

τωρα απομενει η τριτη με dft installer,αν και απο περισυ που ειχα βαλει αυτη τη ρομ και το ειχα κανει android απο wm,δεν θυμαμαι πως το ειχα κανει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δες στον οδηγό της υπογαφής μου.Για να δεις τι partitions έχεις τώρα,ώστε να διαλέξεις το κατάλληλο ανοίγεις την εφαρμογή terminal και πληκτρολογείς df

για recovery που θα τρέξει απο την sd δοκίμασε και το παλιότερο 3.0 κατέβασε απο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898913 το -150MB System- και βάλε χύμα στην sd τα 2 αρχεία που υπάρχουν μέσα στο αρχείο zip στο φάκελο copy_to_sd root και ξαναδοκίμασε να δεις αν θα σου ξεκινήσει το recovery απο την επιλογή boot ad sd.αν ξεκινήσει μετά δοκίμασε να φλασάρεις το cwr αρχείο απο το προηγούμενο λινκ που έδωσα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια λοιπον οτι ρομ και να βαλω το κινητο τρωει κολληματα συνεχεια,(την μια η μπαταρια τελειωνει γρηγορα την αλλη με παιρνουν τηλ και κολλαει το κινητο βαζω το κινητο σε flight mode με 70%και μετα το πρωι εχει κλεισει!format το κανω τιποτα παλι καμια ρομ δεν με στρωνει μου ρχεται να το σπασω...:wacko:TyphooN CyanogenMod 7 Ice Cream Sandwich ειναι μερικες που εβαλα το εχω ενα μηνα τωρα και δεν ειναι καθολου stable
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την μπαταρία.Το άφησες ένα βράδυ,χωρίς να του βάλεις κάποια εφαρμογή;δηλαδή έβαλες π.χ. την typhoon και το άφησες στην άκρη χωρίς να κάνεις τίποτε μετά το πρώτο boot για μερικές ώρες,για να δεις αν θα μείνει απο μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

ναι και αυτο εχω κανει γενικα δεν εχω καθολου εφαρμογες αλλα παλι κολλαει πχ το ξεκλειδωνω και κολλαει το κινητο αν δεν βγαλω μπαταρια τιποτα δεν γινεται οτι κολλημα υπαρχει πιστευω το εχει κανει το hd2 μου
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δοκιμάσει τα πάντα όλα και δεν γίνεται τίποτε,τότε γύρνα σε wm και δες αν σου κάνει τα ίδια κολλήματα.Αν και γενικά τα wm κολλάνε :p αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα.Υπάρχει λοιπόν μια περίπτωση κάποιο εξάρτημα του hd2 σου να μην ειναι απόλυτα συμβατό με τους drivers που έχουμε στο android ή γενικά να έχεις κάποιο hw πρόβλημα.Σε κάθε περίπτωση αν έχεις πρόβλημα σε απλές εργασίες και στα wm,σημαίνει hw πρόβλημα και καλό ειναι να το στείλεις για service.Αν στα wm όλα βαίνουν καλώς,τότε κάποια ασυμβατότητα υπάρχει στο android και δυστυχώς πολύ δύσκολα θα βρεις λύση.
Link to comment
Share on other sites

λεω να βαλω και αυτη τωρα "Energy" ROM αλλα το αποτελεσμα παλι το ιδιο θα ειναι πστευω.ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
Link to comment
Share on other sites

Άμα θελήσω να περάσω update, κάνω copy όλη τη rom στην sd, πάω στο ClockworkMod Recovery και διαλέγω την επιλογή για update. Κατάλαβα καλά?

 

Καλό το sense, καλή η ics....αλλά εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην έχω άγχος για τη διάρκεια & επάρκεια της μπαταρίας. ;)

Απλά κάνεις εγκατάσταση την καινούρια ρομ νομίζω, με τη διαδικασία που έκανες και την αρχική...install zip from sdcard κλπ.

Αν θες να κρατήσεις ρυθμίσεις κλπ από την παλιά, τότε δεν κάνεις wipe cache partition, dalvik cache κλπ...

Αν έχεις όμως κολλήματα μετά το update καλύτερα να την περάσεις από την αρχή...δηλαδή task 29 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...