Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προβλημα

Πηγα να βάλω την [sense 3.5] Energy™ -.¸¸.·´¯ Sense 3.5 (για αλλη μια φορα)

και ενω εχω partitin 5/22/5 οταν ξεκιναω εγκατασταση μου βγαζει τον aroma και στις επιλογες μου εχει Tmobile from nad

μετα εχει SDEXT βαζω την πρωτη επιλογη μετα κανει boot αλλα μενει στην οθονγ που λεει Emergize, γιατι το κανει αυτο?

EXT 1024 MB χωρις swap

εγώ με 200/5 δύο φορές πού την πέρασα διάλεξα sdext καί την έτρεξε κανονικά μέ πολύ γρήγορο μπουταρισμα για 3. 5 ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπαίνεις στο recovery στην επιλογή advanced--->partition sd card.1gb ειναι οκ.Θα χρειαστεί να γίνει format στην κάρτα.Για περισσότερα δες στον οδηγό της υπογραφής μου
εκανα το partition,μετεφερα και οσες εφαρμογες μεταφερονταν,και τωρα μου βγαζει 74 mb ελευθερη μνημη.

τοσο περιπου θα επρεπε να δειχνει,η εκανα καπου λαθος?

υπαρχει τροπος να μεγαλωσει και αλλο η ελευθερη μνημη με καποιο καθαρισμο cashe?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεταφέρει όλες τις εφαρμογές χρήστη μαζί με τα libs και την dalvik cache τους; To πόσο θα έπρεπε να δείχνει μετά την μεταφορά των εφαρμογών στο ext ειναι σχετικό.Εξαρτάται από τις εφαρμογές που έχεις βάλει και συγκεκριμένα από το πόσα δεδομένα έχει η κάθε εφαρμογή,τα οποία μένουν στην εσωτερική μνήμη.Εγώ για τον καθαρισμό των cache,χρησιμοποιώ το free 1tap cleaner

Yπάρχουν και άλλες λύσεις http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1454962 data2sd κτλ που μεταφέρουν τα πάντα στο ext partition αλλά συνήθως προκαλούν και καθυστερήσεις στη συσκευή

επίσης στις ics προτείνω και την χρήση του supercharger v6 script http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276/

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

τα libs και την dalvik cache δεν ξερω αν μεταφερθηκαν,μαλλον οχι,γιατι πατουσα μεταφορα της εφαρμογης στην sd.

θα χρησιμοποιησω το free 1tap cache cleaner να δω ποσο θα μεγαλωσει η μνημη.

χρηστο για να βαλω τα αλλα softkeys που μου ειπες με τα πεντε keys,πως θα ξεφλασαρω αυτα που εχω βαλει τωρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο link2sd δε πατάς μεταφορά στην sd.Επιλέγεις πάνω στο φίλτρο "Χρήστης" και μετά πατάς μενού--->πολλαπλή επιλογή --->επιλογή όλων--->ενέργειες--->σύνδεση.Επισης υποθέτω ότι την πρώτη φορά που άνοιξες το link2sd και σε ρώτησε τι ext partition έχεις,επέλεξες ext3 και μετά έκανες reboot

δε θα ξε-φλασάρεις αυτά που έχεις.Θα μπεις στο recovery και θα φλασάρεις από πάνω το mod για τα νέα πλήκτρα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στο link2sd δε πατάς μεταφορά στην sd.Επιλέγεις πάνω στο φίλτρο "Χρήστης" και μετά πατάς μενού--->πολλαπλή επιλογή --->επιλογή όλων--->ενέργειες--->σύνδεση.Επισης υποθέτω ότι την πρώτη φορά που άνοιξες το link2sd και σε ρώτησε τι ext partition έχεις,επέλεξες ext3 και μετά έκανες reboot

δε θα ξε-φλασάρεις αυτά που έχεις.Θα μπεις στο recovery και θα φλασάρεις από πάνω το mod για τα νέα πλήκτρα

καλα,τιποτα δεν εκανα σωστα τελικα!

πατησα ext2 αντι για 3,και μετα μεταφορα στην sd.

tvra na kanv ρεμοωε ολες τις εφαρμογες καινα τις εγκαταστησω απο την αρχη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το link2sd και πατα μενού -->περισσότερα -->επαναδημιουργια των mount scripts και επέλεξε ext3. Κανε reboot και μετά κανε σύνδεση όπως γράφω στο προηγούμενο ποστ μου
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ όλους, την εγκατέστησα τελικα την Energy
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα το busy box και ήταν όλα εντάξει, τώρα έχω πρόβλημα. Ανοίγω το gscript lite και μου λέει ότι δεν το έχω εγκατεστημένο. Μέσα από το πρόγραμμα το κάνω πάλι εγκατάσταση, αλλά στο τέλος βγάζει μήνυμα ότι δεν εγκαταστάθηκε εκεί που ήθελα ή κάτι τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ειναι περίεργο να σβήστηκε μόνο του το busybox.δοκίμασε να το φλασάρεις από recovery http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276/ το busybox_v1.19.4-wraithdu-CWM_flashable_install.zip
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το link2sd και πατα μενού -->περισσότερα -->επαναδημιουργια των mount scripts και επέλεξε ext3. Κανε reboot και μετά κανε σύνδεση όπως γράφω στο προηγούμενο ποστ μου
δεν μου βγαζει την επιλογη "περισσοτερα"στο menu...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα είμαι από το κινητό για δες λίγο την εικόνα που ανεβασα εδώ http://www.sendspace.com/file/60o1m9

Δεν υπάρχει σε σένα τέτοια επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα είμαι από το κινητό για δες λίγο την εικόνα που ανεβασα εδώ http://www.sendspace.com/file/60o1m9

Δεν υπάρχει σε σένα τέτοια επιλογή;

την εβγαλε τωρα ,γιατι πατουσα επανω δεξια και μου εβγαζε αλλα!

τωρα πατησα κατω δεξια απο τα soft keys και βγηκαν ολα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έγραψα ένα οδηγό χρήσης του link2sd.Θα προστεθεί και στον οδηγό εγκατάστασης του android.

1.Aρχικά πρέπει να έχουμε φτιάξει στην κάρτα ένα sd-ext partition.Για να το κάνετε αυτό,δείτε την ενότητα "Δημιουργία ext partition στην κάρτα μνήμης για αύξηση του χώρου αποθήκευσης των εφαρμογών"

2.Κατεβάζουμε από το play store την εφαρμογή link2sd

3.Aνοίγουμε το link2sd,δίνουμε δικαιώματα superuser και επιλέγουμε ext3 και μετά οκ.

4.Πατάμε οκ στο μήνυμα που μας λέει ότι το script δημιουργήθηκε και κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού.

5.Aνοίγουμε πάλι το link2sd.Αν μας ξαναρωτήσει για το είδος του ext partition,σημαίνει ότι η εφαρμογή δεν ειναι συμβατή με την ρομ που έχουμε βάλει,οπότε δε μπορούμε να προχωρήσουμε παρακάτω.Αν μείνει στην κύρια οθόνη του προγράμματος,τότε προχωράμε παρακάτω

6.Πατάμε μενού-->ρυθμίσεις και τσεκάρουμε το Αυτόματη σύνδεση.Πατάμε στις ρυθμίσεις αυτόματης σύνδεσης και τσεκάρουμε και τα 3 κουτάκια.

7.Πάμε στην προηγούμενη οθόνη και ελέγχουμε αν ειναι τσεκαρισμένα όλα τα κουτάκια που έχει αυτή η καρτέλα.Στο "Γενικά" -->Γλώσσα επιλέγουμε Ελληνικά ή προεπιλογή (android os) ώστε το πρόγραμμα να πάρει την γλώσσα που έχουμε στο κινητό.

8.Πάμε στην προηγούμενη οθόνη και πατάμε μενού-->πολλαπλή επιλογή-->επιλογή όλων.Αυτή η ενέργεια θα επιλέξει όλες τις εφαρμογές χρήστη για μεταφορά στο ext partition.

9.Πατάμε Ενέργειες-->Σύνδεση.Στο επόμενο μενού μας δείχνει τις εφαρμογές που θα μεταφερθούν καθώς και τα μέρη των εφαρμογών που θα μεταφερθούν.Πατάμε οκ και περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία

10.Κατά την διαδικασία της σύνδεσης,ενδέχεται να μπει η συσκευή στην αναμονή.Για να μείνει ανοιχτή σε όλη την διάρκεια της μεταφοράς,είτε ακουμπάμε την οθόνη κάθε τόσο για να μη σβήσει,είτε πάμε στις ρυθμίσεις του κινητού --->προβολή--->απουσία δραστηριότητας και βάζουμε π.χ. 30 λεπτά και μετά το πέρας της διαδικασίας,το επαναφέρουμε στην κανονική μας ρύθμιση.

11.Σε περίπτωση που εγκαταστήσουμε νέα ρομ και επαναφέρουμε τις εφαρμογές μας με titanium backup,μπορούμε πριν αρχίσουμε να επαναφέρουμε τις εφαρμογές μας,να ακολουθήσουμε τα βήματα 2 εως 7 του παρόντος οδηγού.Με το που αρχίσουμε να επαναφέρουμε τις εφαρμογές μας από το titanium,το link2sd Θα τις μεταφέρει αυτόματα στο ext partition

Link to comment
Share on other sites

χρειαζοταν αυτος ο οδηγος χρηστο,γιατι οποιος ανοιγει για πρωτη φορα την εφαρμογη,η επιλογη "μεταφορα στην sd".ειναι παγιδα...

εκανα την διαδικασια και μου βγαζει τα εξης:συνολικος χωρος 197mb-εφαρμογες 153 mb-διαθεσιμο 121 mb.φαινεται φυσιολογικο?ειναι αρκετος ο διαθεσιμος χωρος για να μην κολλαει η συσκευη?

και ενα αλλο να ρωτησω,οταν εγκαταστησω αλλες εφαρμογες,ξανακανω τα βηματα μεμονωμενα για καθε μια που εγκαθιστω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι φαίνεται φυσιολογικό.Κάπου-κάπου καθάριζε και τα caches με το 1tap ή κάποια παρόμοια εφαρμογή και θα είσαι οκ.Απο εδώ και στο εξής,όταν εγκαθιστάς μια εφαρμογή,το link2sd αναλαμβάνει να την μεταφέρει αυτόματα στο ext partition.Θα το δεις ότι αμέσως μετά την εγκατάσταση μιας εφαρμογής,στην notification bar θα γράψει "link2sd συνδέει την τάδε εφαρμογή" κτλ
Link to comment
Share on other sites

Κράτα ένα full backup της ics και δοκίμασε αν θέλεις και την jelly bean.Προς το παρόν η jb ειναι ίσως κάπως πιο γρήγορη σε κάποια μενού και στον browser αλλά γενικά έχει θεματάκια και δεν κάνει ακόμη 100% για καθημερινή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη έκδοση ειναι αυτή http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1773115

διάβασε τι partition χρειάζονται,τι δουλεύει και τι όχι και επιλέγεις αν θα την δοκιμάσεις ή όχι

άλλη μια jb ειναι και η cm10 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1782280

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ειναι περίεργο να σβήστηκε μόνο του το busybox.δοκίμασε να το φλασάρεις από recovery http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276/ το busybox_v1.19.4-wraithdu-CWM_flashable_install.zip

 

Τελικά δεν έγινε τίποτα. Αναγκάστηκα να περάσω από την αρχή την rom.

Για την ιστορία, μου έβγαζε σφάλμα και το su. Όταν έκανα update, στο τέλος, στον έλεγχο λειτουργίας, έλεγε fail.

Κάτι έκανα σίγουρα, αλλά δεν θυμάμαι τι lol

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει την τελευταία του έκδοση με τον aroma installer.Μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς; Αν στο aroma γράφει πάνω t-mobile from nand και κάτω sd-ext επιλέγεις το δεύτερο για το ευρωπαϊκό hd2

 

 

Εχω ασχοληθεί αρκετά με το blade ενός φίλου μου, που το ξεκλείδωσα αρχικά για να έχει 512mb ραμ και στη συνέχεια το έκανα gen2 για να του βάλω την cm7. Το hd2 εκτός από το προφανές που ειναι η μεγαλύτερη οθόνη,πάει πολύ καλύτερα από το blade.Αν δε φοβάσαι να ασχοληθείς,δες στον οδηγό της υπογραφής μου,τα βήματα που απαιτούνται για να πετάξεις τα wm και να βάλεις android.Aπο bugs από θέμα sw το μόνο που ίσως ειναι σοβαρό ειναι ότι έχει κάποια προβλήματα με το viber με τις κλήσεις και ισως με μερικά ακόμη voip προγράμματα.Skype παίζει κανονικά και γενικά έχοντας δοκιμάσει και το blade,δεν νομίζω να είναι σε κάτι άλλο καλύτερο από το hd2.Και από θέμα hw η αδυναμία του hd2 ειναι το πλήκτρο power που η συνεχής χρήση του,μπορεί να οδηγήσει στην καταστροφή της οθόνης.Οπότε καλό ειναι να αποφεύγεις όσο γίνεται,την χρήση αυτού του πλήκτρου.

ευχαριστώ για την απάντηση σου.το έχω από το πρωϊ στα χέρια μου και το ψάχνω.μου φαίνεται τέλειο :D μάλλον ειναι το αμερικάνικο μοντέλο γιατί στην πρόσοψη στο πάνω μέρος γράφει Τ Μοbile και έχει κουμπιά πράσινο-κόκκινο στις άκρες.Τώρα διαβάζω τον οδηγό για να βάλω nand android.Αν έχω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Άψογα.Εξαιρώντας την έλλειψη service στην ελλάδα,το t-mobile hd2 ειναι καλύτερο από το ευρωπαϊκό.

Ενα νέο εργαλείο που διάβασα σήμερα στην πρώτη σελίδα του xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1620255

online nandroid backup.Γιαυτούς που βαριούνται να μπαίνουν στο recovery για να παίρνουν full backup,αυτό το εργαλείο κάνει nandroid-clockwork backup απευθείας μέσα από το λειτουργικό.Το backup δείχνει να λειτουργεί κανονικά.Οταν κάνω restore θα δω αν λειτουργεί και η επαναφορά κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση να εγκαταλείψω (προσωρινά ή οριστικά δεν ξέρω ο καιρός θα το δείξει) τα WM 6.5 και να δοκιμάσω με το Android από τη NAND.

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει το Android μέσω της SD με την

"PARANOIDANDROID HD2 4.0.4 [v1.1a][TABLET/HYBRID][CM9]" - link

η οποία με βόλεψε ως προς το χειρισμό και την πρώτη επαφή με το Android γενικότερα.

Επειδή δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου θα ήθελα να μου προτείνετε μια Nand rom η οποία θα είναι παραπλήσια της προαναφερθείσας και η οποία θα είναι ίσως ποιο σταθερή και δοκιμασμένη από εσάς φυσικά με τα λιγότερα bugs.

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το θέμα με την κατανάλωση της μπαταρίας.

Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των roms;

Αν ναι, ποια rom από αυτές που έχετε δοκιμάσει είναι λιγότερο ενεργοβόρα;

Η rom που δοκίμαζα κυριολεκτικά ξελίγωνε τη μπαταρία. Από τη στιγμή που έκοβα το wifi και τα "data" μέσω του παρόχου, τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...