Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες η energy σας δουλευει καλα; εμενα κανει κατι κουλα καμια φορα οταν με παιρνουν τηλ κπλλαει το κινητο με το που το σηκωνω. Επισης μερικες φορες ακουγεται χαμηλα το ακουστικο και αν το βαλω ανοιχτη ακροαση και μετα ξανα στο ακουστικο στρωνει. Καμια λυση;

 

Επισης τραβηξα ενα βιντεο αλλα ειναι ολο με σπασιματσ ενω κατα την εγγραφη μια χαρα φαινοτσν

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

170

5/170/5

Μετά από κάθε reboot, μου ζητάει νέο reboot το link2sd και στο καπάκι ''προσαρτήθηκε νέα κάρτα κάντε reboot κλπ'' το οποίο και αγνοώ χωρίς να συμβαίνει τίποτα. Όλα αυτά όμως σημαίνουν πως κάτι δεν πάει καλά.

Μήπως δε του έχεις δηλώσειι σωστό ext partition?

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δε του έχεις δηλώσειι σωστό ext partition?

 

Δεν νομίζω, δούλευε μια χαρά μέχρι που πήγα να περάσω τα νέα lib για την CPU

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο τερματικό df και δες πόσο χώρο σου αφήνει στο /system.Τέτοια "κουλά" συνήθως συμβαίνουν όταν δεν έχεις χώρο στο /system.Καλό ειναι να έχεις από 5-8mb ελεύθερα
Link to comment
Share on other sites

χμ από ότι βλέπω έχεις sd-ext partition αλλά τις εφαρμογές δεν τις βάζεις εκεί αλλά στο κομμάτι της sd που μπορει πάλι να "χτυπήσει" .Δες εδώτις οδηγίες χρήσης του link2sd και μετέφερε στο sd-ext τις εφαρμογές σου.Στο /mnt/asec πρέπει να ειναι άδειο

 

;) χμμ... σε πιάνω! ΟΚ, θα το ψάξω και αν έχω απορίες σε ξαναρωτάω!

Edited by Delijohn
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Επισης τραβηξα ενα βιντεο αλλα ειναι ολο με σπασιματσ ενω κατα την εγγραφη μια χαρα φαινοτσν

 

Τα ειχα και εγω αυτα και πηγα στην [AUGUST 4 2012] [CMR] " STOCK" Team Blue Droid SENSE 3.5 μεχρι τώρα, μετά από 10 ωρες, δεν εχω θεματα

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μονο με το βιντεο ειχες θεμα; τα αλλα που αναφερω;

 

Για το θέμα το πρώτο το ειχα αλλα αλλα μετα την αφαιρεση της μεμβρανης οθόνης έφτιαξε.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

τώρα ετοιμάζομαι να την περάσω... clean install πως ακριβως κάνουμε?

partition for eu 7/150/7 and tmous 7/250/7

1) Task 29 with ksubedi's hd2tool kit

2) install MAGLRD

3)Via recovery repartition 7/150/7

4) click reboot while rebooting press home button,you'll be in cwm

5) wipe data all

6) wipe cache partition

7) wipe dalvik cache

8) install zip from sd follow on screen procedure,once done the phone will restart ,while restarting immediately press home button again,get back to cwm recovery ,don't let it boot.

PLEASE FLASH MARC 2.3 KERNEL OVER THE BUILD

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

χμ από ότι βλέπω έχεις sd-ext partition αλλά τις εφαρμογές δεν τις βάζεις εκεί αλλά στο κομμάτι της sd που μπορει πάλι να "χτυπήσει" .Δες εδώτις οδηγίες χρήσης του link2sd και μετέφερε στο sd-ext τις εφαρμογές σου.Στο /mnt/asec πρέπει να ειναι άδειο

 

Λοιπόν ξεκίνησα σήμερα και έβγαλα όλες σχεδόν τις εφαρμογές.. έκανα τα βήματα με το link2sd και θεώρησα πως οι εφαρμογές θα μεταφερθούν στο ext partition. Είδα όμως πως όπως και να τις μεταφέρω, είτε με link είτε με move to sdcard, οι εφαρμογές πάνε στο κεντρικό (internal) partition. Η εικόνα είναι έτσι μετά από 3 εφαρμογές. Tι κάνω;; Πως του λέω να τα πηγαίνει όλα στο sdext2;;;

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και με το link2sd ένα μέρος των εφαρμογών (δεδομένα) θα μένει στην εσωτερική μνήμη.Από την εικόνα που παραθέτεις,βλέπω ότι σχεδόν 80mb από το ext partition χρησιμοποιούνται.Πήγαινε με ένα root explorer (root browser lite,es explorer κτλ) στο /data/sdext2 και δες αν υπάρχουν εκεί τα apk αρχεία των εφαρμογών που έκανες σύνδεση.Και επίσης το /system partition σου στα 250 ειναι αρκετά μεγάλο για την ics rom και σου τρώει πολύτιμο χώρο από την εσωτερική μνήμη.Στα 175-200mb ειναι οκ για ics rom Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και με το link2sd ένα μέρος των εφαρμογών (δεδομένα) θα μένει στην εσωτερική μνήμη.Από την εικόνα που παραθέτεις,βλέπω ότι σχεδόν 80mb από το ext partition χρησιμοποιούνται.Πήγαινε με ένα root explorer (root browser lite,es explorer κτλ) στο /data/sdext2 και δες αν υπάρχουν εκεί τα apk αρχεία των εφαρμογών που έκανες σύνδεση.Και επίσης το /system partition σου στα 250 ειναι αρκετά μεγάλο για την ics rom και σου τρώει πολύτιμο χώρο από την εσωτερική μνήμη.Στα 175-200mb ειναι οκ για ics rom

 

Στο /data/sdext2 υπάρχει ένας φάκελος που λέει dalvik cache (εξ'ου και τα 80mb) και ένας φάκελος data που είναι άδειος...

Για το system partition το κατάλαβα μετά, όταν είδα τι σημαίνει κι από που τα "κόβει"! :O

Άρα τι κάνω; Στο link2sd πάτησα recreate mount scripts, restart, αλλά τίποτα...

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Στο link2sd αν πατήσεις πάνω το εικονίδιο με το φίλτρο και επιλέξεις "συνδεδεμένο" σου βγάζει εφαρμογές;

επίσης στο /data/sdext2 (εφόσον στο link2sd στο "συνδεδεμένο" σου δείχνει εφαρμογές) είδες να υπάρχουν χύμα τα .apk αρχεία; ποιον root explorer χρησιμοποίησες; Toυ έδωσες root πρόσβαση;

Link to comment
Share on other sites

Στο link2sd αν πατήσεις πάνω το εικονίδιο με το φίλτρο και επιλέξεις "συνδεδεμένο" σου βγάζει εφαρμογές;

επίσης στο /data/sdext2 (εφόσον στο link2sd στο "συνδεδεμένο" σου δείχνει εφαρμογές) είδες να υπάρχουν χύμα τα .apk αρχεία; ποιον root explorer χρησιμοποίησες; Toυ έδωσες root πρόσβαση;

 

Μου βγάζει 0 στο συνδεδεμένες εφαρμογές. Επίσης οι 2-3 που εγκατέστησα, δείχνει πως είναι στο path mnt/asec/*** κι από κάτω με κίτρινα γράμματα λέει on sd card

Στις ρυθμίσεις του link2sd στο install location αφήνω αυτόματο, internal ή external;

Χρησιμοποίησα τον Root Browser Lite και όταν έμπαινα στους φακέλους που μου είπες, έβγαζε μήνυμα πως πήρε superuser permissions..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

E τότε δεν τις έχεις βάλει στο sd-ext partition.Tις έχεις στο κανονικό fat32 κομμάτι.Ανοιξε πάλι το link2sd και πάτα μενού--->πολλαπλή επιλογή--->επιλογή όλων--->ενέργειες--->σύνδεση

και αυτό το αφήνεις αυτόματο.Και πάνω από αυτή την επιλογή έχει άλλη μια που λέγεται αυτόματη σύνδεση.Αυτή την τσεκάρεις

Link to comment
Share on other sites

E τότε δεν τις έχεις βάλει στο sd-ext partition.Tις έχεις στο κανονικό fat32 κομμάτι.Ανοιξε πάλι το link2sd και πάτα μενού--->πολλαπλή επιλογή--->επιλογή όλων--->ενέργειες--->σύνδεση

και αυτό το αφήνεις αυτόματο.Και πάνω από αυτή την επιλογή έχει άλλη μια που λέγεται αυτόματη σύνδεση.Αυτή την τσεκάρεις

 

done! Μου μετέφερε 6 εφαρμογές και τώρα στο internal έχω 11% free με 18mb ελεύθερα και στο sdext2 88% free με 811 ελεύθερα.. δε βλέπω να χωράει άλλες εφαρμογές έτσι... πάλι για ξαναστήσιμο ε; Και με /system partition 170-200 ε;

Εννοείται πως τώρα στο /data/sdext2 είδα τα .apk ;)

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίθανο να γέμισε η εσωτερική μνήμη με μόνο 6 εφαρμογές.Κάτι άλλο γίνεται.Μήπως έχεις πολλά caches; δοκίμασε με το 1tap cleaner να δεις μήπως έχεις πολλές caches εφαρμογών και πάτα στην εφαρμογή menu---> sort by data size και δες τι μέγεθος δεδομένων έχουν αυτές οι 6 εφαρμογές Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίθανο να γέμισε η εσωτερική μνήμη με μόνο 6 εφαρμογές.Κάτι άλλο γίνεται.Μήπως έχεις πολλά caches; δοκίμασε με το 1tap cleaner να δεις μήπως έχεις πολλές caches εφαρμογών και πάτα στην εφαρμογή menu---> sort by data size και δες τι μέγεθος δεδομένων έχουν αυτές οι 6 εφαρμογές

 

Προφανώς μου βγάζει κι άλλες εφαρμογές, αλλά σύνολο cache για καθάρισμα, ήταν 4-5 mb :blink:

Τι άλλο μπορεί να έχω κάνει λάθος;;

 

αυτά τα βήματα ακολουθάω γενικώς..

Edited by Delijohn
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν καλό ειναι να μικρίνεις το system partition.Aν και o tytung λέει 170mb εγώ προτείνω να το βάλεις 180mb για να έχει κάποιο "αέρα" στο /system.To sort by data size στην εφαρμογή που σου λέω το έκανες; Bλέπεις τίποτε νούμερα με μεγέθη πάνω από 10-15mb ;

Mήπως εχεις μερικές χιλιάδες επαφές και μηνύματα που πιάνουν πολύ χώρο; Για να σου δώσω ένα δικό μου παράδειγμα από τα δικά μου /data. Αυτη τη στιγμή το 1tap cleaner μου βγάζει ότι έχω 72 εφαρμογές μαζί με αυτές του συστήματος.Μεταξύ των οποίων με /data γύρω στα 4-5mb ειναι το tvme και το skype.Νavigon,primo,root browser,internet ειναι γύρω στα 2-2,5mb.Τwitter,swipepad γύρω στο 1-1,5mb και όλα τα άλλα κάτω από 1mb

Με τις εφαρμογές link2sd στο sd-ext από τα 691mb (λόγω t-mobile hd2) που έχω συνολικά μου βγάζει ελεύθερα 566mb.

Δηλαδή με 72apps χρησιμοποιούνται 125mb απο την εσωτερική μνήμη μαζί με επαφές,μηνύματα κτλ.Ενώ εσένα με 6 apps εφαρμογές χρήστη από ότι βλέπω στην εικόνα που ανέβασες παραπάνω έχεις σε χρήση 134mb.Γιαυτό μου φαίνεται περίεργο αλλά δε ξέρω τι κάνεις λάθος...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω βάλει instagram, twitter, swiftkey 3, opera και project 83113 που είναι λίγο πιο μεγάλο.. όταν τα σόρταρα είδα πως είχε πολύ cache το google play και το instagram αλλά όχι κάτι τρομερό. Με ένα restart βέβαια που έκανα, άδειασε από την internal κι άλλος χώρος κ πήγε στα 40, ενώ χρησιμοποιήθηκαν κι άλλα στο sdext2.. όπως και να έχει, ξεκινάω πάλι από την αρχή το στήσιμο με 180mb internal και βλέπουμε! Ευχαριστώ πολύ για το μάθημα, τώρα έχω καταλάβει πιο πολλά κι ελπίζω να μην τα κάνω πάλι μαντάρα :)
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει την icynogen 1.1 huhjun. Ραδιο δεν εχει? Επισης οταν με παιρνουν τηλεφωνο δεν εμφανιζονται οι ενδειξεις για απαντηση ή απορριψη παρα μονο δεξια και αριστερα απαντας και απορριπτεις. Διορθωνεται καπως αυτο;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ράδιο σε όλες τις ics μόνο με spirit fm και "κόλπάκι" http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21232473&postcount=4254

επισης αυτό που αναφέρεις για τις κλήσεις,δεν ειναι κάποιο bug αλλά έτσι λειτουργεί στην ics.Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλά μπορείς να ψάξεις στο play για κάποια άλλη εφαρμογή dialer ή οθόνη κλειδώματος που πιθανόν να κάνει αυτό που θες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...