Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι σημαίνει ότι το swap λειτουργεί κανονικά.Αλλά για να λειτουργήσει και το zram πρέπει να το υποστηρίζει και ο κερνελ.Για cm7/aosp roms ο κερνελ του dorimanx http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1322639 υποστηρίζει 2 zram ταυτόχρονα (μαζί με swap 256mb στην cm7 nightly βλέπω με την εντολή "free" 565000 συνολικά) αλλά έχει μερικά περίεργα bugs .Περιμένω να τον σταθεροποιήσει για να τον βάζω ως βασικό αντί του tytung.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι σημαίνει ότι το swap λειτουργεί κανονικά.Αλλά για να λειτουργήσει και το zram πρέπει να το υποστηρίζει και ο κερνελ.Για cm7/aosp roms ο κερνελ του dorimanx http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1322639 υποστηρίζει 2 zram ταυτόχρονα (μαζί με swap 256mb στην cm7 nightly βλέπω με την εντολή "free" 565000 συνολικά) αλλά έχει μερικά περίεργα bugs .Περιμένω να τον σταθεροποιήσει για να τον βάζω ως βασικό αντί του tytung.

 

Επέστρεψα στο kernel του dorimanx, χάριν του 5.7.

Εκανα μερικές αναβαθμίσεις σε μεταγενέστερους (5.8, 5.9, 6.0, 6.1), αλλά επέστρεψα στον 5.7 λόγω του ότι είναι σταθερότατος (τουλάχιστον σ'εμένα) ;-)

 

Ταχύτατος και με πλήρη λειτουργία των 2 zram modules (2x150MB, πρώτα δουλεύει το zram0 και εάν και όταν "γεμίσει" δουλεύει και το zram1).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι προσπαθεί να κάνει με τους kernel του.Οποια έκδοση και να έχω δοκιμάσει πάντα κάτι υπάρχει που χαλάει την συνολική αίσθηση.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, "πειράζει¨τόσο πολύ τους kernel που βελτιώνει κάτι αλλά ταυτόχρονα χαλάει κάτι άλλο.

Στον 5.7, έπειτα από συνεχόμενες παρακλήσεις διαφόρων, σχετικά με bugs που παραμένουν και καθιστούν άχρηστους τους kernel, έκανε ένα ολικό flash back στη τελευταία έκδοση χωρίς συγκεκριμένα bugs και πιστεύω ότι διόρθωσε τα περισσότερα.

Στη συνέχεια, άρχισε πάλι τα tweaks επί των tweaks και άρχισε να τα ψιλοσκατώνει πάλι.

 

Χρησιμοποίησα τον 5.7 επί 2 συνεχόμενα 24ωρα (όταν πρωτοβγήκε) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Τώρα τον έχω συνεχόμενα επί σχεδόν ένα 24ωρο, χωρίς πάλι το παραμικρό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χθες περασα ICS, MIUI_Au v4 2.3.15 στο HD2 μου με οτι διαβασα και απο εδω και απο το xda. Oπως και με μια GB 2.3.7, την HD2_NDT_MIUI_GINGER_2.3.7_DEVELOPMENT_V48.0_MAGLDR_Tytung_kernel που ειχα πριν, ειχα τα εξης στοιχεια στο settings menu στο "About Device"

Android ver: 4.0.3

CPU:1GHz

RAM:512MB

Internal memory: 136MB available

205MB (total)

SD Card: 13.72GB available

13.84GB (total)

Radio: 15.42.50.11U_2.15.50.14

Kernel2.6.32.15_tytung_ICS_v1

Buind: MIUI-2.3.15

 

Ηθελα να ρωτησω...Λιγη δεν ειναι η μνημη που αναγραφεται? Αυτην την ROM την περασα με clk και απο το μενου του επελεξα ext 1024 και 0 για swap. Τι δεν εκανα σωστα? Ισως κατι με την SD? Καθε γενικη κατευθηνση θα ηταν ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λιγη μια χαρά φαίνεται να ειναι για το ευρωπαϊκό hd2.Θα ειναι σαφώς λιγότερη από την προηγούμενη miui που είχες γιατί η ics χρειάζεται μεγαλύτερο system partition από την gingerbread.Επίσης από ότι διαβάζω στο θέμα της ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1439363 για να λειτουργεί το ext partition πρέπει να το επιλέξεις κατά την εγκατάσταση της ρομ και αν δεν το έχεις επιλέξει,πρέπει να κάνεις wipe all userdata και μετά επανεγκατάσταση της ρομ με επιλεγμένο το a2sd Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λιγη μια χαρά φαίνεται να ειναι για το ευρωπαϊκό hd2.Θα ειναι σαφώς λιγότερη από την προηγούμενη miui που είχες γιατί η ics χρειάζεται μεγαλύτερο system partition από την gingerbread.Επίσης από ότι διαβάζω στο θέμα της ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1439363 για να λειτουργεί το ext partition πρέπει να το επιλέξεις κατά την εγκατάσταση της ρομ και αν δεν το έχεις επιλέξει,πρέπει να κάνεις wipe all userdata και μετά επανεγκατάσταση της ρομ με επιλεγμένο το a2sd

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Μαλλον πρεπει να το εκανα σωστα τοτε αν και δεν εχω καταλαβει πως μπορω να το δω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Mε μια εφαρμογή όπως το freespace μπορείς να δεις αν χρησιμοποιείται το ext partition--->που σημαίνει ότι δουλεύει το a2sd script
Link to comment
Share on other sites

Mετά από δοκιμές σε Android και W7 θέλω να επιστρέψω στην αρχική Rom και να τρέχω κατά περίσταση Android από την κάρτα.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω κολήσει στην 1.48 και δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση ούτε στην 1.66 ούτε στην 3.14, αλλά ούτε και να τρέξω Android από εδώ που είμαι, προφανώς λόγο Radio.

Σε κάθε προσπάθεια μου βγάζει "κωδικό σφάλματος 276".

Δεκτή κάθε βοήθεια καθώς και βοήθεια για μια σταθερή Android Rom, με χρήση από την κάρτα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε VDRAK δηλαδή έχεις την rom που θες αλλά δεν μπορείς να την φλασαρεις; έχεις δοκιμάσει να την φλασαρεις με τον τρόπο μέσο κάρτας μνήμης;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Έχω τη Rom που δουλεύει κανονικά καθώς και όλα τα προγραμματα ,gps κλπ, αλλά δε μπορώ να της κάνω αναβάθμιση ούτε σ΄αυτή, αλλά ούτε και στο Radio μέσω hspl, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να τρέξω τα android από την κάρτα.

Το radio είναι το 2.05.κλπ. ενώ για να τρέξουν από την κάρτα θέλει 2.08. και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει να κάνεις αναβάθμιση μέσω της κάρτας; αν οχι κάνεις αποσυμπιεσει την windows rom που θες στο pc με ένα πρόγραμμα σαν το winrar μετά θα σου εμφανιστούν κάποια αρχεία και εσύ θα βρεις το αρχείο RUU_signed.nbn και θα το μετονομάσεις σε LEOIMG.nbh και αυτο το αρχείο θα το βάλεις χύμα στην κάρτα μνήμης και οταν θα μπεις στον boot loader με πατημένο το volume down και το power θα σου ξεκινήσει αναβάθμιση! Πάντως παρόμοιο πρόβλημα ειχα και εγω και το πρόβλημα ήταν οτι επειδή εχω windows vista έπρεπε το αρχείο της rom να το τρέχω με εκτέλεση ως διαχειριστής.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην ομήγυρη.

χρησιμοποιώ την dorimax όπως έει και η υπογραφή μου

και ο μάγειρας γράφει τα : In order to use this ROM as HIGH END you must know that default AndroidAutoKiller is disabled!

This why it's so stable and home app never refresh,

But you must control your free RAM with app called " System Tuner PRO (was know as process monitor pro) " look for it and you will find it.

κοίταξα στο μάρκετ για το system tuner και αφενός οι κριτικές ήταν έτσι και έτσι αφετέρου ΔΕΝ ξέρω πως να το χρησιμοποιήσω.

και ο μάγειρας λέει ότι το χρειάζομαι!!!!!!!!

όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει καθώς και να μου προτείνει και άλλα τέτοια προγράμματα

 

ΥΓ προτείνει να το χρησιμοποιήσω ΜΑΖΙ με το advanced task killer

Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια,καλύτερα βάλε την light έκδοσης της rom ή μια άλλη rom.Αμα έχεις την light rom και έχεις κάνει swap και έχεις και το zram ενεργοποιημένο,δε χρειάζεται να μπαίνεις στην διαδικασία που γράφει για την high end rom
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και εγώ να δοκιμάσεις την τελευταία typhoon. Νομίζω αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη cm 7.2 που μπορείς να έχεις. Κάνε ένα nandroid backup αυτής που έχεις τώρα και δοκίμασε την typhoon 3.8.0

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2 Beta-4

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ την dorimax όπως λέει και η υπογραφή μου

και ο μάγειρας γράφει τα : In order to use this ROM as HIGH END you must know that default AndroidAutoKiller is disabled!

This why it's so stable and home app never refresh,

But you must control your free RAM with app called " System Tuner PRO (was know as process monitor pro) " look for it and you will find it.

 

Και εγώ αυτή έχω φίλε μου, δεν έχω βάλει κανένα από τα προγράμματα που αναφέρεις και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...:yahoo:

Αυτά προφανώς χρειάζονται αν έχεις πολλά προγράμματα εγκατεστημένα στο κινητό, σωστά το σκέφτομαι?? :dizzy:

Και το ZRAM που αναφέρει o bbbb παρακάτω για τον παραπάνω λόγο χρειάζεται?

Αλήθεια, τι είναι αυτό το ZRAM??

Link to comment
Share on other sites

Το zram ειναι στην ουσία μια λειτουργία που συμπιέζει την μνήμη ραμ και έτσι σου επιτρέπει να έχεις ανοιχτά ταυτόχρονα πιο πολλά προγράμματα.Κάνει την ίδια δουλειά με το swap που κάνουμε στην κάρτα μνήμης αλλά ειναι πιο γρήγορο στη λειτουργία του,λόγω του ότι λειτουργεί στη μνήμη ραμ και όχι στην κάρτα μνήμης.Kαι δεν έχει κάποια σχέση με το system tuner pro και την διαδικασία που προτείνει ο dorimanx για την high end rom.Προσωπικά θα έλεγα ότι η high end dorimanx rom ειναι κάτι σαν android με τρόπο λειτουργίας windows mobile...Δηλαδή δε κλείνει το σύστημα αυτόματα τις διεργασίες όταν γεμίσει η μνήμη με αποτέλεσμα αν δεν έχεις τις εφαρμογές που λέει για να το ελέγξεις ή δεν χρησιμοποιείς task manager,καταλήγεις με ένα κολλημένο κινητό από έλλειψη μνήμης ram.. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Enick. Δοκίμασα και την αναβάθμιση μέσω της κάρτας, αλλά μένει στην αρχική 4χρωμη οθόνη. Για την ιστορία τα βήματα ήταν ως εξής :

1. Αποσυμπίεση το αρχείο, συγκεκριμένα μέσω 7-zip.

2.Μετονομασία του RUU σε LEOIMG

3.Αντιγραφή στο root της sd

4.Eκίνηση το bootlader με Vol down και Οn-off.

Μετά από αυτό μένει στην αρχική οθόνη, 4χρωμη με ένδειξη serial.

Κάποια επιπλέον βοήθεια;

 

O κωδικός σφάλματος 276, που ανάφερα και πριν, αφορά πρόβλημα επικοινωνίας που γίνεται όταν προσπαθώ να "flash-άρω" οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορει μα φταιει και εγω την 1.66 rom που ηθελα να περασω ετσι την εκανα παλαιοτερα αν θυμαμε καλα! ψαξε στο forum του hd2 να δεις αναφερεται πως φλασαρουμε rom μεσω της καρτας.
Link to comment
Share on other sites

To έψαξα αρκετά. Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα είναι ότι έχει γίνει εγκατάσταση hspl από προηγούμενες απόπειρες, πιθανόν όταν ασχολήθηκα με τη mango 7.5 και τώρα δε μπορώ να το "βγάλω". Τα βήματα πάντως για την κατάργηση του, εάν τα διάβασα καλά, είναι τα προηγούμενα, αντιγραφή, μετονομασία κλπ.

 

Ευχαριστώ πάντως. Εάν υπάρχει κάποια βοήθεια καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό τις ρομ του dorimax τις high end χωρις να εχω βαλει καποιο επιπλεον προγραμμα....

Πιστεύω αν δεν χρησιμοποιείς πολλά προγράμματα ταυτόχρονα δεν χρειάζεται...

Επίσης έχω τον Go luncher ο οποίος έχει ενσωματωμένο task killer τον οποίο δεν χρησιμοποιώ ιδιέταιρα....

Edited by leou
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν θες να έχεις πολλά προγράμματα ανοιχτά,δεν δουλεύεις ως high end την ρομ.Και δυστυχώς και ο dorimanx παρατάει το hd2 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24178396&postcount=3465

και πλέον έχουμε μείνει με ελάχιστους developers.Πιστεύω ότι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν πρόκειται πια να δούμε κάτι νέο στο hd2 σε ότι αφορά το android,γιατί στα wp7 o cotulla συνεχίζει να δουλεύει και θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε και τα wp8

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα και εγώ να δοκιμάσεις την τελευταία typhoon. Νομίζω αυτήν την στιγμή είναι η καλύτερη cm 7.2 που μπορείς να έχεις. Κάνε ένα nandroid backup αυτής που έχεις τώρα και δοκίμασε την typhoon 3.8.0

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2 Beta-4

 

Την εχεις δοκιμασει; εχει καμια βελτιωση απο την προηγουμενη;

Link to comment
Share on other sites

Πέδες στην energy έχει κανείς πρόβλημα με την κάμερα; σε έμενα όποτε τραβώ βίντεο και πάω να το αναπαράγω αναπαράγεται αργά το βίντεο σαν να κολλαει το βίντεο! δοκίμασα να κατεβάσω και το lg camera αλλά πάλι τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...