Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάνεις task29 το οποίο φλασάρει και το radio. κατέβασε το απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=644781

 

Μετά περνάς πάλι το MAGLDR utility και ξεκινάς κανονικά την διαδικασία εγκατάστασης. Εγώ πάντα κάνω clean install , αφού πρώτα διαγράψω τα πάντα απο ρυθμίσεις με την διαδικασία wipe all , κάνω ένα format και την SD και μετά περνάω την rom.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται partition στην κάρτα σου. Το format θα το κάνεις μέσα απο το menu του ad recovery .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα πρόγραμμα SD formatter αν δεν κάνω λάθος. Το πρόβλημα που περιγραφεις το είχα αντιμετωπίσει όταν είχα κάνει ext partition. Όταν έκανα ένα πλήρες format όμως και επανήλθα στην πλήρη χωρητικότητα της κάρτας η εγκατάσταση ολοκληρωθηκε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα,εχω το HTC HD 2,εβαλα Android 2.3 Gingerbread γιατι με την προηγουμενη ρομ ειχα προβλημα με την μπαταρια, υπεφερα απο καθημερηνα battery bugs,τωρα η καταναλωση ειναι μερα με την νυχτα,περιπου 1% την ωρα την νυχτα,ξερετε πως μπορω να αλλαξω το πληκτρολογιο σε ελληνικα?Εχετε καποια ρομ στο νου σας που με λιγα λογια να ειναι απο τις καλυτερες?

 

Υ.Γ διαβασα πολλες απαντησεις και προτασεις απο ολους σας αλλα πιστεψτε με μετα τις 300 σελιδες μπερδευτηκα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Στις 2-3 τελευταίες σελίδες αναφέρονται μερικές ρομ που μπορείς να δοκιμάσεις.Οσες ρομ βασίζονται στην cyanogen (ndt,typhoon) έχουν και ελληνικό πληκτρολόγιο.Στη δική σου ρομ μπορείς να κατεβάσεις από το μάρκετ κάποιο πληκτρολόγιο και το plugin του για ελληνικά.π.χ. το multiling ή το go keyboard.προσωπικά με βόλεψε περισσότερο το go keyboard
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα update σε NDT V20 με το νέο CyanogenMod ;) Πολύ καλή. Δείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1013852

 

επειδή είμαι καινουργιος, αυτη ειναι η τελευταία εκδοση για android; Έχει δυο αρχεία για να κατεβάσεις HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7_BASED_V20.0_MAGLDR και HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7_BASED_V20.0_MAGLDR_ICS ποια είναι η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι καινουργιος, αυτη ειναι η τελευταία εκδοση για android; Έχει δυο αρχεία για να κατεβάσεις HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7_BASED_V20.0_MAGLDR και HD2_NDT_GINGER_2.3.7_CM7_BASED_V20.0_MAGLDR_ICS ποια είναι η διαφορά;

 

Από ότι καταλαβαίνω είναι οι 2 διαφορετικοί προεγκατεστημένοι launchers ο ICS Launcher και o GoEX Launcher. Έχει screenshots και για τους 2 στην σελίδα της rom.

Edited by Lan

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόγραμμα SD formatter αν δεν κάνω λάθος. Το πρόβλημα που περιγραφεις το είχα αντιμετωπίσει όταν είχα κάνει ext partition. Όταν έκανα ένα πλήρες format όμως και επανήλθα στην πλήρη χωρητικότητα της κάρτας η εγκατάσταση ολοκληρωθηκε κανονικά.

 

Πράγματι υπάρχει και είναι το SDFormatter V2.0 από την panasonic. Με αυτό έκανα format αλλά είπα να κάνω και format μέσα από το clockworkmod και εκεί μου ζητούσε partions κλπ.

Για την ιστορία, τελικά φλάσαρα την NDT GINGER 2.3.7 ROM Version 20.0 και την δέχθηκε κανονικά... σε αντίθεση με την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.6.9 που -ενώ ξέρω ότι είναι καλή rom- κολλούσε στο πρώτο boot και δεν συνέχιζε με τίποτα. :mad:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :bow:

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω είναι οι 2 διαφορετικοί προεγκατεστημένοι launchers ο ICS Launcher και o GoEX Launcher. Έχει screenshots και για τους 2 στην σελίδα της rom.

 

ναι εχεις δίκιο, δεν το ειχα προσέξει....αλλη ερώτηση...σε Ελληνικά android εχουμε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δίκιο, δεν το ειχα προσέξει....αλλη ερώτηση...σε Ελληνικά android εχουμε τίποτα;

 

Οσες ρομ βασίζονται στην cyanogen (ndt,typhoon) είναι πολύγλωσσες, δηλαδή με το που τελειώσεις το flash και περιμένεις 10 λεπτάκια να γίνει το πρώτο boot τότε κάτω δεξιά σε ρωτάει σε ποια γλώσσα θέλεις να είναι το σύστημα. Είναι πλήρως εξελληνισμένα και έχουν και ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Υ.Γ.: Αν δεν έχεις χρόνο για πειραματισμούς βάλε μια από τις rom που προτείνουν τα παιδιά στις 2-3 τελευταίες σελίδες, οι myphoners συνήθως έχουν δοκιμάσει τα πάντα και σε αυτή που καταλήγουν είναι και η πιο καλή ;)

Edited by Lan

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη χρησιμοποιω το muiu launcher και εχω κανει φακελουσ με τισ εφαρμογεσ ξερει κανενασ πωσ μπορω να παρω ενα backup ωστε να μη τα φτιαχνω παλι??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

έβαλα τελικα NDT 20 αλλα δεν θυμαμαι αν πέρασ HSPL4. παιζει να εκανα πατάτα; και επίσης γιατι στην κεντρική οθόνη που μου εχει ενα προγραμματάκι για την μνημη, μου δειχνει 411 MB ενω εχω το T-MOBILE; Δεν θα επρεπε να εδειχνε 1024;
Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά είναι από τη στιγμή που τρέχει η ρομ.αυτό που βλέπεις στην κεντρική οθόνη είναι η μνήμη ραμ,η οποία ειναι 576mb.1gb είναι η μνήμη για την αποθήκευση του λειτουργικού και των προγραμμάτων.
Link to comment
Share on other sites

1)εχω ενα θεματακι με την συνδεση usb,αναγνωριζει το τηλεφωνο αλλα οταν παω να ανοιξω τον αφαιρουμενο δισκο μου λεει να τοποθετησω μια δισκετα κτλ..ολα αυτα χωρις το τσεκαρισμα έντοπισμος σφαλματων΄...

2)οταν κανω restart στο τηλ. εμφανιζονται τα WM....!!!και μεsα απο το file explorer κτλ... ''μπουταρω'' τα adroid,γιατι συμβαινει αυτο?υπαρχει τροπος με το ρεσταρτ να μπαινουν αυτοματα?

εχω Android 2.3 Gingerbread και HyperDroid CM7

Link to comment
Share on other sites

Το DSPmanager συνεχεια μου δείχνει διάφορα προγράμματα τα οποια μερικά δεν τα έχω ανοιξει κάν και άλλα τα οποία τα εχω κλείσει. Και κάθε 5 λeπτά πατάω το X. Γιατί το κάνει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Eτσι λειτουργεί το android.Ανοίγει μόνο του διεργασίες που θεωρεί ότι πρέπει να ανοίξει και αν εσύ πας και τα κλείσεις με έναν task manager αλλά αυτά χρειάζονται να ειναι ανοιχτά,θα ξανανοίξουν μόνα τους.Με το να κλείνεις χειροκίνητα τις διεργασίες δε κερδίζεις κάτι,παρά μόνο σπαταλάς μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Eτσι λειτουργεί το android.Ανοίγει μόνο του διεργασίες που θεωρεί ότι πρέπει να ανοίξει και αν εσύ πας και τα κλείσεις με έναν task manager αλλά αυτά χρειάζονται να ειναι ανοιχτά,θα ξανανοίξουν μόνα τους.Με το να κλείνεις χειροκίνητα τις διεργασίες δε κερδίζεις κάτι,παρά μόνο σπαταλάς μπαταρία

 

δεν είναι λογικό. Αυτη την στιγμή είναι ανοιχτά το torch το google maps ενα παιχνίδι οι ρυθμίσεις και ο καιρός....για το μόνο που μπορω να δεχτώ δικαιολογία ειναι για τον καιρό, οτι δηλαδη, αν και δεν εχω επιλέξει φόντο ωστε να ψάχνει για νέα δεδομένα, ίσως να μην εχω κάνει κάποια ρυθμιση. Αλλα ειδικά το παιχνίδι τι λόγο χρειαζεται ωστε να μένει ανοιχτο;

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των βαριών εφαρμογών όπως παιχνίδια,λογισμικά πλοήγησης,3d party browsers έχουν κουμπί εξόδου.
Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των βαριών εφαρμογών όπως παιχνίδια,λογισμικά πλοήγησης,3d party browsers έχουν κουμπί εξόδου.

 

το παιχνίδι π.χ δεν έχει κουμπί εξόδου. τέλος πάντων το περίεργο είναι οτι ανοίγει και προγράμματα τα οποια δεν τα ειχα ανοίξει κάν. Το προγραμα που μνου τα εμφανίζει δεν είναι αυτο που ανέφερα παραπάνω αλλα αυτο εδω....όπως φαινεται στην εικόνα

http://farm7.static.flickr.com/6127/5996940114_918f0ef566_m.jpg

σημ. την εικόνα την αντεγραψα απο αλλον απλά ήθελα να δειξω πως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 

έκανα την ρύθμισή στις εφαρμογές, πάτησα το back μου εγραψε οτι έκανε εκκαθάριση αλλα με το που βγηκα οι εφαρμογες ηταν πάλι εκει. Τι να πώ; να κάνω τόσο πολύ λάθος; οι διαδικασίες που ανφέρεις είναι σχετικλά απλές....κατέβασα και το advaced task killer αλλα τίποτα....ασε που μου το εμφανίζει και αυτο μέσα στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω HD II με android είναι πλήρης λειτουργικό, δουλεύουν τα πάντα; Είμαι έτοιμος να το πάρω αξίζει 200E; ή να πάρω ένα καθαρό android τηλέφωνο ας πούμε xperia mini? Περιμένω...
Link to comment
Share on other sites

Mε τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργούν όλα,χωρίς σοβαρά προβλήματα.Εσύ έχεις όρεξη να ασχοληθείς; Γιατί το android στο hd2,δεν είναι "out of the box" όπως σε ένα κανονικό android τηλέφωνο και πρέπει να ασχοληθείς αρκετά.Επίσης σε σχέση με το xperia mini το hd2 με android,μπορεί να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.Και δεν έχεις επίσημη υποστήριξη από την εταιρεία

έκανα την ρύθμισή στις εφαρμογές, πάτησα το back μου εγραψε οτι έκανε εκκαθάριση αλλα με το που βγηκα οι εφαρμογες ηταν πάλι εκει. Τι να πώ; να κάνω τόσο πολύ λάθος; οι διαδικασίες που ανφέρεις είναι σχετικλά απλές....κατέβασα και το advaced task killer αλλα τίποτα....ασε που μου το εμφανίζει και αυτο μέσα στη λίστα.

Μην ασχολείσαι συνεχώς με αυτό.Δε πρόκειται να καταφέρεις τίποτε.Αν το λειτουργικό θεωρεί ότι μια διεργασία πρέπει να είναι ανοιχτή,αυτή θα ανοίξει και εσύ θα παίζεις το παιχνίδι με το ποντίκι και την γάτα..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν αξίζει έτσι; Απλώς ξέρω ότι είναι το τηλέφωνο που ασχολούνται οι XDA Dev ακόμα και μου κάνει περιέργεια. Δεν με νοιάζει η υποστήριξη μου αρέσει να ψάχνω για καινούργια πράγματα που το κινητό μπορεί να κάνει. Τόση μεγάλη διαφορά έχει στην μπαταρία; Εγώ ξέρω όλα τα smartphones 1μέρα κρατάνε με χρήση τηλ,ιντερνετ,παιχνίδια κτλ. Αν το πάρω ελπίζω να μην το παντρευτώ και να αξίζει την εμπειρία. (Φνηνό 4.3" AndroidΚινητό και είναι και λεπτό) Με έπιασες!!!*
Link to comment
Share on other sites

1)εχω ενα θεματακι με την συνδεση usb,αναγνωριζει το τηλεφωνο αλλα οταν παω να ανοιξω τον αφαιρουμενο δισκο μου λεει να τοποθετησω μια δισκετα κτλ..ολα αυτα χωρις το τσεκαρισμα έντοπισμος σφαλματων΄...

2)οταν κανω restart στο τηλ. εμφανιζονται τα WM....!!!και μεsα απο το file explorer κτλ... ''μπουταρω'' τα adroid,γιατι συμβαινει αυτο?υπαρχει τροπος με το ρεσταρτ να μπαινουν αυτοματα?

εχω Android 2.3 Gingerbread και HyperDroid CM7

 

γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν αξίζει έτσι; Απλώς ξέρω ότι είναι το τηλέφωνο που ασχολούνται οι XDA Dev ακόμα και μου κάνει περιέργεια. Δεν με νοιάζει η υποστήριξη μου αρέσει να ψάχνω για καινούργια πράγματα που το κινητό μπορεί να κάνει. Τόση μεγάλη διαφορά έχει στην μπαταρία; Εγώ ξέρω όλα τα smartphones 1μέρα κρατάνε με χρήση τηλ,ιντερνετ,παιχνίδια κτλ. Αν το πάρω ελπίζω να μην το παντρευτώ και να αξίζει την εμπειρία. (Φνηνό 4.3" AndroidΚινητό και είναι και λεπτό) Με έπιασες!!!*

 

Αξίζει η αγορά του όπως και να χει ;) Εγώ με τελευταία ροm , με αρκετή χρήση στο τηλέφωνο και λίγο 3G είμαι στη 1.5 μέρα. :) Αν βρω wifi να μπω αντι για 3G ίσως κρατήσει περισσότερο.

 

scriptalex προφανώς έχεις εγκατεστημένο android στην SD. ακολούθα εδώ http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=42021 την διαδικασία για να περάσεις android στην εσωτερική μνήμη του κινητού .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...