Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φλασάρεις μέσω clockwork από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1031607&page=25 το αρχείο tablet tweaks ανάλογα την έκδοση ρομ που έχεις και μετά από ρυθμίσεις--->cyanogenmod settings--->tablet tweaks επιλέγεις ποια κουμπιά θέλεις να βλέπεις στην επάνω μπάρα.
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια και το button saviour που ειναι root, τι σημαινει, το εγκαθιστω απο το μαρκετ και δεν το βαζει, εχω κανει βεβαια freeze to μαρκετ στο τηλεφωνο.

 

ενταξει καλουτσικο το button savior, βεβαια για να ξαναοιξει η οθονη οταν μαυρίσει παλι πρεπει να πατησεις hard button...

Edited by makiskat
Link to comment
Share on other sites

Όταν μαυρίζει η οθόνη,το κινητό μπαίνει στην αναμονή και χρειάζεται να πατήσεις κανονικό κουμπί για να ανοίξει.μπορείς να το ρυθμίσεις να ανοίγει από τα κουμπιά της φωνής.

H κατασκευή του android είναι τέτοια που απαιτεί την χρήση κουμπιών.νομίζω πως αυτό είναι και ένας λόγος που πολλά android κινητά έχουν στην πρόσοψη κουμπιά αφής και όχι μηχανικά όπως του hd2

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έβαλα πριν από λίγο την typhon 3.6.3 και δεν δουλεύει το market. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοίγει καθόλου ή ανοίγει και δεν κατεβάζει τίποτε; Προσωπικά επειδή έχω την ανάλυση οθόνης στα 200ppi πριν φλασάρω την ρομ,άνοιξα το zip και έβαλα στο /system/app το αρχείο vending.apk του παλιού μάρκετ και δεν έχω προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.λογω μη καλης γνωσης αγγλικων θελω να κανω μια ερωτηση.πια παλια ειχα μια καρτουλα στην ο[ποια εκανα εκκινηση το ανδροιδ και αν καμοια φορα εκλεινε το τηλεφωνο τοτε μονο γυρνουσε στα windows.αυτη τη καρτουλα την εχασα.υπαρχει καποιος τροπος να δω καποιον οδηγο για το πως θα βαλω ανροιδ η καποιο μερος οπου θα το κατεβασω και πολυ απλα να το φορτωσω???????????
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα παρατήρησα το εξής εκνευριστικό πρόβλημα. Θέλω να φορτίσω κλειστό το HD2 και μόλις συνδέσω το καλώδιο του φορτιστή ανάβει και μπαίνει κανονικά στην ROM χωρίς να πατήσω κανένα κουμπί. Γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το αποφύγω; Η ROM είναι αυτή και η έκδοση που έχω είναι η V15.0 Edited by dimangelid
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

δεν ανοίγει καθόλου ή ανοίγει και δεν κατεβάζει τίποτε; Προσωπικά επειδή έχω την ανάλυση οθόνης στα 200ppi πριν φλασάρω την ρομ,άνοιξα το zip και έβαλα στο /system/app το αρχείο vending.apk του παλιού μάρκετ και δεν έχω προβλήματα.

 

Δεν άνοιγε καθόλου.

Έκανα εγκατάσταση άλλης rom και μετά την ξαναέβαλα και τώρα δουλεύει μια χαρά ..... :confused::confused:

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικα δε μπουταρει σημερα το τηλεφωνο.

Εκλεισε, το βαζω για φορτιση και μενει στην λευκη οθονη που λεει "powered by American Android"

 

Any idea? Sos.

:X
Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικα δε μπουταρει σημερα το τηλεφωνο.

Εκλεισε, το βαζω για φορτιση και μενει στην λευκη οθονη που λεει "powered by American Android"

 

Any idea? Sos.

 

1. Μπες στο clockwork recovery και κάνε Wipe Cache και μετά πήγαινε Advcanced / Wipe Dalvic Cache. Μετά γύρνα στο κεντρικό μενού, κάνε restart το κινητό και δες αν μπουτάρει.

 

2. Αν έχεις σε backup τις επαφές και τα υπόλοιπα δεδομένα σου κάνε το βήμα 1 αλλά πριν το Wipe Cache κάνε Wipe Data. Όταν ολοκληρώσεις όλα τα βήματα δοκίμασε να εγκαταστήσεις ξανά την ROM.

 

Επίσης φρόντισε εκείνη την ώρα να μην είναι το κινητό συνδεδεμένο στον υπολογιστή! Μου έχει τύχει και εμένα 2-3 φορές να μην μπουτάρει για αυτό τον λόγο...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

τιποτα

ξανα μανα οοοοοοολα τα βηματα απο την αρχη μιας και δεν εμπαινε ΚΑΝ σε recovery.

 

Υπάρχει καμια αλλη nand που να αξιζει? Τελεια η Αμερικαν αλλα πολυ μπαγκ εβγαλε τελικα.

 

Για να κανεις root ποια εφαρμογη ειναι ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις root.όλες οι ρομ είναι ήδη root.δοκίμασε την typhoon

 

Sent from my HD2

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθήσει κάποιος γιατί πολλά πράγματα τα κάνω έτσι γιατί το λένε οι οδηγίες χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνω και γιατί.

 

1)Τι διαφορά έχει το φορμάρισμα της κάρτας μέσω κάποιου προγράμματος ή μέσω του clkwork mode; (επιλογή 8 απο το μενού και advanced ---> partition sd card)

Επειδή χρησιμοποιώ t-mobile συσκευή επιλέγω τις ανάλογες rom για την συσκευή αυτή, που πολλές φορές γράφουν οι δημιουργοί τους οτι ΔΕΝ χρειάζεται partition. Αν εγώ έχω φορμάρει την κάρτα σε τι βλάπτει αυτό; Κερδίζω κάτι ή είναι άδικος κόπος; Στο κάτω κάτω γιατί δεν χρειάζεται partition η t-mobile συσκευή, είναι κακό να αφήνουμε περισσότερη ελεύθερη μνήμη στο τηλέφωνο για να λειτουργούν όλα πιο ομαλά;

 

2)Στην αρχή του φλασαρίσματος πρέπει να κάνουμε wipe data,cache partition,and dalvik cache.Αυτό μπορεί να γίνει ΜΕΤΑ το partition sd card;;;;

 

3)Τι είναι αυτή η dalvik cache;;;

Μπορούμε να κάνουμε task29 χωρις να κάνουμε τίποτα απο τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια μικρή βοήθεια με την Rom της υπογραφής μου.

 

Νομίζω κάπου το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

 

Κάποιες φορές, όταν με καλούν, νομίζω ότι ο συνομιλητής μου χάνει το αρχικό "παρακαλώ" - "ναι" που λέω όταν πατήσω το κουμπί αποδοχής κλήσης. Αν πχ στο σηκώσω και πω μετά απο 1 δευτερόλεπτο "ναι" τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Να πώ και πάλι ότι συμβαίνει κάποιες φορές, όχι πάντα.

 

Υπάρχει κάποιο Fix; (εκτός απο την μπύρα), το έχει κάποιος άλλος;

HTC HD2 TyphooN CyanogenMod 7

iPhone4s iPhone 6 iPhone 6sPlus

Huawei P10

Samsung Galaxy S8+

Samsung Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

1.Νομίζω ότι με το clockwork μπορείς να κάνεις μόνο ext2 partition,ενώ από το pc μπορείς να κάνεις ext3 και ext4

2.To partition sd card δε χρειάζεται να το κάνεις κάθε φορά.Θα το κάνεις μια φορά μόνο.Μετά από εκεί και πέρα όταν βάζεις νέα ρομ θα κάνεις wipe all userdata.Oσες ρομ έχουν ξεχωριστή έκδοση για το t-mobile δεν υποστηρίζουν από την αρχή το ext partition.Δηλαδή και να το κάνεις απλά δε πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν.Σε άλλες ρομ π.χ. typhoon που δεν έχει ειδική έκδοση για t-mobile,μετά την πρώτη εγκατάσταση της rom εφόσον υπάρχει το ext partition θα το χρησιμοποιήσει αυτόματα

3.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=519495

Link to comment
Share on other sites

1.Νομίζω ότι με το clockwork μπορείς να κάνεις μόνο ext2 partition,ενώ από το pc μπορείς να κάνεις ext3 και ext4

2.To partition sd card δε χρειάζεται να το κάνεις κάθε φορά.Θα το κάνεις μια φορά μόνο.Μετά από εκεί και πέρα όταν βάζεις νέα ρομ θα κάνεις wipe all userdata.Oσες ρομ έχουν ξεχωριστή έκδοση για το t-mobile δεν υποστηρίζουν από την αρχή το ext partition.Δηλαδή και να το κάνεις απλά δε πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν.Σε άλλες ρομ π.χ. typhoon που δεν έχει ειδική έκδοση για t-mobile,μετά την πρώτη εγκατάσταση της rom εφόσον υπάρχει το ext partition θα το χρησιμοποιήσει αυτόματα

3.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=519495

 

Δηλαδή αν κάνω ΜΙΑ φορά partition (ext2,3,4) δεν χρειάζεται να ξανακάνω ποτέ ακόμη και αν κάνω φορματ την κάρτα;

Συγνώμη που επιμένω αλλά θέλω να το ξεκαθαρίσω μια και καλή :O

 

Όσο για την dalvik cache

 

dalvik cache is a program cache area for the program dalvik. Dalvik is a java based virtual machine that is the bases for running your programs (the ones that have the .apk extension). In order to make access times faster (because there's not JIT (just in time) compiler installed by default), the dalvik-cache is the result of dalvik doing a optimization of the running program. Sounds confusing. It's similar to the prefetch files in Windows.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις το ext partition και μετά κάνεις format την κάρτα από pc με windows με τον κλασσικό τρόπο των windows(δεξι κλικ--->διαμόρφωση),το ext partition δε θα σβηστεί γιατί τα windows δε βλέπουν καθόλου το ext partition.Ετσι το format θα γίνει μόνο στο fat32 κομμάτι της κάρτας
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το zMooth pro αλλά δεν το βρίσκω για αγορά στο νέο market! Πώς μπορώ να το κάνω εγκατάσταση;

 

Έχω ενεργοποιήσει και το market enabler αλλά πάλι δεν μπορώ να το βρώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις κρατήσει κάποιο backup με το titanium; Εγώ το κράτησα και το επαναφέρω κάθε φορά από εκεί.Το market enabler δε δουλεύει με το νέο μαρκετ μιας και από ότι διάβασα δε λειτουργεί μέσω του sim provider αλλά με βάση την ip.

Δοκίμασε λοιπόν με την εφαρμογή oldmarket https://market.android.com/details?id=com.cid.OldMarket&feature=search_result να βάλεις το παλιό μαρκετ και μετά μέσω market enabler να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις κρατήσει κάποιο backup με το titanium; Εγώ το κράτησα και το επαναφέρω κάθε φορά από εκεί.Το market enabler δε δουλεύει με το νέο μαρκετ μιας και από ότι διάβασα δε λειτουργεί μέσω του sim provider αλλά με βάση την ip.

Δοκίμασε λοιπόν με την εφαρμογή oldmarket https://market.android.com/details?id=com.cid.OldMarket&feature=search_result να βάλεις το παλιό μαρκετ και μετά μέσω market enabler να το κατεβάσεις.

 

Πέρασα την typhoon 3.6.4 και προσπαθώ να την στήσω :O

Μετά να επαναφέρω το νέο market με αυτό ''com.android.vending-3.1.3.apk'';

Link to comment
Share on other sites

Η typhoon 3.6.4 έχει κάποιο πρόβλημα λόγω κακού "μαγειρέματος".Θα ανέβει μάλλον αύριο διορθωμένη έκδοση.Προσωπικά δεν καίγομαι να επαναφέρω το νέο μάρκετ.Πριν φλασάρω τις τελευταίες typhoon βάζω στο /system/app το παλιό vending.apk και μένω εκεί Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η typhoon 3.6.4 έχει κάποιο πρόβλημα λόγω κακού "μαγειρέματος".Θα ανέβει μάλλον αύριο διορθωμένη έκδοση.Προσωπικά δεν καίγομαι να επαναφέρω το νέο μάρκετ.Πριν φλασάρω τις τελευταίες typhoon βάζω στο /system/app το παλιό vending.apk και μένω εκεί

 

Κάτι πήρε το μάτι μου.

Βρήκα την μέρα να αλλάξω rom :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να κάνεις την διόρθωση χειροκίνητα.Ανοίγεις στο pc σου το zip και μέσα στο φάκελο /system θα βρεις ένα ακόμη φάκελο system με κάποιους υποφακέλους.Τα αρχεία αυτού του δεύτερου φακέλου system τα παίρνεις και τα βάζεις στον πρώτο φάκελο /system στους αντίστοιχους φακέλους που βλέπεις στο δεύτερο φάκελο system.Ξαναζιπάρεις το αρχείο και το φλασάρεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...