Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το partition στην sd είναι για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές.είναι απαραίτητο να υπάρχει σε desire hd based roms αλλά στις 2.3 χωρίς sense,έχεις κάπου 260 mb ελεύθερα για τις εφαρμογές σου.αν έχεις τέτοια ρομ και σου είναι αρκετά αυτά τα mb για τις εφαρμογές σου,δε χρειάζεται να το κάνεις.

 

Ευτυχώς :D Πράγματι έχω rom 2.3.3 αυτήν--> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 , την οποία είχες προτείνει σε κάποιο προηγούμενο σου post και να πω πως δουλεύει άψογα όσον αφορά ταχύτητα, bluetooth (ήχο και μεταφορά δεδομένων), wifi και (από τα σημαντικότερα για εμένα) έχει μικρή κατανάλωση μπαταρίας τόσο σε standby όσο και σε νορμάλ χρήση.

Προέρχομαι βέβαια από SD rom οπότε η μείωση της κατανάλωσης ήταν αναμενόμενη αλλά δεν περίμενα τέτοια διαφορά :D

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια...εχω την ρομ Omega και θελω να περασω αυτη την android rom στην καρτα μνημης http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=870518. απλα την βαζω μεσα και την τρεχω? επισης καπου ειδα οτι η καρτα μνημης πρεπει να ειναι class 6, η δικια μου ειναι class 2 πρεπει να παρω αλλη??
Link to comment
Share on other sites

το partition στην sd είναι για να πηγαίνουν εκεί οι εφαρμογές.είναι απαραίτητο να υπάρχει σε desire hd based roms αλλά στις 2.3 χωρίς sense,έχεις κάπου 260 mb ελεύθερα για τις εφαρμογές σου.αν έχεις τέτοια ρομ και σου είναι αρκετά αυτά τα mb για τις εφαρμογές σου,δε χρειάζεται να το κάνεις.

Ακομα και τα 260 ειναι λιγα φιλος.Κανε το και ασε να πηγαινουν εκει οσα δεν χρειαζεται να ειναι στο τηλεφωνο.Πολυ λιγες εφαρμογες δεν παιζουν απο την καρτα οπως παιχνιδια κλπ αλλα απο το να τα χωνεις ολα τηλ καλυτερα τα λιγα..

Oops! Εγώ το " -partition sd card to 1024 " ΔΕΝ το έκανα.. Μπορώ εκ τω υστέρων; Ή θα πρέπει ξανά wipe κ.λπ.;;;

Για σωστα φιλε μου απο την αρχη και παλι...:(

 

Αρχικο απο: Dark_ds Γεια σας παιδια...εχω την ρομ Omega και θελω να περασω αυτη την android rom στην καρτα μνημης http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=870518. απλα την βαζω μεσα και την τρεχω? επισης καπου ειδα οτι η καρτα μνημης πρεπει να ειναι class 6, η δικια μου ειναι class 2 πρεπει να παρω αλλη??

The faster the better ;)

Edited by sotmax
Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας παιδια...εχω την ρομ Omega και θελω να περασω αυτη την android rom στην καρτα μνημης http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=870518. απλα την βαζω μεσα και την τρεχω? επισης καπου ειδα οτι η καρτα μνημης πρεπει να ειναι class 6, η δικια μου ειναι class 2 πρεπει να παρω αλλη??

 

Και με class2 κάνεις τη δουλειά σου αλλά όπως ειπώθηκε όσο γρηγορότερη τόσο το καλύτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

Υπάρχει καποια SD εκδοση που το video της να ειναι ισάξιο των windows επειδη βλεπω οτι κανει καποια σπασιματα και 'κομπιασματα΄σε ολες τις εκδόσεις android που εχω δοκιμασει. Εχω 16 gb καρτα class 6

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω 16 gb καρτα class 6

 

Τι μάρκα; Έχουν αναφερθεί παράπονα για κάρτες που δεν παρέχουν αυτά που υπόσχονται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα; Έχουν αναφερθεί παράπονα για κάρτες που δεν παρέχουν αυτά που υπόσχονται.

 

kingston

 

αλλα δεν φταιει η καρτα αφου σε windows το video ειναι αψογο (ακομα και 720p σε win7 με την ιδια καρτα που ειχα βαλει ηταν τελεια)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.Η δικια μου εμπειρια ειναι οτι εχω βαλει την εξης rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957652 στην καρτα και την χρησιμοποιω καιρο.Την ενημερωνουν συχνα και ειναι πληρης.Και απο ταχυτητα ειναι φοβερη.Ελεγα να δωσω το hd2 να παρω desire hd, αλλα πλεον θα αργησει το επομενο κινητο (οταν βγαλει κανα dual core HTC).
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλημερα,

μια ερωτηση απλη. διαβασα για τις nand rom και σημερα εχω σκοπο να περασω σε 2 hd2 φιλων.

επειδη εχω μπερδευτει λιγο και επειδη μεχρι τωρα μονο ρομ στην sd ηξερα να περναω, θελω να ρωτησω :

 

1) υπαρχουν 3 τροποι για να εχουμε android στο hd2. ο ενας ειναι να τρεχει απο την sd. ο αλλος ειναι να τρεχει απο την ram, σωστα ? και ο 3ος ειναι οι nand rom ?

2) οι nand ρομς επειδη δεν εχω καταλαβει, τρεχουν απο την καρτα sd ? πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε η καρτα sd μεσα στο κινητο ? η απλα χρειαζεται μια sd για να φλασαρουμε την ρομ στην nand του κινητου και μετα δεν ειναι αναγκαιο να ειναι η sd μεσα στο κινητο ?

3) υπαρχει καποια πιθανοτητα για να βαλει καποιος nand rom , να παθει κανενα brickarisma το hd2 ?

 

ευχαριστω πολυυυυ και πιστευω να τα καταφερω σημερα να περασω nand rom.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλημερα,

μια ερωτηση απλη. διαβασα για τις nand rom και σημερα εχω σκοπο να περασω σε 2 hd2 φιλων.

επειδη εχω μπερδευτει λιγο και επειδη μεχρι τωρα μονο ρομ στην sd ηξερα να περναω, θελω να ρωτησω :

 

1) υπαρχουν 3 τροποι για να εχουμε android στο hd2. ο ενας ειναι να τρεχει απο την sd. ο αλλος ειναι να τρεχει απο την ram, σωστα ? και ο 3ος ειναι οι nand rom ?

2) οι nand ρομς επειδη δεν εχω καταλαβει, τρεχουν απο την καρτα sd ? πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε η καρτα sd μεσα στο κινητο ? η απλα χρειαζεται μια sd για να φλασαρουμε την ρομ στην nand του κινητου και μετα δεν ειναι αναγκαιο να ειναι η sd μεσα στο κινητο ?

3) υπαρχει καποια πιθανοτητα για να βαλει καποιος nand rom , να παθει κανενα brickarisma το hd2 ?

 

ευχαριστω πολυυυυ και πιστευω να τα καταφερω σημερα να περασω nand rom.

 

sd & ram χρησιμοποιουν την καρτα οπως και να εχει.

Απλ στις ram εγκαθισταται σε κομματι της προσωρινης μνημης και τρχει απο κει και φυσικα χανεται σε καθε reboot και ξαναφορτωνει με το haret.

Οι Nand ειναι οτι και τα wm.Καθονται στην φυσικη μνημη και ξεκινουν με το Power on.

Καρτα χρειαζεται κανονικα οπως και να εχει στις κανουργιες βαριες(βλεπε desire hd) rom εκτος αν χρησιμοποιεις καποια με apps2sd που αν βγαλεις την καρτα αντε να μην παιζουν καποιες εφαρμογες.

Brick μπορεις να παθεις ακομα και σε απλη αναβαθμιση απο την μαμα εταιρια αν δεν ξερεις τι κανεις.

Γενικα οχι παντως.Αν ακολουθησεις τα βηματα εισαι οκ:)

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλημερα,

μια ερωτηση απλη. διαβασα για τις nand rom και σημερα εχω σκοπο να περασω σε 2 hd2 φιλων.

επειδη εχω μπερδευτει λιγο και επειδη μεχρι τωρα μονο ρομ στην sd ηξερα να περναω, θελω να ρωτησω :

 

1) υπαρχουν 3 τροποι για να εχουμε android στο hd2. ο ενας ειναι να τρεχει απο την sd. ο αλλος ειναι να τρεχει απο την ram, σωστα ? και ο 3ος ειναι οι nand rom ?

2) οι nand ρομς επειδη δεν εχω καταλαβει, τρεχουν απο την καρτα sd ? πρεπει να υπαρχει οπωσδηποτε η καρτα sd μεσα στο κινητο ? η απλα χρειαζεται μια sd για να φλασαρουμε την ρομ στην nand του κινητου και μετα δεν ειναι αναγκαιο να ειναι η sd μεσα στο κινητο ?

3) υπαρχει καποια πιθανοτητα για να βαλει καποιος nand rom , να παθει κανενα brickarisma το hd2 ?

 

ευχαριστω πολυυυυ και πιστευω να τα καταφερω σημερα να περασω nand rom.

1. Ναι

2. Απλά βάζεις το .zip στην sd και flashάρεις τη ROM από Clockworkmod Recovery και η ROM αποθηκεύεται στην NAND (δηλαδή στην μνήμη ROM του κινητού η οποία είναι 512ΜΒ). Η SD δεν χρειάζεται όπως και σ' όλα τα native Android κινητά.

3. Μπα όχι, απλά ακολουθείς τους οδηγούς και δεν παθαίνεις τίποτα.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ πολυ !!!!

εχω ξεκινησει το διαβασμα και προχωραω :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορεί κανείς γνώστης να περιγράψει πως κάνουμε backup της ROM με το CWM; Ποια δεδομένα διατηρούνται (επαφές, μηνύματα, ρυθμίσεις) και ποια χάνονται; Θέλω να δοκιμάσω κι άλλες NAND ROM αλλά να μην ξαναστήνω τη δική μου από την αρχή όταν επιστρέψω σ'αυτή. Γίνεται αυτό;

 

 

 

Sent from my Android Powered HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις το cwm και πας εκεί που λέει backup and restore.στο restore θα σου φέρει πίσω τα πάντα,έτσι όπως τα είχες την ώρα του backup.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. χρησιμοποίησε κανείς από εσάς κάποιο πρόγραμμα κλωνοποίησης sd κάρτας? θέλω να αλλάξω την κάρτα μου από το android και δε θέλω να κάνω επανεγκατάσταση OS πάλι. η κλωνοποίηση ίσως βοηθήσει. ποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. χρησιμοποίησε κανείς από εσάς κάποιο πρόγραμμα κλωνοποίησης sd κάρτας? θέλω να αλλάξω την κάρτα μου από το android και δε θέλω να κάνω επανεγκατάσταση OS πάλι. η κλωνοποίηση ίσως βοηθήσει. ποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω?

παραπανω αναφερθηκε backup.

Μπορεις και με το titanium.

Ξερω οτι δεν ζητησε απαντησ για Backup αλλα τιποτε δεν συγκρινεται με μια φρεσκια εγκατασταση η ενα καλο wipe.

Επελεξε wipe μετα το backup και μετα ενα ρεστορε και κυριος:):)

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει οτι δεν εχει προσβαση στο root με το titanium back up. θελω να δοκιμασω την καρτα, σε θα περιμενω αλλη rom για να κανω την εγκατασταση
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορώ να βάλω οποιαδήποτε ROM θέλω (2.2 η 2.3, με sense η χωρίς) χωρίς περιορισμούς και μετά να επιστρέψω στη δίκη μου χωρίς κανένα πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς να το κάνεις αυτό.Για να μην έχεις όμως προβλήματα,πρέπει πριν το φλασάρισμα διαφορετικής ρομ να κάνεις wipe all userdata. επίσης πρέπει να προσέξεις να ταιριάζουν τα partition του clockwork.π.χ. αν έχεις το clockwork 135Μ της typhoon,δε μπορείς να βάλεις μια full desire hd rom.πρέπει πρώτα να φλασάρεις ένα 400αρι partition.

μου βγαζει οτι δεν εχει προσβαση στο root με το titanium back up. θελω να δοκιμασω την καρτα, σε θα περιμενω αλλη rom για να κανω την εγκατασταση

Πάτα εκεί που λέει προβλήματα; για να σου κατεβάσει ένα ενημερωμένο busybox και ξαναδοκίμασε

επίσης μπορείς να πάρεις ένα nandroid backup από το clockwork

έπειτα αφού κάνεις το partition στην νέα sd,αντιγράφεις από την παλιά το φάκελο clockwork και κάνεις restore.πριν το restore μπορείς να κάνεις ένα wipe all userdata,έτσι ώστε να αντιγραφούν όλα στη nand από την αρχή

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς να το κάνεις αυτό.Για να μην έχεις όμως προβλήματα,πρέπει πριν το φλασάρισμα διαφορετικής ρομ να κάνεις wipe all userdata. επίσης πρέπει να προσέξεις να ταιριάζουν τα partition του clockwork.π.χ. αν έχεις το clockwork 135Μ της typhoon,δε μπορείς να βάλεις μια full desire hd rom.πρέπει πρώτα να φλασάρεις ένα 400αρι partition.

 

Πωπω αυτο ειναι φοβερο! Εχει ξεφυγει εντελως το επιπεδο Android στο HD2. Ευχαριστω πολυ!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! λεω και εγω να περασω NAND Android. λοιπον..εχω ηδη την Omega οποτε HSPL και radio δεν τα κανω...Εχω αλλαξει μια φορα μονο rom οποτε δεν νομιζω να χρειαζεται Task29 οποτε παω αμεσως στο βημα MAGLDR και μετα τη rom. θελω να ρωτησω τα εξης, αν εχετε καποια καλη rom να μου προτεινετε και..δεν εχω καταλαβει ακομα αυτο με το partition στην sd για της εφαρμογες..θελω να αποθηκευονται στην καρτα,πρεπει να κανω κατι η ειναι αναλογως την rom?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα κλωνοποίηση έγινε με το Easeus Todo Backup Home 2.0 (freeware) μέσα σε 4 λεπτά ήμουν έτοιμος! Δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

 

Το κουφό είναι ότι έβαλα την κάρτα 8γίγα που είχα η οποία είχε καεί πριν λίγο καιρό. Προσπάθησα να την φορμάρω, όπως μου είπαν σε προηγούμενο post, αλλά δε μπορούσαν με τίποτα τα Windows να την αναγνωρίσουν. Ευτυχώς σπίτι έχω Mac και την αναγνώρισε κανονικά, την φόρμαρα κιόλας και τώρα μπορεί να δουλέψει και σε Windows. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε αυτό.

 

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να του πω να μη σβήνει η οθόνη όταν το έχω συνδεδεμένο και φορτίζει?

 

Επίσης γίνεται να μη κάνει rotation στο home tab (ή και στις 5 καρτέλες τις αρχικής οθόνης να μη κάνει rotation.) Να κάνει μόνο μέσα στα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

.....

 

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να του πω να μη σβήνει η οθόνη όταν το έχω συνδεδεμένο και φορτίζει?

 

Επίσης γίνεται να μη κάνει rotation στο home tab (ή και στις 5 καρτέλες τις αρχικής οθόνης να μη κάνει rotation.) Να κάνει μόνο μέσα στα προγράμματα.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις USB και εκει εχει την επιλογη να μην σβήνει...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ! οκ.. όλα καλά μέχρι τώρα! άντε να δούμε.. μπας και στρώσει και κάνω λίγο καιρό να ασχοληθώ. να λύσουμε και το rotation του home tab και θα είναι έτοιμο! :)
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ! οκ.. όλα καλά μέχρι τώρα! άντε να δούμε.. μπας και στρώσει και κάνω λίγο καιρό να ασχοληθώ. να λύσουμε και το rotation του home tab και θα είναι έτοιμο! :)

Στον LauncherPro υπάρχει επιλογή να μην γίνεται rotation στις αρχικές οθόνες και στον app launcher.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...