Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες στην MDJ FroYo Streak Lite v. 0.4 εχει ελληνικο πληκτρολογιο; γιατι σε εμενα που την εχω περαση δεν εχει ελληνικο πληκρολογιο. δοκιμασα να περάσω αυτο που εχετε στο πρωτο ποστ αλλα δεν μου το ανοιγη το πληκτρολογιο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες στην MDJ FroYo Streak Lite v. 0.4 εχει ελληνικο πληκτρολογιο; γιατι σε εμενα που την εχω περαση δεν εχει ελληνικο πληκρολογιο. δοκιμασα να περάσω αυτο που εχετε στο πρωτο ποστ αλλα δεν μου το ανοιγη το πληκτρολογιο

 

Διάβασες τις οδηγίες ; έβαλες το high res ver 22.27 ;

 

: Download and unzip (not flashable update.zip!) Install the two apks (HTC_IME & Clicker) using your favorite method (via a file manager or adb install -r). Sense users shouldn't (and needn't) install Clicker. There is no need to push anything to /system Go to Menu, Settings, Language & Keyboard. Activate "HTC_IME mod" To change keyboard, long press on lower left key on stock keyboard or any input field. Select input method in the menu. See note below if you have earlier versions than v22 installed already!

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται να έχει κάτι σα το MyMobiler (έλεγχος του PPC από το PC όταν το έχετε συνδεδέμενο με το microUSB) βρήκα αυτό στους XDA

 

Screencast

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=663390

 

Είναι παρόμοια φάση, αρκετά βολικό αλλά δε φτάνει το MyMobiler δυστυχώς. Μου φαίνεται αρκετά αργό και μειωμένη ποιότητα εικόνας. Όπως και να χει, μόνο αυτό βρήκα

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mimo ναι διαβασα της οδηγιες και το εχω ξαναβαλει και σε αλλες android roms αλλα σε αυτη οταν παταω απο το πληκτρολογιο την επιλογη μεθοδος εισοδου ωστε να μπορεσω να ενεργωποιησω το ελληνικο πληκτρολογιο δεν μου ανοιγη τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

με το keyboard και εγώ στην 4.4 δε μπορώ να βγάλω άκρη. Έχει μόνιμα ενεργοποιήμενο το T9 και δε ξέρω από που να το βγάλω. Επίσης πως αλλάζεις γλώσσα? Μου έχει ένα μικρόφωνο εκεί που σε προηγούμενα keybord είχε την επιλογή γλώσσας, και όταν το πατάω μου ανοίγει παράθυρο για να καταχωρήσει την λέξη προφορικά.

 

Καμιά ιδέα για το καταραμένο Τ9? Για ελληνικό keyboard δεν ενδιαφέρομαι τόσο..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κατάφερα να βάλω το Ελληνικό πληκτρολόγιο στην MDJ FroYo Streak Lite v. 0.4

 

Το είχα συναντήσει και σε κάποια άλλη ROM αυτό το πρόβλημα!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

με το keyboard και εγώ στην 4.4 δε μπορώ να βγάλω άκρη. Έχει μόνιμα ενεργοποιήμενο το T9 και δε ξέρω από που να το βγάλω. Επίσης πως αλλάζεις γλώσσα? Μου έχει ένα μικρόφωνο εκεί που σε προηγούμενα keybord είχε την επιλογή γλώσσας, και όταν το πατάω μου ανοίγει παράθυρο για να καταχωρήσει την λέξη προφορικά.

 

Καμιά ιδέα για το καταραμένο Τ9? Για ελληνικό keyboard δεν ενδιαφέρομαι τόσο..

 

Έχω την 4.3 (με την 4.4 είχα προβλήματα).

 

1. Για το Τ9: Ρυθμίσεις--->Γλώσσα και πληκτρολόγιο--->Touch Input--->Εισαγωγή Κειμένου--->Ξετικάρεις την Πρόβλεψη

 

2. Για την αλλαγή γλώσσας: Στην 4.3 που έχω, στο πλήκτρο με το μικρόφωνο έχει και την γλώσσα. Μήπως δεν έχεις επιλέξει τουλάχιστον δύο γλώσσες εισόδου;;;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

είσαι πρώτος μάγκας!!! μέσα εκεί βρηκα ότι υπάρχει και keyboard κινητού, και όχι μόνο qwerty που νόμιζα ότι είχε!!! θενξ!!!

 

με την 4.4 τι πρόβλημα είχες? γιατί η αλήθεια είναι ότι νομίζω πως η 4.3 πήγαινε καλύτερα.

 

 

**

 

βρήκα αυτό και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. αποθηκεύει τις επαφες, κλήσεις, σμσ, φωτο και αλλα πολλα στο ιντερνετ.

 

http://www.miqlive.com/

 

με βόλεψε :)

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

...με την 4.4 τι πρόβλημα είχες? γιατί η αλήθεια είναι ότι νομίζω πως η 4.3 πήγαινε καλύτερα....

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με την 4.4, αλλά εμένα λες και αγκύλωνε. Δεν τσούλαγε με τίποτα.

 

Και απ' ότι είδα και στο XDA πολλοί τη δοκιμάσανε και ξαναγύρισαν στη 4.3!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

χμ.. και εγω το σκέφτομαι να ξαναγυρισω στην 4.3 .. θα τις περάσω και τις δυο να δω διαφορες. το μονο μου βασικό και τεράστιο πρόβλημα ειναι οτι εχω θεμα με τις επαφές. καθε φορα που τις περνάει δε μου αποθηκευει τα link της επαφής με το facebook και επισης πηγα να κανω μαγκιά να περάσω τις επαφές και στο gmail και τωρα εχει μπερδευτει απειρα το θεμα.. :/
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κατάφερα να βάλω το Ελληνικό πληκτρολόγιο στην MDJ FroYo Streak Lite v. 0.4

 

Το είχα συναντήσει και σε κάποια άλλη ROM αυτό το πρόβλημα!!!

Ιδιο πρόβλημα και εγώ.Τελικά ως ημίμετρο έβαλα το ελληνικό πληκτρολόγιο της paragon από το μάρκετ.Ως βασική έχω την desire hd revolution 1.1

Mια must have εφαρμογή για όλα τα builds είναι το dual mount sd widget http://www.appbrain.com/app/dual-mount-sd-widget/com.protocol.x.USB δεν είναι free αλλά

Με αυτή την εφαρμογή η dell streak ram edition μπορεί να συνδεθεί ως αφαιρούμενος δίσκος με το pc.Από εκεί και πέρα τα τελευταία builds υποστηρίζουν app2sd και έτσι δε χρειάζεται πλέον να κάνουμε unmount την sd για να εγκατασταθούν κάποιες εφαρμογές από το μάρκετ(π.χ. angry birds),καθώς ένα κομμάτι τους πάει αυτόματα στην sd.Αν όμως συνδέσουμε τη συσκευή με το pc ως αφαιρούμενο δίσκο η κάρτα γίνεται unmount από το κινητό και mount στο pc και έτσι αυτές οι εφαρμογές σταματούν να λειτουργούν.Τη λύση δίνει το dual mount sd widget,με το οποίο η sd μπορεί να χρησιμοποιείται ταυτόχρονα και από το κινητό και από το pc

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

μολις κατάφερε (για πολλοστή φορά) να διαγράψω όλες τις επαφές μου με ένα click από παντου Outlook, Gmail, Plaxo, Miqlive Και ποιος ξέρει κ από που αλλου μπορεί να ήταν και να διαγράφηκαν.

 

πείτε μου μπράβο μ************************************

Link to comment
Share on other sites

μολις κατάφερε (για πολλοστή φορά) να διαγράψω όλες τις επαφές μου με ένα click από παντου Outlook, Gmail, Plaxo, Miqlive Και ποιος ξέρει κ από που αλλου μπορεί να ήταν και να διαγράφηκαν.

 

πείτε μου μπράβο μ************************************

 

:X

Εγώ πάντως μόνο με τα WinMob το καταφέρνω αυτό όταν προσπαθώ να συγχρονίσω με καινούριο pc. Στο android πώς το έκανες; (ρωτάω για να αποφύγουμε και εμείς το λάθος)

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

στα windows mobile με windows XP και Active Sync ήταν καθημερινό φαινόμενο. Το Sync των Vista/Seven έλυσε το πρόβλημα (πάντα με Outlook συνχρονισμό).

 

στο Android το έκανα αφού μπέρδεψα τα παντα σε ένα λογαριασμό και στο τέλος δε μπορούσα να βγάλω άκρη κατέβασα ένα πρόγραμμα που διαγράφει μαζικά επαφές. τις τσέκαρα όλες (έξυπνος) και πάτησα διαγραφή αφού είχα αποσυνδέσει την συσκεύη. Σκέφτηκα ότι θα την ξανασυνδέσω και θα μεταφέρει τις επαφές από το outlook.. χμ.. είχα ξεχάσει ανοιχτό το WiFi στο κινητό.. ή δε ξέρω τι μπορεί να έγινε πάντως πουθενά δεν υπάρχουν επαφές.

 

ένα μεγάλο μπράβο! δέχομαι βρισιές και μούντζες μέσω ΠΜ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου έγραψα πως έλυσα το πρόβλημα του συγχρονισμού,δηλαδή δεν κάνω ποτέ :lol: αλλά από την άλλη με τον τρόπο που σου είπα δεν σου λειτουργεί το facebook link των επαφών :worry:
Link to comment
Share on other sites

πήγα να δοκιμάσω και τον δικό σου τρόπο και τελικά εγινε χειρότερα το θέμα. στην αρχή μου πέρασε όλες τις επαφές στο Gmail με διάφορους ASCII χαρακτήρες.. μπήκα σε μια μια επαφή και τις διόρθωσα (από το gmail όχι από το κινητό).

μετά αφού άλλαξα rom, έκανε συνχρονισμό όλες τις απαφές (ενώ του gmail δεν ήθελα!) και πάλι μου τις έφερε με ASCII χαρακτήρες.. πάλι μαύρο χάλι όλα.. η συνέχεια είναι 2-3 ποστ ποιο πάνω.. :/

 

ουφ.. εκεί που είχα λύσει το θέμα με τις επαφές τώρα πάλι στην ίδια διαδικασία μπαίνω

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ειχα μια παλιά ρομ η οποία ειχε τις επαφες μεσα και δεν τις ειχα διαγραψει, την φορτωσα και εκανα συχρονισμο με το Outlook. Οι επαφές τώρα είναι στο Outlook, αλλά φόρτωσα την καινούργια ROM και δε κάνει συνχρονισμό από το Outlook στη συσκευή...

 

τα νευρα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιαυτό λέω εγώ κράτα μια σανίδα σωτηρίας με pimbackup at wm και μην μπερδεύεις outlook . To gmail γενικά δεν έχει προβλήματα με τις επαφές ....

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμαστε το doual boot με το που ανηγειs το κηνητο σου βγαζει δυο λειτουργιεs android και windows και διαλεγηs πιο λειτουργικο θελειs να ξεκινηση γλυτονειs πολυ φασαρια δεν χριαζεται να παs στον φακελο τηs καρταs μνημηs για να ανοιξηs το android για περισοτερα εδω thegadgets.net/.../how-to-dual-boot-htc-hd2-with-windows-mobile-and-android/ -
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ειχα μια παλιά ρομ η οποία ειχε τις επαφες μεσα και δεν τις ειχα διαγραψει, την φορτωσα και εκανα συχρονισμο με το Outlook. Οι επαφές τώρα είναι στο Outlook, αλλά φόρτωσα την καινούργια ROM και δε κάνει συνχρονισμό από το Outlook στη συσκευή...

 

τα νευρα μου!!!!!

 

μια λυση που ξερο ειναι να κανειs reset διαγραφη οληs τηs μνημηs του κινητου αλλα στα windows οχι στο android την καρτα μνημησ δεν θα την πηραξειs και μετα θα κανειs συχρονισμο και θα δεχτει οποια rom θεs και νομιζο οτι πρεπει να διαλεξειs εναν λογαριασμο για να κανεισ συχρονισμο η το android η τα windows αν κανειs και τα δυο μπορει να εχειs παλη μπερδεμα και με τηs επαφεs

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως ειχα μια παλιά ρομ η οποία ειχε τις επαφες μεσα και δεν τις ειχα διαγραψει, την φορτωσα και εκανα συχρονισμο με το Outlook. Οι επαφές τώρα είναι στο Outlook, αλλά φόρτωσα την καινούργια ROM και δε κάνει συνχρονισμό από το Outlook στη συσκευή...

 

τα νευρα μου!!!!!

Φιλε αν εχεις τις επαφες στο outlook, μπορεις να κανεις ενα export σε αρχειο .csv και να το κανεις import στον gmail λογαριασμο σου. ετσι θα εισαι σιγουρος για τις επαφες σου παντα :).

εχω φτιαξει και εναν οδηγο στο blog μου (στην υπογραφη μου) και εκει γραφει πως θα κανεις import το αρχειο csv στο gmail σου, αν και ειναι κατι ευκολο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια πηγα χθες πλαισιο και ειδα το HTC HD7 που τρεχει windows 7 πολυ καλο.εμεις ποτε θα βαλουμε στο HD2 μας??????????????????

 

Άγνωστο...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

O DarkStone έβγαλε την δεύτερη έκδοση της Ram Edition

 

[bUILD][16.12.2010] darkstone SuperRAM FroYo v1.2 Beta [kernel: Hastarin custom]

 

"New Features:

Optimization of speed

Now using LauncherPro

New way of loading /system into RAM

 

Fixed Bugs:

USB Storage mode not working

Robot Voice (If you still get it, press loudspeaker while on the call and hang up. Your next call with be robot voice free)

Mobile data not working for everyone (I've included a build.prop file in the /root/system folder. Modify this if necessary. Data can take a minute or two to fuly function when enabled.)

GPS not working

UTF8 Filename support

 

Bugs that still exist:

Camera settings force close

Wifi tethering not working

 

Todo:

Fix remaining bugs

Add RTL support

Catch some sleep (:P)

 

I will fix these issues in due time, for now this is a concept build to show the speed of the build!"

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=870518

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

σας βλέπω όλους και τραβάτε ταλαιπωρίες με την μεταφορά των επαφών. η αλήθεια είναι ότι όταν εγώ προσπάθησα να μεταφέρω τις επαφές στο android του D2 μου, μου σπασανε τα νεύρα και το παράτησα. Εγώ δεν θέλω να βάλω τις επαφές μου στο gmail. δεν θέλω να ανεβάζω πληροφορίες δικές μου πουθενά πως το λένε. υπάρχει κάποιος offline τρόπος να γίνει?

 

υπόψιν, ούτε καν με το outlook δεν το συγχρονίζω. έχω τις επαφές μου στο pda μου, γιατί εκεί τις θέλω και μόνο, και έχω και ένα spb backup για παν ενδεχόμενο.

 

πως θα κάνω εξαγωγή απο το winmo, στο android χωρίς να περάσω μέσα απο ένα κάρο υπηρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...