Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εφαρμογή την βρίσκεις στο μαρκετ.Τις επαφές μου εγώ τις κάνω export σε vcf αρχείο απευθείας από τις επαφές.Θα μου πεις τώρα που χρησιμεύει το titanium...

Xρησιμεύει ώστε να μπορείς να επαναφέρεις τις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει με τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει σε αυτές

 

γιατί σε άκουσα?!?! :D πολύ καλός τρόπος και γρήγορος, χωρίς να χρειάζεται κάποιο app για να γίνει αλλά... ενα τεράστιο αλλά! Το έκανα για να περάσω άλλη rom και δε μου κράτησε το σύνδεσμο κάθε επαφής με την αντίστοιχη επαφή στο facebook.. αυτό θα πει "φτου και απ την αρχή".. :/

 

Θυμίστε μου λίγο..

Θέλω να αλλάξω ROM του ίδιου μάγειρα. Κατεβάζω τα αρχεία της ROΜ και κρατάω το data.img από την προηγούμενη ώστε να έχω φρέσκια ρομ αλλά τα ίδια προγράμματα που είχα (και επαφές και sms)???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν έχω facebook και έτσι δεν έκανα ποτέ αντίστοιχιση επαφών για να ξέρω ότι κάτι δε πάει καλά με τον τρόπο που ανέφερα

Για το data.img που αναφέρεις έτσι είναι.Εγώ μετέφερα το data.img από την 4.3 στην 1.1 revolution χωρίς κάποιο εμφανές τουλάχιστον πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ FACEBOOK!??!!? Να μου πεις δεν εχεις κινητο να το καταλαβω ( :P ) αλλα δεν εχεις fb?!? πως ζεις?? :P

 

Α ναι? μπορούμε να το μεταφέρουμε και σε άλλη ρομ άσχετη από την σειρά της προηγούμενης? Δε το ήξερα αυτό. Μόλις μου έλεισες τα χέρια. Αλλά αν η ROM που είχαμε έχει υπεφορτωθεί και ξεκίνησε τα κολλήματα και τα "πατάω και περιμένω γιατί σέρνεται" θα μου τα κάνει και στην επόμενη ή δεν έχει σχέση με το data.img αυτό αλλά εχει σχέση με τα υπόλοιπα αρχεία που συνοδεύουν την εκάστοτε ROM?

 

μερσυ!

Link to comment
Share on other sites

μη το δένεις κόμπο ότι μπορείς να το μεταφέρεις σε οποιαδήποτε άλλη ρομ χωρίς προβλήματα.π.χ. δεν είμαι σίγουρος τι συνέπειες θα έχει αν μεταφέρεις data.img από ρομ του απλού desire σε desire hd ή ρομ του mdj σε άλλου σεφ

Και εννοείται ότι αν προηγούμενη ρομ είχε υπερφορτωθεί λόγω των πολλών εφαρμογών,θα μεταφερθεί το φόρτωμα και στην νέα

Link to comment
Share on other sites

με το Titanium Backup ειμαι σουπερ, οποτε καλυτερα ετσι.

μήπως ξέρεις και κανενα καλό backup για τις επαφές? Να μεταφέρει όλους τους συνδέσμους όμως, λινκ από fb και google, φωτογραφίες, outlook και παει λέγοντας ?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω απο το πρωι σημερα την 4.4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859817

 

με την 4.3 ημουν πολυ ικανοποιημένος, η 4.4 μου φαινεται ποιο γρηγορη, μπορει και να ειναι ιδεα μου. Ακομη δε βρηκα χρονο για την 1.2 Revolution αν και ειναι περασμενη μεσα στην SD Card

Link to comment
Share on other sites

Εκτος την froyo revolution v 1.7,την φοραω εδω και δυο βδομαδες,ποια αλλη μου προτεινετε να δοκιμασω?

 

Είναι η πιό σταθερή, μην την πειράζεις. Δουλεύουν τα πάντα απροβλημάτιστα και σφαιράτα.

Αν πάλι ψήνεσαι για αλλαγή, δοκίμασε την φρέσκια Revolution HD 2.2 (έχει λίγα θεματάκια) ή την Desire HD 4.4 που προτείνει o Karharias.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος την froyo revolution v 1.7,την φοραω εδω και δυο βδομαδες,ποια αλλη μου προτεινετε να δοκιμασω?

 

δοκιμαζω απο το πρωι σημερα την 4.4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859817

 

με την 4.3 ημουν πολυ ικανοποιημένος, η 4.4 μου φαινεται ποιο γρηγορη, μπορει και να ειναι ιδεα μου. Ακομη δε βρηκα χρονο για την 1.2 Revolution αν και ειναι περασμενη μεσα στην SD Card

 

Είναι η πιό σταθερή, μην την πειράζεις. Δουλεύουν τα πάντα απροβλημάτιστα και σφαιράτα.

Αν πάλι ψήνεσαι για αλλαγή, δοκίμασε την φρέσκια Revolution HD 2.2 (έχει λίγα θεματάκια) ή την Desire HD 4.4 που προτείνει o Karharias.

 

Όλες αυτές οι rom που προτείνεται είναι στα Ελληνικά;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

έχουν και ελληνικά όλες εκτός των nexus builds (που μου αρέσουν)

επί τη ευκαιρία :

 

NexusHD2-FRG83D V1.8 PPP + RMNET

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=793924

σ'αυτές τα πράγματα είναι αλλιώς με τις γλώσσες , χρειάζεται το morelocale2 για ελληνικό μενού & αυτό :htc_ime_jonasl_hires22_27 για πληκτρολόγιο ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

έχουν και ελληνικά όλες εκτός των nexus builds (που μου αρέσουν)

επί τη ευκαιρία :

 

NexusHD2-FRG83D V1.8 PPP + RMNET

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=793924

σ'αυτές τα πράγματα είναι αλλιώς με τις γλώσσες , χρειάζεται το morelocale2 για ελληνικό μενού & αυτό :htc_ime_jonasl_hires22_27 για πληκτρολόγιο ...

 

Μπορείς να είσαι λίγο πιο περιγραφικός, πως ξεχωρίζουν κλπ;

Για να δοκιμάσω κάποια 2η rom, την βάζω απλώς στην κάρτα σε διαφορετικό φάκελο από την υπάρχουσα;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

όλα τα παραπάνω έχουν ελληνικά , τα nexus είναι τόσο λίγα , επίσης γράφουν οι builder στο xda NOT MULTILANGUAGE

στην κάρτα όπως την πρώτη μόνο που το android folder name θα είναι διαφορετικό στην κάθε μία .

Και αντίστοιχα στο δικό τους Startup θα γράψεις στην προτελευταία συνήθως γραμμή set cmdline "rel_path=ΤΟΟΝΟΜΑΤΟΥFOLDER +ότι άλλο γράφει πχ nand_boot=0"

πχ σε όνομα folder που είχα : AndroidMCCM SE 3.0r7.7

το startup.txt μου είχε ως εξής

set mtype 2524

set ramaddr 0x11800000

set ramsize 0x1e400000

set initrd_offset 0x00a00000

set KERNEL zImage

set initrd initrd.gz

set cmdline "rel_path=AndroidMCCM SE 3.0r7.7 nand_boot=0"

boot

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στο δευτερο build να βάλω το data.img που χρησιμοποιώ στην revolution 1.5??

με την αλλάγή στο startup.txt βέβαια.

Θα μου χαλάσει τίποτα απο το 1ο build?

εννοώ αν συνυπάρχουν και τα 2 στην κάρτα

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοείς δύο build να έχουν το ίδιο data στα folders τους από ένα , εξαρτάται από την "συγγέννεια" τους , συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα , μία στις δέκα όμως κάποια εφαρμογή θα χτυπήσει . Μερικές φορές το αναφέρουν οι builders : clean setup .

Το startup είναι άσχετο με τα data...

 

Sent from my HD2 T8585 using Tapatalk

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά

Ευχαριστώ και τους 2!

Θα δοκιμάσω, αν και η Revolution της υπογραφής με εχει απόλυτα ικανοποιημένο..

Η Omega του Android:lol::lol::lol:

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ενα προβληματακι. Εβαλα την mdj froyo 2.2 , κατεβαζω απο το Android Market το Angry Birds, γινεται εγκατασταση και δεν το βρισκω πουθενα...τι φταιει;

 

Ευχαριστω!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις unmound την sd card απο τα settings....

 

δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=685400&page=5

 

παιδια, εχει καποιος τεσταρει τα ελευθερα wifi πχ flocafe, αν τα βλεπει η ρομ σας??

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις unmound την sd card απο τα settings....

 

δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=685400&page=5

 

παιδια, εχει καποιος τεσταρει τα ελευθερα wifi πχ flocafe, αν τα βλεπει η ρομ σας??

 

OK, ευχαριστώ, έπαιξε κανονικά τώρα το Angry Birds! ΑΛΛΑ, έχω ένα πρόβλημα πάλι, αυτή τη φορά με την ταχύτητα του παιχνιδιού! Βρε παιδιά, γιατί πάει τόσο γρήγορα???!!! :lol: Πάει τόσο γρήγορα που δεν μπορώ να παίξω! :)

Edited by ultraxmode
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Xαίρετε,

 

Έβαλα την froyo revolution v 1.7 όλα οκ μέχρι στιγμής εκτός απ'το wi-fi. Ενώ το βρίσκει κι έχω περάσει κωδικό κάνει συνέχεια connecting & disconnecting.

 

Επίσης, υπάρχει κάποιος έυκολος τρόπος να μεταφέρουμε τις επαφές μας?

 

Καμιά ιδέα τι το προκαλεί αυτό?

Edited by ArxOn
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε dual boot με ολες αυτες τις versions>

και τα προγ/τα που τα εγκαθιστουμε? γιατι η μνημη του HD2 δεν φτανει/χρησιμοποιειται?

 

και απο ram για τα προγ/τα ποση? 256/512? προβληματα ταχυτητας ή ο,τιδηποτε

υπαρχουν?

 

το wifi που δεν δουλευει δεν ειναι προβλημα?

οπως στην revolution 1.7 οπου αλλος την εκθειαζει και αλλος αναφερει οτι wifi no...

 

ειναι συμβατες με οποιαδηποτε rom windows που θα θελησω να βαλω?

δηλαδη να αλλαξω windows rom αλλα να κρατησω την android..

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε dual boot με ολες αυτες τις versions>////ναι

και τα προγ/τα που τα εγκαθιστουμε? γιατι η μνημη του HD2 δεν φτανει/χρησιμοποιειται?///στην virtual ram του κάθε build δηλαδή στο data.img

και απο ram για τα προγ/τα ποση? 256/512? προβληματα ταχυτητας ή ο,τιδηποτε

υπαρχουν?///512 ή 1gb ,οχι ,ναι

το wifi που δεν δουλευει δεν ειναι προβλημα?

οπως στην revolution 1.7 οπου αλλος την εκθειαζει και αλλος αναφερει οτι wifi no...///δουλεύει μην ακούς

ειναι συμβατες με οποιαδηποτε rom windows που θα θελησω να βαλω?

δηλαδη να αλλαξω windows rom αλλα να κρατησω την android..///ναι σχεδόν , αρκεί το radio να είναι >=2.08

thanks

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

οπως στην revolution 1.7 οπου αλλος την εκθειαζει και αλλος αναφερει οτι wifi no...///δουλεύει μην ακούς

 

 

Στο δικό μου όχι, το αναφέρω και πιο πάνω.

 

Αν γνωριζείς τη λύση, μοιράσου τη μαζί μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο για το wifi.Απλά βάζεις τον κωδικό και συνδέεται.Αναφέρθηκαν κάποια προβλήματα για ελεύθερα flocafe δίκτυα και για μη σύνδεση σε wifi N routers αλλά τουλάχιστον το δεύτερο νομίζω πως έχει λυθεί εδώ και λίγο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

καλυσπερα παιδια εβαλα την rom 4.4 που μου προτηνε ο karhariasgr ολα καλα μονο στην φορτιση αργει παρα πολυ 2,5 ωρεσ και εφτασε μονο στο 75% ξερει κανει τιποτα ευχαριστο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...