Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει, βρήκα την σωστή OMEGA XT ROM τελικά και δούλεψαν όλα (τουλάχιστον μέχρι τώρα) ΤΕΛΕΙΑ. Το HD2 μου αυτή τη στιγμή τρέχει με OMEGA XT V2.0 με C00kies TAB.

 

Κάποιες ερωτήσεις σίγουρα θα μου γεννηθούν οπότε ίσως σας ξαναενοχλήσω έτσι? Ευχαριστώ παιδιά!

 

ΥΓ : Ρε παιδιά, ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???? ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ !!!!!!! Πώς δεν την είχα βάλει αυτή τη ROM τόσο καιρό! Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που δούλεψαν σε αυτό το θαύμα!

 

λίγο off topic διότι εδώ μιλάμε για android στο HD2

αλλά δεν πειράζει ( υπάρχει σχετικό θέμα που αφορά

αποκλειστικά την omega). όντως το κινητό γίνετε πολύ μα

πάρα πολύ γρήγορο με τιν omega. βάλε και android

τώρα και είσαι έτοιμος :p

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λίγο off topic διότι εδώ μιλάμε για android στο HD2

αλλά δεν πειράζει ( υπάρχει σχετικό θέμα που αφορά

αποκλειστικά την omega). όντως το κινητό γίνετε πολύ μα

πάρα πολύ γρήγορο με τιν omega. βάλε και android

τώρα και είσαι έτοιμος :p

 

Oops! Sorry. Έχεις δίκιο. Ποσταρα στο σωστό thread. Όσο για το Android, με τη μία, μάλλον το απογευματάκι θα κατεβάσω την mdeejay και θα την τρέξω. Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό? Έχω τη μαμά Storage Card (ναι, μη βαράτε) με τα 2GB. Θα μπορέσω να τρέξω Android? Πόσο χωρητικότητα χρειάζεται το Android να τρέξει ?

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς γιατι ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργια. Αλήθεια, απο καινούργιες (sorry που γίνομαι offtopic) ποιές είναι ενδιασφέρουσες καρτούλες και απο πού?... (δεν έχω επαφή με την αγορά storage cards εδώ και αρκετό καιρό)
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς γιατι ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργια. Αλήθεια, απο καινούργιες (sorry που γίνομαι offtopic) ποιές είναι ενδιασφέρουσες καρτούλες και απο πού?... (δεν έχω επαφή με την αγορά storage cards εδώ και αρκετό καιρό)

 

καλο θα ειναι να κοιταξεις να βρεις γρηγορες καρτες (class 10)

απο μαρκες τωρα τι να πω...δεν ξερω...ολες σχεδον ιδιες επιδοσεις εχουν

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευτυχώς γιατι ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργια. Αλήθεια, απο καινούργιες (sorry που γίνομαι offtopic) ποιές είναι ενδιασφέρουσες καρτούλες και απο πού?... (δεν έχω επαφή με την αγορά storage cards εδώ και αρκετό καιρό)

 

SanDisk και Kingston class 4 και πάνω. Κάνε μια αναζήτηση στο skroutz.gr και θα βρεις που είναι διαθέσιμες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απορίες σχετικά με το Titanium BackUp..

 

λοιπόν το κατέβασα και το έτρεξα. Έκανα back up τις εφαρμογές που θέλω αλλά πως θα κάνω backup τις επαφές μου και τα SMS? Τι πρέπει να διαλέξω από την λίστα?

 

Επίσης που αποθηκεύονται τα backup αυτά? Δλδ αν θελω να φορμάρω την SD Card και να περάσω κάποια καινουργια version του Android ποιον φάκελο να παρω ώστε να μη χάσω και τα backup του Titanium?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Ασχετο.. έχει παρατηρήσει κανείς με την 4.3 ή την 4.4 καμιά φορά όταν μιλάει στο τηλ να γίνονται αρνητικά τα χρώματα στην οθόνη? Μου συμβαίνει συχνά αλλά δε ξέρω τι να κάνω, καμιά φορά διορθώνεται μόνο του με την επόμενη κλήση ή θα πρέπει να κανω reboot.

 

Φακελος titanium backup.για τα μηνυματα μονο βαλε την εφαρμογη sms backup & restore

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

SanDisk και Kingston class 4 και πάνω. Κάνε μια αναζήτηση στο skroutz.gr και θα βρεις που είναι διαθέσιμες.

 

Είμαι ήδη στο skroutz, σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

athanaso77 σου είπα πως σήμερα ξαναερωτεύτηκα το κινητό μου ακόμα μια φορά με την OMEGA XT ?? Ευχαριστώ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Απορίες σχετικά με το Titanium BackUp..

 

λοιπόν το κατέβασα και το έτρεξα. Έκανα back up τις εφαρμογές που θέλω αλλά πως θα κάνω backup τις επαφές μου και τα SMS? Τι πρέπει να διαλέξω από την λίστα?

 

Επίσης που αποθηκεύονται τα backup αυτά? Δλδ αν θελω να φορμάρω την SD Card και να περάσω κάποια καινουργια version του Android ποιον φάκελο να παρω ώστε να μη χάσω και τα backup του Titanium?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Ασχετο.. έχει παρατηρήσει κανείς με την 4.3 ή την 4.4 καμιά φορά όταν μιλάει στο τηλ να γίνονται αρνητικά τα χρώματα στην οθόνη? Μου συμβαίνει συχνά αλλά δε ξέρω τι να κάνω, καμιά φορά διορθώνεται μόνο του με την επόμενη κλήση ή θα πρέπει να κανω reboot.

 

Φακελος titanium backup.για τα μηνυματα μονο βαλε την εφαρμογη sms backup & restore

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

δε σε κατάλαβα.. που βρίσκω την εφαρμογή αυτή? μέσα στο titanium? κάνει και για τις επαφές μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
athanaso77 σου είπα πως σήμερα ξαναερωτεύτηκα το κινητό μου ακόμα μια φορά με την OMEGA XT ?? Ευχαριστώ!

 

Για ότι χρειαστείς σχετικά με την rom, στο σχετικό thread... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δε σε κατάλαβα.. που βρίσκω την εφαρμογή αυτή? μέσα στο titanium? κάνει και για τις επαφές μου?

Την εφαρμογή την βρίσκεις στο μαρκετ.Τις επαφές μου εγώ τις κάνω export σε vcf αρχείο απευθείας από τις επαφές.Θα μου πεις τώρα που χρησιμεύει το titanium...

Xρησιμεύει ώστε να μπορείς να επαναφέρεις τις εφαρμογές που έχεις κατεβάσει με τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει σε αυτές

Link to comment
Share on other sites

αχα.. νομιζα οτι το τιτανιουμ κανει για όλα, και για επαφές και σμσ. τα σμσ δε με ενδιαφέρουν να πω την αληθεια, μονο οι επαφες.

δε ξερω ομως τι εγινε παλι σημερα, ενω χτες εκατσα και ταιριαξα ολες τις επαφες να ειναι οκ, συνδεδεμένες με το google και με το facebook, σημερα εγινε ενα τεραστιο μπάχαλο!!! οτι να ναι νουμερα ειναι συνδεδεμένα μεταξύ τους, με ότι να ναι φωτογραφίες και ότι να ναι ονόματα.. :/ πως εγινε παλι αυτο?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και γιαυτό αλλά αν επαναφέρεις όλο το σύστημα σε άλλη ρομ,το πιο πιθανό είναι να γίνει μπάχαλο.
Link to comment
Share on other sites

για τις επαφές και τα σμσ πως κανει? τι διαλέγω?

περασα αλλη ρομ αλλα χωρις να επαναφέρω τίποτα οι επαφές πρόλαβαν και έγιναν μπάχαλο.. και μου πήρε μολις μερικές ώρες να τις διορθώσω χτες.. γμτ.. φρίκη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι έτσι κάνει μια καμάρα.προφανώς κάτι του ξέφυγε.αύριο πιστεύω ότι θα βγάλει την 1.2 με διορθωμένο αυτό το πρόβλημα

 

Βγήκε η 1.2!!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=866558

 

Edit: Το πρόβλημα με τα γραφικά στην οθόνη μιας ημέρας του Ημερολογίου και στην οθόνη των μηνυμάτων παραμένει!!!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει κάτι περίεργο με την 1.1.

Το τηλέφωνο το αποσύνδεσα απο τη φόρτιση χθές στις 12 το βράδυ με μπαταρία 100% και ήθελα να τεστάρω τί κατανάλωση θα έχει σε stand by. Το πρωί στις 06:30 είχε πάει ΜΟΝΟ στο 98%.

Απόρησα αλλά ήθελα να συνεχίσω το τεστ και στη δουλειά, καθώς δέχομαι συνεχώς κλήσεις και γενικότερα το χρησιμοποιώ αρκετά. Τώρα, μετά απο 18 ώρες η μπαταρία είναι στο 75% πράγμα που δεν συνέβαινε ποτέ στις Revolution και στις HD Roms.

Μακάρι να είναι έτσι και οι επόμενες Revolution HD.

Link to comment
Share on other sites

Αριστη καταναλωση! Εγω στις 6 ωρες με την 1.1 εχω 4% καταναλωση.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αριστη καταναλωση! Εγω στις 6 ωρες με την 1.1 εχω 4% καταναλωση.

 

Καλύτερα και από τα windows! (Εξαρτάται από τη χρήση βέβαια) :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

στάματησε το project της nand; για όσους αναρωτιούνται γιατί δεν έχουμε ακόμη android από τη nand.όπως βλέπετε δεν είναι τόσο εύκολο να γίνει.ο cotulla μπορεί να είναι ο αρχηγός σε όλο αυτό αλλά και οι υπόλοιποι developers έχουν σημαντικό ρόλο στην επίλυση των διάφορων προβλημάτων.δείτε τι λέει ο ίδιος developer στο πιο πάνω ποστ πιο αργή η nand γιατί είναι παλιάς τεχνολογίας και το μόνο που θα κερδίσουμε θα είναι γρηγορότερη εκκίνηση και καλύτερη κατανάλωση στην αναμονή.πόσο καλύτερη από το 0,5% ανά ώρα που μας δίνει το ρομ 1.1 revolution του mdjeay; μια χαρά είναι και από την κάρτα

 

καλημερα παιδια ειμαι καινουργιοσ και δεν ξερο παρα πολα εχο το hd2 και θελο να ροτησο αν βαλο καποια android rom θα χασο τα windows και αν ποσ θα τα επαναφερο αν μπορει να μου απαντησει καποιοσ ευχαριστο

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

όχι δε χάνεις τίποτα, τα Windows Mobile είναι εγκατεστημένα στη μνήμη της συσκευής (nand) σου και δε σβήνονται (προς το παρών... χεχε..) από εκεί. Εσύ θα πρέπει να έχεις μια κάρτα MicroSD 1γίγα τουλάχιστον για να περάσεις Android.

 

Πήγαινε στο παρακάτω λινκ και κατέβασε την rom αυτή που ενδεικτικά προτείνω εγώ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859817

 

Κατέβασε εκείνο που λέει DOWNLOAD v. 4.4

επίσης κατέβασε ένα από τα δύο data.img . Αν η κάρτα έχει χώρο κατέβασε την έκδοση του 1γιγα και όχι τα 512. Αυτό στην ουσία είναι πόσο χώρο να έχει η Android Rom για να εγκαταστήσεις εφαρμογές (δεν είναι Windows Mobile το Android, έχει πολλά καλούδια.. ;) ).

 

Η rom θα έχει δυο φακέλους, καλό είναι να κρατήσεις τον εσωτικό φάκελο μόνο και να τον αφήσεις με την ονομασία Android. Στην συνέχεια μέσα στον ίδιο φάκελο ρίξε, χύμα, και το data.img που κατέβασες. Αυτά τα ρίχνεις μέσα στην SD σου κάρτα και ακολουθείς τις οδηγίες..

 

Installation:

- Place "Android" folder on the root of your SD card

- Run "CLRCAD.exe" then "haret.exe"

- First boot will take up to 10-15 minutes

 

Άνοιξε κάποιον explorer των Windows Mobile για να τρέξεις τα παραπάνω αρχεία. Όταν θα κάνεις reboot θα μπαίνεις στα Windows Mobile και από εκεί θα μπορείς να μπαίνεις ξανά στο Android.

 

 

Επειδή ξέρω ότι μετά από 10 λεπτά περιήγησης σε Android λειτουργικό θα σκεφτείς πως θα σβήσω τα Windows Mobile και να έχω μόνο Android, να σου πω ότι προς το παρών δε γίνεται. :)

Link to comment
Share on other sites

@somer

Για να σου τρέξει το android πρέπει να έχεις στο κινητό σου ή την τελευταία επίσημη wm rom 3.14 ή να έχεις κάνει hspl και να έχεις βάλει ένα ράδιο που να υποστηρίζει την 576ραμ.Τέτοια ράδιο είναι τα 2.14.50 και 2.15.50

Αν έχεις την 1.66 απείραχτη,δε θα σου τρέξει το android

Link to comment
Share on other sites

σωστα.. δε το σκέφτηκα αυτό. :/

πήγαινε..

 

Windows -> Settings -> System -> Device Info -> Software Info και δες ποιo Radio χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα παιδια ειμαι καινουργιοσ και δεν ξερο παρα πολα εχο το hd2 και θελο να ροτησο αν βαλο καποια android rom θα χασο τα windows και αν ποσ θα τα επαναφερο αν μπορει να μου απαντησει καποιοσ ευχαριστο

 

Περιμένεις με μία - δύο απαντήσει να είσαι έτοιμος; Γιατί δεν διαβάζεις λίγο εδώ μέσα που έχουν απαντηθεί πολλάκις όλα ούτως ώστε να είσαι καταρτισμένος για τις διαδικασίες αλλά και για να ενημερωθείς το τι κερδίζεις και τι χάνεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις με μία - δύο απαντήσει να είσαι έτοιμος; Γιατί δεν διαβάζεις λίγο εδώ μέσα που έχουν απαντηθεί πολλάκις όλα ούτως ώστε να είσαι καταρτισμένος για τις διαδικασίες αλλά και για να ενημερωθείς το τι κερδίζεις και τι χάνεις;

 

γιατί βαριέμαι να διαβάζω. εγώ καίγομαι να βάλω android, όχι να γράψω διπλοματική πάνω στο θέμα!:p

 

παναθεμά σας, το D2 μου έχει φτάσει πλέον ΣΧΕΔΟΝ στο καλύτερο σημείο που μπορεί να πάει, και τώρα βαριέμαι σε απίστευτο σημείο. ξέρετε ότι έχω να φλασάρω πάνω απο 2 μήνες? ε? ποιός? ΕΓΩ!

και όχι τίποτα άλλο, δεν έχω και λεφτά να πάρω κανα HD2 να παίζω. ασε που πολλές φορές αναρωτιέμαι αν αξίζει, και μετά λέω αξίζει, και άντε πάλι απο την αρχή. (το D2 δεν το πουλάω, αυτό το pda φτιάχτηκε για μένα)

Edited by WebViRuS
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι έγινε... στραβά ξυπνήσαμε?!?! :D :D

 

Απλά προσπαθώ να υπενθυμίζω στον κόσμο ότι εδώ είναι forum και όχι chat room. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...