Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Greenify βαλε,ρυθμισε το μια φορα και δε χρειαζεται να ξανασχοληθεις με task killers.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην ρύθμιση που λέει και ο Χρήστος να προσέξεις να εξαιρέσεις aftermarket πληκτρολόγιο ,αν χρησιμοποιείς , γιατί κάθε τόσο θα βλέπεις το default . Κατα τ αλλα είναι ο πιο εύκολος τρόπος να τρεξεις αξιοπρεπώς jb at hd2 ... (Και βέβαια θα βγάλεις τους killers)

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Το Greenify βαλε,ρυθμισε το μια φορα και δε χρειαζεται να ξανασχοληθεις με task killers.

 

το εβαλα και πραγματικα φαινεται τελεια εφαρμογη. κανει οτι εκανε το advanced task killer απλα το κανει μονο του σε οσες εφαρμογες επιλεξεις χωρις να πατας κανενα κουμπι..

ασε που το advanced task killer δεν εκιλεινε ολες τις ανενεργες εφαρμογες παρα μονο οποτε και οταν γουσταρε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς που το ξανα έκανε χθες ακριβώς μετά τη νέα καθαρή εγκατάσταση και χωρίς να έχω περάσει κανένα πρόγραμμα εκτός απο αυτά που είχαν περαστεί με την ρομ. Το κινητό έκλεισε από μόνο του, ενώ άνοιξα με τον file manager κάποιο folder στην κάρτα SD (την γνωστή 16αρα sandisk κόκκινη-γκρι έχω). Μετά από αυτό η συσκευή δεν άνοιγε. Όποτε πατούσα το Power ακουγόταν ένα τσακ (μία φορά), σαν να μην μπορούσε να πάρει ρεύμα... :blink:

Τελικά και ύστερα από κάμποσα βγαλσίματα της μπαταρίας, ελάχιστο χτύπημα στην πλάτη του κινητού, λίγο κούνημα στις επαφές της μπαταρίας, άνοιξε και "τρέχει" κανονικότατα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει... και μάλλον η ρομ δεν ευθυνόταν

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Αν στο κάνει και σε wm τότε αν δεν είναι βλαμενη μπαταρία είναι hardware πρόβλημα , κύκλωμα τροφοδοσίας , κουμπιά κλπ

Δυστυχώς

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς που το ξανα έκανε χθες ακριβώς μετά τη νέα καθαρή εγκατάσταση και χωρίς να έχω περάσει κανένα πρόγραμμα εκτός απο αυτά που είχαν περαστεί με την ρομ. Το κινητό έκλεισε από μόνο του, ενώ άνοιξα με τον file manager κάποιο folder στην κάρτα SD (την γνωστή 16αρα sandisk κόκκινη-γκρι έχω). Μετά από αυτό η συσκευή δεν άνοιγε. Όποτε πατούσα το Power ακουγόταν ένα τσακ (μία φορά), σαν να μην μπορούσε να πάρει ρεύμα... :blink:

Τελικά και ύστερα από κάμποσα βγαλσίματα της μπαταρίας, ελάχιστο χτύπημα στην πλάτη του κινητού, λίγο κούνημα στις επαφές της μπαταρίας, άνοιξε και "τρέχει" κανονικότατα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι φταίει... και μάλλον η ρομ δεν ευθυνόταν

 

αυτο που επαθες με την μπαταρια το ειχα παθει και εγω .. εκανε το κινητο συνεχεια επανεκινησεις ,μαλιστα ειχα ρωτησει καπου εδω στο φορουμ αν θυμαμαι καλα... τελος παντον .. και εκανα αυτο που εκανες και εσυ με το "πειραγμα" στα σιδερακια πισω της μπαταριας και απο τοτε δεν μου εχει ξαναπαρουσιαστει κανενα προβλημα , μαλιστα αν θυμαμαι καλα το ενα σιδερακι πισω απο το κινητο (απο αυτα που εφαπτονται με την μπαταρια) πρεπει να ηταν στραβο.

 

edit: μια ερωτηση παρακαλω? ευχαριστω :D .

στο performance της ρομ μου εχει να πειραξω την ταχυτητα που επεξεργαστη.

εγω απο 998 που ηταν το αρχικο την πηγα 1140 1ον)υπαρχει κανενα προβλημα με αυτο? 2ον) μετα απο reboot της συσκευης ξαναεπεσε στα 998 γιατι αυτο? πρπεει να ενεργοποιησω την επιλογη set on boot?

Edited by takisxx
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να ενεργοποιήσεις το set on boot.Προσωπικά δεν έχω δει αυτά τα επιπλέον 192mhz σε σχέση με τα 998mhz που τρέχει κανονικά η συσκευή να έχουν αντίκρυσμα την καλύτερη απόδοση οπότε πλέον το αφήνω ως έχει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να ενεργοποιήσεις το set on boot.Προσωπικά δεν έχω δει αυτά τα επιπλέον 192mhz σε σχέση με τα 998mhz που τρέχει κανονικά η συσκευή να έχουν αντίκρυσμα την καλύτερη απόδοση οπότε πλέον το αφήνω ως έχει.
Χρήστο στην V7.0 έκανα όλες τις ρυθμίσεις που έχει στο YouTube http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0_Mt0Qz_PSo και αν δεις με το rom toolbox αλλάζει το I/O scheduler σε noop, πράγμα το οποίο εγώ δεν το είχα κάνει ποτέ, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά το τηλέφωνο πεταει. Βεβαία εγώ είμαι από τους τυχερούς που δουλεύει απροβλημάτιστα στα 1190ΜHz.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι διαφορα εχει αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2303826

 

απο αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2235043

 

ιδιες μου φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στην V7.0 έκανα όλες τις ρυθμίσεις που έχει στο YouTube http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0_Mt0Qz_PSo και αν δεις με το rom toolbox αλλάζει το I/O scheduler σε noop, πράγμα το οποίο εγώ δεν το είχα κάνει ποτέ, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά το τηλέφωνο πεταει. Βεβαία εγώ είμαι από τους τυχερούς που δουλεύει απροβλημάτιστα στα 1190ΜHz.

 

Αν είναι η ιδέα σου, τότε είναι και η δικιά μου....ή μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο....wow!!

 

Έχω βαρεθεί να με εκπλήσσει αυτό το κινητό.

 

Ο Λάζαρος μετά την ανάσταση ζει μεγαλεία...ακούτε κινεζάκια?? :p :p

 

@takisxx: η διαφορά τους είναι ότι τη μία δεν την πρόλαβε ο μάγειρας και του έγινε κάρβουνο (carbon) !!!! :lol: :lol: :lol:

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

@takisxx: η διαφορά τους είναι ότι τη μία δεν την πρόλαβε ο μάγειρας και του έγινε κάρβουνο (carbon) !!!! :lol: :lol: :lol:

:w00t::w00t:

ναι εχεις δικιο σε αυτο ;D καμια ουσιαστικη διαφορα υπαρχει? η απλα στην μια εχει το καρβουνο και στην αλλη οχι?!!!

 

Χρήστο στην V7.0 έκανα όλες τις ρυθμίσεις που έχει στο YouTube http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0_Mt0Qz_PSo και αν δεις με το rom toolbox αλλάζει το I/O scheduler σε noop, πράγμα το οποίο εγώ δεν το είχα κάνει ποτέ, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά το τηλέφωνο πεταει. Βεβαία εγώ είμαι από τους τυχερούς που δουλεύει απροβλημάτιστα στα 1190ΜHz.

 

αυτες οι ρυθμισεις ειναι και για την carbon ρομ, ξερεις?

Edited by takisxx
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η ιδέα σου, τότε είναι και η δικιά μου....ή μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο....wow!!

 

Έχω βαρεθεί να με εκπλήσσει αυτό το κινητό.

 

Ο Λάζαρος μετά την ανάσταση ζει μεγαλεία...ακούτε κινεζάκια?? :p :p

 

@takisxx: η διαφορά τους είναι ότι τη μία δεν την πρόλαβε ο μάγειρας και του έγινε κάρβουνο (carbon) !!!! :lol: :lol: :lol:

 

Έτσι είναι κάθε φορά που κάνεις wipe και περνάς μια φρέσκια Rom. Μετά από λίγες μέρες θα αρχίσει να....λαχανιάζει πάλι!!!

Αφού στο τέλος Κινεζάκι θα γίνεις κι εσύ!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι κάθε φορά που κάνεις wipe και περνάς μια φρέσκια Rom. Μετά από λίγες μέρες θα αρχίσει να....λαχανιάζει πάλι!!!

Αφού στο τέλος Κινεζάκι θα γίνεις κι εσύ!!!

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-jellybean-cm10-1-t1.html

Δεν καταλαβαινει τιποτα ο τυπος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-jellybean-cm10-1-t1.html

Δεν καταλαβαινει τιποτα ο τυπος!!!!!

 

απο καταναλωση μπαταριας τι λεει αυτη? ξερουμε τποτα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως και οι άλλες του tytung δηλαδή μια χαρά για τα δεδομένα του κινητού.

 

μια χαρα εννοουμε το πολυ μιαμιση μερα σαν και αυτην που εχω τωρα? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2303826

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αυτές ειναι οι δυνατότητες του κινητού και της μπαταρίας που έχει.

 

στην ουσια να μην κανω καμια αλλη δοκιμη μπας και δω καλυτερεψη στην μπαταρια,ετσι?

σε ολες κραταει μια μερα ετσι δεν ειναι? :confused::confused: ακομα και σε αυτην που εχει πιο παλιο λογισμικο android?

 

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-gingerbread-v3-3a-android-2-3-7-t3.html

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

 

Την παρούσα στιγμή παίζω με WP7 και στο παρελθόν είχα σκεφτεί για android αλλά δεν το επιχείρησα ( παραθέτω το link των προηγούμενων ερωτημάτων μου).

 

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να βάλω Android στην NAND (συγκεκριμένα αυτή που προτείνετε παραπάνω) και να έχω την SD Card (έχω μια 8άρα Sandisk Class 10) σαν extra αποθηκευτικό χώρο.

 

Βασικά θέλω μια ROM σταθερή,γρήγορη και με καλή αυτονομία που να μπορώ να κάνω τα βασικά (wifi,apps,sms,photos,videos κλπ) και να το αφήσω εκεί. Γιύτο και σκέφτηκα τον παραπάνω τρόπο. Πείτε μου αν το σκέφτομαι σωστά.

 

Απο εκεί και πέρα, έχω λίγο μπλεχτεί με του οδηγούς:

Αρχικά έχω κάνει ext4 partition στην sd σύμφωνα με το video στον οδηγό για android. (Έβαλα FAT32 --> 2GB / EXT4 --> 6GB)

Απο εκεί και πέρα τί;;:what:

Απ'την μία στο video που περέθεσε ο φίλος dimitriosOS, απλώς μπαίνω στον MAGLDR και περνάω την ROM (αφού ήδη έχω βάλει HSPL, radio κλπ απο την εγκατάσταση των wp7) και απ΄την άλλη στον οδηγό στο κομμάτι "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ NAND ROM - Ξεχνάμε πλέον τα Windows Mobile" αναφέρει για εγκατάσταση recovery αρχικά και κατόπιν της ROM (όχι με 2πλο click απο το PC αλλά μέσω της SD απο τον MAGLDR).

 

Για βάλτε με στον σωστό δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν για ποιο λόγο έχεις κάνει το ext4 partition μεγαλύτερο απο το fat32; Κανονικά κάνουμε το αντίθετο ώστε να έχουμε περισσότερο χώρο για τα αρχεία μας.Ο σωστός δρόμος για να βάλεις android όταν έχεις ήδη magldr ειναι

1.Διαλέγεις την ρομ που θες και βλέπεις πόσα mb partition ζητάει και αντιγράφεις στην sd σου (fat32 κομμάτι) το zip αρχείο της rom

2.Κατεβάζεις και φλασάρεις το κατάλληλο partition απο τον οδηγό

3.Με το πέρασμα του partition σου περνάει και το recovery

4.Μπαίνεις στο recovery και φλασάρεις το zip αρχειο της ρομ

Ουσιαστικά δηλαδή ακολουθείς την ενότητα "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ NAND ROM - Ξεχνάμε πλέον τα Windows Mobile" του οδηγού από το σημείο που γράφει "εγκατάσταση android rom"

στην ουσια να μην κανω καμια αλλη δοκιμη μπας και δω καλυτερεψη στην μπαταρια,ετσι?

σε ολες κραταει μια μερα ετσι δεν ειναι? ακομα και σε αυτην που εχει πιο παλιο λογισμικο android?

 

http://androidforum.tytung.com/nexushd2-gingerbread-v3-3a-android-2-3-7-t3.html

Φίλε χρησιμοποιείς το κινητό; Οσο πιο πολύ χρήση κάνεις τόσο πιο γρήγορα θα τελειώνει η μπαταρία.Εγώ όταν το είχα για βασικό κινητό με android και με χρήση απο το πρωι στις 09.00 μέχρι τις 0200 ήθελα σχεδόν 2.5 μπαταρίες.Ανεξαρτήτου ποια ρομ είχα πάνω,Τώρα το φορτίζω κάθε 3-4 μέρες αλλά το χρησιμοποιώ ελάχιστα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε χρησιμοποιείς το κινητό; Οσο πιο πολύ χρήση κάνεις τόσο πιο γρήγορα θα τελειώνει η μπαταρία.Εγώ όταν το είχα για βασικό κινητό με android και με χρήση απο το πρωι στις 09.00 μέχρι τις 0200 ήθελα σχεδόν 2.5 μπαταρίες.Ανεξαρτήτου ποια ρομ είχα πάνω,Τώρα το φορτίζω κάθε 3-4 μέρες αλλά το χρησιμοποιώ ελάχιστα

χωρις να το χτησιμοποιω καθολου θελει φορτιση καθε μερα σχεδον αυτο ειναι το θεμα.

περασα και το greenfy που μου ειπες...

εσυ με ποια ρομ εισαι και θελει καθε 3-4 μερες φορτιση?

Link to comment
Share on other sites

Pixeldroid v7 και όταν λέω ότι χρησιμοποιώ ελάχιστα το κινητό σημαίνει ελάχιστα.απλά είναι ανοιχτό και χρησιμεύει ως ξυπνητήρι κυρίως.σε κάθε άλλη περίπτωση κανονικής χρήσης ήθελα φόρτιση κάθε βράδυ στη καλύτερη
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν για ποιο λόγο έχεις κάνει το ext4 partition μεγαλύτερο απο το fat32; Κανονικά κάνουμε το αντίθετο ώστε να έχουμε περισσότερο χώρο για τα αρχεία μας.Ο σωστός δρόμος για να βάλεις android όταν έχεις ήδη magldr ειναι

1.Διαλέγεις την ρομ που θες και βλέπεις πόσα mb partition ζητάει και αντιγράφεις στην sd σου (fat32 κομμάτι) το zip αρχείο της rom

2.Κατεβάζεις και φλασάρεις το κατάλληλο partition απο τον οδηγό

3.Με το πέρασμα του partition σου περνάει και το recovery

4.Μπαίνεις στο recovery και φλασάρεις το zip αρχειο της ρομ

Ουσιαστικά δηλαδή ακολουθείς την ενότητα "ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ NAND ROM - Ξεχνάμε πλέον τα Windows Mobile" του οδηγού από το σημείο που γράφει "εγκατάσταση android rom"

 

Έχω κάνει το ext4 partition μεγαλύτερο απο το fat32, γιατί αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο μεγαλύτερο ext4, τόσο περισσότερος αποθηκευτικός χώρος στο android. Υπέθεσα ότι το FAT32 για το κινητό είναι χαμένος χώρος γιατί δεν το διαβάζει και βλέπει μόνο το ext4. Για δώσε πληροφορίες γιατί προφανώς είμαι περισσότερος άσχετος απ'ότι νόμιζα. :X

 

Ξέρουμε πόσο recovery/cache θέλει η παραπάνω ROM του tutyng που παρέθεσα γιατί δεν το βρήκα κάπου;

Link to comment
Share on other sites

285mb θέλει system αν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις όλα τα προγράμματα και 200 αν δεν επιλέξεις τίποτε.το ext4 θα χρειαστεί να το βάλεις για την εγκατάσταση των εφαρμογών σου αλλά χρειάζεται και το fat32 κομμάτι για όλα τα υπόλοιπα.π.χ. οι φωτογραφίες που βγάζεις,τα αρχεία μουσικής και βίντεο,οι χάρτες του gps κτλ πάνε στο fat32.αν τελικά προχωρησεις στην εγκατάσταση θα επιλέξεις την δεύτερη επιλογή data on ext
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...