Jump to content

Dell streak


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον το τηλεφωνο ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα (την επομενη μπορει να αλλαξουν τα πραγματα, τωρα ομως ειναι).

Λιγο πολυ τα ανεφεραν κι οι αλλοι κατοχοι παραπανω, εγω μονο να επισημανω (και προς τους δυο κατοχους) το εξης.

Η συσκευη, ετσι οπως ειναι κλεδωμενη, και με την rebelsim card παιζει αξιοπιστα ΜΟΝΟ σε 2g προς το παρον (αν το γυρισεις σε 3g κανεις δουλεια σου, αλλα δειχνει στον αλλο κλειστο) και ΜΟΝΟ σε Cosmote. Σε Wind ΔΕΝ παιζει σωστα, με λιγα λογια αν χασει το σημα για ωρα (π.χ. στο μετρο) δεν το βρισκει ποτε (μηνυμα No service) και απαιτειται να μπει η σιμ σε αλλη συσκευη για να παρει τα κλειδια δικτυου και παλι πισω στο dell - αλλα φυσικα αυτο δεν ειναι λειτουργικο.

Για βοντα δε γνωριζω, δεν το δοκιμασα.

Κατα τα αλλα τα ειπαν τα παιδια.

Πανεμορφο (μοιαζει πανακριβο στο χερι), η οθονη ειναι απολαυση και για πρωτη φορα μπορω να πω οτι κανω δυο πραγματα παραπανω με το "κινητο" μου, γρηγορο, με υποδειγματικη ποιοτητα κατασκευης, απλετη RAM, ακομη περισσοτερος αποθηκευτικος χωρος (2GB εσωτερικη και 16 στην παρεχομενη microSD) και καλη ποιοτητα συνομιλιας (οχι, δεν μοιαζει μεγαλο οταν το κρατας στο αυτι). Εχουμε δει κι αλλες υλοποιησεις στο παρελθον (Χ7500 κλπ), αλλα καμια δεν ηταν πρακτικη και ολα ηταν με λειτουργικα που δεν σου επετρεπαν να κανεις αυτο που ηθελες χωρις κοπο. Το dell ειναι πραγματικα εργονομικο, ακομα και με αυτο το μεγεθος.

Για την αυτονομια, επειδη βλεπω διαφορα να γραφονται, εχει ισως την καλυτερη που εχω δει σε android συσκευη (με 800Χ480 αναλυση), παρα την τεραστια 5'' οθονη του.

Σε αναμονη ενος software unlock...

Y.Γ. Στην Ελλαδα, η dell προτιθεται να το φερει σε κανα δυο μηνες, αλλα μονο αν προχωρησει σε συναψη συμφωνιας με καποιο δικτυο. Αλλιως δε θα ερθει ποτε...

Υ.Γ. 2 Δεν υπαρχει τροπος, προς το παρον, να το αποκτησει καποιος ξεκλειδωτο. Πωλειται με συμβολαιο στην Ο2 αγγλιας η ξεκλειδωτο απο το αγγλικο site της dell, που δε στελνει εκτος Αγγλιας. Οποτε αν εχετε καποιο γνωστο στην Αγγλια...

Υ.Γ. 3 Καποιες συσκευες ξεκλειδωτες που πωλουνται στο ebay, ειναι σχεδον αποκλειστικα απο μια παρτιδα συσκευων που δοθηκαν στο Τεξας για σκοπους beta testing....

Υ.Γ. 4 Η συσκευασια της αμερικανικης εκδοσης (που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα, αλλα αναμενεται απο μερα σε μερα) ειναι καταπληκτικη...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο messaging capabilities εχει??σορυ για την ερωτηση αλλα δεν το εχω δει πουθενα γιαυτο ρωταω..

 

τι εννοεις messaging capabilities? εχει ολες τις γνωστες εφαρμογες ενος android κι ενα εξαιρετικο software keyboard...

Link to comment
Share on other sites

εννοω φιλε μου αν μπορεις να στελνεις sms..

 

σαφως και μπορεις να στειλεις sms, ειναι ενα κανονικο υπερμεγεθες τηλεφωνο, που απλα μπορει να δωσει περισσοτερα, λογω του μεγεθους της οθονης...

Link to comment
Share on other sites

Του εβαλα την καρτα μου , vodafone , και μεχρι τωρα δεν εχει χασει σημα (με την rebel sim).

Το εχω σε gsm only, οπως προτειναν και οι αλλοι κατοχοι.

Εχει Dell PC Suite , και συγχρονιζει με το outlook αψογα.

Για Ελληνικα δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα .

Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικά; Υποστήριξη 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms;

 

Οχι, δεν εχει ελληνικα το "μαμισιο" (κριμα κι ειναι ισως το καλυτερο πληκτρολογιο που εχω δει σε κινητο αφης - σε αυτο βεβαια βοηθα το μεγεθος και το κενο αναμεσα στα "πληκτρα").

 

Του εβαλα την καρτα μου , vodafone , και μεχρι τωρα δεν εχει χασει σημα (με την rebel sim).

Το εχω σε gsm only, οπως προτειναν και οι αλλοι κατοχοι.

Εχει Dell PC Suite , και συγχρονιζει με το outlook αψογα.

Για Ελληνικα δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα .

 

Για βοντα οπως σου ειπα, δεν ξερω τι παιζει.

Θα βεβαιωθεις οτι παιζει σωστα μονο αν πας σε σημειο που δεν πιανει (π.χ. υπογειο) και το αφησεις κανα δεκαλεπτο και μετα επιστρεψεις σε καλυπτομενη περιοχη (για να δεις αν θα επιστρεψει απο No service) η αν μετακινηθεις απο μια περιοχη σε μια αλλη σε αποσταση (ναι, παρατηρησα οτι το προβλημα παρουσιαζεται κι αν αλλαξει την κεραια κινητης, που συνδεεται, με μεγαλη ταχυτητα (δηλαδη μπαινοντας στην αττικη οδο, μεχρι να βγω το ειχε χασει, χωρις να εχει δυνατοτητα να το ανακτησει). Αναφερομαι στη Wind, για να μην υπαρχει παρανοηση και φυσικα δεν ειναι θεμα σιμ ,γιατι αλλαξα μεχρι και σιμ για να δω τι παιζει και βεβαιωθηκα οταν εβαλα μεχρι και τη Wind sim ενος φιλου και μολις βγηκα εθνικη οδο, παλι μηνυμα no service.

Η Cosmote οπως προανεφερα δεν εχει προβλημα (εκτος φυσικα του 3g, που ανεφερα παραπανω οτι ειναι δεδομενο σε ολες τις εταιρειες).

Για ελληνικα βαλε το slideΙΤ (κλωνος του swype, αλλα εχει κουμπακι που το γυριζεις σε κλασικο abc για να γραφεις ελληνικα. Δεν ειναι ο,τι καλυτερο σε σχεδιασμο, βεβαια, για τα γουστα μου).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει σωστα τις διαστασεις του (αν και δεν ειμαι καλος σε αυτα), πρεπει το μηκος και το πλατος της συσκευης να πλησιαζει αυτο ενος κλασικου εξωτερικου σκληρου 2,5? Ή ειμαι εντελως ακυρος?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απορω γιατι τοσα λιγα ποστ... Κανονικα επρεπε να γινει πανζουρλισμος για αυτο το απιθανο gadget.. Κινητο και tablet μαζι.. οσο για το μεγεθος, δεν με αφορα καθολου.. ισα ισα με ενθουσιαζει η 5αρα οθονη.. Εδω κ κανα μηνα κυκλοφορω με το Νοκια 9500, και παθαινουν πλακα οσοι το βλεπουν, στο Streak θα κολλησω? Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απορω γιατι τοσα λιγα ποστ... Κανονικα επρεπε να γινει πανζουρλισμος για αυτο το απιθανο gadget.. Κινητο και tablet μαζι.. οσο για το μεγεθος, δεν με αφορα καθολου.. ισα ισα με ενθουσιαζει η 5αρα οθονη.. Εδω κ κανα μηνα κυκλοφορω με το Νοκια 9500, και παθαινουν πλακα οσοι το βλεπουν, στο Steak θα κολλησω?

 

δε μπoρω παρα να συμφωνησω απoλυτα. ασχoλoυμαστε με iphone 4 κλπ νυχθημερoν κι αυτη η εργαλειαρα περναει στo ντoυκoυ. παντως τo γεγoνoς oτι ειναι κλειδωμενo, τoυ κoβει πoλλα πραγματα. η rebelsim απλα δεν ειναι αξιoπιστη λυση...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παντως τo γεγoνoς oτι ειναι κλειδωμενo, τoυ κoβει πoλλα πραγματα. η rebelsim απλα δεν ειναι αξιoπιστη λυση...

 

Αυτό είναι το μεγάλο του μειονέκτημα αυτή τη στιγμή, και όχι το μέγεθος (που για πολλούς ορθώς είναι πλεονέκτημα). Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με το ξεκλείδωμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να λυθούν οι απορίες αρκετών, το Dell Streak λόγω της μεγάλης οθόνης του (5") λογίζεται από πολλά site κλπ. ως Android Tablet και όχι ως κινητό. Είναι όμως κανονικότατο κινητό με τα όλα του. Το μόνο που θα προβλημάτιζε κάποιον πριν το αγοράσει θα ήταν το ότι έχει ακόμα Android 1.6 και το ότι πρέπει να βρει παντελόνια με μεγάλες τσέπες για να χωράει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η rebel sim ειναι τελειως αχρηστη ! Με vodafone που την χρησιμοποιω εδω και λιγες μερες μου κανει διαφορα restart μονο του, μερικες φορες εχει κλεισει τελειως , πολλες φορες που χανει το σημα δεν το ξαναβρισκει και πρεπει να βγαλω μπαταρια και να την ξαναβαλω , και τελος μια φορα που εχασε το σημα δεν το εβρισκε ξαβα με κανεναν τροπο. Οποτε εβγαλα την sim, την εβαλα σε μια συσκευη με κλειστο το 3G, μετα πισω στο streak και τοτε δουλεψε.

Ελπιζω συντομα να κυκλοφορησει καποιο unlock , γιατι ειναι πολυ εκνευριστικη η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μεγάλο του μειονέκτημα αυτή τη στιγμή, και όχι το μέγεθος (που για πολλούς ορθώς είναι πλεονέκτημα). Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με το ξεκλείδωμα.

 

Ετσι ακριβως. Ακομα, βεβαια, και να ξεκλειδωθει, λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να εκτιμησουν τα... προσοντα του. Ας ειναι... ;)

 

Πραγματι η rebel sim ειναι τελειως αχρηστη ! Με vodafone που την χρησιμοποιω εδω και λιγες μερες μου κανει διαφορα restart μονο του, μερικες φορες εχει κλεισει τελειως , πολλες φορες που χανει το σημα δεν το ξαναβρισκει και πρεπει να βγαλω μπαταρια και να την ξαναβαλω , και τελος μια φορα που εχασε το σημα δεν το εβρισκε ξαβα με κανεναν τροπο. Οποτε εβγαλα την sim, την εβαλα σε μια συσκευη με κλειστο το 3G, μετα πισω στο streak και τοτε δουλεψε.

Ελπιζω συντομα να κυκλοφορησει καποιο unlock , γιατι ειναι πολυ εκνευριστικη η κατασταση.

 

Αρα out κι η βοντα. Παντως το -σχετικα ενθαρρυντικο- ειναι πως παιζει σωστα (εκτος απο το 3g βεβαια, παραλληλα με κλησεις) σε Cosmote. Μας βλεπω για καμια φορητοτητα :lol::cry:

Παντως, κατα πως φαινεται, κι επειδη η Ο2 αρνειται πεισματικα να δωσει κωδικους ξεκλειδωματος, η μονη λυση ειναι με την κυκλοφορια του στην Αμερικη (εντος των ημερων), να αποκτησει πολυ μεγαλυτερη βαση χρηστων και καποιος να ασχοληθει σοβαρα με την υποθεση κλειδωμα...

Υ.Γ. Ειναι τεραστια ανοησια η μη υπαρξη δυνατοτητας αγορας της συσκευης, οπως αυτη πωλειται ξεκλειδωτη απευθειας απο το site της dell, εκτος Αγγλιας...

Δεν καταλαβαινω καθολου τη λογικη τους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα κανουν και χαντακονουν την συσκευη!!!Το ξεκλειδωμα πιστευω οτι ειναι θεμα 1-2 μηνων αφου εχουν κανει ηδη root δεν θα αργησει και η αναβαθμισει σε 2.2!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι η rebel sim ειναι τελειως αχρηστη ! Με vodafone που την χρησιμοποιω εδω και λιγες μερες μου κανει διαφορα restart μονο του, μερικες φορες εχει κλεισει τελειως , πολλες φορες που χανει το σημα δεν το ξαναβρισκει και πρεπει να βγαλω μπαταρια και να την ξαναβαλω , και τελος μια φορα που εχασε το σημα δεν το εβρισκε ξαβα με κανεναν τροπο. Οποτε εβγαλα την sim, την εβαλα σε μια συσκευη με κλειστο το 3G, μετα πισω στο streak και τοτε δουλεψε.

Ελπιζω συντομα να κυκλοφορησει καποιο unlock , γιατι ειναι πολυ εκνευριστικη η κατασταση.

 

 

μηπως πρεπει να κανεις αναβαθμιση?? ποια rom εχεις???

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια ερωτηση στα παιδια που το εχουν ηδη...αξιζει να αφησω το galaxy s για το streak?

 

Αυτη τη μεταβαση εκανα τελευταια κι εγω.

Ειναι μεγαλη κουβεντα. Σε πρωτη φαση η το παιρνεις ξεκλειδωτο, αν εχεις καποιον Αγγλια η περιμενεις. Δεν εχει νοημα να το παρεις κλειδωμενο imo...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,η αληθεια ειναι οτι αν το galaxy ειχε καλυτερη ποιοτητα κατασκευης θα το κρατουσα για παρα πολυ καιρο!!και καπου εδω εχει μπει στο μυαλο μου το dell..οπως το βλεπω μαλλον θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα περιμενω.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,η αληθεια ειναι οτι αν το galaxy ειχε καλυτερη ποιοτητα κατασκευης θα το κρατουσα για παρα πολυ καιρο!!και καπου εδω εχει μπει στο μυαλο μου το dell..οπως το βλεπω μαλλον θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα περιμενω.

 

Χμμμ, καποιον μου θυμιζεις :)

Κι εγω, κυριως για αυτο το λογο εφυγα απο το galaxy s. Το dell ειναι κορυφαιο -και- σε αυτο τον τομεα, οποτε αν υπαρχει λυση για το ξεκλειδωμα ειναι μια πρωτης ταξεως αγορα...

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν αυτη η αναζητηση για την τελεια συσκευη για τον καθενα μας θα σταματησει ποτε?????
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν αυτη η αναζητηση για την τελεια συσκευη για τον καθενα μας θα σταματησει ποτε?????

 

Αν οι συνθηκες το επιβαλλουν (ξεχωριστες για τον καθενα -ελλειψη χρηματων, χρονου κλπ) θα το κανουμε... διαφορετικα θα συνεχισει να ειναι το χομπυ μας...

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν αυτη η αναζητηση για την τελεια συσκευη για τον καθενα μας θα σταματησει ποτε?????

 

Ναι θα σταματησει!! Μολις οι εταιριες κατασκευης κινητων σταματησουν να παραγουν τηλ.!!:lol: μια ζωη στο ιδιο τρυπακι θα ειμαστε.... καλυτερη οθονη το ενα...αααα καλυτερο επεξεργαστη το αλλο ...... ααα καλυτερη καμερα εκεινο...χαχαχα οσο ζουμε θα αγοραζουμε:lol:

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...