Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κι εγώ πλέον με 2.3.4 από MUr4ik με 3.0.2.8 recovery. Καλή φαίνεται. Να δούμε και μπαταρία βεβαια!.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Γιατί το ραδιόφωνο ενεργοποιεί το Bluetooth? Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε; Και αν πας να σβήσεις το BT σβήνει και ο ήχος από το ράδιο!

 

Πάντως για όσους το επιχειρήσουν, να πω ότι η αναβάθμιση με recovery δεν πέτυχε αν και μου έβγαλε μήνυμα ΟΚ. Πήγε να κάνει ΒΟΟΤ αλλά κόλλησε στην αρχική οθόνη, οπότε κατέφυγα στη λύση του fastboot. Τώρα θα κάνω ένα backup με το recovery για να είμαι ήσυχος...

 

Youtube πώς βλέπουμε; (προφανώς εκτός του browser) Η εφαρμογή της LG προσωπικά μου άρεσε. Ήταν αρκετά εύχρηστη.

Επίσης με το ΜΑΡΚΕΤ τι γίνεται;

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να κανω μια ερωτηση ?

ηχογραφιση κλησης πως μπορω να κανω?:p

 

Βάλε την κλήση σε ανοιχτή ακρόαση και ηχογράφησέ την με ένα απλό mp3 recorder.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ πλέον με 2.3.4 από MUr4ik με 3.0.2.8 recovery. Καλή φαίνεται. Να δούμε και μπαταρία βεβαια!.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Γιατί το ραδιόφωνο ενεργοποιεί το Bluetooth? Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε; Και αν πας να σβήσεις το BT σβήνει και ο ήχος από το ράδιο!

 

Πάντως για όσους το επιχειρήσουν, να πω ότι η αναβάθμιση με recovery δεν πέτυχε αν και μου έβγαλε μήνυμα ΟΚ. Πήγε να κάνει ΒΟΟΤ αλλά κόλλησε στην αρχική οθόνη, οπότε κατέφυγα στη λύση του fastboot. Τώρα θα κάνω ένα backup με το recovery για να είμαι ήσυχος...

 

Youtube πώς βλέπουμε; (προφανώς εκτός του browser) Η εφαρμογή της LG προσωπικά μου άρεσε. Ήταν αρκετά εύχρηστη.

Επίσης με το ΜΑΡΚΕΤ τι γίνεται;

 

Συνδέσου με το Wifi και θα το κατεβάσει αυτόματα το market, το youtube και το Gmail. Οταν συνδεθείς πρώτη φορά με το market θα σε ρωτήσει και για τα υπόλοιπα google apps που θες να κατεβάσεις.

 

Εμένα δούλεψε κανονικότατα με το Update, με Clockwordmod 3.κάτι

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου με το Wifi και θα το κατεβάσει αυτόματα το market, το youtube και το Gmail. Οταν συνδεθείς πρώτη φορά με το market θα σε ρωτήσει και για τα υπόλοιπα google apps που θες να κατεβάσεις.

 

Εμένα δούλεψε κανονικότατα με το Update, με Clockwordmod 3.κάτι

 

Ναι ΟΚ. Πλεον δουλευει καλα. το πληκτρολογιο δεν μου αρεσει σχεδον καθολου. ειναι αργη η εισαγωγη κειμενου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ. Πλεον δουλευει καλα. το πληκτρολογιο δεν μου αρεσει σχεδον καθολου. ειναι αργη η εισαγωγη κειμενου

 

Για αυτό θα σε ενημερώσω εντός της ημέρας. Έχω κάτι στο νου μου για το πως να βάλω πάλι το πληκτρολογιο της LG. Θα το δουλέψω και αν πετύχει θα σας πω τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάω και εδώ:

 

Σε ποιο σημείο ακριβώς σταμάτησε να ανταποκρίνεται;; Οταν εγκατέστησες τη 2.1 Fastboot; Οταν εγκατέστησες την Cyanogenmod7 ή έκανες αναβάθμιση απο παλιότερη έκδοση;;

 

Βγάλε τη μπαταρία απο το κινητό σου, ξαναβάλτη, και πάτα το Power Button, όσο κρατάς πατημένο το Volume down(το κάτω βελάκι που χαμηλώνει τη φωνή)

 

Θα σε βάλει σε Download Mode. Σύνδεσε τώρα το κινητό σου με USB, και λογικά θα το εντοπίσει. Οταν γίνει αυτό ξανακάνε τη διαδικασία με το KDZ_UPD και πέρνα τη 2.1 fastboot, και ξαναδοκίμασε..

 

Σε περίπτωση που οταν συνδέεις το κινητό σου σε Download mode δε στο βρίσκει ο υπολογιστής, πήγαινε απο τον Control Panel του υπολογιστή σου, και στo Device Manager στην καρτέλα Modems, θα έχει σαν συσκευή το «lge android usb modem». Πάτα δεξί πάνω του και Disable, και ξαναδοκίμασε

Την 2.1 fastboot την είχα περάσει...μετά πέρασα αυτή: http://www.tylerbridger.com/downloads/Flashing_CyanogenMod_7_v1.4b.zip

που την βρίκα σε ένα forum...

 

Πατάω το Volume down και όσο το πατάω πατάω το power button αλλά κάνει μόνο δόνιση και μετά τίποτα...

Το σύνδεσα στον υπολογιστή και δεν βγάζει τίποτα...

Edited by pouf
Link to comment
Share on other sites

Την 2.1 fastboot την είχα περάσει...μετά πέρασα αυτή: http://www.tylerbridger.com/downloads/Flashing_CyanogenMod_7_v1.4b.zip

που την βρίκα σε ένα forum...

 

Πατάω το Volume down και όσο το πατάω πατάω το power button αλλά κάνει μόνο δόνιση και μετά τίποτα...

Το σύνδεσα στον υπολογιστή και δεν βγάζει τίποτα...

 

Για να μπεις σε Fastboot mode πατάς το πλήκτρο της κάμερας και όχι το volume down.

 

Για αυτό θα σε ενημερώσω εντός της ημέρας. Έχω κάτι στο νου μου για το πως να βάλω πάλι το πληκτρολογιο της LG. Θα το δουλέψω και αν πετύχει θα σας πω τον τρόπο.

 

Ναι ΟΚ. Πλεον δουλευει καλα. το πληκτρολογιο δεν μου αρεσει σχεδον καθολου. ειναι αργη η εισαγωγη κειμενου

 

Λοιπόν....κατέβασα ένα LG IME αρχείο σε zip μορφή (που είναι το γνήσιο πληκτρολόγιο της LG) και προσπάθησα να το κάνω εγκατάσταση με το clockwork recovery. Μου είπε ότι το zip το συγκεκριμένο θέλει κάποια παλιά έκδοση του clockwork recovery για να εγκατασταθεί σωστά μιας και υποστηρίζει παλιό σύστημα ανάγνωσης. Προσπάθησα να βάλω κανα 2 αλλά δε μπορώ. Ενώ γίνεται η εγκατάσταση δε μπαινει στο πρόγραμμα μετά. Έτσι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.Εκτός και αν βγει κάποια έκδοση clockwork recovery που να υποστηρίζει και το παλιό αλλά και το καινούριο σύστημα ανάγνωσης. Συγνώμη παιδιά προσπάθησα αλλά δεν....

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις σε Fastboot mode πατάς το πλήκτρο της κάμερας και όχι το volume down.

και πάλι η οθόνη δεν κάνει τίποτα....τι άλλο να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

και πάλι η οθόνη δεν κάνει τίποτα....τι άλλο να κάνω;;

 

Άνοιξε το κινητό σου κανονικά και ξαναπέρνα το fast boot 2.1,μετά το κινητό σου μπορεί να κολλήσει και να έχει bootloop αλλά θα μπορείς να μπεις σε fastboot mode και να περάσεις με καθαρή εγκατάσταση από εκεί όποια rom θέλεις...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το κινητό σου κανονικά και ξαναπέρνα το fast boot 2.1,μετά το κινητό σου μπορεί να κολλήσει και να έχει bootloop αλλά θα μπορείς να μπεις σε fastboot mode και να περάσεις με καθαρή εγκατάσταση από εκεί όποια rom θέλεις...

οταν λές να το ανοίξω κανονικά τι ενωείς??δεν ανοίγει...μόνο την δόνηση κάνει...η οθόνη μαύρη..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να το ανοίξεις κανονικά εννοώ να πατήσεις απλά το κουμπί no για να ενεργοποιηθεί το κινητό και να φορτώσει το android...

 

Άσχετο με το δικό σου...εδώ και 3 μέρες περίπου έχω την Gingerbread] 2.3.4 | CyanogenMod 7 | SwiftDroid (v2.0 M3) και είναι απίστευτα σταυερή,δεν μου έχει κάνει ούτε μια επανεκκίνηση το κινητό.....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να το ανοίξεις κανονικά εννοώ να πατήσεις απλά το κουμπί no για να ενεργοποιηθεί το κινητό και να φορτώσει το android...

Το κινητό δεν ανοίγει...μόνο την δόνηση στην αρχή κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να το ανοίξεις κανονικά εννοώ να πατήσεις απλά το κουμπί no για να ενεργοποιηθεί το κινητό και να φορτώσει το android...

 

Άσχετο με το δικό σου...εδώ και 3 μέρες περίπου έχω την Gingerbread] 2.3.4 | CyanogenMod 7 | SwiftDroid (v2.0 M3) και είναι απίστευτα σταυερή,δεν μου έχει κάνει ούτε μια επανεκκίνηση το κινητό.....

 

Φίλε μου και όλοι εσείς οι άλλοι που βάλατε την νέα 2.3.4,

 

ή εγώ είμαι γκρινιάρης και άτυχος ή κανείς δεν έχει δοκιμάσει καλά την ΡΟΜ, και το λέω αυτό διότι διαπιστώνω ότι έχει σημαντικά προβλήματα, τουλάχιστον σε μένα.

Εξηγώ. Οι κλήσεις είναι προβληματικές. άλλες φορές καλεί κανονικά, άλλες φορές ρίχνει την κλήση όπως η 1.6 (θυμάστε στις αρχές κατά τον Σεπτέμβρη Οκτώβρη που τα συζητούσαμε; ) και άλλες φορές καλεί στην ουσία αλλά χωρίς να ακούγεται το τουτ στο ακουστικό (οπότε δεν ξέρεις αν πράγματι γίνεται η κλήση).

 

Δεύτερο θέμα αρκετά σημαντικό και αυτό είναι το bluetooth. Ενώ κάνει pair ΑΜΕΣΩΣ για πρώτη φορά με μια συσκευή, μετά είναι αδύνατο να καταργήσεις μια συσκευή και να την ξαναπεράσεις με pairing. Και θα μου πείτε γιατί να το κάνω αυτό; Απλούστατα διότι στο BT ακουστικό δεν ακούγεται ήχος κατά τη διαρκεια μιας κλήσης αλλά ούτε σε ακούει ο συνομιλητής σου. Το περίεργο είναι ότι η κλήση και η ζεύξη είναι ενεργές και αυτό το καταλαβαίνω όταν τερματίζεται η κλήση που ακούγεται το χαρακτηριστικό μπιπ στο ακουστικό του ΒΤ.

 

Το ραδιόφωνο έιτουργεί μεν αλλά για ένα περίεργο λόγο πρέπει να ενεργοποιήσει το Bluetooth.Αλήθεια γιατί το κάνει; όχι ότι ενοχλεί αλλά δεν τρώει μπαταρία 'ασκοπα;

Ακούω απόψεις. αλλά προς το παρόν επιστρέφω στην 2.1 fastboot + recovery!

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και όλοι εσείς οι άλλοι που βάλατε την νέα 2.3.4,

 

ή εγώ είμαι γκρινιάρης και άτυχος ή κανείς δεν έχει δοκιμάσει καλά την ΡΟΜ, και το λέω αυτό διότι διαπιστώνω ότι έχει σημαντικά προβλήματα, τουλάχιστον σε μένα.

Εξηγώ. Οι κλήσεις είναι προβληματικές. άλλες φορές καλεί κανονικά, άλλες φορές ρίχνει την κλήση όπως η 1.6 (θυμάστε στις αρχές κατά τον Σεπτέμβρη Οκτώβρη που τα συζητούσαμε; ) και άλλες φορές καλεί στην ουσία αλλά χωρίς να ακούγεται το τουτ στο ακουστικό (οπότε δεν ξέρεις αν πράγματι γίνεται η κλήση).

 

Δεύτερο θέμα αρκετά σημαντικό και αυτό είναι το bluetooth. Ενώ κάνει pair ΑΜΕΣΩΣ για πρώτη φορά με μια συσκευή, μετά είναι αδύνατο να καταργήσεις μια συσκευή και να την ξαναπεράσεις με pairing. Και θα μου πείτε γιατί να το κάνω αυτό; Απλούστατα διότι στο BT ακουστικό δεν ακούγεται ήχος κατά τη διαρκεια μιας κλήσης αλλά ούτε σε ακούει ο συνομιλητής σου. Το περίεργο είναι ότι η κλήση και η ζεύξη είναι ενεργές και αυτό το καταλαβαίνω όταν τερματίζεται η κλήση που ακούγεται το χαρακτηριστικό μπιπ στο ακουστικό του ΒΤ.

 

Το ραδιόφωνο έιτουργεί μεν αλλά για ένα περίεργο λόγο πρέπει να ενεργοποιήσει το Bluetooth.Αλήθεια γιατί το κάνει; όχι ότι ενοχλεί αλλά δεν τρώει μπαταρία 'ασκοπα;

Ακούω απόψεις. αλλά προς το παρόν επιστρέφω στην 2.1 fastboot + recovery!

 

Προσωπικά με τις κλήσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα,όλες γίνονταν κανονικά...

Δεν χρησιμοποιώ ακουστικό bluetooth οπότε δεν μπορώ να σου επειβεβαιώσω το πρόβλημα που υπάρχει...

Μια φορά οπού χρησιμοποίησα handsfree δεν με άκουγε ο συνομιλητής μου...ενώ με το ίδιο handsfree στο wave δεν έχω κανένα πρόβλημα....

Αυτό με το ραδιόφωνο το παρατήρησα κ εγώ και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...

Παρ όλα αυτά επειδή η λήψη του ραδιοφώνου δεν είναι και τόσο καλή δεν το χρησιμοποιώ συχνά...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν πει ότι δεν λειτουργεί το ακουστικό bluetooth σε αυτή την έκδοση.Είναι ένα μειονέκτημα που θα φτιαχτεί σε επόμενη λογικά version. Όσο για το ράδιο όταν βάζω τα ακουστικά ακούω κανονικά αν και ενεργοποιείται το bluetooth αλλά όλα λειτουργούν ρολόι. Όταν τα βγάζω απενεργοποιείται κιόλας. Με τις κλήσεις δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Απλά μία εφαρμογή που μου έτρεχε σε 2.1 τώρα δεν τρέχει στην 2.3.4.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν πει ότι δεν λειτουργεί το ακουστικό bluetooth σε αυτή την έκδοση.Είναι ένα μειονέκτημα που θα φτιαχτεί σε επόμενη λογικά version. Όσο για το ράδιο όταν βάζω τα ακουστικά ακούω κανονικά αν και ενεργοποιείται το bluetooth αλλά όλα λειτουργούν ρολόι. Όταν τα βγάζω απενεργοποιείται κιόλας. Με τις κλήσεις δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Απλά μία εφαρμογή που μου έτρεχε σε 2.1 τώρα δεν τρέχει στην 2.3.4.

 

Το ραδιο εχει επιλογη στις ρυθμισεις του το bluetooth να ειναι παντα ανενεργο. οταν ξεκιναει η εφαρμογη το ενεργοποιει για λιγο και μετα κλεινει μονο του. μερικες εφαρμογες της 2.1 ειναι ασυμβατες με την 2.3. πρεπει να περιμενεις το update της καθε εφαρμογης για 2.3. γενικα η Μ4 ειναι η καλυτερη custom rom που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα. το 3d accelarator για τα γραφικα δεν δουλευει σωστα σε ολα τα παιχνιδια αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα. σε εμενα η μπαταρια κρατησε 4 ημερες με το 3g κλειστο. με το 3g ανοιχτο κραταει γυρω στις 3 ημερες. Περιμενουμε την Μ5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :) Επειδη εχω μεινει λιγο πισω στην 1.6 ηθελα να ρωτησω μπορω απευθειας να παω στην 2.3.4 από MUr4ik ? και αμα υπαρχει καποιος απλος οδηγος γιατι δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο. αμα μπορει καποις να με βοηθησει ας μου στειλει pm . ευχαριστω :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες καινουργιος και εγω :O:O:O ........Προσπαθω να rootαρω το κινιτακι μου κατεβασα το z4root και εκανα εγκατασταση για μονιμο rootαρισμα αλλα τωρα το κινιτο μ ειναι root?? και αν δεν ειναι απο που το καταλαβαινω....???Θα με βοηθουσατε πολυ γιατι αυτες τις μερες εχω ριξει αρκετο διαβασμα περι του θεματος και εχω κανει ενα μυαλο κουρουμπελο....χεχεχε :p:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες καινουργιος και εγω :O:O:O ........Προσπαθω να rootαρω το κινιτακι μου κατεβασα το z4root και εκανα εγκατασταση για μονιμο rootαρισμα αλλα τωρα το κινιτο μ ειναι root?? και αν δεν ειναι απο που το καταλαβαινω....???Θα με βοηθουσατε πολυ γιατι αυτες τις μερες εχω ριξει αρκετο διαβασμα περι του θεματος και εχω κανει ενα μυαλο κουρουμπελο....χεχεχε :p:p

 

Εάν στα προγράμματα σου βγάζει ένα πρόγραμμα "Superuser" τότε είσαι κομπλέ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε ειμαι ενταξει....Με το root απ'οτι καταλαβα σε βοηθαει να τρεχει το κινιτο και πιο γρηγορα....???Και απο την στιγμη που το rootαρα μπορω να βαλω custom rom..???Και μια τελευταια....Πως μπορω να βρω ποσο ''τρεχει'' το κινιτο μνημη ram για την ακριβεια....?Ευχαριστω προκαταβολικα........:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Ωραια οποτε ειμαι ενταξει....Με το root απ'οτι καταλαβα σε βοηθαει να τρεχει το κινιτο και πιο γρηγορα....???Και απο την στιγμη που το rootαρα μπορω να βαλω custom rom..???Και μια τελευταια....Πως μπορω να βρω ποσο ''τρεχει'' το κινιτο μνημη ram για την ακριβεια....?Ευχαριστω προκαταβολικα........:D:D:D

 

με το root δεν τρεχει το κινητο πιο γρηγορα ουτε μπορεις να βαλεις custom rom. το root το χρειαζονται μερικα προγραμματα για να τρεξουν τα οποια χρησιμοποιουν αρχεια του συστηματος. με το root μπορεις να πειραξεις αρχεια του συστηματος που αλλιως δεν γινεται. για τη ram δεν καταλαβα τι ρωτας. αν εννοεις την ταχυτητα του επεξεργαστη το κινητο τρεχει απο τα 245 μεχρι τα 600. για να το πειραξεις πρεπει να βαλεις το setcpu η αλλο παρομοιο προγραμμα

 

για το market κοιτα λιγο τις ρυθμισεις δικτυου. το wifi η τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας( αν χρησιμοποιηεις internet απο την εταιρια)

Edited by rlc
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου πηρα τις απαντησεις που ηθελα....Απλα εχω αλλα ενα τελευταιο προβλημα παω να κατεβασω εφαρμογες απο το μαρκετ και μου λεει οτι δεν ηταν επιτυχεις η κατι τετοια....Εκανα επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα παλι τα ιδια...Και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα.... Υπαρχει καποια λυση??.....:(:mad::(
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου πηρα τις απαντησεις που ηθελα....Απλα εχω αλλα ενα τελευταιο προβλημα παω να κατεβασω εφαρμογες απο το μαρκετ και μου λεει οτι δεν ηταν επιτυχεις η κατι τετοια....Εκανα επαναφορα των εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα παλι τα ιδια...Και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα.... Υπαρχει καποια λυση??.....:(:mad::(

 

Κοίτα να δεις αν έχεις την εφαρμογή Google Talk στο κινητό σου. Αν δεν την έχεις τότε αυτός είναι ο λόγος που δε μπορείς να κατεβάσεις. Με κάποιο περίεργο τρόπο επικοινωνεί αυτή η εφαρμογή με το Market. Αν την απεγκατέστησες και δε την βρίσκεις κατεβασέ την απο εδώ

http://handheld.softpedia.com/dyn-postdownload.php?p=106808&t=4&i=1

Link to comment
Share on other sites

Την εχω την συγκεκριμενη εφαρμογη........Τελικα εκανα ενα hard reset και εστρωσε....Απλα εκανα root εβαλα το titanium backup και μου λεει οτι δεν βρισκει προσβαση root....Και δεν ξερω για ποιο λογο,.........:O
Link to comment
Share on other sites

??? Περίεργο...Τι χρησιμοποιείς για root? To z4root.1.3.0 είναι πολύ καλό και σου δίνει την επιλογή για μόνιμο root ή προσωρινό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...