Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@markonpower11

 

Έχω μια Sandisk 8GB που την βρίσκει αμέσως

 

@spiros1012

Εγώ φίλε έτσι το έκανα είχα την 2.3 swiftdroid 1.7 έβαλα την 2.1 με fastboot και ξαναφόρτωσα την 2.3 swiftdroid 1.8.Αλπώς να πω οτι κάνοντας αυτήν την διαδικασία όταν με το KDZ Updater φόρτωσα την 2.1 το κινητό δεν άνοιγε ενώ φόρτωνε στην αρχή κανονικά το σήμα ANDROID έμενε εκεί δεν άνοιγε.Την προηγούμενη φορά το είχα ξανακάνει με την 2.2 και πατώντας το volume - και βάζοντας phone mode emergency_cs αντί για DIAG είχα καταφέρει και το είχα ανοίξει με 2.1.Τώρα με την swifdroid 1.8 (2.3) δεν άνοιγε την 2.1 αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα καθώς την 2.1 την θέλουμε μόνο για το fastboot της δεν χρειάζεται κάτι άλλο αφού αμέσως περνάμε την 2.3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@markonpower11

 

Έχω μια Sandisk 8GB που την βρίσκει αμέσως

 

@spiros1012

Εγώ φίλε έτσι το έκανα είχα την 2.3 swiftdroid 1.7 έβαλα την 2.1 με fastboot και ξαναφόρτωσα την 2.3 swiftdroid 1.8.Αλπώς να πω οτι κάνοντας αυτήν την διαδικασία όταν με το KDZ Updater φόρτωσα την 2.1 το κινητό δεν άνοιγε ενώ φόρτωνε στην αρχή κανονικά το σήμα ANDROID έμενε εκεί δεν άνοιγε.Την προηγούμενη φορά το είχα ξανακάνει με την 2.2 και πατώντας το volume - και βάζοντας phone mode emergency_cs αντί για DIAG είχα καταφέρει και το είχα ανοίξει με 2.1.Τώρα με την swifdroid 1.8 (2.3) δεν άνοιγε την 2.1 αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα καθώς την 2.1 την θέλουμε μόνο για το fastboot της δεν χρειάζεται κάτι άλλο αφού αμέσως περνάμε την 2.3.

 

δεν χρειαζεται να το κανεις απο την αρχη. τσαμπα κοπος και υπαρχει πιθανοτητα να κανεις κατι λαθος. απλα αλλαζεις τα αρχεια που εχεις στον φακελο του android και δινεις τισ εντολες μεσω του fastboot ακριβως οπως με την 2.2. Στην ουσια το μονο που θα κανεις ειναι η αλλαγη αρχειων

 

@markonpower11

 

εγω εχω μια των 2 και μου δουλευει μια χαρα. αν δεν σου την διαβαζει σημαινει πως δεν κανει καλη επαφη. απλα βγαζε την και ξανατοποθετησε την αρκετες φορες. το παθαινει και εμενα

Edited by stefan0s_7
Link to comment
Share on other sites

@stefan0s_7

 

Δεν το γνώριζα οτι γίνεται και έτσι από την επόμενη φορά τότε να γλιτώνω και χρόνο :lol:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην γινει κανενα λαθος και προκαλεσει προβλημα στην συσκευη εκτος απο τον χρονο Edited by stefan0s_7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια καταπληκτική εφαρμογή για android 2.2 & 2.3 που ονομάζεται Android Seven.Στο gt 540 λειτουργεί καταπληκτικά :D

 

http://img27.imageshack.us/img27/1160/gt540.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

έχω και μια τον 2gb η οποία λειτουργεί κανονικά οπότε δεν παίζει κάτι με την επαφή.. η 8αρα στον υπολογιστή δεν αναγνωρίζεται και στο τηλέφωνο με το που πάω να μεταφέρω αρχεία από τον υπολογιστή στο τηλέφωνο πετάει σφάλμα και μετά θα πρέπει να την βγάλω και να την ξαναβάλω στο τηλέφωνο για να την βρει αλλιώς μου βγάζει κενή sd η κατεστραμμένη... να σημειωθεί πως αγοράστηκε πριν 1 εβδομάδα... τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

καληπερα σε ολους.αν και βλεπω οτι το θεμα βρισκεται γυρο απο διαφορες roms εγω θα ηθελα να μου εξηγησετε κατι αλλο.ειμαι με την 2,1 και χωρις να εχω πειραξει-αλλαξει κατι τον τελευταιο καιρο αποφασισα να χρησιμοποιησω το gps.πριν κανα 2μηνο που το χρειαστηκα ηταν ολα οκ αλλα τωρα δεν κλειδωνει μα τιποτα δορυφορο ή σε ορισμενες περιπτωσεις κλειδωνει αλλα με μεγαλη καθυστερηση.και το 2ο που παρατηρησα ειναι οτι πλεον μου ζηταει και συνδεση στο ιντερνετ.καθως δεν εχω data plan, χρησιμοποιω το navigon που δουλευει offline αλλα και σε αυτο μου λεει οτι η συνδεση με τον διακομιστη δεν ηταν εφικτη.ξαναδοκιμαστε.τι μπορει να συνεβη;καμια γνωμη ρε παιδια;και ημουν ετοιμος να πουλησω το gps που ειχα γιατι νομιζα οτι με το κινητο ειμαι ενταξει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρεπορτάρω ένα ακόμα πρόβλημα. Έχω βάλει το Link2SD το οποίο δούλευε με κάποια προβληματάκια αλλά ΟΚ. Χθες δεν ξέρω πώς (προφανώς πατήθηκαν τα κουμπιά ενώ είχα το κινητό στην τσέπη μου) έγινε reset της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Από τότε δεν μπορώ ούτε να κάνω link ούτε unlink. Τι να κάνω;. Ασε που ενώ έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές είτε link είτε unlinked, το ΜΑΡΚΕΤ δεν μου τις εμφανίζει (ως εγκατεστημένες). Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Χθες δεν ξέρω πώς (προφανώς πατήθηκαν τα κουμπιά ενώ είχα το κινητό στην τσέπη μου) έγινε reset της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Από τότε δεν μπορώ ούτε να κάνω link ούτε unlink.

 

σίγουρος; μήπως έφαγε άλλη χοντρή "φλασια" ? το συγκεκριμένο κινητό δεν κάνει ρησετ αν δεν πατησεις και το κουμπί της αναζήτησης στο πλαϊ... για παρατήρησέ το για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,απο το λιγο που εχω δουλεψει την 2.3 εχω να πω οτι θελει λιγο παραπανω ψαξιμο για να γινουν καποιες ρυθμισεις που με την 2.1 της LG ηταν απλες(π.χ δονηση στις ειδοποιησεις μηνυματα) αλλα και παρατηρησα οτι εχει ενα προβλημα με τα μηνυματα.Υπολογιζε λαθος την ωρα των εισερχομενων και τα μηνυματα ειχαν μπερδευτει παλια με νεα.Και το κυριοτερο,για οσους τουλαχιστον χρησιμοποιουν μηνυματα,ειναι οτι οταν χρησιμοποιουμε ελληνικα στα μηνυματα το καθε μηνυμα ειναι 60 χαρακτηρες απο 160 που ειναι κανονικα,με αποτελεσμα να χρεωνει περισσοτερα απο ενα μηνυματα αν ειναι μεγαλο.Αν καποιος εχει βρει λυση για αυτο το προβλημα ας βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,απο το λιγο που εχω δουλεψει την 2.3 εχω να πω οτι θελει λιγο παραπανω ψαξιμο για να γινουν καποιες ρυθμισεις που με την 2.1 της LG ηταν απλες(π.χ δονηση στις ειδοποιησεις μηνυματα) αλλα και παρατηρησα οτι εχει ενα προβλημα με τα μηνυματα.Υπολογιζε λαθος την ωρα των εισερχομενων και τα μηνυματα ειχαν μπερδευτει παλια με νεα.Και το κυριοτερο,για οσους τουλαχιστον χρησιμοποιουν μηνυματα,ειναι οτι οταν χρησιμοποιουμε ελληνικα στα μηνυματα το καθε μηνυμα ειναι 60 χαρακτηρες απο 160 που ειναι κανονικα,με αποτελεσμα να χρεωνει περισσοτερα απο ενα μηνυματα αν ειναι μεγαλο.Αν καποιος εχει βρει λυση για αυτο το προβλημα ας βοηθησει!

 

εγω χρησιμοποιω gosms και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με την ωρα ουτε με τους χαρακτηρες

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω gosms και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με την ωρα ουτε με τους χαρακτηρες

 

Ευχαριστω για την απαντηση!Το εγκατεστησα και εγω και με μια ρυθμιση απο το send settings(enable local support,greek sms mode) το προβλημα λυθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους εχουν την 2.3. Ειμαι ο μονος που στην οθονη που δειχνει τις ειδοποιησεις εχει εξαφανισμενα τα κουμπια για την απενεργοποιηση του wifi ολων των αλλων???

ειναι καπως ετσι

 

http://images.macworld.com/images/opinion/graphics/146788-android-notifications_original.jpg

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι έτσι... φαίνονται όλα όπως την φώτο που ανέβασε ο σκορπιός.. από που την φλασάρισες την 2.3? Edited by markonpower11
Link to comment
Share on other sites

και εμενα το ιδιο ειναι

 

το ιδιο με εμενα η με τα παιδια? σκεφτομαι μηπως φταει το launcher 7 που του εχω βαλει

Link to comment
Share on other sites

kamia fora poli spania stin 2.3 dn dixni ti mpara gia wifi ktlp...

 

λιακο και εσυ το launcher 7 εχεις οποτε μαλλον αυτο θα φταιει

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου δεν εδειχνε στην μπαρα τα συμβολα,αλλα πλεον τα δειχνει κανονικα.Δοκιμασε να δεις τις ρυθμισεις απο Ρυθμισεις-CyanogenMod settings -Interface-Notification power widget.Εφοσον ειναι ενεργοποιημενο κανε και ενα reboot και ισως να λυθει το προβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...

Ενας φιλος μου εφερε σημερα σχεδον αγανακτησμενος ενα πανεμορφο λευκο gt 540 που μολις αγορασε μεταχειρισμενο μη μποροντας να μπει στο market...Απο εκει ξεκινησαν και ολα...:)

Βασικα διαβασα για το hard reset και οτι επαναφερει το κινητο σε εργοστασιακα επιπεδα αλλα δεν δουλευε ο συνδυασμος των 3ων πληκτρων...Ετσι ξεκινησα λιγο το ψαξιμο και βρηκα οτι το κινητο του εχει μεσα cyanogen mod και συγκεκριμενα:

Έκδοση android 2.2.1

Έκδοση kernel 2.6.29 Quarx@agent007-desktop #342

Mod version openswift/CyanogenMod-6.1.1

Αριθμος εκδοσης FRG83

 

Μπορει καποιος να βοηθησει στο τι πρεπει να γινει ωστε αν ειναι δυνατον να ξαναγυρισει το τηλ. στην αρχικη του μορφη ή εστω να γινει αυτο το hard reset ωστε να μπορει τουλαχιστον να συνδεεται στο μαρκετ?

Ξεχασα να αναφερω οτι ειναι φυσικα root :)

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει ετσω και με π.μ. για να μην γεμιζουμε το φορουμ θα ημουν υποχρεος... :) :) :)

bodo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...

Ενας φιλος μου εφερε σημερα σχεδον αγανακτησμενος ενα πανεμορφο λευκο gt 540 που μολις αγορασε μεταχειρισμενο μη μποροντας να μπει στο market...Απο εκει ξεκινησαν και ολα...:)

Βασικα διαβασα για το hard reset και οτι επαναφερει το κινητο σε εργοστασιακα επιπεδα αλλα δεν δουλευε ο συνδυασμος των 3ων πληκτρων...Ετσι ξεκινησα λιγο το ψαξιμο και βρηκα οτι το κινητο του εχει μεσα cyanogen mod και συγκεκριμενα:

Έκδοση android 2.2.1

Έκδοση kernel 2.6.29 Quarx@agent007-desktop #342

Mod version openswift/CyanogenMod-6.1.1

Αριθμος εκδοσης FRG83

 

Μπορει καποιος να βοηθησει στο τι πρεπει να γινει ωστε αν ειναι δυνατον να ξαναγυρισει το τηλ. στην αρχικη του μορφη ή εστω να γινει αυτο το hard reset ωστε να μπορει τουλαχιστον να συνδεεται στο μαρκετ?

Ξεχασα να αναφερω οτι ειναι φυσικα root :)

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει ετσω και με π.μ. για να μην γεμιζουμε το φορουμ θα ημουν υποχρεος... :) :) :)

 

Λογαριασμο gmail εχει?Τι μηνυμα λαθους του βγαζει και δεν μπαινει στο market?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα φώτα σας... (όσοι έχουν κάνει αναβάθμιση με την 2.3) πως κάνατε Backup Τα δεδομένα σας με πια εφαρμογή? μετά έγινε επαναφορά στις επαφές? αν είναι όλα καλά ας με βοηθήσει κάποιος με την διαδικασία... προσπάθησα να τις επαναφέρω αλλά τίποτα... άλλαξα κάρτα sd μήπως έφταιγε που ήταν χαλασμένη αλλά και πάλι τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...