Jump to content

LG Optimus (GT540)


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προβλημα μεγαλο ειναι η μπαταρια τελικα.

Δεν το περιμενα αυτο. Να χρειαζεται να το φορτιζω δυο φορες τη μερα, απλα χρησιμοποιωντας κλησεις και λιγο μουσικη και ραδιοφωνο (με οθονη κλειστη ολα αυτα).

Bluetooth κλειστο, wifi κλειστο, 3g κλειστο. Ε τι αλλο πρεπει να κλεισω ****το;;

Παλι καλα που ο φορτιστης του gps μπαινει και στη συσκευη, οποτε καπως τρωγεται.

 

Απο αποκριση να ξερεις οτι μερικες φορες στη μερα θα σου αργει να μπει στη κεντρικη οθονη (οταν τρεχεις καποια εφαρμογη η εισαι απλα στις ρυθμισεις). Επισης θα σου αργει να εμφανισει τις επαφες σου η τη καταγραφη κλησεων.

Περιμενουμε την αναβαθμιση τον Σεπτεμβρη Οκτωβρη οπως προαναφερθηκε.

Edited by h8breed
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα μεγαλο ειναι η μπαταρια τελικα.

Δεν το περιμενα αυτο. Να χρειαζεται να το φορτιζω δυο φορες τη μερα, απλα χρησιμοποιωντας κλησεις και λιγο μουσικη και ραδιοφωνο (με οθονη κλειστη ολα αυτα).

Bluetooth κλειστο, wifi κλειστο, 3g κλειστο. Ε τι αλλο πρεπει να κλεισω ****το;;

Παλι καλα που ο φορτιστης του gps μπαινει και στη συσκευη, οποτε καπως τρωγεται.

 

Απο αποκριση να ξερεις οτι μερικες φορες στη μερα θα σου αργει να μπει στη κεντρικη οθονη (οταν τρεχεις καποια εφαρμογη η εισαι απλα στις ρυθμισεις). Επισης θα σου αργει να εμφανισει τις επαφες σου η τη καταγραφη κλησεων.

Περιμενουμε την αναβαθμιση τον Σεπτεμβρη Οκτωβρη οπως προαναφερθηκε.

ρε μηπως το εχεις τρελανει το κινητο στα widgets ? γιατι τα 1500mah μου φαινονται πολλα...

και βαλτο να φορτιζει απο το pc ολο το βραδυ

οχι απο το φορτιστη του στο pc βαλτο

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

:(

http://a.imageshack.us/img340/6494/22602158.png

 

στειλτε και εσεις κανα μηνυμα εδω και ρωτηστε(ισως αν δουν πολλα ατομα κατι να κανουν)

 

παρολα αυτα εδω αναφερει ενα καλο member που πιθανως εχει και συνδεσεις πως θα βγει στο τελος σεπτεμβριου, και οτι τετοιου ιδους απαντησεις γινονται απο υπαλληλους που απαντουν οτι τους εχουν "δωσει"

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ένας φίλος μου το κινητό κ θέλω αν μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι ρυθμίσεις για vodafone cu για να μπαίνεις ίντερνετ;

Επίσης προσπαθώ να του στείλω κάτι με bluetooth από το δικό μου galaxy s και δε πάει. έχεις κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνετε Root το Android τηλέφωνο σας (δεν το δοκιμασα)http://mynextphone.gr/how-to-root-your-android-phone-with-one-click/
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα. Πριν λίγες ημέρες το κάτω αριστερά κουμπί στην οθόνη του LG (το οποίο εμφάνιζε το αριθμητικό πληκτρολόγιο ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ απο home selection button. Δεν έχω βρει τρόπο να το αλλάξω! Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

http://img705.imageshack.us/img705/7663/gsmarena003k.jpg http://img444.imageshack.us/img444/7476/gsmarena0032.jpg

 

 

στην εικόνα δείχνω για ποιο κουμπί μιλάω. Εμένα στη θέση αυτού του κουμπιού υπάρχει τωρα το home selection κουμπί, όπως δείχνω στη δευτερη εικόνα... Τα κουμπιά αυτά είναι υποτίθεται non customizable! Τι να κάνω? Προς το παρόν έχω απλά βάλει το dialer σαν συντόμευση πάνω στην οθόνη αλλά όπως και να χει είναι πολύ σπαστικό αυτό που έπαθα...

Edited by faethie
Link to comment
Share on other sites

κανε ενα update to κινητο-κανε πρωτα αντιγραφη στο pc suite τις επαφες σου για να μην τις χασεις

 

και κατι εγω να ρωτισω .... οταν κλειδωνεις δορυφορο με me to δικτυο κινητης περιπου ποσα χρεωνεσαι ?

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα. Πριν λίγες ημέρες το κάτω αριστερά κουμπί στην οθόνη του LG (το οποίο εμφάνιζε το αριθμητικό πληκτρολόγιο ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ απο home selection button. Δεν έχω βρει τρόπο να το αλλάξω! Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

http://img705.imageshack.us/img705/7663/gsmarena003k.jpg http://img444.imageshack.us/img444/7476/gsmarena0032.jpg

 

 

στην εικόνα δείχνω για ποιο κουμπί μιλάω. Εμένα στη θέση αυτού του κουμπιού υπάρχει τωρα το home selection κουμπί, όπως δείχνω στη δευτερη εικόνα... Τα κουμπιά αυτά είναι υποτίθεται non customizable! Τι να κάνω? Προς το παρόν έχω απλά βάλει το dialer σαν συντόμευση πάνω στην οθόνη αλλά όπως και να χει είναι πολύ σπαστικό αυτό που έπαθα...

 

Πολυ απλο.

Μπαινεις στο μενου.

Με το που σκρολαρεις στην εικονα "Κλησεις", το κρατας πατημενο. Θα νιωσεις δονηση οποτε αυτο σημαινει οτι μπορεις να το συρεις οπου θελεις στη κεντρικη σου οθονη. Οποτε το σερνεις εκει που ηταν πριν και αντικαθιστας το home.

To δοκιμασα μολις τωρα εκει πανω.

Link to comment
Share on other sites

καταλαθος αλλαξα απο την αρχικη οθονη της lg στο κανονικο android πως παω πισω στην lg.....

 

πας στο home selection και αλαζης

Link to comment
Share on other sites

πας στο home selection και αλαζης

παιδια sorry αλλα τωρα μπενω στο κοσμο του android το home selection που ειναι?

και επειδη εχω στα ελληνικα μπορει να λεει αλλα νταλων...

EDIT τελικα το βρηκα.. το ση ωρα ηταν στο app menu :P και δεν το εβλεπα

τωρα δεν μπορω να βρω και να βαλω το skype

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry αλλα τωρα μπενω στο κοσμο του android το home selection που ειναι?

και επειδη εχω στα ελληνικα μπορει να λεει αλλα νταλων...

EDIT τελικα το βρηκα.. το ση ωρα ηταν στο app menu :P και δεν το εβλεπα

τωρα δεν μπορω να βρω και να βαλω το skype

 

Δεν το βρισκεις επειδη δεν υπαρχει.

Αν μπεις στο mobiledownload.skype.com θα σου βγαλει μηνυμα οτι αυτη η συσκευη δεν υποστηριζεται. Συγκεκριμενα, η Skype καλυπτει μονο συσκευες με προγραμμα του δικτυου Verizon (usa).

 

Υπηρχαν εφαρμογες που μπορουσες να κανεις βιντεοκλησεις skype, Οπως το fring και nimbuzz, αλλα η skype τους το απαγορεψε και πλεον δεν ειναι εφικτο.

 

Ιδου και η αποδειξη.

http://forum.skype.com/index.php?showtopic=655473

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, 1η μέρα με το Optimus και θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας..

1. Πως βλέπουν τα windows το τηλέφωνο και την κάρτα? Πρέπει να κατεβάσω ντράιβερς? Το ότο απντέιτ δεν παίζει. Ποιό το λίνκ για ντράιβερς?

2. δεν έχω καταλάβει πως κάνεις έντιτ τις επαφές.. Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει?

 

 

Για το 1. τους κατέβασα, αλλά τρέχουν 3-4 φορές??

Για το 2. το βρήκα .. πφφ

Edited by dess
Σόρυ, το αντρόιντ θέλει λίγο ψάξιμο..!
Link to comment
Share on other sites

1.ναι οταν τους κανεις Install θα σου βαλει 3-4 φορες install, μια για drivers(usb drivers, modem drivers κτλ).

Μετα μολις τους βαλει θα βαλεις το pcsuite(θα σου πει install pc suite ή κατι τετοιο εκκει που ελεγε για το usb)οταν βαλεις το pc suite και πατησεις στην μουσικη η φωτογραφιες,θα αναγνωρισουν τα windows το κινητο οπως ενα usb stick.Αν θελεις να μην μπλεκεις στα windows κανεις drag & drop στο pc suite οτι θελεις απο αρχεια.

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω το κινητό. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα αύριο θα πήγαινα να τσακώσω επιδότηση και να το αποκτήσω. Με τράβηξαν τα θετικά του πάρα πολύ. Το θέμα λειτουργικό όμως δέιχνει ότι έχει πολύ ζουμί και βάθος τελικά, περισσότερο από ό,τι νόμιζα.

Τελικά είναι αποτρεπτικό το λειτουργικό;

Πχ απ' ότι φαίνεται ΔΕΝ μπορείς να μοιραστείς αρχεία μέσω bluetooth. Πολλά όμως από τα μείον της συσκευής φαίνεται να λύνονται εύκολα με επιπλέον εφαρμογές πχ από to android market (υπάρχουν αρκετές ελεύθερες εφαρμογές - το πρόβλημα του Bluetooth λύνεται με τέτοια εφαρμογή). ΟΜΩΣ όπως αποκαλύπτεται εδώ ΔΕΝ μπορείς να χτυπήσεις όλες του τις αδυναμίες από τη στιγμή που δεν σε αφήνει να κατεβάσεις/εγκαταστήσεις εφαρμογές στην SD κάρτα.

Ερώτηση: Έχει εγκαταστήσει κάποιος κάποιον file manager εξωτερικό; Έχει δοκιμάσει να εκτελεί από εκεί απ'ευθείας τις εφαρμογές της κάρτας; Δουλεύει αυτό;

Ερώτημα 2o και πολύ σημαντικό: Το gps με google maps δουλεύει χωρίς να μπεις σε wifi ή gprs? Ή μήπως πρέπει, για να βλέπει χάρτες, να είναι ΚΑΙ στο ίντερνετ συνδεδεμένο; Αν είναι έτσι τότε στην ουσία το gps είναι ψιλοάχρηστο, εκτός φυσικά αν υπάρχει τρόπος να εκμεταλλευτείς το gps με άλλη εφαρμογή navigation. Το έχει κάνει κανείς; Λειτουργεί;

Κάπου διάβασα ότι τα google maps έχουν και μια voice navigation έκδοση η οποία διατίθεται στα Optimus των ΗΠΑ και UK.

Ξαναλέω ότι γενικά για εφαρμογές, στο android market έχει πολλές free...

Βοηθείστε παιδιά...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το κινητο μια βδομαδα τωρα και πεταει!

Πολυ γρηγορο στο μενου και σε ολες τι εφαρμογες που πετανε ακομη και σε συγκριση με ακριβα android οπως το htc hero μη σας πω και το legend.Iκανοποιητiκο video σιγουρα καλυτερο αο οτι περιμενα. Παιζει τελεια τα xvid video και τα divx χαμηλης αναλυσης.Καλη ποιοτητα ηχου. ΣΟΥΠΕΡ ειναι το gmail , to youtube και το browsing τοσο με τον default browser οσο και με τον opera mini.Eιδικα με τον οπερα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα ακριβα κινητα στο τομεα αυτο εκτος απο το φλας.

Η οθονη ειναι ετσι κσι ετσι. Εχει καλουτσικη αναλυση και καλη αποκριση για resistive οθονη.

Εμενα προσωπικα η οθονη με βολευει πολυ γιατι ειναι πολυ καλη για γραψιμο αφου ειναι μεγλυτερης ακριβιας απο οτι oi capacitive.Στον τομεα πλοηγηση η κατασταση ειναι επισης καλη εγω εβαλα το copilot live 8 και η πλοηγηση ειναι καταπληκρικη με μονο μελανο σημειο το αρχικο λοκαρισμα που θελει κανα πενταλεπτο σε ανοιχτο χωρο.

Στα μειον ειναι η ποιοτητα κατασκευης που αν και τα υλικα ειναι σιγουρα αρκετα καλα, το πλαστικο απο μια μερια κουνιεται ανεπαισθητα χωρις ομως να δημιουργει προβλημα.Τελος, η εκδοση του λειτουργικου ειναι λιγο outdated με αποτελεσμα λιγοτερες εφαρμογες και κυριως 3d games στα οποια το κινητο πεταει. Για παραδειγμα το raging thunder 2 παιζει απιστευτα γρηγορα.

Αυτα προς το παρον ελπιζω να μην σας κουρασα.

 

Φίλε πώς δουλέυει το copilot? Βασίζεται αποκλειστικά στο gps της συσκευής; (Μάλλον ναι να υποθέσω!) Πόσο πλήρωσες και κυρίως ΠΟΥ το εγκατέστησες αφού πιστεύω να είναι λίγο μεγάλα τα αρχεία με τους χάρτες, σωστά; Θέλει συνδρομή ή είναι μια κι έξω η πλήρωμη; Update των χαρτών κάνεις τσάμπα ή με αντίτιμο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατεβασα(περισσοτερα σε pm) το igo και χωρις ροοτ δουλευει αψογα με ελληνικη φωνητικη λειτουργεια.Κλειδωνει σε1 λεπτο.

 

Το κινητο ειναι πολυ γρηγορο σε ολα.εχω nimbuzz,go facebook,μουσικη να πεζει και σαδ γραφω απο το κινητο χωρις κοληματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούριο μέλος στο φορουμ εχω τρέλα με την τεχνολογία και μόλις κανά 3 εβδομάδες εχω αγοράσει αυτό το κινητό εχω ξετρελαθει εγώ προσωπικα δεν είχα ιδέα τι είναι το android αλλά σαν παιδί πάντα ήθελα να πάρω ένα smartphone ώστε να που ήρθε η μέρα και πήρα.. το κινητό είναι παρά πολλή καλό γρήγορο μέτρια φωτογραφική λίγο αδύναμο ηχείο αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτα... να πω την αλήθεια εγώ ήθελα να πάρω τέτοιο κινητό περισσότερο για το ίντερνετ (από αυτό σας γράφω τώρα ) ...το έμαθα τα κινητό απέξω μέσα σε 2 μέρες συνεχόμενης λειτουργίας μιλάμε για 5 φωρτισματα μέσα σε 2 μέρες τρελο καψιμο μιλάμε...να σημειώσω ότι για να στείλεις αρχεία με Bluetooth θα πρέπει να ενεργοποίησετέ την επιλογή από τις ρυθμίσεις του Bluetooth την επιλογή για να είναι ανιχνεύσιμο για 120δευτερόλεπτκ (με εκνευρίζει αυτό παρά πολλή )...αφού άρχισα να καταλαβαίνω για το τι είναι το android άρχισα να ψάχνω για το ποια έκδοση έχει ...κοιτάω έχει την 1.6 έλεος λέω αλλά δεν πειράζει είχα διαβάσει από τις οδηγίες ότι για την ενημερωση του λογισμικού του κινητού θα πρέπει να μπω εκεί εκεί και εκεί χαρούμενος εγώ τότε λέω όταν γυρίσω από της διακοπές θα βάλω την νέα έκδοση την 2.2

......άσχετο ακόμα είμαι διακοπές ...... μια μέρα λοιπόν σαν καλό παιδί λέω να μπω μια στο σιτε που λέει για την ενημερωση το βιβλιαράκι με της οδηγίες ..μπαίνω και δεν βλέπω πουθενά το gt540 τρελενομαι εγώ και αρχίζω να ψάχνω για το πότε θα πάρει ενημερωση μέχρι στιγμής εχω ακούσει και με το ζόρι να πάρει την 2.1 μόνο και μόνο επιδι είναι φτηνό έτσι εχω ακούσει!!! Παιδιά το κινητό δεν παίζετε αλλά οποίος ψάχνετε για κινητό η γνωμη μου είναι ότι αλά δεν πάρει καμία ενημερώσει μην το πάρετε !!! Επίσης πρότινω να βάζετε του android το θέμα και όχι του LG γιατί παρατηρώ λίγα κόλληματά όταν επιστρέφει το κινητό από μια άλλη λειτουργία στην αρχικη σελίδα χιόνη κολλάει ...

 

 

Επίσης δητε τι εχω γραψει σε ένα μπλοκ την ημέρα της απογοήτεψης μου για την ενημερωση

 

 

Δεν ξέρω για την τιμή του αλλά έτσι και δεν πάρει καμία αναβάθμιση θα στείλω εξώδικο η θα κάνω μύνηση στην LG για την ενημερωση και μόνο!!μόλις κανα μήνα και κάτι βγήκε καινούριο το εργαλείο και παρά πολλή καλό και μόλις το πήρα δεν είναι μάνα παλιό που πάει για απόσυρση αλά ήταν έτσι οκ μην την βάλουνε!! ΚΑΙ μην ξεχάσω να αναφέρω το βιβλιαράκι με τις οδηγίες λέει για να ενημερώσεις το λογισμικό στο κινητό που μπες εκεί εκεί κανε αυτό και αυτό μπαίνω μέσα τίποτα όλα τα αλλά τα είχε εκτός του δικου μου! έλεος δηλαδή περιμένω σαν λαμπρή την ενημερωση ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε όλα καλά και ευχαριστούμε για τα σχόλια αφού φαίνεται ότι έχεις πραγματική επαφή με το κινητό, αλλά βάλε και καμιά τελεία και κόμμα να καταλαβαίνουμε που τελειώνει η φράση σου. Μπήκε κι εγώ στο site της LG και εκεί που βάζεις τον τύπο του κινητού για να δεις αν έχει υποστήριξη σε λογισμικό, όταν πατήσεις το κουμπί λέει ότι είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση. Αλλά αναβάθμιση σε τι;
Link to comment
Share on other sites

είχα κατέβασε πριν μια6 καιρό ένα antivirus το οποίο διέγραψα ..-έχει μείνει όμως στην οθόνη πριν ξεκλειδώθεί το κινητό :"this phone belongs to :protected by antivirus" ξέρει κανείς πως φεύγει;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κάποιος να χρησιμοποιήσει το LG GT540 σαν 3G modem?

Δουλεύει με sim cards Vodafone/Wind για mobile internet σε pc?

Σαν USB modem Huawei ας πούμε..

Οι Vodafone/Wind το επιτρέπουν? Χρειάζεται το δικό τους πρόγραμμα (Voda/Wind) αποκλειστικά?

Μιά δοκιμή (με 2G, όχι 3G με Wind F2G-100Mb/μήνα) που έκανα Motorola v66 έπαιζε.

Βρήκα αυτό: http://www.networkworld.com/news/2010/050610-use-your-android-phone-as.html

Link to comment
Share on other sites

είχα κατέβασε πριν μια6 καιρό ένα antivirus το οποίο διέγραψα ..-έχει μείνει όμως στην οθόνη πριν ξεκλειδώθεί το κινητό :"this phone belongs to :protected by antivirus" ξέρει κανείς πως φεύγει;

 

Εγω το χα βγαλει με το Uninstaller και βγηκε εντελως. Αν ειναι ξαναβαλε το antivirus free και επειτα βγαλτο με αυτο που σου ειπα.

 

http://www.androlib.com/android.application.com-rhythm-hexise-uninst-pmmp.aspx

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν κάνω λάθος το σημαντικότερο αυτή τη στιγμή για το κινητό είναι εάν και πότε θα γίνει η (ΔΩΡΕΑΝ θέλω να πιστεύω) αναβάθμιση σε Android 2.1.

Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus (GT540)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...