Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες 27 του μηνα πεταω για Λονδινο και μετα περνω τρενο για Λεστερ..Προσπαθω να βγαλω μια ακρη με τα καρτοκιντητα αλλα εχω μπλεχτει και θελω τη βοηθεια σας..Θελω να μιλαω με κινητα Ελλαδα και κιριως μνμτα να στελνω προς Ελλαδα ,να εχω απεριοριστα μνμτα προς την ιδια καρτοκινητη και να εχω και Ιντερνετ (εχω το iphone 4) . Πολλο γνωστοι μου εχουν την lebara και ακουω πολυ την Ο2, Οrange ,three , το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα χρησιμοποιω τη vodafone γτ ειναι πανακριβη , απλα θα κρατησω το ελληνικο νουμερο για να μου στελνουν οι φιλοι μου απο Ελλαδα ,που εχουμε απεριοριστα πακετα. Ποια εταιρεια λετε εσεισ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους,

 

Ειμαι για μεταπτυχιακο στην Αγγλια, και σκεφτομαι να κανω συμβολαιο για περισσοτερα λεπτα και πιο φθηνα γενικα.

 

Ειναι λιγο μπερδεμα τα πραγματα οσον αφορα τα προγραμματα. Η Τ-Mobile εχει καποια καλα αλλα μιλωντας με εκπροσωπο της μου ειπαν οτι τα ΜΒ του 3G ΔΕΝ μπορω να τα χρησιμοποιησω για Skype και παρεμφερεις εφαρμογες. Απιστευτο κι ομως αληθινο.

Απο την αλλη υπαρχει η O2 η οποια ομως φαινεται πολυ ακριβη. Για την Orange δεν ξερω και πολλα. Προς το παρον εχω ενα καρτοκινητο Vodafone απο το οποιο γενικα ειμαι ευχαριστημενος, εχω διαπιστωσει ομως οτι χανει συχνα το 3G και μερικες φορες και το σημα. Φοβαμαι μηπως η Vodafone εχει τα ιδια "κουσουρια" οπως και στην Ελλαδα.

 

Για οποιον γνωριζει, ποια εταιρεια θεωρειται οτι εχει το καλυτερο σημα εδω στην Αγγλια? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για το σήμα, με την ελληνική sim στο κινητό σου δοκίμασε να συνδεθείς με roaming σε όλα τα δίκτυα διαδοχικά και κοίτα τι σήμα έχει στις περιοχές που κυκλοφορείς.

 

Τους χάρτες κάλυψης στα site των εταιριών μην τους κοιτάς, είναι άχρηστοι και δείχνουν ότι έχουν σήμα παντού εκτός από τα highlands στη Σκωτία.:lol:

 

Κοίτα όμως εδώ:

http://www.sitefinder.ofcom.org.uk/

opensignalmaps.com

 

και δες ποιο δίκτυο έχει BTS πιο κοντά στη περιοχή σου.

 

Για εταιρίες, ρίξε μια ματιά στις 3 και Giffgaff. Και οι 2 έχουν καρτοκινητά με απεριόριστο internet από 15 και 10 λίρες αντίστοιχα.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την αγγλία, για ένα χρόνο που είμουν εκεί χρησιμοποιούσα pay and go (καρτοκινητό) της Ο2 συγκεκριμένα το πρόγραμμα free international calls (αν θυμάμαι καλά). Αυτό που θυμάμαι είναι οι δωρεάν χρεώσεις από Ο2 σε Ο2 και ότι ανα μήνα σύνολο χάλαγα 15 με 20 λίρες. Το πιο σημαντικό είναι ότι με κάθε ανανέωση >15 λίρες σου δίνουν 100 λεπτά δωρεάν ομιλίας για χώρες του εξωτερικού (συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας). Επίσης για χρήστες blackberry με μια επίσκεψη σε ένα κατάστημα ο2 απλά δηλώνεται τα στοιχεία σας και ενεργοποιείται την υπηρεσία bold (αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται) με την οποία σου αφαιρούνται αυτόματα 5 λίρες χρόνου ομιλίας/μήνα και ενεργοποιούνται όλες οι υπηρεσίες blackberry και internet (μέσα σε 24 ώρες). Δε θυμάμαι πόσο όγκο δεδομένων σου δίνουν, απλά να πω ότι προσωπικά ποτέ δε τον ξεπέρασα (κυρίως bbm χρησιμοποιούσα).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πρωτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το VOIP. Πήγαινε στην Omnivoice.eu και αγόρασε ένα Ελληνικό νούμερο. Αγόρασε κι ένα ΑΤΑ και σύνδεσέ το με ιντερνετ. Θα μπορούν να σου τηλ με τιμές σταθερού Ελλάδας από Ελλάδα. Αν πχ. έχεις απεριόριστα προς σταθερά δε θα έχουν επιπλέον κόστος.

Επίσης είχα ακούσει ότι υπάρχει εταιρία κινητής στην Αγγλία που στο κινητό μπορεί να σου συνδέσει σταθερό αριθμό Ελλάδας. Δεν ξέρω όμως ποια εταιρία είναι.

 

Ειναι η Ο2 κ σου δινουν ενα σταθερο ελληνικο νουμερο για να σε καλουν απο την Ελλαδα με αστικη χρεωση κ εσυ δηλωνεις 3 νουμερα (σταθερα) για να εχεις νομιζω 3000 λεπτα, επισης σου παρεχουν κ καποια mb internet!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Απο Αγγλια σε Ελλαδα 0,43Λεπτο

Planetsim.gr

 

Πολύ ακριβό! Τόσο πληρώνεις για roaming με ελληνικό κινητό.

 

Η giffgaff πχ. χρεώνει 8p/min για σταθερά και 16p για κινητά.

 

http://giffgaff.com/index/pricing

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

αυτη η giffgaff φαινεται πολυ yummy. Εχει πακετα για ολα τα γουστα! Και ομιλια και τεξτ και ιντερνετ !

Ποιο δικτυο χρησιμοποιει για καλυψη?

:X
Link to comment
Share on other sites

αυτη η giffgaff φαινεται πολυ yummy. Εχει πακετα για ολα τα γουστα! Και ομιλια και τεξτ και ιντερνετ !

Ποιο δικτυο χρησιμοποιει για καλυψη?

O2

 

Το μήνυμά σας είναι υπερβολικά μικρό. Θα πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον 10 χαρακτήρες για να επιτραπεί η δημοσίευσή του.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
T-mobile pay as you go international plan 5p σταθερά και 15p κινητά και 60 λεπτά κάθε μήνα με ανανέωση £10. Μάλλον είσαι ήδη εκεί όμως... Edited by ftsalas
Link to comment
Share on other sites

Η Ο2 ανακοίνωσε τη διάθεση της υπηρεσίας International Favourites, η οποία δίνει τη δυνατότητα στους πελάτες της στη Βρετανία που χρειάζεται να επικοινωνούν με χώρες του εξωτερικού, να πραγματοποιούν και να δέχονται κλήσεις από ξένες χώρες οικονομικότερα.

 

Πιο συγκεκριμένα, με μηνιαίο πάγιο 10 λιρών, παρέχονται 3000 λεπτά για κλήσεις προς 3 σταθερά εξωτερικού, ενώ με 20 λίρες παρέχονται επιπλέον 200 λεπτά για κλήσεις προς κινητά εξωτερικού.

Η σημαντικότερη παροχή της υπηρεσίας ωστόσο, είναι ότι δίνει τη δυνατότητα στους πελάτες της να αποκτήσουν τοπικό αριθμό μίας ξένης χώρας "Call Me number", ώστε αυτοί που τους καλούν από το εξωτερικό, να χρεώνονται τοπική κλήση. Στις υποστηριζόμενες χώρες συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα.

 

Έτσι, ένας Έλληνας που ζει στο Ηνωμένο Βασίλειο και έχει κινητό από την Ο2, εκτός από τον αριθμό κινητού Αγγλίας, μπορεί να αντιστοιχίσει στο κινητό του και έναν ελληνικό αριθμό τηλεφώνου, ώστε όσοι τον καλούν από την Ελλάδα να χρεώνονται σαν να καλούσαν ένα οποιοδήποτε ελληνικό τηλέφωνο.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η υπηρεσία διατίθεται για πελάτες συμβολαίου και καρτοκινητής.

 

Περισσότερες πληροφορίες για την υπηρεσία και το σύνολο των υποστηριζόμενων χωρών είναι διαθέσιμες στη σχετική σελίδα της O2.

 

Πηγή: adslgr.com

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά η giffgaff είναι παραγματικά τελια

Με 10 λίρες έχεις 250 λεπτα οπουδήποτε απεριοριστα μυνηματα οπουδήποτε απεριοριστο ιντερνετ και δωρεαν τηλεφωνα σε giffgaff αριθμό

Τι αλλο να ζητήσει κανεις. Αν παραγγήλετε και απο εδώ https://giffgaff.com/orders/affiliate/gcapgcap πέρνεται και 5 λιρες δωρεαν επιπλέον!!!

Link to comment
Share on other sites

International Favourites. Νομίζω ένας Έλληνας δε χρειάζεται κάτι παραπάνω στην Αγγλία. Με 15 λίρες μιλάει με όλη την Ο2 τσάμπα, έχει ελεύθερα μηνύματα παίρνει Ελληνικό νούμερο και 3000 λεπτά προς 3 σταθερά νούμερα Ελλάδας. Δηλ. μπορεί με λογικό κόστος να είναι σε επαφή με τους ανθρώπους του και στην Αγγλία και στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να παραγγείλουμε καινούρια SIM giffgaff στην Ελλάδα και να κάνουμε και activation και topup?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να παραγγείλουμε καινούρια SIM giffgaff στην Ελλάδα και να κάνουμε και activation και topup?

 

 

hello ,

1) στο αγγλικό ebay , υπάρχουν και ενεργοποιημένες

 

2)εδώ στην Ιταλία που βρίσκομαι υπάρχει κόσμος που έχει παραγγειλει από την ιστοστελίδα της giffgaff με τον εξής τρόπο:

στη σελίδα get your free sim βάζεις ένα οποιδήποτε αλήθινο βρετανικό postcode και σου ανοίγει ένα μενου με διευθύνσεις

επιλέγεις property non listed και συμπληρώνεις τη διευθυνσή σου , μετα την πόλη στο postcode γράφεις και τη χώρα

θεωρητικά έρχεται δωρεαν στη διεύθυνση στην Ελλάδα .Προσοχή: δεν έχω παραγγειλει, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα,

δεν ευθύνομαι αν κάτι δεν παει καλά, παντως οποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει.

Η ενεργοποίηση γίνεται online αλλά χρειάζεται να κάνεις topup με πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

O άλλος τρόπος είναι να δημιουργήσεις μια Αγγλική διεύθυνση σε εταιρεία η οποία δίνει τέτοιες διευθύνσεις και προωθεί προϊόντα στην Ελλάδα. Στείλε μου ΠΜ αν θες να σου πω ποια χρησιμοποιώ εγώ.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κατέφυγα στο ebay και παρήγγειλα το πακέτο από εκεί.

Όταν θελήσω να κάνω topup με ελληνική πιστωτική γίνεται έτσι; Επίσης, έχει κανείς εμπειρία giffgaff/O2 στην Ουαλία;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα..μια φίλη μου θα πάει αγγλια για 2 βδομάδες. λεφτά πολλά δεν παίζουν για κλήσεις κλπ, ούτε για planetsim που απ ότι είδα έχει 30€ για ν αγοράσεις. Αυτό που την ενδιαφέρει μόνο, είναι να πάρει μια όσο πιο φθηνή καρτοκινητή γίνεται, για να μπαινει στο 0.facebook, να μιλάει από κει τουλάχιστον..τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πέρα από το international favourites, υπάρχει καμία που να έχει πολύ χαμηλή τιμή με pay as you go για κλήσεις σε σταθερά και κινητά Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα στους γνώστες.

Πόσο ευκολο ειναι να κάνω μια συνδρόμη στην Vodafone αγγλίας απο Ελλάδα, ωστε οταν πάω εκεί να ειναι έτοιμο και ενεργοποιημένο και να μην περιμένω χωρίς data/voice.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για όσους φίλους ενδιαφέρονται, η οικονομικότερη Καρτοκινητή για κλήσεις προς Ελλάδα είναι της GiffGaff [θυγατρική της O2], η οποία χρεώνει προς Ελλάδα το λεπτό ομιλίας ΜΟΝΟ £0,02 για σταθερά, και £0,03 για κινητά.

 

Έχει άψογη ποιότητα ομιλίας, και προσφέρει διάφορα Add-On πακέτα χρόνου ομιλίας προς UK, πολλά από τα οποία ενσωματώνουν Truly Unlimited Internet από το κινητό, από μόνο £12 το μήνα.

 

Άγνωστο γιατί, είναι σχεδόν δυσεύρετη στα καταστήματα, πράγμα όμως το οποίο λύνεται με ΔΩΡΕΑΝ ONLINE παραγγελία καρτών SIM μέσα από το Web Site τησ Εταιρείας, σε μια οποιαδήποτε Αγγλική διεύθυνση, και χωρίς περιορισμό. :)

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...