Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια και απο εμενα πολυ ενδιαφερον το τοπικ αυτο..θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε καποιο τροπο με τον οποιο να ειναι οικονομικη η επικοινωνια με κινητα στην ελλαδα (αποκλειστικα και μονο με κινητα)? εχω βρει μεχρι στιγμης μεχρι 15p/min πιο κατω δεν εχω βρει για καρτα κινητης..εχω βρει παρα ταυτα πολυ καλες χρεωσεις με προπληρωμενη καρτα τηλεφωνου που την χρησημοποιεις μεσω του skype με χρεωσεις της ταξης με 5pounds μιλας μια ωρα...που συμφερει παρα πολυ..οποιον τον ενδιαφερει επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα μπορω να γραψω διαφορους τροπους επικοινωνιας περαν του κινητου με πολυ χαμηλες χρεωσεις..

 

Κατι ασχετο ειναι κανεις που να σπουδαζει liverpool?

....Toyota Corolla Project Pending....

.....Taking turbocharger to the next level......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους! Το καλοκαιρο προκειται να ταξιδεψω Αγγλια και θα ηθελα τις συμβουλες σας! Εχω στην κατοχη μου, συμβολαιο βοντα και 2 καρτοκινητα της ιδιας.. Με συμφερει να παω με βοντα (αν ναι, με τι; ) ή με αλλη εταιρεια? Βασικα ηθελα να χρησιμοποιησω το συμβολαιο μου αφου ολοι ξερουν μονο εκεινον τον αριθμο.. Υπαρχει ενημερωμενος τιμοκαταλογος; Επισης, λογω iPhone, θα ηθελα να χρησιμοποιησω και τα δεδομενα που εχω στο συμβολαιο μου (1 Γιγα). Θα μειωνεται κανονικα σα να ειμαι Ελλαδα οταν το χρησιμοποιω εκει ή θα εχει εξτρα χρεωσεις λογω roaming; Ειδικα, το θεμα δεδομενα με καει περισσοτερο.. Τελος, το συμβολαιο μου εχει και "δωρεαν" ομολια και μηνυματα. Θα ισχυουν εκει ή θα χρεωνομαι παλι εξτρα; Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση..!

 

Υ.Γ: Συμφερει αληθεια το vodafone passport...?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό θα μείνεις εκεί;

Μια εβδομαδα. Τι σχεση εχει αυτο;:S

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομαδα. Τι σχεση εχει αυτο;:S

 

Αν πηγαινες για σπουδές ή για μεγαλύτερο διάστημα θα σου πρότεινα να πάρεις μια τοπική κάρτα. Tα δωρεάν λεπτά και τα μηνύματα δεν ισχύουν λογικά εκεί (το πιθανότερο)

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δες και τη σχετική σελίδα:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3831

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις κάρτα από το eBay και να την ενεργοποιήσεις από την Ελλάδα. Αν σε ενδιαφέρουν μόνο κλήσεις/SMS η καλύτερη επιλογή είναι η Tesco Mobile.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις κάρτα από το eBay και να την ενεργοποιήσεις από την Ελλάδα. Αν σε ενδιαφέρουν μόνο κλήσεις/SMS η καλύτερη επιλογή είναι η Tesco Mobile.

 

ναι αυτο ειναι μια λυση....αν και θα κοστισει λιγο περισσοτερο....

 

...τις SIM στην Αγγλια τις βρισκεις σε τιμες που ξεκινανε απο μια λιρα....

 

...παντως για μια εβδομαδα δεν αξιζει τον κοπο να μπεις σε φασαρια.....

 

..οτιδηποτε ειναι δωρεαν στην Ελλαδα δεν ισχυει οταν εισαι σε περιαγωγη....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινες για σπουδές ή για μεγαλύτερο διάστημα θα σου πρότεινα να πάρεις μια τοπική κάρτα. Tα δωρεάν λεπτά και τα μηνύματα δεν ισχύουν λογικά εκεί (το πιθανότερο)

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δες και τη σχετική σελίδα:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3831

Aρα βασει αυτου, απ'οτι καταλαβα, οταν εισαι σε Ευρωπη τα δωρεαν δεδομενα συνεχιζουν να ισχυουν!!

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aρα βασει αυτου, απ'οτι καταλαβα, οταν εισαι σε Ευρωπη τα δωρεαν δεδομενα συνεχιζουν να ισχυουν!!

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!

 

Δεν ξέρω τι έλεγε εκεί πριν 2 μήνες, πάντως εγώ τώρα που το διαβάζω λέει ότι το roaming χρεώνεται €5.95/24ωρο με 5MB την μέρα δώρο!

 

Εγώ θα'μαι για κανα 10ήμερο Σκωτία το καλοκαίρι και 10x€5.95 ~= €60 + ότι χρεώσεις θα έχω για υπέρβαση των 5MB/24ωρο είναι υπερβολικό.

 

Με €88 ευρώ τον μήνα μπορώ να πάρω το "Vodafone Europe" που ανακοίνωσε πριν 4-5 μέρες η εταιρία για να ξοδεύω τα λεπτά και MB που έχω προπληρώσει και στην Vodafone UK.

 

1000 φορές μια κάρτα από UK δίκτυο... για iPhone μάλλον η O2 είναι η καλύτερη περίπτωση... αλλά δεν επιτρέπει πρόσβαση από το IP μου στο online shop τους επειδή είμαι εκτός UK και δεν έχω λεπτομέριες.

 

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι παρακαλώ να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πες μου τι θελεις να δω στο site τους εγω που ειμαι εντος των συνορων λοιπον και θα χαρω να σε βοηθησω.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει επειδή έχω iPhone τι επιλογές/χρεώσεις έχω pay as you go από O2, επειδή δίνουν πακέτο για iPhone... απαιτείται αγορά από αυτούς iPhone, ή μπορώ να πάρω απλά μια κάρτα να βάλω στο δικό μου; χρεώσεις data; τι παίζει με το free access στα hotspot;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις μία κάρτα sim της Ο2 και να την βάλεις στο iPhone σου, θα δουλευει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Με £10 το μήνα θα έχεις απεριόριστη πρόσβαση σε hotspots και απεριόριστο internet.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις μία κάρτα sim της Ο2 και να την βάλεις στο iPhone σου, θα δουλευει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Με £10 το μήνα θα έχεις απεριόριστη πρόσβαση σε hotspots και απεριόριστο internet.

 

Τέλεια... αυτό θα προτιμήσω μάλλον.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ

 

Τώρα δουλεύει... όταν ρώτησα το tariffs το είχε στο site του shop το οποίο εξακολουθεί να μην μου μιλάει από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η πιο φθηνη καρτοκινητη για αγγλικα νουμερα αλλα και κλησεις προς ελλαδα βεβαια θα εχω και το vodafone κινητο μου...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Για τον Sthathi123 προτείνω Vodafone International το οποιο έχει 5p για σταθερά Ελλάδος και 15p για κινητά.(όπως λες έχεις Voda Ελλάδος το οποιο με Passport είναι μια παρα πολύ καλή λύση αν θες να μιλάς με την άνεση σου.εισερχόμενες)Για Αγγλικά νούμερα είναι καλή εφόσον ενεργοποίησης ένα από τα πακέτα χρόνου ομιλίας.

Στον τελευταίο φίλο για Blackberry Pay as you go δεν υπάρχει πουθενά.Ούτε κάρτα, ούτε πρόγραμμα, τίποτα απόλυτος και σε καμια χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο φίλο για Blackberry Pay as you go δεν υπάρχει πουθενά.Ούτε κάρτα, ούτε πρόγραμμα, τίποτα απόλυτος και σε καμια χωρα.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά βρήκα από την Orange!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά βρήκα από την Orange!

Ζητω συγγνώμη αν κάτι μου διέφυγε!Γνωρίζω πως επειδή η τεχνολογία Blackbery RIM είναι "πατενδ" protected είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να την προσφέρουν Pay Ας you go.Έχεις δίκιο η Oramge το δίνει σε Pay Ας You Go all σε τσουχτερή σχετικά τιμούλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

γεια χαρα ρε μαγκες

 

θα κανω το μεταπτυχιακο μου στη σκωτια και γενικα ηδη εχω ξεκινησει να ψαχνω για να παρω κανα κινητο της προκοπης απο κει.

 

επομενως επειδη θα παρω μαλλον καρτοκινητο, μπορω να το βρω σε οποiοδηποτε καταστημα, (π.χ vodafone ή σε αλλο καταστημα??) cardphone δε λεγεται και κει???? :lol:

 

βασικα ενδαφερομαι να αγορασω το iphone 3g, το παλιοτερο μοντελο. επειδη εδς περα ειναι σχετικα ακριβο, 469 ευρω:!: , ξερετε αν στην αγγλια κοστιζει λιγοτερο??

 

ξερει κανεισ απο εσας ρε παιδια τί παιζει με το skypephone??? το βρηκα 39,99 λιρες...

εδω στην ελλαδα λογικα πρεπει να λειτουργει σε wifi spots

 

thanks in advance:D

Link to comment
Share on other sites

Μια που άνοιξε αυτό το θέμα και για να μην ανοίγω και άλλο ένα ίδιο, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει και κανένας ποιες απαιτήσεις υπάρχουν για νέα συνδρομή στην Αγγλία; Θέλουν εκκαθαριστικό ή λογαριασμούς ΟΤΕ/ΔΕΗ κτλ όπως (παλιά τουλάχιστον) εδώ; Αλλάζει η κατάσταση αν γίνεται η πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας;

 

Συγγνώμη skotos2009 απλά το κάνω για να μην ανοίγουν 2 ίδια θέματα μιας και πολλοί θα έχουν τα ίδια ερωτήματα με τα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μια που άνοιξε αυτό το θέμα και για να μην ανοίγω και άλλο ένα ίδιο, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει και κανένας ποιες απαιτήσεις υπάρχουν για νέα συνδρομή στην Αγγλία; Θέλουν εκκαθαριστικό ή λογαριασμούς ΟΤΕ/ΔΕΗ κτλ όπως (παλιά τουλάχιστον) εδώ; Αλλάζει η κατάσταση αν γίνεται η πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας;

 

Συγγνώμη skotos2009 απλά το κάνω για να μην ανοίγουν 2 ίδια θέματα μιας και πολλοί θα έχουν τα ίδια ερωτήματα με τα δικά μας.

 

Για τον φίλο που ρότα τι χρειάζεται για σύνδεση συμβολαίου χρειάζεσαι :

http://www.carphonewarehouse.com/support/orders-deliveries-returns/id-requirements

Πληρωμή μηνιαίου λογαριασμού μέσο πιστωτικής δεν γίνετε.Μονο Direct Debit.Πληρωμή online αγοράς από το site γίνετε αλλα συνήθως έχουν πρόβλημα αν η κάρτα έχει εκδοθεί στο εξωτερικό, k ο λόγος είναι γιατί βασικά δεν μπορούν να ελέγχουν την διεύθυνση που διατείνεσαι ότι μένεις στην Αγγλία.

 

 

Goa τον φίλο που ρότα για κινητό στην Αγγλία, το Iphone polite μονο από την Ο2 και είναι κλειδωμένο στην Ο2.Η τιμή είναι εξίσου απαγορευτική.Όσο για την 3 είναι καλή ιδέα εφόσον θες Skype γιατί πλέον το προσφέρει δωρεάν ακόμη k μέσα από τα καρτοκινητά της(εφόσον βρίσκεσαι σε 3G κάλυψη) Μια επίσκεψη στο http://www.three.co.uk θα βρείς τι σε ενδιαφέρει.Στην Ελλάδα δεν νομίζω να λειτουργεί το Skypephone εκτος και αν το αγοράσεις μέσα από το site της Skype, αλλα μετά στηρίζεσαι μονο σε WI-FI αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γιαυτό εδώ τί έχετε να πείτε;;;;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=262730

- - - -

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να αναφέρω απλά οτι, υπάρχουν καλές προσφορές και απο τη αλυσίδα σουπερμάρκετ τεσκο (tesco mobile) . Τώρα σου τριπλασιάζουν το ποσό της καρτας- βάζεις 10 λιρες κ παίρνεις 30!
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω απλά οτι, υπάρχουν καλές προσφορές και απο τη αλυσίδα σουπερμάρκετ τεσκο (tesco mobile) . Τώρα σου τριπλασιάζουν το ποσό της καρτας- βάζεις 10 λιρες κ παίρνεις 30!

 

Μοιάζει λίγο με τον "διπλασιασμό" της νέας καρτοκινητής wind. είναι μόνο για εθνική κίνηση και διαρκεί (νομίζω) για 1 μήνα. σε κάθε περίπτωση πολύ καλή προσφορά γι αυτιούς που ζουν στο uk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ταξιδεύω Λονδίνο για 5 μέρες και θέλω internet στο κινητο μου.Ξέρει κανείς να μου υποδείξει κάποιο καρτοκινητό που παρέχει internet (κάποια mb ίσως) και φθηνές κλήσεις για Ελλάδα;

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...