Jump to content

Dual SIM + Android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια μικρή βοήθεια θέλω ένα κινητό μέχρι 4 ινζες οθόνη καλή τιμή έως 160 ε και android με gps δύο sim ποιο με συστήνετε

http://www.merimobiles.com/jiayu-g2-dual-core-4-0-inch-ips-screen-480x800-android-4-0-dual-camera-3g-wcdma_p/meri5765.htm?setCurrencyId=33

http://www.merimobiles.com/lenovo-a660-dual-core-4-0-inch-android-4-0-3g-dual-sim-smartphone-capacitive-multitouch_p/meri5763.htm

http://www.merimobiles.com/zte-v889m-dual-core-mtk6577-1-0ghz-dual-sim-android4-0-4-0wvga-3g-smartphone_p/meri5792.htm

Οι παραπάνω επιλογές είναι στις 4 ίντσες. Υπάρχουν πααααρα πολλές ακόμη. Αν βέβαια είσαι διατεθειμένος να πας σε 4.3, θα έχεις περισσότερες επιλογές και όχι απαραίτητα και ακριβότερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια μικρή βοήθεια θέλω ένα κινητό μέχρι 4 ινζες οθόνη καλή τιμή έως 160 ε και android με gps δύο sim ποιο με συστήνετε

 

Εγω θα αγοραζα αυτο:

http://www.minideal.net/jiayu-g2-white-smart-phone-ram-1gb-4-0-ips-screen-mtk6577-smart-phone.html

Με 1Gb RAM οχι 512Mb, ειναι καλυτερο και σε αλλους τομεις.

 

3 λεπτά τη μέρα;; καλά κλειστό θα το έχεις όλη μέρα; :P με αυτά που λες το βλέπω να κρατάει 2,5-3 μέρες

 

Οχι βρε :lol: μονο την νυχτα θα ειναι κλειστο, την μερα θα ειναι ανοιχτο σε αναμονη, μονο μερικα λεπτα ομιλια εννοουσα...

Αν η απαντηση σου θα ειναι ιδια, δεν νομιζω η μπαταρια του να ειναι 2750mAh.. (προσωπικη μου γνωμη παντα)

Αυτο βεβαια ειναι θεμα για το αναλογο thread του G3..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε :lol: μονο την νυχτα θα ειναι κλειστο, την μερα θα ειναι ανοιχτο σε αναμονη, χωρις καμμια χρηση.

Αν η απαντηση σου θα ειναι ιδια, δεν νομιζω η μπαταρια του να ειναι 2750mAh.. (προσωπικη μου γνωμη παντα)

 

Ναι αυτό λέω κλειστό εννοώ κλειστή οθόνη όλη μέρα.

Κοίτα προσωπικά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε θα σου πω ένα δικό μου σενάριο χρήσης.

Στην δεύτερη-τρίτη φόρτιση (δηλαδή πριν στρώσει καλά καλά η μπαταρία) είχα πάει το πρωί για προπόνηση και άκουγα μουσική συνεχόμενα 4:30 ώρες στα ακουστικά. 2 κάρτες ανοιχτές, η μία cosmote με 3g και η δεύτερη wind με 2g και συχνά μηδενικό σήμα (βλέπε Χανιά+Wind=μίσος), και φυσικά τα data, sync ανοιχτά συνέχεια. Όταν γύρισα από το 95% που ήταν έφτασε 65% και μετά την υπόλοιπη μέρα μέχρι το βράδυ χρησιμοποίησα την συσκευή γύρω στην 1-1,5 ώρα πάλι συνολικά. Η μπαταρία το βράδυ (γύρω στα μεσάνυχτα) ήταν στο 15-20% και το έβαλα να παίζει τραγούδια από youtube για να αδειάσει και να το φορτίσω! :P

Ίσως να ακούγονται υπερβολικά, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω μείνει υπερ-ευχαριστημένος από την μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω κλειστό εννοώ κλειστή οθόνη όλη μέρα.

Κοίτα προσωπικά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε θα σου πω ένα δικό μου σενάριο χρήσης.

Στην δεύτερη-τρίτη φόρτιση (δηλαδή πριν στρώσει καλά καλά η μπαταρία) είχα πάει το πρωί για προπόνηση και άκουγα μουσική συνεχόμενα 4:30 ώρες στα ακουστικά. 2 κάρτες ανοιχτές, η μία cosmote με 3g και η δεύτερη wind με 2g και συχνά μηδενικό σήμα (βλέπε Χανιά+Wind=μίσος), και φυσικά τα data, sync ανοιχτά συνέχεια. Όταν γύρισα από το 95% που ήταν έφτασε 65% και μετά την υπόλοιπη μέρα μέχρι το βράδυ χρησιμοποίησα την συσκευή γύρω στην 1-1,5 ώρα πάλι συνολικά. Η μπαταρία το βράδυ (γύρω στα μεσάνυχτα) ήταν στο 15-20% και το έβαλα να παίζει τραγούδια από youtube για να αδειάσει και να το φορτίσω! :P

Ίσως να ακούγονται υπερβολικά, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω μείνει υπερ-ευχαριστημένος από την μπαταρία του.

 

Δυστυχως ειμαι συνηθισμενος και ισως "κακομαθημενος" απο ενα 3,5ιντσο οχι android, με 2800mAh μπαταρια, που με τη χρηση που ανεφερα κραταει μια εβδομαδα, γι αυτο θα μου κακοφανει πολυ να παρω καποιο αλλο που με την ιδια χρηση θα θελει μερα παρα μερα φορτιση..

Γι αυτο μαζευω γνωμες ;)

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω κλειστό εννοώ κλειστή οθόνη όλη μέρα.

Κοίτα προσωπικά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε θα σου πω ένα δικό μου σενάριο χρήσης.

Στην δεύτερη-τρίτη φόρτιση (δηλαδή πριν στρώσει καλά καλά η μπαταρία) είχα πάει το πρωί για προπόνηση και άκουγα μουσική συνεχόμενα 4:30 ώρες στα ακουστικά. 2 κάρτες ανοιχτές, η μία cosmote με 3g και η δεύτερη wind με 2g και συχνά μηδενικό σήμα (βλέπε Χανιά+Wind=μίσος), και φυσικά τα data, sync ανοιχτά συνέχεια. Όταν γύρισα από το 95% που ήταν έφτασε 65% και μετά την υπόλοιπη μέρα μέχρι το βράδυ χρησιμοποίησα την συσκευή γύρω στην 1-1,5 ώρα πάλι συνολικά. Η μπαταρία το βράδυ (γύρω στα μεσάνυχτα) ήταν στο 15-20% και το έβαλα να παίζει τραγούδια από youtube για να αδειάσει και να το φορτίσω! :P

Ίσως να ακούγονται υπερβολικά, αλλά εγώ τουλάχιστον έχω μείνει υπερ-ευχαριστημένος από την μπαταρία του.

 

φιλε μου κίλερ ίνστικτ , :P απου το πηρες & ποσο καιρο εκανε να σου ρθει?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κίλερ ίνστικτ , :P απου το πηρες & ποσο καιρο εκανε να σου ρθει?

 

Το πήρα από merimobiles με ems και ήρθε σε 12 μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

τέλεια!έχουμε και κανα κουπούνι μηπως για merimobiles?

 

Νομίζω αν κάνεις πρώτη φορά παραγγελία από αυτούς, το "welcome" σου δίνει 5 δολλάρια; κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε guideman να σε ρωτησω... Jiayu G3 = UMI X1 ή υπάρχουν διαφορες? Το λεω γιατι Από εμφάνιση με τραβάει το Χ1...

Με νοιαζει πολύ η γλώσσα η ελληνική με τον τηλεφ. καταλογο στα ελληνικά! Ποια ειναι η λυση?

 

Το umi το πηρα και το εδωσα σε ατομο που δεν ηθελε gps. Εχει προβλημα με τη κεραια του gps το οποιο δεν εχει λυθει ουτε με την καινουρια που εχει βγαλει η umi. Αυτο που ειχα ηταν με την καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Το umi το πηρα και το εδωσα σε ατομο που δεν ηθελε gps. Εχει προβλημα με τη κεραια του gps το οποιο δεν εχει λυθει ουτε με την καινουρια που εχει βγαλει η umi. Αυτο που ειχα ηταν με την καινουρια.

 

Για οποιον ενδιαφερεται να φτιαξει το gps

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το Thread αυτό να είναι το σωστό και να μη δημιουργώ πρόβλημα με την ερώτησή μου που πρακτικά την έχω κάνει και αλλού.. Ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά από όλους και απο τους διαχειρηστές..!!

 

Στις 7/1 απο το etotalk.com έκανα μια παραγγελία ενός κινητού και επέλεξα αποστολή μέσω EMS.

 

Το κινητό το έστειλαν μέσω EMS μια εβδομάδα μετά, στις 14/1, καθώς μου είπαν πώς η mod rom δεν ήταν ακόμα stable και ήθελαν να την μοντάρουν.

 

Στις 14/1 πήρα το Tracking number. Η τελευταία ενημέρωση όμως είναι στις 15/1 όπου έγινε despatched και απο το δεύτερο sorting centre.

 

Ωστόσο πουθενά δε φαίνεται να έχει γίνει despatched to overseas. Ωστόσο τα ΕΛΤΑ έχουν λάβει τον κωδικό, με τελευταία ενημέρωση στις 15/1 όπου και το μήνυμα γράφει " Ιtem in conta IPS" και στο Ελληνικό site "Κλείσιμο IPS"

 

Τι παίζει τώρα..?? Έχετε κάποια ιδέα..??

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε αλλες 5-10 μερες και θα έρθει. Επισης ο κωδικος ο δικος τους αλλαζει οταν μπανει το δεμα ελλαδα. Θα ειναι του στυλ GR-νούμερα-πολλα νούμερα-, τον οποιο κωδικο θα στον δωσουν τα ελτα οταν θα τους παρεις τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα!

Ύστερα από μια μακρά (5 χρόνια!) και παραπάνω από ικανοποιητική συμβίωση με το πρωτοπορειακό για την εποχή του Nokia N95 (από αυτό γράφω το παρόν μήνυμα) και μετά από ένα βράδυ 8ωρου διαβασματος στο φόρουμ, αποφάσισα (αφού πρώτα με ξελόγιασε ένας φίλος με το καινούργιο του Android των 100€) να αποσύρω από την ενεργό δράση το παλιό Nokia και να μπω επιτέλους στον κόσμο των Android που τόσα χρόνια λιγουρεύομαι!

Έτσι τελικά παρήγγειλα τον αδιάβροχο κινέζο Lenovo A660 μαζί με πρίζα, προστατευτικά οθόνης, θήκη σιλικόνης και έτοιμο με ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο και playstore(αν το λέω καλά) στα 192 ευρώ (μαζί με τα έξοδα αποστολής - ΕΜS) από το etotalk.com.

Ήμουν ανάμεσα στο Newman N1 και το JiaYu G3 και επειδή ετοιμάζομαι για ένα ψιλοextreme ταξίδι με μοτοσυκλέτα στην Αφρική, όταν έπεσα πάνω του παρά το ότι υστερεί σε επιδόσεις έναντι των άλλων 2, με έπεισε το βιντεακι στο youtube που το δείχνει να κολυμπά κανονικά κι απροβλημάτιστα στο νερό!

Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αν και πολύ ψήνομαι να δοκιμάσω!

Αυτα από μένα προς στιγμήν και νεότερα όταν παραλάβώ.

Τώρα αν κάποιος με έχει προλάβει και το έχει στα χέρια του ας μας πει 2 λόγια...

 

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα το πρωί το παρέλαβα!

12 εργάσιμες και το κινητό φυσάει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα το πρωί το παρέλαβα!

12 εργάσιμες και το κινητό φυσάει!

 

Aδερφέ με EMS???

 

Y.Γ Τώρα είδα πώς το τονίζεις..Οπότε πρέπει να περιμένω και άλλες μέρες το δικό μου.. :(

Edited by George_Batzis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρουταρα το huawei u8950d ξερει κανενας σας πως να σβησω τις εφαρμογες του κινητου??

 

titanium back up και καθάρισες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παραγγείλει κανένας από http://www.everbuying.com Έχω παραγγείλει 2 τηλέφωνα τα οποία τα έχουν στείλει με Fiji post office ;;;;Το πρόβλημα είναι ότι έχουν παραμείνει τώρα και 15 μέρες στην Nadi των Fiji;; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Πόσες μέρες έκαναν να έρθουν Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Με την μέθοδο αποστολής που στέλνουν το τελευταίο διάστημα αργεί να φτάσει το δέμα. Πριν λίγο καιρό είχα παραλάβει ένα προϊόν το οποίο το έστειλαν μέσω φίτζι και έκανε περίπου ένα μήνα για να φτάσει. Βέβαια ήταν και περίοδος χριστουγέννων.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πρώτον ΛΟΓΙΚΑ, δεν ορκίζομαι, νομίζω κυκλοφόρησε το JIAYU G4....

 

Δεύτερον, θέλω να αλλάξω το ideos X5. Με ψήνει το JIAYU G3, αλλά μαζί με τα καλά λόγια που ακούω, ακούω και προβλήματα με την φωτογραφική και δε θυμάμαι τι άλλο. Γενικά σε αυτά τα χρήματα και τις ίντσες, τι προτείνετε ρε παιδιά? Και θεωρώ πολύ σημαντικό μια καλή κοινότητα υποστήριξης και custom roms...

 

Σας ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το κινεζακι :p μου!Παραγγελια στις 9/1 απο etotalk.com και μετα απο16 μερες να'το!!Καλο απο ποιοτητα κατασκευης , δεν τριζει τιποτα και παρα πολυ καλη οθονη με μεγαλη γωνια θεασης.Που και που κανει ενα ψιλο-lag αλλα οχι κατι ενοχλητικο.Με custom rom , root και cwm recovery.Τωρα κατα ποσο θα χρειαστει το cwm αγνωστο μιας και με ενα γρηγορο ψαξιμο δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο σε ρομς...
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το ΝΕΟ Ν002..!! Ωστόσο παίζει ένα θέμα με τις επαφές. όταν δέχομαι κλήσεις είναι χωρίς το +30 ενώ τα μυνήματα με το +30 με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζεται είτε η κλήση είτε η επαφή στο μήνυμα..Πφφφφφφ.... Βρήκατε καμία άλλη λύση??

 

Η μια λύση που βρήκα είναι κάθε επαφή να έχει τον αριθμό διπλό. Και με +30 και χωρίς..

 

Κάποια άλλη λύση έχετε βρεί..??

Link to comment
Share on other sites

Η μια λύση που βρήκα είναι κάθε επαφή να έχει τον αριθμό διπλό. Και με +30 και χωρίς..

 

Κάποια άλλη λύση έχετε βρεί..??

 

Από το θέμα του Newman N1...

Αν στον κατάλογο τα έχεις περασμένα ΜΕ το +30, τότε:

Αν έχεις Wind ή Vodafone που στέλνουν την αναγνώριση ΜΕ το +30 τότε δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε σε SMS ούτε σε κλήσεις.

Αν έχεις Cosmote που στέλνει την αναγνώριση στα ελληνικά νούμερα ΧΩΡΙΣ το +30 (ηλίθιοι), τότε θα έχεις πρόβλημα στις κλήσεις και δε θα σου βγάζει το όνομα. Στα SMS θα είσαι ΟΚ.

 

Αν στον κατάλογο τα έχεις περασμένα ΧΩΡΙΣ το +30, τότε θα έχεις πρόβλημα μόνο όταν πας να στείλεις SMS από τον κατάλογο (θα στα βάζει σε άλλη συνομιλία τα εξερχόμενα από τα εισερχόμενα).

 

Παμε και στο προβλημα με το +30 .... Ακουστε πως εχει και στην συνεχεια θα σας δωσω και την δικια μου λυση!

 

Το κινητο αναγνωριζει οταν σε παιρνουν τηλεφωνο με το 69 τις επαφες! οταν σου στελνουν μυνημα ομως σου ρχετε ως +3069...

 

Το SMS application του κινητου λειτουργει κανονικα οποτε εαν μπειτε στο gmail και κανετε edit τις επαφες σας ολες σε 69 αντι για +3069 τοτε εχει λυθει & το προβλημα αμεσα!

 

Εαν ομως δεν μπορειτε η δεν θελετε για κανεναν λογο να χρησιμοποιησετε το default sms apk και θελετε, οπως π.χ. εγω, να βαλετε το gosms τοτε δημιουργειτε και τo conflict!!!

Αυτο συμβαινει γιατι εσεις στελνετε σμσ σε εναν αριθμο 69κατι και αυτος σας απανταει ως +3069 και αγνωστος για το gosms .... Η λυση σε αυτο ειναι να πατε παλι στο gmail και (EDIT ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΠΑ & ΠΑΡΑΠΑΝΩ "κανετε edit τις επαφες σας ολες σε 69 αντι για +3069"(:EDIT) μετα κανετε κατι πολυ γρηγορο και απλο... EXPORT as google csv ολα την contact list και μετα edit με ενα excel, πατατε το CTRL+H (αντικατασταση) και βαζετε επανω ,69 και απο κατω ,+3069 ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΟΜΜΑ! αφου το κανετε αυτο πατατε αποθηκευση και μετα πηγαινετε και κανετε αυτο το αρχειο IMPORT στο gmail contact list σας..... Επιλεγετε να κανει MERGE οσα contacts τα βρισκει ιδια και στην συνεχεια κανετε χειροκινητα merge ολλα οσα δεν μπορεσε να κανει η google! TheEnd!

 

και φυσικα οποιον κανετε add απο δω και περα στην υπεροχη contact list πρεπει να τον κανετε add και με τα 2: 69 & +3069 !

 

Ρε παιδιά διαβάζω αυτό το θέμα με τα contacts και λυπάμαι πολύ... γιατί παλιότερα είχα βρει μια πολύ απλή εφαρμογή (εκτός market) που έκανε ακριβώς αυτή την δουλειά!

Και σε κάποια κινητά που αποθηκεύονται με κενά τα νούμερα (π.χ. +306974 268 978), το έφτιαχνε και αυτό.

 

Αλλά δυστυχώς δεν την βρίσκω στο google ούτε στο titanium backup μου...

 

edit: Το μόνο που ίσως θυμάμαι είναι πως η εφαρμογή ήταν ανεβασμένη στο http://code.google.com/p/android/

 

New edit: Βρέθηκε! http://code.google.com/p/a...tacts-cleanup/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Dual SIM + Android

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...