Jump to content

Κατάργηση επιδοτήσεων συσκευών από τις εταιρίες κινητής


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ειχα συμβόλαιο με 2 ώρες και καλά δωρεάν κλήσης έδινα 70-80 ευρο τον μηνά σε 12 μήνες έδινα 840-960 ευρο! Τώρα που έχω F2G Έχω 3000λεπτα 3000sms πρως F2G και 1500MB ιντερνετ χωρίς ουτε μισώ ευρο για όλο το 2010 και να δώσω και καμιά 15 ευρο για άλλες κλήσης στο 12 μηνο βγαίνει 180 ευρο τον χρόνο κέρδος 600 με 700 ευρώ το χρόνο τι επιδότησης και πράσινα αλόγα σου τα περνούν 10 φορές επάνω!!!
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι από το 2011 πλέον οι εταιρείες θα υποχρεούνται να ολοκληρώνουν τη φορητότητα από άλλο δίκτυο σε 3 ημέρες οπότε εκεί θα ξαναενεργοποιηθεί ο ανταγωνισμός πιστεύω μακάρι με σημαντικές μειώσεις. Οι αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες οι εταιρείες μοίραζαν τα κέρατα τους 300-400 ευρώ επιδοτήσεις για πλάκα ήξεραν ότι αυτό θα αποβεί εις βάρος τους και γι΄αυτό αποφάσισαν να μαζευτούν

 

αυτο αμα γινει οντως θα βοηθησει την ανταγωνιστικοτητα... Παντως γενικα η καρτοκινητο εχει αιωνες μπροστα απο συμβολαιο αυτη την εποχη.

Link to comment
Share on other sites

αυτο αμα γινει οντως θα βοηθησει την ανταγωνιστικοτητα... Παντως γενικα η καρτοκινητο εχει αιωνες μπροστα απο συμβολαιο αυτη την εποχη.

 

Μην ξεχνάς ότι τα καρτοκινητά βολεύουν κυρίως για να μιλάς με το ίδιο δίκτυο που έχεις.. Και όλα αυτά ειναι εποχιακές προσφορές που ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει του χρόνου. Επίσης δεν έχεις επιδότηση καθόλου, ούτε προσφορές με εκτπτώσεις στα πάγια έξοδα ή μεγάλη επιδότηση που γίνεται στα συμβόλαια με απειλή για φορητότητα. Και τέλος το mobile internet είναι ιδιαίτερα φτωχό και ακριβό στα καρτοκινητά.

Δηλαδή τα συμβόλαια είναι πιο σταθερά και ασφαλή. Εξαρτάται βέβαια την ανάγκη που έχει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναλογα καθαρα με το τι αναγκες εχει ο καθενας οπως λες αλλα και παλι υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.. αμα ηταν λιγο πιο κοντα καπως κατι θα γινοτανε.. τωρα πολυ προτειμανε να εχουν δυο κινητα και καθε ενα με αλλο δικτυο και μιλανε σχεδον με ολους σχεδον δωρεαν.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρισυ όμως χρεωνόσουν λιγότερο από το να έχεις καρτοκινητό καθώς είτε σε μήνυμα είτε σε ομιλία σε βάραγαν. Το να ξεφύγει ο λογαριασμός συμβαίνει στα άτομα που δεν ελέγχουν καθόλου τον χρόνο ομιλίας τους και που μάλιστα με τις υπηρεσίς που προεφέρουν μπορείς να υπολογίσεις πόσο σου μένει, παλιά απλά μηδένιζα τον χρόνο στο κινητό και ήμουν στο περίπου. Και αν φοβάσαι τόσο να ξεφύγεις, βάζεις όριο αν θες.

 

Τα καρτοκινητά για μένα είναι για όποιον δεν θέλει να του έρχεται λογαριασμός :p είτε γιατί θέλει να μιλάει συγκεκριμένα με κάποιον αριθμό-τώρα ποια σύνολο αριθμών.

 

Όσο για τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας κανείς δεν σε αναγκάζει να πάρεις, αλλά αν έκανες παλιά σύγκριση θα έβλεπες ποιος είναι ο πιο συμφέρον. Χώρια ότι οι περισσότεροι που έχουν κάρτα κάνετε τους μάγκες όταν βάζετε τους άλλους με τα συμβόλαια είτε να σας παίρνουν ή να παίρνετε μέσω αυτών....Είχα φίλο που συνέχεια μου λεγε να του δώσω το κινητό μου είτε να πάρει τηλ. κάπου για να τον πάρουν είτε να μιλήσει από τοδικό μου και που η μόνιμη δικαιολογία του ήταν ότι έχω δωρεάν χρόνο...Οπότε του απάνταγα ότι είναι προπληρωμένος και στην τελική αν θεωρεί ότι είναι δωρεάν γιατί δεν κάνει και αυτός την μαγκιά;;;;:lol::lol::lol:

Εγώ απλά λέω ότι αντί για επιδοτήσεις και συμβόλαια με ένα σωρό ψιλά γράμματα και περιορισμούς και δεσμεύσεις, θα μπορούσαν να έχουν απλές και κατανοητές χαμηλές χρεώσεις. Επιδόθηκαν στο κυνήγι της επιδότησης όλα αυτά τα χρόνια, και για να τη συντηρήσουν αναγκάστηκαν να αυξήσουν το πάγιο και να τα ενσωματώσουν όλα εκεί.

Όσο για τη γενίκευση που κάνεις για τους χρήστες καρτοκινητής, είναι λάθος γιατί αντιστοιχίζεις τους δικούς σου φίλους με όλους του χρήστες της ανά την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ότι αντί για επιδοτήσεις και συμβόλαια με ένα σωρό ψιλά γράμματα και περιορισμούς και δεσμεύσεις, θα μπορούσαν να έχουν απλές και κατανοητές χαμηλές χρεώσεις. Επιδόθηκαν στο κυνήγι της επιδότησης όλα αυτά τα χρόνια, και για να τη συντηρήσουν αναγκάστηκαν να αυξήσουν το πάγιο και να τα ενσωματώσουν όλα εκεί.

Όσο για τη γενίκευση που κάνεις για τους χρήστες καρτοκινητής, είναι λάθος γιατί αντιστοιχίζεις τους δικούς σου φίλους με όλους του χρήστες της ανά την Ελλάδα.

 

Κάτσε τώρα για να το δούμε...Δεν είπα ότι όλοι όσοι ξέρω είναι έτσι, αλλά...

 

Κάρτα βάζεις είτε γιατί δεν θέλεις να σου έρχεται λογαριασμός ώστε να μην ξέρει κανείς που κάνεις τηλέφωνα και πόσα χαλάς σε αυτά, είτε γιατί δεν συγκρατιέσαι και λες τουλάχιστον με καρτοκινητό το ελέγχω και δεν πρόκειται να μου σκάσει κανάς περίεργος λογαριασμός (αν και γνωρίζω άτομα που αν έδιναν τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά θα πλήρωναν λιγότερο σε συμβόλαιο), είτε το έχουν για επαγγελματικό και δεν θέλουν να πληρώνουν άδικα πάγιο. Τώρα αν μου έχεις και συμβόλαιο ή 3 νούμερα καρτοκινητής για να μιλάς πιο φθηνά με το κάθε δίκτυο δεν είναι ότι πιο βολικό, μιλάω για αυτούς που το έχουν σαν κύριο νούμερο το καρτοκινητό. Και εγώ είχα κάρτα για να μιλάω με την κοπέλα μου με 1 λεπτό το λεπτό μέχρι που βγήκε unlimted και στα επαγγελματικά αντίστοιχα παρέες φίλων οικογένειες κοκ....

 

Τώρα αν θίχτικες με το παράδειγμά μου δεν είπα ότι ισχύει παντού......

 

 

Και για να τελειώνουμε....η κάρτα τον τελευταίο καιρό συμφέρει και πάλι ψιλοπεριορισμένα γιατί θα πρέπει η παρέα σου γνωστοί να είστε στο ίδιο δίκτυο, αλλά δεν θα ξεχάσω δικό μου άτομο που είχε χαθεί σε κάτι βουνά και του έβαλα πόσες κάρτες για να μπορεί να επικοινωνήσει με αστυνομικούς σχετικά με το δρόμο...Τουλάχιστον εγώ θα ανησυχούσα μόνο για την μπαταρία, όχι τις μονάδες...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα για να το δούμε...Δεν είπα ότι όλοι όσοι ξέρω είναι έτσι, αλλά...

 

Κάρτα βάζεις είτε γιατί δεν θέλεις να σου έρχεται λογαριασμός ώστε να μην ξέρει κανείς που κάνεις τηλέφωνα και πόσα χαλάς σε αυτά, είτε γιατί δεν συγκρατιέσαι και λες τουλάχιστον με καρτοκινητό το ελέγχω και δεν πρόκειται να μου σκάσει κανάς περίεργος λογαριασμός (αν και γνωρίζω άτομα που αν έδιναν τα ίδια ή και λιγότερα λεφτά θα πλήρωναν λιγότερο σε συμβόλαιο), είτε το έχουν για επαγγελματικό και δεν θέλουν να πληρώνουν άδικα πάγιο. Τώρα αν μου έχεις και συμβόλαιο ή 3 νούμερα καρτοκινητής για να μιλάς πιο φθηνά με το κάθε δίκτυο δεν είναι ότι πιο βολικό, μιλάω για αυτούς που το έχουν σαν κύριο νούμερο το καρτοκινητό. Και εγώ είχα κάρτα για να μιλάω με την κοπέλα μου με 1 λεπτό το λεπτό μέχρι που βγήκε unlimted και στα επαγγελματικά αντίστοιχα παρέες φίλων οικογένειες κοκ....

 

Τώρα αν θίχτικες με το παράδειγμά μου δεν είπα ότι ισχύει παντού......

 

 

Και για να τελειώνουμε....η κάρτα τον τελευταίο καιρό συμφέρει και πάλι ψιλοπεριορισμένα γιατί θα πρέπει η παρέα σου γνωστοί να είστε στο ίδιο δίκτυο, αλλά δεν θα ξεχάσω δικό μου άτομο που είχε χαθεί σε κάτι βουνά και του έβαλα πόσες κάρτες για να μπορεί να επικοινωνήσει με αστυνομικούς σχετικά με το δρόμο...Τουλάχιστον εγώ θα ανησυχούσα μόνο για την μπαταρία, όχι τις μονάδες...

 

Φίλε ότι και να λένε όσοι πληρώνουν τρελλά λεφτά σε συμβόλαια αν ξέρεις τι επιλέγεις στη καρτοκινητή μπορεί με βάση τις ανάγκες σου να πληρώνεις πολύ λιγότερα. Εγώ με 5-6 χρόνια 2 ωρα συμβόλαια εσκαγα 30-35ευρώ στη voda, με το free2go2 εδώ και 1,5 χρόνο με βασική χρέωση 0,10 ευρώ το λεπτό προς όλους και άλλους να μην είχα στο πακέτο μου πάλι πιο οικονομικά θα μου έβγαινε κι αν αναλογιστεί κανένας ειδικά στις αρχές με διπλασιασμό κάρτας κλπ πληρώνω λιγότερα από 5-6 ευρώ το μήνα και μιλάω, στέλνω και σερφάρω ασταμάτητα πλέον, οποτε απλά όπως και σε κάθε περίπτωση είναι απλά στην ευχέρεια του καθενός να ξέρει πως μπορεί να πληρώνει λιγότερα, γιατί προφανώς έχω και φίλους που δε ψάχνονται παίρνουν ένα whats up επειδή έχουν όλοι και ειναι μόδα και χαλάνε 2-3 κάρτες με τις υπέρογκες χρέωσεις έτσι σκάνε 20-30 ευρώ το μήνα κρίμα κι άδικα, οπότε παντού υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή όλα είναι ένας κύκλος ή μάλλον μια αλυσίδα για να μπορεί ο κάθε συνδρομητής να συμβιβαστεί με αυτό θα πρέπει όλες οι εταιρίες κινητών τηλεφώνων να πάψουν να βγάζουν νέα μοντέλα.

Είναι λογικό ο οποιοσδήποτε από εμάς να περιμένει να αποκτήσει μια ακριβή έως απλησίαστη τιμή κινητής συσκευής πχ. iPhone από 580€ και να αναμένει την επιδότησή του για να επωφεληθεί την διαφορά και την απόκτηση της.

 

Το καλύτερο που μπορεί να γίνει όταν θα "ψηφιστεί" επισήμως από τους παρόχους είναι πολύ απλά οι περισσότεροι να το γυρίσουν σε καρτοκινητό αφού κακά τα ψέματα οι πιο πολλοί αποκτούν ένα συμβόλαιο για να μπορέσουν να αποκτήσουν μια ακριβή συσκευή που χωρίς την υψηλή επιδότηση νέου συμβολαίου που δίνουν δεν θα μπορούσε να την έχει κανείς μας (το μεγαλύτερο ποσοστό) στα χέρια του.

 

Προσωπική μου άποψη και σκέψεις...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε δινουν υψηλες επιδοτησεις στα συμβολαια;;; Τα τελευταια χρονια ειναι πολυ ψοφιες. Πριν πολλα χρονια, οταν ημασταν νεοι, ενταξει ειχε μεγαλο νοημα να κανεις συνδεση για να παρεις τη συσκευη...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη απλά χρειάζεται λίγο υπομονή και πίεση για να σου τροποποιήσουν την επιδότηση , είναι "νέο κόλπο" (των παρόχων). Σε ξεκινάνε πχ από 70€ και με 4-5 τηλεφωνήματα φτάνουν αισίως να σου δίνουν ένα +200% επιπλέον ως εκ θαύματος ;)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...