Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι στην 2.1 θελω προς το παρον

 

Νομίζω ότι κάπου εδώ στο forum, υπάρχει κάποιος αντίστοιχος οδηγός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να αντικαταστήσω την κάρτα μνήμης που έχει τώρα μέσα το κινητο(MicroSD 2gb) με μια 8gb.. δεν ξέρω όμως ποια ειναι κατάλληλη γιατι διαβασα οτι μερικές δεν τις δέχεται το τηλέφωνο..

Προτείνετε μου κάποια μάρκα που ξέρετε οτι δουλεύει..Και τι class να ειναι: 2; 4; 6;

Το κινητο φαίνεται πολυ καλο... Μπορείτε να μου προτείνεται καμια εφαρμογή Web browser?

Επίσης καμια εφαρμογή πλοήγησης αντι για το google maps-wisepilot κτλ...

Για να διαβάσει το περιεχόμενο απο την κάρτα μνήμης(εικονες βιντεο μουσική) θέλει πρόγραμμα?

Ευχαριστώ!!:D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω την κάρτα μνήμης που έχει τώρα μέσα το κινητο(MicroSD 2gb) με μια 8gb.. δεν ξέρω όμως ποια ειναι κατάλληλη γιατι διαβασα οτι μερικές δεν τις δέχεται το τηλέφωνο..

Προτείνετε μου κάποια μάρκα που ξέρετε οτι δουλεύει..Και τι class να ειναι: 2; 4; 6;

Το κινητο φαίνεται πολυ καλο... Μπορείτε να μου προτείνεται καμια εφαρμογή Web browser?

Επίσης καμια εφαρμογή πλοήγησης αντι για το google maps-wisepilot κτλ...

Για να διαβάσει το περιεχόμενο απο την κάρτα μνήμης(εικονες βιντεο μουσική) θέλει πρόγραμμα?

Ευχαριστώ!!:D

 

transcend microsdhc class 6 with sd adapter περιπου στα 28 euro, και εγω σημερα την αγορασα,

Link to comment
Share on other sites

transcend microsdhc class 6 with sd adapter περιπου στα 28 euro, και εγω σημερα την αγορασα,

 

Αξίζει? εφόσον το κινητο δν υποστηρίζει τετοια ταχύτητα μεταφορας?

Link to comment
Share on other sites

ναι στην 2.1 θελω προς το παρον

 

δες τον οδηγο αυτον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953 εγω ετσι την εκανα. . . .

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω αν βάλεις 2.2 και έχεις την κάρτα partition,θα σου βγάζει προβλήματα..

 

Εγώ που από τη μαμά 2.1 πήγα στη Froyo 2.2 χωρίς να κάνω format στην κάρτα (ήταν ήδη partitioned) όλα τρέχουν μια χαρά. Μάλιστα οι εφαρμογές πάνε αυτόματα και σώζονται στο μικρο partition της κάρτας, φαίνεται αναλυτικά μέσω Titanium Backup.

 

και γω την v3 περιμενω !! :D

 

Βγήκε και την εγκατέστησα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές (δεν είχα δοκιμάσει v.1 ή v.2). Κανένα restart αρκετά σταθερή και δουλεύουν όλα για την ώρα. Την μπαταρία θέλω λίγο δω πως θα πάει γιατί από τη μαμά rom πρός τη 2.2.1 CM Floyo v0.20 είχα δει μεγάλη διαφορά (προς το χειρότερο!)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που από τη μαμά 2.1 πήγα στη Froyo 2.2 χωρίς να κάνω format στην κάρτα (ήταν ήδη partitioned) όλα τρέχουν μια χαρά. Μάλιστα οι εφαρμογές πάνε αυτόματα και σώζονται στο μικρο partition της κάρτας, φαίνεται αναλυτικά μέσω Titanium Backup.

 

 

 

Βγήκε και την εγκατέστησα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές (δεν είχα δοκιμάσει v.1 ή v.2). Κανένα restart αρκετά σταθερή και δουλεύουν όλα για την ώρα. Την μπαταρία θέλω λίγο δω πως θα πάει γιατί από τη μαμά rom πρός τη 2.2.1 CM Floyo v0.20 είχα δει μεγάλη διαφορά (προς το χειρότερο!)

 

Μπορεις να δωσεις κανα λινκ να δουμε και εμεις αμα ειναι να αρχισουμε τους πειραματισμους???

 

Δουλευουν ομως ολα? Ή εχει θεματακια? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις κανα λινκ να δουμε και εμεις αμα ειναι να αρχισουμε τους πειραματισμους???

 

Δουλευουν ομως ολα? Ή εχει θεματακια? :)

 

Εδώ είναι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060654

 

Την έχω γύρω στις 5 ώρες και θέματα με restart, κολλήματα και τέτοια δεν είχα ούτε ένα. Ίσως είναι λίγο πιο αργή από τη Floyo v0.20 αλλά αν αυτό του δίνει καλύτερη μπαταρία εμένα προσωπικά δε με χαλάει. Από μπαταρία (μιας και το ανέφερα) δείχνει να τα πηγαίνει καλά και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια ΟΚ, πρώτη μέρα είναι ακόμα δεν μπορώ να έχω 100% εικόνα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060654

 

Την έχω γύρω στις 5 ώρες και θέματα με restart, κολλήματα και τέτοια δεν είχα ούτε ένα. Ίσως είναι λίγο πιο αργή από τη Floyo v0.20 αλλά αν αυτό του δίνει καλύτερη μπαταρία εμένα προσωπικά δε με χαλάει. Από μπαταρία (μιας και το ανέφερα) δείχνει να τα πηγαίνει καλά και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια ΟΚ, πρώτη μέρα είναι ακόμα δεν μπορώ να έχω 100% εικόνα. Θα δείξει.

 

 

καλησπερα! ποια ειναι η διαδικασια , αν δεν εχω ουτε την v1 ουτε την v2? επισης αν κανω backup τις εφαρμογες μεσω titanium μετα ποια ειναι η διαδικασια για να τις βαλω στην v3? λιγο αναλυτικα αν γινεται :) :O ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ποια ειναι η διαδικασια , αν δεν εχω ουτε την v1 ουτε την v2? επισης αν κανω backup τις εφαρμογες μεσω titanium μετα ποια ειναι η διαδικασια για να τις βαλω στην v3? λιγο αναλυτικα αν γινεται :) :O ευχαριστω!!

 

Θα σου πω ακριβώς τι έκανα και δούλεψε.

Με το MyPhoneExplorer πέρασα όλες τις εφαρμογές μου στο PC.

Κατέβασα τη rom.

Την έσωσα μέσα στην sd στο φάκελο xcovery/backup (όπως είναι σε zip μορφή)

Έκανα restart σε xcovery

Έκανα restore τη μαμά rom

Ξανά restart σε xcovery

Πήγα install custom zip

Βρήκα το φάκελο xcovery/backup και διάλεξα τη rom.

Έκανα Factory Reset

Reboot

Εγκατάσταση των εφαρμογών μου από το MyPhoneEplorer.

Έτοιμo!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ακριβώς τι έκανα και δούλεψε.

Με το MyPhoneExplorer πέρασα όλες τις εφαρμογές μου στο PC.

Κατέβασα τη rom.

Την έσωσα μέσα στην sd στο φάκελο xcovery/backup (όπως είναι σε zip μορφή)

Έκανα restart σε xcovery

Έκανα restore τη μαμά rom

Ξανά restart σε xcovery

Πήγα install custom zip

Βρήκα το φάκελο xcovery/backup και διάλεξα τη rom.

Έκανα Factory Reset

Reboot

Εγκατάσταση των εφαρμογών μου από το MyPhoneEplorer.

Έτοιμo!

 

την εφαρμογη αυτη την κατεβασες απο το μαρκετ? ποια η διαδικασια να περασω ολες τισ εφαρμογες στο pc μου? ¨ειμαι λιγο ασχετη :O

αυτο περι full wipe τι ειναι?? χρειαζεται η οχι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις διαπιστωσα καποιο προβλημα με το email, οταν το ανοιγω , ανοιγει κανονικα , αν θελησω να στειλω εμαιλ , το στελνει κανονικα , αν πατησω να δω τα εξερχομενα, τα ανοιγει κανονικα , οταν ομως παταω να ανοιξει τα εισερχομενα μου βγαζει το εξης μηνυμα : υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης Εμαιλ(διαδικασια com.android.email). προσπαθηστε ξανα

τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ακριβώς τι έκανα και δούλεψε.

Με το MyPhoneExplorer πέρασα όλες τις εφαρμογές μου στο PC.

Κατέβασα τη rom.

Την έσωσα μέσα στην sd στο φάκελο xcovery/backup (όπως είναι σε zip μορφή)

Έκανα restart σε xcovery

Έκανα restore τη μαμά rom

Ξανά restart σε xcovery

Πήγα install custom zip

Βρήκα το φάκελο xcovery/backup και διάλεξα τη rom.

Έκανα Factory Reset

Reboot

Εγκατάσταση των εφαρμογών μου από το MyPhoneEplorer.

Έτοιμo!

 

Αυτη ειναι η διαδικασια και για κινητο που δεν εχει δεχτει ουτε root?

 

Φαντασου θα το rootαρω τωρα και μετα απο την 2.1 θα βαλω αυτη... χρειαζεται κατι αλλο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

ΥΓ: Πρωτη προσπαθεια θα ειναι σημερα να περασω custom rom οποτε ειμαι λιγο ανχωμενος :p

Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογη αυτη την κατεβασες απο το μαρκετ? ποια η διαδικασια να περασω ολες τισ εφαρμογες στο pc μου? ¨ειμαι λιγο ασχετη :O

αυτο περι full wipe τι ειναι?? χρειαζεται η οχι?

 

To myphoneexplorer το κατέβασα δίνεται δωρεάν από το site της εταιρίας εδώ. Είναι πολύ απλό στη χρήση. Θα συνδέσεις το τηλέφωνο, θα πας από το μενού αριστερά στις "εφαρμογές" και από εκεί έχει κάποιο κουμπάκι πάνω από εκεί που εμφανίζονται οι εφαρμογές για να τις κατεβάσεις στο PC. Αντίστοιχα, ακριβώς το διπλανό κουμπάκι τις περνάει μετά στο τηλέφωνο.

 

Το full wipe (αν δεν κάνω λάθος) είναι το Factory Reset που ουσιαστικά σβήνει όλα τα δεδομένα του χρήστη από το τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να έχουμε την αρχική μας rom backup από το xcovery ώστε σε οποιαδήποτε περίπτωση λάθους, να την επαναφέρουμε.

 

 

Αυτη ειναι η διαδικασια και για κινητο που δεν εχει δεχτει ουτε root?

Φαντασου θα το rootαρω τωρα και μετα απο την 2.1 θα βαλω αυτη... χρειαζεται κατι αλλο?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

ΥΓ: Πρωτη προσπαθεια θα ειναι σημερα να περασω custom rom οποτε ειμαι λιγο ανχωμενος

 

Το δικό μου ήταν root και μάλιστα είχα δοκιμάσει προχτές μια άλλη custom rom. Όπως θα διάβασες όμως έκανα recover τη μαμά rom γιατί η Srom-2.2.1FloyoX8-V3 (αυτή για την οποία μιλάμε δηλαδή) απαιτεί το τελευταίο firmware: 2.1.1.A.0.6, κάτι που έχει η μαμά rom 2.1. Οπότε ουσιαστικά είναι σα να πήγα από τη μαμά rom 2.1 στη Srom.

 

Υ.Γ. Μη νομίζεις, κι εγώ πριν από 15 μέρες δεν ήξερα τι είναι android που λέει ο λόγος. Τα posts των παιδιών στο το myphone με βοήθησαν. Σε κάθε περίπτωση πάρε ένα backup πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

To myphoneexplorer το κατέβασα δίνεται δωρεάν από το site της εταιρίας εδώ. Είναι πολύ απλό στη χρήση. Θα συνδέσεις το τηλέφωνο, θα πας από το μενού αριστερά στις "εφαρμογές" και από εκεί έχει κάποιο κουμπάκι πάνω από εκεί που εμφανίζονται οι εφαρμογές για να τις κατεβάσεις στο PC. Αντίστοιχα, ακριβώς το διπλανό κουμπάκι τις περνάει μετά στο τηλέφωνο.

 

Το full wipe (αν δεν κάνω λάθος) είναι το Factory Reset που ουσιαστικά σβήνει όλα τα δεδομένα του χρήστη από το τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να έχουμε την αρχική μας rom backup από το xcovery ώστε σε οποιαδήποτε περίπτωση λάθους, να την επαναφέρουμε.

 

 

 

 

Το δικό μου ήταν root και μάλιστα είχα δοκιμάσει προχτές μια άλλη custom rom. Όπως θα διάβασες όμως έκανα recover τη μαμά rom γιατί η Srom-2.2.1FloyoX8-V3 (αυτή για την οποία μιλάμε δηλαδή) απαιτεί το τελευταίο firmware: 2.1.1.A.0.6, κάτι που έχει η μαμά rom 2.1. Οπότε ουσιαστικά είναι σα να πήγα από τη μαμά rom 2.1 στη Srom.

 

Υ.Γ. Μη νομίζεις, κι εγώ πριν από 15 μέρες δεν ήξερα τι είναι android που λέει ο λόγος. Τα posts των παιδιών στο το myphone με βοήθησαν. Σε κάθε περίπτωση πάρε ένα backup πριν κάνεις οτιδήποτε για να είσαι σίγουρος.

 

Ωραια μεχρι στιγμης εχω κανει root το κινητο και αυτη τη στιγμη προσπαθω να βαλω το xrecovery. Backup με ποιο προγραμμα να παρω? Το xrecovery κανει αυτη τη δουλεια? Ή με αυτο που εχει απο default το κινητο? (Απο την sd τα εχω παρει ολα οπως ηταν στο pc) Sorry για τις "περιεργες" ερωτησεις αλλα θελει λιγη προσοχη :)

 

Εdit: Εβαλα και το xrecovery και κανω ενα backup απο εκει τωρα και το αποθηκευει στην sdcard οποτε πιστευω αυτο ενοουσες!

 

Επισης 2 βιντεακια που βρηκα στο youtube που δειχνουν βημα-βημα πως να κανεις root (& busybox) και το xrecovery installation:

 

http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM

 

http://www.youtube.com/watch?v=ls10Og6W89s&feature=channel_video_title

Edited by Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα. Μπηκε η ρομ ολα λειτουργουν τελεια απο οσο "επαιξα" βεβαια δεν βρισκω το ξυπνητηρι... δεν υπαρχει ή εγω εχω στραβωθει τοση ωρα να το φτιαξω και δεν το βρισκω? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα. Μπηκε η ρομ ολα λειτουργουν τελεια απο οσο "επαιξα" βεβαια δεν βρισκω το ξυπνητηρι... δεν υπαρχει ή εγω εχω στραβωθει τοση ωρα να το φτιάξω και δεν το βρισκω? :confused:

 

Δεν έχει όντως..μπορείς να βρεις στο market.. αν αναλογιστείς ότι, το iphone 4, δεν έχει flash player, και κοστίζει τα κέρατα..δεν νομίζω ότι είναι λόγος το ξυπνητήρι..

 

Μην κάνεις σαν να σου χαρίσανε γάιδαρο, και εσύ τον κοιτάς στα δόντια..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όντως..μπορείς να βρεις στο market.. αν αναλογιστείς ότι, το iphone 4, δεν έχει flash player, και κοστίζει τα κέρατα..δεν νομίζω ότι είναι λόγος το ξυπνητήρι..

 

Μην κάνεις σαν να σου χαρίσανε γάιδαρο, και εσύ τον κοιτάς στα δόντια..

 

Και ομως εχει ειναι μεσα στο ρολοι :lol: Το βρηκα μετα απο ψαξιμο :cool: Οποτε αμα το θελετε εκει ειναι :happy:

 

Παντως να ευχαριστησω ολα τα παιδια για ολες τις πληροφοριες που εχουνε ποσταρει και βοηθανε τον κοσμο! Τελικα ειναι ευκολη διαδικασια :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αποφασησα να βαλω και εγω rooms. . . .!!! πρωτη ενεργεια ειναι ομως να παρω μεγαλητερη sd γιατι αυτην που εχει το κινητο την εχω γεμησει games & apps......!! αυτο που θα ηθελα να ρωτησω για να ειμαι ολοκληρομενως πανω στο ολο θεμα ειναι . . . . . τα δεδομενα που εχω στην καρτα που φοραω τωρα πως θα τα μεταφερω στην καινουρια( παιδια συγνωμη αν ξανατυποθηκε το θεμα αλλα δεν το πολυ καταλαβα) ετσι ωστε να μην χασω τα δεδομενα που εχω και τα saves στα games μου. . . . . και δευτερον οταν περασω την room θα χρειαστει να κανω παλι την sd partition και να περασω την εφαρμογη link2sd ή γινετε αλλιως με καπιο αλλο προγραμμα και χωρις sd-partition-link2sd ή απο την room θα αποθηκευονται κατευθειαν στο κινητο?(χ8)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν η V3 αυτής της rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060654 είναι overclocked και αν τρέχουν κανονικά τα HD games της gameloft χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσεις κάτι άλλο στη συσκευή .. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε για την Srom V3? Είναι καλή, γρήγορη, σταθερή? Επίσης έχει κάποιο έγχρωμο framework στις ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα, dialer κλπ. ή είναι κατάμαυρο σαν των άλλων roms?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε για την Srom V3? Είναι καλή, γρήγορη, σταθερή? Επίσης έχει κάποιο έγχρωμο framework στις ρυθμίσεις, επαφές, μηνύματα, dialer κλπ. ή είναι κατάμαυρο σαν των άλλων roms?

 

Ειναι η πρωτη ρομ που δοκιμαζω οποτε δεν μπορω να σου πω επακριβως τι και πως αλλα μου φαινεται αρκετα καλη - σταθερη (Δεν εχει κανει restart ) και ολα μου λειτουργουν μια χαρα... Τωρα για τα χρωματα δεν ξερω πως ηταν αλλες ρομ για να σου πω.. :O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μετα την τελευταια ενημερωση, δεν μπορω με τιποτα να συνδεθω με ορισμενα ασυρματα δικτυα, διορθωνεται αυτο; Συγνωμη αν εχει τεθει αυτο το ερωτημα ξανα, αλλα ψαχνω και δεν μπορω να το βρω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μετα την τελευταια ενημερωση, δεν μπορω με τιποτα να συνδεθω με ορισμενα ασυρματα δικτυα, διορθωνεται αυτο; Συγνωμη αν εχει τεθει αυτο το ερωτημα ξανα, αλλα ψαχνω και δεν μπορω να το βρω!

 

Ρυθμίσεις/Απόρρητο/και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Κάνε ένα backup τις επαφές διότι θα διαγράφουν τα δεδομένα από το τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...