Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε root. Μη το φοβασαι! Και να χρειαστεί να το πας για service του κάνεις μια επαναφορά και είσαι έτοιμος

 

Επαναφορα τι εννοεις να του ξαναπερασω το λογισμικο απο το pc companion;;;

και κατι που ρωτησα για την καρτα μνημης δεν μου απαντησες θελω να του βαλω μια καρτα μνημης 8gb αλλα βλεπω σε αυτη που ειχε μεσα το κινητο εχει πολλους διαφορους φακελους που δεν ξερω που χρησιμευουν και γι΄αυτο δεν το πειραζω ακομα πρεπει να τους κανω αντιγραφη ολους τους φακελους στον υπολογιστη και μετα επικολληση στην 8gb;;;

Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφορα τι εννοεις να του ξαναπερασω το λογισμικο απο το pc companion;;;

και κατι που ρωτησα για την καρτα μνημης δεν μου απαντησες θελω να του βαλω μια καρτα μνημης 8gb αλλα βλεπω σε αυτη που ειχε μεσα το κινητο εχει πολλους διαφορους φακελους που δεν ξερω που χρησιμευουν και γι΄αυτο δεν το πειραζω ακομα πρεπει να τους κανω αντιγραφη ολους τους φακελους στον υπολογιστη και μετα επικολληση στην 8gb;;;

Ναι, αυτό εννοώ. Μέσω SEUS. Δεν ξέρω τι είδους φάκελοι μπορεί να είναι αυτοί. Ωστόσο αν δεν πειραματιστείτε παιδιά δεν πρόκειται να μάθετε. Σε πρώτη φάση βάλε την 8GB κάρτα κι αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά κάνε που αυτό που σκέφτεσαι. Αντιγραφή τους φακέλους στο pc κι από κει στην καινούρια κάρτα. Απλά πράματα είναι, μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απλα ρωτησα γιατι δεν εχω ''ξαναζησει'' με σονυ ερικσον αφης για αυτο

 

Κάποιοι "ειδικοί", λένε ότι η πρώτη φόρτιση πρέπει να κρατάει γύρω στις 12-14 ώρες

Κάποιοι άλλοι "ειδικοί"λένε ότι οι 4-5 πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι πλήρεις.

Οι κατασκευαστές λένε ότι οι μπαταρίες polymer μετά την πρώτη αποφόρτιση, χρειάζεται μόνο μία πλήρης φόρτιση για να ενεργοποιηθούν τα χημικά που έχει.επίσης με την πρώτη φόρτιση το κινητό σου βαθμονομεί τον μετρητή μπαταρίας ώστε να σου δείχνει το ακριβές ποσοστό φόρτισης-αποφόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι "ειδικοί", λένε ότι η πρώτη φόρτιση πρέπει να κρατάει γύρω στις 12-14 ώρες

Κάποιοι άλλοι "ειδικοί"λένε ότι οι 4-5 πρώτες φορτίσεις πρέπει να είναι πλήρεις.

Οι κατασκευαστές λένε ότι οι μπαταρίες polymer μετά την πρώτη αποφόρτιση, χρειάζεται μόνο μία πλήρης φόρτιση για να ενεργοποιηθούν τα χημικά που έχει.επίσης με την πρώτη φόρτιση το κινητό σου βαθμονομεί τον μετρητή μπαταρίας ώστε να σου δείχνει το ακριβές ποσοστό φόρτισης-αποφόρτισης

 

οκ ευχαριστώ για την πληροφορία

 

γεια σας παιδια απεκτισα και το κινητο το σαββατο πρωι σε μαυρο και εχω τις εξης ερωτησεις να κανω...

 

1)θελω να του βαλω μια καρτα μνημης 8gb αλλα βλεπω σε αυτη που ειχε μεσα το κινητο εχει πολλους διαφορους φακελους που δεν ξερω που χρησιμευουν και γι΄αυτο δεν το πειραζω ακομα πρεπει να τα κανω αντιγραφη ολου τους φακελους στον υπολογιστη και μετα επικολληση στην 8gb;;;

2)πως μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες και τα παιχνιδια χωρις να κανω ροοτ το κινητο το apps2sd που διαβασα ποιο πανω δεν μου το βγαζει στο market και επισησεις to link2sd νομιζω μου λεει να χωρισω τιν μνημη σε 2 μερη και να το κανω ροοτ αλλα εγω δεν θελω να κανω ροοτ το κινητο γιατι χανω και την εγγυηση;;;

η αν κανω ροοτ το κινητο μπορω μετα μεσω του pc companion να το κανω να ειναι και παλι στην εγγυηση αν παθει τιποτα το κινητο;;;

 

εγώ του εβαλα μια 4αρα και παει τελεια

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γίνε root..κατέβασέ τον root explorer.άνοιξε τον.

Μπες: system

και και μετά:app

Πάνω δεξιά στην σελίδα έχει μία επιλογή mount R/W, τικαρέ τη και θα γίνει mount O/w

Και μετά πας σε όποια εφαρμογή θες να διαγράψεις, την πατάς παρατεταμένα και θα σου

βγάλει επιλογή διαγραφής.ΠΡΟΣΟΧΗ!! δεν διαγράφουμε εφαρμογές του google και των provider

 

καλησπέρα. απο οτι ειδα η εφαρμογη αυτη δεν ειναι δωρεαν στο market. φανταζομαι σε αυτην αναφερεσαι. προσπαθησα να την κατεβασω, αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη phone :S και επισης οταν λες γινε root εννοεισ να κανω root την συσκευη? εχω την 2.1 update 1 xperia x8 και δεν εχω ιδεα πως να την κανω root ... συγνωμμη αν κανω αφελης ερωτησεις, αλλα ειμαι αρχαρια :p αληθεια, ποιες ειναι οι εφαρμογες των provider ? ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. απο οτι ειδα η εφαρμογη αυτη δεν ειναι δωρεαν στο market. φανταζομαι σε αυτην αναφερεσαι. προσπαθησα να την κατεβασω, αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη phone :S και επισης οταν λες γινε root εννοεισ να κανω root την συσκευη? εχω την 2.1 update 1 xperia x8 και δεν εχω ιδεα πως να την κανω root ... συγνωμμη αν κανω αφελης ερωτησεις, αλλα ειμαι αρχαρια :p αληθεια, ποιες ειναι οι εφαρμογες των provider ? ευχαριστω :)

 

πως να γίνεις root; ανάρτησε ένα post και ζήτησε απo έναν moderator να σου δώσει τους οδηγούς-link.πρέπει να το κάνεις μόνη σου..εκτός αν έχεις κάποιον γνωστό που μπορεί..είναι paid, και μόνο αν είσαι root δουλεύει..κατέβασε το applanet είναι το "black market"...

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. απο οτι ειδα η εφαρμογη αυτη δεν ειναι δωρεαν στο market. φανταζομαι σε αυτην αναφερεσαι. προσπαθησα να την κατεβασω, αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη phone :S και επισης οταν λες γινε root εννοεισ να κανω root την συσκευη? εχω την 2.1 update 1 xperia x8 και δεν εχω ιδεα πως να την κανω root ... συγνωμμη αν κανω αφελης ερωτησεις, αλλα ειμαι αρχαρια :p αληθεια, ποιες ειναι οι εφαρμογες των provider ? ευχαριστω :)

 

Δεν είναι δύσκολο να κάνεις τη συσκευή σου root. Απλώς διάβασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό Market έφερε τις paid εφαρμογές.

Για να το ενεργοποιήσετε πάτε:

Ρυθμίσεις/διαχείριση εφαρμογών/market.

και κάντε διαγραφή δεδομένων και προσωρινής μνήμης:grin:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. απο οτι ειδα η εφαρμογη αυτη δεν ειναι δωρεαν στο market. φανταζομαι σε αυτην αναφερεσαι. προσπαθησα να την κατεβασω, αλλα δεν μου βγαζει την επιλογη phone :S και επισης οταν λες γινε root εννοεισ να κανω root την συσκευη? εχω την 2.1 update 1 xperia x8 και δεν εχω ιδεα πως να την κανω root ... συγνωμμη αν κανω αφελης ερωτησεις, αλλα ειμαι αρχαρια :p αληθεια, ποιες ειναι οι εφαρμογες των provider ? ευχαριστω :)

 

για να κανεις root το κινητο σου δες αυτον τον οδηγο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286524 ουσιαστικα ανοιγεις ολες τις δυνατοτητες του κινητου σου με το root. . . αν ακομα δν μπορεις να το κανεις ετσι σου βαζω και ενα βιντεο για το πως να το κανεις. . . http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM

 

Δες αυτό και μην ακους τι σου λεει ο καθένας!

 

 

 

Κάνε root. Μη το φοβασαι! Και να χρειαστεί να το πας για service του κάνεις μια επαναφορά και είσαι έτοιμος

 

αν το κανω παλι μια επαναφορα οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει στην καρτα μνημης θα παραμεινουν η θα διαγραφουν. . . . και δν θα φανει αμα το ειχες κανει root το κινητο σου??? και θα ηθελα αν γινετε να μου πεις ενω ειμαι root κανω παλι επαναφορα και μετα το ξανακανω root θα λυσω ετσι το προβλημα που εχει με την market???? θα σταματησει να με βγαζει συνεχεια μη αναμενομενη διακοπη και θα σταματησει να με εχει το bug που δημιουργηθηκε στις νεες εφαρμογες???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! άλλη μία ερώτηση:

 

Κατέβασα και χρησιμοποίησα τον Go Launcher Ex. Έχει κάποια μικρά κολληματάκια όταν ανοίγεις τα μηνύματα και τις επαφές, αλλά από την άλλη πάρα πολύ βολικό το να κρύβεις τα άχρηστα για σένα εικονίδια και να δημιουργείς φακέλους. Παρόλα αυτα, πείτε με τρελό, αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο ανοίγεις τον drawer...προτιμώ τον default όπου σέρνω το δάχτυλο στην οθόνη και εμφανίζεται το drawer. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να λειτουργήσει έτσι και ο Go Launcher Ex και όχι με το πάτημα του εικονιδίου??

 

Εναλλακτικά υπάρχει κάποιος τρόπος, σε μη rooted συσκευή, η δημιουργία φακέλων και απόκρυψη εικονιδίων? Ευχαριστώ!

Edited by seniorize
ορθογραφικά λάθη
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνω root που λέτε όλοι τι διαφορά θα έχει από πριν θα έχει στο market τις εφαρμογές που πληρώνεις;;; και το busybox τι ακριβός κάνει που είδα σε ένα βίντεο που είπε ένα παιδί ποιο πανω να σε αυτό το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=LHxLVlhCWLM;;; Edited by Antrikos1990
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το root με τις paid εφαρμογές του market. Το market πλέον έχει ανοίξει και στη χώρα μας οπότε μπορείτε να βλέπετε εφαρμογές επι πληρωμή. Για το root δες το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτή τη στιγμή είμαι να κάνω το ροοτ και εχω ένα ερώτημα αν το κάνω ροοτ και βγει μετά android 2.2 θα μπορώ να κάνω την αναβάθμιση γιατί κάποιος φίλος μου μου είπε πως όχι ισχυει κάτι τέτοιο;;;
Sony Ericsson Xperia X8 με Custom Rom Ginger-DX 2.3.7 και overclock στα 787MHz
Link to comment
Share on other sites

2.2 δεν θα βγει, επίσημα τουλάχιστον, από την SE για τα Χ8, Χ10 mini, X10 mini pro. Οπότε κάνε το root σου χωρίς δεύτερη σκέψη. Άσε που και να έβγαινε μπορείς άνετα να επαναφέρεις τη συκευή σου.

Αν ωστόσο θες 2.2 ή 2.3 έκδοση Android στο κινητό σου δες αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να απαντησετε λιγο στις αποριες μου . . . . αν το κανω παλι μια επαναφορα οι εφαρμογες που εχω εγκαταστησει στην καρτα μνημης θα παραμεινουν η θα διαγραφουν. . . . και δν θα φανει αμα το ειχες κανει root το κινητο σου??? και θα ηθελα αν γινετε να μου πεις ενω ειμαι root κανω παλι επαναφορα και μετα το ξανακανω root θα λυσω ετσι το προβλημα που εχει με την market???? θα σταματησει να με βγαζει συνεχεια μη αναμενομενη διακοπη και θα σταματησει να με εχει το bug που δημιουργηθηκε στις νεες εφαρμογες???

 

ευχαρηστω!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά το κινητό γίνεται όπως όταν το αγόρασες. Όσον αφορά το market ελπίζουμε να λυθεί το πρόβλημα σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!! θα το κανω root και θα σας πω εντυπώσεις μου :):) ευχαριστωωωω!

 

οσες φορες και αν το κανω, το superoneclick δεν ανταποκρινεται :( γιατι? windows vista εχω..

 

τα καταφερα!! ευχαριστω ! ειδα πως υπαρχει ενα superuser τι ακριβως ειναι αυτο??

Edited by doritaa
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!! θα το κανω root και θα σας πω εντυπώσεις μου :):) ευχαριστωωωω!

 

οσες φορες και αν το κανω, το superoneclick δεν ανταποκρινεται :( γιατι? windows vista εχω..

 

τα καταφερα!! ευχαριστω ! ειδα πως υπαρχει ενα superuser τι ακριβως ειναι αυτο??

Το android βασίζεται στα linux που υποστηρίζει πολλαπλούς λογαριασμούς χρηστών.o λογαριασμός root έχει πλήρη δικαιώματα, αντίθετα με άλλους λογαριασμούς που έχουν περιορισμένα δικαιώματα.o σκοπός των άλλων είναι η προστασία από λάθος χειρισμούς αρχείων και ρυθμίσεων.H εφαρμογή superuser σου επιτρέπει να έχεις πρόσβαση στο λειτουργικό σου σύστημα της συσκευές σου ως διαχειριστής.Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που απαιτούν παρόμοια δικαιώματα.Άρα μπορούν να εγκατασταθούν μόνο σε rooted συσκευές.Εννοείται πως με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς κενά ασφαλείας στην συσκευή σου.Η εφαρμογή superuser, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή θα ζητάει δικαιώματα root, θα ζητάει την άδεια σου.

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Το android βασίζεται στα linux που υποστηρίζει πολλαπλούς λογαριασμούς χρηστών.o λογαριασμός root έχει πλήρη δικαιώματα, αντίθετα με άλλους λογαριασμούς που έχουν προορισμένα δικαιώματα.o σκοπούς των άλλων είναι η προστασία από λάθος χειρισμούς αρχείων και ρυθμίσεων.H εφαρμογή superuser σου επιτρέπει να έχεις πρόσβαση στο λειτουργικό σου σύστημα της συσκευές σου ως διαχειριστής.Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που απαιτούν παρόμοια δικαιώματα.Άρα μπορούν να εγκατασταθούν μόνο σε rooted συσκευές.Εννοείται πως με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς κενά ασφαλείας στην συσκευή σου.Η εφαρμογή superuser, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή θα ζητάει δικαιώματα root, θα ζητάει την άδεια σου.

 

οποτε δεν ειναι χρηστικη για μενα , απο την αποψη οτι μπορω εγω να την χρησιμοποιησω καπως.. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν ειναι χρηστικη για μενα , απο την αποψη οτι μπορω εγω να την χρησιμοποιησω καπως.. σωστα?

 

Υπάρχει και μία ακόμη διαδικασία που

απαιτεί οδηγούς και τον root explorer

Το xrecovery...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία ακόμη διαδικασία που

απαιτεί οδηγούς και τον root explorer

Το xrecovery...

 

το οποιο ειναι?? χεχε τι ακριβως κανει??

 

καποια αλλη εφαρμογη free που να διαγραφει εργοστασιακες εφαρμογες υπαρχει?

Edited by doritaa
Link to comment
Share on other sites

το οποιο ειναι?? χεχε τι ακριβως κανει??

 

καποια αλλη εφαρμογη free που να διαγραφει εργοστασιακες εφαρμογες υπαρχει?

 

:grin: Την καλημέρα μου..

Τώρα, μπες ρυθμίσεις/άγνωστες πηγές και τικαρέ το ώστε,

να επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών εκτός market.Μπες google και γράψε:

Download "applanet" apk

Βρες το και κατέβασε το.θα κατέβει στο φάκελο downloads του file manager σου

Πήγαινε εκεί και κάνε το applanet εγκατάσταση.

Μόλις το ανοίξεις, θα καταλάβεις τι είναι..

Μέσα θα βρεις τον root explorer (και άλλα καλούδια) και θα διαγραψεις, με τον τρόπο που σου έχω πει, τις εργοστασιακές εφαρμογές.

Με το xrecovery, αν ενδιαφέρεσαι, μπορείς να βάλεις custom rom...

Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά το κινητό γίνεται όπως όταν το αγόρασες. Όσον αφορά το market ελπίζουμε να λυθεί το πρόβλημα σου.

 

με την επαναφορα θα διαγραφτουν ολα μου τα δεδομενα που εχω στο κινιτο μαζι και της καρτας μνημης??? αν το επαναφερω παλι στις εργοστασιακες λειτουργιες θα λυθει και το προβλημα που εχω με το market δλδ. . .!!! και κατι τελευταιο. . . καλα ανοιξε το market και εβγαλε και τις εφαρμογες που πληρωνουμε αλλα ρε παιδια σε ατομα σαν και εμενα που ειμαστε 17 και σε μικροτερους που δν διαθετουμε πιστωτικη καρτα τι να κανουμε???? (καλο θα ηταν να συνεργαζονταν με τις αιτεριες τηλεφ πχ cosmote,wind και να σε χρεωναν απο την καρτα που εχεις στο κινητο αλλα δεν. . . τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...