Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας επειδει ειμαι καινουριος στο κινητο x8 και εχω την 2.1 δεν μπορω να χρισιμοποιησω την εξωτερικη μνημη για της εφαρμογες και μου λεει συνεχεια λιγη μνημη τι κανουμε εδω? δεν μπορω να βγαλω ακρη...

 

Το ίδιο κι εγώ, ό,τι εφαρμογή/εικόνα/κτλ βάζω πάει στη μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα μνήμης ενω στις ρυθμίσεις λέει προεπιλεγμένη η κάρτα μνήμης SD. Τι κάνουμε;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

στην εκδοση 2.1 δεν μπορειτε να περασετε εφαρμογες στη sd!!το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι να πατε στην 2.2 η 2.3...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, δεν ειμαι ροοτ.. χμ ξερει κανεις να μου προτεινει καποια αλλη εφαρμογη?

 

Αν δεν είσαι root καμία εφαρμογή δεν κάνει αυτό που θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, δεν ειμαι ροοτ.. χμ ξερει κανεις να μου προτεινει καποια αλλη εφαρμογη?

 

ευχαριστω :)

 

Κατεβάζεις το superoneclick που θα βρείς στο forum και με το πάτημα ενός κουμπιού γίνεσαι root!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κι εγώ, ό,τι εφαρμογή/εικόνα/κτλ βάζω πάει στη μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα μνήμης ενω στις ρυθμίσεις λέει προεπιλεγμένη η κάρτα μνήμης SD. Τι κάνουμε;;

 

Γίνε root και βάλε app2sd ή link2sd στην 2.1 που προφανώς έχεις

Google it και θα βρεις

http://www.insomnia.gr/topic/398882-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-sd-adroid-21-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83/

 

Και επίσης

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

απο το πρωι αντιμετωπιζω ένα άλυτο πρόβλημα με το κινητό μου. ΄Δεν πρόλαβα να το φορτίσω και έσβησε από μπαταρία. Το φόρτισα και από τότε κάνει συνεχώς επανεκκίνηση! Μίπάινω μέσα, το ξεκλειδώνω και δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο. Είναι κολλημένο. Και μετά από λίγο κάνει μόνο του επανεκκίνηση. Αυτό γίνεται συνέχεια, σαν να κάνει loop μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Προσπαθώ να μπω για να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, μήπως και φταίει κάτι άλλο, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. έχω βγάλει την μπαταρία, έχω βγάλει την sim, αλλά καμιά βελτίωση.

Καμιά ιδέα;

 

EDIT:

 

τελικά καταφερα να επαναφερω τις αρχικες ρυθμισεις και τωρα παιζει μια χαρα. Δυστυχως ομως τα εχασα ολα..

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι καινούρια στο foroum καινουρια και στα adroit...

Δε μπορούσα να δημοσιεύσω πουθενα αλλού γι'αυτό βαζω την ερωτηση εδω..

Λοιπόν... έχω το sony ericsson x8. Οι εικόνες φόντου εμφανίζονται σε πολύ μεγάλο μέγεθος... ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το ρυθμίσω αυτό;; (αναλύτικα αν γίνεται ή αν υπάρχει κάποιο link.. :O )

 

Επίσης, υπάρχουν θέματα; Αν ναι πώς μπορω να το αλλάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια καταφερα να περασω το xrecovery αλλα οποια ρομ και να περασω το κινητο κανει συνεχεια επανεκινησεις μετα το λογοτυπο. Να προσθεσω πως εκανα ολους τους πιθανους συνδυασμους με full wipe και πριν και μετα και χωρις να κανω καθολου αλλα δεν κανει τιποτα περισσοτερο περα απο επανεκινησεις.Σας παει καπου το μυαλο?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια καταφερα να περασω το xrecovery αλλα οποια ρομ και να περασω το κινητο κανει συνεχεια επανεκινησεις μετα το λογοτυπο. Να προσθεσω πως εκανα ολους τους πιθανους συνδυασμους με full wipe και πριν και μετα και χωρις να κανω καθολου αλλα δεν κανει τιποτα περισσοτερο περα απο επανεκινησεις.Σας παει καπου το μυαλο?

 

Έχεις το τελευταίο update;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα....

 

Όταν έχω το κινητό στη δόνηση όταν υπάρχει αναφορά μηνύματος που έχω στείλει το κινητό δονείται... όταν όμως το έχω κανονικά στον ήχο δεν ακούγεται κάποιο ηχητικό μήνυμα......

 

Χρησιμοποιώ το handcent sms και το έχω μετατρέψει σε εφαρμογή συστήματος για να μην μου το κλείνει και χάνω μηνύματα!!!

Η rom που χρησιμοποιώ είναι η MiniCM6 1.0.2 (Froyo 2.2.1) !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο update;

 

Εχω 2.1update 1.Από ότι κατάλαβα πρέπει πρώτα να περάσω την τελευταία επίσημη και μετά οποία custom θέλω? Ευχαριστώ για το χρόνο σαs

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2.1update 1.Από ότι κατάλαβα πρέπει πρώτα να περάσω την τελευταία επίσημη και μετά οποία custom θέλω? Ευχαριστώ για το χρόνο σαs

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Ακριβώς φίλε μου

Ξανά root και xrecovery και πιστεύω ότι θα είσαι ok μετά

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε μου

Ξανά root και xrecovery και πιστεύω ότι θα είσαι ok μετά

 

Ολα καλα .Περασα αυτη MiniCM7-2.0.1-X8 αλλα δεν μου δουλευει το wifi.Δεν βρισκει δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι καταρχάς...

Δες λίγο σε αυτή την σελίδα τον τρόπο που έδειξα σε κάποιον άλλον χρήστη..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3734893#post3734893

 

Ευχαριστω πολυ! Το εκανα και λειτουργησε!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω την GingerDX-v009 και έχω στο κινητό την MiniCM6-1.0.2....

Είχα xrecovery και όταν πέρασα την MiniCM6 μου το άλλαξε σε ClockWorkMod.... πάω να περάσω στο κινητό την GingerDX πατάω install zip from sdcard, επιλέγω την rom αλλά δεν μου κάνει abort το install!!!! :(

 

Μήπως ξέρετε τι παίζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα .Περασα αυτη MiniCM7-2.0.1-X8 αλλα δεν μου δουλευει το wifi.Δεν βρισκει δικτυο

 

Για προσπάθησε να σβήσεις όλες τις αποθηκευμένες διευθύνσεις των router που έχεις

Και αν δεν στρώσει ξαναφλάσαρε την rom

Link to comment
Share on other sites

Για προσπάθησε να σβήσεις όλες τις αποθηκευμένες διευθύνσεις των router που έχεις

Και αν δεν στρώσει ξαναφλάσαρε την rom

 

Το εχω κάνει και εχω φλασάρει 3 φορές. Δεν βρίσκει δίκτυο. Πέρασα και άλλες 3 ρομ.Με την εν λόγω σύνολο 4. Οι 2 βρίσκουν δίκτυο οι άλλες 2 όχι

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω την GingerDX-v009 και έχω στο κινητό την MiniCM6-1.0.2....

Είχα xrecovery και όταν πέρασα την MiniCM6 μου το άλλαξε σε ClockWorkMod.... πάω να περάσω στο κινητό την GingerDX πατάω install zip from sdcard, επιλέγω την rom αλλά δεν μου κάνει abort το install!!!! :(

 

Μήπως ξέρετε τι παίζει;;;

 

Εντάξει το έλεισα αυτό....

 

Έχω την GingerDX v009 και έσβησα την εφαρμογή που έχει εξαρχής για τα sms η ρομ και πέρασα το handcent sms αλλά όταν το κάνω εφαρμογή συστήματος με το titanium backup δεν δουλεύει... μήπως έχει κάποιος κάποια λύση;;;;;;;;;;;;;;;; (Το κάνω εφαρμογή συστήματος για να μην γίνεται kill η εφαρμογή όταν δεν έχει ram το κινητό)

Edited by rafinos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω που είναι αρκετές 190 σελίδες να διαβαστούν μπορείτε να βοηθήσετε σε κάνα 2 πραγματάκια??? έχω στα χέρια μου το Χ8 του αδελφού μου.

1. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω backup από το τηλέφωνο στο pc των τηλεφωνικό κατάλογο, το ημερολόγιο, κ.τ.λ.π.

2. Root - Clockwork Recovery & NANDROID BACKUP-RESTORE κάνουμε όπως έκανα στο LG p990 2X η είναι άλλο πρόγραμμα? η άλλη διαδικασία για το SE X8???

3. Ισχύει ότι ισχύει και σε όλα τα android η έχει διαφορές και είναι θέμα τηλεφωνικής συσκευής ???

4. Υπάρχουν και άλλες Rom ? και αν υπάρχει πουθενά η mama rom σε περίπτωση που θέλω να ξανά γυρίσω στην μαμά Rom.

 

ευχαριστώ..!!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λόγω που είναι αρκετές 190 σελίδες να διαβαστούν μπορείτε να βοηθήσετε σε κάνα 2 πραγματάκια??? έχω στα χέρια μου το Χ8 του αδελφού μου.

1. Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω backup από το τηλέφωνο στο pc των τηλεφωνικό κατάλογο, το ημερολόγιο, κ.τ.λ.π.

2. Root - Clockwork Recovery & NANDROID BACKUP-RESTORE κάνουμε όπως έκανα στο LG p990 2X η είναι άλλο πρόγραμμα? η άλλη διαδικασία για το SE X8???

3. Ισχύει ότι ισχύει και σε όλα τα android η έχει διαφορές και είναι θέμα τηλεφωνικής συσκευής ???

4. Υπάρχουν και άλλες Rom ? και αν υπάρχει πουθενά η mama rom σε περίπτωση που θέλω να ξανά γυρίσω στην μαμά Rom.

 

ευχαριστώ..!!

 

Λοιπον.

1. Μπορεις με το προγραμμα της sony ericsson (Pc Companion) να κρατας της επαφες αν θυμαμαι καλα.

2.Root κανεις με το superoneclick που ειναι απλο και ευκολο.backup με το Xrecovery που υπαρχουν στο φορουμ οδηγιες για εγκατασταση.

3.Δεν ξερω.Δεν εχω λειτουργησει αλλο κινητο android προς το παρον.

4.Ναι υπαρχουν αρκετες ρομ.Οσο για τν 'μαμα' απλα κανεις ενα update το κινητο σου με το pc companion και απο την custom rom γυρναει στην 'μαμα' αφου ολοκληρωθει το update.

X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

1. Μπορεις με το προγραμμα της sony ericsson (Pc Companion) να κρατας της επαφες αν θυμαμαι καλα.

2.Root κανεις με το superoneclick που ειναι απλο και ευκολο.backup με το Xrecovery που υπαρχουν στο φορουμ οδηγιες για εγκατασταση.

3.Δεν ξερω.Δεν εχω λειτουργησει αλλο κινητο android προς το παρον.

4.Ναι υπαρχουν αρκετες ρομ.Οσο για τν 'μαμα' απλα κανεις ενα update το κινητο σου με το pc companion και απο την custom rom γυρναει στην 'μαμα' αφου ολοκληρωθει το update.

 

Ευχαριστώ για της απαντήσεις..!!! το Xrecovery που το βρίσκω.?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της απαντήσεις..!!! το Xrecovery που το βρίσκω.?

 

Διάβασε το δεύτερο post μου σε αυτή την σελίδα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276211&page=177

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται τι ακριβώς κάνει το autobrightness

και κατά 2ον εγώ που δεν το χρησιμοποιώ στην gingerDX όταν χαμηλώνω τον φωτισμό και το βάζω σχεδόν στο τέλος (20%) δεν χαμηλώνει αρκετά ο φωτισμός, μήπως ξέρετε τι παίζει;;;

Edited by rafinos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην kuyaDROID v3.1.149 κατά την φόρτηση αναβοσβήνει η ένδειξη led μήπως υπάρχει τρόπος να μείνει μόνιμα αναμμένη;;;;;

 

Και επίσης πως γίνεται να χρησιμοποιήσω το multitouch;;;;;;;

 

Γεια σας και απο μενα. Δεν μπορω να στειλω μηνυματα,πηγαινω στο smsc και μου βγαζει update error.Βαζω τιν sim σε αλλο κινητο και στενλει κανονικα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ικανοποιημενος απο την gingerdx! δυο θεματακια μονο:

 

α.για την φωτεινοτητα υπαρχει κανενα fix; γιατι αλλαζει μονη της οποτε της βαρεσει...

 

β.δεν μπορω να συνδεθω σε ελευθερα wifi δικτυα, αλλα μονο σε κλειδωμενα μολις περασω τον κωδικο. κατι και για αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...