Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα επιβάλλεται καθαρισμός battery stats. Κανε και θα δεις διαφορά.

 

Πώς κάνεις wipe battery stats? Θέλω να το κάνω στο Χ10 μου. Έχω περασμένο το xrecovery.

Έχω διαβάσει δύο τρόπους. Ποιος έιναι ο σωστός?

 

1.

"Charge your phone’s battery to 100%. All the way. Then, with the power still connected (<- that's the important bit), reboot into recovery and wipe the battery stats. Once that is done, boot back to your normal phone, and once it's back up, remove the power cable. NOW! let it drain all the way down. Until it shuts off. Recharge again to 100%.

 

2.

1. Φόρτισε μέχρι 100%

2. κανε wipe baterry

3. βγάλε την μπαταρία (ενώ το τηλ δουλεύει και βρίσκεσαι μέσα στο μενού του recovery)

4. περίμενε 5 δευ

5. βάλε την μπαταρία

6. άνοιξε το χ10

7. η τιμή θα έχει πέσει xx%

8. φόρτισε μέχρι 100%

.....συνέχεια την βημάτων 2.3.4.5........

 

Επανέλαβε την διαδικασία έως ότου στο βήμα 7 να έχεις πλήρες φόρτιση.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 2ο μου φαίνεται λίγο βλακεία :P

 

Εγώ προσωπικά έχω το "battery calibration" απο το market. Μετά απο οποιοδήποτε φλασάρισμα, φορτίζω το κινητό μέχρι 100%, ανοίγω το πρόγραμμα και πατάω calibration. Αυτό! Ούτε περιμένω να ξανα αδειάσει ουτε τίποτα. Και πάντα είχα πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Το ίδιο με τον καθαρισμό τους μέσω xrecovery είναι αλλά πιο εύκολο. Απλά μόλις φορτίσει 100% πατάς ένα κουμπί και τελείωσες. Ούτε reboot ούτε τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω περάσει την MiniCM6 1.0.2 (Froyo 2.2.1) και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πως απενεργοποιώ τη δόνηση από το πληκτρολόγιο όταν πάω να πάρω τηλέφωνο....
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πάρω μια κάρτα μνήμης 8gb για το Χ8

Βρήκα αυτήν εδώ που μου φαίνεται αρκετά καλή,είναι και class 10 και σε καλή τιμή

Tην υποστηρίζει αυτού του τύπου την κάρτα χωρίς πρόβλημα το Χ8 ή όχι?Γνωρίζει κάποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω περάσει την MiniCM6 1.0.2 (Froyo 2.2.1) και θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πως απενεργοποιώ τη δόνηση από το πληκτρολόγιο όταν πάω να πάρω τηλέφωνο....

 

Όταν είσαι στο πληκτρολόγιο, πατάς menu->Preferences->Enable Haptic Feedback ;)

 

Θελω να πάρω μια κάρτα μνήμης 8gb για το Χ8

Βρήκα αυτήν εδώ που μου φαίνεται αρκετά καλή,είναι και class 10 και σε καλή τιμή

Tην υποστηρίζει αυτού του τύπου την κάρτα χωρίς πρόβλημα το Χ8 ή όχι?Γνωρίζει κάποιος?

Ευχαριστώ

 

Εγώ πήρα μια Transcend 8gb class6 στα 11Ε. Μια χαρά δουλεύει πολύ γρήγορη. Class 10 λογικά ακόμα πιο γρήγορη :D Δε νομίζω να βγάλει σφάλμα. Ας μας πει ενας φίλος που έχει class 10 για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μια Transcend 8gb class6 στα 11Ε. Μια χαρά δουλεύει πολύ γρήγορη. Class 10 λογικά ακόμα πιο γρήγορη :D Δε νομίζω να βγάλει σφάλμα. Ας μας πει ενας φίλος που έχει class 10 για σιγουριά

 

Από που την πήρες στα 11 ευρώ?

Στο πλαίσιο που κοίταγα,μια class 6 την είχε γυρω στα 23 ευρώ

Προτιμώ να πάρω class 6 αν είναι τοσο φθηνότερη (+δοκιμασμενη)

Link to comment
Share on other sites

Από που την πήρες στα 11 ευρώ?

Στο πλαίσιο που κοίταγα,μια class 6 την είχε γυρω στα 23 ευρώ

Προτιμώ να πάρω class 6 αν είναι τοσο φθηνότερη (+δοκιμασμενη)

 

Ορίστε φίλε αυτή πήρα. Είναι ΟΛΟΪΔΙΑ με αυτήν απο το πλαίσιο! Τιμή 11Ε μαζί με μεταφορικά! Σε λιγότερο απο 1 βδομάδα ήρθε σπίτι. Δεν είναι καμιά μαϊμού. Αυθεντική Transcend και δουλεύει ρολόι. Έπεσε κιόλας τώρα. 9.8Ε ;)

Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό μου κόλλησε στο λογότυπο sony ericsson και δεν προχωρούσε. Ούτε σε xrecovery έμπαινε ούτε τίποτα. Το σύνδεσα στον υπολογιστή, έβαλα μέσω update service την 2.1 το εκανα root κ προσπαθω να εγκαταστησω το xrecovery. Εκανα πανω απο 10 φορες τα βηματα ενα-ενα σωστα κ οταν το κανω reboot κ παταω το πληκτρο πισω δν ανοιγει το xrecovery. Τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό μου κόλλησε στο λογότυπο sony ericsson και δεν προχωρούσε. Ούτε σε xrecovery έμπαινε ούτε τίποτα. Το σύνδεσα στον υπολογιστή, έβαλα μέσω update service την 2.1 το εκανα root κ προσπαθω να εγκαταστησω το xrecovery. Εκανα πανω απο 10 φορες τα βηματα ενα-ενα σωστα κ οταν το κανω reboot κ παταω το πληκτρο πισω δν ανοιγει το xrecovery. Τι να κανω;

 

Το busybox το έβαλες??? (Market-> search "busybox installer")

Link to comment
Share on other sites

Tο κινητό μου κόλλησε στο λογότυπο sony ericsson και δεν προχωρούσε. Ούτε σε xrecovery έμπαινε ούτε τίποτα. Το σύνδεσα στον υπολογιστή, έβαλα μέσω update service την 2.1 το εκανα root κ προσπαθω να εγκαταστησω το xrecovery. Εκανα πανω απο 10 φορες τα βηματα ενα-ενα σωστα κ οταν το κανω reboot κ παταω το πληκτρο πισω δν ανοιγει το xrecovery. Τι να κανω;

 

Μην πανικοβάλλεσαι καταρχάς...

Δες λίγο σε αυτή την σελίδα τον τρόπο που έδειξα σε κάποιον άλλον χρήστη..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3734893#post3734893

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο πληκτρολόγιο, πατάς menu->Preferences->Enable Haptic Feedback ;)

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!

Επίσης καμιά φορά μετά από επανεκίννηση του κινητού μετά το pin μου ζητάει και άλλο pin για το ξεκλείδωμα του δικτύου της sim αλλά δεν ξέρω κάποιο τέτοιο pin και πατάω παράβλεψη και όλα οκ.... μήπως ξέρεις τι παίζει και με αυτό;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα, εγω εχω την εξης..και μαλλον απλη απορια, αλλα ρωταω γιατι τροπο δε βρηκα... ξερει κανεις πως μπορω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που ομως δεν εχουν την επιλογη απεγκατασταση?? ενα παιχνιδι πχ, το crazy penguins..
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μενα, εγω εχω την εξης..και μαλλον απλη απορια, αλλα ρωταω γιατι τροπο δε βρηκα... ξερει κανεις πως μπορω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που ομως δεν εχουν την επιλογη απεγκατασταση?? ενα παιχνιδι πχ, το crazy penguins..

 

κατεβαζεις καποιο προγραμμα απτο μαρκετ για unistall.αν δεν γινει τιποτα τοτε μονο με root explorer.

X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια και απο μενα, εγω εχω την εξης..και μαλλον απλη απορια, αλλα ρωταω γιατι τροπο δε βρηκα... ξερει κανεις πως μπορω να διαγραψω καποιες εφαρμογες που ομως δεν εχουν την επιλογη απεγκατασταση?? ενα παιχνιδι πχ, το crazy penguins..

 

Αν είσαι root βάλε το AntTek App Manager.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!εχω ξαναμιλησει 2 φορες για αυτο το προβλημα αλλα κανενας δεν απαντησε..ηλπιζα οτι με την καινουργια ρομ αυτο θα σταματουσε αλλα τελικα τιποτα..ειναι θεμα με το wi-fi..ειναι φορες που ενω εχω συνδεθει και εχω σημα με 3 γραμμες στο μοντεμ του σπιτιου,οταν ανοιγω το dolphin η οποιον browser και να εχω μου βγαζει την σελιδα που εμφανιζει οταν δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ..εχει αρχισει να κατανταει ενοχλητικο..μηπως ξερει κανεις τι να κανω και αν υπαρχει καποια λυση???
Link to comment
Share on other sites

τεταρτη μερα σημερα με gingerdx περασμενη και εκτος του οτι το κινητο πεταει, εχω τρεις μερες να το φορτισω και η μπαταρια ειναι στο 30%!!!

 

@ola-kala-einai ετσι ειναι η εκδοση που εχει βαλει η sony ericsson. μονο με καποιο launcher μπορεις να βαλεις περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο χ8 δεν μπορεις να βαλεις πολλα widget σε μια οθονη? Ειναι λογω κινητου η λογω εκδοσης android?

 

launcher pro,ADW launcher και αλλοι..θα τους βρεις στο μαρκετ!!!

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις καποιο προγραμμα απτο μαρκετ για unistall.αν δεν γινει τιποτα τοτε μονο με root explorer.

 

Αν είσαι root βάλε το AntTek App Manager.

 

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, δεν ειμαι ροοτ.. χμ ξερει κανεις να μου προτεινει καποια αλλη εφαρμογη?

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχός android εδώ και δέκα μήνες και νομίζω πως εχω μάθει κάποια λίγα πράγματα. Αν ρίξετε μια μάτια στην υπογραφή μου θα καταλάβετε τι εννοώ. Στο θέμα μαs τώρα. Έπεσε αυτές τις μέρες στα χέρια μου ένα όλοκαινούριο χ8 με 2.1update 1.Καθότι λοιπόν ανήσυχο πνεύμα θα ήθελα την βοήθεια σαs και μάλιστα με προσωπικό μήνυμα αν έχει απαντηθεί για να μην γεμίζουμε το forum. Ξέρω πως το θέμα του τι ρομ να βάλουμε είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με το τι θέλουμε να έχει το κινητό και για τη χρήση το έχουμε. Κατανοητό και σεβαστό απόλυτα. Εγώ ομως θα την κάνω την ερώτηση. Ποια ρομ που πρότεινετε ωs την πιο σταθερή?Δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί αν ήταν έτσι δεν θα είχα φλασάρει γύρω στις 250 φορες το galaxy από το οποίο γράφω για διάφορες δοκιμές. Ευχαριστώ οποίον απαντήσει και συγχωρεστε για το μέγεθος του κειμένου.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχός android εδώ και δέκα μήνες και νομίζω πως εχω μάθει κάποια λίγα πράγματα. Αν ρίξετε μια μάτια στην υπογραφή μου θα καταλάβετε τι εννοώ. Στο θέμα μαs τώρα. Έπεσε αυτές τις μέρες στα χέρια μου ένα όλοκαινούριο χ8 με 2.1update 1.Καθότι λοιπόν ανήσυχο πνεύμα θα ήθελα την βοήθεια σαs και μάλιστα με προσωπικό μήνυμα αν έχει απαντηθεί για να μην γεμίζουμε το forum. Ξέρω πως το θέμα του τι ρομ να βάλουμε είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με το τι θέλουμε να έχει το κινητό και για τη χρήση το έχουμε. Κατανοητό και σεβαστό απόλυτα. Εγώ ομως θα την κάνω την ερώτηση. Ποια ρομ που πρότεινετε ωs την πιο σταθερή?Δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση γιατί αν ήταν έτσι δεν θα είχα φλασάρει γύρω στις 250 φορες το galaxy από το οποίο γράφω για διάφορες δοκιμές. Ευχαριστώ οποίον απαντήσει και συγχωρεστε για το μέγεθος του κειμένου.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

εγω μου χρησιμοποιω την gingerdx εχω τις καλυτερες εντυπωσεις!!πολυ καλη και σταθερη!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ SONYERICSSON X8 ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ MARKET ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ Η ΜΝΗΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό γίνεται στα κινητά με έκδοση 2.2 και πάνω και το δικό σου έχει παλαιότερη έκδοση . Ωστόσο υπάρχουν τρόποι να παρακάμψεις αυτό το "εμπόδιο"!

Επίσης μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σα να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους κανονισμούς που διέπουν το forum και μιας και υπάρχει συγκεκριμένο θέμα για το κινητό σου εδώ, καλύτερα να απευθυνθείς εκεί ;)

Εκεί θα βρεις τις πληροφορίες και τις απαντήσεις που χρειάζεσαι. Το παρών κλειδώνεται και για οποιαδήποτε απορία στείλε μου πμ και απευθύνσου στο θέμα που σου έδωσα!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας επειδει ειμαι καινουριος στο κινητο x8 και εχω την 2.1 δεν μπορω να χρισιμοποιησω την εξωτερικη μνημη για της εφαρμογες και μου λεει συνεχεια λιγη μνημη τι κανουμε εδω? δεν μπορω να βγαλω ακρη...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...