Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να φταίει και το κανάλι στο οποίο εκπέμπει το router απ' όπου προσπαθείς να συνδεθείς. Στο σπίτι σου ή σε κάποιο άλλο μέρος μπορείς να συνδεθείς;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να μας δινει την δυνατοτητα να διμιουργησουμε φακελους στο menu? Πχ ενα φακελο για να βαλω ολα τα παιχνιδια.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να μας δινει την δυνατοτητα να διμιουργησουμε φακελους στο menu? Πχ ενα φακελο για να βαλω ολα τα παιχνιδια.

 

Εγώ αυτό το έκανα με το ADW.Launcher όπου έβαλα φακέλους σε μια από τις τρεις home screen που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι..αντιμετοπιζω καποιο προβλημα...δεν ξερω αν ειναι ακριβος προβλημα..λοιπον ..εκει που χαζευω Market , αφηνω το κινητο σε μια φαση στο τραπεζι , γυριζω να συνεχισω το surfing ξερω γω και βλεπω το κινιτο κλειστο...δεν ξερω τον λογο..παταω να ανοιξει , τιποτα..το βαζω να φορτισει..τιποτα..βαζω βγαζω την μπαταρια ..ολα οκ , ανοιξε..γιατι ομως το εκανε αυτο..ξερει κανεις ? :worry: Ευχαριστω ! ( Η μπαταρια ητανε γυρω στο 20% )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και παλι..αντιμετοπιζω καποιο προβλημα...δεν ξερω αν ειναι ακριβος προβλημα..λοιπον ..εκει που χαζευω Market , αφηνω το κινητο σε μια φαση στο τραπεζι , γυριζω να συνεχισω το surfing ξερω γω και βλεπω το κινιτο κλειστο...δεν ξερω τον λογο..παταω να ανοιξει , τιποτα..το βαζω να φορτισει..τιποτα..βαζω βγαζω την μπαταρια ..ολα οκ , ανοιξε..γιατι ομως το εκανε αυτο..ξερει κανεις ? :worry: Ευχαριστω ! ( Η μπαταρια ητανε γυρω στο 20% )

 

Κάτι αντίστοιχο έπαθα κι εγώ, χωρίς να χρειαστεί να βγάλω μπαταρία όμως... Δεν κατάλαβα τί έγινε, απλά όπως το άφησα λίγο και μπήκε σε αναμονή (έσβησε η οθόνη) όταν πάτησα στιγμιαία το πλήκτρο για να ανάψει η οθόνη αναβόσβηνε το κόκκινο Led. :mad: Τώρα τί ήτανε ακριβώς αυτό δεν κατάλαβα... Κι εμένα η μπαταρία στα ίδια επίπεδα ήτανε (20-25%). Σε μένα το GPS ήτανε ανοιχτό εκείνη την ώρα.

 

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν το κινητό είναι απενεργοποιημένο και το φορτίσεις, το Πράσινο Led δεν ανάβει όταν είναι 100% φορτισμένο το κινητό, αλλά όταν φτάσεις γύρω στο 90% (μπορεί να είναι 78-88% εάν θυμάμαι καλά) :blink: Γιατί έτσι;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Να δω που ειναι ολοι αυτοι που οταν γκρινιαζα για το λογισμικο περναν το μερος της Sony Ericsson μπηκα ρυθμισεις .. ενημερωση τηλ κτλ και μου λεει υπαρχει αναβαθμιση λογισμικου πηγαινετε sonyericsson.com/update να την κανετε.. το παρακολουθουσα συχνα.. επιτελους λεω εγινε.. πολλοι απο εδω μου ελεγαν επισημα η SE εχει πει οτι πριν απο το τελος του ετους θα εχει γινει.. (για την 2.1 λεω φυσικα ετσι?δηλαδη να κανουμε αναβαθμιση στην παλια εκδοση 2.1 οταν ολα πλιν SE φορουν την 2.2 και πλεον βγαινει η 3.0 απο την αρχαια που εχουμε 1.6..)μπαινω μου λεει δεν υπαρχει για αυτη τη συσκευη ενημερωση λογισμικου.. παιρνω τηλ. στη SE μου λενε οχι δεν υπαρχει ακομα γινονται αναβαθμισεις στις συσκευες χ10-χ10mini σε κινητα χωρις vodafone live η cosmote κτλ και μετα πηραν σειρα τα vod live κτλ κτλ κτλ λεω ομως τοτε γιατι μου γρφει ετοιμη ενημερωση?? καποια συγχηση μου λενε θα εγινε .. λεω μπορω να το δηλωσω ως x10μινι και να κανω την αναβαθμιση αφου μην κοροιδευομαστε ιδια λογισμικα εχουν απλα δεν θελει η SE να κανει την αναβαθμιση στο x8 για καποιο λογο.. οχι μου λεει δεν ξερω αν θα σας αφησει το προγραμμα κι αν μετα θα εχετε προβληματα.. ειναι παραπλησια λογισμικα αλλα μπορει να εχετε προβλημα.. παντως μου λεει εχω ενημερωση οτι ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011 θα υπαρξει και για το χ8.. ουτε καν αρχες μου ειπε γενικα μεσα στο 2011.. οταν κινητα της ιδιας κατηγοριας στα ιδια χρηματα LG GT540 ηδη εχουν κανει αναβαθμιση σε 2.1 και πανε σε 2.2 κι αλλα εχουν την 2.2.. Samsung s .. Wildfire.. optimus one κτλ κτλ αυτοι εχουν flash 10.1 στον browser τους κανονικα οταν μπαινουν νετ βλεπουν οτι θελουν απευθειας.. σε βιντεο ηχο ..live τηλεοραση κτλ..εχουν δυνατοτητα αποθηκευσης στην καρτα.. εχουν περισσοτερες εφαρμογες οπως skype να μιλουν δωρεαν και χιλιαδες αλλες.. εμεις απο του χρονου και βλεπουμε.. εχουμε ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ στην αγορα αυτη τη στιγμη που εχει λογισμικο 1.6 συγχαρητηρια στη Sony Ericsson που δειχνει οτι ειναι ρομαντικη εταιρεια και δεν θελει να αφησει ενα λογισμικο να πεθανει .. αντε το νεο χ8 να εχει και πρασινη οθονη με κεραια εξωτερικη να θυμηθουμε τα παλια.. και να μην ξεχνιωμαστε σε ολες σχεδον τις αλλες εταιρειες υπαρχει η δυνατοτητα να βαλει καποιος custom rom 2.2 με το αντιτιμο βεβαια να χασει την εγγυηση του αλλα να βαλει την πιο νεα εκδοση χωρις προεγκατεστημενες χαζομαρες που σου τρωνε μνημη ενω δεν τις χρειαζεσαι και θες να τις διαγραψεις.. ολη την δυναμη της βαζει η SE να τα κλειδωνει οσο καλυτερα μπορει.. αυτο ειναι το θεμα της.. Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Να δω που ειναι ολοι αυτοι που οταν γκρινιαζα για το λογισμικο περναν το μερος της Sony Ericsson μπηκα ρυθμισεις .. ενημερωση τηλ κτλ και μου λεει υπαρχει αναβαθμιση λογισμικου μπειτε sonyericsson.com/update να την κανετε.. το παρακολουθουσα συχνα.. επιτελους λεω εγινε.. πολλοι απο εδω μου ελεγαν επισημα η SE εχει πει οτι πριν απο το τελος του ετους θα εχει γινει.. (για την 2.1 λεω φυσικα ετσι?δηλαδη να κανουμε αναβαθμιση στην παλια εκδοση 2.1 οταν ολα πλιν SE φορουν την 2.2 και πλεον βγαινει η 3.0 απο την αρχαια που εχουμε 1.6..)μπαινω μου λεει δεν υπαρχει για αυτη τη συσκευη ενημερωση λογισμικου.. παιρνω τηλ. στη SE μου λενε οχι δεν υπαρχει ακομα γινονται αναβαθμισεις στις συσκευες χ10-χ10mini σε κινητα χωρις vodafone live η cosmote κτλ και μετα πηραν σειρα τα vod live κτλ κτλ κτλ λεω ομως τοτε γιατι μου γρφει ετοιμη ενημερωση?? καποια συγχηση μου λενε θα εγινε .. λεω μπορω να το δηλωσω ως x10μινι και να κανω την αναβαθμιση αφου μην κοροιδευομαστε ιδια λογισμικα εχουν απλα δεν θελει η SE να κανει την αναβαθμιση στο x8 για καποιο λογο.. οχι μου λεει δεν ξερω αν θα σας αφησει το προγραμμα κι αν μετα θα εχετε προβληματα.. ειναι παραπλησια λογισμικα αλλα μπορει να εχετε προβλημα.. παντως μου λεει εχω ενημερωση οτι ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011 θα υπαρξει και για το χ8.. ουτε καν αρχες μου ειπε γενικα μεσα στο 2011.. οταν κινητα της ιδιας κατηγοριας στα ιδια χρηματα LG GT540 ηδη εχουν κανει αναβαθμιση σε 2.1 και πανε σε 2.2 κι αλλα εχουν την 2.2.. Samsung s .. Wildfire.. optimus κτλ κτλ αυτοι εχουν flash στον browser τους κανονικα οταν μπαινουν νετ βλεπουν οτι θελουν απευθειας.. σε βιντεο ηχο ..live τηλεοραση κτλ..εχουν δυνατοτητα αποθηκευσης στην καρτα.. εχουν περισσοτερες εφαρμογες οπως skype να μιλουν δωρεαν και χιλιαδες αλλες.. εμεις απο του χρονου και βλεπουμε.. εχουμε ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ στην αγορα αυτη τη στιγμη που εχει λογισμικο 1.6 συγχαρητηρια στη Sony Ericsson που δειχνει οτι ειναι ρομαντικη εταιρεια και δεν θελει να αφησει ενα λογισμικο να πεθανει .. αντε το νεο χ8 να εχει και πρασινη οθονη με κεραια εξωτερικη να θυμηθουμε τα παλια..

 

Πάλι η ίδια συζήτηση και ξανά ακριβώς τα ίδια και τα ίδια λόγια...

 

Σε γνωστό μου ήρθε αναβάθμιση για το x8 μέσω PC Companion. Την πέρασε και στην ουσία ήταν ανανεωμένη 1.6

 

Για την 2.1 ήταν γνωστό οτι θα αργήσει να την πάρει και αν πήρες το κινητό σου πρίν τον Οκτωβριο έπρεπε να το ξέρεις. (το έχουν ανακοινώσει σε 1002 πηγές στο internet + το επίσημο site)

 

Όσο για το λογισμικό... ναι είναι 1.6, από πού έβγαλες όμως το συμπέρασμα οτι είναι ίδια?

Αν είναι έτσι να σου στείλω ένα build.prop από το mini μου να το περάσεις και πες μου μετά αν πήρες την 2.1 ή αν ανακάλυψες το κοντινότερο service sony ericsson!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάλι η ίδια συζήτηση και ξανά ακριβώς τα ίδια και τα ίδια λόγια...

 

Σε γνωστό μου ήρθε αναβάθμιση για το x8 μέσω PC Companion. Την πέρασε και στην ουσία ήταν ανανεωμένη 1.6

 

Για την 2.1 ήταν γνωστό οτι θα αργήσει να την πάρει και αν πήρες το κινητό σου πρίν τον Οκτωβριο έπρεπε να το ξέρεις. (το έχουν ανακοινώσει σε 1002 πηγές στο internet + το επίσημο site)

 

Όσο για το λογισμικό... ναι είναι 1.6, από πού έβγαλες όμως το συμπέρασμα οτι είναι ίδια?

Αν είναι έτσι να σου στείλω ένα build.prop από το mini μου να το περάσεις και πες μου μετά αν πήρες την 2.1 ή αν ανακάλυψες το κοντινότερο service sony ericsson!

 

Αν ειχα βγαλει το συμπερασμα θα το κανα ή θα το προσπαθουσα δεν θα ρωταγα.. και δεν ρωτησα τοσο πραγματικα .." λιγο ειρωνικη και σουρεαλ ηταν η ερωτηση μου.."..εν πασι περιπτωση απλα να καταλαβει η κοινοτητα του linux που ειναι ενα open source software οτι ωραιο το γεγονος οτι ο καθενας μπορει να δουλεψει για την ευκολια του αλλου χωρις ο αλλος να πρεπει να μπει στην αυτοκρατορια ντε και καλα του Bill Gates επι πληρωμη μαζι τους και εγω στο pc linux εχω αλλα να προσεχει που ξεπουλιεται.. στη google που με το ζορι μας βαζει ολα τα δεδομενα μας να τα περναμε στο mail μας/τους.. ή σε πολυεθνικες κατασκευαστικες κινητων τηλ. που δεν μπορουν να ακολουθησουν αυτη τη νοοτροπια και το πανε απο κλειδωμα σε κλειδωμα με τα εμπορικα τους marketing παιχνιδακια.. ας το πουλησουν αλλα υπο ορους.. δεν ειμαι σιγουρος για αυτα δεν ξερω ακριβως πως εχει η ιστορια android..google.. αλλα βλεπω αλλη νοοτροπια απο το linux στο pc..

 

dark_dog δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας.. απλα τα πραγματα απο την μια εχουμε μια hardware συσκευη xperia x8 με τον επεξεργαστη της κτλ κτλ πολυ καλη για τα χρηματα της .. απο την αλλη εχουμε ενα software λογισμικο.. που αυτονοητο ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιζεται στη hardware συσκευη οταν υπαρχει αναβαθμιση.. τωρα τι μου λες ειχαν πει και ειχε πει.. κτλ ...ειναι το εχω ξαναγραψει σαν να παρεις εναν φθηνο υπολογιστη με λιγες δυνατοτητες χαρντγουερικα αλλα σημερα να μην σε αφηνουν για καποιο λογο να το βαλεις windows 7 αλλα να μενεις με τα xp με το ετσι θελω ουε καν στα vista.. (που στο pc δεν παιζει και μεγαλο ρολο αφου με τα xp οτι θες κανεις δεν ειναι σαν το android..) και μου λες κι ολας για το αυτονοητο οτι κακως μιλαω για αυτο..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

dark_dog δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας.. απλα τα πραγματα απο την μια εχουμε μια hardware συσκευη xperia x8 με τον επεξεργαστη της κτλ κτλ πολυ καλη για τα χρηματα της .. απο την αλλη εχουμε ενα software λογισμικο.. που αυτονοητο ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιζεται στη hardware συσκευη οταν υπαρχει αναβαθμιση.. τωρα τι μου λες ειχαν πει και ειχε πει.. κτλ ...ειναι το εχω ξαναγραψει σαν να παρεις εναν φθηνο υπολογιστη με λιγες δυνατοτητες χαρντγουερικα αλλα σημερα να μην σε αφηνουν για καποιο λογο να το βαλεις windows 7 αλλα να μενεις με τα xp με το ετσι θελω ουε καν στα vista.. (που στο pc δεν παιζει και μεγαλο ρολο αφου με τα xp οτι θες κανεις δεν ειναι σαν το android..) και μου λες κι ολας για το αυτονοητο οτι κακως μιλαω για αυτο..

 

νομιζω φιλε η καλυτερη λυση για σενα ειναι να το πουλησεις και να βρεις την ηρεμια σου

χωρις παρεξηγηση

Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε η καλυτερη λυση για σενα ειναι να το πουλησεις και να βρεις την ηρεμια σου

χωρις παρεξηγηση

 

Οχι δεν παρεξηγουμε.. ειπα η συσκευη ασχετως λογισμικου ειναι πολυ καλυτερη απο οτι περιμενα.. ειπα ωραιο το android ακομα και το 1.6 ξεπερναει ολα τα αλλα λογισμικα symbian..windows mobile .. mac κτλ αλλα ναι αν γινοταν τωρα χωρις κοπο να μπορουσα να εχω το optimus one θα το εκανα.. ομως δεν παει να πει οτι δεν εχω το δικαιωμα σε ενα forum που ασχολειται με αυτη τη συσκευη να γραψω το προβλημα μου.. και ηρεμια εχω .. δεν ειναι και το πιο συμαντικο προβλημα στη ζωη μου αυτη τη στιγμη .. απλα σε αυτο το forum για αυτο μιλαμε :-)

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει ξανά γίνει και ένα από τα πράγματα που δεν μου αρέσει είναι να επαναλαμβάνομαι.

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την SE επειδή φοράει την 1.6 ακόμα. Να την κρίνουμε, ναι. Να την κατηγορήσουμε όχι. Εξ αρχής η εταιρεία είχε πει ότι τα κινητά της θα φέρουν 1.6 και σταδιακά θα τα αναβαθμισει σε 2.1. End of story.

Ούτε κι εμένα μου αρέσει, είναι κακό για την εταιρεία αλλά τουλάχιστον δεν μπορεί να πει κανείς ότι μας κοροϊδεύει η SE.

 

Όσον αφορά τα κλειδώματα που λες. Το Android παραμένει ανοιχτό λειτουργικό και αυτή είναι η μεγάλη επιτυχία του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να τρέξει οπουδήποτε. Δυστυχώς είναι τόσες πολλές οι συσκευές με τόσο διαφορετικά χαρακτηριστικά που, προς το παρόν, δεν μπορεί να γίνει ότι γίνεται στους υπολογιστές.

 

Τρίτον και τελευταίο. Επειδή η αγορά χαρακτηρίζεται από ελευθερία έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέξουμε άλλα προϊόντα. Έχουμε όμως και σαφή υποχρέωση προτού προβούμε σε οποιαδήποτε αγορά να κάνουμε έρευνα αγοράς (δόξα το Θεό τα μέσα πλέον υπάρχουν) και να αγοράζουμε με βάση το συμφέρον μας και τις ανάγκες μας.

Όλα τα άλλα είναι απλά αφορισμοί και θυμίζουν άλλες εποχές και ηλικίες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

dark_dog δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας.. απλα τα πραγματα απο την μια εχουμε μια hardware συσκευη xperia x8 με τον επεξεργαστη της κτλ κτλ πολυ καλη για τα χρηματα της .. απο την αλλη εχουμε ενα software λογισμικο.. που αυτονοητο ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να αναβαθμιζεται στη hardware συσκευη οταν υπαρχει αναβαθμιση.. τωρα τι μου λες ειχαν πει και ειχε πει.. κτλ ...ειναι το εχω ξαναγραψει σαν να παρεις εναν φθηνο υπολογιστη με λιγες δυνατοτητες χαρντγουερικα αλλα σημερα να μην σε αφηνουν για καποιο λογο να το βαλεις windows 7 αλλα να μενεις με τα xp με το ετσι θελω ουε καν στα vista.. (που στο pc δεν παιζει και μεγαλο ρολο αφου με τα xp οτι θες κανεις δεν ειναι σαν το android..) και μου λες κι ολας για το αυτονοητο οτι κακως μιλαω για αυτο..

 

Σου εξηγώ και σου ξαναλέω επανειλημμένα πως ήταν γνωστό από πριν οτι η αναβάθμιση θα έρθει αργότερα από τα υπόλοιπα xperia άρα το γνώριζες πριν αγοράσεις το εν λόγω κινητό. Αν δεν το γνώριζες, σημαίνει πως δεν έκανες έρευνα αγοράς συνεπώς δική σου η ευθύνη. Αν δεν δέχεσαι την παραπάνω δήλωση εθελοτυφλείς εσκεμμένα.

 

Μην μπερδεύεσαι. To android είναι open source αλλά το X8 δεν είναι open/free device(όπως οι υπολογιστές που παραθέτεις άστοχα σαν παράδειγμα). Η Sony Ericsson δεν έχει δικαίωμα να κλειδώσει την μεταβολή των στοιχείων του λογισμικού αλλά έχει κάθε δικαίωμα να κλειδώσει bootloader.

 

H Samsung δηλαδή με το Galaxy S είχε χαλαρό security με τον bootloader? (για αν μην μιλήσω για το λειτουργικό)

Απλά είναι με όλα τα μέτρα και τα σταθμά state of the art συσκευή και γι'αυτό ασχοληθήκαν μαζί της άπειροι ικανοί modders και ξεκλειδώσαν κάποια χαρακτηριστικά και custom rom.

 

Εν τέλει είναι κουραστικό ένα τεράστιο πόνημα για τα μη, τα πρέπει και τα κακώς κείμενα που παρ'όλαυτα ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ σε τίποτα.

 

Βλέπω δεκάδες ανθρώπους εδώ μέσα καθημερινά να βοηθούν και να λύνουν ο ένας τις απορίες του άλλου.

Έχει κάποιο νόημα να ξεφεύγεις από αυτό το μοτίβο και απλά να τα "χώνεις" (συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν θεωρώ το κείμενο σου κριτική) στην SE?

Αυτά θα μπορούσες να τα στείλεις σαν complain mail στην εταιρία ωστε να πιάσουν και τόπο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έχει ξανά γίνει και ένα από τα πράγματα που δεν μου αρέσει είναι να επαναλαμβάνομαι.

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την SE επειδή φοράει την 1.6 ακόμα. Να την κρίνουμε, ναι. Να την κατηγορήσουμε όχι. Εξ αρχής η εταιρεία είχε πει ότι τα κινητά της θα φέρουν 1.6 και σταδιακά θα τα αναβαθμισει σε 2.1. End of story.

Ούτε κι εμένα μου αρέσει, είναι κακό για την εταιρεία αλλά τουλάχιστον δεν μπορεί να πει κανείς ότι μας κοροϊδεύει η SE.

 

Όσον αφορά τα κλειδώματα που λες. Το Android παραμένει ανοιχτό λειτουργικό και αυτή είναι η μεγάλη επιτυχία του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να τρέξει οπουδήποτε. Δυστυχώς είναι τόσες πολλές οι συσκευές με τόσο διαφορετικά χαρακτηριστικά που, προς το παρόν, δεν μπορεί να γίνει ότι γίνεται στους υπολογιστές.

 

Τρίτον και τελευταίο. Επειδή η αγορά χαρακτηρίζεται από ελευθερία έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέξουμε άλλα προϊόντα. Έχουμε όμως και σαφή υποχρέωση προτού προβούμε σε οποιαδήποτε αγορά να κάνουμε έρευνα αγοράς (δόξα το Θεό τα μέσα πλέον υπάρχουν) και να αγοράζουμε με βάση το συμφέρον μας και τις ανάγκες μας.

Όλα τα άλλα είναι απλά αφορισμοί και θυμίζουν άλλες εποχές και ηλικίες.

 

1ον.. Ποιος διαφοροποιει ή μπορει να αντιληφθει διαφορα μεταξυ του κρινω-κατακρινω και κατηγορω.. εσυ ας πουμε παρε το πως κρινω οχι κατηγορω.. οταν κρινεις κατι αρνητικα προφανως περιεχει μεσα του και κομματια κατηγοριας..

 

2ον.. HTC , Samsung και LG μπορουν να παρουν custom rom .. motorola δεν ξερω.. SE δεν μπορει.. αυτο κρινω χωρις να ξερω ουτε να με νοιαζει και πολυ η διαδικασια..

 

3ον.. Η αγορα ευκολα μπορει να ψαχτει οπως λες αλλα οχι στα αυτονοητα θα μπορουσα να επαιρνα το GT540 να γινοταν το ιδιο οπως εδω και παλι τα ιδια θα ελεγα.. αν ομως επαιρνα το GT540 και γκρινιαζα γιατι δεν εχει capacitive οθονη τοτε ναι θα ειχα αδικο γιατι επρεπε να το ψαξω.. το να πρεπει οπως λες να προβλεψω οτι μια εταιρεια θα μενει πισω στις αναβαθμισεις απο τις αλλες 3 που φορουν android .. αυτο το βλεπω παραλογο..

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγώ και σου ξαναλέω επανειλημμένα πως ήταν γνωστό από πριν οτι η αναβάθμιση θα έρθει αργότερα από τα υπόλοιπα xperia άρα το γνώριζες πριν αγοράσεις το εν λόγω κινητό. Αν δεν το γνώριζες, σημαίνει πως δεν έκανες έρευνα αγοράς συνεπώς δική σου η ευθύνη. Αν δεν δέχεσαι την παραπάνω δήλωση εθελοτυφλείς εσκεμμένα.

 

Μην μπερδεύεσαι. To android είναι open source αλλά το X8 δεν είναι open/free device(όπως οι υπολογιστές που παραθέτεις άστοχα σαν παράδειγμα). Η Sony Ericsson δεν έχει δικαίωμα να κλειδώσει την μεταβολή των στοιχείων του λογισμικού αλλά έχει κάθε δικαίωμα να κλειδώσει bootloader.

 

H Samsung δηλαδή με το Galaxy S είχε χαλαρό security με τον bootloader? (για αν μην μιλήσω για το λειτουργικό)

Απλά είναι με όλα τα μέτρα και τα σταθμά state of the art συσκευή και γι'αυτό ασχοληθήκαν μαζί της άπειροι ικανοί modders και ξεκλειδώσαν κάποια χαρακτηριστικά και custom rom.

 

Εν τέλει είναι κουραστικό ένα τεράστιο πόνημα για τα μη, τα πρέπει και τα κακώς κείμενα που παρ'όλαυτα ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ σε τίποτα.

 

Βλέπω δεκάδες ανθρώπους εδώ μέσα καθημερινά να βοηθούν και να λύνουν ο ένας τις απορίες του άλλου.

Έχει κάποιο νόημα να ξεφεύγεις από αυτό το μοτίβο και απλά να τα "χώνεις" (συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν θεωρώ το κείμενο σου κριτική) στην SE?

Αυτά θα μπορούσες να τα στείλεις σαν complain mail στην εταιρία ωστε να πιάσουν και τόπο.

 

Καταρχην αληθεια μου αρεσει πολυ το υφος της απαντησης σου δεν κανω πλακα.. και 1ον για την ιστορια με το open source γραφω πως δεν την ξερω καλα..απλα μιλαω ως διαφορα νοοτροπιας πχ στο κλειδωμα του bootloader οπως λες δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να παρεμβει..αν και δεκτα αυτα που λες και 2ον αν ανατρεξεις σε προηγουμενα post θα δεις ποσα μα ποσα παιδια εχω βοηθησει.. σε διαφορες ερωτησεις.. παρα μα παρα πολλες φορες.. ησουν λιγο αδικος σε αυτο.. και το αν βοηθαει καπου δεν το ξερω.. την αλλη φορα καποιοι γκρινιαξαν μαζι μου και ισως σε καποιο ματι που εχει νοημα να πεσει..

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αληθεια μου αρεσει πολυ το υφος της απαντησης σου δεν κανω πλακα.. και 1ον για την ιστορια με το open source γραφω πως δεν την ξερω καλα..απλα μιλαω ως διαφορα νοοτροπιας.. δεκτα αυτα που λες και 2ον αν ανατρεξεις σε προηγουμενα post θα δεις ποσα μα ποσα παιδια εχω βοηθησει.. σε διαφορες ερωτησεις.. παρα μα παρα πολλες φορες.. ησουν λιγο αδικος σε αυτο..

 

Δεν ήμουν άδικος γιατί αναφέρομαι σε συγκεκριμένο post σου και όχι σε εσένα συνολικά.

Είμαι χρήστης slackware από το 2002 (αλλά χρησιμοποιώ και Vista), και πιστεύω πως μπορώ να διακρίνω την αξία του "ελεύθερου" και "ανοιχτού".

 

Δεν έχω τπτ μαζί σου (δεν σε ξέρω άλλωστε) και δεν μπορώ να σε κρίνω σαν άνθρωπο σε καμία περίπτωση.

Μπορώ να κρίνω όμως με αντικειμενικά (και υποκειμενικά) κριτήρια τις θέσεις σου στα τελευταία post και να διαφωνήσω.

 

Αυτά από μένα, νομίζω οτι δεν έχει νόημα να γεμίζω ένα κατά τα άλλα πολύ καλό thread με θέσεις επί θέσεων..

 

;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ οτι ειχα να πω το ειπα αλλος διαφωνει αλλος συμφωνει .. μην κουραζουμε αλλο την συζητηση.. προσωπικα τωρα ενας μεγαλος λογος που θα θελα την 2.1 ειναι το skype.. τα αλλα που αναφερομαι γινονται στη 2.2 αν καποιος εχει βρει τροπο να δουλεψει ειτε το ιδιο το skype στην 1.6 ή κατι παρομοιο ας πουμε το nimbuzz δουλεψε καλα αλλα εκοψε τωρα τελευταια την συνεργασια με το skype ας το αναφερει..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω, θα μπορούσατε με βάση την εμπειρία σας να επισημάνετε τι δεν σας άρεσε στο κινητό αυτό;

Επίσης η ROM είναι επαρκής ή γεμίζει εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά! Τσεκαρετε ! Ενας τυπος σε ενα ξενο Φορουμ " ( Ειναι Βουλγαρικα , Μεταφραστε *Διετε ημερομηνια του ποστ και υπολογιστε* :)) http://www.all4android.com/forum/showthread.php?t=2773

Επισης "I just had a chat with the german support. Nothing really new, but for the sake of completion I'll show it to you. For the privacy of the chat agent, I'll not show you her real name, but she was really friendly." ( Ενας αλλος τυπος ) .

Δειτε την σηζητηση :

Christian: Hello. I am sure you already get flooded by questions regarding the X10-update. But what about the X8? There was a promise of an update shortly after its release.

Support: Hello and thank you for using the chat support. My name is ***. One moment please, I will read your question.

Support: I can't tell anything about that. First the X10-devices will get the update, then it's the X8's turn.

Christian: This is an unsatisfying answer, but I guess I have to live whit it. Thank you very much and good bye.

Support: I am sorry. Unfortunately we don't know any more about this yet. I am using this device, too and I can't wait for it ;-)

Christian: Good to know

Christian: Then let's wait together and let's hope that we don't have to wait as long as the X10-owners.

Support: I don't think this will happen. I heared the update should be there at the end of the month ;-)

Christian: This doesn't sound like something to rely on, but I hope you're right

Support: That's right!

Christian: I thank you again and hope you still will have fun at your work. And don't let you bother by people not as friendly as me - I know there are plenty, as you can see by the posted chats on the forums

Support: Yes, that's quite true :-(

Support: Thanks for the kind words

Christian: Time and time again! I'll now close the chat window. Bye!

----------------------------------------------------------------------------------------

Συμπερασμα ? Σε 2-3 βδομαδες θα εχουμε update για Χ8! ( Πιθανοτατα :D )

Ευχαριστω!

 

Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω, θα μπορούσατε με βάση την εμπειρία σας να επισημάνετε τι δεν σας άρεσε στο κινητό αυτό;

Επίσης η ROM είναι επαρκής ή γεμίζει εύκολα;

Δεν χρειαζεται να ασχολιθεις εσυ με την ROM ασε το Android να κανει τι δουλεια του( Οπως προαναφαιρανε τα παιδια πιο πανω...) και ναι στο συνιστω με κλειστα ματια...αν δεν εισαι photomaniac :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα ? Σε 2-3 βδομαδες θα εχουμε update για Χ8! ( Πιθανοτατα :D )

 

Ίσως, μπορεί. Μπορεί και όχι όμως. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν θα πρέπει να βασίζεστε σε μη ανεπίσημες πηγές γιατί υπάρχουν αρκετοί που έχουν περίεργη αίσθηση του χιούμορ.

 

Μακάρι ωστόσο να είναι έτσι τα πράγματα!

 

Υ.Γ.: Τα αγγλικά τους είναι πάρα πολύ καλά... Λίγο ύποπτο μου μοιάζει αυτό...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Τα αγγλικά τους είναι πάρα πολύ καλά... Λίγο ύποπτο μου μοιάζει αυτό...

Ητανε απο γερμανική υποστιριξη εγινε μεταφραση απο γερμανικα σε αγγλικα..γιαυτο ειναι καπως περιεργα..;)

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμαζεις να μπεις με καποιον αλλο broswer?οποτε μπορεσεις να συνδεθεις με καποιο wi-fi κατεβασε απο το market το opera mini και να μπαινεις με αυτο στο internet,ειναι πολυ καλο.αν παλι δεν μπορεις να μπεις με κανενα τροπο,τοτε κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα γινει το κινητο οπως το αγορασες.αν εχεις βαλει εφαρμογες μεσα τοτε αποθηκευσε τις καπου ή τις ξαναπερνας.

 

ναι απλώς για να μπω στο μαρκετ και να κατεβάσω αυτό που μοθ είπες θα πρέπει να έχω gmail κάτι που δεν μπορεί να φτιάξει και μου λεέι συνεχεια πως αποτυγχάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Διάβαζα τα μηνυματα σας αλλα σήμερα είναι η πρωτη φορά που γράφω στο forum. Σήμερα αγόρασα το Sony Ericsson X8 και πριν προλαβω να το χρησιμοποιησω καλα καλα μου εβγαλε καποιο "προβλημα" και θα ηθελα να ρωτησω αν έχει συμβει σε καποιον άλλον ή αν γνωρίζεται πως να το λύσω.

 

"Το Πρόβλημα"

Το κινητο δουλευει κανονικα. Το αφηνω για ενα μικρο σχετικα χρονικο διαστημα (ας πουμε 20 λεπτα) χωρις να το χρησιμοποιησω καθολου και οταν με καλουνε φαινεται σαν το κινητο μου να ειναι κλειστο. Οταν το ξεκλειδωσω λαμβανω μηνυματα οτι ειχα αναπαντητες κλησεις. Φαινεται δηλαδη σαν το κινητο να αδρανοποιειται και οταν με καλουνε να μην ξυπναει.

 

Μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια ρυθμισει για αυτοματη αδρανοποιηση η απλα το κινητο μου ειναι προβληματικο;;;

 

Σας ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum!

 

Μήπως δεν είναι πρόβλημα του κινητού αλλά του παρόχου σου; Πολλές φορές συμβαίνει να φαίνεται ότι το κινητό έχει full σήμα αλλά να είναι εκτός δικτύου. Δοκίμασε sim και από άλλες εταιρείες για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι η περίπτωση που αναφέρω.

 

Καλή παραμονή!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...