Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια κι απο μενα,την παρασκευη πηρα κι εγω το x8 κι εχω ενα σοβαρο προβλημα...

το κινητο ειναι τη περισσοτερη ωρα εκτος δικτυου και οταν συνδεεται στο δικτυο της wind εχω το πολυ μια γραμμη σημα!κανω αναζητηση δικτυων,δυσκολευεται πολυ να βρει το δικτυο της wind,κανω εγγραφη στο δικτυο,συνδεεται με μια γραμμη σημα,παλι βγαινει εκτος δικτυου....

καποια στιγμη μου εβγαλε μηνυμα οτι η sim δεν επιτρεπει λεει τη συνδεση στο δικτυο!!εχω βαλει τη sim μου σε αλλα κινητα φιλων,μια χαρα δουλευει..εβαλα καρτες φιλων στο x8,επισης μια χαρα...μονο στο δικο μου νουμερο συμβαινει...!!

δοκιμασα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,ξαναπερασα update με to pc companion,τιποτα εκει αυτο...μουλαρι!!

δωστε καμμια ιδεα τι μπορει να παιζει,εχω τρελλαθει λεμε..φταιει το κινητο(τη παρασκευη το πηρα-πρωην κατοχος x10),φταει η sim?,υπαρχει καμμια λυση;

 

Αγόρασε μια καινούργια sim. Αφού το κινητό δουλεύει σωστά με άλλες κάρτες τότε μάλλον φταίει η δική σου....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αγόρασε μια καινούργια sim. Αφού το κινητό δουλεύει σωστά με άλλες κάρτες τότε μάλλον φταίει η δική σου....

 

...και η καρτα δουλευει με ολα τα αλλα κινητα που εχω δοκιμασει!!μαζι δε κανουνε και χωρια μπορουν!!!:lol:

anyway,αρκετα τρελλαθηκα αυριο παω να τσεκαρω μια αλλη καρτα(παρολο κι αυτη που εχει υποτιθεται το προβλημα 5 μηνες την εχω..)

thanks

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν!

 

ουτε σε εμενα υπαρχουν αυτα που λες, και ναι εχω x8. και η φωτογραφια που εχεις βαλει δεν εχει σχεση με το δικο μου μενου που εχω την official 2.1.

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμενα υπαρχουν αυτα που λες, και ναι εχω x8. και η φωτογραφια που εχεις βαλει δεν εχει σχεση με το δικο μου μενου που εχω την official 2.1.

 

Επειδή έχω πολλούς μήνες που δεν χρησιμοποιώ την 2.1 γι αυτό είδα τον οδηγό Android και απάντησα. Τώρα, αν δεν υπάρχουν αυτές οι ρυθμίσεις, υπάρχουν 3 λύσεις:

 

-Αλλάξτε χειροκίνητα τα ονόματα

 

-Βάλτε μια εφαρμογή διαχείρησης επαφών (πχ. GO Contacts)

 

-Αλλάξτε rom! :D

 

Μην μένετε στην 2.1 έχει πάρα πολλά μειονεκτήματα έναντι της 2.2 και ειδικά της 2.3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος σε android κινητά κ μόλις πριν λίγες μέρες απόκτησα το Χ8.. Από εξερεύνηση λίγο του forum στις αντίστοιχες ενότητες αν κατάλαβα καλά, μπορώ να αλλάξω την έκδοση που έχει απο την εταιρία σε (2.2, 2.3 android) με εγκατάσταση κάποιας rom. Επειδή όπως είπα είμαι καινουργιος στα android και έχω μπερδευτει πολύ με της ενοτητες εδώ, θα ήθελα να μου υποδείξει κάποιος σε πια ενότητα μπορώ να διαβάσω αναλυτικές οδηγίες ώστε να κάνω σωστή δουλειά κ να μην κάνω καμιά χοντρή πατάτα. Δεν βγάζω άκρη γιατί βρίσκω κ διάφορα σε πολλές ενότητες κ έχω μπερδευτεί.. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου!

Επειδή τώρα τελευταία έχω ερωτηθεί πολλές φορές για τα modules των multitouch και fake pinch zoom, αποφάσισα να τα κάνω upload στο dropbox και να παραθέσω τα links εδώ για download

Είναι zip flash αρχεία και το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root και xrecovery

Και τα 2 είναι οι τελευταίες εκδόσεις

 

Λοιπόν:

 

-Για Cynaptic digitizer panel (x8 gesture pinch to zoom v7 with game mode)

http://db.tt/cZ4YSgn

 

-Για Cypress digitizer panel (multitouch)

http://db.tt/EEeWuEc

Οδηγίες:

Μεταφέρετε το αρχείο χύμα στην sd card, μπείτε σε xrecovery και:

Install custom zip/install custom zip from sd card/choose custom zip/επιλέξτε το αρχείο/install?/yes/πίσω με το πλήκτρο back στο κεντρικό μενού του xrecovery και reboot phone

 

Άντε και μεγιές..

 

διαλεγεις και περνεις ενα απο τα δυο οποιο θες να εγκαταστησεις σωστα..?? δουλευει και το ενα οσο και το αλλο σε ολα τα χ8??

Link to comment
Share on other sites

διαλεγεις και περνεις ενα απο τα δυο οποιο θες να εγκαταστησεις σωστα..?? δουλευει και το ενα οσο και το αλλο σε ολα τα χ8??

 

Όχι καμία σχέση. Αναλόγως με το τί έχει το κινητό. Για να δεις τι έχει πρέπει να εισάγεις την ακόλουθη εντολή σε έναν terminal emulator

 

dmesg | grep cyttsp-i2c

 

Αν σου εμφανίσει:

cyttsp_i2c_probe: Successful registration cyttsp-i2c

 

Πάει να πει ότι έχεις cypress. Αν όχι, τότε έχεις synaptics. Οπότε, όπως κατάλαβες ανάλογα με το τι digitizer έχεις, πρέπει να εγκαταστήσεις το εκάστοτε module

 

Άλλος ένας τρόπος (πιο εύκολος) να εξακριβώσεις τι έχεις είναι να εγκαταστήσεις το module synaptics και αν δουλεύει είσαι οκ. Αν δε δουλεύει πάει να πει οτι έχεις cypress

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει εκκαθάριση την dalvink cache? Μπες στο xrecovery και στο advanced πατα clear dalvink cache. Μετά μόλις πατήσεις reboot θα αργήσει λίγο να ανoίξει το κινητό αλλά μην πανικοβληθείς. Εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα αλλά όσοι είχαν, με εναν καθαρισμό τους λύθηκε. Για το δεύτερο πρόβλημα, δες μια σελίδα πίσω που έκανα ένα post με κάτι ρυθμίσεις. Επειδή και εγώ kuyadroid εχω, σου λέω οτι τώρα το κινητό το αισθάνομαι πολύ καλύτερο και χωρίς κολλήματα. :)

 

Το πρόβλημα με το market λύθηκε με τον τρόπο που μου είπες :) Δυστυχώς όμως, το πρόβλημα με τα μηνύματα παραμένει.. Τις ρυθμίσεις που προτείνεις τις είχα κάνει ήδη, όμως τα ίδια.. Είτε χρησιμοποιώ το go sms pro είτε το hancent sms αρκετές φορές μέσα στη μέρα θα κολλήσει η εφαρμογή και δεν θα ξεκολλάει χωρίς reboot.. Δεν πειράζει, αφού δε γίνεται αλλιώς θα αρκεστώ στην default .. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία σχέση. Αναλόγως με το τί έχει το κινητό. Για να δεις τι έχει πρέπει να εισάγεις την ακόλουθη εντολή σε έναν terminal emulator

 

dmesg | grep cyttsp-i2c

 

Αν σου εμφανίσει:

cyttsp_i2c_probe: Successful registration cyttsp-i2c

 

Πάει να πει ότι έχεις cypress. Αν όχι, τότε έχεις synaptics. Οπότε, όπως κατάλαβες ανάλογα με το τι digitizer έχεις, πρέπει να εγκαταστήσεις το εκάστοτε module

 

Άλλος ένας τρόπος (πιο εύκολος) να εξακριβώσεις τι έχεις είναι να εγκαταστήσεις το module synaptics και αν δουλεύει είσαι οκ. Αν δε δουλεύει πάει να πει οτι έχεις cypress

 

το κινητο το εχω απο τα χριστουγεννα οποτε χλωμο το βλεπω να υποστιριζει το κανονικο. . . . . αλλα εχω μια ελπιδα γτ τωρα προσφατα το εκανα ενημερωση την 2.1 δν ξερω αμα παιζει ρολο αυτο αλλα ελπιζω........ :blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το market λύθηκε με τον τρόπο που μου είπες :) Δυστυχώς όμως, το πρόβλημα με τα μηνύματα παραμένει.. Τις ρυθμίσεις που προτείνεις τις είχα κάνει ήδη, όμως τα ίδια.. Είτε χρησιμοποιώ το go sms pro είτε το hancent sms αρκετές φορές μέσα στη μέρα θα κολλήσει η εφαρμογή και δεν θα ξεκολλάει χωρίς reboot.. Δεν πειράζει, αφού δε γίνεται αλλιώς θα αρκεστώ στην default .. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

 

Κι εγώ είχα το go sms αλλά καμιά φορά κολλούσε στην οθόνη κλειδώματος. Έπρεπε να το κάνεις kill για να ξαναανοίξει. Έτσι το έβγαλα και είμαι με το stock που αν και δε μου άρεσε στην αρχή τώρα είναι εντάξει :) Δεν κλειδώνει όμως από μόνο του. Έτσι έβαλα το smart app protector (το οποίο έπειτα από συνεννόηση με τον developer θα το μεταφράσω στα ελληνικά τις επόμενες ημέρες) και ησύχασα. Όποια κοπέλα πάρει το κινητό αμέσως τα μηνύματα να ανοίξει! Τι πράγμα κι αυτό! χαχα :lol:

 

το κινητο το εχω απο τα χριστουγεννα οποτε χλωμο το βλεπω να υποστιριζει το κανονικο. . . . . αλλα εχω μια ελπιδα γτ τωρα προσφατα το εκανα ενημερωση την 2.1 δν ξερω αμα παιζει ρολο αυτο αλλα ελπιζω........ :blink::blink::blink::blink:

 

Βασικά στην υπογραφή σου έχεις 2.2.9 που παραπέμπει σε Froyobread η οποία ήδη έχει το synaptics module. Οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε μια καινούργια sim. Αφού το κινητό δουλεύει σωστά με άλλες κάρτες τότε μάλλον φταίει η δική σου....

ενημερωτικα, δοκιμασα λοιπον κ καινουρια sim απο wind...αλλα τα ιδια:(

επιστροφη λοιπον στην εταιρεια που το αγορασα (για αντικατασταση λογικα)την περασμενη παρασκευη το ειχα παραλαβει..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το market λύθηκε με τον τρόπο που μου είπες :) Δυστυχώς όμως, το πρόβλημα με τα μηνύματα παραμένει.. Τις ρυθμίσεις που προτείνεις τις είχα κάνει ήδη, όμως τα ίδια.. Είτε χρησιμοποιώ το go sms pro είτε το hancent sms αρκετές φορές μέσα στη μέρα θα κολλήσει η εφαρμογή και δεν θα ξεκολλάει χωρίς reboot.. Δεν πειράζει, αφού δε γίνεται αλλιώς θα αρκεστώ στην default .. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

 

Δοκίμασες να κάνεις εγκατάσταση την εφαρμογή στο σύστημα;

Επίσης δοκίμασες να πας ρυθμίσεις/CyanogenMod settings/performance/και να τικάρεις την ρύθμιση/lock messaging app in memory;

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειχα καιρο να εμφανιστω στο forum και δεν το παρακολουθουσα ιδιαιτερα γιατι δεν εβρησκα χρονο... λοιπον αν εχω ακουσει καλα δεν θα βγει 2.2 για το κινητακι μας??? μπορειτε να μου πειτε με ολοκληρωμενα και σιγουρα βηματα πως να το κανω root και να περασω εγω τη 2.2??? θα σας ειμαι ευγνωμων αν μου απαντησετε..!!!!:) ευχαριστω για το χρονο σας...!!!!

 

*ααα και μπορει να μας πει καποιος τις διαφορες της 2.1 με τη 2.1???

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα βγει επίσημα. Ανεπίσημα όμως την περνάς άνετα. (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην υπογραφή σου έχεις 2.2.9 που παραπέμπει σε Froyobread η οποία ήδη έχει το synaptics module. Οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι!

 

ναι εχω την 2.2.9 αλλα το θεμα ειναι οτι στα παιχνιδια δεν δουλευει γι αυτο θελω να το περασω. . . . . τωρα μονο στο ζοομ των foto δουλευει. . . . . .

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω την 2.2.9 αλλα το θεμα ειναι οτι στα παιχνιδια δεν δουλευει γι αυτο θελω να το περασω. . . . . τωρα μονο στο ζοομ των foto δουλευει. . . . . .

 

Μα έχει 2 λειτουργίες η μία είναι η zoom και η άλλη η game. Στην προεπιλογή είναι η zoom. Για να ενεργοποιήσεις την game με το ένα δάχτυλο ακουμπάς κάτω δεξιά την οθόνη, με το άλλο πάνω αριστερά, μετά αφήνεις το δαχτυλο απο πανω αριστερα και μετα το αφήνεις και απο κάτω δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει 2 λειτουργίες η μία είναι η zoom και η άλλη η game. Στην προεπιλογή είναι η zoom. Για να ενεργοποιήσεις την game με το ένα δάχτυλο ακουμπάς κάτω δεξιά την οθόνη, με το άλλο πάνω αριστερά, μετά αφήνεις το δαχτυλο απο πανω αριστερα και μετα το αφήνεις και απο κάτω δεξιά.

 

WoW αυτο δν το ηξερα. . . . . για να το ενεργοποιησω δλδ για τα games αυτο με το δαχτυλο το κανω οταν ειμαι σε καποιο game μεσα ή μπορω και στην αρχικη οθονη?? ''πρωτα κατω δεξια και μετα πανω αριστερα. . . . θα το δοκημασω'' :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου φιλοι συγνωμη που ξαναρωταω ενω μου το ειχατε απαντησει αλλα απο τοτε εχει περασει και ενα 3μηνο...και δεν προλαβα καν να φλασαρω και τωρα που βρηκα χρονο λεω να το κανω στο κινητο της γυναικας μου....

Ποια προτεινετε αυτη την στιγμη ως απροβληματιστη καστομ ....με το να δουλευουν ολα κα ι να μην χρειαζεται καθε λιγο κα ιλιγακι πειραγμα???

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια μπαταρια που να κραταει παραπανω για το x8.?

 

Δεν υπάρχει φίλε μου.

Μπορείς να κάνεις μόνος σου καλύτερη διαχείριση ενέργειας.

Επειδή βλέπω στην υπογραφή σου φοράς κάποια custom, σου προτείνω να βάλεις στον έλεγχο ισχύος , διαχείριση φωτεινότητας και διαχείριση εναλλαγής από 2G σε 3G.ειδικά το τελευταίo (λόγω πείρας) .επίσης όταν βάζεις μία custom καλό είναι να κάνεις battery calibration, αυτό γίνεται μέσο xrecovery, αλλά δεν είναι σίγουρο επειδή το bootάρισμα σου τρώει ενέργεια και δεν είναι ακριβές.

 

Θα παραθέσω μία εφαρμογή εδώ για battery calibration

Απλώς ακολούθησε τις οδηγίες..

http://db.tt/e4Ei2jp

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει 2 λειτουργίες η μία είναι η zoom και η άλλη η game. Στην προεπιλογή είναι η zoom. Για να ενεργοποιήσεις την game με το ένα δάχτυλο ακουμπάς κάτω δεξιά την οθόνη, με το άλλο πάνω αριστερά, μετά αφήνεις το δαχτυλο απο πανω αριστερα και μετα το αφήνεις και απο κάτω δεξιά.

 

το δοκιμασα και δν πετυχε. . . . . μηπως μπορεις να διευκρινησεις πως το κανω και που??? δλδ πρεπει να εχω το κινητο στα πλαγια ή ορθιο ?? και που το δοκιμαζω μεσα σε παιχνιδι ή καπου αλλου??

 

Αγαπητοι μου φιλοι συγνωμη που ξαναρωταω ενω μου το ειχατε απαντησει αλλα απο τοτε εχει περασει και ενα 3μηνο...και δεν προλαβα καν να φλασαρω και τωρα που βρηκα χρονο λεω να το κανω στο κινητο της γυναικας μου....

Ποια προτεινετε αυτη την στιγμη ως απροβληματιστη καστομ ....με το να δουλευουν ολα κα ι να μην χρειαζεται καθε λιγο κα ιλιγακι πειραγμα???

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

εγω θα σου πρωτηνα αυτην που την οποια εχω και εγω. . . Updated 16-June-2011 : updated (brightness fix)

2.2.9 CM Floyo v0.30 ειναι η πιο σταθερη και δουλευουν ολα. . . . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=914513

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και συγγνωμη για την ενοχληση μολις αγορασα το x8 με το 2.1 το οφισιαλ μεσα και εχει πολυ μικρη μνημη:( Ξερει κανεις αν υπαρχει κανας τροπος να τα παιζω στην sd? Σορι αν ειναι χαζη η ερωτηση μου τωρα αρχιζω να ασχολουμε με ανδροιδ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και συγγνωμη για την ενοχληση μολις αγορασα το x8 με το 2.1 το οφισιαλ μεσα και εχει πολυ μικρη μνημη:( Ξερει κανεις αν υπαρχει κανας τροπος να τα παιζω στην sd? Σορι αν ειναι χαζη η ερωτηση μου τωρα αρχιζω να ασχολουμε με ανδροιδ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα βγει επίσημα. Ανεπίσημα όμως την περνάς άνετα. (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=296063)

 

ευχαριστω για την απαντηση σου.... αξιζει να την κανω??? ειναι καλυτερη??? μπορει να μας πει καποιος τι διαφορες μεταξυ των 2 ενημερωσεων???

ευχαριστωωω...:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...