Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κρίμα αλλά τι να κάνουμε. Έπρεπε να γίνει αναβάθμιση στην 2.3 και για το x8-x10mini όχι μόνο για το x10. Μετά θα σταματούσαν να παραπονιούνται όλοι
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το αν είναι ασφαλές;

 

Ετσι γενικά τι αλλάζει στο κινητό πχ διάρκεια μπαταρίας, σταθερότητα, επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την διαδικασία αλλαγής ROM.

1. Θα πρέπει πρώτα να χωρίσω την κάρτα μνήμης σε δύο partition (το ένα FAT32 το άλλο EXT2); Αν ναι με ποια εφαρμογή;

2. Πως γίνομαι root;

3. Αφού γίνω root κάνω εγκατάσταση το xrecovery (και που μπορώ να το βρω);

4. Η ROM FroyoBread είναι αξιόπιστη; είναι αυτή εδώ(Το download V007);

5. Αν δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα μπορώ να επανέλθω στην αρχική κατάσταση μέχρι να ακυρώσω το root;

 

Συγνώμη για τις συσσωρευμένες απορίες μου απλά έχω διαβάσει αρκετά και έχω αρχίσει να μπερδεύομαι ακόμη πιο πολύ..!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γενικά τι αλλάζει στο κινητό πχ διάρκεια μπαταρίας, σταθερότητα, επιδοσεις

 

Με το Root έχουμε τον έλεγχο του λειτουργικού.

Με το overclock αποκτούμε τον έλεγχο του επεξεργαστή

Όλοι οι επεξεργαστές μπορούν να χρονιστούν παραπάνω από όσο, τους έχουν κλειδωμένους οι κατασκευαστές για λόγους ασφάλειας και σταθερότητας

Τώρα στο κινητό μας για να κάνεις overclock, θες : root, xrecovery, pc και ADB(android debugging bridge)...

Κάποιες custom roms έχουν το module στο system και έτσι δεν χρειάζεται να κάνουμε τα παραπάνω.

Αν χρησιμοποιούμε το κινητό για βασικές λειτουργίες δεν το χρειαζόμαστε.

Ένας επεξεργαστής χιονισμένος στα 729mhz είναι σταθερός και δεν κρασάρει.αν τον χρονίσεις παραπάνω από ότι αντέχει θα κρασάρει και θα επανεκκινήσει το σύστημα με ένα σταθερό χρονισμό.οι διαφορές που έχω προσέξει είναι ότι είναι πιο γρήγορο το κινητό σε όλα(το swype πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ, η πρόβλεψη είναι ακαριαία)ειδικά σε μένα που τα έχω όλα ενεργοποιημένα..λένε ότι πως κοστίζει σε ενέργεια, πολύ μικρή διαφορά.πιο πολύ σου τρώει όταν το κινητό ψάχνει να βρει 3G σήμα σε gsm δίκτυο..Για να καταλάβεις πως δουλεύει κατέβασε το setCPU

 

ΥΓ.:lol::lol: +1 στον zrx για την υπογραφή του

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα σήμερα μία custom rom-δεν είναι η πρώτη φορά, γενικά έχω δοκιμάσει αρκετες-αλλά δε με βόλεψε και ήθελα να επιστρέψω στην προηγούμενη που είχα. Έκανα restore μέσα από το xrecovery, όμως-δεν ξέρω το λόγο-το κινητό κόλλησε στο logo της sony ericsson και δεν άνοιξε. Αφού πέρασε αρκετή ώρα και το κινητό είχε μείνει σε αυτήν την κατάσταση έβγαλα τη μπαταρία κ το ξανάνοιξα, προσπαθώντας να μπω στο menu του xrecovery και να δοκιμάσω να κάνω restore σε κάποιο παλιότερο backup που είχα, μήπως έφταιγε αυτό, όμως δε μου άνοιγε με τίποτα το menu του xrecovery όσες φορές και αν προσπάθησα. Ευτυχώς έχω σχεδόν τα πάντα στο PC.. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό; Πώς μπορώ να το λύσω; Να το πάω να μου το κάνουν αναβάθμιση; Το xrecovery θα μείνει ή θα χρειαστεί να το ξαναεγκαταστήσω;
Link to comment
Share on other sites

....όμως δε μου άνοιγε με τίποτα το menu του xrecovery όσες φορές και αν προσπάθησα. Ευτυχώς έχω σχεδόν τα πάντα στο PC.. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για ποιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό; Πώς μπορώ να το λύσω; Να το πάω να μου το κάνουν αναβάθμιση; Το xrecovery θα μείνει ή θα χρειαστεί να το ξαναεγκαταστήσω;

 

Πάτησες το πλήκτρο back πολλές φορές όταν σου εμφάνισε το logo της sony ericsson;

Αν δεν σου εμφανίσει το xrecovery, κατέβασε το SEUS και ακολούθησε τις οδηγίες για να βάλεις το τελευταίο update.εννοείται ότι θα τα ξαναβάλεις όλα από την αρχή..

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Πάτησες το πλήκτρο back πολλές φορές όταν σου εμφάνισε το logo της sony ericsson;

Αν δεν σου εμφανίσει το xrecovery, κατέβασε το SEUS και ακολούθησε τις οδηγίες για να βάλεις το τελευταίο update.εννοείται ότι θα τα ξαναβάλεις όλα από την αρχή..

 

Ναι το πάτησα άπειρες φορές αλλά τίποτα.. Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό και ομολογώ ότι φρίκαρα λίγο ..:blink: Ας ελπίσουμε ότι θα γίνει .. Ξέρεις μήπως γιατί μπορεί να έγινε αυτό;

Edited by anna88_VS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω το κινητό μου βγάζει πριν βάλω το PIN βάλτε κωδικό δικτύου....Πατάω παράβλεψη και παίζει κανονικά.Τι είναι αυτό και το βγάζει;;

Επίσης αν κατεβάσω το set cpu ποιες είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις για να βελτιώσω τη cpu;Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να βλέπω ποιες εφαρμογές ανοίγουν αυτόματα;Θέλω να μην ανοίγουν κάποιες εφαρμογές που δε τις δουλέυω.

Όλα αυτά σε floyo 2.2

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω το κινητό μου βγάζει πριν βάλω το PIN βάλτε κωδικό δικτύου....Πατάω παράβλεψη και παίζει κανονικά.Τι είναι αυτό και το βγάζει;;

 

Είχε ρωτήσει κάποιος στο xda το παιδί που είχε φτιάξει τη rom και απάντησε πως είναι ένα είδος bug στις floyo/froyo και ότι δεν επηρρεάζει κάτι άλλο αυτό. Πατάς "Άκυρο" και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Είχε ρωτήσει κάποιος στο xda το παιδί που είχε φτιάξει τη rom και απάντησε πως είναι ένα είδος bug στις floyo/froyo και ότι δεν επηρρεάζει κάτι άλλο αυτό. Πατάς "Άκυρο" και είσαι ΟΚ.

Ευχαριστώ:D

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πάτησες το πλήκτρο back πολλές φορές όταν σου εμφάνισε το logo της sony ericsson;

Αν δεν σου εμφανίσει το xrecovery, κατέβασε το SEUS και ακολούθησε τις οδηγίες για να βάλεις το τελευταίο update.εννοείται ότι θα τα ξαναβάλεις όλα από την αρχή..

 

Τελικά έκανα την αναβάθμιση μέσω του SEUS και όλα πήγαν καλά. Μάλιστα αφού ξαναεγκατέστησα το xrecovery βρήκα μέσα τα backup μου και σε λίγα λεπτά έγινε όπως πριν :D Thank you superuser_78 ..!

Παρεπιπτόντως τι λέτε για τη v008 αυτής της rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1079463 ; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, θα ηθελα να μαθω πως και αν γινετε route για το Xperia X8 γιατι ακουσα πως τελικα ειναι εφικτο. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Λετε λετε λετε εδω περα....δεν παει ναχει οτι θελει το κινητο...Δεν κανει το πιο απλο πραγμα: Οταν ειναι κλειστο, ΔΕΕΕΕΕΝ δουλευει το ξυπνητηρι!!!!

Πλακα με κανετε?? αργησαμε να παμε στη δουλεια μας σημερα!

Τι...μηπως θελει καμια ειδικη ρυθμιση κ για αυτο? ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λετε λετε λετε εδω περα....δεν παει ναχει οτι θελει το κινητο...Δεν κανει το πιο απλο πραγμα: Οταν ειναι κλειστο, ΔΕΕΕΕΕΝ δουλευει το ξυπνητηρι!!!!

Πλακα με κανετε?? αργησαμε να παμε στη δουλεια μας σημερα!

Τι...μηπως θελει καμια ειδικη ρυθμιση κ για αυτο? ΕΛΕΟΣ

 

Με "έλεος" χαρακτηρίζεται το γεγονός οτι δεν διάβασες το εγχειρίδιο χρήσης, το οποίο λέει αυτολεξεί:

 

"Δεν ακούγεται ο ήχος ειδοποίησης του ξυπνητηριού

 

Το ξυπνητήρι δεν ηχεί όταν το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο. Για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι, βεβαιωθείτε ότι έχετε το τηλέφωνό σας ενεργοποιημένο.

 

Συμβουλή: Ενεργοποιήστε τη Λειτουργία πτήσης εάν δεν θέλετε, για παράδειγμα, να λαμβάνετε εισερχόμενες κλήσεις ή μηνύματα ενώ είναι ενεργοποιημένο το ξυπνητήρι."

 

Ούτε στο X8 χτυπάει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό, ούτε σε άλλο android smartphone, ούτε σε iphone/ipod, ούτε σε windows mobile, ούτε σε Palm!

Και αυτό γιατί είναι smartphones. Πρέπει να γίνει ολόκληρη διαδικασία όπως εκτέλεση εντολών του λειτουργικού και εκκίνηση των απαραίτητων διεργασιών για να εκτελεστεί το ξυπνητήρι. Όλα αυτά θέλουν ρεύμα. Πού να το βρουν αν είναι κλειστό το κινητό? Μην τα μπερδεύεις με τα άλλα, απλά κινητά. Εκείνα είναι άλλη ιστορία.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστω πολυ, αλλα θελω να σου κανω μια ερωτηση, τι ειναι το mount...?? :P

Mount είναι ο όρος που χρησιμοποιείται στο linux για την προσάρτηση υλικού πάνω στον υπολογιστή. Κοινώς όταν συνδέσεις το usb stick σου, το κινητό σου ή οποιδήποτε άλλη συσκευή πάνω στο pc το κάνεις mount.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω το τηλεφωνο απο το Πασχα και κανα δυο φορες στα καλα καθουμενα μου γραφει καρτα sim κλειδωμενη και πρεπει να ξαναβαλω pin για να δουλεψει!!!!!!Γιατι το κανει αυτο,εχει παρουσιαστει και σε κανενα αλλο?????
Link to comment
Share on other sites

Mount είναι ο όρος που χρησιμοποιείται στο linux για την προσάρτηση υλικού πάνω στον υπολογιστή. Κοινώς όταν συνδέσεις το usb stick σου, το κινητό σου ή οποιδήποτε άλλη συσκευή πάνω στο pc το κάνεις mount.

 

Μαλιστα, ευχαριστω και παλι... Και κατι τελευταιο... Οι οδηγιες λενε πως πρεπει να εχεις windows xp αλλα εγω εχω Vista μπορει αυτο να μου προκαλεσει καποιο προβλημα..?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε αυτο το subforum .. η γυναικα μου αγορασε το κινητο ...και θελω να ρωτησω ποιες ειναι οι πιο καλες custom για να της βαλω......εσεις που τα εχετε δοκιμασει σιγουρα θα εχετε καποια αποψη...Σαφεστατα με νοιαζει να δουλευουν ολα (για να μην με πρηξει ) :):) και να μην χρειαζεται καθε λιγο και λιγακι νεα ρομ...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε αυτο το subforum .. η γυναικα μου αγορασε το κινητο ...και θελω να ρωτησω ποιες ειναι οι πιο καλες custom για να της βαλω......εσεις που τα εχετε δοκιμασει σιγουρα θα εχετε καποια αποψη...Σαφεστατα με νοιαζει να δουλευουν ολα (για να μην με πρηξει ) :):) και να μην χρειαζεται καθε λιγο και λιγακι νεα ρομ...

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Αυτή μου άρεσε εμένα και την χρησιμοποιώ.μόνο η κάμερα δεν δουλεύει αλλά μπορείς πάντα να βάλεις ένα άλλο πρόγραμμα από το market http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1060654

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...