Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα ερωτημα να κανω, στην 2.1 εκδοση που σου δινει η sony ericsson μπορω να περασω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης η εστω με καποιο προγραμματακι π.χ. apps2sd που εχω διαβασει η απο την 2.2 εκδοση και πανω γινετε;;;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3594939

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, από χτες εμφανίζεται στις "Εργασίες που τρέχουν" το "Backup και επαναφορά" χωρίς να το έχω ανοίξει ποτέ. Δοκιμάζω να το κλείσω και μου κλειδώνει για κάποιο λόγο τη SIM. Ξεκλειδώνω τη SIM, πάλι εκεί το "Backup και επαναφορά". Πήρα κι ένα Backup μπας και ξεκολλήσει...τίποτα!

 

Τι μπορεί να φταίει; Αν πω ότι το αγνοώ και το αφήσω να τρέχει μόνιμα στο background τρώει αρκετή μνήμη/μπαταρία; Ξέρουμε κάτι;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω και εγώ ένα θέμα με το κινητό μου (που τελικά ίσως να μην ήταν το ιδανικό για μένα, εφόσον δεν χρειάζομαι το κινητό για να ασχολούμαι με το ίντερνετ, έχω υπολογιστή γι'αυτή τη δουλειά, τέλος πάντων...) για τη μεγέθυνση της εικόνας που χρησιμοποιώ ως φόντο. Ούτε έτοιμες εικόνες ούτε φωτογραφίες τραβηγμένες από το κινητό ίδιο μπορούν να μπουν ως φόντο, γιατί γίνονται τεράστιες και φαίνεται μόνο κανά μάτι, καμιά μύτη, αλλά όχι όλο το πρόσωπο ή όλη η εικόνα.

Υπάρχει τρόπος να μπαίνει η φωτογραφία και να μην πιάνει όλες τις οθόνες (όταν την κινώ δεξιά-αριστερά) και να εστιάζει μόνο στην αρχική οθόνη ;;;;; Έχω την νέα έκδοση Android (2.1)

Καμιά ιδέα ;;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω και εγώ ένα θέμα με το κινητό μου (που τελικά ίσως να μην ήταν το ιδανικό για μένα, εφόσον δεν χρειάζομαι το κινητό για να ασχολούμαι με το ίντερνετ, έχω υπολογιστή γι'αυτή τη δουλειά, τέλος πάντων...) για τη μεγέθυνση της εικόνας που χρησιμοποιώ ως φόντο. Ούτε έτοιμες εικόνες ούτε φωτογραφίες τραβηγμένες από το κινητό ίδιο μπορούν να μπουν ως φόντο, γιατί γίνονται τεράστιες και φαίνεται μόνο κανά μάτι, καμιά μύτη, αλλά όχι όλο το πρόσωπο ή όλη η εικόνα.

Υπάρχει τρόπος να μπαίνει η φωτογραφία και να μην πιάνει όλες τις οθόνες (όταν την κινώ δεξιά-αριστερά) και να εστιάζει μόνο στην αρχική οθόνη ;;;;; Έχω την νέα έκδοση Android (2.1)

Καμιά ιδέα ;;;;; :(

 

Κατέβασε από το Market το MultiPicture Live Wallpaper - είναι δωρεάν:lol:

Κάνει ό,τι ζητάς :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!

Επειδή δεν ξέρω από mobile internet, αυτό χρεώνεται ;; Θα πρέπει να μπω απο wifi για να το κατεβάσω, σωστά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!

Επειδή δεν ξέρω από mobile internet, αυτό χρεώνεται ;; Θα πρέπει να μπω απο wifi για να το κατεβάσω, σωστά ;;;

 

....νομίζω ότι η ερώτηση ήταν ρητορική, εφόσον μου το διευκρινίζεις !!!

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

παιδεια χθες μπηκα στο market μετα απο καιρο και την βρηκα αλλαγμενη. . . .!!! η κατηγορια που βγαζει τωρα sony ericson τι ακριβος ειναι. . .?? και η κατηγορια που ειχε για τις εφαρμογες που εχεισ ειδη εγκαταστησει στο κινιτο σου που μπορω να την βρω για να δω αν υπαρχουν ενημερωσεις. . . .!!!! και ενα τελευταιο γιατι δν μπορω να δω τις νεες εφαρμογες. . . με βγαζει αναγκαστηκο κλεισημο. . . εκανα καμια πατατα?? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδεια χθες μπηκα στο market μετα απο καιρο και την βρηκα αλλαγμενη. . . .!!! η κατηγορια που βγαζει τωρα sony ericson τι ακριβος ειναι. . .?? και η κατηγορια που ειχε για τις εφαρμογες που εχεισ ειδη εγκαταστησει στο κινιτο σου που μπορω να την βρω για να δω αν υπαρχουν ενημερωσεις. . . .!!!! και ενα τελευταιο γιατι δν μπορω να δω τις νεες εφαρμογες. . . με βγαζει αναγκαστηκο κλεισημο. . . εκανα καμια πατατα?? :wacko:

 

Για να δεις τις εγκατεστημένες εφαρμογές σου όταν είσαι μέσα στο μάρκετ πάτα το αριστερό πλήκτρο και θα σου ανοίξει ένα μενού.Πάτα εκεί που λέει εφαρμογές.../όσο για το αναγκαστικό κλείσιμο το κάνει και σε εμένα οπότε μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το μάρκετ....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. . . οσο για το προβλημα που εχουμε μονο σε εμας τους δυο το βγαζει αυτο . . . ??? ο φιλος μου εχει το ιδιο κινιτο και τον βγαζει κανονικα την market δεν εχει τετιο προβλημα. . .σκεφτομαι να το παω σε καταστημα απο το γερμανο να το κοιταξουν αλλα μονο απο την αργοπορια και την αμπαλοτητα που τους διακατεχει δν νομιζω να το παω. . .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ..

 

Είμαι νέος χρήστης των Android κινητών (συγκεκριμένα , του Χ8) και έχω γεμίσει σχεδόν την μισή μνήμη ROM του κινητού με παιχνίδια και εφαρμογές , όμως είναι σχετικά λίγα τα αρχεία που έχω εγκαταστήσει .

 

Και θα ήθελα την γνώμη σας στο root .

 

Τί είναι ακριβώς , αν χρειάζεται και πως θα μπορούσα να το κάνω (αν χρειάζεται).

 

Ναι , έχω διαβάσει τον οδηγό για X10-x10mini-x10mini pro .

 

Αλλά θα ήθελα μια αναλυτική γνώμη .

 

Ευχαριστώ :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ..

 

Είμαι νέος χρήστης των Android κινητών (συγκεκριμένα , του Χ8) και έχω γεμίσει σχεδόν την μισή μνήμη ROM του κινητού με παιχνίδια και εφαρμογές , όμως είναι σχετικά λίγα τα αρχεία που έχω εγκαταστήσει .

 

Και θα ήθελα την γνώμη σας στο root .

 

Τί είναι ακριβώς , αν χρειάζεται και πως θα μπορούσα να το κάνω (αν χρειάζεται).

 

Ναι , έχω διαβάσει τον οδηγό για X10-x10mini-x10mini pro .

 

Αλλά θα ήθελα μια αναλυτική γνώμη .

 

Ευχαριστώ :) ;)

 

Μπορεις να διαβάσεις εδω καποια πραγματα για αρχη...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω. . . οσο για το προβλημα που εχουμε μονο σε εμας τους δυο το βγαζει αυτο . . . ??? ο φιλος μου εχει το ιδιο κινιτο και τον βγαζει κανονικα την market δεν εχει τετιο προβλημα. . .σκεφτομαι να το παω σε καταστημα απο το γερμανο να το κοιταξουν αλλα μονο απο την αργοπορια και την αμπαλοτητα που τους διακατεχει δν νομιζω να το παω. . .

 

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο δικό μας το πρόβλημα...και σε μιας φίλης μου το ίδιο κάνει...

Εμένα πάντως σήμερα δουλεύει μια χαρά....άστο λίγο και βλέπεις....πιστεύω ότι θα ισιώσει....

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε κατεβασα και εγω το MultiPicture Live Wallpaper αλλα δεν υπαρχει στο μενου!! :wacko: δεν ανηκει στις εφαρμογες? Αν παω ρυθμισεις και μετα aplication το βρισκω αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα απο εκει...αρα τι κανω?? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε κατεβασα και εγω το MultiPicture Live Wallpaper αλλα δεν υπαρχει στο μενου!! :wacko: δεν ανηκει στις εφαρμογες? Αν παω ρυθμισεις και μετα aplication το βρισκω αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα απο εκει...αρα τι κανω?? :blink:

 

 

menu-->Ταπετσαρία-->ΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΕΣ

εκεί υπάρχει

 

και κάτι άσχετο: μετά την τελευταία αναβάθμιση που είχε το site της Ericsson, όταν έχω εισερχόμενη "παγώνει" το slide bar με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απαντήσω. Το έχει κι άλλος αυτό ή να το θεωρήσω τυχαίο αφού δε γίνεται πολλές φορές;

Link to comment
Share on other sites

θα το αφησω και βλεπουμε. . . αν και το εχω το προβλημα αρκετο καιρο. . . .!!! Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το Market το MultiPicture Live Wallpaper - είναι δωρεάν:lol:

Κάνει ό,τι ζητάς :cool:

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Επειδή δεν ξέρω από mobile internet, αυτό χρεώνεται ;; Θα πρέπει να μπω απο wifi για να το κατεβάσω, σωστά ;;;

 

....νομίζω ότι η ερώτηση ήταν ρητορική, εφόσον μου το διευκρινίζεις !!!

Ευχαριστώ πολύ !

 

Η εφαρμογή είναι δωρεάν, δηλαδή δεν χρειάζεται να πληρώσεις για να μπορείς να την κατεβάσεις (πράγμα που έτσι κι αλλιώς ισχύει για το ελληνικό android market προς το παρόν). Το κατέβασμα, όμως, αν γίνει από mobile internet θα το χρεωθείς. Οπότε χρησιμοποίησε wi fi.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , μολις αγορασα κ γω το X8 κ εχω καποιες ερωτησεις

1. διαπιστωσα πως δεν υποστηριζει το windows live messenger, οποτε υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα ?

2. χρησιμοποιω συνδεση wifi μονο, απο που μπορω να το δω , οτι οντως χρησιμοποιειται μονο το wifi κ οχι το vodafone internet?

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Για msn όπως και διάφορα άλλα δες το nimbuzz. Παλιά είχα το msn talk που ήταν πολύ καλό και ελαφρύ αλλά δεν το βρίσκω πια στο market.

Για να είσαι σίγουρη ότι δε θα χρησιμοποιήσεις το vodaphone internet μπορείς να απενεργοποιήσεις την κίνηση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ ευχαριστω πολυ!! αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις απο που μπορω να κανω την απενεργοποιηση???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από που ενεργοποιήσατε το 3G και που μπορώ να βρω της ρυθμίσεις για τα mms της Vodafone (στο site δεν έχει το κινητό αυτό για να μου στείλουν sms με της ρυθμίσεις )?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

μμμμ ευχαριστω πολυ!! αλλα μηπως θα μπορουσες να μου πεις απο που μπορω να κανω την απενεργοποιηση???

Πας ρυθμισεις--->Ασυρματο και δικτυα--->Δικτυα κινητης τηλεφωνιας--->και ξετικαρεις την κινηση δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το φορουμ!

 

Μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ εδω περα θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολα τα παιδια γιατι εχω βρει αρκετα πραγματα που εψαξα αυτες τις μερες και με εχει βοηθησει.

 

Στο θεμα μου τωρα... πηρα το Σαββατο που μας περασε ενα Xperia X8 και ωντας το 1ο μου Android κινητο οπως ειναι φυσικο εχασα την μπαλα με το τι γινεται... διαβασα αρκετες σελιδες (η αληθεια ειναι οτι ειναι παρα πολλες και χανεις την μπαλα :blink:) και ετσι αρχισα να πειραματιζομαι σιγουλια σιγουλια. Το θεμα ειναι οτι διαβαζω για rooting - roms κτλ κτλ και εχω ψιλοχασει την μπαλα...

 

Ειμαι σιγουρος οτι αυτα που ρωταω τα εχετε απαντησει απειρες φορες αλλα πραγματικα δεν εχω καταφερει να βρω ολες μου τις αποριες :O

 

1) Root (χρειαζεται να γινει πριν βαλεις την 2.2?) Επισης ειδα οτι μαζι με το root βαζουν και ενα busy box. Αυτο τι ειναι και σε τι χρησιμευει?

 

2) Που μπορω να βρω την εκδοση 2.2 απο οτι εχω δει υπαρχουν πολλες και δεν ξερω ποια να βαλω... υπαρχει καποια που εχετε δοκιμασει και λειτουργει οκ? Γιατι διαβαζω οτι σε μερικα δεν παιζουν μερικες εφαρμογες σε αλλα κανει reboot το τηλεφωνο και αλλα τετοια τα οποια δεν θα ηθελα να εχω σε καινουργιο κινητο.

 

3) Υπαρχει καποιο ποστ που να εξηγει σε καποιον που δεν εχει ιδεα (απο android απο pc ξερω) τα βηματα αναλυτικα?

π.χ. πρωτα κανεις root μετα βαζεις το busy box μετα το xrecovery κανεις backup και κατεβαζεις αυτο το rom και το βαζεις κτλ κτλ...

 

Ζητω συγγνωμη για το μακροσκελες μου ποστ και τις μαζεμενες αποριες αλλα οπως καταλαβαινετε δεν θελω να κανω καμια πατατα και μετα να ψαχνω να βρω ακρη! :O

 

Ευχαριστω εκ των προτερων Βασιλης! :)

Edited by Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

το εκανα , και ενω εχω ανοιχτο το router μου, το κινητο μ δε το βλεπει. εχω ενεργοποιησει το wifi

 

Αυτό δεν έχει σχέση με την κίνηση δεδομένων. Εδώ και 8 μήνες με απενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων συνδέομαι κανονικά με wi fi παντού.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!!

 

εχω τις εξης δυο αποριες. . . . μπορει καποιος να μου πει σε πια σελιδα αναφερονται τα roots και τα customs για να μπορεσω να καταλαβω επιτελους τι ειναι το καθενα!!!! και κατι τελευταιο υπαρχει κανενα προγραμμα στην αγορα(για Χ8) ποθ να μπορο να βλεπω τις ταινιες που βαζω στο κινιτο μου. . . χωρις να τισ εχω μετατρεψει σε αρχεια 3gp κλπ. . . να παιζουν με τον τυπο αρχειου που κατεβενουν. . .(πχ xDvd, DvDRip. . . . )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...