Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητέ μου Astronaytis καλημέρα.

Να είσαι καλά για την προσοχή σου και την απάντηση. Το blog σου είναι πολύ χρήσιμο για παραπέρα εμβάθυνση.

Πριν λοιπόν κάνω οτιδήποτε (θυμίζω: έχω γίνει root και προσπάθησα να μεταφέρω apps με το DroidSail, αλλά είχα πάλι Low on Space) ξεκίνησα να κάνω ένα backup με το Titanium. Ήταν πρώτη φορά που το έκανα αφού πρόσφατα έχω γίνει root και έχω εγκαταστήσει το Titanium. Σκόπευα να πάω για partition αφου κατάλαβα (σωστά;;;) ότι έτσι θα λυνόταν το πρόβλημα μου που ήταν ο χώρος στην Internal memory (αυτό το συμπέρασμα έβγαλα από την ένδειξη Low on space, σωστά?????). Θα έκανα επομένως flash στη ROM και μετά partition κλπ. Είχα βέβαια και την απορία: ποιά ROM; Την 5; Την 9.7.1; Την 10.6;

Επιπλέον δεν βρήκα στα λινκς που δίνεις, τη δική μου version που είναι Froyo 2.2, Ι5800XXJP4, build number: FROYO.XWJPI (τα γράφω όπως τα βλέπω, χωρίς να τα πολυκαταλαβαίνω).

Ανακάλυψα ότι υπάρχει στο Titanium ένα schedule για μεταφορά των user apps στην sdcard. Αφού έκανα το γενικό backup, πήγα στο schedule για τη μεταφορά. Είχα κάνει τη μεταφορά (έτσι πίστευα) πριν λίγες μέρες με το DroidSail App2SD Lite (όπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ) και δεν σταμάτησε το "Low on space".

Τώρα μετά την μεταφορά με το Titanium απελευθερώθηκαν στην Internal περ. 35 ΜΒ (σε σύνολο περ. 203 ΜΒ) και σταμάτησε το Low on space.

Μπορώ να ελπίζω ότι θα τη βγάλω με τις εφαρμογές που έχω τώρα, όπως τις έχω τακτοποιήσει, χωρίς πρόβλημα χώρου;;;;

Καταλαβαίνω ότι αυτά σου είναι κουραστικά γιατί προέρχονται από πολλά κενά στις γνώσεις μου. Δυστυχώς τωρα πιά δεν μπορώ να μπώ σε μεγαλύτερο βάθος στα θέματα.

Και όλη η φασαρία γίνεται για μια χούφτα ευρώ: λέω μήπως παρατείνω κάπως τη χρήση του Galaxy 3 GT I5800 (από το οποίο πέραν της μικρής οθόνης, έχω πολύ καλές εντυπώσεις) πριν ξαναδόσω κάποια χρήματα για ένα πχ SIII.

Σ' ευχαριστώ πάντως έτσι κι αλλιώς για τη προσφορά σου. Ευχαριστώ επίσης προκαταβολικά κι όποιον άλλον θα ήθελε να ασχοληθεί με τα σημεία που έχω ερωτηματικά και βοηθήσει να βάλω στο μυαλό μου σε μια σειρά τα όσα έχω διαβάσει στις πολλές ώρες που έχω περάσει διαβάζοντας τα σχετικά.

zarola

 

Ένας εύκολος τρόπος για να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης είναι να δημιουργήσεις ένα partition στην κάρτα μνήμης και στην ουσία να κοροϊδέψεις το Κινητό ώστε να βλέπει περισσότερο χώρο. Και στο blog αλλά και στην ενότητά οδηγοί -Samsung-Galaxy 3 rom και αλλά ενδιαφέροντα υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!!

 

Να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση; Έχω αποθηκευμένο στο κινητό ένα μήνυμα το οποίο χρειάζομαι. Όμως δεν θέλω να φαίνεται εκεί, αλλά αν υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω στην κάρτα SIM ή ακόμα καλύτερα στο PC..

 

Γνωρίζετε πώς μπορεί να γίνει;

 

Ευχαριστώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

 

Να κάνω μια πολύ απλή ερώτηση; Έχω αποθηκευμένο στο κινητό ένα μήνυμα το οποίο χρειάζομαι. Όμως δεν θέλω να φαίνεται εκεί, αλλά αν υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω στην κάρτα SIM ή ακόμα καλύτερα στο PC..

 

Γνωρίζετε πώς μπορεί να γίνει;

 

Ευχαριστώ! ;)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&hl=el

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους...εχω αρκετα ζητηματα με το τηλεφωνο...Αρχικα να αναφερω οτι εχω την 10.2 του Κυριλλου...

1ον δεν δουλευει το βιντεο....

2ον κολλαει υπερβολικα...σημερα αναγκαστικα να κανω wipe..

τι να κανω ?ποια θεωρειται εσεις καλυτερη ωστε να περασω στο τηλεφωνο μου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω περασμένη την 9.7.1 του Κυρίλλου και δεν εχω κανένα πρόβλημα. Μπορείς να την δοκιμάσεις αν θες και να κρίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω περασμένη την 9.7.1 του Κυρίλλου και δεν εχω κανένα πρόβλημα. Μπορείς να την δοκιμάσεις αν θες και να κρίνεις.

τι διαφορες εχει με τη 10.2?

 

που μπορω να βρω τη 9.7.1?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορες εχει με τη 10.2?

 

Παταει πανω σε επισημη rom της samsung....δηλαδη εχει τους καταλληλους drivers για ολες τις λειτουργειες του τηλεφωνου....αυτο τα λεει ολα....

 

 

που μπορω να βρω τη 9.7.1?

 

Ελα οριστε.... το googlαρα εγω για εσενα για να μην κουραστεις......

Link to comment
Share on other sites

Παταει πανω σε επισημη rom της samsung....δηλαδη εχει τους καταλληλους drivers για ολες τις λειτουργειες του τηλεφωνου....αυτο τα λεει ολα....

 

 

 

 

Ελα οριστε.... το googlαρα εγω για εσενα για να μην κουραστεις......

σ ευχαριστω πολυ το εκανα απο χθες και ειναι μια χαρα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γεια σας.

 

Μετα απο γυρισμα σε stock firmware (απο του Κυριλλου), εχω μερικα θεματα.

 

Ενα ειναι οτι το κινητο ειναι ξεκλειδωτο στο boot και οι επιλογες να κλειδωσω το sim ειναι αποενεργοποιημενες.

 

Καμια ιδεα ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γιατι μολις τικακαρο την χρηση δεδομενων αυτο ξετικαρετε μονο του με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο νετ ?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση τη συσκευή σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη. Διαφορετικά με ποια rom είσαι; Official 2.2;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας...το κινητο μας εδω και πολυ καιρο τα εχει παιξει...δεν χτυπαει το ξυπνητηρι, ενω με παιρνουν τηλεφωνο δεν μου δειχνει ποιος παιρνει κολλαει τρελα και πολλα αλλα...εχετε να μου προτεινετε καποιο κινητο?οχι και πολυ ακριβο 200-300 ευρω περιπου...ευχαριστω....:)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...το κινητο μας εδω και πολυ καιρο τα εχει παιξει...δεν χτυπαει το ξυπνητηρι, ενω με παιρνουν τηλεφωνο δεν μου δειχνει ποιος παιρνει κολλαει τρελα και πολλα αλλα...εχετε να μου προτεινετε καποιο κινητο?οχι και πολυ ακριβο 200-300 ευρω περιπου...ευχαριστω....:)

 

Εγώ μετά το I5800 πήρα το NOKIA 520 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος :) ΤΟ συνιστώ ανεπιφύλακτα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το I5800 πήρα το NOKIA 520 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος :) ΤΟ συνιστώ ανεπιφύλακτα :D

Δοκίμασε επαναφορα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις πρώτα και νομίζω θα δουλέψει μια χαρά. Σώσε πρωτα τις επαφές σου

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες σήμερα μου έκανε νέα αναβάθμιση

 

Μάγκα.....sorry αλλά εδώ είναι το θέμα του galaxy 3....Και όχι του galaxy s3 ή του s3 mini........;););)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...το κινητο μας εδω και πολυ καιρο τα εχει παιξει...δεν χτυπαει το ξυπνητηρι, ενω με παιρνουν τηλεφωνο δεν μου δειχνει ποιος παιρνει κολλαει τρελα και πολλα αλλα...εχετε να μου προτεινετε καποιο κινητο?οχι και πολυ ακριβο 200-300 ευρω περιπου...ευχαριστω....:)

 

εγώ πήγα σε Samsung Ativ S και έχω ξεχάσει τι θα πει κόλλημα και lag, αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένας φίλος μου θέλει να περάσει ICS/JB αλλά δεν νομίζω να είναι καθόλου σταθερά.

Αλλά καλύτερα να ακούσω απόψεις από εσάς που ξέρετε μιας και εγώ είμαι πιο εξοικειωμένος στα λημέρια της sony :p

 

Τι παίζει με το CyanogenMod και γενικά ποιες rom είναι καλύτερες από τη stock;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σχεδόν τρία χρόνια μετά την αγορά του, ήρθε η ώρα να αλλάξω τη φωτογραφία στο avatar μου! Το Galaxy 3 το λάτρεψα! :p Από τα πρώτα αξιόλογα android που υπήρξαν, μεγάλο value for money για την εποχή του. 3 χρόνια άντεξε, με πολλά χτυπήματα, άπειρα κολλήματα όσο περνούσε ο καιρός, αλλά πάντα εκεί όταν χρειαζόταν! Τους τελευταίους 1-2 μήνες τα έπαιξε η μπαταρία και αυτή ήταν η αφορμή για το επόμενο κινητό, το τρίτο Samsung smartphone (Galaxy Core) που μπαίνει στο σπίτι! Το 3 βέβαια ακόμα δεν τα παρατάει, πέρασε στα χέρια της μητέρας μου - κυρίως για ραδιόφωνο - ίσως και σαν βασικό κινητό όταν το συνηθίσει! :p Καιρός λοιπόν να χαιρετήσω αυτό το thread και να μεταφερθώ στο αντίστοιχο του Core! Ευχαριστώ όσους βοήθησαν εδώ στο φόρουμ με ότι προβλήματα υπήρξαν!!
Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα παίξε η μπαταρία. Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι δε μπορώ να δεχτώ κλήση από έναν συγκεκριμένο αριθμό. Τι κάνω?
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Μήπως καταλάθος έχεις βάλει τον αριθμό σε φραγή? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αν συμβαίνει μόνο σε έναν αριθμό...

 

και πως τον βγάζω από τη φραγή?

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

και πως τον βγάζω από τη φραγή?

 

Ρυθμίσεις -> Κλήσεων -> Όλες οι κλήσεις -> Αυτόματη απόρριψη

 

(αυτόματη απόρριψη εννοούσα τελικά και όχι φραγή)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ S.O.S! Moυ έσπασε η οθόνη αλλά το..υπόλοιπο κινητό δουλεύει κανονικα. Μπορώ στα "τυφλά" να ξεκλειδώσω το μοτίβο και τώρα θέλω να το συνδέσω στο pc! To θέμα είναι ότι κάνω...στα τυφλά πάλι την διαδικασία για να ενεργοποιήσω την σύνδεση usb αλλά δεν τα καταφέρνω.

Μπορεί να ακουστεί γελοίο, αλλά μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι επιλογές βγαίνουν; Θυμάμαι με το που έβαζα το usb, έσερνα το αναδυόμενο, μετά πατούσα σύνδεση, & έβγαζε 3 επιλογές (Κιes,media κτλ...). Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα ένα screenshot με τις επιλογες, καθώς στο google δε βρήκα κάτι που να βοηθήσει!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημερα! Απο σημερα σταματησε να λειτουργει το power button με αποτελεσμα να μη μπορω να ανοιξω τη συσκευη. Υπαρχει κανενας τροπος να την ανοιξω ή παω σερβις;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...