Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Κάτι άλλο τώρα..θέλω να βάλω εφαρμογές στην αρχική οθόνη..όπως ρολόι.. ψάχνω στο adroit market αλλά δεν βρίσκω τίποτε..έχετε να προτείνεται κάτι;

 

Για τέτοιες συζητήσεις απευθυνόμαστε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά αφηρημένη προς τους πιο έμπειρους του forum μας, η οποία έχει καθαρά χαρακτήρα ανησυχίας-απορίας...

 

Το κινητό μας είναι σχετικά παλιό και είναι απόλυτα λογικό να μην έχει τις υψηλές επιδόσεις των σύγχρονων ακριβών smartphone της αγοράς (ξέρω ότι δεν έχω Galaxy SII). Όμως δεν το θεωρώ λογικό να είναι τόσο αργό σε απλά πράγματα όπως το να ανοίξει η εφαρμογή του τηλεφώνου, οι επαφές ή η διαχερίριση εφαρμογών. Είναι τραγικά αργό!!! Κάποιος που χρησιμοποιεί την stock ROM ας μου πει αν αυτό το πρόβλημα υπάρχει και εκεί γιατί δεν θυμάμαι (αφού έβαλα τις ROM του Κυρίλλου ήδη από την 3η μέρα λειτουργίας). Ξέρω πως η απάντηση σε αυτό ενδεχομένως θα είναι να βάλω έκδοση OC. Δεν θέλω όμως ένα υπερχρονισμένο κινητό (με όλα τα κατά: μπαταρία, πιθανή ελάττωση χρόνου ζωής κλπ) για να κάνω τα αυτονόητα.

Δε θέλω να παίζω παιχνίδια (δεν έχω ούτε ένα περασμένο), δε θέλω φαντασμαγορικούς launchers (χρησιμοποιώ τον stock) αλλά θέλω να μπορώ να ανοίξω στο δευτερόλεπτο την εφαρμογή του τηλεφώνου.

 

Το ΝΟΚΙΑ 5800 με το παλιοSymbian που είχα πριν τα έκανε αυτά στο δευτερόλεπτο. Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να συγκρίνω τα δυο κινητά αφού αναγνωρίζω το G3 κάνει πολύ περισσότερα πράγματα και τρέχει εφαρμογές με υψηλότερες απαιτήσεις. Η σύγκρισή μου είναι καθαρά λειτουργική. Στο NOKIA έβαζα χωρίς πρόβλημα τις εφαρμογές στην sd, ανοιγαν στο δευτερόλεπτο (με sd class 2) και σε καμιά περίπτωση δεν έτυχε να βρίζω μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα ..... τηλέφωνο. Με συγχωρείτε αν είμαι εκτός θέματος αλλά θα ήθελα ένα σχόλιο επ' αυτού από έμπειρους και μη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά αφηρημένη προς τους πιο έμπειρους του forum μας, η οποία έχει καθαρά χαρακτήρα ανησυχίας-απορίας...

 

Το κινητό μας είναι σχετικά παλιό και είναι απόλυτα λογικό να μην έχει τις υψηλές επιδόσεις των σύγχρονων ακριβών smartphone της αγοράς (ξέρω ότι δεν έχω Galaxy SII). Όμως δεν το θεωρώ λογικό να είναι τόσο αργό σε απλά πράγματα όπως το να ανοίξει η εφαρμογή του τηλεφώνου, οι επαφές ή η διαχερίριση εφαρμογών. Είναι τραγικά αργό!!! Κάποιος που χρησιμοποιεί την stock ROM ας μου πει αν αυτό το πρόβλημα υπάρχει και εκεί γιατί δεν θυμάμαι (αφού έβαλα τις ROM του Κυρίλλου ήδη από την 3η μέρα λειτουργίας). Ξέρω πως η απάντηση σε αυτό ενδεχομένως θα είναι να βάλω έκδοση OC. Δεν θέλω όμως ένα υπερχρονισμένο κινητό (με όλα τα κατά: μπαταρία, πιθανή ελάττωση χρόνου ζωής κλπ) για να κάνω τα αυτονόητα.

Δε θέλω να παίζω παιχνίδια (δεν έχω ούτε ένα περασμένο), δε θέλω φαντασμαγορικούς launchers (χρησιμοποιώ τον stock) αλλά θέλω να μπορώ να ανοίξω στο δευτερόλεπτο την εφαρμογή του τηλεφώνου.

 

Το ΝΟΚΙΑ 5800 με το παλιοSymbian που είχα πριν τα έκανε αυτά στο δευτερόλεπτο. Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να συγκρίνω τα δυο κινητά αφού αναγνωρίζω το G3 κάνει πολύ περισσότερα πράγματα και τρέχει εφαρμογές με υψηλότερες απαιτήσεις. Η σύγκρισή μου είναι καθαρά λειτουργική. Στο NOKIA έβαζα χωρίς πρόβλημα τις εφαρμογές στην sd, ανοιγαν στο δευτερόλεπτο (με sd class 2) και σε καμιά περίπτωση δεν έτυχε να βρίζω μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα ..... τηλέφωνο. Με συγχωρείτε αν είμαι εκτός θέματος αλλά θα ήθελα ένα σχόλιο επ' αυτού από έμπειρους και μη.

Απλά, βάλε την OC ;)

... και τρεξε το supercharger script...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω να προβλημα με το κινητο αυτο , δεν μπαινει στο android market και εμφανιζει μηνυμα δεν ειναι αξιοπιστη η συνδεση με το διακομιστη , τι προβλημα μπορει να υπαρχει?

Η συνδεση ειναι μεσω wifi , εχω σβησει το gprs του κινητου , ωρα και ημερομηνια ειναι σωστα..

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω να προβλημα με το κινητο αυτο , δεν μπαινει στο android market και εμφανιζει μηνυμα δεν ειναι αξιοπιστη η συνδεση με το διακομιστη , τι προβλημα μπορει να υπαρχει?

Η συνδεση ειναι μεσω wifi , εχω σβησει το gprs του κινητου , ωρα και ημερομηνια ειναι σωστα..

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω

 

Για δοκίμασε να πας Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Διαχείριση Εφαρμογών>Όλα>Market και στη συνέχεια να κάνεις "Διαγραφή δεδομένων".

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το internet. Καταρχήν να πω οτι έχω ακομα την 2.1 έκδοση. Λοιπόν, έχω βάλει ένα προγραμματακι να ελέγχει πόσα kb κατεβαίνουν στο κινητό (3D WatchDog). Το πρόβλημα είναι οτι με το άνοιγμα του κινητού χωρίς να μπω πουθενά αυτόματα φαίνεται στο WatchDog οτι κατεβαίνουν ελάχιστα bytes με αποτέλεσμα να χρεώνομαι από την Vodafone Live. Προφανώς κάποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές και μου τρώνε την κάρτα. Αυτό που θέλω είναι να μπλοκάρω το ίντερνετ και να χρεώνομαι μόνο όταν μπαίνω μέσω συγκεκριμένων προγραμμάτων όπως πχ το Opera mini. Η προσωρινή λύση που έχω βρει η οποία δεν μου αρέσει είναι οτι δημιούργησα ενα νέο APN με τυχαία στοιχεία έτσι ώστε να μην μπαίνει καθόλου internet. Τουλάχιστον τώρα δε χρεώνομαι. Edited by M_Freak
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το internet. Καταρχήν να πω οτι έχω ακομα την 2.1 έκδοση. Λοιπόν, έχω βάλει ένα προγραμματακι να ελέγχει πόσα kb κατεβαίνουν στο κινητό (3D WatchDog). Το πρόβλημα είναι οτι με το άνοιγμα του κινητού χωρίς να μπω πουθενά αυτόματα φαίνεται στο WatchDog οτι κατεβαίνουν ελάχιστα bytes με αποτέλεσμα να χρεώνομαι από την Vodafone Live. Προφανώς κάποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές και μου τρώνε την κάρτα. Αυτό που θέλω είναι να μπλοκάρω το ίντερνετ και να χρεώνομαι μόνο όταν μπαίνω μέσω συγκεκριμένων προγραμμάτων όπως πχ το Opera mini. Η προσωρινή λύση που έχω βρει η οποία δεν μου αρέσει είναι οτι δημιούργησα ενα νέο APN με τυχαία στοιχεία έτσι ώστε να μην μπαίνει καθόλου internet. Τουλάχιστον τώρα δε χρεώνομαι.

 

Επειδή έχεις την 2.1 δεν έχει από μόνη της να κλείνει το internet όμως βρες στο market το apn on/off αυτό είχα κι εγώ όταν είχα eclair...Αν βάλεις επίσημη 2.2 που έχει βγει, έχει επιλογή να κλείνει τα δεδομένα στο κουμπί του power...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις την 2.1 δεν έχει από μόνη της να κλείνει το internet όμως βρες στο market το apn on/off αυτό είχα κι εγώ όταν είχα eclair...Αν βάλεις επίσημη 2.2 που έχει βγει, έχει επιλογή να κλείνει τα δεδομένα στο κουμπί του power...

Επίσης την ίδια δουλειά κάνει αν μπλοκάρεις το 3G και έχεις μόνο 2G, καθώς και το mobile data controller (στο market)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

και παλι θα το κανει (με 2.2) αν αλλαζεις σιμ συνδεεται αυτοματα και θα πρεπει να προλαβεις να πατησεις το κουμπι οn/off και να το απενεργοποιησεις ωστε να μην χρεωθεις....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

και παλι θα το κανει (με 2.2) αν αλλαζεις σιμ συνδεεται αυτοματα και θα πρεπει να προλαβεις να πατησεις το κουμπι οn/off και να το απενεργοποιησεις ωστε να μην χρεωθεις....

 

Γμτ αυτό ήθελα να αποφύγω όταν θα βάλω την 2.2. Δε νομιζω να προλαβαίνεις πριν σου φάει την κάρτα.

τεσπα, σας ευχαριστω για τις άμεσες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ αυτό ήθελα να αποφύγω όταν θα βάλω την 2.2. Δε νομιζω να προλαβαίνεις πριν σου φάει την κάρτα.

τεσπα, σας ευχαριστω για τις άμεσες απαντησεις σας.

 

προλαβαινεις ομως να το απενεργοποιησεις αν το θυμηθεις την ωρα που ανοιγεις το κινητο καθε φορα που βαζεις αλλη σιμ.εγω αυτο κανω.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

γεια θα ηθελα να ρωτησω κατι το κινητο θα γινει ποτε 2.3? και πως κανουμε το κινητο I5801 αμα το σωστα γραφω και τι κανει αυτο :) Edited by Giross
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας λοιπον εχω το samsung galaxy 3 και το μονο που του εχω κανει αναβαθμισει σε 2.2 μεσο kies και θελω να περασω μια που το κανω την τελευτεα ρομ που ειναι η 9.3 αλλα δεν περναει ειμαι ασχετος κιολας απο τα κινιτα εβαλα βιντεακι και ειδα δεν βγαζω ακρι μιπως πρεπει να περασω μια αλην ρομ και παλιοτερη και μετα παω στην 9.3? α και κολησα στο titanium backup μου λεει οτι πρεπει να ειμαι σε root εχω και το SuperOneClick και το MoMA αλλα δεν χερω τι κανο λαθος[ και το λογιζμικο μου ειναι χπ
Link to comment
Share on other sites

γεια θα ηθελα να ρωτησω κατι το κινητο θα γινει ποτε 2.3? και πως κανουμε το κινητο I5801 αμα το σωστα γραφω και τι κανει αυτο :)

 

2.3 official λιγο εως πολυ δυσκολο γνωμη μου.Unofficial υπαρχει καποιος που προσπαθει να βγει 2.3 για το κινητο αλλα ακομα τιποτα δεν εχει τελειωποιηθει.

Τι εννοεις πως κανουμε το κινητο I5801?

I5801 ειναι μοντελο branded της orange.Για ελλαδα ειναι Ι5800 :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

2.3 official λιγο εως πολυ δυσκολο γνωμη μου.Unofficial υπαρχει καποιος που προσπαθει να βγει 2.3 για το κινητο αλλα ακομα τιποτα δεν εχει τελειωποιηθει.

Τι εννοεις πως κανουμε το κινητο I5801?

I5801 ειναι μοντελο branded της orange.Για ελλαδα ειναι Ι5800 :)

Η Samsung ανακοινωσε οτι ΚΑΠΟΤΕ θα βγάλει 2.3 σε όλα τα κινητά της, ακόμα και τα παλιά (φοβούμενη τον ανταγωνισμό με LG ισως)

Ανεπίσημα υπάρχει μία ομάδα με παληκάρια (όπως ο Κύριλος) που προσπαθούν να κάνουν port την Cyanogen 2.3.7 στο γαλαξία μας, αλλά ακόμα είναι ημιτελής ( ; ).

Ιδωμεν.

http://www.cyanogenmod.com/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101218

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τελικα καταφερα να βαλω την 9 ρομ του κυριλου το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τον φακελο που ειχα κανει Backup με το titanium backup το backup εγινε κανονικα το ειδα να τρεχει 172 files και μετα εκανα και το 6 βημα οπως ελεγε στον οδηγο Optional, Enable Hybrid Data2sd [More space for apps!] τι πρεπει να κανω τωρα για να βρω τα παλια μου φοτο video και τετια? δεν βλεπω κανενα files στην sd μια βοηθεια παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τελικα καταφερα να βαλω την 9 ρομ του κυριλου το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τον φακελο που ειχα κανει Backup με το titanium backup το backup εγινε κανονικα το ειδα να τρεχει 172 files και μετα εκανα και το 6 βημα οπως ελεγε στον οδηγο Optional, Enable Hybrid Data2sd [More space for apps!] τι πρεπει να κανω τωρα για να βρω τα παλια μου φοτο video και τετια? δεν βλεπω κανενα files στην sd μια βοηθεια παρακαλω

 

Όταν δημιουργείς τα partition γίνεται format της κάρτας, το οποίο σημαίνει πως ό,τι έχεις μέσα στην sd χάνεται. Πρέπει προηγουμένως να έχεις κρατήσει backup στο pc σου. Δηλαδή να κρατήσεις ένα αντίγραφο του φακέλου "Titanium backup" στο pc σου τον οποίο αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία θα τον αντιγράψεις και πάλι στην sd. Αν δεν έκανες κάτι τέτοιο πολύ φοβάμαι πως χάθηκαν όλα :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν δημιουργείς τα partition γίνεται format της κάρτας, το οποίο σημαίνει πως ό,τι έχεις μέσα στην sd χάνεται. Πρέπει προηγουμένως να έχεις κρατήσει backup στο pc σου. Δηλαδή να κρατήσεις ένα αντίγραφο του φακέλου "Titanium backup" στο pc σου τον οποίο αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία θα τον αντιγράψεις και πάλι στην sd. Αν δεν έκανες κάτι τέτοιο πολύ φοβάμαι πως χάθηκαν όλα :cry::cry::cry:

Επιπλέον να προσθέσω πως το titanium κρατά αντίγραφο στις εφαρμογές δεδομένα ρυθμίσεις και όχι τα αρχεία της κάρτας μνήμης

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον να προσθέσω πως το titanium κρατά αντίγραφο στις εφαρμογές δεδομένα ρυθμίσεις και όχι τα αρχεία της κάρτας μνήμης

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Ουπς! Σωστά... Έχεις δίκιο :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τελικα καταφερα να βαλω την 9 ρομ του κυριλου το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τον φακελο που ειχα κανει Backup με το titanium backup το backup εγινε κανονικα το ειδα να τρεχει 172 files και μετα εκανα και το 6 βημα οπως ελεγε στον οδηγο Optional, Enable Hybrid Data2sd [More space for apps!] τι πρεπει να κανω τωρα για να βρω τα παλια μου φοτο video και τετια? δεν βλεπω κανενα files στην sd μια βοηθεια παρακαλω

Ίσως να μπορέσεις να κάνεις ανάκτηση δεδομένων στην sd ψάξε για data recovery sd

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία ερώτηση. η αδερφή μου έχει το I5800 . Το πήρε πέρσι

τέτοιο καιρό . από τότε δεν το έχει πειράξει καθόλου .

έχει βγει κάποια αναβάθμιση επίσημη να μπορεί να

γίνει μέσω wifi ? ή κάποια άλλη αναβάθμιση και πως μπορεί να περαστεί ?

σας ευχαριστώ

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αναβάθμιση σε froyo android 2.2 μεσω kies αλλα πρέπει να εχεις την τελευταία εκδοση kies κ καλόδιο usb

 

ποια είναι ακριβώς η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ?

το kies τι ακριβώς είναι ? από που το κατεβάζω ? υπάρχει κάποιος

οδηγός ? είναι δύσκολο ? μήπως το κινητό γίνετε βαρύτερο ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποια είναι ακριβώς η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ?

το kies τι ακριβώς είναι ? από που το κατεβάζω ? υπάρχει κάποιος

οδηγός ? είναι δύσκολο ? μήπως το κινητό γίνετε βαρύτερο ?

 

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα galaxy 3 i5800 και φαινεται να μην υποστηριζει live wallpapers.ενω στο youtube υπαρχουν video που δειχνουν τετοιο κινητο με live wallpaper.Ξερει καποιος κατι γι αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων..(Σημειωση: εχω κανει ενημερωση λογισμικου και το κινητο φοραει το android 2.2) Edited by sakiss
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...