Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Λόγω του ότι δε μπορούσα να στείλω μηνύματα με 160 χαρακτήρες με το Galaxy 3 κατέβασα το πρόγραμμα HandcentSMS (το οποίο βρήκα ως μόνη λύση μετά από ένα σύντομο googling) και στέλνω κανονικά μηνύματα 160 χαρακτήρων χωρίς πρόβλημα. Έχω 2 ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (πχ με κάποια ρύθμιση στο κινητό όπως σε πολλά Nokia κινητά που επιλέγεις περιορισμένη υποστήριξη χαρακτήρων);

2. Το Handcent SMS είναι πολύ εύχρηστο αλλά μου έρχονται διπλές οι ειδοποιήσεις των μηνυμάτων (μία από το HandcentSMS και μια από την εφαρμογή μηνυμάτων του Android). Υπάρχει τρόπος το HandcentSMS να γίνει προεπιλεγμένη εφαρμογή (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) ώστε να μην έρχονται διπλές ειδοποιήσεις; Το firmware είναι v. 6 by Kyrillos.

 

Πήγαινε στην default εφαρμογή των μηνυμάτων της συσκευής και στις ρυθμίσεις πάτα να μην βγαίνει ειδοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στην default εφαρμογή των μηνυμάτων της συσκευής και στις ρυθμίσεις πάτα να μην βγαίνει ειδοποίηση...

 

Ευχαριστώ πολύ!! Επίσης βρήκα πως μπαίνοντας στο Handcent και στη συνέχεια στις ρυθμίσεις>ρυθμίσεις εφαρμογής>default messaging application μπορεί κανείς να επιλέξει ως default την εφαρμογή για sms και mms κλπ. Έτσι απενεργοποιείται ότι έχει να κάνει με τη stock εφαρμογή μηνυμάτων... Ακόμα και το σημαδάκι του νέου μηνύματος πάνω στο εικονίδιο στο μενού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι....παρατήρησα ότι πολύ συχνά και ενώ η μπαταρία μου είναι γεμάτη ή έστω στο 75% και κάνε μια κλήση ολιγόλεπτη μετά μου εμφανίζει ότι πρέπει να συνδέσω το κινητό μου με τον φορτιστή.

Παρατήρησα ότι αν σβήσω το κινητό τότε η μπαταρία επιστρέφει στο προηγούμενο της κλήσης επίπεδο μέχρι τη νέα κλήση.....

 

έχω το ι5800....τι μου προτείνετε να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αφησε τη μπαταρια να αδειασει τερμα και φορτισε την με κλειστο το κινητο. καντο κανα 2 φορες και λογικα θα στρωσει. φορτιζες τη μπαταρια για λιγη ωρα χωρις να φουλαρει; συνηθως για τετοιο λογο γινεται αυτο το προβλημα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩς ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΩΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ???ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΧΕΙ ΑΧΡΗΣΤΕΥΤΕΙ ΣΤΟ SAMSUNG GALAXY 3

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Αφησε τη μπαταρια να αδειασει τερμα και φορτισε την με κλειστο το κινητο. καντο κανα 2 φορες και λογικα θα στρωσει. φορτιζες τη μπαταρια για λιγη ωρα χωρις να φουλαρει; συνηθως για τετοιο λογο γινεται αυτο το προβλημα.

σωστό αυτό.

Επίσης τέτοιες χαζομάρες έκανε πχ η γνήσια 2.1

Ποιά έκδοση τρέχεις?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο καιρο σύνδεσα το κινητό μου στο kies και μου λεει πως υπάρχει μια νέα ενημέρωση! Βγήκε η επίσημη 2.2;

 

Το κακο είναι πως με το που κατέβουν από το internet τα πακέτα που χρειάζονται για την αναβάθμιση, μου πετάει μήνυμα που λέει πως υπήρξε ένα απρόσμενο σφάλμα και τερματίζει η διαδικασία...

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβάζεις τα προηγούμενα Post σε αυτό το θέμα...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβάζεις τα προηγούμενα Post σε αυτό το θέμα...

 

δεν βρήκα το ίδιο πρόβλημα με το δικο μου. έχω τρέξει τη διαδικασία 5-6 φορές και έχω συνέχεια το ίδιο σφάλμα.

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα το ίδιο πρόβλημα με το δικο μου. έχω τρέξει τη διαδικασία 5-6 φορές και έχω συνέχεια το ίδιο σφάλμα.

Μπορώ μόνο να υποθέσω οτι κάτι συμβαίνει με τον Η/υ σου, πχ κάποιο antivirus ή firewall μπλοκάρει τη διαδικασία?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Πήρα το galaxy χθες ,ενεργοποίησα το internet (ένα πακέτο με 120MB) και έχω ορισμένες απορίες,επειδή μου έφαγε σε 2 ωρίτσες μόνο γύρω στα 20MB χωρίς σχεδόν καθόλου πλοήγηση(σε μία σελίδα μπήκα μόνο,προφανώς θα έκανε automatic updates) :

 

1. Αν βάλω την επιλογή gsm only ,θα μπορώ να συνδέομαι μέσω wifi ;Για να μη μου τρώει MB από automatic updates κλπ.

2. Έχω όλες τις επαφές μου στην κάρτα sim και δεν τις βρίσκει όταν πατάω "contacts".

3. Πώς εγκαθιστώ τη νεότερη έκδοση android ,από αυτή που έχει ήδη το κινητό ;

4. Είναι δυνατόν να μου "φάει" 12mb κατεβάζοντας μόνο τα applications yahoo mail και facebook?

5. Ποια applications είναι τα πλέον χρήσιμα,για να τα κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ

Edited by guru55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Πήρα το galaxy χθες ,ενεργοποίησα το internet (ένα πακέτο με 120MB) και έχω ορισμένες απορίες,επειδή μου έφαγε σε 2 ωρίτσες μόνο γύρω στα 20MB χωρίς σχεδόν καθόλου πλοήγηση(σε μία σελίδα μπήκα μόνο,προφανώς θα έκανε automatic updates) :

 

1. Αν βάλω την επιλογή gsm only ,θα μπορώ να συνδέομαι μέσω wifi ;Για να μη μου τρώει MB από automatic updates κλπ.

2. Έχω όλες τις επαφές μου στην κάρτα sim και δεν τις βρίσκει όταν πατάω "contacts".

3. Πώς εγκαθιστώ τη νεότερη έκδοση android ,από αυτή που έχει ήδη το κινητό ;

4. Είναι δυνατόν να μου "φάει" 12mb κατεβάζοντας μόνο τα applications yahoo mail και facebook?

5. Ποια applications είναι τα πλέον χρήσιμα,για να τα κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ

 

Θα απαντήσω τις ερωτήσεις σου με κάπως διαφορετική σειρά:

 

3. Λογικά το κινητό σου έχει την έκδοση 2.1. Κατεβάζεις το Samsung Kies. Συνδέεις το κινητό σου στο PC και το Kies θα σε ενημερώσει αυτόματα για την ύπαρξη νέας έκδοσης (2.2) και για τη δυνατότητα αναβάθμισης. Όλα όσα γράφω από εδώ και στο εξής αφορούν τη 2.2. Στη 2.1 πιθανό να υπάρχουν διαφορές.

1. Το wifi είναι ανεξάρτητο από τη λειτουργία δικτύου. Ο καλύτερος τρόπος για να μην κατεβαίνουν δεδομένα είναι αφού εγκαταστήσεις την έκδοση 2.2 (στη 2.1 δεν υπάρχει το αντίστοιχο χαρακτηριστικό) να κρατήσεις πατημένο το κουμπί κλεισίματος. Από εκεί μπορείς να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις την αποστολή/λήψη δεδομένων μέσα από την επιλογή "Λειτουργία δικτύου δεδομένων".

4. Λίγο δύσκολο να φάει 12 MB. Μάλλον κατέβηκε και κάτι άλλο.

2. Μπαίνεις στις επαφές. Πατάς το αριστερό κουμπί που ανοίγει τις ρυθμίσεις. Πατάς περισσότερα>επιλογές οθόνης>επιλέγεις στη SIM "Όλες οι επαφές". Ρυθμίζεις τα υπόλοιπα ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

5. Σημαντικά apps: Titanium backup (πρέπει να είσαι root νομίζω-ίσως κάνω και λάθος), Handcent SMS (για να μπορείς να στέλνεις ελληνικά sms 160 χαρακτήρων), Tapatalk (αν είσαι φαν των φόρουμ), Barcode scanner. Ενδεχομένως skype, ένα πρόγραμμα πλοήγησης σαν το NDrive κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

δεν βρήκα το ίδιο πρόβλημα με το δικο μου. έχω τρέξει τη διαδικασία 5-6 φορές και έχω συνέχεια το ίδιο σφάλμα.

 

Το ίδιο έκανε και σε μένα και μόλις απενεργοποίησα το firewall όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.θα μπορουσε καποιος που εχει ασφαλη συμπερασματα να μας κανει μια συγκριση η εστω να μας πει μεταξυ της 5.7 του κυριλλου η της επισημης 2.2 ποια και γιατι ειναι καλυτερη και πιο σταθερη?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.θα μπορουσε καποιος που εχει ασφαλη συμπερασματα να μας κανει μια συγκριση η εστω να μας πει μεταξυ της 5.7 του κυριλλου η της επισημης 2.2 ποια και γιατι ειναι καλυτερη και πιο σταθερη?

συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...

Πρωταπόλα του Κύριλλου είναι στην 6.1 που βασίζεται πλεον στην επίσημη 2.2

Εξαρτάται τι ψάχνεις.

Η 6.1 είναι ΣΑΦΩΣ πιο γρήγορη, ακόμα και η NON-OC, και για μενα εχει ένα φοβερό καλό - οχι περιορισμό εσωτερικής μνήμης - μπορείς ενα κομμάτι της κάρτας να το κάνεις εσωτερική μνήμη! Αυτό και μόνο φτάνει για να βάλεις custom rom...

για να περασεις αυτά που εχει ο Κυριλος στο κινητό σου (=> βελτιώσεις), θες μήνες δουλειά από μόνος σου...

Επίσης - ο λόγος που έχουμε όλοι κινητό με android είναι οτι είναι open και πλεον μπορούμε αν θέλουμε να το στήσουμε στα μέτρα μας, ακόμα και μόνοι μας (δες το Kitchen στο xda), αλλιώς γιατί να μην πάρουμε με wmobile ή symbian ή κάποιο άλλο?

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν το κινητο αυτο υποστηριζει την υπηρεσια cosmote 2in1 και αν δημιουργειται καποιο προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το traffic counter pro.

 

αυτο κανει φιλε μου https://market.android.com/details?id=com.carl.trafficcounter

 

επίσης το τηλ ειχε μια γραμμη απο μπαταρια και μολις το εκλεισα και το ξανα άνοιξα ειναι σχεδων γεματο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

επειδή στο γραφείο έχω proxy (στο σπίτι δεν έχω φυσικά), υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για να το αλλάζει είτε αυτόματα είτε με κάποιο εύκολο τρόπο ανάλογα με το δίκτυο που βρίσκομαι;

 

ευχαριστώ πολύ

In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ μόνο να υποθέσω οτι κάτι συμβαίνει με τον Η/υ σου, πχ κάποιο antivirus ή firewall μπλοκάρει τη διαδικασία?

 

Το ίδιο έκανε και σε μένα και μόλις απενεργοποίησα το firewall όλα εντάξει.

 

Οκ! θα τα απενεργοποιήσω όλα και θα ξαναδοκιμάσω! ;)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! θα τα απενεργοποιήσω όλα και θα ξαναδοκιμάσω! ;)

Μην ξεχνάς αν έχεις WIndows7, να τρέχεις τις εφαρμογές ως administrator! (=>δεξί κλικ, εκτέλεση ως διαχειριστής)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι φρέσκος κάτοχος του κινητού. έστειλα 2-3 μηνύματα και όταν μίλησα με είπαν ότι το μήνυμα ήταν όλο γεμάτο ? ! . και τα συναφή:down:, καθόλου κείμενο! ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό:help:? όταν τα έστειλα έγγραφα ελληνικά!

και μια ακόμη ερώτηση. έχω κατεβάσει την εφαρμογή apn on/off. μπορεί κάποιος να με πει αν μόνο με αυτή είμαι καλυμμένος να μη χρεώνομαι άδικα:rtfm: γιατί ήδη απ ότι είδα της έφαγε τις πρώτες μονάδες:down: ευχαριστώ:!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...