Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να βάλεις κάποιον δικό σου ήχο για μήνυμα, θα δημιουργήσεις έναν φάκελο στην κάρτα sd με όνομα media, μέσα σε αυτόν έναν άλλον με όνομα audio και τέλος μέσα σε αυτόν έναν άλλο με όνομα notifications.Στον τελευταίο βάζεις τους ήχους που θες να διαλέξεις.

Μετά από αυτό θα υπάρχουν σαν επιλογή μαζί με τους ήχους του κινητού.

:D

 

σ ευχαριστω....:)

 

να ρωτησω και κατι ακομη....οσοι εχετε κανει την αναβάθμιση του Κύριλλου είστε ευχαριστημένοι? αξίζει δλδ να τη κάνω επίσης είναι κάτι εφικτό και εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σ ευχαριστω....:)

 

να ρωτησω και κατι ακομη....οσοι εχετε κανει την αναβάθμιση του Κύριλλου είστε ευχαριστημένοι? αξίζει δλδ να τη κάνω επίσης είναι κάτι εφικτό και εύκολο?

 

Αν εισαι με 2.1 όχι απλά αξίζει να βάλεις του Κυριλλου απλά καντο και τώρα αμέσως ;-) Είναι αρκετά εύκολη διαδικασία.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, πρότεινα το κινητό του thread σε φίλο που θέλει φτηνό android με καλή μπαταρία. Έκανα καλή επιλογή;

 

η μπαταρία του είναι λίγο παράξενη, άλλα όταν κάνεις τις κατάλληλες αναβαθμίσεις froyo και προσθέσεις το jit compiler τοτε κανένα πρόβλημα!! και θα έχεις κινητό φθηνό με δυνατότητες πάρα πολύ ακριβότερου!!

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συμφορουμήτες.

2 ερωτησουλες..

1. κανα νέο με την επίσημη φρογιο 2.2 έχουμε?

2. πόσο εύκολο είναι να περάσεις την 2.2 ανεπίσημα? διότι είμαι άσχετος με αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις τον οδηγο του Ατροναυτη, το λινκ ειναι στην προηγουμενη σελιδα, τοτε κατα την γνωμη ειναι πολυ ευκολο.

 

Και φυσικα η 3.3 εκδοση του κυριλλου ειναι αλλου!

 

Ειναι σα να αγοραζεις αλλο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θα το πάρει δεν θα κάτσει να το πειράξει, μόνο επίσημες αναβαθμίσεις...

 

η γνωμη μου ειναι θετικη. να το παρει το εργαλειο!

εχει καλη τιμη, η μπαταρια ειναι ενταξει(παντα αναλογα με την χρηση)

ας περιμενει και την επισιμη αναβαθμιση,και ολα καλα!

ουτως η αλλως μετα απο λιγο καιρο,θα του μπει το μικροβιο,

και θα την ψαξει!!!

 

 

from gt i5800 with kyrillos rom v.3.3 extreame edition

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις τον οδηγο του Ατροναυτη, το λινκ ειναι στην προηγουμενη σελιδα, τοτε κατα την γνωμη ειναι πολυ ευκολο.

 

Και φυσικα η 3.3 εκδοση του κυριλλου ειναι αλλου!

 

Ειναι σα να αγοραζεις αλλο τηλεφωνο.

 

Πόσο απλό βρε φίλε μου. Κ αξίζει να το κάνω στο κινητο της κοπέλας μου ή όλη την ώρα θα με κυνηγάει κ θα έχω μουρμούρα γιατι το ένα, γιατί το αλλο...

Απο την κακή άποψη βεβαίως, βεβαίως.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Πόσο απλό βρε φίλε μου. Κ αξίζει να το κάνω στο κινητο της κοπέλας μου ή όλη την ώρα θα με κυνηγάει κ θα έχω μουρμούρα γιατι το ένα, γιατί το αλλο...

Απο την κακή άποψη βεβαίως, βεβαίως.

 

αν ειναι να γλιτωσεις την μουρμουρα φιλε μου,κανε την παπια!

με το συμπαθιο!

απο την αλλη μερια,με κανα δυο ωριτσες διαβασμα,σε βαθος χρονου

θα την βρεις την ακρη σου!

 

 

gt i5800 with kyrillos ROM v.3.3 extreme edition

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να γλιτωσεις την μουρμουρα φιλε μου,κανε την παπια!

με το συμπαθιο!

απο την αλλη μερια,με κανα δυο ωριτσες διαβασμα,σε βαθος χρονου

θα την βρεις την ακρη σου!

 

 

gt i5800 with kyrillos ROM v.3.3 extreme edition

Μουρμούρα εννοώ φυσικά, να έχει διάφορα προβλήματα το τηλεφωνάκι ή για να κάνεις κάτι να πρέπει να έχεις γνώσεις πυρινηκής φυσικής.

 

Να είναι απλό κ αξιόπιστο στα χέρια της. Οσο για το διάβασμα μένει για μένα ώσπου να τις το περάσω, αλλα μετά μη κάνει συνεχώς after sales service :lol::lol:

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι με 2.1 όχι απλά αξίζει να βάλεις του Κυριλλου απλά καντο και τώρα αμέσως ;-) Είναι αρκετά εύκολη διαδικασία.

 

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

τελικα με την rom ποια προβληματα εχουν λυθει?

 

μπαταρια?

μυνηματα 160 χαρακτηρων?

αργο ανοιγμα phone suite?

τι αλλα?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μηπως,λεω, υπαρχει κατι σε shazam, για ψαξιμο σε ελληνικα κομματια?

μονο τα ξενα αναγνωριζει, και συνηθως τα top!

και το shazam σε κωδικα δεν ειναι τελικα?

 

μουσικουλα ρε παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το soundhound.Δε ξέρω τι λέει απο ελληνικά.Στα ξενα καλό ήταν από όσο θυμάμαι.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εχετε να μου προτεινετε καμια sdcard 8 gb class 6? γιατι δεν ξερω ποια ακριβως να παρω. υπαρχουν πολλες. και σε καλη τιμη;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το soundhound.Δε ξέρω τι λέει απο ελληνικά.Στα ξενα καλό ήταν από όσο θυμάμαι.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

θα το κανω! ειναι αυτο που το διαφημιζουν στο market! σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εχετε να μου προτεινετε καμια sdcard 8 gb class 6? γιατι δεν ξερω ποια ακριβως να παρω. υπαρχουν πολλες. και σε καλη τιμη;

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDC6-Rdp3-Microsd-Card-Reader-TS8GUSDHC6-P3.htm

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σε 2 άσχετες στιγμές ενώ το κινητό μου ήτανε ανοιχτό, να ανοίγει πάλι (που σημαίνει ότι έκανε κάτι σαν restart) η version του fir. είναι από την μάνα του 2.1

Γίνετε κάτι λάθος ? πρέπει να ανήσυχο ?

Edited by Gladius
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει γενικά το "bug" στην έκδοση Kyrillos' Rom v3.3 Extreme Edition από το μενού Contacts να μην βγαίνει με το πλήκτρο "back". Αν ναι υπάρχει τρόπος να επιλυθεί?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω! ειναι αυτο που το διαφημιζουν στο market! σωστα?

Ναι ;)

http://www.appbrain.com/app/soundhound/com.melodis.midomiMusicIdentifier.freemium

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω το σετ των εφαρμογών που χρησιμοποιώ με μία μικρή περιγραφή/αξιολόγηση.

 

Advanced Task Killer Free

Η 1η εφαρμογή που εγκατάστησα, μετά από τα σχόλια που διάβασα σε διάφορα forums.

 

Angry Birds (classic, seasons)

Είναι το μόνο παιχνίδι που έχω εγκαταστήσει. Και οι 2 μεγάλες εκδόσεις που έχουν βγει είναι εκπληκτικές άν και δεν παίζουν πολύ στρωτά μάλλον λόγω hardware. Δυστυχώς η beta δεν παίζει στο 5800.

 

APNdroid

Η αιτία που γράφω αυτό το ποστ. Το Mobile Data Controller ήταν η 2η εφαρμογή που εγκατέστησα, αλλά διαπίστωσα ότι ήταν η αιτία που δεν λάμβανα MMS από την ώρα που πήρα το τηλέφωνο. Εδώ και 1 βδομάδα διαπίστωσα ότι το APNdroid κάνει την ίδια δουλειά και δεν κόβει τα MMS.

 

Barcode Scanner

Barcode/QRCode reader. Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, αλλά όποτε χρειάστηκε λειτούργησε.

 

Battery Left Widget

Το πρόγραμμα που κατέληξα για να έχω μία σχετικά ασφαλή και όχι ιδιαίτερα απαιτητική σε πόρους εφαρμογή για μέτρηση της μπαταρίας. Εκανε αρκετό καιρό για να κάνει calibrate, αλλά πλέον λειτουργεί πολύ καλά. Αν έχετε κάποια εναλλακτική παρακαλώ προτείνετέ την.

 

Call Meter NG

Για μέτρηση calls, sms και data. Δεν μου αρέσει που δεν μπορώ να δω π.χ. τί "ζημιά" έχω κάνει πριν 3 μήνες, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια παρόμοια εφαρμογή που να μην τρέχει όποτε θέλει αυτή και να μετράει όλα αυτά τα στοιχεία. Αν έχετε κάποια εναλλακτική παρακαλώ προτείνετέ την.

 

ColorNote

Notepad για σημειώσεις και λίστες εργασιών.

 

Dolphin Browser HD

Εξαιρετικός internet browser. Υποστηρίζει flash, pinch zoom και παίρνει πολλά addins - δοκίμασα αρκετά αλλά κράτησα μόνο τα:

- Desktop Toggles > αλλάζει την προβολή της σελίδας από desktop σε mobile

- Web to PDF > σώζει την σελίδα που βλέπεις σε pdf

 

Flashlight (tap to switch off)

Φακός.

 

Get Altitude

Εντοπισμός θέσης με υψόμετρο, διεύθυνση και ταχυδρομικό κώδικα.

 

Google Sky Map

Για να βλέπεις τα ονόματα των αστερισμών.

 

GPS optimisation

Πρόγραμμα που βοηθάει το gps να δουλέψει πιο γρήγορα και σωστά.

 

Marine Compass

Πυξίδα.

 

Micro Clock Widget

Αναλογικό ρολογάκι - το **καλύτερο** που έχω βρει με widget 1x1 για μαύρο φόντο οθόνης.

 

MySettings

Μαζεμένες όλες οι ρυθμίσεις για γρήγορη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση. Το "ανταγωνιστικό" QuickSettings δεν θυμάμαι γιατί δεν το κράτησα, αλλά επιφυλάσσομαι να το ξαναδώ κάποια στιγμή.

 

Opera Mini

Ο browser που χρησιμοποιώ συνέχεια. Δεν υποστηρίζει flash και pinch zoom, αλλά είναι πολύ ελαφρύς και γρήγορος στο 3G-browsing.

 

Startup cleaner 2.0

Για να μην ξεκινάει ό,τι γουστάρει το τηλέφωνο όταν ανοίγει. Μπορείς να κλειδώνεις και προγράμματα του Android από αυτό - θα επανέλθω όμως σε άλλο ποστ πιο αναλυτικά.

 

SystemPanelLite Task Manager

Για να βλέπεις τί τρέχει "κάτω από το καπό".

 

tCalendarWidget

Το **καλύτερο** widget 1x1 για ημερολόγιο.

 

UniquePic

Για γρήγορη και εύκολη επεξεργασία εικόνων.

 

Ολες οι εφαρμογές είναι από το Market. Δεν έχω εγκαταστήσει σπασμένα προγράμματα, δεν το έχω κάνει root, και μάλλον δεν θα το αναβαθμίσω σε Froyo επειδή είναι εταιρικό δεν θέλω να το πολυ-σκαλίζω. Με ενδιαφέρει να δουλεύω με το τηλέφωνο και όχι το τηλέφωνο να δουλεύει με μένα - έκανα το ψάξιμό μου στο internet, δοκίμασα τις εφαρμογές που βρήκα, κράτησα αυτές που κράτησα και ασχολούμαι μόνο με κάποιες που μπορούν να αντικαταστήσουν αυτές που έχω. Και κάτι τελευταίο: επειδή το δοκίμασα δίπλα-δίπλα με το xperia mini pro πριν το βάλω μπροστά για χρήση, μπορώ να πω ότι, άν εξαιρέσουμε την κάμερα, είναι σε όλα του πολύ πιο εύχρηστο κ ελκυστικό σαν χρήση. Αυτά...

 

Μικρές τροποποιήσεις στην λίστα για όσους είναι χαμένοι στο market...

 

Αντικατέστησα το Call Meter NG με το Traffic Counter. Βλέπω μέχρι στιγμής 3 μήνες ημερολόγιο για τηλέφωνα, μηνύματα (data μόνο για όσο διάστημα εγκατέστησα το πρόγραμμα), και όλα σε διαγράμματα.

 

Νέα πυξίδα: Simplest Compass (πιο μικρό πρόγραμμα δεν υπάρχει).

 

Λίγη προσοχή στην έκδοση 6.0 του Opera. Στο Eclair η απεικόνιση των γραμμάτων στις σελίδες δεν είναι καθόλου καλή. Ευτυχώς βρήκα apk της 5.1.22460 (δεν είμαι σίγουρος ότι αυτή υπήρχε πριν στο market), η οποία αντικατέστησε χωρίς απώλειες την 6.0. Περιμένω την 6.0+ για επανέλεγχο.

 

Και ένα θετικό: βρέθηκα σε ανάγκη να κάνω κάποιες πληρωμές σε site ηλεκτρονικής τραπεζικής και χρησιμοποίησα τον Dolphin. Δούλεψε μια χαρά.

Edited by spyros88
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Ειμαι νεος χρηστης του φορουμ και ψιλοασχετος με τα smartphone, αγορασα κ εγω πριν λιγο καιρο το galaxy3 και ηθελα καποιες αρχικες οδηγιες προς ναυτιλωμενους ωστε να ξεκινησω.

Αρχικα το samsung kies πως εγκαθσιταται στο κινητο?

Στη συνεχεια εχω περασμενο τον παλιο τηλεφωνικο μου καταλογο ericsson k770i στο myphone explorer και τον εχω κανει και backup πως μπορω να τον περασω στο samsung μου

Αυτα για αρχη ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτα που λετε για την εγκατασταση της froyo κτλ για βελτιωση της αποδοσης της μπαταριας και για το lagfix υπαρχουν καπου "μαζεμενα" γιατι στις 130 τοσες σελιδες του τοπικ εχω χαθει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...