Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ' ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω, κι οταν εχω χρονο αν ειναι θα κανω οτι χρειαζεται..

Αλλα οσον αφορα το titanium backup, απ' οτι εχω δει εδω μεσα, πριν το κανεις δεν πρεπει να εισαι root; Και πριν το κανεις αυτο δεν πρεπει να εχεις κανει backup τα δεδομενα σου; (δεν ξερω καθολου- απλα ρωταω! ;) )

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/tips-tricks/root

 

Εδώ ότι αφορά το root. Και γενικότερα μέσα στο site https://sites.google.com/site/astronaytiscom/ βρίσκεις τα πάντα για το κινητό μας από οδηγούς. Δεν χρειάζεται backup για να κάνεις root δεν χάνεις δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά από navigators τι χρησιμοποιείτε? θελω να το φτιάξω για αγγλια και δεν μπορω να βρω τπτ που να του καθεται καλα με το 2.2 το μαμα.:worry:

μονο offline ψαχνω, μην ακουσω κανενα google nav..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά από navigators τι χρησιμοποιείτε? θελω να το φτιάξω για αγγλια και δεν μπορω να βρω τπτ που να του καθεται καλα με το 2.2 το μαμα.:worry:

μονο offline ψαχνω, μην ακουσω κανενα google nav..

ndrive11, igo, sygic, copilot, destinator...

υπάρχει φόρουμ ειδικά για πλοήγηση στο myphone, ψαξτο!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ναι καλα ολα αυτά αλλα υποστηρίζουν το 240x400 του galaxy μας? αυτός είναι και ο λόγο που postαρα εδώ και οχι στο navigation. θελω να ακουσω γνώμες απο δοκιμασμένες εφαρμογές στο galaxy 3.
Link to comment
Share on other sites

ναι καλα ολα αυτά αλλα υποστηρίζουν το 240x400 του galaxy μας? αυτός είναι και ο λόγο που postαρα εδώ και οχι στο navigation. θελω να ακουσω γνώμες απο δοκιμασμένες εφαρμογές στο galaxy 3.

 

Το NDrive λειτουργεί μια χαρά πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά από navigators τι χρησιμοποιείτε? θελω να το φτιάξω για αγγλια και δεν μπορω να βρω τπτ που να του καθεται καλα με το 2.2 το μαμα.:worry:

μονο offline ψαχνω, μην ακουσω κανενα google nav..

 

Εγώ έχω το Ndrive και δουλεύει μια χαρά.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν αυτή η συσκευή χωρίς κάποιο επιπρόσθετο app/keyboard υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες ανα sms. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το εν λόγω κινητό απλά το έχει ο μικρός μου αδερφός και του έχει κλειδώσει επειδή έχει ξεχάσει το μοτίβο το οποίο έβαλε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει; Με κάποιο hard reset ή με κάποιο άλλο τρόπο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω αν αυτή η συσκευή χωρίς κάποιο επιπρόσθετο app/keyboard υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες ανα sms. Ευχαριστώ.

 

Μόνο το handsent sms υποστηρίζει 160 χαρακτήρες και είναι απόλυτα αξιόπιστο και εύχρηστο

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το εν λόγω κινητό απλά το έχει ο μικρός μου αδερφός και του έχει κλειδώσει επειδή έχει ξεχάσει το μοτίβο το οποίο έβαλε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει; Με κάποιο hard reset ή με κάποιο άλλο τρόπο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Άν κάνεις 5 φορές λάθος σου βγάζει επιλογή "ξεχάσατε το μοτίβο?". Το πατάς και συμπληρώνεις το mail και το password! Το δοκιμάσατε??

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζει απο μονο του 160 χαρακτηρες, μην λετε ανακριβειες.

 

Φίλε δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες από μόνο του και μάλλον τις ανακρίβειες τις λες εσύ...Σε ελληνικά πάντα μιλάμε. Έχει κάνει mod ο Κυριλλος στις rom του για να στέλνει ελληνικά 160 χαρακτήρες. Πριν κατηγορήσεις, διάβασε τις σελίδες και θα δεις πόσοι αναφέρονταν σε αυτό το θέμα. HandcentSMS και αυτό που έχω εγώ, GOSMS λύνουν το θέμα αυτό, αν δεν έχει custom rom. :X

Link to comment
Share on other sites

ναι καλα ολα αυτά αλλα υποστηρίζουν το 240x400 του galaxy μας? αυτός είναι και ο λόγο που postαρα εδώ και οχι στο navigation. θελω να ακουσω γνώμες απο δοκιμασμένες εφαρμογές στο galaxy 3.

όλα όσα σου αναφέρω, τα έχω περασμένα ΑΥΤΗ τη στιγμή στο κινητό μας και δουλεύουν ΑΨΟΓΑ, τα περισσότερα ΚΑΙ στα Ελληνικά...

;):wink::whistle:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα προβληματάκι με το Galaxy 3 μου, και χρειάζομαι τη βοηθειά σας!!

Έχω λογισμικό froyo με αποτέλεσμα οι εφαρμογές που έχω στην εσωτερική μνήμη του κινητού να είναι πολύ λίγες και μικρό μέγεθος... συνολικά δεν είναι πάνω απο 22 Megabytes. Παρ' όλα αυτα μου βγαίνει συνεχώς η ειδοποίηση οτι ο χώρος εσωτερικής αποθήκευσης είναι περιορισμένος!! Μπορείτε να μου πείτε τι άλλο μπορεί να δεσμεύει τόσο χωρό στο κινητό εκτος απο τις εφαρμογές;; Δεν ξέρω τι να διαγράψω έτσι ώστε να έχω ελεύθερο χώρο!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

με το σίγμα τελικό μπορούμε να κάνουμε τίποτα; 2.2 Froyo
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες από μόνο του και μάλλον τις ανακρίβειες τις λες εσύ...Σε ελληνικά πάντα μιλάμε. Έχει κάνει mod ο Κυριλλος στις rom του για να στέλνει ελληνικά 160 χαρακτήρες. Πριν κατηγορήσεις, διάβασε τις σελίδες και θα δεις πόσοι αναφέρονταν σε αυτό το θέμα. HandcentSMS και αυτό που έχω εγώ, GOSMS λύνουν το θέμα αυτό, αν δεν έχει custom rom. :X

 

Δεν έχω custom rom ή κάποιο πρόγραμμα..

μπορείς να μετρήσεις στη φωτογραφία..

http://imageshack.us/photo/my-images/850/img000007gc.jpg/

http://imageshack.us/f/850/img000007gc.jpg/

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα απο οτι θυμαμαι ειναι οτι εχει επιλογη το μανισιο λογισμικο να στελνει μηνυματα με 160 χαρακτηρες αλλα υπαρχει το ελαττωμα οτι τα μηνυματα πολλες φορες γινονται ασυμβατα με αλλες συσκευες που τα στελνεις ορισμενες φορες... Τουλαχιστον εγω στη μανισια ρομ δεν μπορουσα να στειλω 160 χαρακτηρες μηνυμα σε iPhone 3G. Απλα το iphone δεν διαβαζε το μηνυμα. (αναφερω τη συγκεκριμενη συσκευη γιατι εγω σε τετοια το ετυχα) Αντιθετα χρησιμοποιωντας καποια custom rom με το αντιστοιχο mod (βλ. του κυριλλου) ή καποια προγραμματα σαν τα handcent sms & GoSMS απλα εισαι σιγουρος οτι στελνεις 160 χωρις κανενα θεμα συμβατοτητας (φανταζομαι θεμα κωδικοποιησης ειναι το προβλημα).

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω custom rom ή κάποιο πρόγραμμα..

μπορείς να μετρήσεις στη φωτογραφία..

http://imageshack.us/photo/my-images/850/img000007gc.jpg/

http://imageshack.us/f/850/img000007gc.jpg/

 

Η διαφορα απο οτι θυμαμαι ειναι οτι εχει επιλογη το μανισιο λογισμικο να στελνει μηνυματα με 160 χαρακτηρες αλλα υπαρχει το ελαττωμα οτι τα μηνυματα πολλες φορες γινονται ασυμβατα με αλλες συσκευες που τα στελνεις ορισμενες φορες... Τουλαχιστον εγω στη μανισια ρομ δεν μπορουσα να στειλω 160 χαρακτηρες μηνυμα σε iPhone 3G. Απλα το iphone δεν διαβαζε το μηνυμα. (αναφερω τη συγκεκριμενη συσκευη γιατι εγω σε τετοια το ετυχα) Αντιθετα χρησιμοποιωντας καποια custom rom με το αντιστοιχο mod (βλ. του κυριλλου) ή καποια προγραμματα σαν τα handcent sms & GoSMS απλα εισαι σιγουρος οτι στελνεις 160 χωρις κανενα θεμα συμβατοτητας (φανταζομαι θεμα κωδικοποιησης ειναι το προβλημα).

 

Κι εγώ έστειλα σε Samsung με άλλη κωδικοποίηση και έβγαζε κινέζικα! Γενικά αν στέλνεις 160 με την μαμίσια εφαρμογή και διαβάζονται τότε πρέπει αν δεν είσαι ο μοναδικός να είσαι από τους ελάχιστους. Κάπου είχα διαβάσει όμως, σε thread iphone, ότι η vodafone υποστηρίζει αποστολή 160 χαρακτήρων ελληνικά αλλά η wind όχι (δεν έλεγε για cosmote). Το πείραμα έγινε με την ίδια συσκευή iphone αλλάζοντας sim (η συσκευή δεν ήταν jailbreaked). Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με το δικό μας;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Συμβαίνει σε κανέναν να μη διαβάζει κάθε τόσο το κινητό τη SIM; Μου συνέβη πρώτη φορά την πρώτη μέρα που το πήρα και συνεχόμενα για κανα-δυο μέρες και ζήτησα αντικατάσταση του κινητού. Μου το άλλαξαν και μετά από λίγο καιρό άρχισε τα ίδια πάλι. Κάποιος φίλος από το φόρουμ μου είπε να καθαρίσω το τσιπάκι της SIM με οινόπνευμα. Το έκανα και το πρόβλημα λύθηκε για αρκετό καιρό μέχρι που μια μέρα άρχισε να κάνει πάλι τα ίδια. Τι στο καλό συμβαίνει;

 

2. Επίσης, δεδομένου ότι το Kies δεν κάνει για τίποτα, έχει κανείς να μου προτείνει καμιά καλή εφαρμογή για PC για οργάνωση αρχείων επαφών (.vcf) γιατί γίνεται λίγο χαμός με τις επαφές μου.

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

1. Συμβαίνει σε κανέναν να μη διαβάζει κάθε τόσο το κινητό τη SIM; Μου συνέβη πρώτη φορά την πρώτη μέρα που το πήρα και συνεχόμενα για κανα-δυο μέρες και ζήτησα αντικατάσταση του κινητού. Μου το άλλαξαν και μετά από λίγο καιρό άρχισε τα ίδια πάλι. Κάποιος φίλος από το φόρουμ μου είπε να καθαρίσω το τσιπάκι της SIM με οινόπνευμα. Το έκανα και το πρόβλημα λύθηκε για αρκετό καιρό μέχρι που μια μέρα άρχισε να κάνει πάλι τα ίδια. Τι στο καλό συμβαίνει;

 

Το δικο μου για λιγο καιρο ειχε τετοιο προβλημα μονο οταν το εβαζα να φορτισει. Με το που συνδεα το φορτιστη σταματουσε να διαβαζει τη sim. Το εκλεινα κ το ξανα ανοιγα αλλα τιποτα. Εβγαζα τη sim και την ξανα εβαζα παλι τιποτα. Μεχρι που καποια στιγμη σταματησε να το κανει απο μονο του, χωρις να πειραξω τιποτα. Πιστευω οτι γινοταν απο τα πολλα πεσιματα.

 

 

Οσο για το θεμα που λετε για τα μηνυματα, αν εχετε επιλεξει λειτουργια εισαγωγης "unicode" (μηνυματα->ρυθμισεις->εισαγωγη λειτουργιας) εχει οριο 70 ελληνικων χαρακτηρων. Το ιδιο γινεται και αν βαλεις "αυτοματο".

Ομως αν επιλεξεις "αλφαβητο GSM" τοτε μπορεις να γραψεις μεχρι 160 ελληνικους χαρακτηρες, αλλα ολοι μετατρεπονται σε κεφαλαια και δεν υπαρχουν τονοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

ένας φίλος μόλις πήρε το Galaxy 3 μεταχειρισμένο, ο προηγούμενος το είχε κάνει reset σε εργοστασιακή 2.2 οπότε δεν έχει πειραχτεί τίποτε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάξει γλώσσα στο πληκτρολόγιο Samsung. Εγώ έχω Galaxy S, και κάνω το ίδιο και στο 3, δηλαδή σέρνω το δάχτυλο στο space bar για να δείξει ελληνικά, και ενώ εμφανίζεται μέσα στο space bar η αλλαγή English-Greek, το πληκτρολόγιο παραμένει αγγλικό. Επίσης στο swype το άλλαξα κανονικά 1-2 φορές (με σύρσιμο από το πλήκτρο swype στο ";" όπως στο SGS) και μετά δεν άλλαζε, έβγαζε τον ήχο που κάνει το swype όταν κάνεις κάτι λάθος.

 

Βασικά τον ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο Samsung, διάβασα κάτι ότι θέλει διαφορετικό gesture από αυτό του SGS αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς. Τελικά είναι bug;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα προβληματάκι με το Galaxy 3 μου, και χρειάζομαι τη βοηθειά σας!!

Έχω λογισμικό froyo με αποτέλεσμα οι εφαρμογές που έχω στην εσωτερική μνήμη του κινητού να είναι πολύ λίγες και μικρό μέγεθος... συνολικά δεν είναι πάνω απο 22 Megabytes. Παρ' όλα αυτα μου βγαίνει συνεχώς η ειδοποίηση οτι ο χώρος εσωτερικής αποθήκευσης είναι περιορισμένος!! Μπορείτε να μου πείτε τι άλλο μπορεί να δεσμεύει τόσο χωρό στο κινητό εκτος απο τις εφαρμογές;; Δεν ξέρω τι να διαγράψω έτσι ώστε να έχω ελεύθερο χώρο!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

ένας φίλος μόλις πήρε το Galaxy 3 μεταχειρισμένο, ο προηγούμενος το είχε κάνει reset σε εργοστασιακή 2.2 οπότε δεν έχει πειραχτεί τίποτε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάξει γλώσσα στο πληκτρολόγιο Samsung. Εγώ έχω Galaxy S, και κάνω το ίδιο και στο 3, δηλαδή σέρνω το δάχτυλο στο space bar για να δείξει ελληνικά, και ενώ εμφανίζεται μέσα στο space bar η αλλαγή English-Greek, το πληκτρολόγιο παραμένει αγγλικό. Επίσης στο swype το άλλαξα κανονικά 1-2 φορές (με σύρσιμο από το πλήκτρο swype στο ";" όπως στο SGS) και μετά δεν άλλαζε, έβγαζε τον ήχο που κάνει το swype όταν κάνεις κάτι λάθος.

 

Βασικά τον ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο Samsung, διάβασα κάτι ότι θέλει διαφορετικό gesture από αυτό του SGS αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς. Τελικά είναι bug;

 

Κάτι παίζει με το csc. Μπορείς αν θες να πείσεις τον φίλο σου να φλασάρει την ρομ μου (http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=861) ώστε να χαρεί και λίγο το κινητό :D..

Link to comment
Share on other sites

Άν κάνεις 5 φορές λάθος σου βγάζει επιλογή "ξεχάσατε το μοτίβο?". Το πατάς και συμπληρώνεις το mail και το password! Το δοκιμάσατε??

 

Βασικα αυτο δεν μου το χει βγαλει ποτε. Οσες φορες και να πατησαμε λαθος το μοτιβο. Απλα καθε τρεις φορες μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει κανατε 3 φορες λαθος και δεν με αφηνει για 30 δευτερολεπτα να δωσω μοτιβο. Εχω το εργοστασιακο λειτουργικο ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...