Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Μερικα posts πιο πισω καποιος ειχε αναφερει ως μειoνεκτημα της official 2.2 το οτι περιεχει bootloader και συστηνε να μην την περασουμε στο κινητο μεχρι να βγει εκδση χωρις bootloader.

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει τι κακο εχει ο bootloader ? Googlara σχετικα αλλα δεν εβγαλα ακρη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Μερικα posts πιο πισω καποιος ειχε αναφερει ως μειoνεκτημα της official 2.2 το οτι περιεχει bootloader και συστηνε να μην την περασουμε στο κινητο μεχρι να βγει εκδση χωρις bootloader.

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει τι κακο εχει ο bootloader ? Googlara σχετικα αλλα δεν εβγαλα ακρη

 

Σε καποιες ρομ οταν περασεις και το αρχειο bootloader δεν ανοιγει το κινητο .Εμενα ετσι πηγε στο service

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες ρομ οταν περασεις και το αρχειο bootloader δεν ανοιγει το κινητο .Εμενα ετσι πηγε στο service

Εγω αυτο που ηθελα να κανω αλλα με φρεναρε το post που ανεφερα ειναι να ακολουθησω τις οδηγιες σου για επαναφορα στην cosmote 2.1 και μετα να αναβαθμισω σε official2.2 για να ειμαι εντος εγγυησης ( καθως τωρα εχω 2.2 αλλα οχι την επισημη). Γενικα δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με αλλες rom. Θα μου προτεινες να προχωρησω η υπαρχει κινδυνος να παω για service λογω του bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ηθελα να κανω αλλα με φρεναρε το post που ανεφερα ειναι να ακολουθησω τις οδηγιες σου για επαναφορα στην cosmote 2.1 και μετα να αναβαθμισω σε official2.2 για να ειμαι εντος εγγυησης ( καθως τωρα εχω 2.2 αλλα οχι την επισημη). Γενικα δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με αλλες rom. Θα μου προτεινες να προχωρησω η υπαρχει κινδυνος να παω για service λογω του bootloader?

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/official-roms

Θα ειμαι και στο chat αν χρειαστεις κατι

Link to comment
Share on other sites

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/official-roms

Θα ειμαι και στο chat αν χρειαστεις κατι

 

Ναι φιλε μου το γνωριζω το site σου και εχω ηδη κατεβασει τα απαιτουμενα αρχεια. Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου το γνωριζω το site σου και εχω ηδη κατεβασει τα απαιτουμενα αρχεια. Σε ευχαριστω πολυ

 

Απο οτι διαβασα ομως εδω μονο με τις cosmote μπαινει η επισιμη 2,2 μεσω kies

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα ομως εδω μονο με τις cosmote μπαινει η επισιμη 2,2 μεσω kies

 

κι εγω Cosmote εχω. Απο οτι εχω δει στο site σου εχεις ανεβασει και την επισημη 2.1 της cosmote ετσι δεν ειναι?Οποτε θα περασω αυτην για αρχη και μετα αναβαθμιζω μεσω kies

edit : downgrade σε official eclair και upgrade σε official froyo done. Ολα λειτουργουν τελεια και καποια μικροbugs της ανεπισημης 2.2 εχουν εξαφανιστει.

Να σαι καλα φιλε astronaytis

Edited by omilitis1987
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το Kies δεν βγαίνει άκρη :mad:....κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...:confused:

Έχω 2.1 και θέλω να βάλω 2.2 official.

Cosmote... pda: I5800XWJG8 , phone: I5800XXJG3 , CSC : I5800COSJH1

any idea ποια είναι η roms που χρειάζομαι και πως θα τη βάλω χωρίς KIES? :confused:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το Kies δεν βγαίνει άκρη :mad:....κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...:confused:

Έχω 2.1 και θέλω να βάλω 2.2 official.

Cosmote... pda: I5800XWJG8 , phone: I5800XXJG3 , CSC : I5800COSJH1

any idea ποια είναι η roms που χρειάζομαι και πως θα τη βάλω χωρίς KIES? :confused:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Από το samfirmware η xwjpi είναι αυτη που χρησιμοποιεί επίσημα η samsung ελλάς μέσω kies.Οπότε θα'σαι καλυμένος από άποψη εγγύησης :)

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες δεν ανοιγουν τα widget, οταν προσπαθω μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα:

"The application settings (process com android.settings) has stopped unexpectedly. please try again."

 

Τα widget της Samsung, τα shortcut κλπ δουλευουν μια χαρα.

 

Εχει κανεις παρόμοιο πρόβλημα ?

Καταφερε να το διορθωση (χωρις να κανει factory reset) ?

 

Μου είχε εμφανίσει και έμενα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορέσα να βρω λύση. Αν δεν έχεις κάνει ήδη αναβάθμιση σε 2.2 κάνε και λογικά το πρόβλημα θα διορθωθεί όπως σε εμένα. Να σημειώσω ότι δεν έκανα factory restore όλα παρέμειναν όπως πριν την αναβάθμιση.

Φθηνές διακοπές σε ομόρφες περιοχές που δεν ήξερες

www.akolifinikas.eu

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε εμφανίσει και έμενα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορέσα να βρω λύση. Αν δεν έχεις κάνει ήδη αναβάθμιση σε 2.2 κάνε και λογικά το πρόβλημα θα διορθωθεί όπως σε εμένα. Να σημειώσω ότι δεν έκανα factory restore όλα παρέμειναν όπως πριν την αναβάθμιση.

 

κανε απεγκατασταση τους χαρτες και 8α φτιξει

Link to comment
Share on other sites

H 2.2 είναι σαφως καλύτερη από την 2.1. Για τo GPS, θες το Fix και για την μπαταρία την εφαρμογή του 1% (δηλ με λίγα λόγια, την ρομ του Κύριλλου...) :lol:

 

Ποιό fix εννοείς, το GPSOpt?

Samsung Galaxy 3 (Ι5800), LG Optimus L9 II (D605), Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)
Link to comment
Share on other sites

Με το Wi-Fi είστε όλοι ευχαριστημένοι;

Συνδέεστε όλοι κανονικά και κάνετε πλοήγηση και download;

Εκτός από τη σύνδεση σε router Linksys που ενώ συνδέεται δεν κάνει πλοήγηση και download, δοκίμασα και σε Level One όπου εκεί δεν συνδέεται καν στο δίκτυο.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, σε σημείο να αφήνω ξεκλείδωτο το Wi-Fi.

Κάτι δεν μου αρέσει με τη MAC του τηλεφώνου πάντως.

Μήπως χρειάζονται τίποτα ειδικές ρυθμίσεις που δεν τις γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως γινεται root η official 2.2 ?? Δοκιμασα το Ζ4root που ειχα κρατησει απο το LG αλλα δεν εγινε
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως γινεται root η official 2.2 ?? Δοκιμασα το Ζ4root που ειχα κρατησει απο το LG αλλα δεν εγινε

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/tips-tricks/root

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως γινεται root η official 2.2 ?? Δοκιμασα το Ζ4root που ειχα κρατησει απο το LG αλλα δεν εγινε

 

Σου έπιασε το ρουτ?Γιατί εμένα ΟΧΙ.Κ κάτι άλλο είναι από το kies η αναβάθμιση σε 2.2 froyo?Αν ναι σου είναι εύκολο να μου γράψεις τι σου γράφει το κινητό πατώντας *#1234# Ευχαριστώ!

PDA........

PHONE...........

CSC............

BUILD INFO............

Link to comment
Share on other sites

Ποιό fix εννοείς, το GPSOpt?

FasterFix από το market και επιλέγεις Europe, με ανοικτό το GPS φυσικά...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Φορτιζεις τη μπαταρία του κινητού στο 100%.Τρέχεις στο pc το Samsung Kies.Μόλις ανοίξει το πρόγραμμα,τότε και μόνο τότε,συνδέεις με το καλώδιο USB το κινητό στη θύρα USB του pc.Αμέσως σε ενημερώνει ότι υπάρχεις software για αναβάθμιση.Διαλέγεις "επιβεβαίωση" και σε λιγότερο από 10 λεπτά έχεις αναβαθμίσει το κινητό σου από Android 2.1 σε FROYO.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι οτι γίνεται πανικός απο προβλήματα!!! Καλά κάνω και δεν το πειράζω?? Άν έχεις ένα πρόβλημα με την αναβάθμιση, πόσο εύκολα μπορείς να κάνεις το κινητό σου όπως όταν το πήρες απο το κατάστημα??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κινητό μου. Όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους την ημέρα δεν μπορώ να δω τίποτα σχεδόν στην οθόνη. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα, η που να έχει εύχρηστο χειρισμό για την αλλαγή της φωτεινότητας, μιας και όταν το χρειαστείς δεν θα βλέπεις τίποτα? Επίσης θέλω να αγοράσω καινούρια, μεγαλύτερης χωρητικότητας, micro sd κάρτα. Πρέπει να προσέξω κάτι? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κινητό μου. Όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους την ημέρα δεν μπορώ να δω τίποτα σχεδόν στην οθόνη. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα, η που να έχει εύχρηστο χειρισμό για την αλλαγή της φωτεινότητας, μιας και όταν το χρειαστείς δεν θα βλέπεις τίποτα? Επίσης θέλω να αγοράσω καινούρια, μεγαλύτερης χωρητικότητας, micro sd κάρτα. Πρέπει να προσέξω κάτι? Ευχαριστώ

 

Ενας ευκολος και γρηγορος τροπος να ρυθμιζεις την φωτεινοτητα ειναι τα χρησιμοποιησεις το widget που εχει το κινητο σου (ελενχος ενεργειας).

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κινητό μου. Όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους την ημέρα δεν μπορώ να δω τίποτα σχεδόν στην οθόνη. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα, η που να έχει εύχρηστο χειρισμό για την αλλαγή της φωτεινότητας, μιας και όταν το χρειαστείς δεν θα βλέπεις τίποτα? Επίσης θέλω να αγοράσω καινούρια, μεγαλύτερης χωρητικότητας, micro sd κάρτα. Πρέπει να προσέξω κάτι? Ευχαριστώ

Αν πάρεις "γρήγορη" κάρτα (class 6) που είναι πιο ακριβή και χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που παίρνει τμήμα της κάρτας ως εσωτερική μνήμη (πχ ρομ του Κύριλλου), εξασφαλίζεις γρήγορη (οσο το δυνατόν) ταχύτητα απόκρισης του κινητού σου. Αν σε ενδιαφέρει μονο ως αποθηκευτικός χώρος, πάρε την μεγαλύτερη πιο φθηνή στα χρήματά σου. Αυτη τη στιγμή, οι κάρτες εως 8G έχουν ΛΟΓΙΚΗ τιμή αγοράς...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Με το Wi-Fi είστε όλοι ευχαριστημένοι;

 

Για μένα και επειδή το έχω αναφέρει ως πρόβλημα είναι η Αχίλλειος πτέρνα της συσκευής (τουλάχιστον της δικής μου).

Κάθε 5 λεπτά αποσυνδέεται και περίμενα πως με τη 2.2 θα ξεκόλλαγε αλλά δυστυχώς το θέμα επιμένει.

Κατά τ άλλα πολύ περισσότερες επιλογές η Froyo.

Χρειάστηκα και ένα hard format (κλειστό - volume + middle button + πατάμε ν ανοίξει) για να "κάτσει" καθαρή και τώρα το κινητό πάει πιο καλά.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

From your phone dialer type *#*#1472365#*#*- This will bring up the secret GPSSetup2 application.

 

Settings\Parameter Settings\Address\Server Type: 1x MPC

 

Settings\Parameter Settings\Position mode: option3

 

Settings\Fix Request Settings\Session Operation: Standalone

 

Settings\Fix Request Settings\Server Option: Local

 

gpsOne XTRA\Xtra Enable: Enable

 

 

After the following steps: Save the settings by exiting and then turn off and on your phone.

 

After this: use*#*#1472365#*#* and again enter GPSSetup2 application.

 

Enter: Commands/TTFF test and press start test. It will run the test 5 times. Exit the application.

 

καλησπέρα έκανα τις παραπάνω ρυθμίσεις σε Froyo official και έχω το εξής πρόβλημα. ενώ τις πρώτες 3 4 φορές το GPS κλειδώνει αμέσως μετά πρέπει να ξανακάνω το ίδιο για να ξανα κλειδώσει. αυτό είναι λογικό ή πρέπει να κάνω κατι άλλο???

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...