Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην 2.1 μπορούν να τρέξουν εφαρμογές από τη κάρτα μνήμης,

σχετικά με τα προγράμματα πλοήγησης που προαναφέρθηκαν?

 

από ότι γνωρίζω πρέπει να γίνει root και μόλις ανακάλυψα κάτι εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=778880

 

EDIT : το avira βρίσκει ιό στην εφαρμογή.

 

καλύτερα να περιμένω την αναβάθμιση σε 2.2

Edited by firetsmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την μπαταρία του, και επειδή τελικά θα μου αντικαταστήσουν την συσκευή για αυτό το λόγο, θα ήθελα να ρωτήσω, μόλις ξεπακετάρω τη συσκευή, τι είναι καλύτερο για την μπαταρία??να φορτίσω το κινητό αμέσως, πριν το χρησιμοποιήσω ή να το χρησιμοποιήσω κανονικά την πρώτη φορά με όση μπαταρία έχει, και να το φορτίσω όταν τελειώσει??

απλά επειδή γνωρίζω ότι γενικότερα είναι προτιμότερο να γίνονται πλήρεις φορτίσεις και εκφορτίσεις των μπαταριών, αλλά από την άλλη στο manual λέει ότι για πρώτη φορά πρέπει να φορτιστεί πριν χρησιμοποιηθεί...

 

και κυρίως εσείς πού λέτε ότι σας κρατάει 4, 5 και 6 μέρες, πότε κάνατε τη πρώτη φόρτιση??

 

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία του, και επειδή τελικά θα μου αντικαταστήσουν την συσκευή για αυτό το λόγο, θα ήθελα να ρωτήσω, μόλις ξεπακετάρω τη συσκευή, τι είναι καλύτερο για την μπαταρία??να φορτίσω το κινητό αμέσως, πριν το χρησιμοποιήσω ή να το χρησιμοποιήσω κανονικά την πρώτη φορά με όση μπαταρία έχει, και να το φορτίσω όταν τελειώσει??

απλά επειδή γνωρίζω ότι γενικότερα είναι προτιμότερο να γίνονται πλήρεις φορτίσεις και εκφορτίσεις των μπαταριών, αλλά από την άλλη στο manual λέει ότι για πρώτη φορά πρέπει να φορτιστεί πριν χρησιμοποιηθεί...

 

και κυρίως εσείς πού λέτε ότι σας κρατάει 4, 5 και 6 μέρες, πότε κάνατε τη πρώτη φόρτιση??

 

ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Εγώ όταν το πήρα δεν τη φόρτισα. Χρησιμοποίησα το τηλέφωνο μέχρι να εξαντληθεί η μπαταρία και μετά τη φόρτισα, όχι 8 και 10 ώρες που λένε στα καταστήματα, αλλά μέχρι να γεμίσει και μετά το έβγαλα από την πρίζα. Σε κάποιο ξένο φόρουμ πριν αρκετό καιρό διάβασα ότι έτσι πρέπει να γίνεται κανονικά, οι σημερινές μπαταρίες δεν έχουν σχέση μ' εκείνες των πρώτων κινητών. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο έγραφε να κάνω τις φορτίσεις και το manual του φορητού μου. Το ίδιο και ενός φίλου μου, άλλης μάρκας. Εγώ πάντως έτσι κάνω σε όλα τα κινητά που παίρνω και οι μπαταρίες κρατάνε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο πρεπει να ειναι αν κρινω απ τη φωτο..εχουν κανει λαθος προφανως στη βονταφον..το apollo(ι5801) ειναι αλλο μοντελο..
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα μεχρι τωρα σχολια των φιλων που το εχουν αποκτησει δεν εχουμε ακουσει και κατι ευχαριστο πλην της μπαταριας (αν και για αυτο οι αποψεις διίστανται)! Η οθονη "κανει"¨δαχτυλιες, το wi-fi μετριο, το gps δεν λοκαρει καλα, τα εικονιδια θολα, ποιοτητα κατασκευη "πλαστικουρα", οι συνομιλιες με handsfree χαλια, ...! Να ελπιζουμε σε καμια διορθωση απο καμια αναβαθμιση η τζαμπα θα περιμενουμε;;;; Edited by nobody4
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα μεχρι τωρα σχολια των φιλων που το εχουν αποκτησει δεν εχουμε ακουσει και κατι ευχαριστο πλην της μπαταριας (αν και για αυτο οι αποψεις διίστανται)! Η οθονη "κανει"¨δαχτυλιες, το wi-fi μετριο, το gps δεν λοκαρει καλα, τα εικονιδια θολα, ποιοτητα κατασκευη "πλαστικουρα", οι συνομιλιες με handsfree χαλια, ...! Να ελπιζουμε σε καμια διορθωση απο καμια αναβαθμιση η τζαμπα θα περιμενουμε;;;;

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η οθόνη όντως κάνει δαχτυλιές όπως και το πίσω μέρος. Και το GPS συνήθως αργεί να λοκάρει, αλλά η πλοήγηση είναι καλή. Σε μένα το handsfree όπως και το wifi δουλεύουν άψογα, όπως και η μπαταρία που κρατάει αρκετά, πολύ περισσότερο από άλλα τηλέφωνα με τέτοια οθόνη και με αυτές τις δυνατότητες. 'Αλλωστε, μήπως υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που δεν έχει ελαττώματα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως ολα τα κινητα εχουν τα ελλατωματα τους και γι'αυτο και προσωπικα πιστευω πως ποτε δε θα βγει το"τελειο" κινητο. Μπορεις να μας αναφερεις λιγο αν το κινητο "ακουει" καλα στα πατηματα των εικονιδιων και αν ειναι γενικοτερα γρηγορο; Ειναι οντως θολα τα εικονιδια οπως αναφερθηκε εδω μεσα και αν το κινητο δειχνει τοσο πλαστικο οπως στα βιντεακια που εχω δει στο youtube;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως ολα τα κινητα εχουν τα ελλατωματα τους και γι'αυτο και προσωπικα πιστευω πως ποτε δε θα βγει το"τελειο" κινητο. Μπορεις να μας αναφερεις λιγο αν το κινητο "ακουει" καλα στα πατηματα των εικονιδιων και αν ειναι γενικοτερα γρηγορο; Ειναι οντως θολα τα εικονιδια οπως αναφερθηκε εδω μεσα και αν το κινητο δειχνει τοσο πλαστικο οπως στα βιντεακια που εχω δει στο youtube;

 

Ευχαριστω!

 

Στα πατήματα ανταποκρίνεται ικανοποιητικά. Θα ήθελα να άκουγε λίγο πιο γρήγορα όμως στο πάτημα.

 

Σαν ταχύτητα, δεν τρελάθηκα, θέλει κάτι λιγότερο από 2" που είναι αρκετά, για να πάει στο τηλέφωνο/αγαπημένα, 1.5" για να ανοίξει τον web browser και γενικά έχει ένα μικρό, λίγο ενοχλητικό lag.

 

Η οθόνη θα μπορούσε να είναι πιο sharp και τα εικονίδια λιγότερο pixelated, παρά ταύτα παλεύονται. Για να καταλάβεις είναι κάτι μεταξύ wildfire και legend.

 

Τέλος, όσον αφορά στην πλαστικούρα φαίνεται σαν corby με καλύτερο design, όπως στα videos.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα την συσκευη με αλλη.

 

Το προβλημα με τον θορυβο στο ραδιοφωνο παραμενει (αλλα αυτη τη φορα το παρατηρησα μονο στον ΣΚΑΙ, καποιος να επιβεβαιωσει?).

 

Το gps αργει απελπιστικα να πιασει σημα.

 

Το wifi κινειται σε λιγο καλυτερα επιπεδα αλλα παρατηρησα οτι απο το ισογειο πιανει το ασυρματο μου στον 4ο. Οποτε ισως και να φταιει ο αλγοριθμος του σηματος.

 

Επισης, οσον αφορα το wifi, οταν η οθονη σβηνει και το κινητο ειναι σε αδρανεια, κλεινει αυτοματα το wifi και περναει σε data, για αυτο χανεται το σημα. Υπαρχει επιλογη για να το αλλαξεις αλλα θα χαλαει μετα γρηγορα η μπαταρια.

 

Επιπλεον κι εγω την μπαταρια δεν την φορτισα, θα την αφησω να αδειασει πρωτα και μετα. Μεχρι στιγμης καλα κραταει (η μπαταρια).

 

Γενικα με το κινητο ειμαι ευχαριστημενος. Ειναι value for money, μην ξεχνατε οτι κοστιζει μοναχα 240€ κι εχει πολυ καλη οθονη multi touch, παιζει μουσικη και divx και πανω απ'ολα... Android ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα πατήματα ανταποκρίνεται ικανοποιητικά. Θα ήθελα να άκουγε λίγο πιο γρήγορα όμως στο πάτημα.

 

Σαν ταχύτητα, δεν τρελάθηκα, θέλει κάτι λιγότερο από 2" που είναι αρκετά, για να πάει στο τηλέφωνο/αγαπημένα, 1.5" για να ανοίξει τον web browser και γενικά έχει ένα μικρό, λίγο ενοχλητικό lag.

 

Η οθόνη θα μπορούσε να είναι πιο sharp και τα εικονίδια λιγότερο pixelated, παρά ταύτα παλεύονται. Για να καταλάβεις είναι κάτι μεταξύ wildfire και legend.

 

Τέλος, όσον αφορά στην πλαστικούρα φαίνεται σαν corby με καλύτερο design, όπως στα videos.

 

Το δικό μου, αντίθετα με το δικό σου, ανταποκρίνεται άμεσα στο πάτημα. Τον web browser τον ανοίγει σχεδόν αμέσως, όπως και όλα τα προγράμματα. (Μήπως έχεις φορτωμένο κάποιο πρόγραμμα και καθυστερεί το τηλέφωνο γενικότερα; ) Αργούσε μόνο να ανοίξει τη συλλογή με τις φωτογραφίες, αλλά από τότε που άλλαξα microSd και έβαλα μεγαλύτερη και γρηγορότερη κι αυτό γίνεται πολύ γρήγορα. Τα εικονίδια μου φαίνονται μια χαρά, αλλά το πλαστικό μπορεί να είναι γυαλιστερό, αλλά δείχνει τι είναι. Εκεί έπρεπε να το προσέξουν λίγο περισσότερο. Μήπως όμως θα το κρατήσουμε για μια ζωή; Πάντως για τα λεφτά του είναι νομίζω best value for money.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί να έχω lag; Κυρίως το σπαστικό είναι όταν πατάω στην αρχική οθόνη το τηλέφωνο... (η sd χρησιμοποιείται και από την εφαρμογή "τηλέφωνο"; δεν νομίζω αλλά δεν ξέρω κιόλας...)

 

Καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρηστης το Χ10 μινι και ψαχνω κατι σε Android με μεγαλυτερη οθονη.

Ερωτησεις:

1. Το πληκτρολογιο ειναι μονο QWERTY ή εχει επιλογη και για αλφαριθμητικο?

2. Η εφαρμογη Notes (ή σημειωσεων) εχει επιλογη να μπαινει υπενθυμιση σε μια σημειωση ή να γίνεται pin σττην home screen?

3. Το ραδιοφωνο ποσο δυνατα παιζει απο τα ακουστικα? Σε χωρο με εντονο θορυβο μπορεις να ακουσεις ικανοποιητικα σταθμους ή οχι?

4. Η αναφορα παραδοσης SMS φαινεται με καποιο tick στο μηνυμα ή πρπει να πατησεις το μηνυμα και να επιλεξεις να σου εμφανισει την κατασταση?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, αντίθετα με το δικό σου, ανταποκρίνεται άμεσα στο πάτημα. Τον web browser τον ανοίγει σχεδόν αμέσως, όπως και όλα τα προγράμματα. (Μήπως έχεις φορτωμένο κάποιο πρόγραμμα και καθυστερεί το τηλέφωνο γενικότερα; ) Αργούσε μόνο να ανοίξει τη συλλογή με τις φωτογραφίες, αλλά από τότε που άλλαξα microSd και έβαλα μεγαλύτερη και γρηγορότερη κι αυτό γίνεται πολύ γρήγορα. Τα εικονίδια μου φαίνονται μια χαρά, αλλά το πλαστικό μπορεί να είναι γυαλιστερό, αλλά δείχνει τι είναι. Εκεί έπρεπε να το προσέξουν λίγο περισσότερο. Μήπως όμως θα το κρατήσουμε για μια ζωή; Πάντως για τα λεφτά του είναι νομίζω best value for money.

 

To lag τελικά εντοπίζεται στο phone->οτιδήποτε (call log, favorites, contacts) που συνήθως είναι μεγαλύτερο από 2". (οποιοδήποτε lag κοντά σε second, δεν είναι αισθητό/ενοχλητικό οπότε σε όλα τα άλλα είμαι ok).

 

Στο phone όμως είναι αισθητό και ενοχλητικό γιατί χρησιμοποιείται συχνά. Το μόνο πρόγραμμα που έχω βάλει είναι ένα λεξικό από το market και τίποτε άλλο.

 

Νομίζω ότι και το galaxy s πάσχει από το ίδιο πρόβλημα, έστειλα στους xda μήπως με "φωτίσουν". Οποιαδήποτε ιδέα για τί μπορεί να φταίει είναι πολύ ευπρόσδεκτη.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένη, από το κινητό..Δηλαδή αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με την μπαταρία του, θα ήταν άψογο..Εμένα και το wi-fi λειτουργεί άψογα, και η οθόνη ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά, και γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο άλλο πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χρηστης το Χ10 μινι και ψαχνω κατι σε Android με μεγαλυτερη οθονη.

Ερωτησεις:

1. Το πληκτρολογιο ειναι μονο QWERTY ή εχει επιλογη και για αλφαριθμητικο?

2. Η εφαρμογη Notes (ή σημειωσεων) εχει επιλογη να μπαινει υπενθυμιση σε μια σημειωση ή να γίνεται pin σττην home screen?

3. Το ραδιοφωνο ποσο δυνατα παιζει απο τα ακουστικα? Σε χωρο με εντονο θορυβο μπορεις να ακουσεις ικανοποιητικα σταθμους ή οχι?

4. Η αναφορα παραδοσης SMS φαινεται με καποιο tick στο μηνυμα ή πρπει να πατησεις το μηνυμα και να επιλεξεις να σου εμφανισει την κατασταση?

 

Ευχαριστω

 

1. Έχει και αλφαριθμητικό

 

2. Απ΄ότι βλέπω έχει επιλογή να πάει Memo ή calendar

 

3. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει σε εξωτερικό χώρο με θόρυβο, στο σπίτι σε ψιλοξεκουφαίνει όποτε μάλλον είναι επαρκής για τη χρήση που θέλεις. Η ποιότητα ωστόσο δε με ενθουσίασε.

 

4. Δεν βλέπω να έχει κάποιο διακριτικό σε μηνύματα που παραδώθηκαν, οπότε μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις το δρόμο που προτείνεις...

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Θελω εαν μπορειτε να με βοηθησετε..Εχω το lg gt540 (android) και δεν ειμαι ικανοποιημενος θα ελεγα..Σκεφτομαι να παρω το samsung και θελω να ρωτησω κατι....πχ 1) η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη? 2) τα μηνυματα τα διαχωριζει σε εισερχομενα εξερχομενα κτλ (το lg τα εχει ολα μαζι)..εχει αναφορα παραδοσης? μπορεις να δεις λεπτομερειες των μηνυματων (τι ωρα σου εστειλαν το μηνυμα κτλ)

3) ο ηχος της μουσικης βιντεο ειναι καλος? και εαν μπορεις να το ρυθμισεις? 4) η ποιοτητα εικονας εαν ειναι καλη....

5) η καρτα sd που εχει ποσα gb ειναι?..ευχαριστω

Edited by odintiatros
Link to comment
Share on other sites

Θελω εαν μπορειτε να με βοηθησετε..Εχω το lg gt540 (android) και δεν ειμαι ικανοποιημενος θα ελεγα..Σκεφτομαι να παρω το samsung και θελω να ρωτησω κατι....πχ 1) η ποιοτητα κατασκευης ειναι καλη? 2) τα μηνυματα τα διαχωριζει σε εισερχομενα εξερχομενα κτλ (το lg τα εχει ολα μαζι)..εχει αναφορα παραδοσης? μπορεις να δεις λεπτομερειες των μηνυματων (τι ωρα σου εστειλαν το μηνυμα κτλ)

3) ο ηχος της μουσικης βιντεο ειναι καλος? και εαν μπορεις να το ρυθμισεις? 4) η ποιοτητα εικονας εαν ειναι καλη....

5) η καρτα sd που εχει ποσα gb ειναι?..ευχαριστω

 

Αυτό έλεγα να πάρω στην αρχή κι εγώ, αλλά αν πιάσεις το ι5800 στα χέρια σου θα δεις τεράστια διαφορά με την οθόνη. Το gt540 έχει resistive οθόνη ενώ το ι5800 έχει capacitive. Πολύ μεγάλη διαφορά στην απόκριση. Δε χρειάζεται να ασκήσεις καθόλου πίεση, απλά να το αγγίξεις. Είναι και multitouch. Τα μηνύματα τα ξεχωρίζει σε εισερχόμενα κι εξερχόμενα, ο ήχος του βίντεο καλός και σχετικά καλή και η ποιότητα της εικόνας. Μέσα στη συσκευασία έχει μια κάρτα microSD 1GB, η οποία βέβαια δε φτάνει για τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μεσα στον επομενο μηνα πρεπει να αποφασισω ποιο κινητο θα παρω καθως ερχεται η γνωστη επιδοτηση! Ειδα προχθες και για πρωτη φορα το Samsung galaxy 3.Για να σας δωσω να καταλαβεται τι ψαχνω θα πω οτι οι δυνατοτητες του κινητου αυτου με υπερκαλυπτουν.Θελω wi-fi κυριως(ολα τα υπολοιπα τα εχουν ολα τα κινητα). Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι ειναι νεο στην αγορα και δεν εχει δουλευτει πολυ ακομα απο οτι καταλαβα. Ακουω λοιπον!

Καμια γυναικα δεν ειναι καλυτερη απο δυο ;)

http://www.kaloston.com

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μεσα στον επομενο μηνα πρεπει να αποφασισω ποιο κινητο θα παρω καθως ερχεται η γνωστη επιδοτηση! Ειδα προχθες και για πρωτη φορα το Samsung galaxy 3.Για να σας δωσω να καταλαβεται τι ψαχνω θα πω οτι οι δυνατοτητες του κινητου αυτου με υπερκαλυπτουν.Θελω wi-fi κυριως(ολα τα υπολοιπα τα εχουν ολα τα κινητα). Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για το συγκεκριμενο μοντελο γιατι ειναι νεο στην αγορα και δεν εχει δουλευτει πολυ ακομα απο οτι καταλαβα. Ακουω λοιπον!

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=276095

 

Εγώ το έχω καμιά 15αριά μέρες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πάρα πολύ καλή αυτονομία (4-5 μέρες), καλό wifi, καλό το gps αλλά αργεί λίγο να κλειδώσει, καλή απόκριση στο άγγιγμα και ωραία οθόνη. Στα αρνητικά, το πλαστικό της κατασκευής που δείχνει τί είναι. Αυτά είναι δικές μου απόψεις. Στο παραπάνω link θα διαβάσεις και απόψεις άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Στον τηλεφωνικό κατάλογο δεξια υπάρχει μια κάθετη περιοχή με το αγγλικό αλφάβητο. Πατώντας εκεί εμφανίζει τα ονόματα που αρχίζουν από το συγκεκριμένο γράμμα. Ξέρει κάποιος αν υποστηρίζονται ελληνικά σ' αυτή τη λειτουργία. Να αλλαχθεί δηλαδή το αγγλικό αλφάβητο με το ελληνικό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,χτες το πηραμε και εμεις.

1)Πως αλλαζουμε απο ελληνικα σε αγγλικα?

2)Πως αποτρεπουμε να συνδεεται μονο του στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,χτες το πηραμε και εμεις.

1)Πως αλλαζουμε απο ελληνικα σε αγγλικα?

2)Πως αποτρεπουμε να συνδεεται μονο του στο ιντερνετ?

 

Δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3306943#post3306943

 

Για τη γλώσσα, αν εννοείς του πληκτρολογίου, πάτα παρατεταμένα το εικονίδιο που κάνει τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου, αυτό αριστερά από το space bar. Θα σου ανοίξει το μενού για το πληκτρολόγιο κι από εκεί εύκολα θα αλλάξεις γλώσσα και μετά με το κουμπί πίσω, θα γυρίσεις στο πεδίο που θες να εισάγεις το κείμενο.

Edited by theta
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η εν λόγω συσκευή υποστηρίζει live wallpapers. Κατέβασα κάποια μα δεν βλέπω να δουλεύουν... Τέλος ενώ κατέβασα τον dolphin browser hd δεν παίζει βιντεάκια και θέλει flash player (κάπου είχα διαβάσει πως υποστηρίζει flash).
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω αν το ασημενιο το κουμπι στο κατε μερος του κινητου κανει τιποτα ή είναι μονο για εφφε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...