Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως τα εχω κανει ολα αυτα πολλες φορες αλλα δεν ειχαμε καποια προοδο .Οσο για το htc sync οσο και να προσπαθησα δεν συχρονιστηκε ποτε με το κινητο ουτε με το MyPhoneExplorer ..Επισης το κινητο πλεον ειναι κλειστο και εφοσον δεν εχω εικονα του πληκτρολογιου δεν μπορω και να το ανοιξω .Μαλλον για αλλαγη παμε ,αλλα το θεμα ειναι οτι αν αρχισαμε απο τωρα που το εχω μονο 3 μηνες ,τι θα ακολουθησει δεν ξερω :mad:

 

πηγαιντο στην αντιπροσωπία και ζήτα απο αυτους να σου πάρουν από μέσα τα τηλέφωνα.

είναι εάν είσαι τυχερός σε φίλο του έπεσε από την τσέπη ενώ ήταν πάνω στη μηχανή και το μόνο που έπαθε είναι κάποια σημάδια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισημη FROYO ROM, κυκλοφορεί κ οπλοφορεί ;-)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Οσοι θελουν root μην κανουν τιποτα ακομη!!

Σιγουρα θα βγαλουν μεσα στη μερα flashable zip για recovery.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

1. μετά από καιρό με το τηλέφωνο είμαι ικανοποιημένος αλλά τελευταία τρώει αρκετά κολληματα αλλά και καθυστερήσεις στην έναρξη και διαδικασία των εφαρμογών. Αυτό υποθέτω ότι έγινε γιατί βάζω και βγάζω εφαρμογές και όσο πάει το σύστημα βαραίνει. Τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει πιο γρήγορο το κινητό??? Εκτός απο την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις φυσικά.??

 

Μερικές ακόμα ερωτήσεις για όποιον είναι σίγουρος ας απαντήσει...

2. εχω σκοπό να κάνω root αλλά δεν θέλω να χάσω τα ελληνικά. Χάνονται τα ελληνικά όταν κάνεις root?

3. Aν προχωρήσεις σε custom rom πχ η τελευταία που κυκλφορεί του modaco χάνουμε πάλι τα ελληνικά???

4. Η εγγύηση χάνεται και αυτή???? ή μπορεί ανα πάσα στιγμή να επαναφερθεί το τηλεφωνο όπως το αγοράσαμε???

Αξίζει να περιμένουμε ακόμα για την Froyo την επίσημη γιατί το δικό μου σέρνεται και λέω να επιχειρήσω τον οδηγό της σελίδας 163

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

1. μετά από καιρό με το τηλέφωνο είμαι ικανοποιημένος αλλά τελευταία τρώει αρκετά κολληματα αλλά και καθυστερήσεις στην έναρξη και διαδικασία των εφαρμογών. Αυτό υποθέτω ότι έγινε γιατί βάζω και βγάζω εφαρμογές και όσο πάει το σύστημα βαραίνει. Τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει πιο γρήγορο το κινητό??? Εκτός απο την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις φυσικά.??

 

Μερικές ακόμα ερωτήσεις για όποιον είναι σίγουρος ας απαντήσει...

2...

3...

4...

 

1. κανε root και περνα την froyo εκδοση, την επισημη. Πληροφοριες εντος ολιγου!!!

2.Δεν χανεις τα Ελληνικα.Το root ειναι απλα για επιπλεον δικαιωματ σ εγγραφ κ αναγνωση του system απο την rom μνημη του κινητου σου, με οτι αυτο συνεπάγεται

3.Εχει Ελληνικα η rom του Μodaco μιας κ στηριζεται σε εκδοση wwe που προοριζεται κ για την Ελλαδα.

4.Χανεται η εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις στην αρχικη κατασταση για να σταλει στο service, αχρηαστο να ναι δλδ.

 

EDIT

Οριστε και το safe zip της 2.2.

Κατεβαστε το zip βαλτε το στη καρτα, μπειτε σε recovery mode ->flash zip from sd->επιλεξτε το zip

 

http://rom.tat.tw/wildfire/wildpuzzlerom/2.2/orginal/RUU_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1_signed.zip

 

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ BACKUP!!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

1. κανε root και περνα την froyo εκδοση, την επισημη. Πληροφοριες εντος ολιγου!!!

2.Δεν χανεις τα Ελληνικα.Το root ειναι απλα για επιπλεον δικαιωματ σ εγγραφ κ αναγνωση του system απο την rom μνημη του κινητου σου, με οτι αυτο συνεπάγεται

3.Εχει Ελληνικα η rom του Μodaco μιας κ στηριζεται σε εκδοση wwe που προοριζεται κ για την Ελλαδα.

4.Χανεται η εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις στην αρχικη κατασταση για να σταλει στο service, αχρηαστο να ναι δλδ.

 

EDIT

Οριστε και το safe zip της 2.2.

Κατεβαστε το zip βαλτε το στη καρτα, μπειτε σε recovery mode ->flash zip from sd->επιλεξτε το zip

 

http://rom.tat.tw/wildfire/wildpuzzlerom/2.2/orginal/RUU_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1_signed.zip

 

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ BACKUP!!

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Ετοιμάζω να βάλω την 2.2 . Αλλά πρέπει πρώτα μήπως να κάνω root ή δεν έχει σχέση? Μετά μπορούμε να κάνουμε και overclocking?? Recovery mod ενοείς την εκίνηση με το volume και power μαλον...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σου. Ετοιμάζω να βάλω την 2.2 . Αλλά πρέπει πρώτα μήπως να κάνω root ή δεν έχει σχέση? Μετά μπορούμε να κάνουμε και overclocking?? Recovery mod ενοείς την εκίνηση με το volume και power μαλον...

 

Θες root πρωτα. Ακολουθησε τον οδηγο εδω.

Με την μαμα rom + root μην κανεις overclock (ακομη δεν ειναι σταθερο, δημιουργεί καποιες παρενέργειες), εκτος κ αν βαλεις CM custom rom οπου ο overcloced cernel ειναι σταθερος.

 

Να κανεις οπωσδηποτε backup προτου εγκαταστησεις το zip με την rom!!

Για να καταλαβεις τις διαφορες μεταξυ των custom και της μαμας rom

 

Custom ΑΟSP(cm, openfire)

+ πολυ πιο γρηγορη ταχυτητα μιας και εχουν το jit ενεργοποιημενο

+ πολυ πιο light σε αναγκες ram

+overclocked

- δεν εχουν ραδιοφωνο

- δεν γραφουν βιντεο

 

Επισημη HTC (και custom που στηριζονται σε αυτες δλδ modaco και wildpuzzle)

+ Sense UI

+ Δουλευουν τα παντα οπως πρεπει (συνηθως), μαζι και ραδιοφωνο και βιντεο

- Ειναι αργες γιατι δεν εχουν το jit ενεργο.

- Καταναλωση μπαταριας

- Απαιτουν αρκετη ram

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έκανα την light αναβάθμιση,

το Sense έχει κρασάρει καμια 15ριά φορές, το market τα ίδια..

Δεν ξέρω τι να πω, τα έχω χάσει..

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έκανα την light αναβάθμιση,

το Sense έχει κρασάρει καμια 15ριά φορές, το market τα ίδια..

Δεν ξέρω τι να πω, τα έχω χάσει..

 

κανε restart, αν συνεχιζει το crash, κανε wipe data factory reset απο recovery mode.

Αν δεν κανει τπτ κ αυτο, επανεφερε το backup που εκενες.!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

1. κανε root και περνα την froyo εκδοση, την επισημη. Πληροφοριες εντος ολιγου!!!

2.Δεν χανεις τα Ελληνικα.Το root ειναι απλα για επιπλεον δικαιωματ σ εγγραφ κ αναγνωση του system απο την rom μνημη του κινητου σου, με οτι αυτο συνεπάγεται

3.Εχει Ελληνικα η rom του Μodaco μιας κ στηριζεται σε εκδοση wwe που προοριζεται κ για την Ελλαδα.

4.Χανεται η εγγυηση αλλα μπορεις να το επαναφερεις στην αρχικη κατασταση για να σταλει στο service, αχρηαστο να ναι δλδ.

 

EDIT

Οριστε και το safe zip της 2.2.

Κατεβαστε το zip βαλτε το στη καρτα, μπειτε σε recovery mode ->flash zip from sd->επιλεξτε το zip

 

http://rom.tat.tw/wildfire/wildpuzzlerom/2.2/orginal/RUU_Buzz_Froyo_HTC_WWE_2.22.405.1_signed.zip

 

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ BACKUP!!

 

αυτή η ROM είναι custom ή η official της HTC; Μπερδεύτηκα. Επίσης, κάποιον οδηγό για recovery mode και τρόποι backup αν υπάρχουν στο forum please. :)

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτή η ROM είναι custom ή η official της HTC; Μπερδεύτηκα. Επίσης, κάποιον οδηγό για recovery mode και τρόποι backup αν υπάρχουν στο forum please. :)

 

Ειναι η επισημη απλα εχει αφαιρεθεί το κλειδωμα της htc.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

εκανα root αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι πέτυχε. Πως καταλαβαίνω ότι ειναι root η συσκευή πλέον?? backup με τι τρόπο με πρόγραμμα? πχ backup manager ή υπάρχει και δικό του?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η επισημη απλα εχει αφαιρεθεί το κλειδωμα της htc.

 

αυτό τι ακριβώς σημαίνει; (noob question :P)

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

εκανα root αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι πέτυχε. Πως καταλαβαίνω ότι ειναι root η συσκευή πλέον?? backup με τι τρόπο με πρόγραμμα? πχ backup manager ή υπάρχει και δικό του?

 

 

2) Turn your phone off and turn it on again holding POWER + VOL DOWN to enter HBOOT mode. Wait a few seconds while it checks for images before using the VOLUME KEYS to scroll and POWER to select Recovery. Your phone will now vibrate and reboot into recovery mode!

 

Next we're going to do a full backup of your phone using Nandroid. This will backup the entire state of your phone in case you ever

want to go back. You should really do this every time you flash a new ROM.

 

3) Use the TRACKBALL to scroll down to where it says Backup or Nandroid or Backup / Restore. Then select Backup and wait for it to finish.

 

Now we need to wipe your phone. Whenever you flash a different ROM you should Always do this, when you are updating the ROM you should check on the release thread for information.

 

οτι θες να μαθεις για το root στο wildfire

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=824396

 

αυτό τι ακριβώς σημαίνει; (noob question :P)

 

H επισημη αναβαθμιση περιεχει καινουριο hboot.

hboot της htc ειναι το κλειδωμα που αποτρεπει το root της συσκευης.

Kαθε φορα τρεχουν οι developers και οι hackers να το ξεκλειδωσουν κ μολις το καταφερουν η htc το κλειδωνει παλι..αστα..

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

οτι θες να μαθεις για το root στο wildfire

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=824396

 

 

 

H επισημη αναβαθμιση περιεχει καινουριο hboot.

hboot της htc ειναι το κλειδωμα που αποτρεπει το root της συσκευης.

Kαθε φορα τρεχουν οι developers και οι hackers να το ξεκλειδωσουν κ μολις το καταφερουν η htc το κλειδωνει παλι..αστα..

 

οπώτε το τηλέφωνο θα δουλεύει κανονικά, απλά θα είναι πιο εύκολο το root (αυτό κατάλαβα :P) το φλασάρισμα της ROM δεν έχω καταλάβει ακριβώς ακόμα και το πώς κάνουμε backup εκτός απο τα apps (τα έχω συγχρονήσει με appbrain) τις επαφές (VCF απο το μενού) και τα μυνήματα (XLS file) Α και τα APN settings (txt). Xρειάζεται τίποτ' άλλο;

Nokia N-gage Wasn't a bad phone...

it was a good console.:lol:

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση αφού πρώτα πήρα backup με nandroid. και έκανα και wipe data. Μετά την διαδικασία μου βγαλε οτι εχω την εκδοση 2.2.1 . υποθέτω έγιναν σωστά. Πήγα όμως να βαλω το titanium backup και μου βγαλε οτι θελει root. Αρα να υποθέσω ότι δεν εγινε σωστα το root??? παλι απο την αρχή για root θα κανω αλλα δεν ξανακανω την διαδικασία με την rom σωστά? τελικα δεν μου ειπατε πως θα καταλαβω ότι ειναι root. ??
Link to comment
Share on other sites

Guest freedman

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι καινούριος στο Forum και θα ήθελα να σας θέσω ένα ερώτημα πάνω σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Δεν μπορώ να κάνω χρήση του Market από το Wildfire. Μου εμφανίζει ότι υπάρχει πρόβλημα με τους διακομιστές. Το κινητό βλέπει internet κανονικά αλλά στον οδηγό για συγχρονισμό με λογαριασμό google εμφανίζει το μήνυμα που προανέφερα. Έχω επικοινωνήσει με HTC αλλά μου είπαν να δοκιμάσω με hotmail...(αντί του gmail), πράγμα το οποίο δεν έδωσε λύση

 

Υ.Γ έχω δει ότι έχει ξανατεθεί παρόμοιο ερώτημα-πτόβλημα από άλλο χρήστη αλλά δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση:(

Edited by freedman
Link to comment
Share on other sites

οπώτε το τηλέφωνο θα δουλεύει κανονικά, απλά θα είναι πιο εύκολο το root (αυτό κατάλαβα :P) το φλασάρισμα της ROM δεν έχω καταλάβει ακριβώς ακόμα και το πώς κάνουμε backup εκτός απο τα apps (τα έχω συγχρονήσει με appbrain) τις επαφές (VCF απο το μενού) και τα μυνήματα (XLS file) Α και τα APN settings (txt). Xρειάζεται τίποτ' άλλο;

Οταν μπεις στο recovery, επιλεγοντας nandroid κανεις backup το κινητο σου

ακριβως οπως ειναι εκεινη τη στιγμη. Και οταν το επαναφερεις, επανερχεται

αυτουσιο, οχι μονο sms π.χ. ή επαφες. Ειναι για την περιπτωση που κατι

δεν παει καλα με το flashαρισμα

 

εκανα την αναβαθμιση αφού πρώτα πήρα backup με nandroid. και έκανα και wipe data. Μετά την διαδικασία μου βγαλε οτι εχω την εκδοση 2.2.1 . υποθέτω έγιναν σωστά. Πήγα όμως να βαλω το titanium backup και μου βγαλε οτι θελει root. Αρα να υποθέσω ότι δεν εγινε σωστα το root??? παλι απο την αρχή για root θα κανω αλλα δεν ξανακανω την διαδικασία με την rom σωστά? τελικα δεν μου ειπατε πως θα καταλαβω ότι ειναι root. ??

Θα δεις στις εφαρμογες το εικονιδιο "Superuser".

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπεις στο recovery, επιλεγοντας nandroid κανεις backup το κινητο σου

ακριβως οπως ειναι εκεινη τη στιγμη. Και οταν το επαναφερεις, επανερχεται

αυτουσιο, οχι μονο sms π.χ. ή επαφες. Ειναι για την περιπτωση που κατι

δεν παει καλα με το flashαρισμα

 

 

Θα δεις στις εφαρμογες το εικονιδιο "Superuser".

Λοιπόν επειδή δεν ήξερα αν ειμουν σε root εκανα την διαδικασία ξανα στην νεα περασμένη froyo 2.2.1. Εδω εφτανα στην φάση που έλεγε safe restart.... και κολαει. προχωρούσα όπως ο οδηγός με unistall το htcsync και μετά ξανάκανα την διαδικασία αλλά και πάλι εφτανε στο σημείο και κόλαγε πάλι στο safe restart..... Κοίταξα μέσα στις εφαρμογές και δεν ειχε την εφαρμογή δικαιώματα super user. Oπότε υποθέτω ότι δεν το έκανε το root.

Αποφάσισα λοιπόν να επαναφέρω την προηγούμεν rom και να το παρω απο την αρχή. Οποτε με nandroid επανέφερα την 2.1 και ολα επανήλθαν. Πηγαίνοντας ομως μέσα στις εφαρμογές βρήκα την εφαρμογή δικαιώματα super user που σημαίνει οτι όταν είχα κάνει το root αρχικά πέτυχε στην προηγούμενη εκδοση την 2.1 αλλά μετά πηγαίνοντας στην 2.2.1 αυτό χάθηκε. Ξέρετε γιατί ? Χάνεται το root οταν αλλάζεις rom?? λιγο κουφό αλλά δεν ξέρω πλέον αφησα την 2.1 και ειμαι με root.

Παρεπιμπτόντως στην 2.2.1 τα πράγματα πήγαιναν λίγο αργότερα από ότι τωρα. Αργούσαν οι εφαρμογές να ανοίξουν γενικά σερνόταν όχι πολύ αλλά λίγο περισσότερο απ΄οτι στην 2.1. Είναι καλή ιδέα τελικά να πάμε στην 2.2.1? Μήπως δεν είναι ακόμα ώρα??? Αν δοκίμασε άλλος την 2.2.1 ας μας πει εντυπώσεις.

 

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας καθως είμαι εντελώς καινούριος σε τέτοιες διαδικασίες.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Η 2,2 που κυκλοφορεί από χθες και λένε πως είναι επίσημη,είναι leaked, έτσι? γιατί στο κινητό μου δεν μου έχει έρθει καμία αναβάθμιση...

τεσπα, λέω να περιμένω λίγο ακόμα,να έρθει απευθείας στο κινητό μου...

την έβαλε κανείς? πώς είναι?

 

επίσης! με ποια εφαρμογή να κάνω backup έτσι ώστε να μην χαθούν οι ρυθμίσεις των εφαρμογών? αν περιμένω την επίσημη επίσημη froyo, υπάρχει πιθανότητα να μην χαθούν εφαρμογές, επαφές κλπ?

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μόλις απέκτησα κι εγω το wildfire ακόμη δεν το έχω ανόιξει. θά ήθελα τις συμβουλές σας; πόση ώρα να το φορτίσω? μιας κι δεν έχω τίποτα μέσα φαντάζομαι δεν χρειάζεται να κάνω backup... εχει βγει η επίσημη αναβάμιση 2.2? τι πρεπει να κάνω όταν ανοίξω το κινητό μου? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μόλις απέκτησα κι εγω το wildfire ακόμη δεν το έχω ανόιξει. θά ήθελα τις συμβουλές σας; πόση ώρα να το φορτίσω? μιας κι δεν έχω τίποτα μέσα φαντάζομαι δεν χρειάζεται να κάνω backup... εχει βγει η επίσημη αναβάμιση 2.2? τι πρεπει να κάνω όταν ανοίξω το κινητό μου? Ευχαριστω

 

Το βιβλιαρακι που ερχεται μεσα στο κουτι λεει περιπου 3 ωρες φορτιση.

Εχει βγει διαρροη της επισημης 2.2.

Αν δεν θες να μπερδευτεις με root και τα λοιπα, περιμενε την fota (αναβάθμιση που την κατεβαζεις απο το κινητο, χωρις μεσολάβηση pc). Πιστευω την αλλη βδομαδα θα ερθει κ η fota.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

επειδη είμαι άσχετος δεν θέλω να μπερδευτώ... :) :) :) Ειναι σίγουρο ότι βγαίνει και επίσημα η 2.2? χρειάζεται καποιοα ιδιαίτερη ρύθμιση μόλις το ανοίξω? ευχαριστω για την απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι

εχω ακομα περιπου 16-18ΜΒ αποθηκευτικο χωρο στο κινητο,οκ ως εδω, το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να δω τα email απο το gmail με την εννοια οτι δεν ακουω καποια ειδοπ.. + οτι επανω στην μπαρα εχει το εικονιδιο που λεει σας εχει απομεινει λιγος ελευθερος χωρος

 

οταν εχω 16ΜΒ μου πεταει αυτο το μηνυμα,τωρα που εβγαλα μια εφαρμογη δεν φαινετε αυτο

καλα τι πανηγυρια ειναι αυτα??? να μην ερχονται τα emails..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν κάνω καλά εδώ το topic αλλά είμαι νέος και δεν ξέρω απο αυτά......

 

λοιπόν.. έχω ένα πρόβλημα με το htc wildfire..... θέλει να μου το στείλει απο την αγγλία ο αδερφός μου αλλα ειναι κλειδωμένο..... του ζητάει όταν βάζει ελληνική κάρτα network password..... είδα σε κάτι sites οτι για να το ξεκλειδώσεις θέλει να δώσω 35-40 $ .... και αυτό δεν ξέρω αν πιάσει γιατί δεν ξέρω αν οι κωδικοί είναι αυτοί που χρειάζομαι......

 

Αν μπορείτε παιδιά και έχετε λύση άμεσα θα με βοηθήσετε ΠΑΡΑ πού ..... γιατι την δευτέρα ο αδερφός μου αν βρεί λύση θα μου το στείλει .... αλλιώς... δεν... :(

 

Ευχαριστω πάντος για τον χρόνο σας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...